|lieumc £cihsdic (tfimranl Na drie dagen was 't voor mekaar Ons volk moet 50 millioen opbrengen om woningnood te bestrijden Uiterste inspanning en eendracht om ramp te voorkomen Amerik. marine heeft nieuwe vliegdek-straaljagers Wie trekt te Londen aan het langste eind? Wist U De Franse regering zal toch aanblijven DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 BUREAUXr Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal, 2.— per maand; 0.47 per week O-*8 Per millimeter (By contract belangryke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9359 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1R-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticlj ts ghebleoea nyo btrt in tcgficaspoct" Tegen staatsvijand nummer één (Van een onzer verslaggevers) VJFTIG MILLIOEN GULDEN moet ons volk binnen enkele weken en maanden bijeenbrengen ter bestrijding van volksvijand nummer één: de woningnood. Komt het geld er niet, dan dreigt het gevaar, dat wij er niet in zullen slagen van die gesel verlost te worden. Komt er meer, dan is dit Welkom. Het Nederlandse volk moet diep van de noodzaak worden doordrongen om zich tot het uiterste in te spannen. Daarom zal H.M. de Koningin, zoals gemeld, hedenavond om 8.05 u. een dringend beroep op ons volk doen. om in te tekenen op de nationale woningbouwleningen, uit te geven door de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Om in 1960 door de woningnood heen te komen, moeten er nog dit jaar 50.000 woningen gereed komen en daarna on afgebroken elk jaar 55.000 huizen worden gebouwd, waarvan 8000 duplexwoningen. Dit werd ons meegedeeld op een pers conferentie onder leiding zitter der Vereniging 'van Nederlandsche Gemeenten, mr P. J. Oud, die als bur gemeester van Rotterdam de klachten in zyn brievenbus ontvangt hoop gedreven mensen, e wees, dat deze zaak los moet worden ge zien van de (rente)politiek der regering. Drie soorten nationale leningen De heden bekend gemaakte natio nale woningbouwleningen vallen uit een in drie soorten: A. Rentespaarbrieven tot een onbepaald bedrag. Gelegenheid tot inschrijving van 5 Maart tot 1 Juni, dooh de einddatum kan veranderd worden. Stukken van f 100 en f 25, aan toon der, koers 100 pet. De rente gaat in 1 April a.s- en is begrepen in het af lossingsbedrag. Houders kunnen aflossing vorderen op 1 October 1958 tegen een koers van 125 pet, op 1 Mei 1963 ad 150 pet, op 1 April 1967 ad 180 pet, op 1 April 1971 ad 210 pet- Eindaflossing 1 October 1974 tegen een koers van 250 pet. Vervroegde aflossing door de Bank is mogelijk ap 1 April 1967 ad 185 pet en 1 April 1971 ad 217 pet- B. Een 25~jarige 414 pet le ning, groot f 20 millioen, of nog meer, coupures f 1000 en f 500, ad 100 pet, met halfjaarlijkse coupons per 1 April en 1 October, waarvan de eerste vervalt per 1 October 1952. A pari aflosbaar in tien jaarlijkse termijnen, ingaande 1 April 1968. Vervroegde af lossing niet vóór 1 April 1932, daarna tot 1 April 1964 ad 101H pet en dan tot 1 April 1967 ad 101 pet, daarna ad 100 pet. C. E e n 22-j arige lening, groot f 5 millioen of zoveel meer als wordt ingeschreven, coupures f 1000 en f 500 aan toonder, ad 100 pot- Tot 1 October 1957 geen rente, daarna tot 1 April 1969 vyf pet per per jaar, daarna tot 1 April 1974 tien pet rente per jaar. Met halfjaarlijkse coupons per 1 April en 1 October, waarvan de eerste vervalt op 1 April 1958. Geheel aflosbaar op 1 April 1974 ad 100 pet. Vervroegde aflossing is niet toege staan. De Amerikaanse marine heeft de eer ste foto van een nieuwe straaljager, de Grumman f9f-6 „Cougar", voor publi catie vrijgegeven. De „Cougar" naam een Amerikaans inheems poema achtig beest) moet een snelheid van dan 950 km per uur kunnen halen. Het toestel heeft terugwykende vleu gels. Ondanks de grote snelheid van de „Cougar" heeft deze straaljager, volgens de Amerikaanse marine, dezelfde lage landingssnelheid als zyn voorganger de „Panter". Daardoor zou de „Cougar" al zeer geschikt zijn voor vliegkamp schepen als de „Panter". Volgens de New York Times is de Het is een nationale zaak. Voorts voer den het woord de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, mr dr J. In 't Veld, en de heer A. Vogel, directeur van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten. Geen premielening De Bank heeft afgezien van een premielening op grond van de be zwaren van een groot deel van ons volk en om dezelfde reden komt er geen rijkspremielening. Deze zaak moet een uiting zijn van nationale solidariteit en niet het onderwerp van politieke strijd. De minister hoopt daarom, dat de prin cipiële tegenstanders van een premie lening hieruit de consequentie trekken door een extra-inspanning. Hy doet een beroep op de intekenaars om zo min mogelijk gebruik te maken van het bij de lening geschonken recht van voorkeur voor bepaalde gemeenten, zodat recht kan worden gedaan aan de arme gemeenten. Volgens de heer Vogels is de lening bestemd voor woningbouw en wat daar mee samenhangt, bestrating, riolering, gas, waterleiding, electriciteit en scho lenbouw (ook bijzondere). Rentespaarbrieven voor de kleine man Het is als het ware een emissie van elk der duizend gemeenten, met voor keursrecht, waartegen men verhandelbare obligaties krijgt. Er zijn drie soorten leningen. Het zwaartepunt zijn de spaar- brieven voor de kleine man, waarvoor beursnotering met officiële koers wordt gevraagd. Dit maakt het hem mogelyk steeds uit de reserve te putten, terwijl tussentydse aflossingsmogelijkheid de koers steunt. De aflossingskoersen wor den berekend met samengestelde interest. De brieven worden over de toon bank verkocht door de handelsban ken, postkantoren, door de gemeen ten aan te wijzen verkoopkantoren en boerenleenbanken, terwijl ook de spaarbanken ze kunnen verkopen. Voor zover men niet in de inkom stenbelasting valt, ia er geen gevaar, dat er van de bij aflossing genoten geaccumuleerde rente een groot deel greggaat aan belastingen. Ook voor srrofe beleggers ypof de grotere beleggers zyn twee van leningen te krijgen. Een pets lening en een lening, enigszins ge lijkend op het type Vlaardingen, bij de Rotterdamsche Bank, Heldring en Pier- son, R. Mees en Zonen, Pierson en Co, de Twentsche Bank, Lippmann, Rosen thal en Co, Nationale Handelsbank, H. Oyens en Zonen, Amsterdamsche Bank, Incassobank, Ned. Handelmij, Hope en Co, en de Bank voor Ned. Gemeenten. Houders van de laatste lening be hoeven bij verkoop geen belasting over de rente te betalen, daar de be lasting uitsluitend op de coupon be rekend wordt. De rente en aflossing der door de bank uit de opbrengst te verstrekken leningen worden verplichte uitgaven der gemeen ten, met garantie, dat de bank het geld ontvangt. De bank kan zich trouwens door compensatie dekken, daar alle be talingen aan de gemeenten over haar lopen. Rijksgarantie aan de houders der le ning acht men onnodig, daar de garan ties in de structuur der bank zelve ge legen zyn. Op 31 December j.l. i ningen in uitvoering en sinds 1 October j.l. zyn 25.000 woningen goedgekeurd. Hieraan zal door de vorstperioden nog niet veel zyn gedaan, maar de minister verwacht in Maart een oplossing. Hij kan echter niet garanderen of de 50.000 wo ningen zullen worden gehaald in 1952. Hij hoopt in 1953 zo dicht mogelyk bij de 55.000 te komen. Over de huurverhoging is volgens de minister nog niet beslist. Manifest der Kerken In verband met de uitgifte der Natio nale Woningbouwleningen is een drin gende oproep tot ons volk gericht om een ramp te voorkomen, is een manifest. o.a. getekend door de Algemene Doopsgezin de Sociëteit, Bond van Vrije Evangeli sche gemeenten, Christelijke Gerefor meerde Kerken, Evangelische Lutherse Kerk, Gereformeerde Kerken in Neder land, het Humanistisch Verbond, de Ne derlands Hervormde Kerk, het Neder lands Israëlietische Kerkgenootschap, de Oud-Katholieke Kerk, het Portugees Is- raëlietisch Kerkgenootschap, de Remon strantse Broederschap, de Rooms Katho lieke Kerk en de Unie van Baptistenge meenten. Een huis in Heerenveen voor f 3900 Het gaat goed met de bouwerö in Friesland. Zoals men weet kofi men daar enige tyd geleden een riante midden standswoning laten zetten voor f 5500, een voor onze „Westerse" begrippen fan tastisch lage prijs. Maar de Friezen gin gen verder. De prijs daalde tot f 4600, tot f 4400 en zelfs tot f 4000. Het record staat op naam van het architectenbureau Joritsma-Gruntstra, dat op de proppen komt met een middenstandswoning in Hccrenveen voor f 3900: een huiskamer, drie slaapkamers, een keuken met bij keuken en een douchecel, tezamen 260 37.000 wo- kubieke meter. Geslaagde pioeivlucht van Brits verkeers- stiaalvliegtuig Nieuwe atoomproeven op Eniwetok Nog vóór het Britse experiment Het Amerikaanse dep. van Defensie heeft bekend gemaakt, dat voorbereidin gen worden getroffen voor nieuwe atoomproeven ln het gebied van de Stille Oceaan. En wel op Eniwetok door deskundigen van de „commissie voor atoomenergie", het leger, de marine en de luchtmacht der Ver. Staten. Waar nemers te Washington zyn van oordeel, dat thans een atoomwapen zal worden be proefd, dat óf te krachtig ls voor een; ontploffing op de Yucca vlakte in Neva da, of van groot belang ls voor de oor-' logvoering ter zee. De laatste experimenten op Eniwetok werden in het voorjaar van 1951 gehou den. Deze hielden verband met de ont wikkeling van de waterstofbom, welke duizend maal meer uitwerking sou heb ben dan de atoombommen, die Indertijd op Japan werden geworpen. Deze proe ven zullen voorafgaan aan de Britse proefnemingen in Australië. Daartoe ver trekken vandaag uit de haven van Ports mouth twee landingsschepen van de En gelse marine, met mariniers en genie troepen aan boord, naar Freemantle. Zij brengen uitrustingstukken voor de proeven over. Men meent te Londen, dat deze proefneming eind September of October zal plaats vinden. Amerikaanse waarnemers zullen bij de experimenten worden toegelaten. Nóg goedkoper (Britse kolonie), teneinde schakel te hebbèn in het verdedigings stelsel voor het Midden-Oosten. Het eerste verkeersvliegtuig met straalmotoren voor transatlantische of transpacific vlucht is Zaterdag vliegveld Hatfield, Engeland, opgeste gen en heeft een tocht volbracht. Dit vliegtuig is de tweede uitvoering van de Havilland „Cornet". De „Cornet II", waarvan er 24 in be stelling zyn, is voorzien van vier krach tige Rolls Royce „Avon"-straalmotoren. die een stuwdruk van 3200 kg elk leve ren. De „Cornet I", waarvan zes van de bestelde 21 gereed zijn, is uitgerust met vier de Havilland „Ghost"-straal- motoren, die elk een stuwdruk van 2250 kg produceren. Noors atoomgeleerde verdwenen Geholpen door studenten, zoekt de Noorse politie naar de verblijfplaats var de 30-jarige atoomgeleerde Per Werens kiold. die op 8 Februari in een zwaar moedige stemming zijn woning verliet en sindsdien spoorloos verdwenen is. De Noorse politie werkt samen met de politie uit andere Noordeuropese landen. In Zweden is een foto van Werenskiold verspreid en zijn signalement is door alle radiostations omgeroepen. Tot nu toe staat men voor een raadsel. In bepaalde kringen te Oslo merkt men op, dat Werenskiold verslaafd is aan verdovende middelen. Men zoekt ver band tussen zijn verdwijning en een on langs ontdekte diefstal van dergelijke middelen te Trondhjem, de woonplaats van Werenskiold. Het hoofd der afdeling kernphysica der Noorse technische hogesohool, te Drontheim, wijst iedere veronderstelling van de hand, dat de verdwijning van Per Werenskiold iets met atoomgeheimen te maken zou hebben. Op deze technische hogsohool bestaan geen geheimen e gebeuren op het gebied der kernphysica geen bijzonder belangrijke dingen. Het is belachelijk, de verdwyning Werenskiold te vergelijken met die Pontecorvo uit Engeland. Churchill schudt Adenauer hartelijk de hand... Eisenhower verwacht van „Grote Drie" maat regelen, die tot de verbeelding spreken. Generaal Eisenhower heeft er nogmaals krachtig op aangedrongen, de Duitsers spoedig in een Verenigd Europees leger op te nemen. De Europese staatslieden moeten thans „tot de verbeelding sprekende" maatregelen nemen, ondanks de Franse vrees voor een herbewapend Duitsland. Engelse bladen wijzen er op, dat de „Grote Drie" te Londen het in beginsel eens zijn geworden over nieuwe waarborgen aan Frankrijk. Echter zijn zowel de Franse minister Schuman als de Duitse Bondskanselier, dr Adenauer, voor ieder accoord, dat te Londen bereikt wordt, gebonden aan de voorwaarden hun parlementen. De puzzle is dus, hoe deze condities elkaar in overeenstemming te brengen- Vandaag vergaderen de ministers van de „Grote Drie" nog een keer, daarna ver trekken Eden, Aoheson en Schunvan naar Lissabon. Dr Adenauer gaat dan naar Bonn terug. Dolgelukkig speelt Prinses Marijke met de prachtige poppen-hadkamer, die zij gisteren op haar verjaardag van de verbindingstroepen in Utrecht kreeg, 't Is ook wel de moeite waard; stromend water en een vaste wastafel écht iets voor een kleuter om er eens heerlijk mee te spetteren.... Bij zware storm en hoge zee Vier schepen in nood voor de Amerikaanse Oostkust Twee tankers, van elk 10.000 ton, door midden gebroken Bij zware storm ep hoge zee, zyn gis teren twee Amerikaanse tankboten voor de Amerikaanse Oostkust doormidden gebroken. Het zyn de Fort Mercer en de Pandleton, die beide 10.000 ton meten, die in totaal 90 koppen aan boord had den. Van de °end!eton konden 33 leden van de bemanning worden gered, doch één dezer viel overboord en wordt mist. Op het voorste gedeelte van In Purmerend woont Tiny van Hensbergen, een meisje, dat zeer tactvol met dieren schijnt te kunnen omgaad. In haar huis, waar al een poes en een hond, alsook jonge konijntjes van de buren onderdak gevonden hebben, is nu ook een albino-rat liefderijk opgenomen. Het grootste deel van de dag brengt Hans, de albinorat, slapende door. Hij eet alles wat men hem voorzet en zijn melk drinkt hij uit een miniatuurmelkfles, een nieu wexperiment, dat goed bevalt. DAT staatssecretaris mr dr A A- van Rhyn Donderdag in Hamburg en Vrijdag in Berlyn zal spreken over de sociale politiek van Nederland en dit bezoek o.a. is voorbereid door de Ned. Kamer an Koophandel voor Duitsland. DAT dr Ch. E. Engelhard binnenkort als geneesheer-directeur van de Willem Arntzstich-ting te Den Dolder met pen sioen aal gaan. DAT de Ned. Kamer van Koophandel te Maastricht in een adres aan de Ned. Spoorwegen heeft aangedrongen op openstelling van de spooriyn Maastricht •Aken voor personenverkeer. DAT voor de bouw van 159 woningen ïor de bouwver. Onze Woning te Venlo iagste inschrijver was P. Delsing en Zn aldaar met bijna f 1,7 imillioein (hoog ste f 1,97 millioen). DAT de Ver. voor het Friese bedrijfs leven in een resolutie aan de regering heeft verzocht kapitaal te verschaffen voor de kleine nyverheid, de lonen in Friesland gelyk te maken aan die in het Westen en een ryksinstantie voor de Friese export op te richten. DAT de wed. Antje Verschoor-El- brechts in Hilversum vandaag haar lOOsl- verjaardag viert en zij nog altijd een zaak dryft DAT de Japanse hofmaarschalk Mat- soe-d aira, tevens chef van het protocol, in Nederland ls aangekomen om hier de hofetiquette te bestuderen. DAT mej. mr L. H. Gallois uit Den Haag, eecr. van het inst. Film en Jeugd, ln het raam van de culturele uitwisseling Nederland-Frankrijk, voor een studie reis naar Frankryk is vertrokken. DAT mr. T. A. M. A. van Löben Seis, advocaat en proc. te Haarlem, op 72-j. leeftyd in Heemstede is overleden. DAT de ANWB aan de gemeente Rot terdam heeft verzocht de BUjdorpweg evenals de ryksweg Den Haag-Rotter, dam. waarvan deze weg een voortzetting is. tot voorrangsweg te verklaren. DAT op 1 Februari nog ruim 1550 uit Indonesië gerepatrieerde burgers als werklozen stonden ingeschreven en de commissie arbeidsbemiddeling voor ge- repatrieerden hiervoor in een folder de aandacht van het bedryfsleven heeft ge vraagd. DAT tegen de 39-j. Duitse mevr. G. H- H.H. uit A'dam wegens mishandeling van haar 10-j. dochtertje voor het Am sterdamse gerechtshof bevestiging is ge- eist van het rechtbankvonnis (2 mnd. plus 4 voorw). DAT de bronzen Leeuw ls toegekend aan J. Blokzyl te R'dam en J. Bonninga te Groningen voor de moed die zy tij dens de oorlog hebben betoond als kapi tein van de Aiktjo en de Corsica. schip, ver verwyderd van het achter stuk, bevinden zich vermoedelyk nog 8 leden van de bemanning. Omtrent het lot van de bemanning van de Fort Mer cer, ongeveer 40 koppen,'verkeert mer nog in onzekerheid. Een reddingsvlieg- tuig trof het schip ogenschynlyk verla ten aan, doch het Amerikaanse militaire transportschip Short Plice meldde later, dat het twee mannen op de boeg va schip had waargenomen. De Short Plice deed pogingen om een lyn over te schie ten. Drie kotters van de kustwacht wa ren vannacht op weg naar het wrak. Het Amerikaanse vrachtschip Helen S'.i venson heeft geseind, dat het zich op 200 myl ten N.W. van Bermuda in nood' bevindt. Een kotter van de kustwacht was op weg naar het schip. De Helen Stevenson is op weg van Italië naar de Ver. Staten. Het Noorse vrachtschip Mim heeft, eveneens aan Amerika's Oostkust, avery gekregen. Een sleepboot was op weg on hulp te verlenen. Koningin Elizabeth ontving kronings-functionaris Koningin Elizabeth heeft gisteren de hertog van Norfolk, die als Earl Marshall verantwoordeUjk is voor de kronings plechtigheden, ontvangen. Men acht het echter onwaarschijnlyk, dat binnenkort de datum voor de kroningsplechtigheid zal worden bekend gemaakt Een func tionaris van het bureau van de „Earl Marshall" heeft verklaard, dat mogelyk bekend zal worden voor het einde de periode van volledige hofrouw, op 31 Mei. Koningin Elizabeth zal zelf de dag de kroning bepalen. DAT het huis van de fam. Vermaat aan de Sweelinckstraat 10 te Vlaardin gen vannacht geheel is uitgebrand er van de inboedel niets kon worden gered terwyl de bewoners (man, vrouw en drie volwassen zoons) in pyama de straat op moesten vluchten. DAT West-Duitsland ruim f 3.5 mil lioen aan marken voor de invoer uit Ne derland heeft toegestaan, waarvan f 1.5 millioen voor vlas en vlasgaren en de rest voor metaalproducten, papier, grafi sche producten en gesuikerd eiwit. DAT de by Hoek van Holland gestran de Panamese vrachtboot Marjory gister avond 20 meter ls versleept en men In middels reeds met het lossen van de la ding was begonnen. DAT het architectenbureau Joritsma- Grunstra te Heerenveen middenstands woningen voor zes personen bouwt tegen een prijs van 3900, wanneer althans blokken van acht huizen tegeiyk kun nen worden neergezet. DAT by graafwerk op het station te Heerenveen het stoffelyk overschoot van een Duitse soldaat ls gevonden, die ver moedelyk omstreeks 1944 ls doodgescho ten en helmeUjk tussen de rails is begra ven. DAT dank zU de medewerking van de bouwvakarbeiders aan de Haak-In-Actie van de NCRV de ruimte in het natuur kundig laboratorium van het Radio-the rapeutisch Instituut te Rotterdam is ver drievoudigd. Wat is er nu te Londen reeds bereikt? Gisteren kwamen de „Grote Drie" op een zeer moeilijk punt, toen de kwestie dér veiligheidsbeperkingen op de Duitse industrie werd aangesneden. Ten aanzien van de West Duitse financiële bydrage tot de Westelijke defensie zijn er vorde ringen gemaakt. Nemen wij het eerste punt- In grote trekken is men het geworden over een voorlopige lijst militaire producten, welke Duitsland in geen geval zal mogen fabriceren. Hier toe behoren dan ook de atoomwapens. Voorts is men tot een accoord gekomen over de oprichting van een Hof van Appèl voor de 1000 oorlogsmisdadigers, zoals gisteren reeds terloops vermeld. Het andere punt. de financiële b drage; hier heeft Adenauer zich bereid verklaard, het voorstel van de Gealli eerden om 11 250 millioen Mark voo Europese defensie bij te dragen, nog maals onder de loupe te nemen. Volgens verschillende politici, is dit bedrag be langrijk lager dan de oorspronkelijke van 13 milliard Mark, terwyl dit bedrag ook dichter gelegen is bij het Duitse aanbod, om slechts 10,8 milliard te beta len. Te Londen werd geen beslissing ge nomen over het lidmaatschap van West Duitsland van het Atlantisch Pact. Het contact tussen Adenauer en de Westelijke ministers was zeer genoege- lyk, want Adenauer heeft zelfs de lunch gebruikt by minister Eden, terwyl hij een „beleefdheidsbezoek" bracht aan premier Churchill dat ongeveer 20 mi nuten duurde- Churchill is er de man niet naar, de Duitser Adenauer hartelyk de hand te drukken, als hy het niet Inmiddels heeft de Canadese min. van Buit. Zaken. Lester Pearson, op een persconferentie te Lissabon verklaard, dat ?en grote mate van overeenstemming ls bereikt over het voorgestelde verband tussen de N.AT.O en de Europese defen siegemeenschap. Daar zal men de ko mende dagen wel de details van verne- In één maand: Werkloosheid in Engeland steeg met 75.000 personen Van 10 December tot 14 Januari j.L is de werkloosheid in Engeland met 75.800 tol 378700 gestegen. In België, dat ruim driehonderdduizendtal werklozeiv heeft, vergadert nu het kernkabinet om maatregelen te beramen, zoals oprichting van nieuwe bedrijven, inpolderingen en ontginning. ME Amerik inmenging? rikaanse stap inzake Nederlands Nieuw-Guinea moeten met grote voor zichtigheid ontvangen worden. Inderdaad is het mogelyk. dat het Indonesische pers bureau Antara belangryke inlichtingen gekregen heeft. Het oude Batavia was reeds bekend om zijn lekken en Djakarta niet minder. Natuurlyk is het evenzeer mogelyk. dat het persbureau te grif geloof heeft ge hecht aan een canard, doch er is nog een derde mogelykheid, namelijk, dat Indo nesië tegenvoorstellen doet, waardoor Nieuw-Guinea onmiddellijk daadwerke lijk Indonesisch wordt, terwyl de kwes tie van de lege souvereiniteit slechts voor een half jaar verschoven is. Men late zich niet in verwarring bren gen door de woorden van het oorspronke- lyke bericht. Dit spreekt abusievelijk van een gemeenschappelijk bestuur, ter wijl er slechts een formeel condominium bedoeld is. waarbij Indonesië de bestuurs taak. dus het daadwerkelijke bezit ont vangt, terwijl Nederland tientallen mil- lioenen kan steken in economische ont wikkeling, tenminste zo de daadwerke lijke bestuurders dit willen toelaten, ter wyl de Koninklyke Marine de communis ten buiten de deur kan houden. dergeiyk plan zou de Indo nesische regering inderdaad op meesterlyke wijze een grote politieke overwinning in de wacht kunnen slepen. Haar positie wordt namelijk in gevaar gebracht door een grote politieke stro ming, welke de onmiddellijke souvereini teit opeist. Deze zou men kunnen tevreden stellen door er op te wyzen, dat men Nieuw- Guinea reeds feiteiyk heeft en dat de souvereiniteit, welke dan nog slechts een vorm is. slechts voor een half jaar in de ijskast wordt gezet. Daarna zou men over deze onbetekenende kwestie kunnen on derhandelen. en als Nederland niet spoe dig toegeeft, zou men de souvereiniteit kunnen nemen. Hiermede is de kwestie-Nleuw-Guinea dan nog voor het einde van het jaar ge liquideerd en wat er van de economische exploitatie terecht komt (men vergeve ons het lelyke woord) is van later zorg. ïyru is juist die overdracht van bestuur het laatste wat de Papoea wil en er is reeds gedreigd, dat hij zich daartegen met geweld zal verzetten. Hetgeen zyn volste recht is. Immers, mensen zyn geen vee, dat men terwille van economische voordelen aan een andere eigenaar kan overdragen. Het is begrijpelyk en te loven, dat onze regering in de onderhandelingen met In donesië met volharding streeft naar een minnelyke oplossing, evenals de Indone sische delegatie dit doet. Maar de eerste vraag is niet, of wy de economische exploitatie van Nieuw- Guinea krijgen, maar of wy onze plicht doen tegenover de bevolking, die op ons vertrouwt, en of wy van het begin af aan duidelijk maken, dat dit onze eerste over weging is. Vijf Ned. koelschepen voor Rusland Voor Russische rekening zullen in Ne derland 5 koelschepen, elk 2540 ton groot, worden gebouwd. Het totale bedrag van deze orders is meer dan f 40 mil. Twee van de schepen worden geleverd door Verschure en Co te A'dam, twee door De Klop in Sliedrecht en één wordt er gebouwd by J. en K. Smit in Kinderdyk. De schepen worden speciaal voor 't ver voer van vis ingericht. Zy komen voor in het han delsverdrag dat in 1948 tussen Nederland en Sowjet-Rusland is afgesloten. De hoofdmotoren worden vervaardigd by Werkspoor in Amsterdam en by De Schelde in Vlissingen. Socialisten stemden vóór resolutie van Faure De Nationale Vergadering heeft de re solutie der Franse regering (waarin aan de oppositie belangryke concessies waren gedaan, inzake de deelneming van West- Duitsland aan het Europese leger), ten aanzien waarvan premier Faure opnieuw de vertrouwenskwestie had gesteld, morgen aangenomen. Hieraan vooral viel het besluit van de Franse Socialistische partij om aan de regering haar steun te verlenen ter zake van het Europese leger en, in principe, van een Duitse herbewa pening. Zoals men weet, bestond er in de party vreschil van mening tussen Guy Mollet en Jules Moch over deze materie. Toch heeft met 22 tegen 4 stemmen het Socialistische partybestuur dit besluit ge nomen. kor voordat de Nationale Verga dering byeen kwam. Volgens een later Reuterberlcht. heeft de Nationale Vergadering zcih met tegen 287 stemmen vóór de motie Faure uitgesproken. Het merendeel van d< genstemmers werd gevormd door Com munisten en Gaullisten. Daarnaast stem den circa 20 Socialisten, enige Radicalen en enige Gematigde Conservatieven te gen, onder wie de oud-min. van Defensie Moch, en de oud-min. van Arbeid Mayer. Deze kwestie was oorzaak van de ern stigste parlementaire crisis sinds de oor log. wy wyzen er met nadruk op, dat dits succesje van Faure niet betekent, dat de regering beslist op een meerderheid kan rekenen, wanneer het plan voor een Europees leger door de Nationale Verga dering bekrachtigd moet worden. Dit hebben de Socialisten niet toegezegd. Partyleider Guy Mollet ls wel voorstan der van een werkelijk Europees leger, maar niet in de huidige vorm. De aan bevelingen, welke ln de regeringsresolu tie worden opgesomd (en die wy gisteren publiceerden. Red.) moeten worden be schouwd als principiële „voorwaarden" voor deelname van Frankrijk aan de Europese defensiegemeenschap. Australisch vlagvertoon voor Nw-Guinea Een detachement van de Australische marine zal in April en Mei „voor vlag vertoon" een tocht maken ln de wateren ten Oosten van Indonesië en ten Noor den van Nieuw-Guinea. zo is heden in Sydney medegedeeld. Dit detachement, onder commando van de kruiser „Aus tralië", zal Port Moresby en Samarai ln Papua, Rabaul op New-Britain, de Salo- mon-eilanden en het eiland Manus be zoeken. WEERBERICHT Dit te de .Jloppi-Copter", een aan winst voor de Amerikaanse marine, 't Is een één-persoons hefschroef- vliegtuig, dat als een ransel op de rug wordt gebonden en een soldaat in volle oorlogsuitrusting de lucht in kan trekken. Vannacht iets zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen, maar ook verspreide opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Vannacht en morgenochtend iets zachter. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen. (Opge maakt om 10 uur.) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1