Jlieutue GTouranl Vandaag komt de Atlantische Raad te Lissabon officieel bijeen Dertien man weigeren het schip te verlaten Ziekenhuisdieven hadden nooit een kruidenier nodig Wist U BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ABVERTENTIEN: >8 P«' millimeter (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastlclj Is ghebl even n§a krttategljenspott" Twee ©n dertigste Jaargang No 9360 Oegstgeester zaken man in hechtenis N.A.T.O. slaat de klok 1 Nadat de „Grote Drie" te Londen een compromis hadden bereikt VANDAAG vindt te Lissabon de openingszitting plaats van de Atlan tische Raad en het zal alles N.A.T.O. zijn. wat de klok slaat. Paolo Cunha, de Portugese minister van Buitenl. Zaken, houdt een welkomst rede, waarna door de voorzitter van de Atlantische Raad, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, en diens Noorse collega Halvard Lange, het woord zal worden gevoerd. Een leger van ministers, Buitenlandse Zaken of Defensie beherende, en een keur van militaire experts, is te Lissabon bijeen. De ingangen van de Techn. Hogeschool, waar de negende bijeenkomst van de Atlantische Raad aanvangt, wor den zwaar bewaakt. Ieder binnenkomende moet in het bezit zijn van een speciale pas. Uit alle hoeken der wereld zijn hier journalisten aanwezig. Over de, eventueel te bereiken, resultaten van de N.A.T.O. zijn de gemoederen zeer verdeeld. Een Reuterbericht uit Lissabon geeft te kennen, dat generaal Eisenhower zjjn goedkeuring zou hebben gehecht aan het rapport der N.A.T.O.-commissie, waarin Harriman een minder snelle West-Euro- pese herbewapening aanbeveelt. Dit zou dus neerkomen op een bescheiden con cessie aan de West-Europese landen, waar immers tot in den treure gehamerd is op het aambeeld, dat het tempo der bewapening veel vlugger moet zijn. Gok is er sprake van een militaire -„plan-commissie" voor het Midden- Oosten. De, daarbij betrokken, landen zijn: Engeland, Frankrijk, de Ver. Sta ten, Turkije, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland. Mogelijk zullen ook Italië en Griekenland worden uitgenodigd. Maar in eerste instantie zal dan de ver houding van deze commissie tot de N.A.T.Ó., moeten worden bepaald. Tot zover voor vandaag het nieuws, inzake de Atlantische Raad te Lissabon, waar over wij de eerstvolgende dagen nog heel wat te horen zullen krijgen. Schuman kreeg waarborgen Inmiddels Is de conferentie te Londen tussen de „Grote Drie" en Bondskanse lier Adenauer al weer een stuk historie Brits-Egyptisch accoord in de maak Schadevergoeding tot 50 millioen gulden Egypte begint spoedig besprekingen rnet Engeland. Zulks op basis van evaoua/tie der Britse troepen. Ten aan zien van de eis van Egypte inzake de Soedan blijfit men nog in het onzekere. Maher Pasja, de premier, riep de ambas sadeur te Londen terug voor een onder houd op morgen. Deze ambassadeur heeft blijkbaar Eden gepolst over de kansen op een bevredigend resultaat. Inmiddels ziju de universiteiten weer heropend. In de Kamer werd het voor stel aangenomen om 50 millioen gulden te besteden als schadevergoeding aa eigenaars van gebouwen etc., die eind Januari werden verwoest. Toch dollars voor whisky- vaten By nader onderzoek is gebleken dat het inderdaad verantwoord is onder be paalde voorwaarden en tot een beperkt bedrag dollars beschikbaar te stellen voor de aankoop van Amerikaanse whisky- vaten voor de inmaak van tot fruitpulp verwerkte producten. Dit hebben de ministers Mansholt en Van den Brink geantwoord op vragen van hei Tweede- Kamerlid Veernink (C.H.). De behande ling van de aanvraag heeft vrij veel tijd gevorderd, vooral doordat de belangheb benden niet tijdig de benodigde gegevens verstrekten. geworden. Maar de ervaring heeft het geleerd, historie leent zich bij uitstek tot „interpretaties". Maar goed, na afloop van de besprekingen te Londen hebben de Duitsers, Adenauer en staatssecretaris prof. Hallstein verklaard, dat zö tevre den zjjn en de Europese affaire een flin ke stap vooruit is gekomen. In gelijke geest hebben de heren Acheson, Schu man en Eden zich uitgelaten en er is over het bereikte resultaat een officieel communiqué gepubliceerd. Het voornaamste hiervan ls slechts een herhaling van de berichten, die eer der werden prijs gegeven. Men kan zeg gen: Enerzijds zijn er grote vorderingen gemaakt, anderzijds zijn belangrijke kwesties onopgelost gebleven. Een ac coord over de Duitse oorlogsmisdadigers en de financiële bijdrage van West- Duitsland voor de Europese defensie. De Fransman Schuman krijgt Ameri kaans-Britse „waarborgen", dat er geen „nationaal" Duits leger zal ontstaan, met snode bedoelingen. De Duitse wapen- Industrie zal in toom worden gehouden. De Duitsers mogen alleen die wapens fabriceren, waar de Europese defensie gemeenschap om vraagt. De Duitsers krijgen een bescheiden stem in het At lantisch Pact, zonder daarvan lid te zijn. Afwachten is nu, wat de oppositie te Bonn zal doen. In twee stukken geslagen door de storm drijft de Amerikaanse tanker Fort Mercer hulpeloos voor de kust van Massachusetts rond. Nadat een deel van de bemanning was gered, weigerden 13 opvarenden het schip te verlaten. (Telefoto) De tamp met de Foit Meicei Zeven doden en dertien vermisten Dertien mannen van de „Fort Mercer", die midden op de Oceaan in tweeën is gebroken, weigeren het nog ronddrijven de achterstuk van dit Amerikaanse schip te verlaten. Toen een kotter van de Amel rikaanse kustwacht 21 hunner kamera den van boord had gehaald gaven de dertien zeelieden er de voorkeur aan aan boord te blijven. Zij drijven nu hulpeloos rond in een zware storm en huizenhoge golven. Ver schillende kotters en een troepenschip zijn in de buurt van het achterschip. Men zal trachten het op de kust te zetten. De kapitein en enige andere leden van de bemanning zijn van het voor schip gehaald dat twaalf km verderop Woelig... en ledige staatskas Accoord tussen Mossadeq en de Int. Herstelbank Spoedig leveling van Perzische olie aan Italiaanse maatschappij In het gebouw van de Perzische Twee de Kamer beoefent men het edele spel van „verstoppertje". Nu was gisteren de zitting geëindigd en konden twaalf af gevaardigden van de oppositie het ge bouw verlaten, waar zö drie maanden geleden een schuilplaats hadden ge vonden. Maar een dertigtal journalisten blijven daar nog zitten, durven hun leden amper verroeren. Op het ogenblik wor- fm X+JS Jansen heeft nog geen griep gehad! den in Perzië de verkiezingen gehouden daarom zal de nieuwe Kamer eerst het (Perzische) Nieuwjaar op 21 Maart bijeenkomen. Bij de studenten is Mossadeq nog steeds favoriet en het „lang leve onze Mossadeq" was gisteren eer niet van de lucht. Men ziet, in politieke zin, blijft het er 'oelig, maar tegelijkertijd blijft de staatskas leeg. „Alles vloeit" zegt de wijsgeer, maar de olie niet. Een missie van de Internationale Bank poogt al sinds enige tijd Mossadeq van de nodige contanten te voorzien en de besprekin gen verliepen, in, wat men met diploma tieke termen noemt, „vriendschappelijke sfeer". Feitelijk hebben wij nu eens een eerste aanwijzing, dat er weer kans be staat op overeenstemming inzake de oliekwestie. Een bericht van het Italiaan se blad „Tempo", geeft te kennen, dat een overeenkomst met een Italiaanse maatschappij ondertekend is voor de levering van olie, waarvoor binnen 45 dagen een crediet zou moeten worden geopend. Het betreft een hoeveelheid van 2 millioen ton per jaar, gedurende een periode van 10 jaar. Woelig blijft Perzië en, naar aanlei ding van de aanslag op Hoessein Fatemi, zijn zeer vele arrestaties verricht onder de leden van de „Fedayan Islam". Dertigste auto-expositie in het RAI-gebouw Van Vrijdag 29 Febr. tot 9 Maart a.s. wordt in het R.A.I.-gebouw te Amster dam eén tentoonstelling gehouden van personenautomobielen, de dertigste in de serie die door de R.A.I. is georganiseerd. In 45 stands zullen 76 merken worden geëxposeerd. ronddreef. Volgens Ass. Press ls het reeds in de golven verdwenen. Ook het voorschip van de „Pendleton' ?n andere Amerikaanse tanker, drijft nog. Men meent, dat zich nog acht i ;n op dit gedeelte bevinden. In totaal orden van beide schepen dertien men- ;n vermist en is van zeven zeelieden be. kend, dat zij verdronken zijn. Tot de vermisten behoren ook de acht mannen ie „Pendleton", omdat men niet weet of zij zich inderdaad nog op het t schip bevinden. Eén van de geredden de „Pendleton" vertelde dat het schip mt een klap als van een donder slag brak. Toen hij opkeek zag hij het voorschip wegdrijven. 'ussen maken de verzekeringsmaat schappijen zich zorgen over het aantal gelaste of gedeeltelijk gelaste schepen, die scheuren in de romp gaan vertonen. Men schrijft dit toe aan het ondeskundig lassen door de vele ongeschoolde arbei ders. die in de oorlog op Amerikaanse werven werkten. De assuradeuren zullen wellicht een extra premie voor derge lijke schepen vorderen. Burgemeester van Megen met verlof Naar de gedragingen van tmngemees- ter H. van R. van de Brabantse gemeente Megen wordt door de officier van Jus titie in Den Bosch een onderzoek inge steld. Het onderzoek strekt zich r het algemeen beleid van de bur gemeester en naar eventuele strafbare feitèn". In overleg met de commissaris der Koningin is de burgemeester, hangende het onderzoek met verlof gegaan. Hu verblijft buiten zjjn gemeente. 100 Min ton kolen Mijnveld Vlodrop zal worden ontgonnen Tachtig jaar lang werk voor 3500 man De ministerraad heeft besloten dat zal worden overgegaan tot ontginning van het mijngebied Vlodrop. Dit heeft de mi nister Van den Brink gistermiddag in de Eerste Kamer meegedeeld bij de ver dediging van het plan-Schuman. De ont sluiting van het mijnveld zal 12 jaar duren. De levensduur van de mijnen schatte de minister op 80 jaar. Hij ver wachtte, dat het gebied ongeveer hon derd millioen ton steenkool zal opbren gen. Rond 3500 mensen zullen, wanneer de mijnen op volle kracht werken, hier ien bestaan kunnen vinden. Ongeveer 53 >ct van de kolen behoort tot de zgn „magere kolen", een van de meest schaarse koolsoorten in Europa en 17 pet de kolen zijn vetkolen. De minister zegde de Kamer toe, dat hij in de memo- 'an antwoord op de begroting der Staatsmijnen nog uitvoerig op dit mijn- gebied Vlodrop zal terugkomen. Ovendeur ontplofte zes gewonden in IJmuiden Zes arbeiders werden gewond toen in de staalfabriek van de Hoogovens te LTmuiden door nog onopgehelderde oor zaak een deur van een staaloven ontplof te. Door rondschietende stukken van deze deur liep H. A. Kooyman uit Alkmaar ernstige snij- en brandwonden aan hals en gelaat op, H. G. Willems uit IJmuiden en F. van der Steen uit Velsen-Noord, beiden eveneens brand- en snijwonden. Deze drie arbeiders zijn opgenomen in een Ziekenhuis. Drie anderen werden licht gewond. Een foto, die ons toch wel even tot bezinning brengt. Churchill, de gevreesde vijand van Hitler-Duitsland, schudt thans de bondspresident van West-Duits- land, Adenauer, de hand. De tijden veranderen en de mensen met hen Jarenlange Iraude in Castricum Tegen 13 personeelsleden van Duin enBosch straffen van f 60 tot 2 jaar geëist Dertien personeelsleden van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch in Castricum hoorden gisteren voor de Alkmaarse rechtbank wegens een grote reeks van diefstallen twee jaar gevangenisstraf tot f 60 boeten tegen zich eisen. Alles wat bruikbaar was, hadden zij uit het ziekenhuis meege nomen, zodat er in Castricum gezinnen waren, die nooit een kruidenier, nodig hadden. Sommigen brachten het door dit goedkope leventje zelfs tot huiseigenaar. Het was In Castricum al jarenlang een publiek geheim dat het in Duin en Bpsch niet goed toeging. De politie aarzelde in te grijpen, daar zü verwachtte dat de directie aan de misstanden wel paal en oerk zou stellen. Toen echter bleek dat DAT de ruilverkaveling In Staphorst (de grootste die ooit in ons land werd uitgevoerd) thans na ruim tien jaar ge reed is en er uitspraak is gedaan over de laatste geschilkwesties. DAT na diep onderzoek drs J. Noter- mans van zijn functie als raadslid in Maastricht ontheven blijft daar hij DAT de raad van Velzen tegen de wens van bouwmeester W- M. Dudok ln een adviescommissie instelde voor een winkelbouwplan van twee R'damse ar chitecten en de heer Dudok nu wellicht verdere medewerking zal weigeren. DAT nu ookde K. v. K. in de vier Noordelijke provincies de Tweede Ka mer hebben verzocht om vestiging de tweede T. H. in Twenthe. DAT mr H. J. M. Stieger. werkzaam op de prov. griffie te Middelburg, be noemd is tot burg. van Hoedekenskerke. DAT A. M. de Bont, voorz. van Amerlk. steunfondsen voor Nederland, in Chicago is overleden. Baas boven baas Na al een huisje voor slechts f 3270 De laagste prijs voor een nieuw huis stond gisteren nog op f 3900. maar de was nog niet voorbij of er was al een nieuw record gevestigd. De architect Van der Molen in Leeuwarden heeft woningen ontworpen die f 70.070 per stuk kosten, wat met aftrek van de rijksbijdrage van f 3800 neerkomt op een bedrag van f 3270. Voorwaarde is dat de woningen worden gebouwd in blokken van acht en dat een opdracht voor veertig woningen tegelijk wordt gegeven. De bouw zal worden uit gevoerd door de bouwbedrijven Martens, Visser en Friesland in Leeuwarden en Friso in Sneek. De minister heeft zijn goedkeuring al aan het plan gehecht. Elk huis is 195 kubieke meter groot. Het bevat beneden een woonkamer, keu- ;n, ingebouwde bijkeuken met tolet kelderkast en boven drie slaapkamers. „Legion of Merit" voor It.-kol. Eekhout Aan luitenant-kolonel W. D. H. Eek hout, oud-commandant van het Neder lands Korea-detachement, is toegekend het Legion of Merit. Deze Amerikaanse onderscheiding zal hem binnenkort wor den uitgfereikt door de Amerikaanse mi litaire attaché in Den Haag, kolonel Bcuce Bidwell. Ons Koninklijk paar zal V.N.-gebouw bezoeken Gedurende hun verblijf in New York i April aanstaande zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvangen worden in het hoofdgebouw van de Ver enigde Naties. DAT dr mr V. v. d. Brekel te Heerlen benoemd is tot geneesheer-dir. van het O. L. Vrouwe Gasthuis te A'dam. waar in onlangs de directeur ontslagen werd DAT de ANW en de ANWB dit jaar oor buitenl- jeugdige toeristen fiets tochten rond het IJsselmeer organiseren DAT C- P. Fluyt, voorz. van de direc tie van Philips' verkoopmij voor Neder land, t.g-v. zijn zilveren Philips-jubi- leum in Eindhoven warm is gehuldigd DAT Oh. F. Sbapscott is toegelaten ais consul van Nieuw-Zeeland voor Neder land (in Den Haag). DAT dr A. Plesman, pres.-dir. van de KLM- verlof heeft gekregen om het ordeteken van commandeur in de Syri sche orde van verdienste aan te nemen. DAT aan de eervol ontsl. kapt. t. z. van de techn. dienst S. G. Barendregt de tit. rang van schout bij nacht is leend en aan kapt. t. z. B. Hessing de tyd. rang van commandeur, voor zolang hij commandant van de Marine Ln de West is. DAT de zaak-Fedde Schurer (beledi ging vpn de Heerenveense kantonrech ter) voor het Leeuwarder Hof is uitge steld wegens ziekte van de verdediger. zelfs bewakers, parkwachters en onbezol digde gemeente-veldwachters ln deze zaak waren betrokken, nam de politie maatregelen. Het bleek dat er in de keuken een vol slagen gemis aan controle was. Bij de eerste verhoren werd tegen de politie gezegd: „Och, het is altijd al zo geweest". De hoofdschuldige W. v. d. P. uit Bak- kum, die in de keuken werkzaam was, bekende al vóór de oorlog met de dief stallen te zijn begonnen. Tegen hem werd twee jaar geëist. Anderhalf jaar was de eis tegen de slager C. W. M. uit Castricum, de portier P. de B uit Bakkum en de chef-kok K. J. uit Castricum. één jaar tegen de park wachter O. H., acht maanden tegen de slager S. L., vier maanden tegen de tim merman J. K. en de kapper J. K. Tegen een aantal andere leden van het zieken huispersoneel werden boeten van f 60 tot f 80 geëist. Uitspraak op 4 Maart. De aardverzakkingen in Zussen Na de aardverzakking in het Belgische dorp Zussen van Zondagmorgen, waarbij de stallen van een boerderij in de diepte verdwenen, deden zich nieuwe grond- instortingen voor. Het woonhuis van de boerderij en nog twee, er naast liggende, huizen werden volkomen verwoest. Er zijn inmiddels nog vijftien huizen ont ruimd. De bevolking van het dorp leeft voortdurende angst. De burgemeester de gouverneur van Belgisch Limburg ren ter plaatse. Ook de brandweer i Tongeren was behulpzaam bij de ontruimingen. De materiële schade be draagt nu reeds meer dan honderd duizend gulden. De grondinstortingen werden vermoedelijk veroorzaakt, door dat het mergelplafond van de onder aardse gangen niet meer bestand bleek tegen de druk van de, daarboven gele gen, tien meter diepe grond- en kiezel- laag. Op Midden-Java wordt honger geleden ln verschillende delen van Midden- Java lijdt de bevolking honger door de zeer hoge rijstprijzen en doordat de aan plant schade heeft geleden van over stromingen. De honger blijkt uit de angstwekkende toeneming van ziektever schijnselen. Uit Bonang bij Demak meldt het bestuur, dat 14.500 personen moeite hebben om rijst te vinden. Bij Bonang moeten honderden zich voeden met het overblijfsel van klapper als de olie ©r uit geperst is. In Wonogiri en Soeko- honger geleden, zijn daar onder- hardjo wordt ongeveer 4000 voed. Slechts een kwestie van logisch denken Een Haarlemse jongen zette Londen op stelten Publiceerde alle bijzonderheden van geheim Engels vliegtuig Londen stond gisteren op stelten. De veiligheidsdienst van het Britse departe ment van luchtvaart hield zich n.l. bezig met de vraag, hoe het mogelijk is, dat alle geheime gegevens over het nieuwe Britse gevechtsvliegtuig Supermarine Swift hun weg hebben gevonden naar het Zwitserse geïllustreerde tijdschrift voor de luchtvaart Interavia, dat ze, verlucht met foto's, publiceerde. De Su permarine Swift zal eerst volgend jaar of in 1954 in dienst worden gesteld. In Engeland zelf is aan de journalisten slechts meegedeeld, dat het vliegtuig nog niet verder gevorderd is dan een proto type. Tot zover een bericht in de Lon- dense Daily Express. Mogen we echter het Alg. Dagblad geloven, dan is de zondaar een 23-jarige DAT blijkens het antwoord van mi nister Mulderije aan het Tweede Kamer lid Vondeling (PvdA) bij het College van hoge Autoriteiten nog 555 verzoe ken tot herziening van verbeurdverkla ring in behandeling zijn en men dit jaar hoopt klaar te komen. DAT twee beruchte A'dammers giste- :n uit het Huis van Bewaring te Zutphen zijn ontsnapt en nog spoorloos DAT op aanwijzingen van een 8-j. jongen, die door een 21-j. Utrechter was meegelokt en goed de weg onthouden had, deze Utrechter is aangehouden we gens zedendelicten. DAT in Eindhoven rondom de bevrij dingsdag op 18 Sept. een tentoonstelling wordt gehouden voor handel, industrie en ambacht, onder de naam Zuidnej Beurs. DAT de Ver. voor het Friese bedrijfs leven de regering om maatregelen heeft gevraagd tegen de classificatie en tegen de werkloosheid DAT de 16-j. matroos J. Deurloo uit Zierikzee, die in Jemeppe-sur-Meuse (B bewusteloos in zijn schip werd aan getroffen, is overleden aan de gevolgen van kolendampvergiftiging. Haarlemmer genaamd Rudolf Das Hij is bijzonder geamuseerd over de beroering, die zijn artikel en tekeningen in het Zwitserse blad hebben gewekt. „Ieder een die over de nodige technische kennis beschikt en over combinatievermogen had hetzelfde kunnen doen", vertelde hij. De Swift is ontwikkeld uit oudere toestellen, die helemaal niet geheim zijn. Das las alle mogelijke buitenlandse tijd schriften op het gebied van de lucht vaart. Bij de bouw van de nieuwe Swift schijnt men te zün uitgegaan van de Attacker, die weer verder werd ontwik keld tot de Vickers Supermarine 510, waarvan de vleugels pijlvormig zijn. Dit type leidde op zijn -beurt weer tot de Supermarine 535, die dezelfde pylvleugels had en een bekende Nenomotor Tenslotte aldus Das, gaf de RAF order tot het bouwen van de Swift, die slechts op geringe onderdelen afwijkt van de vorige types. Het was dus niet zo heel moeilijk om enigszins gedetailleerde te keningen en een beschrijving te maken, 't Was meer een kwestie van logisch denken. Record bij Nationale Reserve In eén maand duizend vrijwilligers Voor de Nationale Reserve hebben zich in Januari duizend vrijwilligers aan gemeld Dit aantal was nog nooit eer der in één maand bereikt Het maande lijkse gemiddelde schommelde tot nu toe steeds tussen de twee- en driehonderd Het totaal aantal vrijwilligers is r.u tol 11.947 gestegen, terwijl men er naar streeft de 16.500 te bereiken In feite hebben zich reeds bijna 23.000 man aan gemeld. maar hiervan zijn er meer dan 10 000 afgekeurd De groeiende aanmelding wordt o a. toegeschreven aan de duidelijke uit spraak die de regering onlangs heeft gedaan omtrent het doel van de natio nale reserve. Rentespaarbrieven GELIJK men gisteren heeft kunnen lezen, wordt ten behoeve vs^i de woningbouw geld gevraagd en daarvoor zijn drie aanbiedingen gedaan door dft N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. Deze instelling is 'practisch gespro ken een overheidsorgaan. Sleohts de Staat, provincies, gemeenten, water schappen en andere publiekrechtelijke lichamen kunnen aandeelhouders zijn. De soliditeit van de Bank voor Ned. Gemeenten kan men vrijwel gelijk stel len met dde van de genoemde overheids organen. Over de aangeboden Wc 25-jarige lening, welke verkrijgbaar is gesteld in stukken van f 1000 en f 500, behoeven we weinig te zeggen. Dit is een normale obligatielening. Slechts blijkt uit deze aanbieding, dat bet rentegamma iets verbeterd is. De 22-jarige lening, welke verder wordt aangeboden, draagt tot 1 Oct. 1957 geen rente, daarna tot 1 April 1969 5 pet rente 'sjaars en vervolgens tot 1 April 1974 10 pet rente 'sjaars. Ook hierin zijn sleohts coupures van f 1000 en f500 verkrijgbaar gesteld. Deze obliga ties worden geschikt geacht voor hen. die nu geen behoefte hebben aan meer rente uit hun vermogen, maar de vruch ten daarvan in latere jaren willen ge nieten. '"PENSLOTTE zijn zg. rentespaarbrieven verkrijgbaar gesteld, welke in stukjes van f 25 en f 100 te koop zijn. Dit zijn stukjes voor „de kleine man". Een dergelijke lening is tot dusver hier te lande nog nooit geplaatst. Men heeft dit systeem uit het buitenland overge nomen. waar het eerder toepassing vond (Engeland). De zaak komt hierop neer dat de renteverrekening plaats vindt op het tijdstip van de aflossing. Hoe langer men de stukjes laat lopen (uiterlijk tot 1974), hoe hogere rente men trekt. Laten we eens een voorbeeld noemen. Iemand wil voor f 100 rentespaar- brief kopen. Hij gaat naar het postkan toor en kan daar vier stukjes van f25 verkrijgen. Wil hij liever een stukje van f 100 kopen, dan wendt hij zich tot een bank of commissionnair in effeoten. Nu kan het gebeuren, dat de koper plotseling geld nodig heeft, b.v. na een jaar. Dan kan hij zijn bezit onmiddellijk te gelde maken door aan een bank of commissionnair opdracht te geven tot verkoop ter beurze; daarvoor kan hij dus niet op het postkantoor terecht. Wil hij zijn spaarbrieven echter be houden. dan kan hij wachten tot 1 Octo ber 1958. Dat is het eerste aflossings station. dat gepasseerd wordt. Heeft de bezitter van de bewuste stukjes dan geld nodig, dan gaat bij minstens 3 maanden voor genoemde datum naar de bank of commissionnair, deponeert daar zijn spaarbrieven met het schriftelijk ver zoek om uitbetaling per 1 Oct. 1958. Wat ontvangt hij op die datum? De oorspron kelijke f 100 plus f 25 aan opgelopen rente. Hij heeft dan'gemiddeld 3lh pot rente getrokken, dus meer dan op de spaarbank verkregen wordt. TTEEFT de bezitter van de spaarbrie- ven echter in 1958 geen behoefte aan geld. dan kan hij rustig zijn stukjes behouden. Natuurlijk kan hij in de tussenliggende jaren altijd weer zijn geld terugkrijgen door op de effecten beurs te laten verkopen en de koers die daar betaald wordt, houdt uiteraard rekening met de rente die op de stukjes zit. Op 1 Mei 1963 kan de eigeeiaar der rentespaarbrieven, als hij wil, weder uitstappen. Hij volgt precies dezelfde procedure als in 1958. maar krijgt dan zijn f 100 plus f50 aan rente uitbetaald. Nu blijkt hij dus 3^ pet renite per jaar te hebben gemaakt. Dat vindt hij prachtig, en daarom be sluit hij de reis nog verder mee te maken. Het volgend station is 1 April 1967. Dan krijgt hij f 100 plus f 80 rente, dus nu is de rente per jaar al tot 4 pot opgelopen. Wil de bezitter nóg verder reizen, dan wordt het 1 April 1971. De rente is dan tot 4Vi pot per jaar gestegen. Per 1 Oct. 1974 moet worden uitgestapt. Verder gaat de reis niet. De volhouder ordt extra beloond en krijgt zijn f 100 terug plus f 150 aan rente. De conclusie dus: hoe langen men zijn stukjes vasthoudt, hoe hogere rente men per jaar ontvangt. Als men alleen loonbelasting betaalt, dus niet in de inkomstenbelasting valt, behoeft men geen belasting over de rente op de spaarbrieven te betalen. Tegenstelling Aan de uitgifte van geldleningen voor de woningbouw wordt een publiciteit gegeven, alsof het een natio nale gebeurtenis van de eerste orde is. Het Nederlandse volk wordt in al zijn geledingen opgewekt een steentje bij te dragen ten behoeve van de woningbouw. Er is een Koninklijk woord van aanbe veling uitgesproken, er is een speciale persconferentie belegd, waarop o.a. een het woord voerde, in het kort het ongetwijfeld sympathieke doel is de grote trom geroerd. Het is alsof het Nederlandse volk ondanks de zware belastingdruk wordt opgewekt tot een laatste krachtsinspan ning om nog f50 millioen bijeen te brengen. Onwillekeurig maakt men een verge- Erikele weken geleden werd bekend, d»t de belastingen in het afgelopen jaar omstreeks f500 millioen meer hadden opgebracht dan de minister van Finan- had begroot. Toen geen speciale officiële publiciteit, geen Koninklijk woord, geen persconferentie over deze uitzonderlijke prestatie. Men ging ovct tot de orde van de dag. Nu gaat het slechts om f50 millioen. een tiende van het belastingsurplus over 1951. Over een half milliard repte men niet. over f50 millioen roert men de grote trom. Wel tegenstelling. Iets meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk enkele verspreide opklaringen, overigens zwaar bewolkt met morgen plaatselijk en:ge regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen West en ZuM-West. Weinig verandering m temperatuur. (Opge maakt te 10 uur.) Donderdag: zon 7.45—18.04; maan 5.48— 12.26 Op 25 Februari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1