Maar wij denken er zó over Zeven Postkoetsen langs zeven routes op Kaapstad aan 0p 31 Maart moeten ze elk de afstand van 1000 mijl hebben afgelegd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Kerkbouw in de Mors Over een gemeenschappelijke kerk in de Mors voor Hervormden en Gerefor meerden zou heel wat te zeggen zijn. Maar ik ben niet van plan er een lang betoog over op te zetten. Alleen wil ik even in het midden brengen, dat deze zaak moeilijker is dan men wellicht zo denkt. Het is allemaal heel aardig de zaken simpel voor te stellen en er op te wijzen, dat men bij de bouw van een gemeenschappelijke kerk een berg geut zou besparen. Er zijn echter meer fac toren in het spel. Men zal het er toch over eens zijn, dat een Hervormde kerk er wel eens anders zou kunnen uitzien dan een Gerefor meerde. Nu doel ik vooral op het inte rieur, dat in de loop van de tijd allerlei liturgische invloeden heeft ondergaan. En gelukkig! Wie de interieurs van nieu we Hervormde kerken ziet, wordt on middellijk geconfronteerd met allerlei verschillen tussen vroeger en nu. Ik geloof, dat we het verschil tussen Hervormde en Gereformeerde kerkge bouw ook niet geheel uit het oog mogen verliezen, ook in deze tijd niet. Wat denkt onze Gereformeerde broeder bij voor beeld over een Maranathakerk in Den Haag? Tussen twee haakjes; ik geloof vooralsnog niet, dat de nieuwe Marana thakerk in Leiden ook zo zal worden. Maar het is een voorbeeld. In Hervorm de kring zijn de meningen hierover nog verdeeld. Het is nog een groot probleem waarvan de oplossing de nodige tijd vraagt. En ook de nodige aandacht. Die broodnodige liturgische aandacht zou bij de bouw van gemeenschappelijke kerken wel eens kunnen vervagen. Het gaat er waarlijk niet alleen om om de mensen maar te kunnen bergen. Gelukkig is de tijd van cultuurloosheid enigszins voor- by. Ik wil nog onderstrepen, dat de schei ding tussen Hervormden en Gerefor meerden mij aan het hart gaat. Dat moest bij elke Christen het geval zijn. We horen bij elkaar. En scheiding betekent nood. Maai- zou een gemeenschappelijk kerk gebouw aan deze scheiding iets kunnen veranderen? Ik geloof dat we hier met een illusie te maken hebben. De zaak ligt daarvoor te diep. Zelfs ben ik mening, dat het gebruik van een meenschappelijke kerk de scheidingen nog sterker op de voorgrond zou plaat sen. Ik zie het al: des morgens 9 dienst Gereformeerden, half 11 dienst Hervormden, 5 uur dienst Gereformeer den, half 7 dienst Hervormden. Leve de gemeenschappelijkheid! Neen, wil aan de scheiding iets veranderen, dan zullen andere wegen bewandeld moe ten worden. Het argument van de geld besparing is redelijk. Maai- verder wil ik niet gaan. Leiden A. JANSEN Tegen elke dictatuur III Naar aanleiding van het ingezonden struik Tegen elke dictatuur, zou ik de h,eer J. B- het volgende onder de dacht willen brengen. Hij memt, dat andersdenkenden bij eèn 100 pet R K. regering niet te vuur en te zwaard zul len worden bestreden. Het spijt mij, dat ik het op dat punt in het geheel Ihem eens kan zijn, ja, ik ontken dit zelfa ten stelligste. Iedereen is vrij in eigen gpdachtengang en ook in godsdienst ii ons, wat dat betreft, bevoorrechte land en het zou dwaasheid zijn zich te -tuigen van andermans levensopvatting via een dagblad- Doch tegen dit punt kom ik als Protestant toch op. Hadden wij een 100 pet R.K.-regering, dan be tekende dat voor Nederland een sterk overheersend aantal Roomsen, dus aan hangers van het Vaticaan. En ook het Vaticaan zal m.i. wel trachten zich veel mogelijk aan de tien geboden te houden. Waar blijft dan zijn macht over de Roomsen in Spanje en in scheidene andere landen? Hebben deze Roomsen een vrijbrief om zich niet aan de tien geboden te houden? Is het treurig, dat daar de Protestanten wel met vuur en zwaard worden bestreden? Druist dit niet volkomen in tegen de Bijbel? Grijpt hier het Vaticaan niet in. dan zal God zeker ingrijpen. Dit ziin de gevolgen in een land. grotendeels bevolkt door Roomsen. In Frankrijk België komen dergelijke toestanden ge lukkig niet voor. al hebben de Protes tanten het daar ook niet bepaald ge makkelijk. Ik begrijp werkelijk niet wat deze Karei de Grote-methodes moe ten betekenen. Een paar maal per week roept de K.R.O- R.K.-nieuws om. Dit nieuws houdt vaak verschrikkelijke dingen :n, die de Roomsen worden aangedaan in landen achter het ijzeren gordijn. Ook de Protestanten hebben het hier zw te verduren, doch de Roomsen ver gei dat zij dezelfde fouten begaan in Spanje en elders. In zoverre lijkt het Rooms- Katholicisme op het communisme fascisme, dat zij alle drie grijpen naar de wereldmacht. Ik zou de heer J. B. willen voorstel len zioh eens in verbinding te stellen met prof. Wisse, dae u heel wat zal kunnen vertellen over Protestantenver- volging in R.K.-landen. A. G. v. d. EIJKEL- Katwijk aan den Rijn VAN SCHAIK Steun Wettig Gezag De heer L. U. heeft de houding van velen die niet willen toetreden tot de Nationale Reserve begrijpelijk genoemd. Anderen hebben dat bestreden, hier en daar met argumenten die m.i. niet bij zonder steekhoudend waren. Ik geloof dat men om L. U. goed door te hebben zelf B.V.L.-er geweest moet zijn; zelf aan den lijve moet hebben er varen wat het betekent, na spontane be schikbaarstelling en jarenlange werk zaamheid by de B.V.L.-organisatie ten slotte als onnutte ballast te worden op geruimd. Het zal dunkt mij heel moeilijk, zo met onmogelijk zijn uit de landshistorie nog één voorbeeld op te diepen van een der gelijke bejegening door de Overheid van een organisatie van burgers die zich tot steun van het Wettig Gezag ter be schikking van de regering hadden ge steld in een tijd toen Jan Salie opgang maakte met zijn gebroken geweertje en de S.D.A.P.. bij lange na niet to- aan training voor de reuzenzwaai van 'D. A.P. tot P.v.d.A. r.iet afkerig was on zo mogelijk een revolucionnaire greep naar de macht 4e dom. Wie een en ander he ft meegemaakt kan de houding van L. U. begrHpen, al houdt dit geen onverdeelde instemming in. Want L. U. twijfelt aan de betrouw baarheid van de Nationale Reserve, waartoe m.i. geen enkele gegronde reden Waartoe wél reden bestaat, is te twij felen aan de betrouwbaarheid in kritieke situaties van een Kabinet dat blijkens de geschiedenis van de laatste tijd inzake ,a.v. Indonesië gevoerde beleid, be- n heeft zelf te verzaken waartoe het de Nationale Reserve oproept, t.w. het onverkort steunen en handhaven van het wettig gezag en het eerbiedigen en doen eerbiedigen van het recht. Het is die twijfel die remmend werkt op de ambitie voor toetreding tot de N.R., het is de ergernis van B.V.L.-ers én B.W.-ers dat buiten noodzaak hun mooie instituten zonder enig blijk van waarde- ing zijn geliquideerd die velen van hen weerhoudt zich bij de N.R. aan te sluiten. Niet goed te keuren? Toege stemd, maar begrijpelijk toch wel? Laten we hopen dat, mocht de nood dringen, de Nationale Reserve een stevig wapen zal blijken in de hand van een krachtige regering ter verzekering van orde en rust en ter beteugeling van re- volutionnaire woelingen. Leiden H. J. LAMERS. De broodprijs Ik heb met aandacht de ingezonden stukken gelezen in uw blad aangaande het dure brood. Ook de vele besprekin gen. die zijn gehouden om de maatregel ongdeaan te maken. Ook de volksver tegenwoordiging heeft er uren aan be steed. Ten slotte wei-den er enige moties oorstellen op één na verworpen. En hierbij is de strijd om ons dagelijks brood eer ten einde, althans voorlopig. Natuurlijk zal deze maatregel van de regering - noodzakelijk zijn geweest om ïoeilijkheden het hoofd te kunnen. Anders zou de regering er niet mee ge komen zijn. Moge deze maatregel er chter ook toe bijdragen, dat de burgerij idi niet mere behoeft te ergeren aan het vele brood, dat met de schilleman wed meegegeven en dat in de vuilnis- ers terecht kwam. Het ging toch niet. dat in Nederland zo met het brood werd gehandeld, terwijl andere volken gebrek aan voedsel hebben te kam en zelfs in hongersnood verkeren. P. VAN DER KRAAN, Leiden. Kapteynstraat 16. Verkeersregeling Gangetje Met grote belangstelling heb ik de verwerkelijking van het besluit van po litie en gemeentebestuur om in de om geving van het Gangetje stoplichten te plaatsen tegemoetgezien. Ik ben het vol komen met de heer Breedveld, inspec teur van de verkeerspolitie, eens, als hij zegt, dat dit punt in onze stad zeer ge vaarlijk is. Er gebeurden weinig onge lukken, inderdaad, maar men moet zich maar niet afvragen hoe de mensen van de weg dit deel van onze stad gebruik ten. Bovendien was het vaak niet moge lijk de verkeersregels op te volgen. Het belangrijkste was om veilig aan dc an dere kant te komen. En hoe dat dan ging, stond op het tweede plan. Toch ben ik niet geheel tevreden over deze oplossing. Gelukkig heb ik in de N.L.C. gelezen, dat d&^politie deze zaak voorlopig als een experiment beschouwt. Dat betekent ook, dat men bepaalde dingen nog kan veranderen. En dat is naar mijn bescheiden mening, wel no dig ook. Ten opzichte van het tegelijk laten oprijden van het verkeer Kore- vaarstraat en het verkeer Breestraat kan geen verschil van mening bestaan. Dit systeem schept geen enkel gevaar lijk punt. Maar wat wel groot gevaar oplevert, is het tegelijk vrij geven van het verkeer Steenschuur (kant Logege- bouw) en het verkeer Gangetje. Enkele dagen geleden heb ik eens een half uur op de hoek GangetjeBreestraat ge staan en toen werd het mv wel heel duidelijk, dat de politie hieraan iets moet doen. Veel verkeer van het Gange tje draait namelijk de Korevaarstraat op en dan doet zich de omstandigheid voor. dat het verkeer Steenschuur, dat ook is vrijgegeven, door dat verkeer wordt opgehouden of er hopeloos tussen raakt. Hier gaan dus twee stromen recht op elkaar in. Het is te hopen, dat de politie ten aan zien hiervan niet te lang experimenteert Want deze situatie zou wel eens ernstige ongelukken kunnen gaan eisen. De op lossing is om eerst het verkeer Gangetje weg te werken en als dat weg is c" goed als weg is, het verkeer Steenschuur te laten oprijden. Leiden C. CHRISTIAANSE Mode in de liciifslad cParijs brengt een new look naar eigen principe Wijde rok, pofmouw en opslaand boord... locb nieuw (Vén onze moderedactrice) Parijs, Februari '52. "jl/TISSCHIEN IS ER slechts één gebied, waarop Parijs de Amerikanen met een glimlach tegemoet treedt, dat is in de salons der modekoningen. Zelfs de kleine midlnettes, die als nijvere bijen rond de mannequins dwarrelen en voort durend rondspleden of haar vlugge vin gers soms ergens moeten helpen, spreken in vlot Engels de vreemdelingen toe. De grote huizen controleren zorgvuldig de invitatiekaarten alvorens iemand plaats te doen nemen op de fragiele vergulde stieltjes die theatergewijs langs de be spiegelde wanden staan. Slechts de zaken zonder naam, d.w.z. alleen met fancy- voorwaarden op de ramen als „La mode Parisienne" of „Haute Couture Champs Elysées", e.d. kondigen met vette letters aan dat „toutes Americaines" welkom Wat de bezoeksters hier ter stede te zien krijgen is niet de nieuwste, d. komende mode. Hier vindt men de para- depaardjes van 1951; de tailleurs met de gebombeerde zakjes op de heup, de nauwe kokerrok met het hoge split in 't achterpand, e.d. Maar spaar uw geld lie ver want in 1952 wordt inderdaad een nieuwe mode ingeluid. Er was een ge rucht dat de „new look" zou terugkeren, maar het is anders. Wel zijn de rokken wijd, de lijfjes kort, de taille strak, de halzen hoog, maar het zal onmogelijk zijn Uw „new look", zo die nog zuinig be waard in Uw kast ligt, weer aan te trekken. Rok als plat vlak Jean Dessès is het, die in zijn paleis aan de Rue Rabelais, dat eens aan Eiffel toe behoorde, deze nieuwe mode heeft uit gedacht. Hij heeft de rok. welke tot 33 cm van de grond reikt, niet klokkend ge sneden, maar als een plat vlak met een even uitgeholde taille-lijn, de vorm van een gelijkbenig trapezium dus. Van voren en van achter valt de rok p*at. De ver rassing echter is het zij-aanzicht; daar is de ruimte (en welk een ruimte) aange bracht. Soms is het een plooi van wel 20 diep, die aangeknipt is bij de vlakke panden. De zijnaad valt niet op de heup, doch naar voren (of achteren). Plissée of groepen platte plooien, naar hetzelfde principe aangebracht, wisselen al gelang het gebruikte materiaal af. Het tweede opvallende detail is ballonmouw, welke ongeveer 10 cm onder de schouderlijn is ingezet. Hierdoor krijgt de schouder een zachte, hyper-vrouwe lijke ronding. Doordat de binnennaad iets korter dan de buitenzijde van de n is, poft de ballon wijd om de strakke slui ting, juist onder de elleboog. Het spreekt vanzelf dat hierbij het precieuse. smalle opstaande boordje behoort of een décol leté, dat zware sieraden vraagt. Heel coquet zijn de grote pelerine kragen van tule met smalle piqué-reepjes ertussen of van organdie met valen- cienne kantjes. Deze hebben een hoge boord en bijna denken we aa tule corsages met baleintjes, waarop de trotse hoofdjes van onze zwaar-gekapte groot- en overgrootmoeders rustten. Die kragen bedekken een bootvormig décol leté of de wijde V-hals, die zich tot op de schouderlijn voortzet. Grijs en beige De nieuwe schoenenmode Platte hakken of hoge hakken er is geen middenweg (Van onze moderedactrice) Er is wel degelijk een nieuwe lijn te ontdekken voor het schoeisel, dat in het komend seizoen gebracht zal worden. In de eêrste plaats is de halve hak van het toneel verdwenen. Of we wandelen op de gemakkelijke flats, die of helemaal geen hak, of een canastazooi of een van ten hoogste 3 cm hebben, of trippelen op coquette stéltjes van 5 tot 8 om. wat toch ook weer geen overdre ven hoogte is. De open hiel en teen blij ven populair, maar we zagen gisteren tijdens de uitstekende show van het Modecentrum voor de Schoen- en Leder branche, welke te Amsterdam gehouden werd, een geheel nieuwe lijn in de neusuitsnijding van de schoen, openingetje is zo klein, dat alleen de alleruiterste punt van de grote tee even uit gluurt- Dat staat verbazend grappig. Soms is de teen uitsnijding heel smal hoog tegen het voorblad gewerkt, wat iets aan een „teendécolleté" doet denken. Voor heel geklede schoentjes zien hoog gehakte muiltjes in lakleer. Heel charmant, maar misschien niet gemak kelijk. Ook zagen we verscheidene ge klede schoenen met hoogopgewerkt voorblad, wat speciaal voor bezitsters van een hoge wreef flatteus is. De flat blijft als sportieve schoen heel populair. De zware sportschoen heeft min of meer afgedaan. De exemplaren, die nog in de show meewandelden, had den grote kleppen, die enigszins va wreef afstonden- Alleen geschikt voor slanke enkels! Veel zachtgeel, dikwijls in combinatie met zwart Felrood het zg. claret, dat ook Fath in zijn nieuwe collectie pro tegeert. Practischer en zeker niet minder De jan van Riebeeckieesten in Zuid-Airika (Van onze correspondent Fred. Oudschans Dentz) ZO IS DAN OP 5 JANUARI de Van-Riebeeck-feestviering ambtelijk be gonnen, toen de Eerste Minister Dr. D. F. Malaii te Andries Ohrig- stad in Noord-Transvaal, om 9 uur des avonds, de voortrekkers en scouts het teken door de radio gegeven had om de voortrekkersfakkel te ontsteken, waarmede de eerste dragers zouden vertrekken, de vreugdevuren doen ontbranden en overal de wekroep van de kerkklokken doen luiden. En dit feest zal tot 6 April duren Het dorp Ohrigstad is daarvoor geko zen, omdat de trekboeren, die in 1845 de districten Winburg en Potchefstroom verlieten, zich vestigden een weinig ten Noorden van de 25ste graad Z.B., nabij de 31ste graad O.L. waar zij een dorp stichtten, waar 30 Juli de eerste volks raadzitting gehouden werd. De naan Andries Ohrigstad werd ontleend aan dit twee personen n.l. Andries Pot gieter, de commandant en de Amsterdam vriend der trekboeren en de koop- n George Gerhard O h r i g, lid va firma Kleyn Co. Wegens de ongezonde ligging er vele koortsen die er toen kwamen te heersen werd het stadje echter na enige jaren weer verlaten. Dr Malan hield een gloedvolle toe spraak van 20 minuten en zeide o.a „Hier in die geskiedkundige Ohrigstad staan ons nou aan die begin van 'n land- wye Van-Riebeeck-feestviering wat op 6 April in Kaapstad, ons moederstad sy hoogtepunt sal bereik. As die fees sy doel bereik, sal hy nie net geskiedenis herdenk nie. maar ook geskiedenis maak. Die doel moet wees: eenheid. Daar moet eenheid wese, gepaard met en ondanks verskeidenheid; nie een bevolkingsgroep moet beroof word van sy eie is nie' zijn boodschap aan de bevolking zei de minister verder, dat geen beter leuze kon gekozen zijn voor het feest dan: „Ons bou 'n nasie". Het ongeveer 500 zielen tellende stadji met zijn Nederlandse naam verkeerde in feestelijke stemming. Er was een kamp ingericht, gasten werden venvelkomd en koren zongen. De zeven vertrekpunten Sentrale Komitee", de moderator (voor zitter der Synode) van de Ned. Geref. Kerk van Kaapstad, dr A. J. van der Merwe, vertrok des morgens de 17de eeuwse postkoets, een geschenk var gemeentebestuur van de jongste plaats Germiston, voor zijn tocht naar Kaap stad. Het is één van tie zeven postkoetsen, De kleuren zijn grijs en beige. Dal klinkt helemaal niet aantrekkelijk, maar in de bijzondere tinten, die Jean Dessès wist te vinden is het wonderlijk gedistin geerd. Grijs vooral met een metaalblauwe glans voor de wijde alpacca mantels. Lich ter grijs voor de middagtoiletten, waarbij Dessès zijn nieuwe roklijn nog gedurfder maakt door op de heup in voor- en ach terpand diepe plooien dakpansgewijze te leggen. We gaan dan werkelijk denken aan de panier! Dikwijls komt Dessès met de dubbele rok. die voor ons niet nieuw meer is. Maar worden r.u de voorpanden, die als een schortje bevestigd zyn, losgeknoopt en naar achteren geslagen, dan rulst ei eens een wijde plissée-rok van taffetas- chantung te voorschijn, die rond slanke mannequins golft cn deint bij iedere tred van haar hooggehakte schoentjes. Kort heel kort zijn de jasjes, die hier bij gedragen worden. Ze sluiten strak in de taille en meestal met drie knopen. Bijzonder is ook de verwerking van de bustenaden. Soms worden deze wegge werkt in de aanzet van de revers-kraag, dikwijls ook. zien we ze juist geaccen tueerd in een brede oprijg. Het beige, om nog iets van de kleuren te vertellen, is heel teer van tint en niet vergelijken met het bruin-beige, dat vele jaren bij ons opgeld deed. Het is de kleur van blinkend duinzand of glanzend berkenhout. Geen „navy blue" Wel zwart, maar nimmer met het wit piqué, dat jarenlang voor het sum- i van correctheid gold. Hoeden en corsages De hoeden? Plat en lineaal recht op het hoofd. Alle mannequins droegen chingeons of een dikke toef krullen. Hel Recamier-kapsel schijnt in zijn geboorte plaats geen burgerrecht te hebben ge kregen. Voor zijn avondtoiletten gebruikt Dessès meters en meters van de fijnste mousseline (puur zijde), welke men denken kan. De corsage is met m imeter fijne plooitjes gerimpeld en gaat over in soepele lange draperieën, waaromheen tere sluiers vlinderen. Gracieuze dromen, die onnavolgbaai en.... onbetaalbaar zijn voor de meesten van ons Maar wel heerlijk om eens te bewonderen. die geleidelijk zullen vertrekken uit zes plaatsen van de Unie t.w. Windhoek (Zuidwest), Messina, Groblersdal, Nel- spruit, Amsterdam en Port St. John, om gezamenlijk op 31 Maart a.s. aan te ko- in het plaatsje Bellville, nabij Kaap stad. Dit wordt een reis van ongeveer 1000 mijl. Be burgemeesters en secretarissen (met echtgenoten) van de plaatsen, welke de koetsen schonken, die van Bellville :r het stadion in Kaapstad zullen ver trekken, zullen daar verwelkomd worden door de minister van Buitenlandse Zaken, alsmede door de echtgenoten van de ministers en van de leden van het feest comité. Deze dames zullen optreden als gastvrouwen, gekleed in 17de eeuwse en de Nederlandse koetsbouwers De Haan nog blijken uit de tocht van de dromme- daris (in klein formaat) met Jan van Riebeeck in 17de eeuws costuum, voorgesteld door de heer C. Borstlap, die hier als de Zuidafrikaanse toneelspe ler André Huguenet bekend is. Hij is een zoon van een Amsterdamse emigrant. Bovendien wordt het zoontje Lambertus van Van Riebeeck voorgesteld door ae 2%-jarige Bruce Terlien, een kind van de Nederlander E. Terlien. Maria van Riebeeck, de echtgenote, is nog niet ge kozen. Wel kan nog worden gereleveerd dat het Nederlandse feestcomité de1 marktplaats van Culemborg deed na bouwen, met stadhuis en 29 17de eeuw se gevels. Dit stukje Nederland zal de grote attractie worden van het feest terrein. Woord van ciitiek ar jammer, want fijne keus en ge voel, dat de praalwagens van de Neder landse groep, die de stichting van de Verenigde Oost-Indische Compagnie uit beeldt, worden voorafgegaan door drie praalwagens, respect voorstellende Sir Francis Drake, verslag doende aan Koningin Elizabeth over zijn reis rond de Kaap", „De stichting van de Engelse Oost-Indische Compagnie" en „De kapi teins Shilling en Fitzherbert, hijsende de Britse vlag aan de Kaap in 1620". De eerste twee voorstellingen mogen dan De koetsen zijn in Z.-Afrika door twee geen bezwaar ontmoeten, maar de derde, Nederlanders, de gebroeders N. en L. de I de inbezitneming van de Kaap door de 'Engelsen, had gevoegelijk achterwege Haan van Soesterberg, in Elsiesrivier ge bouwd. Daarvoor kwam het tweetal naar Z.-Afrika over. Iedere koets heeft 'n „rit meester", vertegenwoordiger van het comité, een koetsier die de 6 paarden de leidsels heeft, een „drijver" met zweep en een bediende. Voor acht personen uit het publiek zal er voor twee pond gelegenheid zyn om van een dorp het andere mede te reizen. In elk dorp wordt feest gevierd en pen gods dienstoefening gehouden, terwijl voorts een geschledbeschrijving van het dorp wordt medegegeven voor het archief. De rol, die de Nederlanders verder spelen bij de feestviering moge, de Nederlandse naam Ohrlg mogen blijven. Immers, ue annexatie de Kaap is door de Britse koning nooit erkend, noch door het Britse gouverne ment. Koning Jacobus moest zijn kapi teins wel desavoueren, omdat hun daad in strijd was met het verdrag tussen de twee compagnieën, dat het jaar tevoren gesloten was. De samenstelling van deze drie praalwagens geschiedde door de „Sons of England" en de burgerij van de Britse vlootbasis Simonstown. Heeft men de gevoeligheid der Britten willen spa ren. die verzwegen hebben wat het grote publiek toch niet zo juist weet dat voornoemde annexatie onwettig was? Hoe wordt intussen de loffelijke mooi is de zachte hazelnoot kleur, die zowel in kalfsleer als in hunting ge bracht werd. Lak heeift zich gehandhaafd, vooral voor de smalle bandschoentjes en de geklede pumps. Vanzelfsprekend is en blijft de pump op een ereplaats. De vooruitsnijding is dikwijls hartvormig en de hiel en het voorblad worden bei den naar het midden van de voet laag uitgesneden. Een klein gespje of strikje garneert dikwijls het damesschoentje. De herenschoenen blijven wel zwaar en hadden soms aan de achterzijde een riem met gesp, wat ons onpractisoh voor de pantalonzoom schijnt. Tweede Kamer straks 150 leden en de Eerste 75 Behoeft voortaan een Tweede Kamerlid maar 23 jaar te zijn? (Van onze Parlementsredacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren de eindstemmingen gehouden over verschil lende grondwetswijzigingen. De verande ring van de bepalingen inzake de over gang naar de nieuwe rechtsorde werd aangenomen met 51 tegen 36 stemmen. Alleen K.V.P. en P.v.d.A. steunden het ontwerp. De uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer tot 150, zowel als dc uit breiding van de Eerste Kamer tot 75 leden, werden aangenomen met 67 tegen 20 stemmen. Tegen waren de CH, de com munisten en het grootste deel van dc WD. De verlaging van de minimum leeftUd ïor Tweede Kamerleden van 30 op 23 jaar werd aangenomen met 63 tegen 24 stemmen. Tegen waren A.R., C.H., S.G.P. dc heer Weiter. De handhaving van de minimumleef- jd voor Eerste Kamerleden op 30 jaar werd aangenomen met 73 tegen 14 stemmen. Tegen waren de communisten de V V.D. met uitzondering van de heer Vonk. Het amendemen t-And r i essen inzake erlaging van hef vergaderquorum van de Kamers werd aangenomen met 64 tegen 24 stemmen. Tegen A.R., S.G.P-, communisten en de heren Weiter Mae- nen (KVP) en Van de Wetering (CH). Het amendement-Andriessen, dat de mogelijkheid van stemoverdracht intro duceert, werd aangenomen met 52 tegen 36 stemmen. Tegen waren: AR, SGP, communisten, de heer Weiter, enige leden an de KVP en de heer Van Slecn (Arb.) Het wetsontwerp inzake het hoofdstuk Veranderingen in de grondwet, dat niet veel substantieels meer bevatte, nu de :.g.n. Grondwetsherzieningskamer eruit vas vervallen, werd niet meer in stem ming gebracht, omdat minister Beel me dedeelde, dat het kabinet aan dc Koningin machtiging heeft gevraagd het in te trek- Henri Arends dirigent bij Philips Als opvolger van Otto Glastra van Loon is benoemd tot dirigent van het Philips Symphonie Orkest te Eindhoven, de heer Henri Arends uit Roermond, wie we kort geleden schreven. Op 9 Mei a.s. zal hij aldaar concerten geven met solistische medewerking van Feike Asma (orgel) en Tibor de Maohula (cello). Oost-Indische Compagnie onrecht aange- Dr Malan eindigde zijn toespraak met >n vers van Die Stem van Zuid-Afrika, het (niet-officiële) volkslied: Op U almag vas vertrouend het ons vadere gebou Skenk ook ons die krag o Here! om te handhaaf en te hou. Dat die erwe van ons vaders vir ons kinders erwe bly: Knegte van die Allerhoogste, teen die hele wêreld vry Soos ons vadere vertrou het, leer ook ons vertrou, o Heer! Met ons land en met ons nasie. sal dit wel wees. God regeer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4