y m> Si Leiden had z'n Naatje van de brug Windmolens in ons land gaan electriciteit leveren NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 3 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 Herinneringen van oude Leidenaars (II) Hoe „Koen" in de Hooglandse kerk de tucht waarnam Wat jé met een cent al niet kon doen Gaarne voldoe ik aan uw oproep aan andere Leidenaars om iets van hun 'herinneringen aan oud-Leiden ten beste te geven. Géboren op de Haven kade wijs ik er allereerst op, dat de situatie van de Haven een gans andere was dan tegenwoordig. Door uitgraving en demping is ook dit stadsbeeld veranderd. Als er voorheen een boot of schip van de Haven naar de Oude Vest moest (en dat gebeurde vooral op Vrijdag met de veemarkt zeer vaak) ging dat door twee bruggen. Eerst de brug, dié er nu nog is, en dan de tweede, die Haven met Haarlemmerstraat verbond. De haven had een groot plein, met bo men beplant. Ik zie in mijn herinnering nog de grote drukte der Zaterdagen. De boten van de maatschappij „CarsjeftS" la gen meestal drie dik naast elkaar. Aan de Havenkade zag men dan de Hunzeboot (Groningen), Concordia (Arnhem) of Dordrecht plus nog enige beurtschippers. In de Oude Herengracht de boten van Bus (Haarlem). Op Zaterdagmiddag kon men de kleine Lisserboot, van de Oudé Rijn uit, zien passeren. Waren de Amsterdammers trots hun Naatje van de Dam, wij hadden achter het brugwachtershuisje op de Ha ven onze Naatje van de brug. Dit oude mensje zat, weer of geen weer met war me appeltjes en snoepgoed; dikwijls heb ik daar een cent zoekgemaakt. Op het Havenplein was het volop markt in kippen en konijnen en op ge wone dagen in de zomer kon men genie ten van de aankomst van aardbeien dié geveild werden door de gebroeders Dirkse. Een van de voornaamste opko pers was de toen zeer bekende „Saam" (Nieuwenburg). Mijn herinnering strekt zich ook uit tot de winter van 1890. In die dagen was er geen burgerlijk-arm bestuur of sociale zaken. Een comité uit de burgerij kwam tot het besluit om ter leniging van de nood, uitde lingen te houden van brood en koffie in het gebouw Gravenstein. Per per- soon een klein „knippie" en een bak koffie, een en ander ter plaatse te nuttigen. Ieder was welkom. Op het ijs van .de Horengracht were een hardrijderij georganiseerd met pra ten in natura. De brugwachters hadden in die perio de weinig te doen, gelukkig waren ei velen onder hen, die ook schoenmaker of aanspreker waren. Gearmd naar de brand Onze oude stadhuistoren werd a ger des avonds beklommen door de to renwachter (van Pijpen), die af en paar de vier windstreken het signaal „veilig" blies. Brak er éen uitslaande brand uit in de stad, dan Werd er een lantaarn gehangen aan de toren, die de richting aangaf waar de brand was. Een bediende van het stadhuis moest dan de grote bourdon lui den. De man gaf zichzelf de naam van «tadsberoerling. Maar daarmede was het niet uit, ook de brand niet. Het brandpiket van de schutterij kwam er aan te pas en tamboers van deze instelling trommelden de spuitgasten uit hun bedden. Politie-agenten bliezen op hun hoorntje en zo werd er alles ge daan om drie-kwart van de Leidse bevolking naar de brand te lokken. Wellicht is daaraan de uitdrukking te danken „gearmd naar de brand". Om het lijstje van de heer Wielenga aan te vullen over bekende straattypen, noem ik nog „Koen", bij de jongens meer bekend als Koen Schapendief. De stum per was zwakzinnig, had altijd een bol- De nieuwe rubriek De intrede van onze nieuwe rubriek „Herinneringen van oude Leidenaars" heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. En hoe! Het is eenvoudig kostelijk om ze te lezen. Vandaag publice ren wij het tweede artikel. Voor hen, die het nog niet we ten: deze rubriek is van de lezers zelf, in het bijzonder van de oudere Leidenaars, voor wie Lei den zoals het vroeger was nog in de herinnering leeft en streeft. Zij allen kunnen immers over de herinneringen beschikken die men in de dunne en dikke boeken over oud-Leiden niet aantreft. Aarzelt niet en schrijft er eens een paar op. We geloven, dat u er ook de nieuwe generatie een plezier mee zult doen. En bovendien kunt u misschien nog een beschei den bijdrage leveren aan de be schrijving van Leidens historie. Het liet zich al onmiddellijk aanzien, dat deze rubriek bij velen in de smaak viel en tot denken en schrijven aanspoorde. Daarom is het zaak, dat de inzen ders wat geduld oefenen, want de plaatsing van uw stuk kan wel enige weken op zich laten wach ten. De artikelen worden geheel willekeurig geplaatst, zowel wat de tijd als wat de volgorde betreft. Maar ze komen alle aan de beurt! Redactie N.L.C. hoed op en was Vrijdag! trouw op de veemarkt. Maar éven trouw waa hij op Zóndag in de Hooglandse kerk. Het verhaal wil, dat, toen de weesjongens er ook waren en dezen in plaat! van te luisteren naai de predikant zaten te kaarten, in het vuur van hun spel een van de jongens schreeuwde „nee jó, ruiten is tröef". Dan stampte Koen met zijn stok op de grond dat het daverde. Boze tongen beweerden in die dagen, dat Koen zo dè kerkelijke tucht waarnam. Volkshumor heten. Deze vrouw had altijd een paar wikkelpapieren van Haarlemmerolie bij zich. Dit waren de stukken, zei ze bewezen dat zij familie was van Koning Willem III. Van de Leidse instellingen is nog ver meldenswaard het Broodhuis aan d< Oude Rijn en daarachter het SoephuiS aan de Haarlemmerstraat. Van de laatste instelling gaat een anecdote, die wel de enigszins grové volkshumor weérgeeft. Een vrouw komt met haar emmertje soep uit het gebouw, een andere vrouw met lege emmer zal daar juist binnen gaan. „Mie", schreeuwt de laatste, „si er nog flees in?" Prompt werd er terug- gegild: „Ja, as ie je klauw d'r in steek' Rest mij nu nog te memoreren wat jè toen met epn cent kon doen. Voor ene cent haaide je een hele bos wro- telen, in de Morsstraat hing voor een huis een uithangbord met op schrift „Dunnebier 1 cent per glas", ja voor en cent kon je van gemeente wege een bad nemen in de zwem inrichting Herenpoort. In de zomer dagen werd daarvan ook een druk gebruik gemaakt door de jongens, die op de katoenfabriek werkten en die de schone naam van „vetkezen" droegen. Wasstraat 29 P. Verra. Het gemeente-archief van Leiden reproduceerde voor ons.een oude foto van de Zijdgracht. Waar vroeger deze gracht was, ligt nu de Korevaarstraat. Op de achtergrond de bekendè molen De Oranjeboom. Heel wat grachtschoon is in de lóop dér jaren verloren gegaan. Goed nieuws over plan-Ziertuss Het begon in Hazerswoude landse Molen. Déze vereniging heeft een onderzoek doen instellen naai de mogelijkheid om de windmolens in óns land meer werk te verschaffen daarmee te bewerkstelligen, dat hun behoud gewaarborgd is. Zoals wij enige tijd geleden reeds uitvoerig in een artikel hebben uiteengezet, bestaat die mogelijkheid in het doen opwekken van electriciteit, welke dan ten goede komt aan de plaatselijke distributienetten. In het artikel hebben wij geschreven, hoe de heer Zierfuss van de Stedelijke Lichtfabrieken zich en ander voorstelt. teerd, waardoor de installatie zodanig wordt, dat per jaar 30.000 40.000 kilo- Het onderzoek, dat enkele maanden duurde, is geschied bij de Benthulzer- molen in de gemeente Hazerswoude. Het resultaat is zó bevredigend geweest, dat op instignatie van De Hollandss Molen dezer dagen is opgericht een stichting Electrlclteitsopwekking door windmolens. Het plan Zierfuss komt dus tot verwezenlijking! Een bestuur van hègentién leden, sa mengesteld Uit alle belanghebbende en belangstellende kringen, zal het doel der stichting bevorderen door a. onderzoek; b. verstrekken van adviezen: c. alle overige wettige middelen. Voorzitter van de stichting is prof. ir R. J. Forbes, secretaris-penningmeester is ir F. D. Pigeaud. Ons land tejt op het ogenblik nog 1200 molens^ waarvan 800 korenmolens. Van deze laatste werken er 200 reeds met een hulpmotor. Het zijn deze laat ste waarop de stichting allereerst het oog heeft gericfit. Naar Schatting zullen van twee tot vjep duizend guidén in elke molen van deze aird worden geïnves- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes A., z. vail G Ramaker en J. Dongelmans: Marcus A. J., z. van J. A. Braakman en A. P. M. Versteeg; Jan W., z. van D. v. Swigehem en G. J. Winter; Johanna A., d. van H. Verkerk en A. Pels; Wilhelmina M., d. van W. A. S. Singerling en M. v. d. Waals; Franciïca W. H., d. van F. Ver- vaet en H. J. Duijndam; Robert, z. van R. den Rertog en M. J. Hartmann; Hen- drikus W.. z. van W. J. Schelvis en A. C. P. Otto; Martinus, z. van M. v. d Zwan en A. W. Peters, Jacobus, z. van F. Bronsgeest en S. E. v. d. Waals; Fran- ciscus J. M., z. van G. A. van Tiem en W. Penning de Vries; Johanna M., d. van H. Singerling en J. M. Schouten; Willem, z. van P. Neuteboom en E. M. Haasbeek, OVERLEDEN: T. Geugjes, hulsvr. van Van Leeuwen. 57 j.; C. v. d. Nat, vrouw, 76 j.; N. Leeflang, wedn., 86 j.; C. Bies- broek, man, 61 j.; D. Houwaart, wed. van De Roode. 73 j.; A. A. M. van Zeist, zoon, 10 maanden; J. W. M. Hendriks, zoon, 1 jaar. Deze hoeveelheid is gelijk aai energie, die een stroomcentrale kan pro duceren met een hoeveelheid kolen ten bedrage van f 750 a 1.000. Dit resul taat kan worden bereikt bij een tien- urlge werkdag. De veranderingen zullen op zulk eén wijze worden aangebracht, c.q. een zo danige nieuwe installatie zal worden ge monteerd, dat de molen tegelijk maal- opzamelt. Diploma gezinsverzorgster Te Leiden zijn geslaagd voor de inter kerkelijke opleiding tot gezinsverzorgster de dames C. Aantjes, Bleskensgraaf; J. Dekker. Heerhugowaard; G. Grootcn- dórst, Bodegraven; Y. de Haas, Andijk; C. H. Hoede, Nijmegen; E. M. de Jong, Rijswijk; N. Kingmans, Groningen: M. Koornneef, Maassluis; J. Kulk, Utrecht; M. de Leeuw, Woerden; E. Louwerse, Koudekerke; E. Reuvers. Grootebroek: E. Roest, Weesperkarspel; G. J. Ruiter, Alkmaar; M. C. v. d. Sluijs, Raamsdonks- veer; M. Spijker. Westwoud: A. Vorst, Burgervlotbrug en A. S. Westhoek, Deift. Begrafenis van de heer Chr. van der Windt Gistermiddag vond op de begraafplaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats de heer Chr. van der Windt, kunstschil der te Leiden. Er waren verscheidene kunstschilders bij het graf, alsmede de directeur van de Lakenhal, de heer E. Pelinck. Achtereenvolgens spraken dr G. J. Sala uit Oegstgeest, de heer H. van Driesten, dr D. G. Ubbels en de heer J. B. Volkers, de laatste namens het be stuur van het Leidse teken- en schilders genootschap Ars Aemula Naturae. Na mens de familie dankte de heer J. J. van der Windt uit Den Haag. Agenda voor Leiden Woensdag Levendaal 1, half 8half 9: zitting com missie voor de prijzen. Prediker, 7 uur: 35-jarig bestaan afde ling Chr. Houtbewerkersbond. Foyer, 8 uur: dr Paul Julien voor K. en O. over Oost-Afrika. Rehoboth, half 8: jaarfeest C.B.P.B. Donderdag Stadhuis, 2 en 8 uur: Leidens raad be handelt de begroting 1952. Harmonie, 8 uur: oprichting afdeling Leiden Veteranenlegioen. Burcht, half 8: Solistenconcours accor deonisten Stadsgehoorzaal, half 8, tiende uitvoe ring van de Lenteklokjes. Mare 43, uitvoering gymnaatiekafdeling Maredykkwartier-Marelita. Alp hen aan'den R y n hotel Toor, 8 uur: muziekliefhebbers en -beoefenaars Rijnstreek. Vrijdag Stadhuis, 2 uur en waarschijnlijk ook 8 uur: de raad behandelt de begroting '52, Zuidèrkerk, 8 uur: Ned. Madrigaalkoor o.l.\j. Willem Mizée, met Jo Vincent (so praan) en A. Martijn- (orgel). Schouwburg, 8 uur: In Londen staat een huis. Kleine Burcht, 8 uur: Postzegelverza melaars. Burcht, half 8: Solistenconcours accor deonisten. Zaterdag Inzameling carillon voor Amerika. Burcht, 3 uuri Kamerkring Leiden C.H. Unie, bestuursverkiezing, bespreking cart- didaten Tweede Kamer, rede S. H. van Eijbergen: C. H. juist nu! Stadsgehoorzaal, 8 uur: Roland Wagter presenteert vóór K. en O. „De puntjes op de i". TENTOONSTELLINGEN Universiteitsbibliotheek, werkdagen half 10-5 uur: Llvré Technique Frangais (t.m. 19 Februari), NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060, Collecte voor klokken voor Amerika Stadsbeiaardier zorgt voor toepasselijke omlijsting Er heeft zich in Leiden een comité „Klokken voor Amerika" gevormd, v van de burgemeester, jhr mr F. H. Kinschot, erevoorzitter is. Zoals bekend is, zal het Nederlandse volk aan Amerika een carillon schenken als uiting van dank voor de hulp aan ons in de tweede reldoorlog en daarna. Ereleden van Leidse comité zijn: wethouder J. C. Sehaik, mr W. J. Geertsema, voorzitter van de 3-October-vereniging, dr ir P. C. Lindenbergh, voorzitter van de vereni ging Koninginnedag, mevrouw J. Man- dersVermeulen, presidente va deling Leiden der R. K. vrouwenbewe ging. de heer J. H. Schüller waarnemend voorzitter van de Leidse bestuurders- bond, dr H. Schilp, directeur van de Chr. kweekschool, de heer J. C. Lambermont, voorzitter van de Leidse middenstands centrale. Zaterdag is er ook een collecte voor dit doel te Leiden. Hiervoor zijn na tuurlijk veel collectanten nodig. Men kan dit direct doen door per brief kaart naam, adres en leeftijd te mél den aan het comité, kamer 3 stad huis. De liefhebbers krijgen dan vol ledige inlichtingen thuis gestuurd. Na afloop van de collecte zullen de col lectanten door de burgemeester in het stadhuis worden ontvangen. De stads- beiaardier Reinout Heering hoopt des middags een carillonconcert te geven. Voorzieningen in Endegeest c.a. B. i W. Leiden stellen de raad begroting voor de inrichtingen Endegeest c.a. te aanvaarden. Echter met twee wijzigingen. In de eerste plaats sen B. en W. f50.000 uit te trekken de hoogst nodige moderniseringen, restauraties en uitbreidingen uit te Bovendien wil het college f25.000 ramen om de voorraad kleding schoeisel, die nog steeds te wensen overlaat, zoveel mogelijk op peil te brengen. Sempre naar Botterdam Het Chr. mandoline- en toneelgezel schap Sempre Avanti heeft van de afde ling Rotterdam van de Chr. metaalbe- werkersbond do uitnodiging gekregen om op 18 en 25 April in de Rivlèrahal voor haar te spelen. Het bestuur heeft deze uitnodiging graag aanvaard. R.K. raad van overleg Te Leiden is opgericht de R. K. Raad van maatschappelijk en cultureel over leg. die als representatief kan worden beschouwd voor de R. K. bevolking. Voorlopig adres: Stationsweg 37. Russen te Oslo Onze schaatsenrijders beter dan de Noren De Russen, die te Oslo verblijver waarnemers bij de Olympische Winter spelen, hebben gisteren met veel gesproken over de verhouding tussen de Russische sportlieden en die vai rest der wereld. Konstantin Adrianoc president het Russische Olympische comité, heeft verklaard, dat de Russen betere tijden maken dan de sterkste Noorse schaat senrijders. „Onze beste gymnasten er beste boksers en worstelaars zul- laar Helsinki gaan. maar het is noj te vroeg om te zeggen, of de Sowjet- Unie het beste land zal zijn." aldus Peter Sobolev, secretaris van het Rus sische Olympische comité. De Russen hebben niet ingeschreven voor de winterspelen, aldus Sobolev, omdat zij geen tijd genoeg hadden osn zich ar op voor te bereiden. Zij werden in Mei van het afgelopen jaar pas in het I.O.C. gekozen. 1 Sobolev zei, dat Rusland de Noorse schaatsenrijder Hjalmar Andersen wi" uitnodigen naar Alma AU. in de pro- Kees Broekman achtste op wereldlijst Op de lijst van de beste schaatsen rijder» van de wereld, die is opgesteld door de Amerikaanse schaatsbond, is Kees Broekman als nummer acht ge classificeerd. Hij boekte in totaal 190.915 punten. De eerste plaats wordt bezet door de Noorse favoriet Hjalmar Ander sen. met eén totaal puntenaantal van 187.527, De zesde en zevende plaats op dè ranglijst worden bezet door de Zweden Kornel Pajor en Ake Seyffarth. Anton Huiskes werd als drie en dertigste op de lijst geplaatst met 194.842 punten. Competitiestanden Leidse volleybalbond kampioen Dames le klasse In deze afdeling wordt een dubbele com petitie gespeeld. Stadhuis is tot nu toe ongeslagen gebleven en heeft nu op de helft van de te spelen wedstrijden een goede voorsprong. Professorenwijk B heeft daarentegen nog geen -enkele keer het zoet der overwinning mogen smaken. gesp. gew. gel. verl. pnt. Stadhuis 12 10 2 0 22 N. R. M. 12 5 6 1 16 Prof.wijk A 11 5 4 2 14 Nw Brunhilde I 12 4 5 3 13 L. U. V. V. 10 15 4 7 Nw Brunh. II Prof.wijk B Heren 1 klasse Hier is de strijd nog geheel open. De nummers 14 hebben allen nog kans op de eerste plaats, hoewel Sleutelring Prof.wijk A wel de meeste kans hebben. Ook wie de onderste plaats zal gaan be zetten, is nog niet te gesp. gew. gel. verl.pnt. 1 10 H.V.L. II, III en niet te vergeten „Blijft fit" goede prestaties leveren in de laatste weken. Gesp. gew. gel. verl. pnt D.E.S. H.V.L. II Blijft fit N.R.M. II H.VXr. III Donar II L.U.V.V. Sleutelring II Stadhuis II 12 8 0 4 16 Sleutelring Prof.wijk A N.R.M. H.V.L. Stadhuis Donar Prof.wijk B Heren 2e klasse iln deze klasse loopt DJE.S. steeds verder op zijn concurrenten uit en het mag wel 10 6 3 1 15 13 10 2 1 7 Weer een zomercursus aan Leidse academie Van 20 luli lot 8 Augustus Uitgaande van de Nederlandse univer siteiten zal van 20 Juli tot 8 Augustus zomercursus aan de Leidse universi teit worden gehouden. Het motto luidt: „De Oosterse en de Westerse wereld". Op 21 Juli zal gesproken worden o._. de historische toenadering tussen Oost en West, waarbij dr B. H. M. Vlekke de Westerse visie zal schetsen en dr J. N- Hosla de Oosterse. Op 22 Jul iwordt gesproken over het bevolkingsvraagstuk, door prof. dr J. H. Boeke. Op 23 Juli komt de invloed vai medische wetenschap in het Westen en Oosten ter tafel, waarbij prof. dr N. H. Swellengrebel het woord zal voi Voor de daarop volgende dagen meldt het programma de volgende onderwer pen: Stedenbouwkunde in het Oosten, Industrialisatieproblemen in het Westen het Oosten, Het geestelijk contact tus- i het Westen en het Oosten, Buitenlandse invloeden op het dage lijks léven in Europa, Sociale be wegingen in het Oosten en Westen, De verandering van de sociale structuur Europa, De verandering van de sociale positie der vrouw in het Oosten en Wes ten, Politieke betrekkingen tu»sen het Oosten en het Westen en De ontwikke- van een wederzijds begrip tussen Oost en West. Na elk referaat zal er gelegenheid tot debat zijn. De lezingen worden afgewis seld met excursies naar Den Haag, Delft, Rotterdam en Amsterdam. Londens gezelschap trad op voor L.A.K. Uitstekende opvoering van twee toneelstukken De belangstelling, die de léden va Leids Academisch Kunstcentrum gister avond in de sahouWburg aan de dag héb ben gelegd voor de London Studio Com pany overtrof nog het enthousiasme voor het Ballet Jooss, dat op 29 Januari voor de leden van het LA.K. optrad. En dat zégt wat. Intussen hebben de acteurs vai dit Londens gezelschap het enthousias me van de studentenwereld verdiend, want hun optreden in Shaws „The of destiny" en Christopher Fry's ..A phoe- too frequent" was in praotisch allé opzichten af. In „The man of destiny" gebruikt Shaw het woordenduel tussen de jonge Napo leon en de geheimzinnige lady. die een belangrijk pakket brieven onderschepte, de Engelsen in een reeks scherp ge punte grapjes op hun nummer te zetten. De Napoleon, die deze grapjes lanceert. Mijnheer de directeur L 'Vi 1 1 4ij Ob een nuchtere, makr brandend-eerzuchtige generaal, die van wereldheerschappij droomt, werd prachtig op de planken ge zet door Walter Hudd. Zijn tegenspeel ster, de listige, maar daarbij ook wijze lady, vond een goede vertolkster in Jean Wilson, hoewel wij haar accent van bra- vour soms iets te zwaar vonden. De secundaire rollen waren dn goede han den bij Andrew Leigh (Guiseppe) bert Brown (luitenant). Het verwijt van iets te veel vei het adres van Jean Wilson geldt ook voor het tweede stuk van de avond, waarin zij de treurende en zich ten dode wij dende weduwe van Virillus voorstelde. De „dramatische" schakeringen, in deze rol aangebracht om de blijspel-motleven des te beter te doen uitkomen en het op timistisch karakter van het quasi-antleke stuk te onderstrepen, werden door Jean Wilson net iets teveel naar het klassiek- traglsche verlegd. In dit stuk was de tweede vrouwelijke rol, die van de sla vin Doto (Helen Burns), ongetwijfeld beter, Zij gaf een levensechte vrouw uit het volk, nuchter, snel reagerend, vol natqurlijke humor. De Tegeus-Chromis van Robert Brown was volkomen, wat hij moest zijn. De decors waj-ep vol effect, hoewel kleinigheden niet ip de haak waren, costumering was smaakvol, de regie per fect. De overvolle schouwburg bracht de groep een ware ovatie, terwijl op ver zoek van de acteurs het Io Vivat nog maals tot slot van de avond werd ge zongen. Toen applaudisseerden de spe lers voor de toeschouwers en lachten beide partijen elkaar over het voetlicht Iheen vriendelijk toe. vincie Kazakhstan, te komen. Kort ge leden hebben de Russen daar verba zingwekkende prestaties geleverd. Andersen had reeds eerder te kermen geven dat hU naar Alma Ata wilde gaan. Rusland zal geen volledige ploeg naar Helsinki zenden, aldus Sobolev, er aan toevoegend, dat er takken van sport in de zomerspelen zijn, die niet in de Sowjet-Unie beoefend worden. De Russen zullen zeker inschrijven voor het voetballen. Een sterk Russisch elftal is tournee in Europa. I.O.C. te Oslo bijeen Kroonprins Olav van Noorwegen heeft gisteren tijdens een plechtigheid in het moderne stadhuis in Oslo het congres 't Internationaal Olympisch Comité geopend. Het comité ving daarna onmiddellijk achter gesloten deuren aan met bespre kingen. Als eerste punt werd behandeld de vraag of de Olympische Spelen in 1956 wel in Melbourne gehouden kunnen worden, nu het cricketstadion aldaar niet beschikbaar is. Finale pers. kampioen schappen L.S.B. Vanavond eerste ronde Vanavond om half 8 wordt in het Pry- taneum, Rapenburg 6. de eerste ronde van de finale om het persoonlijk kam pioenschap van de L.S.B. gespeeld. Onze schaakmedewerker, de heer W. H. v. d. Nat, was helaas door ziekte verhinderd een voorbeschouwing over de kansen van de eerste en tweede klassers te geven. We menen in zijn geest te spreken, als we zeggen, dat de strijd volkomen open is en dat de titelhouder D. Posthuma zeer veel moeite zal hebben om weer kam pioen te worden. Vooral van zijn club genoot Bruggeman wordt veel verwacht Van de tweede klassers is J. Verduyn (Caïssa) favoriet. Pers. kampioenschappen van L.D.D.B. Hier volgen de uitslagen van de 3e en 4e ronde van de wedstrijden om de per soonlijke kampioenschappen van de Leidsche districtsdambond. Hoofdklas, 3e ronde: W. TerlouwJae. van Egmond 20; W. HuismanC. v. d. Vlist 2—0; J. J. M. Mertens—W. Leeu wenburg 20; N. AnkerW. Heems kerk 2—0. 4e Ronde: N. AnkerW. Huisman 02; J. J. M. MertensW. Terlouw 11. le Klas, 3e ronde: J. van DoornM. Brinks 0—2; J. Peschler—C. B. Janssens 2—0. Dr A. D. Leeman hoogleraar Amsterdam fan Amsterdam hebben de gemeenteraad een aanbeveling van het college van curatoren der universiteit doen toekomen ter benoeming van eer gewoon hoogleraar in de Latijse taal er letterkunde. Aanbevolen worden: 1. dr A. D. Lee man, leraar aan het stedelijk gymnasium e Leiden. 2. Dr H. L. W. Nelson, leraar aan het Christelijk lyceum te Alphen aan den Rijn- Eén van de zeven bij de Touw jubileerde Een der zeven broers Kijk in de Vegte, die bij de N.V. Verenigde Touwfabriekcn te Leiderdorp werkzaam zijn, de heer C. Kijk in de Vegte, vierde gisteren zijn zilveren jubileum. De fabrieksdirecteur, de heer J. van Deventer, sprak de jubi laris, die vergezeld was van zijn vrouw zoon, tóe. De heer Kijk in de Vegte, die thans werkzaam is in de staaldraad- kabelfabriek, heeft ook in de glanzerij scheerderij der spinnerij gewerkt. Spreker, die de jubilaris dankte vooi hetgeen hij in de afgelopen kwart-eeuw presteerde, overhandigde hem de zilve- V.T.-legpenning en een gratificatie. De kèrnvertegenwoordlger, de heer P. Hillebrand, bood namens de collega's een fruitmand aan, HU getuigde van de pret tige sfeer in de afdeling, waartoe dé jubilaris veel heeft bijgedragen. De heer Kijk in de Vegte sprak tenslotte een dankwoord. Spoorwegovergang aan de Lammenschansweg B. en W. van Leiden hebben bij de Ned. Spoorwegen aangedrongen op het betrachten van spoed inzake de spoor wegovergang aan de Lammenschansweg. Een in overleg met B. en W. tot stand gebracht voorlopig ontwerp wordt thans door de Ned. Spoorwegen nader uitge werkt. De gemeente Leiden hoopt zo spoedig mogelijk te kunnen overgaan tot het doortrekken van de Lamenschans- weg. Mannen in de achter hoede Voor K. en O. draaide gisteravond in Casino „Mannen in de achterhoede" (The »mall backroom) van de beroemde En gelse regisseurs Michael Powell en E. Pressburger. De film behandelt het werk van de experts achter het front, die met hun onderzoekingen de legerleiding steunen de soldaten de grootst mogelijke vei ligheid en trefzekerheid verschaffen. De expert, waarom het hier gaat, is een man kunstvoet, die lijdend aan onduldbare pijnen vlucht in de alco hol. Hij gaat echter niet ten gronde aan zijn minderwaardigheidscomplex, maar bewijst zijn waarde door geheel alleen soort Duitse bom te demon- De film is knap, raak in de typerin- in, wemèlend van fijne vondsten. De hoofdrollen waren in goéde handen by David Farrar en Kathleen Byron. Ook woonschepen moeten verlicht zijn De eigenaar van een woonschip, dat in de jachthaven te Warmond ligt, moest f'e Leidse kantonrechter verschij- omdat zijn schip bij zijn afwezigheid niet verlicht was. De eigenaar achtte dit •oerbaar er omdat de woonsche pen in deze jachthaven buiten het vaar- erkeer liggen, is er nog nooit aanmer king op gemaakt. Dit werd bevestigd door ie exploitant van de jachthaven.De Leldae kantonrechter had niet min. De woonschinbewoner beschouwde het der dan 25 personen op bezoek die de procesverbaal van de waterpolitie meer j loerplichtwe: hadden overtreden In !ls..e*n P*»«'namin#: al* er een veroor- plaats van de kinderen naar school te - sturen, liet men ze werken. De boeten t 5 tot t 15 of 1—1. 2e Klas, 3e ronde: A. de KoningKr, Leeuwenburg 20; H. A. Heuvelman— J. v. d. Niet 2—0; J. Vermeulen—O. Th. Rijsdijk 1—1; C. BergmanP. J. Gaste laars 1—1. 4e Ronde: J. v. d. NietJ. Vermeulen 1—1; Kr. Leeuwenburg—H. A. Heuvel man 02; C. BèrgraanO. Th. Rijsdijk 1—1. Jeugdklas, 3e ronde: W. v. d. Starren -G. Dompeling 02; Nic. Kalshoven— H. Bronkhorst 02; J. KortenkaasFr. Bosman 20; K. TerveenJ. Slinger land 02. 4e Ronde: G. DompelingM. Storm 11; Fr, Bosman—K. Tervecn 0—2; H. BronkhorstJ. Kortenkaas 11; W. v. d. Starren—Nic. Kalshoven 11. Stand Hoofdklas: 1. J. J. M. Mertens 4 gespeeld, 7 punten; 2. W. Huisman 47; 3. W. Terlouw 47; 4. N. Anker 43; 5. W. Leeuwenburg 32; 6. W. Heems kerk 3—1; 7. C. v. d. Vlist 3—1; 8. Jac. Egmood 3—0. le Klas: M. Brinks 35; 2. J. Peschier -4; 3. J. v. Doorn 33; 4. C. B, Jans- ns 3—2; 5. W. Klein Sr 3—2. 2e Klas: H. A. Heuvelman 4—8; 2. P. J. Gastelaars 35; 3. A. de Koning 31; 4. O. Th. Rijsdijk 4—4; 5. C. J. Bergman J. Vermeulen 4—3; 7. J. v. d. Niet 41; 8. Kr. Leeuwenburg 3—0. Jeugdklas: 1. J. Slingerland 36; 2. G. Dompeling 35; 3. Fr. Bosman 44; 4. H. Bronkhorst 44;; 5. J. Kortenkaas 44; 6. M. Storm 3—3; 7. K. Terveen 3—3; 8. W. v. d. Starren 4—2; 9. Nic. Kalsho- en 4—1. Zian IV—L.U.Z.V. I 0—3 Deze moeilijke uitwedstrijd is door de Leidse studenten verdiend gewonnen. Reeds dadelijk zat er vaart in het spel an de ploeg en ondanks goed verdedi- an van de thuisclub werd het door J. d. Reijden toch 01. Ook in de tweede helft ging het voor nze stadgenoten geheel naar wens en ondanks heftige pogingen van de thuis club wist J. v. d. Reijden de stand tot 02 op te voeren. Zian probeerde nog de achterstand te verkleinen, maar verder dan tot keeper d. Berg kwamen zij niet. Door een welgericht schot van Van Klinkenberg werd de eindstand 0—3. Boskoop IILeiderdorp II 4Vsi*4V2* De gisteravond voor de 3e klasse A- competltie van de L.S.B. gespeelde wed strijd tussen Boskoop II en Leiderdorp II J 4»é—4»4 uitslag op. Eén par- Flinke straf voor stroper Een bouwvakarbeider uit Leiden was zonder vergunning in de Katwijkse dui nen aangetroffen, in een jagende hou ding en met een geladen geweer. Voor de Leidse kantonrechter beweerde hij. dat rijn geweer niet geladen was, maar de politie-agent had gezien, dat verd. er tiwee patronen in deed. Het OM. eiste f 10 of vier dagen. De kantonrechter vond deze overtreding van de jachtwet echter niet zo onschulldg, gezien de ern stige klachten over het stropen ln de dui nen. HU veroordeelde de Leidenaar tot f 25 of 10 dagen. De man kreeg het ge weer terug. Dat was dus boffen! Zij moeten naar school deling volgt, zullen de woonschepen licht moeten ziln. Het O. M. eiste f 6 of varieerden twee dagèn. De kantonrechter veroor deelde de wetsovertreder tot f 3 of een dag. Venlo en Leeuwarden automatisch bereikbaar Met ingang van Vrijdag zUn de ge automatiseerde netten van de telefoon- Léeuwarden langs bereiken. I districten Venlo C. Th. R. j automatische weg tot vUf dagen. Zo had een slager uit Kat- wUk zUn 13-jarige zoon biefstukjes laten wegbrengen. Een mevrouw uit Ka'.wijk aan Zee liet haar zoon werken om de lessen op de vakschool te kunnen beta len. De dVertreders kwamen verder uit Lelden en Haarlemmermeer. De Haagse raad heeft, na een moei zaam debat, zeventig mille beschikbaar gesteld voor het Holland Festival 1952.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3