Jlicutue £ciiisri)e ÖTtmnmt Prijzencommissie bemiddelt 'k Zal er naar streven de voetsporen van mijn lieve vader te drukken Churchill: In deze ogenblikken kan de wereld gouden toekomst tegemoet gaan Wist IJ Schuman zal met oppositie harde dobber hebben Debatten in de Franse Assemblee over het Europese leger begonnen Nieuw-Guinea blijft Nederlands verzekerde dr Drees DINSDAG 12 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9353 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKS ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilantoasticl) l« gbtHfoea uya btrt ia tegbeaspctf Koningin Elizabeth in het Lagerhuis ■J"ELEGRAMMEN van rouwbeklag, uit alle hoeken der aarde, blijven Buckingham Palace binnenstromen; tot op dit ogenblik zijn er meer dan tienduizend ontvangen. De politie zal met schoten het moment aan geven, waarop Vrijdag de twee minuten stilte in acht moeten worden genomen. Dan, op de dag der staatsbegrafenis, zal het gehele Britse eiland in rouwende stilte gehuld zijn. Koningin Elizabeth II heeft een boodschap tot het Lagerhuis gericht, die door Churchill aan de voorzitter van het Huis werd overhandigd en onder grote ontroering voorgelezen. Daarp heeft het Lagerhuis een adres aan de Koningin doen toekomen, waarin uiting gegeven wordt aan zijn diepgevoelde meeleven en tevens getrouwheid en toewijding betuigd. Reeds maakten duizenden van de gelegenheid gebruik, een laatste blik te werpen op de katafalk, die zich thans bevindt in Westminster Hall. De Koningin zegt in haar boodschap tot het Lagerhuis onder meer: „Ik weet. dat het Lagerhuis met mij de ontijdige dood van mijn dierbare vader betreurt. On danks zijn slechter wordende gezond heidstoestand, heeft mijn vader zich tot het einde toe gegeven aan de vervulling van zijn taak, waarin hij een ideaal zag. Door het willen dienen van zijn volk en het instand houden der constitutionele regering, heeft hij mij een voorbeeld ge geven van belangeloze toewijding. Ik ben men voor ons eiland tijdens de regering van de overleden Koning, die echter nooit zijn vertrouwen in Groot Brittannië ver loren had. Zo verdient hij onze innige hulde, omdat wij allen met hem de steenachtige weg omhoog gingen en hij met ons Koning zou zijn zware taak niet hebben kunnen vervullen, zonder de steun var zijn echtgenote. Koningin Mary, de moe der van de overledene, zo vervolgde pre mier, is niet slechts een voorbeeld vooi Getrokken door zes paarden van affuit met het stoffelijk overschot i Londen nat koninklijke bereden artillerie reed het n Koning George VI door de straten van de Westminster. besloten dit, met Gods hulp, zo getrouw mogelijk na te volgen". Alle parlementsleden waren in het zwart gekleed en de voorzitter droeg de ceremoniële rouwdracht. Churchill zeide, dat aan het einde van het Victoriaanse tijdperk in 1901, Groot- Brittannië de verschikkelijke twintigste eeuw inging, maar Engeland had de stuiptrekkingen van dit tijdperk door staan. Wij staan nog recht als eilandvolk en als middelpunt van een Gemenebest; een imperium, dat zich over de gehele wereld uitstrekt, terwijl in andere lan den zoveel heeft moeten plaats maken voor andere krachten en stelsels. De grootste schokken, aldus Churchill, kwa- Kapitein terug naar verlaten Marjory President Jan Leis redde dit jaar al 104 man Op het bij Hoek van Holland gestran de Panamese vrachtschip Marjory (2300 ton) is gistermiddag, toen het weer snel verbeterde, de kapitein met een deel van de bemanning teruggebracht, gebeurde door de reddingboot President Jan Leis, die 's morgens 30 man aan veilige wal had afgezet. Met deze man meegerekend heefit de reddingboot 6inds bet begin van het jaar al 104 ge redden aan wal gebracht. Voor alle reddingboten van de K.N.Z.R.M. teza men is dit aantal 202. Pogingen van sleepboten om de Pana- mees vlot te trekken, zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Het schip maakt water in twee ruimen en zit vrij ongun stig. De Marjory bevindt zich op onge veer 1 km afstand van de Britse Radmar, die reeds een maand geleden op de ver raderlijke Maasvlakte aan de grond is gelopen. Bijna de hele Lemster vissersvloot is gisteren in de weer geweest lading meel over te nemen motorschip Aeolus (190 ton) heer A. van Dijken, dat 's nachts bij een zware sneeuwstorm op weg van Ledden naar Leeuwarden op het IJsselmeer om hoog was geraakt. Het schip kon daarna op eigen kracht naar Lemmer varen. Het Duitse stoomschip Dorthe Olden- dorff uit Lübeck, dat ter hoogte van Egmond machineschade had opgelopen, is door de Nestor en Stentor in LTmui- den binnengesleept. De sleepboten Ooeaan en Holland 2 zijn gistermiddag van Terschelling uit gevaren om hulp te bieden aan de Britse Baltonia, die op 70 mijl van het lichtschip Texel in moeilijkheden ver keerde. haar eigen familie, doch ook voor gehele Britse volk. Een lieftallig en jeugdig persoon Prinses, echtgenote en moeder is e genaam van al onze tradities en al or glorie, doch ook van de gevaren, die vredestijd nooit groter zijn geweest dan De nieuwe Koningin is ook erf e van al onze innerlijke kracht loyaliteit. Zij bestijgt de troon in tijdperk waarin het mensdom staat tussen een wereldramp en een gouden tijdperk. Maar Churchill zeide vurig te hopen dat een gouden tijdperk zou aan- Namens de oppositie sprak Attlee, die de overleden Koning schetste als een levende schakel van onschatbare waarde tussen de onderscheiden volken van zijn gebied. Hij hoopte, dat de regering van Elizabeth II even glorieus zou zijn als haar grote voorgangster, Konin gin Elizabeth I. Westminster Hall. Onder het raam han gen de vlaggen der landen van het Ge menebest. Bij de katafalk zyn vier kan- de laars opgesteld. De kist zelf is bedekt met de Koninklijke standaard; hierop bevindt zich de kroon, gelegen op een paars kussen. Aan het voeteneinde ligt bouquet sneeuwwitte bloemen. In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds vermeld, laten wij nog volgen, dat de aartsbisschop van York de eenvoudige plechtigheid verrichtte. De weg van het station Kings Cross naar Westminster Hall werd in een uur afgelegd. Het affuit werd getrokken door zes paarden, voor afgegaan door een majoor van de Royal Horse Artillery. De Sowjet Unie zal bij de ter aarde- bestelling van Koning George, op Vrijdag door de ambassadeur te Londen, Zaroebin zijn vertegenwoordigd. Behalve de reeds genoemde hoge persoonlijkheden, verluidt thans, dat ook de Turkse presi dent, Bayar, de broeder van de Sjah Perzië, Prins Jaime van Bourbon, oudste zoon van wijlen Koning Alfonso van Spanje, de Israëlische min. van Buit. Zaken, Mosje Sjarett, en twee Tunesische minister» de begrafenis zullen bijwonen. In bevoegde kringen te Londen wordt er de aandacht op gevestigd, dat Koning Boudewijn van België niet zelf op de begrafenis aanwezig kan zijn, omdat zulks zou indruisen tegen etiquette en protocol. Zoals reeds te kennen gegeven, had de Koning nog geen officieel bezoek de Britse hoofdstad gebracht. Hij zal vertegenwoordigd worden door zijn broer Prins Albert. Het politieke rumoer o Belgische vertegenwoordiging, zoals zulks in een deel der Belgische pers tot uiting komt, lijkt ons weinig gevoelig. Ook in de volksvertegenwoordiging van Noord-Ierland werd de troonsbestij ging van Koningin Elizabeth II geprocla meerd. De afgevaardigden der Ierse na tionalistische beweging, 9 van de 52 Lagerhuisleden en 4 der 26 senatoren heb ben de plechtigheid niet bijgewoond. Het bestuur van de Scottish Covenant Asso ciation', een organisatie, welke het zelf bestuur voor Schotland wenst", heeft ge protesteerd tegen de uitroeping van Prin ses Elizabeth tot „Elizabeth II". De be weging telt ongeveer de helft van Schot- lands 5 millioen inwoners. De „Chicago Tribune" heeft er bi; Koningin Elizabeth van Engeland op aan gedrongen, de Hertogin van Windsor tot de Britse Koninklijke familie toe te laten. Koninklijk paar per vliegtuig naar Londen Het gevolg dat Koningin Juliana Prins Bernhard Donderdag naar Enge land zal vergezellen om Vrijdag de be grafenis van Koning George VI bij te wonen, zal bestaan uit mevr. Douarière, F. W. Baron van Tuyll van Serooskerken, geb. Jkvr Boreel, grootmeesteres van de Koningin, mr C. C. D. Baron van Har- denbroek, grootmeester, luit.-kol. Jhr D. J. A. A. van Lawick van Pabst, ad judant, en luit. ter zee le klasse A. F. Eibers, adjudant. Het Koninklijk Paar vertrekt Donder dagmorgen per vliegtuig. Apotheker verantwoordelijk voor fouten van assistenten Vonnis van Haagse kantonrechter in twee gevallen: f 100 boete Een apotheker blijft verantwoordelijk voor hetgeen door zijn assistenten of hulp-assistenten aan geneesmiddelen wordt bereid en aan patiënten wordt geleverd," zei een inspecteur van de Volksgezond heid toen hem door de kantonrechter in Den Haag enkele vragen werden gesteld in verband met zaken die tegen een tweetal apothekers uit Den Haag aanhangig waren gemaakt. Het betrof hier het niet geheel volgens recept samenstellen en afleveren van pillen. De Haagse apotheker A. J. werd eten dat in Augustus 1949 een hulp assistent die nog niet in het bezit was i Apothekers-assistenten-diploma aantal pillen had bereid, die zoals later bleek niet geheel volgens recept gereed waren gemaakt. De pillen, die bestemd waren voor een epilepticus misten hun uitwerking en een maand later kwam de patiënt bij de dokter kla gen dat het niet zo goed ging als rede lijkerwijs verwacht mocht worden. De apotheker had de pillen niet kun nen controleren omdat hij afwezig was. Hij vertrouwde op de kundigheid van zijn assistente, aan wie hij zij zijn af wezigheid de contröle overliet De inspecteur van- de Volksgezondheid, die als getuige-deskundige was opgeroe pen, zei dat ernstige gevolgen door keerde samenstelling van recepten ge lukkig tot de uitzonderingen behoren. Hij was echter van mening dat voldoen de contróle in dit geval had ontbroken. Dezelfde mening handhaafde hij in de volgende zaak die aanhangig was ge maakt tegen mevrouw H. van der W.- G., apothekeres in Den Haag. In haar apotheek was in Juli 1951 door een apohekersassistente een recept klaar ge maakt, dat bestemd was verdeeld te worden over honderd pillen. De assis tente maakte er 60 pillen van en patiënte die ze innam kreeg hierdoor overdosering van bepaalde stoffen w: Idoor zij ernstig ziek werd. Mevr. Van der W. verklaarde dat zij practisch altijd in haar apotheek cezlg is. De kantonrechter veroordeelde de heer J. zowel als mevrouw Van der W. tot 100 boete, subs. 30 dagen hechtenis. DAT uit het kanaal Maastricht-Luik het stoffelijk overschot van de sinds 9 Januari vermiste 68-jarige schipper H- L. J. van Andel uit Maastricht is opge haald. DAT het riviertje de Geul In Zuid- Limiburg gisteren door de grote sneei: en regenval onrustbarend is gestegen uitébreide stukkien weiland onder i DAT de buitenlandse militaire atta- ché's uit Den Haag morgen in Breda het opleidingscentrum voor de herkenning van vliegtuigen en tanks zullen bezoe ken. DAT de directie van de Haagse Auto- veiling bezig is een honderdtal depots te vestigen en het eerste in Medemblik is geopend. DAT de Apeldoornse raad in een motie heeft gewaarschuwd tegen verdere i krimping van het recreatiegebied op de Veluwe. Drie koninginnen staan in smartelijk zwijgen aan de ingang van de West minster Hall in Londen waar thans de overleden vorst is opgebaard. V.ln.r. Koningin Elizabeth, de Koningin-Grootmoeder Mary en de Koningin-Moeder Elizabeth. Wantrouwen jegens Duitsland dient overwonnen DE FRANSE NATIONALE VERGADERING is begonnen aan een drie daags debat over het deelnemen aan het Europese leger. Zodra dit debat beëindigd is, bestaat er kans, dat Adenauer te Londen met de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland zal confereren. In de Nationale Vergadering hebben afgevaardigden van ver schillende partijen hun felle bezwaren tegen het Europese leger naar voren gebracht. De rede van minister Schuman, die een pleidooi hield vóór deelneming aan het Europese leger, werd koel ontvangen. Slechts enkele leden van de Volksrepu blikeinen, een aantal Radicalen en So cialisten applaudisseerden. De Radicaal, oud-president Daladier, wees op het grote gevaar van een zwaar Duits ieger, dat Frankrijk zou kunnen blootstellen aan Russische reacties. Hij drong er op aan, een beroep te doen op de Sowjet-Unie. deel te nemen aan een ontwapeningscon ferentie. Minister Schuman wees er in zijn toe spraak op, dat het noodzakelijk is. het wantrouwen tussen Frankrijk en Duits land te overwinnen. Hij erkende, dat Frankrijk zeer slechte ervaringen met Duitsland had opgedaan, maar toch moet door mannen, met begrip, in beide landen de algemene atmosfeer verhelderd wor den. Verwerpt Frankrijk het denkbeeld van een Europees leger te vormen, dan zal Duitsland de plaats van Frankrijk in een nieuw verdedigingsstelsel innemen. Trouwens, tegenwoordig strijdt geen land Diefstallen bij P.T.T. Twintig arrestaties in de hoofdstad Tien ambtenaren en tien particulieren In de afgelopen weken zijn twintig Amsterdammers gearresteerd, die dief stallen en verduisteringen ten nadele van de P.T.T. hebben gepleegd. Tien van hen zyn ambtenaren van de telefoondienst, de overigen zijn particulieren. Deze laat- sten hebben vervalsingen gepleegd in chèques en spaarbankboekjes, gaven ongedekte chèques af en pleegden ook op andere manieren valsheid in ge schrifte. Van de tien ambtenaren is er een ge arresteerd wegens diefstal van enkele honderden overalls, een aantal manches ter pakken, overhemden en grote par tijen handschoenen. De verduistering werd mogeUjk doordat de ambtenaar die hem moest controleren met hem samen werkte en zelfs goederen van hem op kocht. Drie' anderen verkochten P.T.T.- kabels voor een bedrag van f 1700. Uit het gebouw van het Amsterdams Genootschap voor Werkverschaffing aan Onvolwaardigen, in de Galerij zijn drie geldkistjes opengebroken. Van het ver miste bedrag (duizend gulden) was f700 bestemd als spaarkas waarvan de jongens deze zomer hun vacantietochtje zouden maken. Er is van buiten af ingebroken. Een geldkistje met f 600 en drie spaar bankboekjes is uit de woning van de l-jarige heer K. uit Lobith verdwenen nadat een onbekende vrouw daar een paar veiligheidsspelden had gevraagd. K. ging de kamer uit om de spelden te halen en toen hij terugkwam zag hij de -rouw in de verte nog wegfietsen. Burgemeester in zijn auto overleden Op weg naar huis is de oud-burge meester van het Zeeuwse plaatsje Zaam- slag. de heer S. van Hoeve, gisteren te Vlissingen in zijn auto overleden. Hij keerde terug van een vergadering en zat zelf aan het stuur. Naast hem zat de gemeentesecretaris van Axel, de heer J. Haris, die onmiddellijk het contact sleuteltje omdraaide, zodat de wagen tot stilstand kwam. De heer Van Hoeve 67 jaar oud en had zijn functie te Zaamslag in 1949 neergelegd. Moerdijkkanaal tegen Beneluxgeest Het rapport van het 7 Juni jl. in Den Haag opgerichte comité ter behartiging van de Nederlandse belangen by de Rijn-Scheldeverbinding wijst evenzeer als dit in 1927 is geschied een kanaal Ant- werpen-Moerdijk af, daar dit niet alleen havenbelangen, doch zeer grote natio nale Nederlandse belangen, ook die der industrie in de grondvesten aantast. Een waarachtige Benelux-geest verzet zich tegen het plan. De „Witte Dood" steekt opnieuw de kop op Sneeuw viel in enkele landen vier tot vijf meter dik Oveial een chaos dooi geblokkeerde wegen en spoorlijnen NA DE OVERSTROMINGEN EN STORMEN, is het thans een ongekend zware sneeuwval, waardoor grote gebieden van Europa worden ge teisterd. In Zuid-Zweden heeft het sinds mensenheugenis niet zo hevig gesneeuwd, óp sommige plaatsen is de neerslag 4 tot 5 meter! Vooral in Scandinavië zijn grote verkeersopstoppingen veroorzaakt. Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities meldden, kwamen bij een lawine in de Oostenrijkse Alpen, nabij de Duitse grens, 19 skiërs om het leven. Nader wordt bericht, dat deze perso on met nog 30 andere wintersportlief hebbers meest Duitsers in een berg hut lagen te slapen, toen na middernacht, geweldige hoeveelheid sneeuw zich losmaakte van een vooruitstekende rand iet een enorm lawaai op een 1800 r, lager liggende, Alpenweide neer stortte. Vervolgens rolde de sneeuwmas- tenen en rotsblokken met zich mee sleurend, met donderend geraas in het 300 meter lager gelegen Walsertal, waar de hut zich bevond. Negentien skiërs werd engedood, terwijl tien anderen ern- werden gewond. Deze laatsten en de andere 20 overlevenden zijn urenlang on- DAT Donderdag bij het regiment lichte luchtdoelartillerie Betuwe in La ren een ouderdag met een eindparade wordt gehouden. DAT A. van Thiel, dir. van de N.V. Van Thiel's Draadindustrie te Beek en Donk (N-Br) is benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. DAT Th. v. d. Rijken te Delft benoemd is tot voorz. van de Ned. Ver. van Foto journalisten (secr. Provenierssingel Rotterdam). DAT de directeur van de Diocesane Bossche Middenstandsbond, mr dr N- H. L. v. d- Heuvel. t.g.v. het 50-j be staan van deze bond is benoemd ficier O -N DAT de dir. van de Ned. Internat. Wegvervoer Org., K. C. A. Collette, be noemd is tot vice-president van het Bureau International des Containers te Parijs. DAT in Brussel is overleden Rudolf L. J. H. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg, heer van kasteel Neu- burg te Gulpen (L.) en kamerheer in Jb.g. diénst van de Koningin, De Hertog van Gloucester, een broer van de overleden Engelse koning (links) en de Hertog van Edinburgh, Gemaal van Koningin Elizabeth, achter de baar van wijlen George VI, die gisteren naar de Westminster werd gereden. DAT de prijsregeling voor stucadoors- wer kzaa m heden, evenals de meeste andere prijsregelingen, is vervallen en men zich voor klachten tot de prijzen- DAT reeds verschillende waterstaats werken worden uitgevoerd om uitbrei ding van de werkloosheid tegen te gaan en de regering binnenkort over het werkloosheidsbeleid een uiteenzetting zal DAT de exportprijs van uien door een ruimere aanvoer uit Oost-Duitsland ls gedaald van 30 tot 24 ct per kg en by een redelijke uitvoer tegen het einde van het seizoen in ons land een tekort aan uien kan worden verwacht is lamgelegd dank zij het Belgische bod van veevervoer in de grensstreek i.v.m. mond- en klauwzeer. DAT het beroemde landgoed De Har- tekamp bij Heemstede, waar in vroeger jaren Europese vorsten logeerden (eigen dom van dc thans in Argentinië wonende mevr. Catalina von Pannwitz), in veiling komt 5)4 meter dikke sneeuwlaag be dolven geweest, eer zij bevryd konden worden. Allen waren gewaarschuwd niet de hut te overnachten, aangezien het gebied berucht is om zyn lawines, geheel Oostenrijk en Zwitserland zijn thans waarschuwingen uitgegeven. In Tirol zijn talrijke wegen ei scheidene spoorlijnen door de sneeuwval geblokkeerd. Uit de bergen worden bo vendien vele dieren naar de bewooned wereld verdreven; bij Bregenz drongen zelfs wilde zwijnen 'n machinefabriek binnen, waar zij na een wilde jacht ge dood werden. Ook in de Ardennen, de berggebieden van Duitsland en Tsjechoslowakije wordt het verkeer belemmerd Op de Lofoten, de eilandengroep ten Noordwesten van Noorwegen, is door sneeuwstorm véél schade aangericht schepen, huizen, auto's en telegraaf- telefoonverbindingen. Een dertienjarige jongen werd hier door een lawine ge dood. Ook Jutland werd door sneeeuwstorm geteisterd. Drie personen zouden hier zijn gedood. Practisch alle verkreer moest worden stilgelegd. In ver schillende plaatsen werden de electrici- teitscentrales uitgeschakeld. De expresse- trein van Kopenhagen naar Frederiks- haven bleef steken en honderden passa giers strandden zijn grenzen of prestige, maar de Europese soldaat zal strijden voor de vrede en tegen aggressie. Namens de rechts Onafhankelijken, oordeelde generaal Aumeran. dat een herbewapend Duitsland kan leiden tot verbinding met de Sowjet Unie, ter- een extremistisch linkse afgevaar digde betoogde, dat het Europese leger ernstige spanning tussen Frankrijk en Rusland zou veroorzaken. Ook de Gaullisten deden hun bekende bezwaren horen tegen een Europees leger, dat, volgens hen nog geen drie dagen stand houden. Wat zij willen, is een At lantische strijdmacht, zonder dat Europese leger. Inmiddels hebben de communisten een algemene staking van een etmaal ge proclameerd. waarvoor de Franse rege ring een groot aantal troepen in gereed heid houdt, om zo nodig in te grijpen. Brandweerman na blus sen plotseling overleden Hooiberg (vlak bij gashouder) voor de derde maal afgebrand Nauwelijks terug van een brand is de brandweerman A. Bonder gisteravond in de korpskazerne te Culemborg aan een hartverlamming overleden. De brand was uitgebroken in de siga renfabriek Graaf v. Pallandt van de firma J. M. Derks in de Lange Meent en kon spoedig worden geblust. Er brandde een in de vloer, maar de voorraden tabak sigaren bleven vrijwel onaangetast. Enkele uren later werd de vrijwillige brandweer evenwel opnieuw gealarmeerd >or brand in de sigarenfabriek. Ditmaal as het groot alarm. De fabriek was bin- m enkele ogenblikken een baaierd van jur en werd geheel vernield. De oorzaak van beide branden is on bekend. De schade wordt door verzeke ring gedekt, maar tien man zijn door de brand, althans tijdelijk, zonder werk ge komen. Voor de derde maal in vier jaar tijd is dezer dagen bij de boerderij van J. Kager te Heemskerk (N.H.) een hooiberg vlammen opgegaan. Er zijn aanwijzin gen dat deze brand zowel als de beide vorige, opzettelijk is gesticht Voor in formaties die leiden tot aanhouding van de dader is een beloning van 500— uit geloofd. De hooiberg stond op slechts 20 meter afstand van een gashouder en het kostte de brandweer de grootste moeite om het gevaar voor deze gashouder en voor de boerderij zelf te bezweren. Van de 25.000 kg hooi bleef weinig over. De komende R.T.C. met de West Mr dr J. A. E. Buiskool, voorzitter van de Surinaamse regeringsraad, heeft in een persgesprek te 's-Gravenhage medegedeeld, dat aan H.M. de Koningin verzocht is, de datum van de Ronde Tafel-Conferentie met de West aldus vast te stellen, dat de delegaties op 31 Maart a.s. in Nederland kunnen zyn en dat de conferentie in de eerste week van April zal beginnen. Premielening Utrecht De inschrijvingsdag van de Utrechtse premielening van ƒ5 millioen a 214 pet rente, welke was opgeschort, is thans vastgesteld op 18^ Februari a.s. bij de Interview in Amerika: Hij gelooft niet aan een succes van de Haagse onderhandelingen "VOLANG DE BEVOLKING van Nieuw-Guinea nog niet het ontwikke- '-1 lingspeil heeft bereikt, waarop zij zelf op dit punt zal kunnen beslissen, blijft het eiland onder Nederlands bewind, aldus heeft minister Drees ver klaard in een onderhoud met het weekblad United States News and World Report te Washington. Dit onderhoud wordt eerst thans bekend gemaakt. Dr Drees verklaarde niet te geloven, dat er ln de onderhandelingen in Den Haag een oplossing mogelijk is of dat zü wat Nw.-Guinea betreft, bekroond zullen worden. Het bewind over Nieuw-Guinea achtte hij voor Nederland niet een kwestie van strategisch belang, doch wel voor Austra lië, dat in West-Nieuw-Guinea een schild ziet voor zijn veiligheid, zoals in de laat ste oorlog bewezen is. Australië is ziel hiervan zeer sterk bewust en stelt zich op het Nederlandse standpunt, aldus dr En Indonesië Over het experiment met de onafhan kelijkheid van Indonesië zeide dr Drees, dat het in sommige opzichten bemoedi gend is geweest, in andere opzichten weer ontmoedigend. De Indonesiërs, zo zeide hij, hebben hun best gedaan en veel vol Koets van Dirk van Egmond aangereden De koets van de bekende studenten koetsier Dirk van Egmond werd gister middag bi) de Plantage aangereden door de heer E. J. V. uit Leiderdorp. Het paard kreeg enkele lichte verwondingen. voerd, maar met betrekking tot de na koming van hun staatkundige overeen komst met Nederland hebben wij natuur lijk wel enigszins reden tot klagen. Hierna maakte dr Drees nog enkele opmerkingen over Nederlands houding t.o.v. de Duitse herbewapening, welk standpunt reeds bekend is. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met voornamelijk in de Westelijke helft van het land enkele sneeuw buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Vannacht op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag zon 8.01 tot 17 48 uur; maan 20.51 tot 8.42 uur. Op 19 Februari L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1