ïlictuue £riJiscf)c ÖTouranl De Grote Drie" stelden gedragslijn vast tegenover West Duitsland Adenauer accoord, dat industrie onder controle blijft? Faure's zware concessies aan de Socialisten Wist IJ „Toch stuur ik mijn kind naar de Chr. school" MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9358 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slnatmstlc* Is ihebltven tngn turt ia UgfjeaspotT HALT - Douane Hangende de beslissing in Franse Kamer DE FRANSE PREMIER FAURE heeft zijn regeringsmotie over het Euro pese leger, die hem bij stemming absoluut de nederlaag zou hebben bezorgd, ingetrokken. De Socialisten werden ten aanzien van enige pun ten gerust gesteld. Echter is aan een nieuwe regeringsmotie wederom de vertrouwenskwestie verbonden, en de aarzeling in het Franse parlement is gebleven. Frankrijk heeft onmisbare garanties nodig tegenover de deelneming van West Duitsland aan het Europese leger. Dinsdag zal hier nu over worden gestemd; vermoedelijk zullen de Socialisten er eveneens hun fiat aan geven. Geheel zeker is dit niet. Inmiddels nam de min. van Buit.vooral de vraag, of er controle moet blijven op de productie van vliegtuigen, zware militaire uitrustingen, chemische preparaten en op het Duitse atoom onderzoek. Wat nu de verhouding tussen de Euro pese defensiegemeenschap en de N.A.T.O. betreft, hier hebben de „Grote Drie" be sloten, hun steun te geven aan de aan beveling van de plaatsvervangende At lantische Raad. Deze aanbeveling luidt, dat de beslissingen der NA.T.O. aangelegenheden van het Europese leger, door de landen, welke aan dit leger bij dragen, moeten worden goedgekeurd. Al dus zou West-Duitèland, zonder lid van de N.A.T.O. te zijn, toch invloed op de Atlantische politiek kunnen uitoefenen, althans, waar deze het Europese leger betreft. Wij herinneren er aan, dat er zeer tegenstrijdige voorwaarden bestaan, ge schillen tussen de parlementen van Bonn en Parijs, maar minister Schuman hoopt, dat er ruimte blijft voor onderhande lingen. In de Britse pers komt bezorgdheid tot uiting over de toekomst van het plan voor het Europese leger, nu de Franse regering de vertrouwenskwestie verbon den heeft aan de stemming over de Europese defensiegemeenschap, welke stemming dus morgen plaats vindt. De Times wijst op de noodlottige ge volgen, mocht Faure een nederlaag Zaken, Schuman, toch maar deel conferentie der „Grote Drie" te Londen. Deze ging over het uit de weg ru der voornaamste geschilpunten ten zien van de verdragen, welke het West- Duitse bezettingsstatuut moeten vervan gen. Volgens Reuter zouden Amerika, Engeland en Frankrijk hierbij één lijn trekken tegenover West-Duitsland. Maar Adenauer, t" de Bondskanse lier, komt eerst vandaag aan het woord. Wij wijzen er op, dat de „Grote Drie" Londen niet eens werden belangrijke kwestie van de contróle op de West-Duitse Industrie. Er valt zwaar gegons te horen in de bijenkorf der internationale poli tiek. Te Londen hebben Acheson, Eden en Schuman een Frans verzoek bespro ken, betreffende Amerikaans-Britse waarborgen ten aanzien van het Europese leger. Het gaat om garanties. De minis ters moeten rekening houden met de recente ontwikkeling in de Franse Na tionale Vergadering, waar Dinsdag de stemming zal worden gehouden. De „Grote Drie" zijn het in grote trekken eens geworden over het beleid jegens de overgebleven 1000 oorlogsmisdadigers in West-Duitsland, alsmede over de finan ciële bijdrage van West-Duitsland aan de Westelijke defensie. Maar, als reeds ge zegd, er werd nog geen accoord bereikt over het vraagstuk van toezicht op de Duitse industriële productie, terwille van de veiligheid. Juist dit probleem vormt de kern van de toekomstige verhouding van West-Duitsland tot de Westelijke bondgenoten. Het meningsverschil betreft Koningin spreekt over woningbouwlening Morgenavond om 5 over 8 uur zal H.M. de Koningin via de beide Hilversumse zenders het woord richten tot het Neder landse volk naar aanleiding van de uitgifte van de nationale leningen voor de woningbouw. Thans wordt bevestigd, dat de eerste nationale woningbouw leningen morgen zullen worden uitgegeven. Zij dragen het ka rakter van burgerzinleningen, de opbrengst is voor alle gemeen ten bestemd en deelneming is mogelijk met bedragen van f25 en f100. De uitgifte geschiedt op uitnodiging der regering door de Bank voor Nederlandse Ge meenten. lijden. Morgen zullen de meeste minis ters naar Lissabon moeten vliegen, de N.A.T.O.-conferentie aanvangt. Zoals men weet, zijn de ministers Stikker Staf reeds in Lissabon gearriveerd: Ook op de bijeenkomst van de N.A.T.O. zal o.a. de Duitse deelneming aai Westerse defensie besproken worden. Griekse en Turkse afgevaardigden zullen daar voor het eerst ritting nemen met de vertegenwoordigers van twaalf andere landen. De Canadese min, van Buit. Zaken, Lester Pearson, zal waarschijnlijk worden benoemd tot secretaris-generaal der nieuwe, permanente bovenboxw van de N.A.T.O. Mede verluidt, dat generaal Eisenhower grotere bevoegdheden zal krijgen In zijn contact met de Europcst regeringen. Onze minister Stikker was van oordeel, dat de bijeenkomst in Lissabon „geen gemakkelijke" vergadering zal worden! Net als andere Nederlandse kinderen heeft Prinses Marijke al dagen lang uitgekeken naar haar verjaardag. Ze was vanmorgen al vroeg wakker, want je wordt tenslotte maar één keer in je leven 5 jaar. (Foto Pro Juventute) Binnenkort is het zo ver Straf op stofzuigers, die radio storen Ook andere werktuigen vallen er onder Nu het radiostoringsreglement is gekondigd, zal de P.T.T. binnenkort krachtig ga-an optreden tegen vele sto ringsbronnen, meldt De Tel. Tot nu toe moest worden volstaan met een vriende lijke waarschuwing aan de bezitters van storende electrische apparaten, maar voortaan zal ook proces-verbaal 'kunnen worden opgemaakt. Het aantal binnengekomen klachten bedroeg vorige maand 400. Dit was eens zoveel als normaal. Het is niet onmoge lijk dat deze stijging is te danken aan het feit dat het publiek nu succes van de aanklachten verwacht. Stofzuigers, scheer apparaten en toe stellen voor de huisindustrie zullen voortaan slechts mogen worden afgele verd wanneer zij „ontstoord" zijn. Het aanbrengen van een condensator kost gemiddeld f6. Bij de meeste afgeleverde stofzuigers e d. was zo'n apparaat echter de laatste tijd al aangebracht. Wat de grotere eleotrische apparaten betreft, zal eerst worden afgewacht of storingen optreden. Zo zullen bijv. tegen fabrieken met storende machines maat regelen worden overwogen als deze fa brieken in de bebouwde kom werken. Bij het wegnemen van storingen, ver oorzaakt door treinen, trams, hoogspan ningsleidingen e.d., moet de minister var Economische Zaken zelf beoordelen of de economische bezwaren niet te groot zijn. Socialisten delen de lakens uit Uitstel der Duitse recrutering, tot plan voor Europees leger in werking treedt Het nieuwe voorstel van premier Faure, waarover na ellenlange debatten, die tot laat in de nacht duurden, opnieuw de vertrouwenskwestie gevraagd is, komt neer op een verenigd Europees leger, met uitgestelde deelneming van Duitse soldaten. De werving van Duitse soldaten dient dus te worden uitgesteld, totdat het gehele plan in werking treedt. Over dit plan is men het trouwens nog niet helemaal eens. Wanneer de betrokken landen, Frank rijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg tot overeenstem ming zijn gekomen, dan moet het verdrag nog door elk land worden goed gekeurd. De Franse Assemblée keurde het voorstel van Faure, Zondag j.l., goed in de vorm van een stemming, waardoor een regeringsresolutie voor rang kreeg. In die resolutie zijn een aantal voorwaarden voor verdere onderhandelingen vervat. Volgens A.P. hadden de Franse socialis tische leiders een memorandum opgesteld Dr Portielje gaat „Artis' verlaten „Het ga u goed, meneert" met de volgende condities voor hun steun of neutraliteit inzake de regeringsvoor stellen. 1. De Duitse recrutering moet dei> uitgesteld tot het vredesverdrag ge heel is geratificeerd. Dit zou in feite de Franse Socialisten in staat stellen, de Duitse herbewapening voor onbepaalde tyd te verschuiven. 2. Frankrijk moet zich aansluiten bij de Engelse zienswijze, de supranationale elementen van het plan-Pleven laten vallen en Engeland tot medewerking aar het plan overhalen. 3. Er worden van Amerika en Enge land sterkere garanties verlangd, da! Duitsland zijn troepen niet uit het Euro pese leger zal terugtrekken. De integratie van Franse troepen in het Europese leger dient „progressief' te geschieden, zodat Frankrijk gedurende zekere tijd een nationaal leger behoudt 5. Volken met territoriale verlangens dienen buiten de NATO te worden ge houden. Dit verhindert Duitsland tot de Neergestort op Sicilië Brits vliegtuig met 31 inzittenden Allen werden gedood Een „Viking"-transportvliegtuig dat, met gezinsleden van Britse militairen aan boord, uit Zuid-Engeland naar Nai robi, in Afrika, was vertrokken, is Za terdag ongeveer vijftig kilometer ten Zuiden van Palermo neergestort Het toestel is op een heuvel in het berg achtige gebied terecht gekomen. Aan boord bevonden zich 31 personen. Reddingsploegen zijn onderweg naar het wrak. Een schaapherder heeft de politie van het plaatsje Burgiox gisteravond mede gedeeld. dat alle inzittenden van het toe stel om het leven zijn gekomen. Deze mededeling is later door een terugkeren de reddingsploeg bevestigd. Ontslag bij Kon. Stoom weverij Nijverdal De Kon. Stoomweverij Nijverdal heeft in de personeelsvertegenwoordiging me degedeeld, dat zij genoodzaakt is 55 man personeel te ontslaan, aldus verneemt Trouw. NATO toe te treden, daar West-Duits-, land de Oostelijke gebieden thans bij Polen gevoegd, herhaaldelijk heeft opge- Stikker en Stat vertrokken „Bijeenkomst in Lissabon wordt moeilijk" Wapens komen sneller naar Europa Kort na elkaar zijn de ministers Stik ker en Staf gisteren van Schiphol naar Lissabon vertrokken om de bijeenkomst van de Atlantische Raad bij te wonen. Minister Stikker zei vóór zijn vertrek, dat de besprekingen niet gemakkelijk zullen zijn, omdat er ingewikkelde vraag stukken aan de orde komen en Amerika vóór een bepaalde datum enkele duide lijke resultaten wil bereiken. De be windsman twijfelde er aan, dat het Fran se kabinet door de buitenlandse politiek zal struikelen, maar wel was hij van mening, dat iedere beperking, die de Franse nationale vergadering aan de re gering Fauré oplegt in zake het Euro pese leger, ook de handen bindt van de regeringen der vijf andere Europese lan den van het plan-Pléven. Minister Staf zei, dat Nederland in de rapporten over de organisatie van de verdediging van West-Europa geen on gunstig figuur slaat Hij deelde mee, dat de Amerikanen een plan hebben opge steld om de achterstand in de leveranties van Amerikaans materiaal in te halen. De minister hoopte, dat binnenkort Id ons land het aantal broodnodige Thun- derjets zal aankomen. Hij wist nog niet hoe lang de conferentie zal duren, maar hoopte over acht dagen terug te zijn. DAT Zaterdag in Hilvarenbeek (N.-Br.) een nieuw gemeentehuis werd geopend en Donderdag hetzelfde zal gebeuren in Steenderen (Gld.). DAT van 11 tot 14 Juni in Den Bosch een cortgres van de Ned. Ver. van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd wordt gehouden. DAT de 56-j. mevr. J. Visserde Jong te St Johannesga (Fr.) sinds Vrijdag wordt vermist en de politie inlichtingen vraagt. DAT de Zweedse gezant in Den Haag, J. de Lagerberg. bij De Schelde in Vlis- singen het in aanbouw zijnde mailschip van 18.700 ton voor de Zweden-Amerika- Hjn heeft bezichtigd. Prins en Beatrix bij prinses Armgard Prins Bernhard heeft gisteren met Prinses Beatrix een bezoek gebracht aan zijn moeder. Prinses Armgard, die voor haar gezondheid in het Duitse Bad Dri- burg vertoeft. Gistermiddag zijn de Prins en het Prinsesje per vliegtuig naar Ne derland teruggekeerd. Groep-Welter neemt deel aan verkiezingen ïn de Zaterdagmiddag in Den Haag gehouden vergadering van het Centraal bestuur van de Katholieke Nationale Partij (algemeen voorzitter de heer Ch. Welter) is met algemene instemming be sloten tot deelneming aan de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Dit besluit werd genomen, omdat men van mening was, dat de huidige politieke ontwikkeling in de K.VP. wijst op een verder samengaan met de Partij van de Arbeid Lijstaanvoerder in allle kieskringen is de heer Weiter. Schuman moet sterke zenuwen hebben De Franse minister Schuman ver dient zijn salaris niet met niets doen. Deze hoge post is geen sinecure.' Stel U voor: de debatten van Maandag 11 Februari duurden maar eventjes tot Woensdagnacht zes uur. Schuman mocht even rustig ademhalen. Maar niet lang. Want om 11 uur de dag daarop, vloog hij naar Londen, waar hij drukke politieke besprekingen voerde met zijn Engelse ambtgenoot. Toen werd het Vrijdag, de dag van de begrafenis van Koning George, bij welke ceremoniële plechtigheid Schu man eveneens aanwezig moest zijn. De iag daarop, Zaterdag, was de Franse minister al weer, pour ainsi dire, «oor dag en dauw op de Quai d'Orsag, en 's middags in de Nationale Vergade ring. Maar ook Zaterdagavond, ja, Za terdagnacht, was het zwoegen en zuchten voor hem. Dit verhaal is nog niet ten einde, want Zondag zat onze Schuman al weer in Londen, deelne mende aan de belangrijke conferentie van de „Grote Drie". Waardering voor zijn arbeid? In de Kamer heeft Pierre André hem toegesnauwd: „Monsieur Schuman, gij zijt geen Fransman, gij zijt een Lotharinger en, omdat gij geen Fransman zijt, kunt gij een poli tiek formeren, die gij dan Uw Europa- politiek noemt." Voorwaar eën on dankbare post die van Frankrijks mi nister van Buitenlandse Zaken.... DAT de 30-j. Griekse zeeman Constan- tinos N. Pirros in de R'damse haven hel leven verloor, toen hij in een dok van R.D.M. een val maakte van 15 meter. DAT het traject Putten-Nijkerk de Zuiderzeestraatweg, waar in 1950 bUna 50 ongelukken gebeurden (drie met dode lijke afloop), zal worden verbeterd het gedeelte Nykerk-Bysteren weldra vrijliggende fietspaden krijgt. DAT op 26 en 27 April in Maastricht een congres van de Ned. en Vlaamse jeugdbeweging wordt gehouden over „De Nederlanden nu". DAT minister In 't Veld t.g.v. het 50-j. bestaan der R.K. bouwvereniging St Ser- vatius in Maastricht aan de secretaris. H. W. Honee. de versierselen van ridder O.N heeft uitgereikt en de eerste steen heeft gelegd voor 162 huizen van de ver. Beter Wonen. Limburgs dorpje in opschudding Wanhoopsdaad van bruidegom vlak voor huwelijk Grenskommies bracht landbouwer om het leven en sloeg de hand aan zichzelf In de boerderij van de 42-jarige alleenwonende landbouwer P. J. van Op- hoven in het gehucht Putbroek bij het Limburgse dorpje Echt hebben een buurman en een melkrijder Zaterdagmiddag een afschuwelijke ontdekking gedaan. Achter melkbussen en kisten vonden zij in de koeienstal het zwaar verminkte stoffelijk overschot van de landbouwer en het lijk van de 26- jarige grenskommies E. F. uit Sittard. Bij de lichamen lagen een hamer en een dienstpistool. Vermoedelijk heeft de grenskommies, die Zaterdag zou gaan trouwen, de landbouwer met de hamer van het leven beroofd en daar na met het pistool de hand aan zichzelf geslagen. Men neemt aan, dat een geldkwestie de aanleiding tot het drama is geweest. De melkrijder Tinus van Heuts uit Putbroek had Zaterdagmorgen by de boerderij van Van Ophoven tevergeefs gezocht naar de bussen voor de melk fabriek. Op het land of erf kon hy nie mand ontdekken, ook 's middags niet. De melkboer vertelde by de enige honderden meters verder wonende famile Duckers dat hy de zaak maar verdacht vond en met Duckers ging hy boerenwoning terug. In de vensterbank lagen onaangeroerd het brood en de sigaretten, die de krui denier daar Vrydagmidag moest hebben neergezet. Alle deuren bleken op slot te zyn, behalve die van de koeienstal. Toen hun ogen enigszins aan het duis ter gewend waren, troffen de belde man tot hun ontzetting op de stenen vloer achter de koelen de twee ontzielde lichamen. De landbouwer Van Ophoven, die door de hamerslagen ontzettend ver minkt was, lag verborgen onder een deken en zUn verbryzelde schedel was met een zak verbonden. Vlak naast hem lag de grenskommies met een revolver schot dwars door de slaap. Hy w zijn gezicht ln het stro gevallen revolver waaruit een schot was afge vuurd, lag ouder hem. In de keuken, die overhoop was ge haald, vond men zyn overjas, de koppel- i en een lege revolvertas. Sporen worsteling heeft de politie niet getroffen. Verondersteld wordt dat de boer, toen hy even naar buiten was weest, bij zyn terugkeer in de stal geveer tien zware klappen met de hamer heeft gekregen. GeJd geweigerd Het gruweiyke misdrijf is waarschyn- lijk gebeurd na een ruzie. Het was be- dat Van Ophoven een tyd geleden aan de kommies geld had geleend. Kort geleden heeft de landbouwer veertien varkens verkocht. De opbrengst, drag van f 2740, zou hy niet, r woonte, op de Boerenleenbank hebben gezet, maar nog in huis hebben gehad. Men vermoedt dat de kommies Vrijdag middag opnieuw om geld heeft gevraagd dat Van Ophoven dit heeft geweigerd, met het bekende tragische gevolg. Beide personen stonden in de hele geving goed bekend. De landbouwer heeft in de oorlog veel Illegaal werk gedaan. Zijn boerdery werd in de volksmond „het pilotenhuis" genoemd. Ook de Jonge douanier had een goede naam. Toen hy Zaterdagmorgen niet op zijn bruiloft «scheen, waarschuwde de familie vai. bruid de kommiezen, die daarop tever geefs de uitgestrekte bossen en heide hebben afgezocht. De boerdery van Van Ophoven ligt dicht by de plaats waar de jachtopzie- DAT de legerpred. ds Ph. P. Meerburg, die morgenavond op Schiphol wordt terugverwacht uit Korea, Woensdag door de Herv. gem. van Maastricht wordt be groet en a.s. Zondag weer zal preken. DAT de by de redding van de Rad- mar e.a. schepen by Hoek van Holland zwaar beschadigde reddingboot Kon Wilhelmina is hersteld en in Stellendam is teruggekeerd. DAT de Zeeuwse afd. van Horeca ln een request aan de Koningin heeft ver zocht bij evt goedkeuring van het streek plan Walcheren rekening tt houden met hotelbouw by Biggekerke, Westkapelle ~n Vrouwenpolder. DAT de Ned. ex-wielrenner John Bras- penninx en -zyn broer Albert in Antwer pen bij verstek zyn veroordeeld tot vier maanden wegens smokkelhandel ln 1946 en 1947. Prol. Van Niltrik heelt bezwaren, maar: „Omdat ik de bezwaren tegen de Openbare School groter acht" „Ik stuur myn kinderen naar de Christelijke school, omdat ik de bezwaren, die ik tegen de openbare school heb, groter acht dan de bezwaren, welke ik tegen de huidige Christelijke school heb", verklaarde prof. dr G. C. van Niftrik dezer dagen op een vergadering van de Chr. Historische kiesvereni ging op Marken. onderwijs. Kuyper wilde in de Lager Onderwijswet in de zinsnede „opvoeden tot 'alle Christelijke en maatschappelijke deugden" het woord Christelijke schrap pen omdat hy dit oneerlijk vond. „daar de Staat niet kan opleiden tot Christe lijke deugden". Beets was het daar hele maal niet mee eens en noemde het voor stel van Kuyper niet minder dan demonisch. Het zuiver Hervormde denken komt tegen het stellen van de antithese Chris telijke schoolopenbare school op. In Utrecht heeft spr. in navolging van Hoedemaker gepleit voor de eenheid der natie, zoals Groen dat kort voor zyn dood eveneens gedaan heeft. Ik heb daar geen propaganda gemaakt voor de openbare school, aldus spr. Het openbaar onderwys heeft met de kwestie-Hardega- ryp niets te maken. Kuypers ideaal Spr. zegt van harte Amen op Kuyper# woord dat het gaat om de school van Christus. Maar spr. ontkent dat we die school al hebben. We zyn nog maar naar die school op weg. De Kerk moet de schooltypen afmeten naar het ideaal: de school van Christus. Als men nu de Kerk wil laten kiezen tussen de huidige Christelijke school en de openbare school, dan maakt men haar tot een secte. De Kerk heeft van beide scholen iets goeds en iets verkeerds te zeggen. Tot de openbare school zegt ze: neutraliteit is een onmogelijk ding; tegenover het Evangelie kan de Kerk geen neutraliteit gedogen. Maar de Kerk kan zich even min neerleggen bij de Christelijkheid an de Christeiyke school. Een Christeiyke school met de doop belofte in de band noemde prof. Van Niftrik misbruik maken van die doop belofte. Hy besloot met te zeggen, dat het onmogelijk is de Kerk buiten de school te houden. Als de school zich nu geeste lijk vernieuwt, dan heeft de verwarring en de narigheid van de laatste maanden nog nut gehad. Er was hem nl. gevraagd zijn kinderen naar de Christelijke school stuurde. Hij voegde er aan toe dat de ouders de plicht hebben hun kinderen Christelijk op te voeden, kon met zeggen, dat de doopbelofte hen verplicht hun kinderen naar de Christe lijke school te zenden. Het is niet zo. aldus prof. Van Niftrik, „Christelyke school. God wil het". Prof. Van Niftrik begon zijn rede met te zeggen, dat hij op Marken spreken wilde uit de groeiende Hervormde heid. Hoe de Hervormden ovei Christelijke school ook denken mogen, hun spreken is altijd anders dan dat de Gereformeerden. Dat andere was het vasthouden aan de antithese. Spr. wees hier volgens Trouw op de strijd tussen Kuyper en Beets, beiden voorstanders van het Chr. ner Van der Eist ongeveer vyftien jaar geleden drie jonge stropers heeft dood geschoten en in de bossen begraven. Eigenlijk was het vandaag een beetje feest voor de hele Nederlandse jeugd, nu de jongste telg van ons Oranjehuis verjaart. Ook deze olijke drieling De daad uit de Stuwstraat in Den Haag benoort tot de grote schare vrindjes en vriendinnetjes van de jarige Prinses. Zélf zijn Jopie, Keesje en Mimi Woens dag a.s. jarig. Ze worden dan 4 jaar. Nu ook alvast: gefeliciteerd Na dertien jaar... Doodgewaande rader en dochter ronden elkaar terug Beroep op Pensioenraad in Den Haag bracht ongedachte uitkomst Een vader en een dochter, die beiden bericht hadden ontvangen, dat de ander tijdens de oorlog was overleden, hebben elkaar vorige week in het Twentse plaatsje Borne teruggevonden, meldt De TeL Dertien jaar had de heer Jan Gijtenbeek uit Nijmegen zijn kind niet weergezien. En sedert de oorlogsjaren leefde hij in de veronderstelling, dat zijn dochter in een kamp van de Jappen in Indonesië was omgekomen. Dat was hem door kennissen verteld. ling op de gedachte by de Pensioenraad in Den Haag eens zyn licht op te steken. Leefde de vader var. zyn vrouw nog. dan zou men het daar moeten weten: Gy'.en- beek was immers oud-Indië-man. Inde: iaad kende me:, in Den Haag Gy. tenbeek e- ook zijn adres: Rijnstraat 30. Nijmegen. Van dat ogenblik af was het nog slechts een kw-stie van uren of va der en dochter beleefden hun vreugde vol weerzien. Maar ook de dochter wist sinds haar terugkeer in Nederland niet anders dan dat hai'- vader dood wes Hij zou by een bombardement op Nijmegen om het le ven zijn gekomen. Dat was van ambte- iyke zijde meegedeeld. Driemaal getrouwd Jan Gijtenbeek ging ln 1927 naar Indo nesië, waar hy commissaris van politie werd. Na de oorlog werd hy gepension- n-eerd en keerde hij naar Nederland terug. De dochter bleef in Indonesië achter. Zy was met een Inlandse militair ge trouwd, die later door de Jappen werd terechtgesteld. Zelf werd zy in een con centratiekamp opgesloten, waar zy ln Augustus 1945 door de geallieerden uit werd bevryd. De vrouw huwde opnieuw, maar ook haar tweede man kwam om het leven Nadat zy ten slotte voor de derde maal was getrouwd, keerde zy eindelyk ln '49 naar ons land terug. Leze derde echtgenoot, de uit Borne afkomstige ex-KNIJ-sergeant Th. Kruid- bos, kwam vorige week Maandag plotse- WEERBERICHT xW Zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige Noordwestelyke wind. Zachter. (Opgemaakt te 10 uur J

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1