Zen vergeten voorvechter DE UITVAART VAN Z.M. KONING GEORGE VI ik des Foto links boven: Het aangrijpende moment in de St. George-kapel van het kasteel Windsor. De kist met het stoffelijk overschot van Koning George VI is zo juist in de grafkelder neergelaten. Foto rechts boven: De rouwstoet passeert de brede, koninklijke Mali. Daar onder: Vrijdagmorgen half 4 hadden reeds velen zich bij de Big Ben verzameld. Onderste foto: De koninklijke rouwstoet in Hyde Park, Londens meest monumentale punt. - M L'x Wekelijkse bijlage Zaterdag 16 Februari 1952 P ostuum en te laat geëerd Onnoemelijk veel heeft de ]~faarlemmermeer aan 'Burgemeester Olmersfoordt te danken WANNEER U de over enkele maan- len een eeuw bestaande Haar lemmermeerpolder wilt bezoeken, kunt U er langs verschillende wegen komen. U kunt gaan langs het watersportcen trum De Kaag, via Leimuiden of Aals meer, door de dorpen in de Bollen streek. bij Vijfhuizen aan de Haarlem se kant. maar U kunt ook door het voormalige dorp Sloten (thans gemeente Amsterdam) rijden. Wanneer U dit doet gaat U over de brug over de Ring vaart en belandt zo in Badhoevedorp. Als U daar op de straatnaambordjes let ziet U dat U de Burgemeester Amersfoordtlaan hebt en ook de Her mine Maria Dijklaan. Houd U deze drie namen even in gedachten, want Badhoevedorp, Burgemeester Amers- foordt en Hermine Maria Dijk zijn heus niet zonder meer gegeven. Het zijn be grippen, die een stuk pionierswerk om vatten, die uiting geven aan iets groots, dat ondanks tegenwerking en ondanks wanbegrip werd verricht in de eens zo kale moddervlakten van de nu honderd jaar oude, vruchtbare Haarlemmermeer- polder. In de brede Voorstraat van Franeker stond het huis van dr. Jac. Amersfoordt, hoogleraar in de godgeleerdheid, Semi tische letterkunde, redeneerkunde en bovennatuurkunde aan het plaatselijke Athenaeum, waar in 1817 een jongen ge boren werd, die de namen Jacob Pau- lus kreeg Evenals zijn vader bleek de knaap bij het opgroeien voor velerlei dingen belangstelling te hebben en het verwonderde niemand in zijn omge ving dat hij op vierentwintig jarige leeftijd met lof promoveerde tot meester in de rechten en doctor in de letteren. Voeg hierbij een grote belang stelling voor economie, een intense in teresse in alles wat met de ontwlkke- Jing van de landbouw te maken heeft en U hebt een beeld van Jacob Paulus Amersfoordt. Jacob reisde veeL Hij maakte studie van een Landbouwschool in Duitsland, van agrarische vraagstukken in Frank rijk en Italië en toen hij zich als rechts geleerde bij de balie had laten inschrij ven. voldeed zijn ambt hem allerminst Veel meer dan het wetboek interesseer de hem alles wat het leven op de boer derij betrof. Was het wonder dat de droogmaking van de Haarlemmermeer had? zonder dokter, zonder polderbestuur, zonder gemeentelijke regering, zonder alles dat nu zo gewoon is en bij het leven van elke dag wordt genomen zon der erover na te denken. Huwelijksvol trekkingen vonden plaats „over de put haak". Weliswaar was het voor onver mogenden mogelijk om pro deo te trou wen, maar de kosten van geboortebe wijzen, arbeidsverzuim en de reis maakten het onmogelijk dit te betalen. Voeg hierbij de schandelijke politiek van grondbezitters, die het land in klei ne stukken verdeelden en verpachtten Had de pachter hierop een hutje voo onderdak gebouwd, dan werd de pacht som verhoogd. Natuurlijk kon me: veelal niet betalen en kwam er ee dere pachter, waarbij de landheer het rechthoekige stukje modder, bebouwd met onkruid en het schamele schuurtje weer duurder van de hand kon doen, omdat het „land met opstal" was ge worden. Voor het handhaven van orde en tucht was er een twaalftal mare- chaussées, die in het uitgestrekte ge bied machteloos stonden: werden de ne derzettingen van de polderjongens in de ene hoek platgebrand als straf voor het een of andere vergrijp, dan ging men op een andere plaats even lustig ver der. Rovers zwerven bij nacht en ontij rond en men slaapt met een waakhond voor de deur en een geladen geweer naast het bed. De ..Badhoeve" NnDANKS dit alles wil Jacob Amers- foordt zijn droom, gericht landbouwbedrijf, in verwezenlijken. Hij koopt modern in- dit gebied een kleine in de Rlng- tweehonderd bunder land vaart tegenover Sloten en boerderij op zetten. „De Badhoeve" zal hij hem noemen, want vroeger ge bruikten vele Amsterdammers dit ge deelte van de Haarlemmermeeroever als badgelegenheid. Terwijl timmerlie den en metselaars de woning voor Ja cob en zijn vrouw, Hermine Maria Dijk, bouwen, maken de polderwerkers de landerijen zaairijp. Op de meerbodem is in korte tijd een oerwoud van wil gen gegroeid en riet en moerasandijvie staan er manshoog. Intussen spreekt Jacob met andere grondeigenaren en becritiseert de ellendige houding van de regering Thorbecke, die deze streek aan zijn lot overlaat. Verzoeken, die om behandeling schreeuwen, worden uitge steld of afgewezen. Het sterftecijfer, vooral van de jonge kinderen, stijgt on rustbarend. De ene epidemie volgt op de andere en onder deze omstandighe den beginnen Jacob en Hermine hun werkzaamheden op „De Badhoeve". De omstanders kijken hun ogen uit en wij zen veelbetekenend op hun voorhoofd. Is dat nu een manier om te boeren? dan normaal zijn belangstelling Eexste kolonisten OVER die droogmaking hebben weU al meer verteld en toen in Juli een eeuw geleden grote koppen in de toentertijd verschijnende bladen mel ding maakten van het feit, dat „de Waterwolf" geketend was, schreef men niet over de aanwinst van duizenden hec taren vruchtbare grond. Neen, men vond het al mooi dat na eeuwen van praten en plannen maken, het gevaar voor overstromingen voorbij was en de heren in Leiden, Haarlem en Amsterdam voelden zich heel wat geruster, nu het dreigende water was verdwenen. Maar, terwijl zij aan hun rust gewoon raak ten, ploeterden de eerste kolonisten in de zuigende, klevende modder, die eens de meerbodem was en vochten hun strijd tegen ziekten en onkruid. De eerste kolonisten! Het waren de polder jongens, de ruwe klanten die bij de droogmaking hadden geholpen, en boe renzoons die „iets zagen" in nieuwge- wonnen land, zoals in de loop der tij den steeds het geval was. Velen had den zeer steekhoudende argumenten om zich in deze blubberwoestenij van de beschaafde wereld af te zonderen. An deren voerden een roofbouwpolitiek, die de grond uitputte, waarna men verder trok om daar volgens hetzelfde systeem voort te gaan. Zo ploeterde men op met planken beslagen schoenen om niet weg te zakken. Het moeizaam verdiende loon werd Zaterdags en Zondags omge zet in geestrijk vocht (Hoofddorp, toen Kruisdorp geheten had bij voorbeeld eerder een kroeg dan een bakkerij en ook thans nog merkt de buitenstaander vaak op dat bijna iedere wcgkruislng ln de Haarlemmermeer een café heeft), mishandelingen, vechtpartijen en andere uitwasemingen van de onderwereld wa ren aan de orde van de dag in dit land Sneeuwklokjes Ondanks stormen en sneeuwbuien, herauten van de LenteI Je kunt zien dat die signeur geld te veel heeft. Hij had beter in Amsterdam mijnheer kunnen spelen, dan zich hier met de landbouw bemoeien. Dit was de eerste waardering van Amersfoordt's landbouwmethoden. Inderdaad was zijn werktuigenpark voor die tijd fabelachtig modern: denkt u zich eens in: wied- machines, zaaimachines, verschillende soorten ploegen, een werktuig voor het uitstrooien van kunstmest, een locomo- het leveren van de nodige dat door kruising geschikt is voor melk productie en vetweiderij. En alle be drijfsresultaten worden door Hermine bijgehouden in een administratie, die de productiviteit van de moderne werk wijze moet aantonen. Wanneer Jacob maar even gemist kan worden rijdt hij naar Haarlem, Amsterdam, Hoofddorp of Den Haag om besprekingen te voeren. Hij vecht zijn harde strijd voor het nieuwe land, dat hij liefheeft en voor de bevolking, die hem niet begrijpt, die niet inziet waar om je inoet kunnen lezen en schrijven, terwijl je toch met je handen je brood moet verdienen en vloeken vanzelf leert, die niet inziet wat er nu tegen trouwen zonder stadhuistoestemming in te brengen is. Het moet gezegd wor den, dat Jacob niet steeds de juiste wijze weet om de zaak aan te pakken. Hij is bijtend sarcastisch en steekt zijn afkeer tegen de „achterlijken en conser vatieven" niet onder stoelen of banken. Fel trekt hij van leer tegen hen, die wel geld willen verdienen aan de pol der, maar zich niet bekommeren om de toestanden hierin. Scherp is zijn af keer van de mensen, die met valse godsdienstige argumenten alle voorstel len tot verbetering torpederen om hun eigen zak te spekken. Maar hoe kan het anders in een streek, waar noch een gemeentebestuur, noch een polder bestuur is? Droeve toestanden lijke nieuws, dat de Haarlemmermeer tot gemeente wordt geproclameerd. „Nu zal het anders worden!" juicht Amers foordt en nóg optimistischer wordt hij wanneer hij kennis maakt met de eer ste burgemeester, mr. Pabst uit Heem stede. die dezelfde mening heeft en even vooruitstrevend is als hij. Maar al ras blijkt dat Den Haag het uitroepen tot gemeente en de burgemeestersbenoe ming voldoende acht. Voor de burger vader en de gemeente-secretaris wordt niet eens een post voor salaris op de begroting uitgetrokken. Hun bezoldiging wordt als „gratificatie" beschouwd en is daar dan ook naar: burgemeester Pabst ontving1200,— per jaar en moest op eigen kosten in Kruisdorp een gebouw laten zetten waar de raad bijeen kon komen. Voeg daar nog bij, dat de bewoners te arm waren om be lasting te betalen en dat de gemeente ontvanger er met de kas vandoor ging en u kunt zich de allerminst rooskleu rige toestand indenken. Een jaar later krijgt Jacob er nog een functie bij. Hij wordt dan hoofdingeland van het pol derbestuur en ligt direct overhoop met zijn medebestuurderen, die „net lang genoeg een vergadering bijwonen om een sigaar te roken en het presentie geld te incasseren". Een ander ideaal wordt in 1859 verwezenlijkt, als het „Weekblad voor de Haarlemmermeer" wordt opgericht. Trouw publiceert Amersfoordt. naast de bedrijfsresulta ten en beschouwingen over de werkme thoden op „De Badhoeve" zijn scherpe critiek op personen en toestanden. Wanneer in 1862 burgemeester Pabst overlijdt, wordt na enige tijd de benoe ming van Amersfoordt tot burgemees ter bekend gemaakt. Hiermede breekt wel de moeilijkste tijd voor hem aan. Hij moet in de raad samenwerken met mensen, waarvan de mecsten hun ei gen naam niet eens kunnen schrijven. Achter zijn rug kuipen zij tegen hem. Zijn voorstellen worden afgestemd of op de lange baan geschoven. Over het recht van de politie om dronken per sonen op te brengen wordt drie, vier vergaderingen gedebatteerd („Als de po litie je zo-maar ken oppikke als je dronken ben. dan ben ik er tegel" is het argument van één der edelachtbare heren). Een veearts moest er komen, daar het sterven van vee tengevolge van ziekten steeds toenam, maar het werd afgestemd: te duur. Lang en breed werd gepraat over een school in Abbenes. Eindelijk kwam deze er door, maar er mocht niet meer huur dan 3.50 per week worden betaald. Het werd een hok, met reten van drie cen timeter in de wand, waar regen en wind vrij toegang hadden en onderwij zer (voor 600,— per Jaar) en 98 leer lingen konden verkleumen. En wat de kennis der raadsleden betreft, wat denkt u van het volgende schriftelijke verzoek, dat één van hen Indiende met betrek king tot de stembureaux? „Mljnne heere Leden der Gemeenteraad, Bij deze verzoek de ondergeteekende daar reeds de stemburo heel ongeriefelijk (Vervolg op pag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 9