h Vlotheid aan weerszijden van „groene tafel de NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 Behandeling dei begroting 1952 Burgemeester en twee wethouders hebben reeds geantwoord Bestlijding van de werkloosheid vormde een belangrijk punt GISTERMIDDAG EN -AVOND is het met de behandeling van Leidens begroting voor 1952 weer vlot gegaan. De rij van sprekers, die in eerste instantie het woord voerden, werd in de avonduren afgewerkt en daarna was er nog genoeg gelegenheid voor de burgemeester en de wet houders Menken en Van Schaik om van repliek te dienen. Maandagmiddag zijn nu de heren Jongeleen en Van der Kwaak aan de beurt en dan begint de raad aan de „tweede ronde".'Indien men daarbij nu maar niet al te lang van stof is, kunnen Maandagavond nog de volgnummers worden doorlopen en de voorstellen worden behandeld. En dan kan die avond laat misschien nog de klap van 's burgemeesters hamer vallen om aan te geven dat er al wéér een begroting is aangenomen. Gistermiddag was eerst het woord aan de heer Van Weizen. Er heerste zowel 's middags als 's avonds prettige sfeer in de raadszaal. Niet aantrekkelijk voor',ebes,rUden! 15 industrie? Eerste spreker in de middagvergade- ding was de heer Van Weizen als voorzitter van de communistische frac tie. De gemeenten zitten vooral in nauw. omdat de landspolitiek niet richt is op de vrede. Meer en meer gaat de werkloosheid dreigen. B. en W. moeten ter bestrijding er van een heel andere koers inslaan. Ten slotte gaf de heer Van Weizen zijn oordeel over de ingediende - Sr St*De"heer Van Oyen CKVP): Wij le- ven in een tijd van neergang toene mende werkloosheid, spanning tussen lonen en prijzen en woningnood. Spr. brak een lans voor (woningen voor) grote gezinnen en wees op de gevaren van het afbetalingssysteem. Met de kin derbewaarplaats moet spoed worden be- 1 ;ht. Spr. noemde een voorbeeld, dat aroeiders liever werken dan steun ont vangen. De gemeente dient dergelijke gevallen te waarderen en te bevorderen. De heer Knetsch (Prot.-Chr.) was niet bevredigd over de wijze, waarop de promoties onder het gemeentepersoneel plaats hebben. Ze komen meestal min stens een half jaar te laat. In andere plaatsen wordt veel meer geïndustrialiseerd dan in Lei den: Sassenheim, Lisse. Hillegom, Voorschoten, Katwük. De industrie zoekt in deze streek dus wel vesti ging. maar vcrmüdt Leiden bijna angstvallig. Daartegenover zijn de laatste jaren tal van bedrijven uit de Sleutelstad verdwenen. Er moet hierop toch iets te vinden zijn. Na de oorlog was Nederland een uit verkochte zaak met een geheel afge dankte inventaris. Maar men heeft ge leefd, alsof welvaart w. Wel heel vreemd is 1 dat juist in .bouwnijverheid (kalkzand steen, dakpan nen en bakste nen) de werk gelegenheid minder wordt, En dat, terwijl we huizen moe ten hebben Daarom een woord van hul de aan de wet houder A. KNETSCH de 1 ningbouwfinanciering zorgde. De heer Knetsch zegde wethouder Menken dank voor de wijze, waarop de zaken van het personeel worden behartigd. De heer Questroo (Prot.-Chr.): Wie leeft uit de zekerheid, dat God regeert, kan niet zonder vreugde door het leven paan. Ook in politiek opzicht is het ge loof geen ballast, maar een steunpunt Al zijn de omstandigheden niet rooskleu rig. we gaan in vertrouwen verder. De gemeentelijke autonomie dient zo veel mogelijk te worden bevorderd helaas is van handhaving ai geen sprake meer. Ook in de gemeentelijke huishou ding moet de efficiency worden betracht. Spr. pleitte voor herziening van de tarie ven der Stadsgehoorzaal en voor het plaatsen van de molen „De Heesterboom" op de monumentenlijst. Voor de Sociale Raad werd ruim f 41.000 uitgetrokken. Spr. vroeg zich af, of deze raad niet moet worden gereorganiseerd. Het laatste jaar verslag wettigt de vraag, aldus spr., of doel en werkwijze niet moeten worden veranderd. In dit verband vertelde de heer Questroo een aardige anecdote. De heer De Kier (Prot.-Chr.) was dankbaar over vele dingen, maar ander zijds toch ook niet geheel bevredigd. Wat kan worden gedaan om de werkloosheid Familiebeiichten uit andere bladen Geboren: S Dijkstra—de Ruyter, d, Groningen; Van Raalte—Mayer, z, Leidschen- dam: D D Bakker—Baart, z, Kampen; Paul de Wolff Peereboom, z. Apeldoorn; Over weg—de Mul, d, Winterswijk; Cólombljn— Brat, d, Amsterdam. Verloofd: A Voogt—Freeth en M C Kastelijn, Djakarta. Getrouwd: DJvd Wijk, luit ter zee al wat gedaan voor die al zonder werk zijn? Spr. drong aan op de grootst mogelijke acti viteit. Wat is van de hogere overheid aan hulp te verwachten? Ook spr. stond daarna stil bij de pro moties onder het gemeentepersoneel en drong met klem aan op een betere huis vesting van de dienst voor sociale zaken, Mr Geertsema (WD) kwam, na enkele kleinere punten, terecht bij het onderwijs, met betrekking waarop hij diverse wensen naar voren bracht. Hij vroeg enige inlichtingen betreffende het kleuteronderwijs, de stichting „De mens in zijn vrije tijd" en de verkeerslichten BreestraatRapenburg. De pryzen van de Stadsgehoorzaal zyn veel te hoog voor de Leidse cul turele verenigingen. De ongerustheid, die op dit punt steeds heeft bestaan, is nog niet weggenomen. Hier is sprake van belemmering van het culturele leven. Spr. stelde daarom voor, een rapport te laten samenstellen, door de commis sie van advies in culturele zaken, over de gevolgen op cultureel gebied Daarnaast om, indien nodig, nieuwe wegen aan te geven, waarlangs een ver betering bereikt zou kunnen worden. De voorstellen-Woudstra-Van Dijk noemde mr Geertsema een zaak van rechtvaardigheid. Hy vroeg de wethou der, hoe de financiële gevolgen zullen zijn. Het is allerminst te billijken, dat leerkrachten van het openbaar wèl, en die van het bijzonder kleuteronderwijs géén pensioen krijgen. De heer E 1 s g e e s t (Prot.-Chr.) wees ook thans op het mooie werk der Kruis verenigingen. Ondanks vele problemen wordt er steeds belangrijker werk ver richt. Spr. bracht dank aan wethouder Menken. Er zal nog veel moeten worden gedaan, want de achterstand in Leiden is groot. Laten B. en W. spoedig hun schouders zetten onder de bouw van nieuwe wijkgebouwen, op de eerste plaats in het Haagwegkwartier. Het bezoek aan de consultatiebureaux voor zuigelingen neemt steeds toe. In de Professorenwijk moet zo spoedig mogelijk zo'n bureau komen. Daarvoor zou het Israelietisch weeshuis aan de Cronesteinkade kunnen dienen. Willen B. en W. overwegen, een regeling te maken, dat ondersteunden hun lidmaatschapskosten van de kruis verenigingen vergoed krijgen? Tot slot besprak de heer Elsgeest en- huurprijzen der Stadsgehoorzaal, worden gevoerd. Mr W. J. GEERTSEMA kele problemen van Endegeest. De tarie ven zijn aanzienlijk hoger dan in df meeste andere inrichtingen. Mede daarom moet het beheer zo efficient mogelijk LOMBERT sterke staaltjes Ieder raadslid moet in de gelegen heid worden gesteld om zich over de verschillende kwesties een gefundeerd oordeel te vormen, aldus de heer Lom- ber;. „En bij de minste critiek op zijn beleid heeft de wethouder niet zo te Mening van de heer Ten Broek Leidse bouwers hadden kunnen helpen woningnood te lenigen De heer Aalders vraagt een reiziger in industrieterreinen Mevrouw Goudswaard-Knip-j scheer (WD) voerde een pleidooi' voor het werk der vrouwen. In de ties komen de kleine politieke partijen in het gedrang. O.a. de publieke tribune, het openbaar slachthuis (verhoging der tarieven moet worden overwogen) en de Mytylschool hadden spreeksters aan dacht. De heer Aalders (KVP) vreesde, dat de beste kansen voor industrialisatie voorbij zijn gegaan. Ook hier mag de nigheid bij B. en W. de wijsheid niet bedriegen. Er moet voor Leidens indu strieterrein meer reclame worden ge maakt. Willen B. en W. in overweging ne men, een goede vertegenwoordiger er op uit te sturen, om die terreinen te verkopen? Zoiets als de heer Ver stegen t-a.v. de woningbouwfinancie- ring heeft gedaan. Hy heeft veel succes gehad en Leidens goede naam op financieel gebied bevorderd. Na even de kwestie-Radio Jesse te heb ben aangeroerd, vroeg spr. waarom het uwruimen niet door werklozen kan geschieden tegen een kleine vergoedin; boven de steun. De heer Aalders drong vervolgens op- euw aan op een kortere weg naar het strand. Leiden moet daarover eens met de andere gemeenten gaan praten. Spr. memoreerde het feit, dat de politie 12 jongens en meisjes (waar onder onschuldigen) in een overval wagen naar het bureau had gebracht en daar 1 a 2 uur vastgehouden. Deze gymnasiasten hadden, zoals bekend is, met sneeuwballen gegooid. De heer Aalders noemde dit methodes, die een beetje doen terugdenken aan enkele jaren geleden Mej. Van Ni en es (P.v.d.A.) wilde geen standwerkster zijn, maar slechts enkele onderwerpen in 't kort aanroeren. De blinden in de gemeentelijke werk plaats gehuwd of ongehuwd moeten :en beloning naar prestatie ontvan gen. Laat men overwegen, naast de brug DoezastraatHerenstraat een voetbrug maken. De Breestraat kan niet tege lijk spoorbaan en parkeerplaats zijn. De Leidse voetganger komt iets meer be scherming toe. Oversteekplaatsen op de Breestraat en bij de Blauwpoortsbrug zeer gewenst. Een jeugdverkeers- brigade zou goed werk kunnen verrich ten. Er doen zich meer ongevallen voor bij volwassenen dan onder kinderen. Voor een veilig verkeer moeten wij ook i n e maatregelen nemen en niet al leen het oog richten op de grote. De heer TenBroek (KVP) sloot zich in bij de woorden van de heer Van Iterson. De woningnood vormt een groot sociaal probleem. Het samenwonen is in veel gevallen een aantasting van de persoonlijke vrijheid. Toch vraagt God van velen van ons dit offer van naastenliefde. Waarom wordt aan het particulier initiatief t.a.v. de woningbouw niet meer aandacht geschonken? De Leidse bouwkring had na dc oorlog enkele plannen klaar, maar de uit voering er van werd onmogelijk ge maakt. De particuliere bouwers mochten sinds 1945 slechts 113 wo ningen tot stand brengen. Dat was vóór de oorlog heel anders. Zy had den tot de leniging van dc woning nood belangrijk kunnen bUdragen. De bouw van middenstandshuizen is achtergebleven bij die van arbeiders woningen. Thans is het risico van het bouwen veel te groot. De ver houding van de bouwkosten tot de huren is to taal zoek. De regering voert in dit opzicht geen verstandi ge politiek. De heer Ten Broek zette dit breed voerig uiteen. Hij verzocht B en W„ bij de regering aan te dringen op ver- P. C. A. TEN BROEK hoging der huurprijzen en inschakeling van de particuliere bouw nijverheid. De heer P ie n a (P.v.d.A.) schetste de grote toeneming der werkloosheid in Leiden, vooral in het bouwbedrijf. De bestrijding er van is een eerste vereiste. W. hebben een hele lyst van wer- de uitvoering wenselijk is, de financiën ontbreken. Wordt het niet tijd, de koers te wijzigen regering onder het oog te brengen, dat Leiden meer dan voldoende objecten voor werkverruiming heeft? De heer Zunderman (PvdA) open- de de avonddebatten met een opmerking over de grote bedragen van lichtfabrie ken en duinwatermaatschappij, die .in de gemeentebegroting als winst zyn opge nomen. Hij was het eens met mr Woud stra, dat de wethouderssalarissen wel eens nader bekeken mogen worden. Op restauratie van de Hooglandse kerk en de toren van de Lodewijkskerk drong de heer VandenBurgh (PvdA) aan. De toren dient door de gemeente onder handen te worden genomen. Wat de ge prikkeldheid over velerlei regerings maatregelen betreft: spr. gaf in over weging te bedenken, dat alle verhogingen lasten dienen om de vorige oorlog af te wikkelen en de volgende af te wen- De heer S c h 11 e r (PvdA) vroeg, De B. en W. de f 10.000 voor afbouw en verfraaiing van het stadhuis denken te, besteden. De promoties onder het ge meentepersoneel worden veel te laai in Van het college van B. en W. nam ditmaal eerst de burgemeester zelf het woord. Beginnende met de gemeen telijke autonomie merkte hij op, dat deze een levend element bevat. De autonomie is niet meer die van een eeuw geleden. We moeten haar wat moderner durven bezien en haar willen aanpassen aan de tegenwoordige omstandigheden. Evenwel: zonder er dus al te veel aan ten koste te leggen, moeten wij de auto nomie toch zoveel mogelijk zien te hand haven. B. en W. hebben daarvoor hun eigen weg: het college en de ambtenaren zoeken vaak van tevoren contact met de hogere instanties, om bepaalde plannen en voorstellen er door te krijgen. Wat de Annakliniek betreft, enige leden van het college hebben op di verse wyzen getracht, de twee par tijen tot een vergelijk te doen ko men. Tot hun spijt moeten B. en W. mededelen, dat al deze pogingen tot op heden mislukt zyn. De heer Frohwein had geattendeerd op de geringe viering van Koninginnedag te Leiden. De voorzitter wees op de ditie der Leidenaars, die hun 3 October niet kunnen loslaten. Daaruit spreekt trouwens ook de band, die ons bindt met het oude Oranjehuis. Ten aanzien van de bescherming van openbare eigendommen merkte de bur gemeester op, dat de ernstige beschadi gingen worden veroorzaakt door kinde- 7 a 8 jaar. Daar is moeilijk tegen op te treden. Spr. wilde in dit verband ernstig beroep op alle opvoeders doen. Verkeersproblemen: Maandag begint bij het Gangetje de proef met stoplich ten. Spr. hoopte, dat deze proef de op lossing zal geven, waarop wij nu al ja- ;n wachten. Tot de heer Lombert zei spr., dat de wethouder ongetwijfeld dc vra gen met genoegen zal beantwoorden. Er komt eerlang een nieuw reglement an orde en daarin zullen de wensen an mevr. Goudswaard worden opgeno- ïen. Ook B. en W. zouden nog graag en jurist tot ambtenaar benoemen. Spr. kon echter niet inzien, waarom behalve r. Goudswaard ook mr Geertsema een vrouwelijke juriste de voorkeur moet geven. De burgemeester had al heel wat moe- __n horen over het sneeuwballen gooien door gymnasiasten. De politie heeft de het jaar bekend. Volgens de heer Van Iterson is er te veel personeel bij Ge meentewerken. Men kan echter niet tot ontslag overgaan: Gemeentewerken moet vooruit werken. Spr. had de heer Van Iterson voor goochemer aangezien. De Zoeterwoudseweg (geen goed geld naar kwaad geld gooien), het Herengrachtter rein (liever speeltuin) en de industrie hallen liet spr. de revue passeren. In de laatste geloofde spr. niet: „Gebruik de grond maar voor woningen". Als er woningen voor grote gezinnen noeten komen, dan voor gezinnen met t. 10 of 12 kinderen. De meeste vraag is ir naar huizen voor gezinnen met 2 of 3 kinderen. Het zou volgens de heer Schüller verstandig zijn, grote bouw plannen aan verscheidene aannemers te gunnen. Mag er dan veel critiek zyn op het financieel beleid der regering, het deed de heer De Hosson (KVP) genoegen, dat het Financieel Beleid van de gemeente Leiden met hoofdletters kan worden geschreven. Hij bracht daarvoor warme hulde aan de wethouder van financiën. Critiek had spr. op de gang van zaken bij de volkscredietbank, hoewel hij veel waardering voor de directie t Het crediet mag niet te hoog oplopen. moet be ter worden na- gegaan, of de credieten nodig zij had. gebruikt wor den. Is het niet beter, ook hier sociaal werk ster stellen, die de aanvragen zo nodig eerst on- F c DE HOSSON onderzoekt. De toestand van de Langebrug is zeer slecht. In de nieuwe wijken moeten de middenstanders voldoende aan bod kun nen komen, 't Zou een zegen zijn, als de trams uit de stad verdwenen. Ook de stoep van de sociëteit Minerva moet weg, omdat deze gevaren oplevert voor de voetgangers, aldus de heer De Hosson. Lombert bracht sterke staaltjes" Stalin, Truman en Churchill kwamen er (samen in een bobslee) aan te pas Nadat hy een glas Lindenbergh-pils had laten aanrukken, heeft de heer Lombi (KVP) in een speech van ruim twee uur het zijne gezegd over de maatregelen, die B. en W. hebben getroffen ten aanzien van de bouwvereniging De Goede Wo ning. Wie de heer Lombert. wel eens in de raad heeft gehoord, kan begrijpen dat er nu en dan een schaterlach opklonk. Toch was de spreker over het algemeen ernstig gestemd. De raad kon de aandacht er echter niet bijhouden, daarvoor duurde het te lang uiteen, welke redenen tot het exploita tietekort van f 130.000 hebben geleid. Hij moest zich daarbij lijnrecht tegenover de wethouder van Openbare Werken stellen. Na een slok water („Mag ik effeverweet spr. de wethouder een wonderlijke strategie Daartoe las hy verschillende zinsneden uit brieven voor: „Dat zeg ik niet hoor. dat staat hier zo geschreven". Vele huizen van D-G.W. stonden in de periode 1923'46 Leeg. Dat gaf een ver lies van f31.193. En dan dat renteverlies, ongeveeT f7400Ja, meneer Knol, lach maar" En wat deden B. en W.? Let nu op heren financierders: Ze brachten die rente in rekening voor te laat be taald.: annuïteiten! Neem nu maar eens een potloodje en schrijf op. En de heer Lombert ging daarop met vele cijfers goochelen. „De Frohwein moet dan ook niet denken, dat hij het goed weet". De Goede Woning werd gesaneerd- Hoe dat ging? Ik hoop niet. meneer de voorzitter, dat U mij voor een slecht mens aanziet. Maar stelt U zich eens voor, dat ik lichamelijk in staat zou zijn (natuurlyk ben ik dat niet!) om U in het water ie werken. Dan nog een zak stenen op Uw hoofd en dan zeg ik: „Ik heb mij met de toestand van de burgemees ter beziggehouden, ja ik heb my met de sanering van de toestand van de burgemeester bezig gehouden". Zo ging het met de sanering van D-G.W. Dat zijn „sterke staaltjes" en „je kunt het geloven of niet", maar zo Uitvoerig ging spr. in op wat in de raadzitting in November j.l. is gezegd over D G W Helaas kon hij toen niet in wegens ziekte. Spr. Burgemeester Van Kinschot: Gemeentelijke autonomie wel eer biedigen maar ook aanpassen meest schuldigen er uit willen pikken, maar heeft in zekere zin een greep moe ten doen. Dank werd gebracht aan de commissie voor Endegeest c.a. en de heer Elsgeest kreeg antwoord op diverse vragen. Tot de heer Stolp zeide spr., dat het hoofd van de burgerlijke verdediging dezer dagen op een informele bijeen komst een en ander zal uiteenzetten. Ten slotte de stoep van de sociëteit Minerva (vraag van de heer De Hos son). Ook de voorzitter achtte de opruiming er van eigenlijk wel no dig. maar dat zal heel moeilijk gaan en bovendien een kostbare geschie denis worden. Daarom moet de stoep er voorlopig nog maar blijven. i het Wethouder Menken over de bestrijding der werkloosheid Kruisverenigingen maken een verblijdende opgang Met een sneltreinvaart ging wethouder Menken door de stof van sociale za ken. De GGD. de kruisverenigingen en de schoolartsendienst ontwikkelen zich thans op bevredigende wijze. De onderhande lingen zijn geopend, om de gemeente te betrekken in de exploitatie van het Acad. Ziekenhuis. Maatschappelijk werk in de krotwonin gen: Inderdaad is het zo, dat naast de no dige nuchterheid warme harten en een grote dosis tact gewenst is. Sociale Za ken probeert al enige tijd het bijzondere werk in bepaalde gezinnen ter hand te ;men. Misschien is hier te coördineren. Verlangens van mevrouw Braggaar: De mogelijkheid van een betere huisvesting van de ouden van dagen wordt on zocht. Enerzijds moet men de ouden U1I„1U uc tail,v dagen zo lang mogelijk zelfstandig la- zoveel mogelijk worden voorkomen, ten, anderzijds moeten zij ook vallen on der de nodige zorg. Er werd reeds een rapport uitgebracht over een kinderbe waarplaats (crèche), maar de plannen ble ken in deze vorm niet uitvoerbaar. Het ziekenhuisprobleem heeft steeds de aan- Bij de beloning van de mensen in de ge meentelijke werkplaats moet het behoef te-element toch wel een rol spelen. Leid- sigarenmakers zijn in het Zuiden gaan werken en houden al met al nog minder dan wanneer ze bij de steun waren. W. zijn nog steeds bezig, voor hen toeslag los te krijgen. Ook bij het college leeft de wens, dat de promoties onder het personeel vroeger in het jaar bekend worden. De sociale raad zal met tertijd op een andere wijze gaan werken, jecten voor enkele mensen, uitvoering op andere wijze niet mogelijk); 2. werkver ruimingsobjecten (voor tientallen men sen), er zijn al ideeën geopperd, het col lege hoopt spoedig met één of meer plan nen te komen; 3. de industrievestiging. Hiermee houdt de commissie zich zeer bijzonder bezig. Bijv. met de vragen: Waarom zijn bepaalde bedrijven wegge gaan en waarom is er te Leiden zo weinig vestiging? Sommige werkgevers hebben B. en W. de verwijten niet gespaard. De commissie werkt hard. Leiden wordt meer dan an dere steden getroffen door structuele werkloosheid. Inderdaad werken veel - mensen buiten de stad, zoals de heer dagen wordt onder- Knetsch had opgemerkt. Daardoor worden •t men de ouden van eerder ontslagen. Maar de ramp moet -oveelmogelijk worden voorkomen. Ten slotte wees wethouder Menken er op. dat ernstig rekening moet wor den gehouden met verschuiving van de werkzaamheden in de sociale sec tor, zoals dat ook in de medische we reld gebeurt. De arbeid moet worden verlegd van het curatieve naar het praeventieve, de bevolking op een ho ger niveau gebracht! r het wachten is op c Inderdaad zit er een goede groei in het werk der kruisverenigingen, al dus spr. tot de heer Elsgeest. Dat is verblijdend, al zyn er nog heel wat problemen op te lossen. Het Wit-Gele Kruis heeft thans byna 3000, het Groene Kruis ruim 3000 leden. Voor dc oorlog waren het er maar enkele tientallen. Dc wethouder wilde gaarne in het openbaar dank brengen aan de twee besturen. De Wijkgebouwen: Als de kosten van zulk een gebouw beneden de 50.000 blij- kan de gemeente inderdaad zonder inmenging van Den Haag tot de bouw overgaan, zo zeide de heer Menken tot de heer Elsgeest. B. en W. hopen dit jaar met het voorstel voor één wijkgebouw te ko- Een deel van het Isr. Weeshuis, Ro- denburgerstr. hoek Cronesteinkade, zal de twee kruisverenigingen beschik baar komen. De De heer Lombert zeide geconstateerd te hebben, dat enkele brieven aan het dossier ontbraken. Over bepaalde ant woorden van B. en W. had hij zich zo verbaasd, dat hij dat niet méér zou heb ben gedaan, als hij Stalin, Truman ea Churchill samen op een bobslee had zien deelnemen aan de spelen in Helsinki. •D-G.Waldus spris de dupe geworden van verschillende factoren, onder meer; slechte bouwgrond door de gemeente verkocht zeer slechte bouwwijze van de huizen het lijken soms wel schu ren met ingebouwde woningen en oorlogsschade. Hier interrumpeerde de burgemeester; „Geldt bij U thuis geen sluitingsuur?" De meeste raadsleden hadden zich in middels tot muurbloemen gemaakt, zelfs mevrouw Goudswaard. ..Een halve waarheid is erger dan een hele leugen", aldus de heer Lombert. Dit naar aanleiding van een opmerking van B. en W„ dat het saneringsplan van DG.W. ter kennis van het bestuur werd gebracht. Het bestuur van D.G.W. zou zich met het plan accoord hebben ver klaard, al meende het enkele opmerkin gen per brief te moeten maken- Deze brief was volgens spr- niet in het dossier. Zodoende konden de raads leden niet lezen, dat het bestuur de be schuldigingen afwees. Ook andere stuk ken waren niet op tijd in het dossier. Spr. noemde daarvan een z.i. zeer spre kend voorbeeld. Wethouder Jongeleen: Dat is de grootste leugen. Dat zal ik U nog wel bewijzen! De heer Lombert plaatste tal van op merkingen en stelde een serietje vragen, waarop de wethouder hem nog wel van antwoord zal dienen. Twee ware verhaaltjes Voor een vereniging, waarvan hij bestuurslid is, had dhr. Questroo bij de Sociale Raad vergunning voor een collecte aangevraagd. Hij kreeg toen, zo vertelde hij gisteren in de raad, een formulier thuis gestuurd, waarop onder meer de namen van alle bestuursleden moesten worden ingevuld. Nu wist de Questroo al niet zo pre- Maar hij herinnerde zich. ze eni ge tijd gele den op ver zoek aan de Sociale Raad te hebben opgegeven. Daarom bel de hy maar even. De Sociale Raad vermocht de namen prompt te melden en de heer Questroo vulde ze even prompt in op het formulier van de Sociale Raad. Dat moest altijd kloppen! De collecte kon doorgaan, maar de heer Questroo vond toch wel, dat de Sociale Raad zijn tijd nuttiger kon besteden. Wethouder Menken wist als ant woord ook een aardig verhaaltje. D'r was erres een winkelier Een distillateur?, interrumpeerde de heer Questroo. In elk geval geen lijstenhandelaar. repliceerde de wethouder. Laten we zeggen, dat het een kruidenier was. Deze liet de loopjongen een bestel ling bezorgen.... maar na een uur volgde precies eenzelfde party goe deren. Fouten worden nu eenmaal overal gemaakt. De heer Questroo: Jammer, dat het tóch geen distillateur was. Géén schoolstrijd Wethouder Van Schaik wil ook niet meer wachten op wet kleuteronderwijs Wethouder Van Schaik sprak eerst over de onderwijsvernieuwing noemde de resultaten te Leiden tot toe verheugend. De cursussen worden, uit vrije wil, goed bezocht. De kinderen dient men op te leiden tot goede bur gers. Het experiment op de school Ha- verstraat loopt thans bijna drie jaar en de resultaten zijn boven verwachting. De animo voor de ambachtsschool wordt met succes gestimuleerd, v.g.l.o. (symbiose). Idem de belangstel ling van Mulo-meisjes voor het nijver heidsonderwijs. De schoolstrijd heeft het onderwijs zelf lange jaren moeilijkheden gebracht. Spr. verheugde voor die strijd in dc Leidse raad niet veel meer voelt. In 1948 al heeft de raad uitgesproken, dat er volkomen gelijk stelling tussen het bijzonder cn het open baar onderwijs moet zijn. Voor het kleuteronderwijs hebben B. SIM® Uit het harnas gejaagd Niet een premie maar een boete op werken en sparen De heer Stolp stelt vragen over gasvoorziening Alphen rriEMIDDEN VAN EEN GISTENDE WERELD, een verscheurd Europa en lland dat worstelt met ernstige problemen, worden wU geroepen de begroting 1952 te behandelen. Zo ongeveer begon de heer Stolp (prot.-chr.) zijn rede. Men moet wel ruggegraat tonen om zich niet over te geven aan defaitisme, zy, die leven by het licht van Gods Woord, gaan echter uit van de wetenschap, dat God regeert, zy zullen ook alles doen wat hun hand vindt om te doen. Nationale en internationale factoren werpen hun schaduw over deze „sluiten de" begroting. Zwijgen over de maat regelen van de regering zou noodlottig zyn. Hoe moet men denken over de po litiek van een regering, die kans ziet, honderden millioenen méér dan begroot werd uit de zakken te pompen en des ondanks geen wegen kan vinden om vol doende woningen en scholen te bouwen'. Wanneer de heer Goslings dan ook spreekt van een redelijke verdeling van het nationale inkomen, dan durft spr. te beweren, dat de grens van het toelaatbare al overschreden iszo lang er op hard werken, zuinig leven en sparen niet een premie, maar een boete wordt gesteld. Spr. had zich afgevraagd, of het niet verstandiger was geweest, desnoods maar niet met een sluitende begroting te ko- Vandaar ook, dat verschillende vra- an de heer Stolp betrekking hadden op credietbewaking en budgetcontröle. Naar zijn mening presteert de accoun tantsdienst heel veel. Ook de verstoring van de continuïteit („leegloop") had zyn aandacht. In verband met een ongeval achtte spr. het noodzakelyk. dat de ge meente overgaat tot het sluiten van een W.A.-verzekering. B. en W. hebben meegedeeld, dat de onderhandelingen met Alphen over een gasvoorziening nog niet beëin digd zijn. Spr. vroeg zich echter af. of Leiden wel In staat ls aan de be hoeften van Alphen te voldoen, tenzy er enig uitzicht is dat Lelden binnen kort kraakgas kan betrekken. Kan nen B. en W. meedelen, dat hierop inderdaad enig uitzicht bestaat? Het deed spr. genoegen, dat de bur gemeester binnenkort de raad hoopt in te lichten over de bescherming van de bevolking. Spr. achtte het nemen van maatregelen op korte termijn nood zakelyk. Spr. -ou ook graag vernemen, voor welke bedragen reeds goedgekeurde raadsbesluiten nog moeten worden ge financierd en of daarvoor de middelen al aanwezig zijn of spoedig binnen zullen komen. Zal Leiden voor de spoorweg plannen ook nog veel moeten bijbetalen? voor de electriciteitsbedrijven? De heer Stolp verheugde er zich tot ot over, dat de voorstellen-Wo jdstra- Van Dijk reeds veler steun mochten ver krijgen. Hij vertrouwde dan ook, dat het college de voorstellen zal overnemen. 1 en W. steeds maar weer gewacht tot de wet er zou zijn. De voorspellingen zijn niet juist gebleken en men weet thans niet. wanneer de wet er komt. Ook B. en W. wensen de pensionnering geregeld te zien. De drie voorstelIen-Wohdstra- Van Dijk liggen dan ook volkomen :n de gedachtengang van B. en W. Als de voor stellen niet waren gedaan, zou het col lege toch in 1952 hebben getracht, de idee er van te verwezenlyken. Als de wet er niet komt. zal de ge meente zelf met een pensioenregeling moeten komen voor de leerkrachten van het bijzonder kleuteronderwijs. Dat zal echter duurder uitkomen. Hetzelfde is het geval bij de sociale lasten. Spr. zette dit uiteen aan de hand van cijfers. De wethouder deelde mede, dat B. en W. de drie voorstellen in prae-advies zullen nemen, met het voornemen nog in 1952 met voorstellen te komen. Nogmaals ver zekerde spr. met nadruk, dat dit voor nemen toch al bij B. cn W. aanwezig was. De financiële kant zal echter een rol spelen. Het goed besteden van de vrye tijd is ontzaglijk belangrijk. De stichting De mens in zyn vrye tyd" heeft haar werk nog niet opgegeven. B. en W. willen graag beeldhouwwerken aanbrengen aan bruggen, als dat financieel mogelyk is. Met de schoolgeldheffing zit het niet zo |€uk, maar het vermenigvuldigingscijfer Kan nog niet van 2 op 1 worden terugge bracht, gezien de financiën. De Mytylschool zou in een behoefte voorzien. Daarom hebben B. en W. hun pogingen nog niet opgegeven. Het zal echter niet een school voor Leiden alleen kunnen zijn, maar het moet een streek school worden. Er zyn pas 10 a 12 kin- deren voor bekend, maer hun leed en nat van hun gezinnen gaat B. en W ter harte Wethouder Van Schaik beent- woordde ten slotte vragen over de aan- sluiting 1.0,-vli m o. en over het school- «eld van het kleuteronderwijs (mag hoogstens f50 per jaar zyn). Vier nieuwe N.-Guinea- postzegels In ae serie Nieuw-Guinea-zegels zy» vier nieuwe waarden verschenen nL frankeerzegels met de beeltenis van H.M. Koningin J'iliana in de waarden van f 0,33, f 0,45, f 0/5 en f 2,—.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3