Derde Bloemlust - tentoons klap op de vuurpijl telling Record in hoeveelheid en kwaliteit Belevenissen om de Hoge Schole NIEUWE LEIDSCHE COUHANT WOENSDAG 20 FEBRUAHI 1952 A gieat joy to see that.... (Van onze speciale medewerker) In Bloemlust te Lisse 2400 vierkante meters vol tulpen, narcissen en hyacinten was het gisteren druk. De kijklustigen schuifelden voetje voor voetje langs de stands, vielen van de ene verbazing in de andere en als men na een tocht langs wie-weet-hoeveel bolbloemen even achter een kopje thee op het podium pauzeerde, drong het eigenlijk pas goed tot de aanwezigen door, dat ze hier getuige waren van een record. Een record van het bollenvak! Nog nooit in de toch roemrijke Bloemlust-geschiedenis zijn er zo veel bloemen in zo'n beste kwaliteit voor het voetlicht gébracht. De voorzitter, de heer Segers, heette allen hartelijk welkom, bracht dank aan hen, die tot het slagen van deze show j hadden medegewerkt en gaf vervolgens het woord aan de heer J. J, v. d. Velden, wethouder van Publieke Werken te Am- 1 sterdam. Amsterdams burgemeester, de heer d'Ailly, die het startschot zou los sen, was plotseling verhinderd. De heer Van der Velden hoopte, dat deze ten toonstelling nóg meer bekendheid zal geven aan het vele en moeizame werk, !dat in de Bollenstreek wordt verricht. Hij eindigde met de wens, dat de show aan de verwachtingen van de organisa toren zal beantwoorden. En toen was de derde spreker aan de Ibeurt: de befaamde Noord-Ierse narcis- senspecialist Guy Wilson. Hij memoreer de, dat hij veertien jaar geleden voor hel Kantonrechter waagde een kansje Enige kermisexploitanten, die op 3 Oc tober met hun aanlokkelijke tenten op het Schuttersveld hadden gestaan, ston den voor de kantonrechter terecht we gens overtreding van de loterij wet. Een iman uit Bérgen op Zoom had loten kocht, die in een capsule zaten. ;noemde dit het ei van Columbus, omdat imen, indien men oplettend was, wist, of Ier een prijs in de capsule zat. Als ide capsule tegen het lloht hield, kon J (zien of er zich een lot -in bevond. De exploitant had het kansspel meege- bracht en verzocht het O.M. en de kan- toni-echter 'n kansje te wagen. Het O.M. at 'had een prijs, maar de kantonrechter trok een niet. Voor nader onderzoek werd de zaak vier weken aangehouden. T Een exploitant, die prijzen verlootte door middel van een klok, zag zijn zaak ook aangehouden. De man, die het pu- bliek tegen betaling een plankje met nummers liet trekken, kreeg f6 boete of drie dagen. Nog twee andere kermis- Iklanten, die op soortgelijke manier het (publiek lieten gokken, kregen een even £3 «rote boQlc- op Wilddieven stonden terecht Verscheidene personen, die in de dui- nen van Katwijk en Noordwijk hadden gestroopt, moesten voor de Leidse kan ing (tonrechter terechtstaan. Men had op jke verschillende manieren het wild buitge maakt, maar heel wat materiaal, wild de" jen gevogelte was in beslag genomen. De (boetes bedroegen gemiddeld vijftien gul- te" jden. Voor deze zaken bestond zo veel lde (belangstelling, dat de tribune overvol eerst een Bloemlust-show zag (dat dus nog in het bekende Sassenheimse gebouwtje, dat de veelzeggende nr~ van „Monte Carlo" had!) en vond het arrangement en de kwaliteit uitste kend: „a great joy to see that". De inzendingen te Haagse T.V.-steunzender je A.V.R.O. zendt weldra wedstrijd op rolschaatsen uit ref Zoals we reeds eerder meldden, krijgt Qp Den Haag binnenkort een straalzender n<£ ten behoeve voor buitenopnamen van de gel televisie. Waar de Haagse tussenzenderj zal worden opgesteld is niet uitgemaakt.- maar vermoedelijk zal het nieuwe post-| ing kantoor aan de Rijswijkseweg zich hier-j Voor het beste lenen. In Hilversum ver-' zekerde men ons vanochtend, dat als de steunzender gereed is, deze op 21 Maart I door de A.V.R.O.-televisiedienst zal wor den ingewijd met een reportage van een wedstrijd op rolschaatsen, opgenomen in het gebouw aan de Hoekwaterstraat. Via de nieuwe zender zal de reportagewagen de opnamen rechtstreeks naar Lopik kun- i tien overbrengen, j Na Den Haag krijgen Amsterdam en jenige andere grote steden een eigen zen derinstallatie. Onze stad komt het eerste II aan de beurt met het oog op de belang rijke gebeurtenissen die hier dikwijls plaats hebben. •eel Demobilisanlen geslaagd voor •vo- onderwijzer Voor het eindexamen van speciale cursus voor demobilisanten gehouden fian de rijkskweekschool voor onderwij- t kers te Den Haag zijn geslaagd: Chr. J. Leyh, Den Haag; B. H. Laurens, Rotter- fjT dam: J. B. C. Malschaert, Dordrecht; M. rr A. Meis en L. A. Nederlof. beiden Den ftpag; J. C. M. Pastoors, Leiden; G. Rei- f®. tialda, Den Haag; J. D. Saeys. Den Haag: L. P. Slikkerveer, Rotterdam: mej. J. Ph. j1.^ Prange, Den Haag; P. J. v. d. Tonnekreek, 1 Oude Tonge; J. W. Tuinhout, Rotterdam: P. Westerhof, Den Haag; J. A. Comme- Jin. Aardenburg; E. M. J. Krabbendam, Den Haag. Totaal geëxamineerd 30 can- jdidaten, die allen slaagden. »j- Ned. matroos plotseling "lie in België overleden Ambonnees onder auto gedood j De 16-jarige Nederlandse lichtmatroos zal |J" D®urloo, zoon uit een gezin van zes- itien kindereen te Zierikzee ,is gisteren in en_ jde binnenhaven van Jemeppe-sur-Meuse cht |(bij Luik) stervende in zijn kajuit aan- j?etroffen. De jongeman ls overleden zon de 'der tot bewustzijn te zijn gekomen. De 'oorzaak van zijn dood ls nog onbekend. In Marum (Gr.) ls een 21-jarige Am- bonnees, toen hij met een vriend langs de '-erkeersweg wandelde, door een per sonenauto aangereden. Hij in het zie- ran Ikenhuis overleden. Mister Wilson had inderdaad gelijk Er is daar vóór „elck wat wils". De ge distingeerde, pastelkleurige tulpen van Grullemans, Lisse, met de fijngetinte Old Rose en Gratitude als uitblinkers; de elegante leliebloemige tulpen van Gebrs Nieuwenhuis, Lisse, waarvan Queen of Sheba, de gele Westpoint en de purperen Maytime bijzonder grote belangstelling kregen; een beste inzending van Gebrs Eggink, Voorschoten, met een fraaie Edith Eddy-sport, rood met gele rand, de prachtige rose leliebloemige Mariëtte, de glimmend-zwarte Black Girl en hier naast een groep met nieuwe dubbele tulpen van C. P. Alkemade, Noordwijk. M. Beelen, Lisse, die zich kennelijk op Van der Eerden-sports toelegt, toonde de prima Remagen (Van der Eerden dik- steel), de rose Renville en vele andere. Bij Rijnveld, Hillegom, waren het de be koorlijke tulipa's, die een hoofdrol speelden, terwijl Jac. Uittenboogaard Zn, Oegstgeest, een collectie zaailingen van de laatste jaren voor het voetlicht brachten in een verbluffend beste kwa liteit. Bij D. W. Lefeber, Lisse, hieven Parade, Dovér, Gen. Eisenhower en Roo sevelt hun vlammende toortsen omhoog én was Gudoschnik een trekpleister. In de hyacinten-sector streden Gebrs Segers, H. de Graaff Zn en G. Mey's Zonen een harde strijd om de prij zen en bij de narcissen waren het T. Vos Zn, Zandbergen-Terwgen, War- naar Co. en G. B. de Vroomen allen uit Sassenheim, die elkaar de loef tracht ten af te steken. In kwaliteit deden dezê vier cracks weinig of niets voor elkaar onder. Dat was top-kwalitelt! Hier zijn de prijswinnaars: Wisselbeker voor bete collectie narcis- in in 30 soorten: Warnaar Co.; 20 soorten: T. Vos Zn; 10 soorten: G. B. de Vroomen; idem van ver. „De Narcis" Warnaar Co.; idem beste collectie hyacinten in 20 soorten: H. de Graaff Zn; in 10 soorten: G. v. d. Mey's Zonen; Idem decoratief opgesteld: H. d. Graaff Zn; Idem beste collectie tulpen in 30 soorten: Grullémans Zn; In 20 soor ten: J. Uittenboogaard Zn; in 10 soorten: Gebrs Nieuwenhuis; in 20 soor ten (Darwln-, late, breeder-, leliebloe-l mlge tulpen en parkiet): Gebrs Nieu wenhuis; Plaquette beste collectie tulpen In 6 soorten: J. Uittenboogaard Zn; Wisselbeker voor mooiste gemengde in zending: G. B. de Vroomen Zn; idem collectie Tulipa's: Rijnveld Zn. Certificaat van Bloemlust aan tulp Commandant den Ouden van C. P. Al kemade, Noordwijk, de gr. kr. narcis Agathon van Zandbergen-Terwegen, nar cis Barnet Browning van G. B. de Vroo men Zn en aan triandus-narcis Liberty Bells van Rijnveld. Agenda voor Leiden Woensdag Vlies, 8 uur: „Tuinbouw en Plantkun de", o.m. bespreking tentoonstelling. Levendaal 1, half 8—half 9: zitting prijzencommissie. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: invitatieconcert gouden jubileum W.W. „Levendaal", 8 uur: méj. A. M. Hoe kendijk over haar werk in „donker" Amsterdam. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: ledenver gadering „Ons Doel" (bekendmaking voordracht nieuwe woningen). Stadhuis (kamer 135), 7.30 uur: tafél- tennistournooi (zie elders in dit Vrijdag Levendaal, 8 uur: jaarvergadering afd. Leiden C.H.U. De Lakenhal, 8.30 uur: lezing voor Oud-Leiden van dr W. C. Braat over het oude Leithen (opgravingen te Leider dorp). Burcht, 8—10 uur: receptie Werkmans Wilskracht t.g.v. 50-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: grote uit voering Chr. muziekvereniging Con cordia. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet, werkdagen 2—5 uur: houtsneden van Bela Gy Szabó. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tél. 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18, tel. 20085. Werken bij kunstlicht Een werkgever had drié vrouwen én twee mannen van 's morgens 9 tot 's middags 3 uur werk laten verrichten in een werkplaats, die door kunstlicht moest worden verlicht. Dezé overtre ding bracht de man voor de kantonrech ter, die hem tot f12 boete of vier dagen veroordeelde. Leidse Besturenbond herdacht de heer Van Riet De Leidse Chr. Besturenbond kwam gisteravond in zijn gebouw aan de Oude Singel bijeen. Vóórzitter was dé hêer H. van Cittert, die na de opening wees op het verscheiden van de secretaris van de Chr. werkmeestersbond te Utrecht, de heer G. J. van Riet. Gisteren meldden wij, dat deze man in dienst van het C.N.V. een dodelijk ongeval was overkomen. Met enkele woorden schetste de voorzitter de activiteit van de heer Van Riet voor de zaken van het C.N.V. Hij was een man. die zich ook gaf aan mensen, voor wie hij niet direct werkte. De heer Van Cit tert hoopte, dat de vrouw en de acht kin deren zullen leven uit de kracht, die God ook in het diepste leed wil schenken. De heer C. J. van Mastrigt, secretaris van het C.N.V., hield een nogal ingewik keld betóog over de bedrijfstaksgewijze organisatievorm. Deze vorm ligt geheel In de lijn van de ontwikkeling op het sociale terrein. Wil de ondernemingsraad goed kunnen functionneren, dan moet er in het bedrijf gestreefd worden naar een zo groot en intens mogelijke bedrijfsge- meenschap. En wil men als Christen de bedrijfsgemeenschap doen leven, dan zal men ook in eigen kring die gemeenschap moeten tonen. Het kan zijn, dat we be paalde dingen, waarvoor we in het ver leden hebben gestreden, thans ter zijde zullen moeten stellen. Maar wat we met elkaar doen, is niet doel maar middel. Doel is óm de gemeenschap in het be drijfsleven vorm en inhoud te geven. De bereidheid om een offer te brengen, moet er dan zijn, ofschoon de heer Van Mas trigt toch ernstig waarschuwde voor sprongen in het wilde weg. Er Volgde een uitvoerige bespreking. Lezing in Oudheden Over de laat-atttdéke keizerresidentie Trier hield dr W. Reusch uit Trier gis teravond in het museum van oudheden een lezing. Trier aan de Moezel, de oudste stad van Duitsland, heeft met haar indrukwek kende bouwwerken uit de Romeinse tijd van ouds wel sterk de aandacht getrok ken. De Colonia Augusta Treverorum, waarvan de oudste geschiedenis teruggaat tot in dé eerste helft van de regering van keizer Augustus, nog voor het begin van onze jaartelling, beleefde een tweede, grote bloeitijd toen zij in de 4e eeuw na Chr. tot keizerresidentie van de weste lijke helft van het Romeinse rijk heven werd. Onder Constantijn de Grote en zijn opvolgers bereikt Trier een punt van bloei, zoals haar dat In latere eeuwen noólt meer ten deel gevallen ls. Zy Was gedurende lange tijd het centrum van het politieke, geestelijke, en gods dienstige leven in het Westen. De opgravingen en onderzoekingen te Trier hebben juist in de laatste jaren belangrijke nieuwe resultaten opgeleverd. Daarbij zijn vondsten gedaan, die wegens hun zeldzaamheid en betekenis tot ver buiten Trier de aandacht getrokken heb ben. Zij tonen op indrukwekkende wijze, welke kostbaarheden de ondergrondse schatkamer van het antieke Trier tot op de huidige dag nog in zich verbergt en wat er nog uit voor de dag kan komen In het licht van de jongste onderzoekin gen behandelde spr. uitvoerig de vraag naar de ligging, de omvang en het uiter lijk aanzien van het keizerlijk paleisge- bied, gelegen binnen de stad. Schade aan stukgoed met 60 pet gedaald Een actie van de Ned. Spoorwegen en Van Génd en Loos om beschadiging van stukgoederen te voorkomen, heeft dank zij een onderzoek naar de oorzaken de beschadiging en een vakcursus de stuwers tot resultaat, dat na éen half jaar de schade reeds met 60 procent is verminderd. De kostenbespa ring wórdt op enkele miUioenen guldens geschat. Zeshonderd man personeel van Van Gend en Loos hebben het afgelopen half jaar een cursus in stuwen gevolgd. Moeizaam neergeschreven door Baerend Bartelsz Zuster Tempelaar verliet na 32 jaar de Warmondse wijkverpleging Koninklijke onderscheiding kroon op haar loopbaan ^USTER P. J. TEMPELAAR heeft na 32 jaar haar loopbaan bij de War- mondse wijkverpleging beëindigd. Het is geen stilzwijgend vertrek geweest. Integendeel. In De Stad Ronie werd zij gistermiddag en -avond gehuldigd. Een hoogtepunt in de feestviering èn in haar leven was de mededeling van de burgemeester, jhr mr L. M. E. von Fisenne, dat H.M. de Koningin Zuster Tempelaar had toegekend de zilveren medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De burgemeester voerde het woord namens het gemeentebestuur en namens de burgerij, waarvan een zo groot deel door zuster Tempelaar is verpleegd. Tn grote trekken ging hij haar levensloop Zuster Tempelaar werd op 2 Sep tember 1889 te Rotterdam geboren en op 20-jarige leeftijd werd zij verpleegster het gemeenteziekenhuis aan de Berg- eg. Ben ik goed? Zuster Tempelaar: Er is een jaar ver- schiL Burgemeester: Dan hebt u dat inder tijd niet goed opgegeven (gelach). Spr. vertelde verder, hoe zuster Tempelaar hoofdverpleegster werd, dienst deed in het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk ïan Zee, zich te Amsterdam bekwaamde n de kraamverpleging en ten slotte in 1920 in dienst trad van de Warmondse wijlkverpleging. In velerlei opzicht hebt u met de bevolking meegeleefd in vreug- Op enen kouden Februari, morgen van het jaar 1608 liep ik op de Breestraat, toen ik vóór mij de hoog geleerde Professor Baudius zag gaan. Gij zult wellicht weten, dat voorzelde Pro fessor Baudius, behalve een kundige leermeester in de rechten en dé historiën, een vermaard Latijns dichter was, wiens schone verzen bij menige plechtigheid luis ter bijzetten. Helaas, zoals het zo dik werf met grote geesten gaat, tij hebben vaak vele zwak ke zijden. Zo ook Professor Baudius. Hij is een t e groot minnaar van den drank. En bijzonderlijk van het nog niet zo bekende maar dui velse vocht, dat men „gene- ver" pleegt te noemen. Een soort vuur-water. Onschul dig uitziend als water, maar van binnen brandend als vuur. In „Den Hemel", zo als ge wellicht weten zult een drankhuis, dat aan de Breestraat is gelegen, is hij helaas een vaste klant, en menigmaal zagen zijne eige ne studenten hem gans on bekwaam huiswaarts keren. Ook nu ivas zijn gang, hoewel niet die van een dronkaard, nochtans onvast, en het verdriette mij te zien hoe menigeen omkeek naar den uitzonderlijk begaafden hoogleraar, die zichzelven een voorwerp van spot maakte voor zijne mede burgers. Toch zouden er nog erger dingen gebeuren. Van de overkant, aan de zijde van het Raadhuis, na derde de hooggeleerde Jaco bus Arminius, die, het is il allen bekend, een zeer wijs en godvruchtig theoloog is, en bij zijne studenten bui tenmate geliefd en geëerd. Hoewel Professor Armi nius een zachtmoedig mens genaamd mag worden, kan hij soms, als het zaken van grote waarde aanbelangt, buitengemeen scherp zijn. De hevige godsdienstgeschil len met zijnen confrater zijn. Niet alleen dat deze beide Godgeleerden elkaar in geschriften en op de col leges te lijf gingen, ook voerden zij dikwerf monde linge disputen, waartoe zij alle gelegenheid hadden. Want woonde Arminius niet in de Kolfmakerssteeg en verbleef Gomarus niet on der het nederige dak van het aangrenzende voormalige Cellebroersconvent, dat toen- IV. Van twee professoren den hooggeleerden Francis- cus Gomarus mogen hiervan een getuigenis zijn. Van harte hoop ik dan ook, dat Professor Arminius den ar men heer Baudius niet in het oog zoude krijgen, want een onbekwame hoogleraar en collega zou hem gewis een kwelling zijn. Doch helaas, het was Pro fessor Baudius zelf, die de aandacht van den theoloog opeiste. Hij stapte naar het midden van de straat, nam met b reden zwaai zijnen hoed af en zeide: „Goeden- morgen, Godgeleerde Armi- Doch Arminius was blijk baar in gedachten verdiept. Voorover gebogen vervolg de hij zijnen weg. Dacht hij over enkele theologische vraagstukken? Had hij zo juist weer een hevig twist gesprek gehad met zijnen ambtgenoot Gomarus? Dat zou niet voor de eerste maal maals het Collegium Theo- logicum geworden was? Wanneer Arminius in zijnen tuin was en Gomarus in den hor van hel Collegie wan delde, konden zij elkaar wel niet zien doch des te beter horen. En menigmaal waren de borgers van Leiden er getuige van, dat zij elkander de heftigste verwijten en beschuldigingen toewierpen over den hogen muur. Door welk gedrag zij, naar mijne bescheidene mening, nim mer op de ware wijze de zaak des Heren konden die- Doch laat ik mijn verhaal vervolgen en vergeeft gij mij mijne afdwaling. Toen Professor Baudius iag, dat Professor Arminius wilde doorlopen, ging eerst- genoemde verder met zijne begroetingen: „Uoedenmor- gen, Godgeleerde Arminius.'" Toen keek de wijze Ar minius op. Zijne donkere ogen zagen strak naar den geleerden Baudius. Toen zeide hij „Pestis Academiae!" Hetgeen zeggen wil: Pest voor de Academie. Voor waar ene wel zeer grote en grove belediging. Doch Professor Baudius voelde zich gans niet be schaamd noch beledigd. Nog maals nam hij zijnen hoed af en antwoordde: ..Pestis ecclesiae!" Wat betekent: Pest voor de kerk. Met droefheid zag ik hoe sommige mensen bleven stilstaan. Zij begrepen gelukkig niet de ware betekenis dier La- tijse woorden, maar zij ver stonden nochtans, dat beide wijze en hooggeleerde man nen elkander weinig goede dingen toezegden. Professor Arminius keek een ogenblik zijnen kwel geest aan. Toen vervolgde hij zijnen weg. Maar nóg was Professor Baudius niet klaar met hem. Hij legde met een vroom gebaar zijn hand op de borst, stak die vervolgens in de hoogte en zeide met galmende stem: „Eo per viam latam ad coelum!" Waarmede hij op laster lijke wijze zinspeelde op zijne grote zonde van den drankzucht. Want deze woor den beduidden niets anders dan: lk ga over den breden weg (de Breestraat) naar den hemel (aldus heette, zoals gemeld, het drank huis). Toen vervolgde Professor Baudius zijnen weg. ue en droefheid, aldus spr. U deed meer dan uw plicht was. Wanneer men een beroep deed op charitatief of sociaal gebied, was u altijd tot helpen bereid. Voor dit alles sprak de burgemeester na mens de burgerij zijn dank uit, alsmede die van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Nadat hij haar het eremetaal had opgespeld, eindigde de burgemeester met de hoop, dat de ach- ter zuster Tempelaar liggende jaren haar veel voldoening zullen geven, zo dat zij aangenaam kan terugdenken aan hetgeen zij met Gods hulp mocht ver richten. De heer H. W. Nijman, voorzitter van de Warmondse wijkverpleging vond deze onderscheiding volkomen verdiend. Een bestuur kan trachten een vereniging zo goed mogelijk te leiden, maar een wijk verpleging staat of valt met de wijk verpleegster. Ook de heer Nijman wees op de grote hulpvaardigheid van zuster Tempelaar. Zij blijft in Warmond Een van de mooiste afdelingen van de derde Bloemlust-edifie. De tr.omste? Cch, het tras alles, al- iftuns voor het oog van de leek, even prachtig. Deze tentoonstel ling is een record, in alle op zichten.' Foto N van der Horst. zou worden gedaan. Hij bood de schei dende zuster o.m. een album aan met de handtekeningen van hen. Üie iets bij droegen tot een geschenk: dat waren bijna allen, die eens door zuster Tem pelaar waren geholpen. Dokter H. A. G. M. Walenkamp her innerde er aan. dat reeds zijn vader met zuster Tempelaar dweepte om haar hel dere kijk op het werk. Medisch gespro ken. aldus spr.. hebt u een „afwijking": een sociale knobbel, waarvoor u een wijkverpleging hard nodig had. omdat u daar in persoonlijk contact kwam met de patiënten. Dokter Walenkamp wees ook op haar sociaal inzicht, waardoor het haar dikwijls mogelijk was de oorzaak van een bepaalde ziekte te ontdekken, hetgeen de arts ten goede kwam. Hier mee was zij de wetenschap vooruit, want eerst later stelde men het verband tussen geest en lichaam bij ziekte vast. Veel belangrijks deed zuster Tempelaar ook op het gebied van het voorkomen van ziekten. Voorts herinnerde spr. er aan. dat zij onderdirectrice was van de luchtbescherming. Ook namens de heer F. Slager, voorzitter van het Wit-Gete Kruis, dankte dokter Walenkamp de scheidende wijkverpleegster, die ten slotte een ferm dankwoord sprak. De middagreceptie werd bezocht door ongeveer 140 personen. PHH Avonds i de 200 „bakerkinderen" zuster Tempélaar hielp een 800 babies ter wereld komen die de oud-wijkver pleegster kwamen huldigen. In de volg orde van het A.B.C. werden verschillende taferelen uit het leven van zuster Tem- H>. m - pelaar door een „televisietoestel" weer- heeft toegezegd, dat zij bereid is I gegeven. Warmónds Fanfare bracht ook steun te verlenen, als op haar een beroep nog een serenade. Duo Barwahser-Berghout voor het L.A.K. Talrijke muziekminnaars in de Zuiderkerk Zuster Tempelaar ontvangt uit han den van de burgemeester van War mond dc zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-N assau. De combinatie van fluit en harp ls in de kamermuziek geenszins alledaags. Het was dan ook niet vreemd dat op het programma, dat Hubert Barwahser. fluit en Phia Berghout, harp, in de Zuider kerk voor het Leids Academisch Kunst centrum ten gehore brachten, slechts één werk uit de 18de eeuw stond, terwijl de overige werken tot de hedendaagse ziekproductle behoorden. De harp is im mers eerst in de 19de eeuw weer een rol in het symphonie-orkest gaan spelen, zij moest wachten tot het begin van deze eeuw eer zij een plaats van enige bete kenis kreeg in de kamermuziek. Wel werd de harp in de Barokperiode ge> bruikt als begeleidingsinstrument in het continuo naast basfluit en clavecimbel; en het was dan ook als zodanig dat Tele- mann de harp gebruikt in zijn prachtige sonate in F voor fluit en harp waai deze avond begon. Prof. Barge - 68 jaar oud - te Leiden overleden Was 30 jaar hoogleraar aan onze universiteit In Leiden is overleden proL dr J. A. J. Barge, oud-hoogleraar in de anatomie en embryologie aan de rijksuniversiteit te Leiden en oud-lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. Johannes An- tonius James Barge werd op 21 Januari 1884 in Semarang geboren. Hij bezocht het R. K. gymnasium te Katwijk aan Rijn en studeerde geneeskunde aai gemeentelijke universiteit van Amster dam. waar hij ook promoveerde op proefschrift, getiteld „Friese en Marker schedels". Prof. Barge bereikte de leef tijd van 68 jaar. Na zijn arts-examen in 1909 werd hij assistent en enige jaren later eerste pro- Ferd'nand stelt zelt het pro gramma vast Adenauer bij Koningin Elizabeth Ook Acheson en Schuman Voor hun vertrek uit Londen, worden de ministers Schuman en Dean Acheson, deel uitmakende van de „Grote Drie" alsmede Bondskanselier Adenauer, door Koningin Elizabeth op Clarence House in audiëntie ontvangen. Premielening Utrecht niet voltekend De uitgifte van J 5 millioen procents premie-obligaties der gemeente Utrecht is niet geheel voltekend, zodat inschrij vingen ten volle zullen worden toege- sector aan het anatomisch laboratorium te Amsterdam, terwijl hij in 1916 als pri vaat-docent voor anatomie en embry ologie aldaar werd toegelaten. Op 7 Mei 1919 aanvaardde prof. Barge het hoog leraarsambt aan de Leidse universiteit. Een in dat jaar tot hem gericht aanzoek voor een hoogleraarsbenoeming te Gent werd door hem afgewezen. Met ingang van 27 Januari 1949 werd hem bij Ko ninklijk Besluit op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Barge had van 1937 tot 1949 voor de K.V.P. zitting in de Eerste Kamer. Hij was ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw, en officier in de orde van de kroon van België. Hij was voorts lid van het Amsterdams genootschap van natuur- en geneeskunde, lid van de maatschappij tot bevordering van de geneeskunst van het provinciaal Utrechts genootschap van kunsten en wetenschap pen, vice-voorzitter van het Nederlands natuurkundig bureau voor anthropolo gic en voorzitter van de vereniging tot bevordering der wetenschappen onder de Rooms-Katholieken in Nederland. De uitvaart zal worden gehouden Vry- dagmorgen om half elf in de parochie kerk te Oegstgeest. waarna de begrafe nis op het R.K. kerkhof aldaar geschiedt. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Pieternella, dr v P Mleloo en F Sleijser; Bernardus Maria, zn v J Tieman en J M van der Have: Abraham, zn v M du Prle en 4 Rohde OVERLEDEN: A Nlevaart, huisvr v de Vogel, 44 jr; J Koudstaal, wedn, 83 Jr. Deze tijdgenoot van J. S. Bach komt tegenwoordig terecht meer in de belang stelling te staan. Zijn stijl duidt reeds in menig detail op de galante stijl van de tweede helft der 18de eeuw. Bij een be spreking van dit recital behoort voorop te worden gesteld dat deze twee instru mentalisten elkaar in beheersing van hun instrument en in verfijnde muzikali teit niets toegeven: het ls een genot hen tezamen of elk afzonderlijk te beluiste ren, hun samenspel beantwoordt aan de hoogste eisen. Phia Berghout kreeg in een sonate voor harp solo van Hindemlth. een goed voor het instrument geschre ven doch niet al te belangrijk Werkje, volop gelegenheid aan te tonen dat haar prachtige instrument tot vele mogelijk heden van genuanceerde expressie in staat is. Hubert Barwahser liet zich als solist horen In drie landelijke miniaturen van 3 van den Sigtenhorst Meyer, fraaie cantilenes die echter hun model. De- bussy's Syrinx, niet evenaren. Het duo voor fluit en harp van Lex van Delden bevat interessante momenten, waar hij met de pluritonaliteit aardige effecten weet te bereiken. De Fantasia voor fluit en harp van mevr Reine Colaco Osorio- Swaab. die hier voor de eerste maal werd uitgevoerd en wel onder aanwezighe.d van de componiste, is een mooi. min of meer impressionistisch klankstuk waar bij vooral de fluit zeer goed tot haar recht komt. Minder geslaagd leek ons het Intermezzo van H. Andriessen: daar entegen heeft H. Badings in zijn Ballade voor fluit en harp de kamermuzieklitte- ratuur met een werk verrijkt waarvan vooral het langzame middengedeelte en het speelse slot van hoog gehalte zijn. Het Nederlandse element was dus voor één maal goed vertegenwoordigd op deze avond. Toch komt het ons voor. dat enerzijds het karakter van deze beide instrumenten te beperkt is in zijn expressiemogelijk heden. en anderzijds de literatuur voor dit ensemble te eenzijdig modern is om c-en niet uit specialisten samengesteld pu bliek gedurende een avond .volledig te kunnen boeien. Wy zouden er de voor- Keur aan gegeven hebben indien het ensemble meer leden had geteld zodat ook andere combinaties en andere litera tuur aan het woord had kunnen komen. Slechts een altist zou voldoende geweest om eens de helaas zelden uitgevoer de prachtige sonate voor fluit, alt en harp van Debussy uit 1915 te kunnen •ertolken. Niettemin, we zyn het L.AJL dank baar voor deze avond evenals de talrijke muziekminnaars die naar de Zuiderkerk gekomen waren De warme hulde der toehoorders wist de spelers ie bewegen als toegift de beroemde fluitaria te spe len ontleend aan het ballet van de 2de acte van Gluck's Orfeo. Alle lof voor de wijze waarop Barwahser deze elegie wist vertolken. van der V«

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3