Nw-Guinea wordt niet aan Uniehof voorgelegd Verzet tegen blanco volmacht aan Regering eANATOGEb LAXEER-AKKERTJE5 ruikt u 's avonds nog wat u 's middags hebt gegeten? E3EE1 vernietigt alle onaangename geuren. 2 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 Mogelijkheid wel overwogen Geen verdere huurverhoging eer de verkiezingen zijn gehouden Minister Drees heeft gistermiddag in de Eerste Kamer bij de verdediging van het algemene beleid van de regering twee belangrijke mededelingen gedaan. De eerste was dat van het zittende kabinet geen voorstellen tot het invoeren van een verdere huurverhoging zijn te verwachten. De andere betrof Nieuw-Guinea. Aan de Indonesische delegatie is inderdaad voorge steld, dat Indonesië dé kwestie van de souverèiniteit over Nieuw-Guinea zou voorleggen aan het Unie Hof voor Arbitrage of aan het Internationaal Gerechtshof. Indonesië voelde daar echter niet voor. iteit samen aanhangig konden maken. Maar tegen deze gedachte had de com missie voor Uniezaken uit de Tweede Ka mer bezwaren, omdat Nederland door de zaak aan de rechter voor ie leggen de sohijn zou kunnen wekken dat het zelf ook twijfelt aan de rechten op vereiniteit over Nieuw-Guina. Van dit plan werd dus afgezien. Op dood spoor? Br zal een oplossing moeten komen, zei de minister-president, maar in welke rich ting deze zal gaan is niet te voorspellen. Ten onrechte meent prof. Gerretson dat de regering af wil wijken van de status quo van Nieuw-Guinea. De bewering Indonesië dat de souvereindteit Nieuw-Guinea reeds by haar bewust, is bij de huidige conferentie in Den Haag door Nederland ten stelligste ontkend. Van Nederlandse zijde is betoogd dat practische besprekingen met deze achter, grond vry'wel onmogelijk waren. De mi nister meent dat Nieuw-Guinea nog lang een geschilpunt zal blijven en ongetwij feld nog moeilijkheden zal brengen. Van Amerikaanse zijde is aan dr Drees geen mededeling gedaan van het Amerikaanse standpunt. Wel heeft minister Acheson aan spr. ge vraagd hoe de zaak nu precies met Nieuw-Guinea er voor stond. Hierop heb ik hem inlichtingen verstrekt over de stand van zaken, maar zijn standpunt heb ik niet gevraagd, al dus dr Drees. Over die werkloosheid zei minister Drees nog dat de regering geen onrust barende stijging verwaaht. De bedrijvigheid in de bouwvakken zal binnenkort sterk toenemen. In de laatste weken zyn namelijk zeer veel bouwver gunningen verleend. Wat de zaak-Schallenberg e-d. betreft, verklaarde dr Drees dat men niet tel- Advertentie) Nederland geen rechtszekerheid -bestaat. Hoewel van zekere zijde wordt volge houden dat in de zaak-Schallenberg geen zelfmoord, maar een moord is gepleegd, heeft men bij het onderzoek geen mis dadiger kruinen vinden. Drie kolonels werden generaal- majoor De kolonels F. H. W. C. J. van Dun (sous-chef van de Generale Staf), H. M. G. J. Lentz (inspecteur der Infanterie) en G. J. M. C. van Nijnatten (comman dant luchtdoelartillerie) zijn bevorderd tot generaal-majoor. Ernstige critiek van de Prot. mijnwerkers Ernstige critiek op het onlangs door minister Van den Brink -bekend gemaak te stimuleringsplan voor de kolenpro- ductie is dezer dagen geuit in een brief van de Protestants-Christelijke Myriwer- kersbond aan de minister. Dit stimule ringsplan berust volkomen eenzijdig op het winstprincipe, menen de Protestantse mijnwerkers. De bond wil meewerken aan het plan, als de arbeiders zullen delen in de winst die door de productieverhoging wordt verkregen. Een andere voorwaarde is: geleidelijke aanvaarding van de 40-urige werkweek voor de ondergrondse arbei ders. De Zaterdagdienst zal als overwerk moeten worden beschouwd. Verlenging van de werktijd op Zaterdag van 6 tot uur wordt met kracht van de hand ge- Ministers menen: Oefening Harderwijk ging te ver Oefeningen in het beteugelen van oi lusten, zoals onlangs door de marechaus see in Harderwijk zijn gehouden, kunnen over het algemeen beter niet temidden van het publiek plaats hebben. De mandant van de marechaussee is dit standpunt op de hoogte gebracht. Dit hebben de ministers Beel en Muldefye geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Burger (P.v.d.A.). Hoewel de leuzen die in Harderwijk gebruikt werden weinig aanleiding tot misverstand kunnen geven, worden zij door de ministers afgekeurd. Advertentie) PIKÉ, FLANEL, HYDROPHIEL IDEALE LUIERS ^ytanjaMcl Tegen verspilling van bouwmateriaal Voorschriften mogen alleen maar van bouwtechnische aard zijn Ds Ph. P. Meerburg na een jaar terug uit Korea Détachement heeft dringend versterking nodig (Van onze -redacteur) Twee kleine, hoogblonde kerels sloegen dezer dagen om vijf uur hun korte armen om de hals van een jeugdig kapitein, die het embleem van het Nederlandse Korea détachement droeg: dr Ph. P. Meerburg, die na een jaar uit Korea terugkeerde. Het waren de zoons, van de dominee, Gijsbertus en Lex, die met hun moeder en een hele schare familieleden en vrienden uit Maastricht naar Amsterdam gekomen waren om de thuiskerende leger- predikant welkom te heten. „Waar hebt u gezeten in het vliegtuig vader?" wilde Gijs weten. „Achterin", zei vader. „Waarom hebt u niet voorin gezeten?" hield, in het stemmenrumoer de kleine jongen aan. gebouwd. Men is er doende, „maar", aldus ds Meerburg „ik heb -er niet veel contact mee gehad omdat ik, zoals ge zegd, steeds daar was, waar zich geen bevolking meer bevond".. Toen was liet de hoogste tijd om de vragen van de zoons en vele anderen te beantwoorden. Bovendien: vanavond wil de men nog door naar Maastricht, waar ds Meerburg zo gauw mogelijk zijn amb telijk werk -weer opneemt. Kapt. Hooyer terug naar Korea Om zeven uur dezer dagen keerde, met het Tokio-vliegtuig naar Korea terug de Haagse kapitein G. K. Hooyer, die van 26 October 1950 tot Augustus 1951 ook al in Korea was, maar het nu de hoogste tijd vond worden terug te gaan. „Ik heb met plezier hier de opleiding van de recruten gedaan", zo zei hij ons op de valreep, „maar er zit hier toch te weinig leven in. De jongens zijn prachtig, die willen alles doen en kunnen alles doen, maar als je eens een beetje echte oefening maakt komt er direct een protest, dat je de nachtrust verstoorde of zo. Dat is in Korea anders en mede daarom meldde hij zich weer. Het was in enkele dagen bekeken. Luit.-Kol. Christan, de commandant in Korea, wiens echtgenote kapitein Hooyer uitgeleide deed en die ds Meerburg mede begroet had, telegrafeerde, dat hij hem graag in Korea zou zien. „Ze hebben «reen schreeuwend ge brek aan mensen", aldus de kapitein. Het detachement moet 1000 man sterk zijn, mag 750 man sterk zyn, maar is 600 man sterk. Dat is vierhonderd man be neden de sterkte. „Of ze daar in die Ijzeren driehoek, die ze ten Noorden van de 38ste breedtegraad bezet houden, dus ook'knöp zitten!" Het zal aan kapitein Hooyer niet lig gen, dat hebben we wel begrepen. Nerve«tfe farWopP'*"' Uw hart is gezond, zegt de dokter. Maak U dus niet bezorgd, maar probeer Uw zenuwen de baas te worden. Gebruik Sanatogen, dat precies datgene bevat, wat Uw gestel broodnodig heeft; het pure phosphor- eiwit-de ware bouwstof voor l'lichaam en zenuwen. Allengs (verminderen de klachten en ij spoedig zal frisse, jeugdige ''gezondheid U Uw hart vol ledig doen vergeten. Vr Hei zenuwsterkende voedsel Voorzitter van C.N.V.: Niet langer talmen met ouderdomswet (Van een onzer verslaggevers) Wanneer de regering met de plannen voof de definitieve ouderdomsvoorziening blijft talmen, zou dit wel eens ten ge volge kunnen hebben, dat de Sociaal Economische Raad zelf tot een initiatief moet overgaan en niet langer wacht op een verzoek of een brief van de rege ring; Dit verklaarde de voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, de heer M. Ruppert, gisteren te Utrecht op een ka derconferentie van het C.N.V. over de ouderdomsvoorziening. De inleider, de heer C, J. van Mastrigt, wees de zgn. verzorgingsgedachte af, on geacht of de verzorging gebeurt door de staat, de bedrijfstak of de onderneming. Pensioen is, zoals Talma reeds heeft ge zegd, uitgesteld loon. De premie moet zó betaald kunnen worden, dat het de werk nemer duidelijk is dat h(J een deel van zijn loon moet afstaan voor zijn pen sioen. Van gelijk pensioen voor allen wals de heer Van Mastrigt een tegenstander. Voorkeur verdient een stelsel van geza menlijk d.ragen en individueel berekenen. Het pensioen dient dus verband te hou den met het loon van de betrokkenen. Bij de bespreking kwam de heer Rup pert tot de slotsom dat de „verstatelij king" op dit gebied zal moeten worden tegengegaan door uitbouw van de be drijfspensioenfondsen. Revolutie in papierindustrie De papierindustrie staat op het punt een revolutionnaire wijziging te onder gaan, dank zij de invoering van nieuwe technieken, die verband houden met het gebruik maken van atoom-energie. Aldus heeft de voorzitter van het Canadese in stituut van onderzoek voor de papier fabricage, Lincoln Thiesmeyer, te New York verklaard. „De papierindustrie staat aan de vooravond van geweldige ont- wikkelingen op het gebied van het toe gepaste onderzoek", zo meende hij. (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gister middag en aanvang gemaakt met de behandeling van. een wijziging, van de Wederopbouwy/et, waarmee be oogd wordt, voorzieningen mogelijk te maken ter voorkoming van een ondoelmatig gebruik van materialen en arbeidskrachten in het bouwbe drijf. Hiervoor is de figuur gekozen, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting een grote macht in bevoegdheden van de Kroon beperkend, amendement, dat door de heer Van Vliet 'KVP), in samenwerking met CH en VVD is ingediend. De heer De Loor (Arb.) voorzag moei lijkheden.' De vraag: hoe hoog het pla fond van een kamer bóven de vloer mOet (of mag) zijn, is niet van alleen maar zuiver bouwtechnische aard. Daar komt ook een sociaal aspect bij om de hoek kijken, omdat er verband bestaat tussen de inhoud van een kamer en de volks gezondheid. De heer Gortzak (Comm.) was het eens met het principe, maar keerde zich toch tegen de wetswijziging, omdat naar zijn mening gepoogd wordt een aanslag gebeuren. Voor vanmiddag staat op het program de interpellatie-Stapelkamp-Nederhorst over het werkloosheidsvraagstuk. Deze interpellatie zal de hele middag en een deel van de Vrijdagmiddag in beslag Het wetsontwerp inzake de organen voor de emigratie is voorlopig van de agenda afgevoerd. De volgende week komt de Tweede Kamer niet bijeen. handen wordt gegeven. Bij algemene i *-e plegen op het Nederlandse woningpeil. maatregel van bestuur kan de Kroon j n.l. bepaalde \oorschnften geven, Qp een en an(jer komen wij nog wel (feitelijk met blanco volmacht) en i nader terug als minister In 't Veld heeft daarbij bepalen, dat afgeweken kan! geantwoord. Dat zal pas Vrijdagmiddag worden van gemeentelijke bouwver- rt*,v"",r'>n ordeningen. In sommige bouwveror deningen komen n.l. te hoge eisen voor, die het bouwen nodeloos duur maken. Het meest principiële verzet tegen deze machtigingswet werd aangetekend door de heer Algera (AR). Hij noemde het wetsontwerp een voorbeeld) van staatsoverwoekering: de centrale over heid krijgt een macht in handen, die de autonomie der gemeenten aantast, ter wijl nog in het geheel niet is gebleken, dat de gemeenten in gebreke blijven, zelf het nodige te doen om de bouwkosten zo veel mogelijk te drukken. Soortgelijke bezwaren werden gehoord van de zijde van de heren Van der Feltz (CH) en Van Vliet <KVP), doch deze meenden, evenals de heer Cornelissen (WD), dat er van de zijde van de centrale overheid toch wel iets gedaan moest worden. Zij wilden dit echter beperkt zien tot het geven van voorschriften van bouwtech nische aard. Buiten het geding dienen te blijven voorschriften betreffende het gemeentelijke volkshuisvestingsbeleid in meer algemene, principiële en sociale zin, zo luidt de toelichting op een, de Maar vader kon er geen antwoord meer op geven, want de hoofdlegerpredi- kant kolonel ds A. T. W. de Kluis stond al klaar om een korte, hartelijke toe spraak van welkom te houden. „Wij zijn trots op de wijze, waarop je gewerkt hebt en dankbaar jegens God, je hoog ste commandant, die je weer veilig terug deed komen", zei hij. Namens de minister van Oorlog spelde ds De Kluis zijn jonge collega vervol gens het kruis voor recht en vrijheid met de gesp op, waarmee ook de dank baarheid en belangstelling van de Neder landse natie voor deze terugkeer was uitgedrukt. Détachement is te klein Toen was het aan ds Meerburg om even op een gemakkelijke bank plaats te nemen en zich te onderwerpen aan onze vele, ongemakkelijke vragen. Er waren veel persvertegenwoordigers en radio was er ook, zodat er heel wat te beantwoorden viel. Het was, Donderdag voor een toen de dominee uit Korea ging, daar pittig koud. Twintig graden vroor he er wel, maar dat is daar beter te verdra gen dan hier. Hij is in dit jaar overal geweest waai de jongens waren. Zo dicht als verant woord was waagde hij zich naar voren en onder alle omstandigheden heeft hij daar gepreekt en ander ambtelijk werk gedaan. Soms met vijf man om een mangat, gereed om er in te duiken als het nodig „Het is moeilijk te zeggen", zo telde hij, „wat het werk van de dominee daar uitwerkt. Je kunt niet zeggen, dat de jongens bepaald verlegen zijn on dominee, maar ze vinden het prettig als bent. Ze hebben wel wat steun medeleven nodig. De onderbezetting van het détachement is namelijk schrikbarend. Er moet be slist op gelet worden", aldus de dominee, „dat er meer mensen naar Korea gaan, ant zoals het nu is. wordt het levens gevaarlijk. Er komt steeds minder ver sterking uit het vaderland en tóch moet hetzelfde werk gedaan worden. Wat het détachement nu presteert is beslist be wonderenswaardig. Zóveel werk met zó weinig mensen." Ds Meerburg meende, dat het meren deel der tegenwoordige vrijwilligers in Korea.verblijft uit maatschappelijke over wegingen. Om eeni'kans te'hebberPbe-' roepsmilitalr te. voorden, of te, kunnen emigreren of om andere redeiieh. Te weinig vertier De recreatie zouden de Amerikanen, als zü het front bezochten, zeker onvol doende vinden. Er moet meer lectuur tornen en meer films, vooral met Neder lands nieuws. „U moet niet vergeten", zo zei de dominee, „dat er daar helemaal niets is. Zij zijn in volledig ontvolkte ge bieden". Dominee Meerburg had niet «e klagen over belangstelling voor zyn velddien sten. Er waren steeds voldoende man schappen.. Dertig tot veertig procent van het détachement is protestant, maar tien procent „practiseert" nog. „Het was moeilijk maar mooi werk", zo zei hij. „Het is een land voor mannen. Wie er als melkmuil heengaat komt als kerel terug". De dominee zag er best uit. Hij heeft er erg veel moeten lopen, zo vertelde hij. Eenmaal drie en een half uur, bergop om een troep te bereiken. De Koreaanse kerk, die vrijwel geheel uit elkaar geslagen i6, wordt weer op- Van het ert van School en Kerk Bezoepingswerk Ned. Hcrv. Kerk Bedankt: voor Vinkeveen K. v. d. Pol te Veenendaal; voor Genemuiden J. Hovlus te Hoogeveen. Geref. Kerken Tweetal: te Raar d'(Fr.) cand. S. A Boonstra te Groningen en cand. H. Fed- des te Wildervank, van wie de eerste be roepen is. Beroepen: te Baarland cand. H. Fed- des te Wildervank. Beroepbaar: de classis Gouda heeft na praep. examen beroepbaar verklaard K. A. Firet, cand. te Kampen, adres Geref. pastorie te Bergambacht (tel. K 1825 398); hij zal een evt. beroep gaarne ter stond overwegen. De classis Hilversum heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard A. Griffioen, cand. aan de V.U. Hyacinthenlaan 11, Hilversum; ook hij zal een evt. beroep gaarne terstond overwe gen; voorts heeft deze classis na collo quium doctum beroepbaar verklaard drs J. Végh. voorheen hulpprediker in Hon garije, Nieuwe 's-Gravelandseweg 5b Bussum (tel. K 2959, nr 5880) ,die ook direct beroepbaar is. Zendingsdeputaten van de Geref. Ker ken hebben besloten aan de zendende kerk van Middelburg voor te stellen te beroepen als missionnair predikant het zendingsveld van de Geref. Kerken in het Zuiden, ds H. Schut, hulpprediker te Montfoort en voorheen legerpredikant ln Indonesië. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt; voor Zaandam M. Vriezen te Heemstede. Advertentie Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken Ds D. B. Hagenbeek in Vlaardingen overleden Ten huize van zijn arts. waar hij juist voor een onderzoek was heen gegaan, is gistermiddag plotseling, op 73-jarige leef tijd overleden ds D. B. Hagenbeek, eme ritus predikant van de Geref. Kerk van Vlaardingen. Nadat hij eerst de kerken van Fijnaart en Ouderkerk a. d. IJssel had gediend, heeft hij van 1911 tot zijn emeritaat in 1946 in Vlaardingen gestaan. Hij was daar een zeer geziene persoon lijkheid en ontplooide er een grote werk kracht. Hij vervulde ook na zijn emeri taat nog verscheidene deputaatschappen. Ds P. Dijkstra met emeritaat De classis Rotterdam van de Ohr. Ge ref. Kerken heeft aan ds P. Dijkstra, te Maassluis, eervol emeritaat verleend. Ds Dijkstra die 60 jaar oud is, aanvaardde in 1924 zijn ambt te Lutten. Hij vertrok in 1932 naar Broek onder Akkerwoude en verbond zich in 1948 aan de kerk van Maassluis. Bij bel dag te Antwerpen Evenals andere jaren zal ook dit jaar op 1 Mei weer een grote Bijlbeldag in Antwerpen worden gehouden. Op de morgenvergaderin,g van deze interkerke lijke reünie van Vlaamse protestanten zal het thema zijn Ons getuigenis, door het Woord en door het Geld. In de mid dagvergadering, die door de NCRV zal worden uitgevonden, zal ds A. G. Barkey Wolf te Antwerpen spreken, over Het Gebed. Minister Mansbolt: Eendenhouderij nog niet ernstig bedreigd Dat door de laatste prijsverhoging van de importgranen de toestand in de een denhouderij zo Is verergerd dat veel eendenhouders hun bedrijf niet meer kunnen voortzetten, komt minister Mansholt onwaarschijnlijk voor, zo blijkt uit het antwoord op vragen van hef Tweede-Kamerlid Kikkert (C.-H.). De opbrengsten zijn in de laatste jaren wel iswaar teruggelopen, maar er kan toch nog steeds van een lonend bedrijf wor den gesproken. Voor bijzondere maatre gelen ziet de minister dan ook geen reden. Ds Ph. P. Meerburg. Ned. Herv. predikant te Maastricht, die dezer dagen op Schiphol uit Korea terugkeerde (rechts), ontving van de hoofdlegerpredikant ds A. T. W. de Kluis het ereteken voor Recht en Vrijheid. Mevrouw Meerburg (midden) ziet toe. Het lied der aethergolven (Advertentie) VARA: 7.00 Nieuwi 8.18 Gram 8.50 Voor VPRO: 10 00 „Kindei rle 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 School radio 10.50 Orgelspel 11.10 Voordracht 11.30 Pianorecital AVRO: 12.00 Zang en orgel 12.33 Sport 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Orkestcoucert 2.00 Kookpraatje 2 20 Gram (3 15 Boekbespreking) VARA 4.00 Gran 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gram 5.20 Muzikale causerie 6.00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6 41 spel 7.10 „Denk c „Wat dc 7.30 Bern man?", klankbeeld VPRO: 9.00 Cabaret 9.40 ..De Ducdalf' 10.00 tenlands weekoverzicht 10.15 Lichte m VPRO: ..Vandaag", causerie 10.45 Avond- wljdlng VARA: 11.00 Nieuws 11.15 ,.In hu 10) Vol hoop zag de vrouw hem aan, maar toen De moeder slofferde naar de deur en daar zij dacht aan alles wat zij van deze Mondijn .ge- stond een vrouw die dringend vroeg Adriaan hoord had verdofte de' glans in haar ogen weer te mogen spreken. en minachtend sprak zij haar wantrouwen uit: „Kom d'r maar in", noodde vrouw Mondijn „Als Adriaan het niet kan, wat zou jij dan?" gastvrij, terwijl zij meewarig glimlachte, want „Geef mij het flesje, kwaad kan het je kind zij herkende de sfeer van nerveusiteit welke de niet doen", zei Willem glimlachend, bezoekster met zich mee droeg, ontelbaar wa ren immers de patiënten welke zij tijdens het leven van haar man aan deze zelfde deur ont vangen had. In de kamer deed de vrouw het verhaal van haar angsten. Haar dochtertje van zes jaar had sinds enige dagen hevige aanvallen van buikpijn waarbij het kind zich in allerlei bochten door het bed kronkelde. De huisdokter had een drank je gegeven, maar het werd steeds erger. Gister avond was het meisje gaan braken zonder dat zij kon overgeven, het was niet om aan te zien C. BAARDMAN zoveel moest het kind lijden. Ten einde raad was de moeder naar hier gekomen met een fles je morgenwater van de zieke, want in het dorp werd gezegd dat Adriaan, evenals zijn vader, alle ziekten kon genezen. De ogen waarmee de vrouw Adriaan aanzag waren als een wanhopig gebed en haar stem maar de weduwe Mondijn zei geruststellen'; sloeg over van pijn toen zij vroeg: „Help me „Wacht maar kalm op wat hij zeggen zal; 't is toch.:, 't is mijn enigst kind en alles wat ik nogal eens veel anders dan wij mensen uitge- en het was haar alsof die hand alle angsten uit haar wegnam. Zij liet zich overtuigen en dankwoorden stame lend ging zij weg uit het huis waarin krachten woonden die haar huiverig maakten. Adriaan bleef die dag somber en 'zwijgzaam, het was hem alsof er opnieuw een kloof geko- men was tussen hem en zijn broer, vooral daar rborgen Willem geen verklaring gaf van de herkomst der krachten die wonderen konden doen. Hij had de invloed welke Willem op de vrouw uitoefende gezien ën zich daarover verbaasd. Jaloers was hij niet, maar wel moest hij bit ter bedenken hoe zijn vader hem inzake geld en goed een volledig vertrouwen schonk, doch het wezenlijke van diens leven aan Willem openbaar de. Liefde of vertrouwen... hij wist niet welke van deze twee het "hóógste was, en dat benauw de hem. Het kind van de vrouw genas door de wonder- oliekuur en de dorpelingen haalden opgelucht adem. Er was weer een Mondijn tot wie zij „Zou het een grap zijn, hij heeft zoveel rare kondeirgaan met hun ziekten en pijnen. Zij had streken". vroeg de vrouw ongerust. den Adriaan de gave toegekend, maar nu het Adriaan bromde een onverstaanbaar antwoord, Willem was waren zij alevel tevreden. 2|eventig maal zevenmaal heb." Rustig had Adriaan haar aangehoord en toen zij uitgesproken was zei hij kalm: „Ik heb me delijden met je kind, maar ik kan je niet hei- Enige jeugdvrienden van Willem wilden hun vrolijke kameraad op de proef stellen en twee van hen togen met een flesje urine van een paard naar de wonderdokter in wiens kunde zij niet geloven konden. Zij deden Willem een hartroerend verhaal rekend hebben." „Hoe is het," vroeg de vrouw toen Willem i de kamer terugkwam. „Haal bij de drogist wonderolie en geef haar de patiënt wiens naam zij niet noemen mochten dat, morgen kan zij weer naar school", antwoord- en zij spraken hun vertrouwen uit in Willem die de Willem. zou kunnen helpen Waar beroemde dokters ge- ,,Je liegt", zei de vrouw knallend. faald hadden. „En toch is het zo", hield Willem vol. Bemoedi- Bereidwillig nam Willem het flesje urine van gend legde hij een hand op de schouder van de ken aan, doch hij ging,,niet naar het griezelhok. vrouw en overredend was zijn stem toen hij zei; Hij schudde het flesje, hield het in het licht en „Ga jij nu maar naar huis en doe wat ik je ë^f töen.glimlachend het geneesmiddel: „De pa- „Heb je een flesje bij je", vroeg Willem plot- gezegd heb, morgen is je kind beter." tiënt riioet. meer haver hebben." seling. De vrouw voelde zijn hand op haar schouder - (Wordt vervolgd „Je wilt niet", beschuldigde de vrouw fel. „Ik kan heus niet, mijn vader heeft het ge heim van zijn kunde met zich mee in het gral genomen." „Houdt dan je medelijden ook maar", zei on billijk de 8.00 Nieuws 8.15 D.OO Voor de ziek dienst 11.00 Grar 12.33 Licl 12.59 Klokgelui ring en toelichting' krant 8 00 Nieuws i Radio Philharmonisch solisten 9 00 Klankbe. eersiteit 9.20 Gev mi In het Nabije Oosten' en plano 10 30 Orgelcc t 3 10 Trombone en piano 3.23 rdracht 4.00 Viool, claveclmbel oordracht 4.50 Gram 5 00 Ver- a voor de jeugd 5.30 Militair* Fries programma 6.00 Nieuw artet 6 40 Gram 6.50 Muzikali ringsuitzending: „Vcrkla- horn f217.27. Vlagtw* £227,10, Krom £384.35, Lemmer £632.— ooi )l £339.—. Em f 397.15. Klaziena' laren 39.05. IJssclmulden srlo f 253,50, Tiel f 592.05, Lun- Varsseveld £620.—. Wapenveld locale comité's f205.0( Dr P. ils privaatdocent in het Angelsaksische laatrecht, te Utrecht op 27 Februari. :al het s in de afdeling der e te Delft op 5 Mas PROMOTIES. LEIDEN, 21 Febr. Gepromoveerd tot doc- or in de rechtsgeleerdheid (cum laude) op iroefschrlft getiteld ..Het rechtsmiddel ver- et van derden" de heer K. Wiersma. gebo- en te Hengelo en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsge- eerdheid op proefschrift getiteld ..Het ver- Irag van Ger.ève" de heer K Rijks, gebo- en te Rotterdam en thans wonende aldaar. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en vatuurkunde op proefschrift getiteld BtJ- Irae tot die kennis van enkele aspekte van wonende te Leiden ACADEMISCHE EXAMENS. GRONINGEN. 20 Febr. Doet. examen Geologie F P H W Kopsteln, Utrecht; wis- en natuurkunde (K): mej G J Blokzijl. Gro ningen, idem (L): mej M Sissing, Groningen. NIJMEGEN. 20 Febr. Geslaagd: doet. rech ten B a Brummelhuls, Weerselo Ov.; cand. ex. politieke en sociale wetenseh. JChHM Raaymaakers, Vught en F Kuipers, Nijme- 0.45 11.00 Nieuws 1115—12.00 Gram. NGELAND. BBC Home Service. 330 m. !.00 Schoolradio 1.00 Dansmuziek 1 >r de arbeiders 2.00 Nieuws 2.10 Gra Schoolradio 4.00 Crltieken 4 45 Orke: eert 5.30 Discussie 6.00 Voor de kinder- Nieuws 7.15 Sport 7.20 Mars- en wal ;rjc 9 oo wsbrl- ENGELAND. prog) lerikaan: 1 00 Viool Wlnterspel< 1500 en 247 i 12.00 Mrs Dale's ■iek 12.45 Voordrs dcht 1.15 Orgelsn Voor iehte 3.00 Voor de uziek 4 30 Voor de jziek 5.15 Mrs Dale's 12.15 Lichte Parlementsover- ra-orkest 2.45 4,00 .Vin Orgelspel 6.00 Sal. solisten 7.13 Voor de jeugd .00 Nieuws 8.25 Sport 8 30 10.15 Discussie 11.00 Nieuws en 11.20 Dansmuziek 12 00 Voordracht. Casino-orkest Nieuws. FRANKRIJK Nationaal Programma 347 12 30 Orkéf s 10.10 en 10.40 Gram 1 Koersen 12.55 Gram 1 00 Nieuws 1.15 Orgel- pel 200—3.30 Schoolradio 5.00 Nieuws 510 Lichte muziek 6.00 Filmmuziek 6.15 Cause- 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 30 Actualiteit 7.50 Radlofeullleton 8.00 Svmpho- TELEVISIE Lor; VRIJDAG: AVRO: 20.15—21.' lonk in Bussum": 2. „Teieviz len- en buitenlandse actualltei .raatje; 3. Olympische Spelen -1 Huldiging voor 25.000ste „Speeltuin" In Tivoli te Utrecht speelde gister avond. in het kader van een KRO-tour- née, Ger de Roos met zijn „Orkest zon- ïaam". Ook het populaire liedje „De Speeltuin" werd natuurlijk uitgevoerd, ditmaal niet door de „Karekieten" (voor hen was het te laati. maar door het Haags Matrozenkoor. En het werd een feestelijke avond, want de vertolkers van ,De Speeltuin" werden gehuldigd i.v.m. het feit, dat van dit lied dezer dagen de 25.000ste gramofoonplaat de fabrieken te Baarn verlaat. De publiciteitsman van Philips' Phonografische Dienst, Rolf ten Kate, bracht een reuzen-bloemstuk in de van een gramofoonplaat, op het podium. Alle medewerkenden kregen een plaat en nog iets er bij en Heieeentje van Capellen kreeg snoeperijen van ver schillende kanten. Jongeren der Europese Beweging bijeen De Ned. Jongeren-Raad der Europese Beweging heeft onlangs in Utrecht ver gaderd onder voorzitterschap van Thijs Booy. Men besloot tot deelneming aan de eerste bijeenkomst van het Europees Comité. De Nederl. delegatie naar die bijeenkomst, die op 1 en 2 Maart in de omgeving van Parijs wordt gehouden, zal bestaan uit de heren Thijs Booy. drs J. G. Th. Linssen (vice-voorz. van de Ned. Jongeren-Raad der liberale groeperin gen), ds N. O. Steenbeek (voorz. van de Ned. Jeugd Gemeenschap) en mej. mr B. Twaalfhoven (vice-voorz. van het R -Kath. Vrouwelijk Jeugdwerk). Als plaatsvervangers werden aangewezen L. L. van der Haspel, drs D. H. Hueting. E. Meester on W Valkenborg. •me) De beste koffie... en toch niet duur Al. U 2.04 voor half pond koffie betaalt, dan hebt U de beste en geurigste soort die U krij gen kunt. Maar zelfs voor de beste en geurigste soort is dat een héle prijs. U zou zeker erg in Uw nopjes zijn als U ruim 20 cent op een half pond zou kunnen be sparen. Waar of niet? Doe dat dan! Ca nu meteen over op De Gruy- ler s Roodmerk koffie. Dat is De Gruyter's beste soort; maar door 10 kor ting is deze koffie de goedkoopste koffie van eersle kwali teit, die U kopen kunt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2