Kamer wijst compensatie-gedachte bakkerswinsten af Prof. Romme kapittelt staatssecretaris over progressie in kinderbijslag bij ABDIJSIROOP Blauwe Gillette Mesjes Motie tegen revolutionnaire volksvertegenwoordigers EMSER a WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 Broodprijsmotie beleeide Se druk (Van onze Parlementsredacteur) T"\E MEDEDELING van minister Mansholt, gistermiddag in de Tweede Kamer gedaan, dat hij bereid is de thans op de bakkers rustende ver plichting volkswittebrood te leveren af te schaffen, ten einde sommige bakkers enige tegemoetkoming te verschaffen, heeft de Kamer lang niet kunnen overtuigen, dat daarmee genoeg is gedaan. Geen wonder, want practisch zal hierdoor heel weinig veranderen. De onderlinge concurrentie zal er heus wel voor zorgen, dat de bakkers toch voor voldoende volksbrood zullen moeten zorgen. Toch was deze ministeriële mededeling miet zonder handigheid. Een van de be zwaren tegen zijn politiek van prijsvast stelling waarbij over het algemeen derdaad gezorgd werd voor een redelijk bakkersinkomen, doch slechts via de zgn. compensatie-gedachte (op andere artike len zoveel winst, dat de te kleine winst en zelfs in sommige gevallen het verlies op volksbrood werd „goedgemaakt") wel, dat de verplichting tot levering een hoofdartikel met te geringe winst werd opgelegd. Deze verplichting gaat nu verdwijnen, waardoor de zaak zeker meer principieel komt te staan. Daarmee immers is de verantwoordelijkheid voor de bedrijfs voering gelegd op de schouders, waarop zij hoort, nl. op die van de bakkers. Mogelijk heeft de bewindsman ge dacht: nu moeten de bakkers zelf eens bewijzen, dat het inderdaad gelijk is, op volksbrood een behoorlijk inkomen te verdienen. Over de uitkom sten der bakkersbedrijven gaat immers steeds het verschil van mening. Ook gis teren heeft de bewindsman hele rissen cijfers in de handelingen van de Kamer laten opnemen. Maar tegelijkertijd stelde bij, dat aan sommige cijfers (en dan na tuurlijk van de bakkers zelf afkomstig) niet al te absolute waarde moest worden toegekend. Het is maar, hoe men het bekijkt... Geknede motie In ieder geval is de Kamer met deze ene toezegging niet tevreden gebleken. Het zal er dan ook wel van komen, dat vandaag de motie-Van de Wetering zal worden aangenomen. Voorstanders hebben zich n.l. reeds getoond de C.H., de A.R., de S.G.P., de V.V.D. en de K.V.P. en in iets mindere mate de P.v.d.A. Het was met die motie—Van de Wete ring (CH) een bijzonder geval. Zij be leefde nl. de vijfde druk, d.w.z. viermaal werd er iets in veranderd. Dit deed mi nister Mansholt opmerken om in bak kerstermen te blijven dat er „danig aan was gekneed". Oorspronkelijk was in de motie o.m. gevraagd om een zgn. verschillenreke- mers zoveel winst mogelijk moest zijn, dat op volksbrood geleden verliezen of te kleine winsten zouden kunnen worden gecompenseerd. Komt er nu inderdaad voor dat volksbrood een prijsvaststelling (in sommige plaatsen zal die prijs hoog moeten) waarbij ook hieruit alleen al een redelijke winst wordt verkregen, dan zal, met behoud van het huidige gemiddelde bakkersinkomen, de winst op de andere artikelen, met name op blank brood, moeten dalen. Dit betekent ech ter, dat de regering ook aan de prijs vaststelling voor het blank brood, tuurlijk in overleg met de georganiseer de bakkers, aandacht zal moeten gaan besteden. Kinderbijslag Ook aan een ander punt is een motie gewijd. Met name de heer Engelbertink (K.V.P.) had bezwaar gemaakt tegen de berekeningen van de minister, dat gemiddeld gezin van vier personen door de gelijktijdige broodprijsverhoging margarineprijsverlaging slechts vijf cent per week ongecompenseerd zou krijgen. Voor grote gezinnen is de verhouding veel slechter, meende hij. Staatssecretaris Van Rhyn wees dat dat nog wel eens mee zou kunnen vallen. Men moet nl. niet vergeten, dat de laatste tijd de kosten van levensonder houd blijkens de indexcijfers een onbelangrijke daling vertonen. Er dus geen sprake van zijn, dat de zwaring" van het gezinsbudget niet te dragen zou zijn. Bovendien moet al te erg „gemillimeterd" worden. Maar de heer Engelbertink knoopte aan bij het jongste debat over de kinder bijslag, toen de Kamer door aanneming van een amendement-Fortanier-De Wit verhinderde, dat er een grotere progres sie in de kinderbijslag zou komen. Het motief was destijds, dat de regering juist over het vraagstuk van deze progressie (los van de toen aanhangige vijf pets consumptiebeperking) advies had ge vraagd aan de Sociaal-Economische Raad Dit advies wenste de meerderheid van de Kamer eerst af te wachten. Toen al sprake van achterstand bij de grote gezinnen, en die wordt groot. Daarom vroeg hij in een lang ademige motie, zo spoedig mogelijk ning <een soort prljs-egalisatóe-middel). |over de kjndejbijslagprogressie een Hiertegen had de bewindsman bezwaren.1 beslissing te nemen, zodra het advjes van de S.E.R. is ontvangen. Hiertegen had de bewindsman bezwaren. Niet tegen de mogelijkheid van de invoe ring van een geschillenregeling op zich zelf, maar wel tegen het neerleggen van een wens op dit gebied in een motie. Reeds eerder is op zo'n rekening aan gedrongen en de zaak wordt op het ogenblik degelijk onderzocht. Van dit onderzoek zal het afhangen, of de wen sen hieromtrent te verwezenlijken zijn. Deze mededeling van de minister deed de heer Van de Wetering besluiten, dat deel van zijn motie te laten vervallen. Merkwaardige aanvulling Het meest merkwaardig was echter de laatste aanvulling, aan de motie toege voegd. Deze kwam er nl. in op aandrang van de heer Bachg (KVP). In eerste instantie had deze geachte afgevaar digde enige suggesties gedaan om aan de -bakk-ersmoeilijkheden tegemoet te ko men. Een daarvan was het afschaffen van de leveringsplicht voor volksbrood. Kon daartoe niet worden overgegaan, dan zou de winstmarge met een cent verhoogd móeten Worden. En ziedaar, minister Mansholt zegde die opheffing toe. Maar in tweede instantie bleek ook de heer Bachg deze door hemzelf gesug gereerde oplossing niet voldoende te vinden. Hij wilde toch maar de motie- Van de Wetering aangenomen zien en dan zelfs nog scherper gesteld dan door de voorsteller aanvankelijk was gedaan. Hoe het ook zij, ton slotte is de motie-Van de Wetering er aldus uit komen te zien: De regering wordt uitgenodigd, ten spoedigste voor volksbrood een maximumprijs vast te stellen, welke gebaseerd is op de kostprijs daarvan, op zichzelf zon der toepassing van de zgn. compen satiegedachte vermeerderd met èen redelijke ondernemerswinst. Prijs van blank brood niet meer vrij? Minister Mansholt liet de beslissing aan de Kamer over. Wel waarschuwde hij terecht voor de gevolgen, die een en ander met zich zouden brengen. Nu im mers is de prijs van blank brood vrij. Dat moest ook wel, omdat hieruit im- Advertentie) BENAUWDE HOEST Als andere middelen gefaald hebben Uw hoestaanvallen min der benauwd te ma ken neem dan het middel waarop nog slechts zelden ver geefs een beroep is gedaan: AKK2RS Wertldi hotftnroop - Eigenlijk is deze motie een slag in de lucht: het spreekt immers vanzelf, dat na ontvangst van het (immers door de regering zelf gevraagde) advies, dit on middellijk wordt bestudeerd, maar van het standpunt van de heer Engelbertink- bekeken is begrijpelijk, dat er nog eens extra naar werd gevraagd. Rumoer om dr Van Rhijn Op een gegeven ogenblik werd het debat nogal rumoerig, door interrup ties van K.V.P.-zijde. Staatssecreta ris Van Rhijn gebruikte n.l. 'n aller ongelukkigste (en volkomen over bodige) uitdrukking, door te zeggen dat de vraagstukken, bij het jongste kinderbijslagdebat aan de orde ge steld, als afgedane zaken konden worden beschouwd. Wij hadden dc indruk, dat hij hierbij het oog had op de omstandigheden, die toen tot het voorstellen van een verder gaande progressie hadden geleid, doch die in de ogen der Kamer geen genade vonden. De K.V.P.-leden vatten het ech ter blijkbaar aldus op, dat die hele pro gressie een afgedane zaak was. Daarom mengde zich zelfs prof. Romme in het debat, om dr Van Rhijn op de man af te vragen, of hij op eigen gezag had ge sproken, dan wel of hij een mening ver kondigd had, gevormd na weloverwogen beraad in de boezem van het kabinet. Als dat laatste zo was (prof. Romme sprak hier niet over, maar het lag er in) dan zou er stellig sprake zijn van af wijking van het regeringsprogram, door formateur-Romme gedicteerdstaats secretaris Van Rhijn, minder zelfverze kerd dan gewoonlijk, na deze felle aan val moest natuurlijk toegeven, dat de progressie in de kinderbijslag als zoda nig niet in strikte zin een afgedane zaak Ook de communisten hebben zich niet onbetuigd gelaten. Zij hebben vier mo ties ingediend. Zo vragen zij het onge daan maken van de prijsverhoging voor volksbrood (over ongedaan maken van de prijsverlaging voor margarine praten zij natuurlijk niet). Voorts willen zij de bakkers een redelijke winst geven op volksbrood, zonder dat dit tot prijsver hoging mag leiden. In de derde motie vragen zij om een nieuwe loonronde en in de vierde om toeslagen voor ouden van dagen en rentetrekkers. Het loopt tegen de verkiezingen Over alle zes aanhangig gemaakte mo ties zou vanmiddag pas worden gestemd. Gisteren was er geen animo meer voor. Rest ons nog mee te delen, dat minister Mansholt meent, dat even tuele indirecte prijsstijgingen, gevolg de verhoogde veevoederprijzen, uiterst miniem zullen zijn. Voor vlees kunnen er gevolgen zijn, de normale prijsdaling voor eieren (het trekt weer naar Pasen) is wat afgeremd en voor melk en kaas zal voorlopig niets te duchten zijn, omdat er geen ver andering komt in de prijs van vee koeken. Id hun perfecte samenwerking ligt bon «acces. Dst is net als bij Gillette: ook daar werken appa- raat en mesje voorbeeldig samen. Wie zich snel, gemakkelijk en per fect wil scheren, gebrnike een Gillette scheerapparaat en Blanwe Gillette mesjes iD een dispenser. Blue Gillette f.0.75 per 5 Van het eri van School en Kerk Beroepingswerk Gillette 52 a, ééndelig, in mooie easaatte ea 10 Blanwe Gillette oesjea ia 'o dispenser L 5.75 Tl GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZU BEHOHEN BI) ELKAAB Een „goeie morgen" begint met Gillette! Oude coalitie vormt één iront Meeste voorgestelde grondwetswijzigingen niet dringend nodig, meent Tilanus (Van onze Parlementsredacteur) GISTERAVOND is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van de eerste serie wetsontwerpen tot wijziging van de grondwet (eerste lezing)Deze eerste ontwerpen hebben betrekking op de bepalingen inzake het wijzigen van de grondwet (instelling van spn aparte „derde kamer" voor de tweede lezing), op de overgang naar de nieuwe rechtsorde, op de uitbreiding van het aantal leden van beide Kamers der Staten-Generaal, op verlaging van de minimum-leeftijd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en op de handhaving van de minimum-leeftijdsgrens voor de Eerste Kamer. deze behandeling wordt een be paalde procedure gevolgd. Eerst worden er algemene beschouwingen gehouden over de noodzaak van grondwetsherzie ning in het algemeen. Daarna worden nog eens algemene beschouwingen ge houden, die dan alleen betrekking heb ben op het desbetreffende voorstel Gisteravond waren dus de „algemene" algemene beschouwingen aan de beurt. Het lag voor de hand, dat hierin meer gesproken zou worden over hetgeen niet Is voorgesteld, dan over hetgeen de regering wel heeft voorgesteld. Een uit zondering hierop maakte de heer Tila nus (c.h.), die reeds duidelijk heeft doen blijken, hoe afwijzend hij tégenover be paalde voorstellen staat. Waarom zoveel haast De urgentie van de ingediende voorstellen werd ontkend door de heren Romme (k.v.p.), Tilanus (c.h.) en Weiter (k.n.p.). De heer .Tilanus meende, dat al deze voorstellen ge rust in portefeuille hadden kunnen blijven, tot de algehele herziening aan de orde komt. Hij kon er niet het minste enthousiasme voor opbrengen. De heer Romme (k.v.p.), die het debat opende, stond ook aarzelend tegenover de urgentie. HU en de heer van der Goes van Naters (arb.) meenden echter, dat een andere grondwetswUzlglng, die later aan de orde komt (het desbetref fende voorstel is reeds ingediend) wel urgent is, nl. die, welke bedoeld is om grondwettelijke beginselen weg te ne men voor de groei van het zgn. boven nationale recht. Vooral de heer Van der Goes van Naters wUdde hieraan breed voerige beschouwingen. Wij zullen die nog wel eens horen, wannéér die andere grondwetsherziening aan de orde ge- sftld wordt. Prof. Romme meende, dat nu dat wetsontwerp Inderdaad urgent andere gedeeltelijke herzieningen r tegelUk behandeld moeten wor den. Jammer vond hU echter, dat er geen voorstel is gekomen om de persvrijheid t.a.v. communisten, die ons volk niéts dan leugens voorhouden, te beperken. HU stelde zich op het standpunt van de regering, dat voor een zodanige wUzi- ging een grote meerderheid te vinden moet zUn. De grondwetsherzieningscom missie is lang niet tqt een eenstemmig standpunt kunnen komen: de helft der leden hééft een minderheidsnota inge diend. Toch meende prof. Romme, dat deze zaak wel bij het volk leeft. Hij overwoog, hierover een uitspraak an de Kamer te vragen. De heer Van der Goes van Naters (arb.) meende, dat het zonder wUziging van de grondwet nog wel met middelen tegen onjuiste voorlichting kon worden opgenomen: als mén die middelen dan maar gebruikt en daar schort het nog wel eens aan. Motie ingediend Prof. Romme dacht echter anders over het weren van revolutionnaire volksvertegenwoordigers. Ook hierom trent isede regering niet met voorstellen gekomen. De afwUkende minderheid van de herzieningscommissie was ech ter, zo meende hU, niet zo groot en niet zodanig samengesteld, dat de regering bU voorbaat kon weten, dat een voor stel op dit punt niet de nodige meerder heid zou halen. De regering heeft toe gezegd, dit vraagstuk ernstig te zullen bestuderen. Prof. Romme achtte het echter nodig, de regering nog een stoot je in de rug te geven. Daartoe diende hij een motie in mede-ondertekend door de heren Schouten (a.r.) en Tilanus (c.h.), waarin de Kamer als haar oordeel moet uitspreken, dat nadere voor zieningen behoren te worden getrof fen om te kunnen tegengaan het tot uitdrukking brengen door leden van vertegenwoordigende lichamen van een streven, gericht op verandering de bestaande rechtsorde met be hulp van onwettige middelen. De re gering wordt voorts uitgenodigd, dit onderwerp in nadere overweging te nemen en van het resultaat daarvan aan de Kamer mededeling te doen. De heer Van der Goes van Naters (arb.) wilde in de grondwet ook ee geling opgenomen zien, waardoor wordt voorkomen, dat ons land na een bezet ting zonder parlement zit, gelijk dat ne de jongste bezetting het geval was. HU heeft hieromtrent reeds een amende ment ingediend, op het voetspoor van d« door de meerderheid van de grond wetsherzieningscommissie niet aanvaar de voorstellen van de parlementaire enquête-commissie. Ook had hU gaarne allerlei zaken ter versterking van de democratie opgenomen gezien. Tevens had hü wensen omtrent de zetel der re gering ingeval van oorlog. Al deze din gen komen bg de afzonderlUke wetsont werpen nog weer aan de orde. Bezwaren van Tilanus De heer Tilanus (c.h.) had vooral be zwaren tegen de voorstellen inzake de overgang naar een nieuwe rechtsorde. Psychologisch zUn deze fout. Toen enige jaren geleden de desbetreffende artike len werden opgenomen, dacht men de nieuwe rechtsorde binnen het Konink rijk in eenmaal te kunnen verwezen lijken. De practük is echter anders ge bleken. Door de voorgestelde wüzigin- gen zün zowel in Nederland als in In donesië, vooral met betrekking tot Nw- Gulnea, spanningen opgeroepen. Daar om is het doen van deze voorstellen noch tegenover Nederland noch tegen over Indonesië beleidvol. De heer Tilanus toonde zich voorts nu reeds een tegenstander van de zg. derde kamer voor de grondwetsher ziening in tweede lezing. Ook voelde hij niets voor uitbreiding van het ledenaantal der beide Kamers en evenmin iets voor verlaging van de minimum-leeftijd. De heer Weiter (k.n.p.) tenslotte Juichte de uitbreiding der Kamers wel toe. Niet voor hemzelf, al zou hU wel blU zUn, er „een halve man" (een uit drukking van prof. Romme) bU te krij gen. Maar vooral sprak hU over het door hem gewenste toetslngsrecht voor de rechter van wetten aan de grondwet. De Kamer kan dat blijkbaar niet doen, zo redeneerde hU, want de wet op de publiekrechtelUke bedrijfsorganisatie be vat bepalingen, welke in strijd met de grondwet zUn. WU geloven echter, dat het door de heer Weiter bedoelde toetsingsrecht van de rechter in ons staatsbestel niet past. Het zou te grote rechtsonzekerheden scheppen. De door de Kamerleden afge legde eed op de grondwet behoort vol doende waarborg te zUn tegen het maken van wetten, die met de grondwet strijden. Overigens achten wü het door de heer Weiter gekozen voorbeeld niet het sterkst. Ook wü zün van mening, dat er in de wet op de P.B.O. dingen 6(aan, die strijdig zün met de grondwet. Maar niet vergeten moet worden, dat staatsrechtgeleerden van naam die een andere opvatting huldigen. Op zün minst is het objectief bekeken een dubieus geval. Vanmiddag ging het debat verder. en Valburg cand. C. Vos te Huizen; te Zutphen (vac.-P. C. Vermeulen) Roosjen te Blitterswijk. Aangenomen: naar Arnhem (Ver. van Vrijz. Hervormden) dr J. de Graaf, voorganger te Haarlem. Geref. Kerken Beroepen: te Rüsoord J. J. Ritsema te Zaamslag. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Wlerlngermeer cand. M. K. Drost te Nieuw-Buinen. Geref. Gemeenten Beroepen: te Capelle a.d. LJssel- Kralingscheveer M. Blok te Rotterdam- Centrum, die bedankte voor Oosterland. Prot. dr K. Schilder over: Naar een buitengewone generale synode In De Reformatie schrijft prof. dr K. Schilder een artikel over „Hulp behoevende kerken", waarbij „hulpbe- hoevendT niet de gangbare betekenis heeft, doch twee kerken aanduidt (n.l. die van Zwolle en Kralingen) waarin sedert lange tijd moeilijkheden Zoals men weet heeft generale syno de van de Geref. Kerken (art. 31 KO.), die vorig jaar ln Kampen vergaderde, zich met name met de moeilijkheden in Kralingen verscheidene dagen bezig ge houden. Prof. Schilder betoogt dat hier „op korte termijn iets móet gebeuren" Wij citeren: „Mijn vraag is dus: laat alle kerken met naam en toenaam bidden voor die twee hulpbehoevende kerken. Ik weet uit ervaring ('44), dat een open bare algemene voobbede vértiarding óf vólharding werkt, op de punten, die in geding zijn. De zaak gaat ons allen Met samen bidden verlenen we, als het wórstelen blijft, de eerste werkelijke hulp. En mijn tweede vraag is: Indien (wat ik niet weet, want de classes zün bezig) hetzy door de classes, hetzy door andere instanties, niet snel met goede vrucht wordt ingegrepen en toegetast (naar kerkverbandsregelen), laat er dan langs de verordende wegen "n alge mene roep komen om een buitengewone generale synode, 't Ergsté ware: insla pen- BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS Tot onderwijzer (es) zijn benoemd: aan de Geref. school te Alteveer (Hoogeveen) W J de Boer te Barneveld; aan de Chr. school te Montfoort W A Dikkers te Amsterdam; aan de Prins Hendrikschool (BLO voor sohipperrtcinderen) te Vreeswijk is tot hoofd der Vlsserschool te Rotterdam-Pernis J F Hervormde synode komt op 2 April weer bijeen De generale synode van de Ned. Her vormde Kerk zal op 2 April a.s. büeenko- men ter bespreking van zaken in be trekking tot het theologisch hoger on derwijs. Ook zal de verkiezing van een nieuw moderamen en van een breed moderamen moeten plaats vinden. Ds v. d. Wall een hall jaar naar Koreaanse wateren Ds J. J. v. d. Wall, vlootpredikant btf de Onderzeedienst in Rotterdam, zat op 25 Februari per vliegtuig naar Hong kong vertrekken, om zich daar in te schepen op de torpedobootjager Piet Hein, waarop hü een half jaar lang in de Koreaanse wateren als vlootpredikant dienst zal doen. geslaagd cand. Engels C K 1 Mfcl cCHTfc ALLEEN ECHT MET DIT •+M HANDELSMERK HET BESTE MIDDEL TEGEN GRIEP, HOEST EN VERKOUDHEID DE LUCIFER: „Visjinshi heeft JA gezegdF DE ROXY: „Natuurlijk, er werd hejn t ROXY aangeboden. ,,Kom... kom," zei Adriaan geruststellend, maar zijn vader herhaalde weer de geheimzin nige woorden. „Ik weet wat ik weet, er zijn voor mij geen kruiden gewassen." Dit zei zijn vader, de man die door zijn on verklaarbare gave zovelen genezen had van sle pende kwalen of plotseling optredende ziekten. Hoe dikwijls hadden de mensen verstomd ge staan als hij uit een flesje urine van een pa tiënt met zekerheid de aard van hun lijden vast- stelde en ook het geneesmiddel wist aan te wijzen. Adriaan boog het hoofd, een felle smart dróng als een snijdende pijn in zijn lichaam, tegen de zekerheid waarmee zijn vader sprak wist hij geen woorden te vinden. Zullen we dan maar weer gaan." vroeg hij „Waar zijn we" wilde de zieke weten. „Kinderdijk" zei Adriaan kort. „Met dit water kan je de Strooppot varen, dat is korter." begrijpend en bezorgd informeerde hij wanneer de geluiden die altijd rondom een schip zijn. Adriaan gegeten had. Adriaan wist niet wat er ter wereld uitging bo- „Door de alteratie ben ik het eten vergeten, ven de avondsfeer in de roef van een sterk maar nu begin ik mijn maag te voelen," beleed schip. Tevreden was hij met zijn lot en omge- Adriaan. ving; hij had alles wat hij te verlangen had; Hij maakte de kachel aan en van een gerook- de zorgen over de toestand van zijn vader waren te Varkenszij sneed hij enige flinke lappen spek van hem afgekanteld, en hij kon zijn broer weer 5n de vetpan. velerlei vergeven. Het was al laat in de avond y^eventig maal zevenmaal C. BAARDMAN toen zijn vader vroeg: „Adriaan, kom eens hier zitten, ik wil wat met je praten." Bereidwillig ging hij naast het bed zitten voor een praatje over bevrachtingen en alles wat daaraan vast zat. Zijn vader kon nog maar steeds niet aannemen dat hij voer met een vol wassen zoon. Het was nog altijd de vader die regeerde en Adriaan was een goede zoon, hij gehoorzaamde de beslissingen van zijn ervaren vader. Lang aarzelde dc oude Mondijn met te spre- De zieke snoot de lucht van het bakkende spek ken, het was alsof hij zelf angst had voor de waarvan hij altijd zo gehouden had en hij meen- woorden welke hij zeggen moest, de dat een lapje spek hem geen kwaad zou doen. Bevreemd zag Adriaan hem aan en langzaam Dat was een goed teken, dacht Adriaan en hij besloop hem een onaangenaam gevoel. Er was Hij wil naar Willem, stookte de boze geest begon te rekenen hoe een man die nooit ziek toch iets in de sfeer waaraan hij geen naam geweest was bij de geringste ongesteldheid on- Adriaan, maar hij overwon ditmaal hét kw oo_._ o de dat in hem was en vastbesloten ging hij te- middellijk aan sterven begon te denken. Het w rug naar het dek. En weer tornde het schip misschien een gewone stoornis in de ingew; moeizaam tegen de felle stroom in. Hij voer de den, daar kon een mens vervelend Strooppot doch boven Dordt begon het te don keren en de vaart werd dubbel gevaarlijk. Hij het schip. Toch hield hij vol, maar toen hij het baken van een krip stuk voer begreep hij dat het niet lil de avonduren werd deze overtuiging steeds ;terker; zijn vader dronk een kop koffie en niets er op dat de koorts opnieuw zou opkomen. kon geven, het was alsof een ongeziene gast aanwezig was en hij huiverde. Zou dan toch...? Eindelijk begon zijn vader te spreken. „Breng mij het Woord" zei hij. Adriaan reikte hem de Bijbel aan en hij ver wonderde zich over de lange dunne vingers waarmee zyn vader bladerde in het Boek naar velks leer diens leven gericht was. „Luister mijn jongen", zei de zieke en hij las: „Toen kwam Petrus tot Hem en zeide: Here, hoe menigmaal zal mijn broeder tegen mij langer ging en hij zocht een goede ligplaats aan Het licht in de roef was zoals het alle avonden digen en ik hem vergeven? Tót zevenmaal?" ie Sliedrechtse wal- geweest was: gezellig en blinkend op de gewre- Jezus zeide tot hem: Ik zeg u, niet tot zever- Driemaal dreef zijn schip lageruit eer het hem ven eiken betimmering. Soms schuurde een stuk maal, maar tot zeventig maal zevenmaal." gelukte vast te maken aan een bok die even be- iu~i hü i« w»r#i«r j* j. i neden de spoorbrug lag. „Het gaat niet langer,' zijn vader in de slaaphut kwam. ___o m „Er is nog geen maan," antwoordde de zieke dan'bleef Adriaan zitten lezen" of'luisteren drijfhout langs het boord en op de kachel prut Hij las verder de gelijkenis van de koning, die telde de koffie Er was niets anders dan op vo van zijn dienaar afrekening verlangde en door hij tóen hij bij rige avonden. medelijden bewogen, de schuld kwijt schold wei- Zijn vader ging wel meer vroeg naar bed en- ke de dienaar njet betalen kon. (Wordt vervolgd.) Geleide voeding (Vervolg van pag. 1) doen de ministers het voorkomen, alsof deze voedingsraad een scheiden taak zal hebben. De kosten zul len zeer gering zyn. Bovendien, zo lezen we, is 't een voortzetting in wat ruimere vorm van wat er al sinds 1940 was. Met andere woorden: wat kan men daar tegen hebben? Wat er tegen is, hebben wy boven vermeld. Wy zien in dit voorstel symptoom van het ingrijpen van t heidswege tot ln de huiskamer en tot in de keuken. Dat ingrypen is er en het is er ook zonder deze voedingsraad. Maar de aankondiging van deze voedingsraad is er een nieuwe aanwüzing van. Of wij het dan verkeerd achten, dat de overheid zich laat voorlichten op het gebied van de voedselvoorziening? En of wü het onjuist vinden, dat de huis vrouw zich laat adviseren met betrek king tot de keuze en de samenstelling van de voeding? Natuurlük niet. Maar ons bezwaar is juist, dat de hulsvrouw er op deze wijze steeds minder aai pas komt. TTOEZEER dat laatste het geval blükt nog eens op Wjzondere wüze uit de samenstelling, die deze voedings raad zal krügen. Die raad zal moeten bestaan uit ten minste achttien hoogste vier en twintig leden. Maar wat is nu het opmcrkeUjke? Dat er onder ai die leden slechts plaats zal worden in geruimd voor één huisvrouw. Althans, we willen hopen, dat het een gewone, een heel gewone, huisvrouw zal zün. De ministers hebben zich tenminste alsnog bereid verklaard, in de raad te benoemen „een vrouw, die op grond opleiding, positie en belangstelling huishoudelyke en voedingsvraagstukken geacht kan worden in de raad op haar plaats te zijn". Dat maakt dus nogal gereserveerde indruk, nog wel bij onderwerp, dat de huisvrouwen toch wel ter harte moet gaan. Resumerende: Dat zulk een voedings raad als overhcids-adviescollege nodig en nuttig is, kunnen we alsnog slechts matig inzien. In het beeld van het re geringsbeleid der laatste jaren beschou wen we die instelling zelfs als een symp toom, dat geen toejuiching verdient. Maar moet de voedingsraad er niettemin komen, dan achten we het vanzelfspre kend, dat hét huisvrouwelyk element er in vertegenwoordigd is en op duidelijker wijze dan straks het geval zal zijn. Wie weet trouwens, welk een invloed ten goede de dames nog kunnen uitoefenen.. Boekenweek van 23 Febr, tot 5 Maart Prins Bernhard bij openingsfeest Van 23 Februari tot 5 Maart zal er weer een Boekenweek worden georga niseerd door de Commissie voor de Pro paganda van het Ned. Boek. Het ge schenk, dat men by aankoop van boe ken tot een bedrag van f4.50 ontvangt., is de novelle „Insecten in plastic". De jury (Hella S. Haasse. Anton Coolen. Ben Stroman en Garmt Stuiveling) heeft „zonder enige aarzeling" deze novelle bekroond uit de 34 inzendingen en het publiek kan nu weer gaan vaststellen wie deze novelle schreef. De uitgave voor de jeugd is ditmaal „De speelse muze", een bloemlezing lichtvoetige verzen door Jaap Romein en geïllustreerd door Sini de Beer. Voor kinderen van 7 tot 14 jaar wordt een zoekplaat getekend door Fons Mertens. De kinderen die de meeste van de daarop voorkomende figuren uit kin derboeken kunen identificeren, komen in aanmerking voor boekenprijzen. De feestelyke opening van de Boekenweek is vastgesteld op Vrüdag 22 Febr. in de Stadsschouwburg te A'dam met een door Wim Sonneveld te brengen licht pro gramma. Prof. dr N. A. Donkersloot zal een rede uitspreken. Prins Bernhard heeft toegezegd deze feestelyke opening te zullen by'wonen. Dit openingspro gramma wordt herhaald op 29 Febr. in Den Haag. Verdwenen mijn bij Deltzijl eindelijk gevonden Na veel oeken heefzt de mijnenveger Marsdiep gisteren in de Eems Wj Delf zijl de mijn gevonden die onlangs, nadat een vissersschuit hem in haar netten Het lied der aethergolven DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: 750 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram 9.35 Vragen- beantwoordlng 9.50 Gram 10.50 Voor de kleu ters 11.00 Gev muziek 12 00 Orgel, plano en viool 12.33 Gram 12.50 Financieel weekover zicht 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 120 Theaterorkest 1.55 U kunt het geloven of niet 2 00 Groeten van emigranten uit Zuld- Afrika 2.15 Gram 2.25 Interview 2.35 Piano recital 3.00 Voor de zieken 4 00 Van vier tot vijf 5.00 Voor de Jeugd 5.30 Dansmuziek 5 50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: Vra- genrubriek: K. H. Smit: „Wat wil Je weten?" 600 Nieuws 6 15 Sportproblemen 6.30 Or kestconcert 6 55 Voor de kinderen 7.00 Ge sproken brief uit Londen 7 05 Avro-allerlet 7.10 Gram 7.40 Rubriek van kunst en cultuur 8.00^Nieuws 05 „Gezin, maatschappij, frle 8.15 Radio Phlihat de vroi eh orkest 9.25 „Wat isie 9.55 „Dit is mijn lievelingsmelodie" orgel 11.45—12 00 NCRV: 10 00 Ge wijt dienst KRO: 11.00 V koor 12.00 Angelus cello 4.50 Gram 5.00 Voor de jeugd 5.30 Pia nospel 5.40 Gelders programma 6.00 Nieuws 6 15 Dameskoor 6 40 „Óp de stelling" 6.50 8.10 Gev prograr 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10 en 2.00 Gram, 5.00 Nieuws 5.13 Dansmuziek 6.30 Gram 7.00 Omroeporkest 7.45 Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10 10 Gram 10.50 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram 12.34 Voor de landbouwers 12.42 3ram 1 00 Nieuws 00 Engelse les 2.50 Koersen am 1.30 Pian am 2.30 Fra ise les 250 Gra... 5.15 Voor de kinder (Advertentie), Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Maar dan... Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al üw ledematen, nu hier, dan daar... Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwüzin- en van Rheumatische pijnen. Daarmee irengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen demonstreert zich dat in pijn en stram heid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur- lyke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pynlijke gevolgen. Vraag Uw leveran cier een flacon Kruschen, om persoonlijk d!« radicale verbetering te ondervinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2