ïlieuuie £eütsrfr* ÜTouranl Vele oude Leidse herinneringen Belgische Socialisten scheppen nieuwe, misplaatste „Koningskwestie" De regering leed een nederlaag, maar weigert af te treden „Laat mijn zonen niet strijden naast beulen huns vaders" Al meer dan 80.000 Britten langs de baar Geleide voeding Wist IJ Nieuwe lawines teisterden Oostenrijk (o.a. St Anton) WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticl) li oMltdti myn bert la tcgfjeaspoet" Tw#e en dartigsta Jaargang No 3354 Omdat Boudewijn niet zeil naar Londen gaat... HET R.K. KABINET VAN HOUTTE heeft in de Belgische Kamer een onverwachte nederlaag geleden. Met 91 tegen 84 stemmen, bij één onthouding, werd de socialistische motie aanvaard, inzake de vertegen woordiging bij de begrafenis van Koning George te Londen. De Socialis ten oefenden felle critiek uit op het besluit van Koning Boudewijn, niet persoonlijk de begrafenis bij te wonen, doch zich te laten vertegenwoor digen door zijn broeder Prins Albert. Toen de Socialisten, gesteund door de liberale fractie, hun stemming over de motie doorzetten, ontstond er politieke deining en groot rumoer. Op een gegeven moment riep de rechtse oud-minister van Binnenl. Zaken. De Vleeschauwer uit, dat al deze politieke agitatie thans wel hoogst misplaatst was. Alle leden der oppositie, de Socialisten, Liberalen en Communisten, verlieten de Kamer, omdat premier Van Houtte weigerde af te treden. Men zal moeten af wachten, of dit besluit definitief is. aangezien hij De gehele opzet der linkse oppositie getuigt niet van gevoeligheid. Men be denke, dat dit politieke gekrakeel is ont staan, terwijl het stoffelijk overschot Koning George VI in Westminster Hall staat opgebaard. En niet zo heel ver daar vandaan, te Brussel, in het Belgische par. lement, is er politiek rumoer om de „ver tegenwoordiging", waarbij in de Kamer het geschreeuw van „aftreden" zich deed Spaak, de socialistisclie voorman, drong aan op dit aftreden en hij beschuldigde de regering ervan, constitutionele gissingen te hebben begaan. Het debat volgde op de sensationele berichten in de pers, dat de premier te vergeefs geprobeerd had, Koning Boude wijn over te halen naar Londen te gaan De Socialisten namen het standpunt in dat premier Van Houtte nie{ genoeg had aangedrongen en met aftreden had moe ten dreigen. Volgens de Belgische grond wet is de Koning niet verantwoordelijk voor zijn daden, maar de regering. Spaak wees er op, dat Engeland het Belgische vaderland tweemaal heeft gered en de Belgen derhalve speciale verplichtingen hebben tegenover Engeland. Ook de Socialist Camille Huysmans uitte zich in dezelfde geest. Het is duide lijk, dat men zich niet ontzien heeft een soort van nieuwe „Koningskwestie" te scheppen, ten einde de regering het leven Ondragelijk te maken. Premier Van Houtte verklaarde, dat de regering niet anders wilde, dan dat Bel gië goed vertegenwoordigd zou zijn op de begrafenis. Behalve Prins Albert, zul len de premier, de minister van Buitenl. Zaken en de chefstaf van het Belgische leger naar Londen gaan. Ook had België aangeboden troepen naar Engeland te zenden. Het besluit van Koning Boude wijn was genomen volgens het protocol. Dit schrijft voor, dat een Koning geen bezoek mag brengen aan een land in een officiële functie, vóór hij een formeel be zoek aan dat land heeft gebracht. In politieke kringen houden de geruch ten aan, dat Koning Boudewijn, die diepe achting heeft voor zijn vader, niet naar Engeland wilde gaan, Churchill, die gedurende de houding van Koning Leopold zo fel be- critiseerde, liever niet wenste te ont moeten. Resumerende, getuigt de houding der linkse oppositie van weinig piëteit. In vier dagen: Van de voorste linies zó naar huis yRIJDAG j.L lag sergeant G. A. Kalf nog in de voorste linies in Korea. Toen kwam het telegram dat zijn vader plotseling ziek was gewor den. Overkomst gewenst. Met Piperclub is sergeant Kalf uit de ste linies gehacld. Zaterdag stapte hij in Tokio in de K.L.M.-machine, gistermiddag kwam hij op Schiphol Majoor Da Costa kwam hem welkomen en speldde hem het kruis voor RechA en Vrijheid met gesp- Korea op de borst. Kalf zal nu de leiding van het bedrijf van zijn vader op zich nemen. Jongen in IJmuiden onder vrachtauto gedood De 12-jarige Adri de Graaf uit IJmui den probeerde op een bouwterrein bij de Rijnstraat op de laadbak van een vracht auto te springen, doch viel en kwam on der een wiel terecht. Hij was op slag Stem uit Buchenwald franse vrees voor een herbewapend Duitsland uit zich in de Assemblee Pleidooi in V.S. voor Nieuw-Guinea Vice-admiraal Helfrich terug van zijn éénmansmissie Nederland slachtoffer van buitenlandse politiek", zei MacArthur (Van een onzer verslaggevers) OLECHTS BEGROET DOOR VROUW EN ZOON is luitenant-admiraal C. L. Helfrich hedenochtend om 9 uur met de Rotterdam van de K.L.M. van zijn particuliere bezoek aan de Verenigde Staten op Schiphol terug gekomen. „Het was een prettige reis", zei de admiraal. „Het aardigste was, dat iedereen met wie ik in de oorlog contact had, mij nog kende." de mening van admiraal Helfrich heeft deze professor te weinig aandacht ge schonken aan de rol die de Nederlandse vloot gespeeld heeft in de jongste Paci- fic-oorlog. De Amerikaanse hoogleraar gaf toe, nog niet over alle gegevens te .'beschikken. De admiraal is dus vol goede hoop, dat er een beter inzicht aver de wereldrol van Nederland in de zee oorlog zal komen. Tenslotte Sprak admiraal Helfrich een Uur lang met generaal Mac Arthur, die nog een even jeugdige en energieke in druk maakt als in de oorlog, toen de heren geregeld contact met elkaar hadden. Slachtoffer De voormalige Amerikaanse opper bevelhebber in het Verre Oosten meen de, dat Nederland het slachtoffer ge worden is van de gevoerde buitenlandse politiek. „Van wie zei hij er niet bij, maar de opmerking is belangrijk", al dus admiraal Helfriah. Over zijn eenma-nsmissie was de heer Helfrich niet ontevreden. Hij heeft veel contact gehad met allerlei politici of het State Department en met veel kran ten aan de Oostkust. Het bevreemdde hem, dat een bepaald Nederlands blad hem een interview met de Saturday Evening Post in de schoenen schuift. „Met die krant heb ik juist niet ge praat", aldus de admiraa' Het doel van de reis is drieledig ge weest. De heer Helfrich heeft in Ame rika de vertalingsmogelijkhgid van zijn - bestudeerd. Over het resul- zijn 'besprekingen is hij niet ontevreden. In de tweede plaats heeft hij bij de autoriteiten een pleidooi ge houden voor de positie van Nieuw- Guinea. Hij heeft hen attent gemaakt op de strategische positie die het eiland heeft voor de verdediging van het Wes- het zelfbeschikkingsrecht van de bevolking naar voren gebracht. Ten slotte heeft hij meer belangstelling trachten te wekken voor de maritieme positie van Nederland in N-A.T.O.-ver- band. Daartoe sprak hij ook met prof. Morrison, de teboeksteller van de Ame rikaanse maritieme geschiedenis. Naar In verband met hofrouw: Geen offcieel bezoek aan Canada Prins en Prinsesjes naar Olympische Spelen? Het officiële staatsbezoek, dat Kon.n- gin Juliana en Prins Bernhard in April na hun Amerikaanse reis zouden bren gen aan Canada, gaat niet door. De reden is de hofrouw, die in Canada wegens het overlijden van Koning George VI tot eind Mei wordt aangenomen. De veranderingen die hierdoor ii plannen voor de Noordamerikaanse zullen komen, worden nog onder ogen gezien. Het is niet onmogelijk dat het Koninklijk Paar na zijn reis door de Ver. Staten nog wel enkele niet-officiële bezoeken in Canada zal afleggen. Vol gens het bestaande schema zou 't staats bezoek aan de Ver. Staten op 17 April eindigen. Prins Bernhard heeft plannen om de Prinsessen Beatrix en Irene een deel van de Olympische zomerspelen in Hel sinki bij te wonen. Wanneer deze plan nen doorgaan, zullen de Prins en d« Prinsesjes omstreeks 26 Juli per vlieg tuig naar de Finse hoofdstad vertrekken en zal men in Helsinki verblijf houden aan boord van het jacht Piet Hein. Het bezoek zou ongeveer acht dagen duren, tot na de sluiting van de Olym pische Spelen op 3 Augustus. Lichting 1951-1 in Maart naar nieuwe kazernes J3e nieuwe onderdelen die op 1 Fe bruari, toen de lichting 1950-II afzwaaide, zijn gevormd uit de lichting 1951-1, zul len midden Maart uit de opleidingscen tra worden overgebracht naar de ni« legerplaatsen bij Ermelo, Nunspeet, Oldebroek en Havelte. Het 32ste regiment infanterie is reeds samengetrokken in de legerplaats bij Oirschot. De mannen zullen hun oplei ding voortzeten in samenwerking met andere wapens, o.a. door geregeld batal jons- en regimentsoefeningen ie houden. In September zullen zij als onderdeel de 3e divisie aan de geallieerde deelnemen. Buiten de Westminster schuifelt een lange rij mensen geduldig voetje voetje verder naar de baar van de Koning.... Dat deden er al 80.000 et zullen er nog veel meer volgen Vliegveldbouw in ons land snel genoeg laag geleden bij de stemming over een procedurekwestie, aldus een bericht van Reuter. Er werden 324 stemmen tegen de regering uitgebracht en 294 vóór. De premier, Edgar Faure, had de Nationale Vergadering ver zocht Zaterdagmiddag, Zondag en Maandag te vergaderen ter bespreking van begrotingskwesties. Dinsdag werd het debat over het Europese leger voortgezet. Meer en meer blijkt, dat het Franse kabinet wankel staat en de positie van Schuman en Bidault wordt er niet sterker op. De Franse vrees voor Duitsland speelt weer een rol. Voorshands heeft de Franse regering een kleine nederlaag overleefd. Tijdens de debatten heeft de socialis tische oud-minister van. Defensie, Jules Moch, er op aangedrongen, alle besluiten inzake de West-Duitse herbewapening tot 1 Juni uit te stellen, zulks teneinde de ontwapeningscommissie der Ver. Na ties een eerlijke kans te geven. De socia listische fracties zijn dan ook van plan, aan het slot der debatten, een desbetref fende motie in te dienen. Derhalve wil men niet vóór 1 Juni 1952 een definitief besluit nemen in de kwestie der Duitse herbewapening. Voorts zal men dan nog maals een beroep doen op Engeland, om deel te nemen aan het streven naar een De B.B.C. bezuinigt Europese defensiegemeenschap. Moch heeft er op gewezen, dat wan neer men te Lissabon een besluit zou nemen ten aanzien der Duitse herbewa pening, de „ontwapenigscommissie" der V.N. tot volkomen machteloosheid zou worden gedqgmd. Ook hij bleek er tegen stander van te zijn West-Duitsland als lid van het Noord-Atlantisch Pact te ac cepteren. Verschillende andere sprekers lieten hun pro of contra horen. Een radi caal van Rouen, Georges Heuillard, wiens gezondheid door gevangenschap in het kamp Buchenwald geruineerd is, zeide: „Ik wens niet, dat mijn zonen en kleinkinderen aan de zijde strijden van de beulen van hun vader. Ik ben een gedoemde en zal spoedig sterven. Maar eerst wil ik een waarschuwing tot u richten, teneinde de Duitsers altijd te wantrouwen. Het is gevaarlijk Duitsland opnieuw te bewapenen. De meeste van mijn vrienden zijn dood, doch ik richt mij uit hun naam tot de Assemblée". De vergadering luisterde in diepe stilte en een luid applaus weerklonk toen Heuil lard zijn verklaring had beëindigd. De min. van Buit. Zaken Schuman, begaf zich naar de spreker en drukte zyn hand. Ook een Conservatief, Georges Louste- nauLacau, verzocht het plan voor een Europees leger op te schorten, hangende de kansen op overeenstemming met de Sowjet Unie. Als basis voor een accoord stelde hij voor: terugtrekking der Rus sische troepen op de lijn DanzigCra cow. Terugtrekking der Geallieerde troepen op de Rijn. Ten derde vrije ver kiezingen in geheel Duitsland onder toe zicht van de Grote Vier. De kans is gestegen, dat Adenauer, die te Londen de staatsbegrafenis van Ko ning George bijwoont, met de drie Wes telijke ministers van Buit. Zaken zal be raadslagen. Een woordvoerder te Bonn heeft meegedeeld, dat vermoedlijk een bedrag van 8 milliard mark zal worden bijgedragen als aandeel in de kosten van het op de been te brengen, Europese leger. De „drie wijzen", dus Harriman, Plowden en Monnet, haddèn aangedron gen op een bedrag van 11 milliard mark. Tien procent premies in het bouwbedrijf Voor wachtgeld, werkloosheid en vorstrisico Met het oog op het in werking treden (op 1 Juli) van de Wachtgeld- en Werk loosheidswet zijn in het bouwbedrijf enkele maatregelen genomen. De premie van het wachtgeldfonds is vastgesteld op 4.6 procent van het loon. De werk loosheidspremie bedraagt, zoals mer weet, 2.8 procent, waarvan het Rijk de helft betaalt, zodat het bouwbedrijf moet opbrengen 4.6 plus 1.4 procent=6 pro cent. Daarvan betalen werkgevers en werknemers ieder de helft. Voor het Vorstorisisfonds wordt eer premie betaald die niet hoger zal zijn dan vier prooent van het loon. Extra-televisie op de feestdagen De Nederlandse Televisie-stichting zal aan staatssecretaris Cals verzoeken op de komende feestdagen overdag extra tele visie-reportages te mogen uitzenden, met behulp van de reportagewagen. Het be treft hier 30 April (Koninginnedag), 1 Mei (Dag van de Arbeid, speciaal voor de VARA) en 5 Mei (Bevrijdingsdag). De grote bezorgdheid die Eisenhower enkele dagen geleden heeft uitgesproken over het trage tempo bij dë aanleg van vliegvelden in Europa wordt niet door Nederland veroorzaakt Dit verklaarde de chef van de lucht machtstaf, luit-generaal-vlieger I. A. Aler, gisteren toen het herstelde en ver grote vliegveld Welschap bij Eindhoven in hem werd overgedragen. De uitbreiding is in slechts een half jaar tijd gereedgekomen. Luit-generaal Aler knipte het lint door dat dwars over de 46 meter brede 2Vz km lange nieuwe startbaan aangebracht en daarna namen drie Har- vard-toestellen door een landing op deze baan het vliegveld officieel in gebruik. Arrestatie in Amsterdam Dokter was verslaafd aan morphine Ruim 100 valse recepten voor Haagse apotheek De Amsterdamse recherche heeft omstreeks 40-jarige arts uit Amsterdam- West gearresteerd, die zó aan vydoi d middelen was verslaafd, dat h" in half jaar tijd meer dan honderd recep ten heeft vervalst om zich ruim tiendui zend ampullen morphine te kunnen toe eigenen. De meeste van deze recepten schreef hij uit op naam van zijn patiënten. Zelf ging de a<rts naar een apotheek in Den Haag om de narcotica in ontvangst te nmen. Meestal betaalde hij, maar soms beloofde hij te zullen gireren. Voor duizenden guldens aan verdovende mid delen wist de man op deze manier te bemaohtigen. Dit was voldoende voor naar schatting vier-of vijfduizend injec ties. Dat de verdachte, die zich ver scheidene injecties per dag toediende, de hele hoeveelheid verdovende midde len zelf heeft verbruikt, is uitgesloten. De reoherohe heeft echter van de rest nog geen spoor kunnen vinden. Met het oog op zijn gezondheidstoe stand is de arts in de Valeriuskliniek opgenomen, waar hij een ontwennings kuur zal ondergaan. De man was in de afgelopen jaren reeds tweemaal voor hetzelfde vergrijp aangehouden, maar beide keren voorwaardelijk buiten ver volging gesteld. Militair tijdens oefening gedood bij Doorn Bij een militaire oefening In de om geving van Doorn is de marinier Ie klas J. Snijder uit Amsterdam om het leven gekomen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het te vroeg tot explosie komen van bij de oefening gebruikte springstof. Marinier Snijder was gehuwd. Na de dood van de Koning Hertog van Windsor mag zelf bepalen, op welke wijze hij aan de uitvaart deelneemt TI/TEER DAN 80.000 BRITTEN hebben langs de baar van Koning George in Westminster Hall gedefileerd. Stil en ingetogen schuifelden zij langs de door kaarslicht overschéneh katafalk." Onbewegelijk staan daarbij de vier leden der historische lijfwacht, de „dodenwacht". Er wordt van de geboden gelegenheid de Koning een laatste groet te brengen, zo druk ge bruik gemaakt, dat de deuren van Westminster Hall langer open bleven. Zelfs tot drie uur in de morgen. Het kabinet heeft, onder voorzitterschap van Churchill, de laatste schikkingen getroffen voor de begrafenis. Van daag arriveert de Hertog van Windsor. Aan de Britten is verzocht, zich in de dagen voor de begrafenis en op de dag zelf, zo onopvallend mogelijk te kleden. Het is niet de bedoeling, dat kostbare donkere rouwkleding wordt aangeschaft Generaal Eisenhower en zijn echtgenote vliegen Donderdag naar Londen. Ierland zal bij de begrafenis vertegenwoordigd zijn door de min. van Buit. Zaken Aiken, en de Ierse ambassadeur in Londen, Bo- land. Luxemburg zal worden vertegen woordigd door de min. van Buit Zaken, Bech en door de Luxemburgse gezant te Londen. De Paus heeft de internun tius te Den Haag, aartsbisschop Paolo Giobbe, aangewezen om de begrafenis van Koning George bij te wonen. Konin gin Eliiabeth zal en profil op de nieuwe Britse munten verschijnen. De Hertog van Windsor, aldus A. P zal zelf bepalen, op welke wijze hij zal deelnemen aan de uitvaart van zijn broeder, wijlen Koning George VI. Aan zijn rang en leeftijd kan hij het recht ontlenen, in de begrafenisstoet onmiddel lijk achter de Koningin en nog vóór de Hertogen van Edinburgh en Cloucester te lopen. Vandaag, als hij in Londen aan gekomen is, zal hierover worden beslist WANNEER de overheid een actieve rol wil gain spelen in het maat schappelijk léven, dan vervalt men het kan niet anders spoedig van het een in het ander. Dan moet de overheid zich gaan bemoeien met dit en met dat en straks is er niets meer, of het ingrij pen van bovenaf is merkbaar. Het gaat dan steeds meer deze kant op, dat van overheidswege wordt voorgeschreven, hoe we ons leven hebben in te richten. De prijsvorming, de regeling van de pro ductie alle worden ze dan middelen, die de overheid hanteert om het leven van de bevolking te leiden. Nu willen wij niet beweren dat er geen omstandigheden kunnen zijn, waarin dit geboden is. Wèl is onze overtuiging, dat in deze van het grootste belang is, uit welke gezindheid het geschiedt. Gebeurt het uit het besef van de noodzaak en met de stellige bedoeling, dat de overheid zich zal terugtrekken, zodra dit mogelijk is? Of gebeurt het in de gedachte, dat dit ingrijpen van overheidswege eigen lijk helemaal geen kwaad is en dat de omstandigheden, in deze helemaal niet een belangrijke rol spelen? TTET is nu ruim een jaar geleden, dat de regering is gekomen met een iet wat opmerkelijk wetsvoorstel. Dit wets voorstel beoogt namelijk de instelling van een voedingsraad. Deze raad zal de ministers hebben te adviseren over on derwerpen, welke de voeding en de voedselvoorziening raken. Terecht zijn reeds in de schriftelijke voorbereiding van de mondelinge behan deling, welke de Tweede Kamer straks ook aan dit wetsontwerp ten deel moet laten vallen, tegen dit wetsvoorstel be denkingen gerezen. Velen zagen in dit wetsontwerp wederom een neiging tot geleide economie, welke neiging de re gering immers al sinds jaren parten speelt Ook wij zijn. zelfs na de nadere toe lichting van de minister van het nut van dit wetsontwerp, niet overtuigd. De mi nisters beschikken reeds over uitgebreide corpsen van ambtenaren,onder wie zeer deskundige ambtenaren. Nu is het ons niet ontgaan, dat de ministers er inmid dels naar gestreefd hebben om aan deze voedingsraad, die ze zo hard nodig ach ten, het ambtelijk karakter enigermate te ontnemen. Maar het is toch maar weer een nieuw college, een nieuwe „in stantie", eeh nieuw adviescollege voor de overheid en voor haar alleen. delijk. Zal zij straks aan de overheid voorstellen moeten doen met betrekking tot het voedsel, dat ons volk te nuttigen krijgt? Zal zij voorschrijven: Dinsdag bruine bon£n. Woensdag boerenkool, Donderdag snert? Dat lijkt overdreven, maar is het dat ook? Wanneer men een aantal jaren gele den zou hebben verkondigd, dat de over heid in 1952 haar bemoeiingen zover zou hebben uitgestrekt als thans inderdaad het geval is, zou dat ook overdreven zijn genoemd. Maar het gaat alles langs lij nen van geleidelijkheid en daardoor valt het niet zo op. Daarom echter is het ook témeer geboden, dat ieder de ogen open- De overheid doet het hare. om haar maatregelen een zo onschuldig mogelijk karakter te geven. Wij willen zelfs nog wel aannemen, dat ze hierin niet van kwade trouw mag worden beticht. Nu (Zie voor vèrvolg pap. 2) Laatste regeren*"' Windsor Probleem voor de Engelse. Koningin Koning Elizabeth II zal de laatste der regerende Windsors zijn. tenzij zij be sluit, dat haar zoon, de die-jarige Prins Karei, haar familienaam zal dragen. Aan het Hof meent men echter, dat zij er voorstander van is, Prins Karei de fami lienaam van zijn vader, Mountbatten, te laten behouden. Elizabeth is de vierde Windsor, sedert Koning George in 1917, toen Engeland in oorlog was met Duitsland, zijn Duitse familienaam Saksen-Coburg-Gotha, ver ving door Windsor. WeL kan Princ Karei, de Hertog var Cornwall, bij troonsaanvaarding de naarr Windsor aannemen, aldus een Reuter- bericht. Als voor Prins Karei regentschap 2^n zaj prjnses Margaret, de (j€ overje(j€n Koning, nodig j tweede dochtei als regentes optreden. DAT Nederland op 1 Febr. 1 634.846 radio's had (13.434 meer dan op 1 Jan.) en op 1 Jan. 484.230 abonné's van radio distributie (2059 meer dan op 1 Dec.) DAT vo:r de bouw van een 16-klassige o.l.-school te Deventer laagste mschrtj- vas de fa Diekman en Van Laar in Deventer met f 271.000. DAT het vliegdekschip Karei Doorman gisteren uit de West naar Casablanca is vertrokken om deel te nemen aan oefe ningen. DAT het gemotoriseerde verkeer in alle Urker straten weer verboden is. DAT bij de aanwijzing van acht nog te bouwen kleine boerderijen in het Land Vollenhove 500 gegadigden uit alle delen van het land kwamen opdagen. DAT de AVRO morgenmiddag om 12.33 uur de overhandiging van het kleu terklokje voor Amerika (door Prinses Marijke aan do Koningin) zal uitzenden. DAT de directeur van het P.T.T.- kantoor Hengelo, P. J. Bisschop, m.i.v. 1 April op zijn verzoek eervol is ontslagen en zijn collega uit Zaandam, J. d'Hond, wordt overgeplaatst naar Breda. DAT er steeds meer kudden wilde zwijnen de Limburgse grens oversteken, en de boeren wegens schade aan het ge was minister Mansholt om maatregelen hebben verzocht. DAT in Utrecht is opgericht de Ver. van Officieren der garde Prinses Irene (secr. kap. L. M. H. J. van Loon). DAT mr L. Einthoven, chef van het bureau van de B.V.D., na een ernstige operatie in Utrecht, weer thuis is en nog wat rust moet houden. DAT negen grote Achterhoekse zuivel fabrieken, die jaarlijks 87 min kg melk produceren, een grote fabriek voor melkpoeder in Lochem gaan bouwen (voor de export). DAT een Ned. delegatie o.Lv. mr ir B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, op 18 Febr. in Genève emi gratiebesprekingen met vertegenwoor digers uit West-Europa zal voeren. DAT het Tweede-Kamerlid mevr. Ploeg-Ploeg (Arb.) aan minister Lief- tinck heeft verzocht bij het toelatings onderzoek voor de administratie der rijksbelastingen geen vrouwelijke condi- daten uit te sluiten. DAT het Ned weerschip Cirrus van 14 Febr. tot 6 Maart dienst doet op de Oceaan (45 gr. NB—16 gr. WL). DAT het 65 m lange, in Bolnes gebouw de ms Artaban (560 ton) is verkocht aan Frankrijk, voor de dienst Le Havre— Casablanca. DAT H. Sneevliet en zeven andere leden van de vroegere Rev. Soc. Arb Partij, die op 13 April 1942 bij Amers foort als illegale werkers werden ver moord, op 13 April a s. in Bellevue te A'dam door een comité van socialisten zullen worden herdacht. DAT een 23-j. kantoorbediende gister avond betrapt werd toen hij een druk kerij op de O.Z. Voorburgwal te A dam wilde binnendringen, en uit een raam op de eerste verdieping sprong, waarna hij naar het ziekenhuis moest worden gedra- In de sneeuwstormen rond Denemarken zonken twintig schepen T AWINES hebben gisteren in Oostenrijk nieuwe slachtoffers geëist. Bij Leutasch, ten Noordoosten van Innsbrück, kwam een geheel boeren gezin, zeven personen groot, om het leven, terwijl de „witte dood" ook elders haar tol eiste. Nu de sneeuwstormen in Scandinavië enigszins zijn geluwd, blijken meer dan twintig schepen te zijn gezonken. Tien andere vaartuigen liepen aan de grond. In Denemarken worden de stormen dt zwaarste sedert vijftig jaar genoemd. Volgens voorlopige berichten werden vijf personen gedood. Boven Aalborg moest een DC-3 van de Amerikaanse lucht macht %en noodlanding maken, welke wonderwel gelukte. De machine sneeuw de, eenmaal op de grond, volkomen in. Op Schiphol arriveerde gistermiddag mr Susanto (links), zaakgelastigde van Indonesië b\j de Nederlandse regering in Den Haag. De plaatsver- vangende Hoge Commissaris can Indonesië, mr Djumhana, kwam hem verwelkomen. Eenzelfde lot trof een 400-tal auto's. Meer dan duizend Denen zyn gisteren bij Aalborg, waar de meeste sneeuw viel, de gehele dag bezig geweest, om de voertuigen uit te graven. Het treinver keer kon grotendeels worden hervat. Twee treinen zitten nog vast. De gehele bevolking, de burgemeester en de ge meenteraad incluis is aan het sneeuw ruimen geslagen. Uit België wordt gemeld, dat de inwo ners van 't dorpje Kuschelgescheld door twee meter hoge sneeuwmuren van de rest van het land zijn afgesloten. De huisvrouwen zijn gedwongen in Duits land hun inkopen te doen. Overigens vreest men hier het ergste wanneer een maal de dooi intreedt. Een kleine aard verschuiving heeft reeds tussen Brussel en Arlons het spoorwegverkeer belem merd. In het Zuidelijk deel v«i de Bon- nage heeft men de hulp van het leger in geroepen. In Oostenrijk hebben. naar nader wordt bericht, behalve in Leutasch. ook bij Madlein en Sankt Anton, hevige la wines plaats gevonden. In Madlein kwam de sneeuwmassa op acht huizen neer. die totaal werden verwoest. Door de ge lukkige omstandigheid, dat de bewoner» naar de kerk waren, werd niemand ge deerd. In Sankt Anton, de wintersport plaats waarin ons koninklijk gezin ook dit Jaar enige weken heeft vertoefa, werd een man door de luchtdruk tegen ten muur geslingerd, waardoor hy een ernstige hoofdwond opliep. Op de Kau- nerberg in Tirol zouden twee mannen zijn verongelukt Meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: nalf tot zwaar be- wolkt me: enige tijd sneeuw oi regen. Matige tot krach- tussen Zuid en West Vannacht hier en daar lichte vorst, morgen overal temperaturen boven hét vriespunt. lOpgemaakt te 10 uur). Donderdag: zon 759 tot 17.50 uur maan 22.05 tot 852 uur. Op 19 Febr. LJC.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1