Wie als onmondige behandeld wordt, zal ook als onmondige handelen Rectorale rede over harmonische dorps gemeenschap in het Oosten UiAoéUe '44' Society-stuk van onbarmhartige spot oAalsmeer - wereldmarkt voor bloemen - heeft Ned. verbruiker hard nodig Minder optimistische geluiden van een goed florerend bedrijf ram Residentie-orkest vond een talrijk en ènthousiast publiek 2 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 Diesviering Leidse Universiteit De kleine man alleen object van de hulp Nadat gisteravond in de Schouwburg de eerste toneelvoorstelling had plaatsgevonden, werd de viering van de 377ste dies natalis van de Leidse universiteit in de grote Stadsgehoorzaal voortgezet met het uitspreken loorders bevonden zich leden van het curatorium en van de academische lenaat. De universitaire gemeenschap in de ruimste zin was vertegen woordigd. Ook zagen wij weer tal van oud-alumni, die deze jaarlijks lerugkerende gebeurtenis niet graag willen missen. De rede, van prof. Boeke was gewijd an problemen, verbonden aan het her tel van de harmonische dorpsgemeen- chap in de Oosterse maatschappij. Spreker herinnerde aan het feit, dat Ij reeds meer dan twintig jaar geleden leze problemen in een voordracht be- ichtte, en dat dit onderwerp nog steeds jet zijn passende plaats heeft gevonden a het schema van een weldoordachte jelvaartspolitiek ten behoeve var onderden millioenen, die men thans, hun igen cultuur en levensopvatting nege end, met man en macht liever vandaag an morgen, in onze twintigste-eeuwse lateriële Westerse beschaving zal drijven, iet beperking van hun keus tussen >ciale stelsels: het Westerse kapitalisme l het Westerse communisme. Hij formuleerde in zijn inleidend betoog jjn critiek op de internationale wel- tartspolitiek ten bate van de „landen I versnelde ontwikkeling". Deze politiek gericht op materiële economische ont- likkeling in Westerse richting. De hier- lede evenwijdige geestelijke ontwikke- ng wordt gedekt door het begrip „accul- iratie". Aan beide vormen van Westerse oiitiek, economisch en cultuur-politiek, gt geringschatting, ontoereikendverkla- mg, terzijdeschuiving, onschadelykma- ing van het*typisch niet-Westerse ten fondslag. Spreker constateerde, dat deze ikelijke Westerse politiek voor het Ichtbevolkte platteland in de dualisti- ihe gebieden (de gebieden in versnelde tttwikkeling) onvruchtbaar, uitkomstloos i dus ongeschikt is, althans als massa- Olitiek en dat zij het overbevolkings- raagstuk eer verzwaart dan oplost, en Jt derhalve ook haar geestelijke weder- flft, de acculturatiepolitiek, als Oosterse lassapolitiek onbruikbaar is. Prof. Boeke verdiepte zich daarna ln vraag, welke de kenmerken moeten jn van een dorpspolitiek, waaraan de Cattelanders der dualistische gebieden ezenlijk iets hebben. Persoonlijke basis Deze dorpspolitiek mag niet louter •onomisch zijn, noch zakelijk. Tegenover ikelijk staat persoonlijk en als een wel- lartspolitiek niet zakelijk zijn mag, zal dus persoonlijk moeten zijn. Wat is laronder te verstaan? Bij de dorpspoli- ek betekent dit, dat zij zich op het andpunt van de dorpeling moet stellen l de zaak uit zijn ooghoek moet be- jken en belichten. „Persoonlijk" be- kent echter meer dan dat. Het wil niet ieen zeggen het binnendringen in de entaliteit van de dorpeling, doch ook ize eenvoudige, weinig gecompliceerde lesten in beweging brengen, te wekken i hun horizon te verruimen en het besef hergeven, dat zij leden zijn van een Batselijke gemeenschap, voor welker ge- indheid, voorspoed, hechtheid zij aan- irakelijk zijn tegenover hun omgeving 1 familie. Slaagt deze geestelijke aanplant, dan zal t uit zijn vruchten moeten blijken: het irdere initiatief tot concrete maatrege- n zal van het dorp moeten uitgaan. De goedwillende maar autoritaire ethische politiek in handen van de Westerse koloniale machthebbers is onder de tegenstand van het nationa listische onafhankelijkheidsstreven be sweken. Maar zij schijnt thans in in ternationale gedaante te herleven. En ook de souverein geworden dualisti sche staten maken weer, om op snelle en sprekende resultaten te kunnen wijzen, van dezelfde, eertijds bestre den en verworpen, autoritaire, zake lijke ethische politiek gebruik. De kleine man moet geholpen worden, dadelijk en met Westerse middelen. Maar is daarbij alleen object van de hulp en voor zelfwerkzaamheid en lelfverantwoordelijkheid wordt hem geen gelegenheid gelaten. Wat is daarop zyn reactie? Wie als onver antwoordelijke, onmondige behandeld PUZZLE- PROMINENTEN 1. Mej. De Rave, Herensingel 35, Leiden; 2. mevr. J. Visser-Timmers, Vliet Z.Z. 53, Rijnsburg; 3. Abr. Van Rijssel, Dorp 139, Hazerswoude. amilieberichten uit andere bladen Geboren: Van Steeden—Augsburger, d. akarta: Hudig—Mason, d. Texas (V.St.) IngeHoekstra, d. Utrecht; De Jonge idraatBeker, z. Doorn; BeukhofVer- p, z. Kampen; M. Kroeze-Tops, z. Rot- Idam. GetrouwdH. Schrijver en P. M. Loti- ius, Amsterdam. Overleden: J. Herweyer—Herweyer, v. jaar, Overschie; J. H. de Vree van Gel- ir, oud-gemeentesecretaris Maurik, m. jaar, Maurik; dr H. I. de Ruyter, m. I jaar, Klundert; E. Westenborg—Van In Bor, v. 78 jaar, Tiel; W. J. Kok, m. jaar, Rotterdam; A. v. d, Akker, m. jaar, Rotterdam; C. M. de Wijs, m. 80 ar. Utrecht; F. M. Reysoo, v. Amster- im; S. van Rijn van Alkemadede Bey 74 jaar; dr A. Schreuder, v. 64 jaar, bisterdam; E. v. Meir. m. 32 jaar, Haar- m; C. HuijsingaKroner, v. Oosterbeek: v. Viegen, v. 64 jaa, Amsterdam; C. W. Huijgens, v. 76 jaar, Zeist; J. Stephen, 39 jaar, Affingham (Eng.); J. Krim Jr, 87 jaar, Dordrecht. wordt zal ook als onverantwoordelijke onmondige handelen. Men verstikt alle gemeenschapsbesef, verlamt de zo nodige locale auto-activiteit en verhindert alle verruiming van het eigen sociale plichtenveld. Democratie met Oosters karakter Een dorpspolitiek mag niet autoritair, niet autocratisch zijn. Zal zij daarom democratisch moeten wezen? Ja en neen. Ja, in zover ieder volwassen dorpeling zich mede aansprakelijk voor en actief PROF. DR J. H. BOEKE. bij de belangen der dorpsgemeenschap zal moeten voelen. Neen, in zover de verhouding van persoonlijke ongelijkheid de Oosterse samenleving nog veel al gemener is dan in Westerse landen en als de normale verhouding wordt aan gevoeld. Ook in de dorpsherstelpolitiek zal het leidersbeginsel toepassing moeten vinden, doch dit moeten uit eigen midden voort gekomen leiders zijn, die de maatregelen niet van zichzelf mogen laten uitgaan, aangezien dit weer in zakelijke richting werken. De buitendorpse leider moet niet meer willen zijn dan raadsman, leraar, vraagbaak, vermaner, maar geen| uitvoerder, geen bestuurder, geen voor ganger. Een dergelijke taak waait niemand aan, doch moet rusten op een gedegen op leiding en opvoeding. Voor een verder ziend Nederland kan in die richting nog belangrijke taak zijn weggelegd. Agenda voor Leiden Vrijdag. Oude Vest 13, 8 uur: mevr. M. Marijs- Visser uit Den Haag voor de Christen- vrouwenbond over Kaj Munk. Kleine Burcht, 8 uur: toneelavond „Mastibilaja's". Zaterdag Ons Huis, Mare 43, 8 uur: mandoline vereniging „Kunst en Genoegen". Grode zoal van Den Burcht, 'soavens 8 uur: toneeloavend „Ons Grunneger- laand", d'r wordt speuld „Laifde Zuudloardermaart". Zondag Zuiderkerk, 12 uur: christen-studen tenraad, prof. dr E. A. D. E. Carp prof. dr A. J. M. Holmer (Geloof Mensbeschouwing) Hoogl. kerk, 6.157 uur: I.K.O.R.-zang- dienst, ds Vossers. Tentoonstellingen Universiteitsbibliotheek: De Bijbel ln het Nederlands door de eeuwen heen (•..e.m. 9 Februari). Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tot alf 5: houtsneden van A. Dürer (t.e.m. 11 Februari). Lakenhal, honderd historische prenten (verzameling Robert Fruin) tot 10 Febr. Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31. teL 20213. Bewusteloos geraakt en overleden De 17-jarige D. P. van der W. uit de Poelgeeststraat geraakte in een van de kleedhokjes van de Overdekte bewuste loos. De jongen werd onmiddellijk naar het St Elisabethziekenhuis overgebracht, waar hij in de loop van de avond, zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. Oo batlpoHi«rm»t het Iclelne formaat en de grote naaml Schrijft licht en lang I hand-omdraai aangebracht U hunt kiezen uit blauwe, grijze, maroon oi zwarte houder met r vlekvr •onite Vullingen met rode, groene, blauwe oi zwarte Inkt, Koop er één bij Uw vulpen-leverancier. Prijs compleet 7.V® Losse tul ling 1.25- Leidse horlogedief in Utrecht gevat De 28-jarige W. A. H. uit Leiden werd door de Utrechtse horloger Breen in de Mariastraat, by wie hij voorgaf een klok te willen kopen, betrapt op het stelen van een horloge. Toen de winkelier hem verzocht het horloge weer op het tableau te leggen, rende de dief de winkel uit. De bediende van de heer Breen maakte alarm, dat werd gehoord door de taxi chauffeur Gerrit Voorneveld. Deze zette de achtervolging in en kon twee minuten later de dief aanhouden. Hij had nog an dere horlogewinkels bezocht, waar hij echter geen kans kreeg zijn slag te slaan. De horloger betaalde graag de taxi- kosten „In Memoriam 1940-'45" een gedenkteken Lijst van academieburgers, die door de oorlog het leven lieten JN OPDRACHT VAN DE ACADEMISCHE SENAAT werd door de univer- sitaire Pers te Leiden uitgegeven „In Memoriam 19401945", bevattende de namen van de academieburgers, die door de oorlog het leven lieten. Het is een lijst van 663 personen. „Aan hun nagedachtenis en aan die van hen, wier namen de commissie niet bereikten, wordt dit werk eerbiedig opge dragen," schrijft de rector magnificus, prof. dr J. H. Boeke, in 't voorwoord. Het gedenkboek is voortgekomen uit het prijzenswaardige verlangen - J~ gedenktekencommissie om de lijst oorlogsslachtoffers uit de Leidse acade mische gemeenschap zo betrouwbaar en volledig mogelijk te maken. De uitvoering van het boek is eenvoudig en de lijst wil met haar sober relaas tot de verbeelding van de lezer spreken, wil in haar opval lende beknoptheid getuigen van dat wrede lot, dat zo velen heeft getroffen. Voordat evenwel dit resultaat was be reikt, moest veel werk worden verzet, vooral toen duidelijk werd, dat de op gaven, die met de eerste golf van spon tane berichten waren binnengekomen, slechts betrekking hadden op een beperkt deel van het ontstellend grote aantal. De commissie als zodanig was geen geschikt lichaam om in een constante activiteit systematisch alle beschikbare bronnen na irsen. Het bleek, dat hier een taak Dinner at eight" .Dinner at eight" van de schrijvers Kaufman en Ferber werd uitgekozen om te dienen als „dies-stuk" en gisteravond was de Leidse schouwburg vol jong studentenpubliek om de eerste opvoering bij te wonen. Een opvoering, die wel wat critiek zal hebben ontketend, maar die anderzijds ook positieve winst heeft geboekt, terwijl het tevens een prachtige generale repetitie was voor de gala-opvoering van Zaterdagavond. geen toneelstuk in klassieke werd op pakkende wijze ten tonele ge- vertoont filmische invloeden bracht door Jean Foudraine, de laatste minder spectaculair en dus moeilijker uit te beelden werd roerend eenvoudig voor het voetlicht gezet door mr Rueb. Het geheel, dat tot in de kleinste rol en het schijnbaar onnozelste detail was verzorgd, maakte echter wel een vlotte, maar geen sterke indruk. Wij hebben van de gecombineerde krachten van het Leids studententoneel en de toneelclub van de vrouwelijke studenten bij vorige gelegenheden wel indrukwekkender voorstellingen meegemaakt. De persoon lijke prestaties van enkele spelers kon den het geheel niet boven deze vlakheid uit krijgen. Evenwel oogstte deze toch prijzens waardige prestatie van de toneelspelende studenten en hun gasten (enkele hoog leraren, leden van de wetenschappelijke staf en oud-alumni) een welverdiend applaus. De regie was in handen vi mevr. Jos van Loon. C. Th. R. de historische i de Leidse Universiteit. De servatrice van het door deze beheerde academisch historisch rouw O. C. D. IdenburgSiegenbeek Heukelom, heeft zich enige jaren met volharding gewijd aan het moeizaam werk van het verifiëren en het comple teren van de gegevens. Opgenomen zijn de namen van inge schrevenen in het album studiosorum van de Leidse Universiteit en die van hen, die gedurende de door de lijst bestreken periode op enigerlei wijze behoorden tot de civitas academica in de ruimste zin het woord. De samenstellers hebben ïaar gestreefd, namen van onvader- landslievenden niet op te nemen. De tijds- grenzen werden vastgesteld voor Neder land van 10 Mei 1940 tot 5 Mei 1945 en Indonesië van 8 December 1941 tot 14 Augustus 1945. Na rijp beraad werden alleen vermeld de namen, met de eerste voluit, en de plaats van overlijden. Vol gens Leids gebruik werden noch bij de Nederlandse noch bij de Indonesische namen adellijke titels vermeld. Voorin het boek is opgenomen de ge denkrede, uitgesproken door prof. dr. J J. L. Duyvendak bij de plechtige onthul ling van de gedenkglazen op 25 November 1950 en een beschrijving van de gedenk ramen door prof. dr H. van de Waal. Het boek is een gedenkteken, waarvan mag hopen, dat het de heugenis aan nood levend zal houden. deze jaren de opbouw en de enscenering. De wijze, waarop van het diner-motief werd gebruik gemaakt om verschillende le- te ontmaskeren bijvoorbeeld, zou uitstekend passen in een van die reeds verouderde „raam"-vertellingen het witte doek, die het bij het pu bliek zo goed deden. Een groot nadeel bij deze vorm van toneelspel is, dat het geheel wat lang dradig wordt en dat het verband daar door wat verloren raakt. In de film ver andert men nu eenmaal sneller van to neel dan op de planken. De kleine toneelstukjes, waarin op de- wijze „Dinner at eight" uiteenvalt, zijn echter uitstekende mogelijkheden karakterspel. Door enkelen van de talrijke medewerkenden is van deze mogelijkheden dan ook gebruik gemaakt. De onbarmhartigheid van de milieu schildering en de karakterontleding van dit Amerikaanse stuk komt wel het best tot uitdrukking in de figuur van Kitty Packard, die met de nodige reliëf en vertoon van onbeschaamdheid gebracht werd door mevr. Schadée-Hartrée. Jam mer, dat zij een ogenblik uit haar rol was en niet vlug genoeg op de souffleuse kon overschakelen. Ook de gastvrouwe is in dit society- stuk een symbool van de holheid en de voosheid van het „grote" leven. Mevr. Kuenen-Janssens bracht dit ijdele, dom me en harteloze schepseltje, na de eerste nerveus gespeelde scènes, op overtuigen de wijze. De mannelijke pendanten in deze tra- gie-comedie zijn de mislukte toneelspe ler Larry Renault en de onbegrepen echtgenoot van de gastvrouw. De eerste Film en Jeugd" Het bestuur van het instituut „Film en Jeugd" te Den Haag ziet, zonder fi nanciële steun van gemeentewege, geen mogelijkheid zijn werk voort te zetten. B. en W. van Leiden stellen de raad voor, over 1952 een bijdrage van 50 toe te kennen. Lid verkeerscommissie B. en W. bevelen de heer A. Carton, Kastanjekade 30, aan als lid van de ver keerscommissie in de vacature dr M. Key. Valentijndag nadert Het zal de echtgenoot, die 's Zaterdags voor zijn vrouw een bloemetje mee brengt, of de schuchtere jongeling, die met donkerrode rozen het hart denkt te veroveren van zijn geliefde, koud laten, of die bloemen komen uit Aals meer, Rijnsburg of het Westland. Wel weten zij, dat Nederland een belang rijke plaats inneemt op de wereld-bloemenmarkt. En dat is dan eigenlijk juist voldoende, om de uitspraak van dr A. J. Verhage, voorzitter vereniging De Nederlandse Bloemisterij, te kunnen incasseren: zonder ver dere ontwikkeling van de afzet ziet de toekomst er voor de bloemisterij slecht uit. De uitbreiding van de export is niet bij machte de teruggang het binnenlands verbruik goed te maken. Dit geldt voor alle bloemencentra van ons land, waarvan Aalsmeer aan de kop staat. De stijging van het levensonder houd heeft een ernstige weerslag op de koopkracht van het publiek en boven dien stegen de kosten voor de bloemist. De resultaten van het bedrijf waren ge durende de laatste jaren dan ook zo, dat vernieuwingen in het kwekers- en han delsbedrijf niet konden worden aange bracht. De kracht van Aalsmeer als exportcen trum ligt in de snelle uitvoering van de buitenlandse orders: Schiphol! Aalsmeer is groot geworden door de K.L.M. en omgekeerd. Verder is er geen plaats ln Nederland, waar zo veel internationale telefoongesprekken worden gevoerd als in Aalsmeer. In 1951 exporteerde Aals meer naar 38 landen, waarby echter markten zyn, die nog verder moeten worden ontwikkeld. De belangrijkheid van Aalsmeer komt wel duidelijk naar voren uit de volgende cijfers over 1951: De omzet van alle Nederlandse bloe menveilingen bedroeg f 30—35 millioen, waarvan voor f 18,5 millioen werd ge ëxporteerd. De twee Aalsmeerse veilin gen namen hiervan f 20 millioen voor hun rekening. Van de andere veilingen zijn alleen van internationale betekenis Rijnsburg en het Westland, terwijl de overige 14 van plaatselijk belang zijn. Reeds vóór de oorlog vormden han- delspoliteke belemmeringen in het bui tenland grote moeilijkheden. De export liep terug van f 8 millioen in 1931 tot f 3,2 millioen in 1938. Na de oorlog er ook legio obstakels, maar de export steeg niettemin van f 1,5 millioen in 1946 tot f 18,5 millioen in 1951, waarvan snij bloemen het leeuwendeel hadden, n.l f 16 millioen. Indien er vrij handelsver- zyn, zou het exportcijfer nog hoger kunnen zyn. De belangrijkste afne mers waren in 1951: West-Duitsland f 4,4 millioen, Engeland f 4 millioen, België f 4 millioen, Zweden f 2 millioen Zwitserland f 900.000. Zoals gezegd: van groot belang blyft de binnenlandse afzet, die thans sterk terugloopt. Daarom laat de bloemisten wereld geen middel ongebruikt, om de afzet te vergroten. En een van de midde len, om de algemene belangstelling op de bloemen te vestigen, is Valentijndag. 14 Februari Valentijndag is de naamdag Italiaanse monnik St Valentyn die leefde van 230270. Hij was vermaard om zijn kennis van bloemen. In de Ver. Staten en in veel Europese landen thans ook in ons land heeft men de veertiende Februari gemaakt tot een dag, waarop iedereen uiting kan geven aan zyn ge voelens van sympathie voor anderen, door bloemen te geven. Men hoopt, dat de instelling van deze bloemendag naast Kerstmis en Moederdag de afzet zal stimuleren. Namens de bloe misten zullen aan alle ambassadeurs ir Nederland op Valentijndag bloemen wor den overhandigd als dank voor wat zij deden ter bevordering van de wereld vrede. In Aalsmeer zijn ongeveer 1000 kwe keryen. Achter deze bedrijven staat het Belet te springen Piano-solo van Clara Haskil Op het programma van dit vijfde concert van het Residentie-orkest in dit se,toen stonden drie werken: Rudolf Esehers Hymne dn Grand Meaulnes Schumanns pianoconcert, waarin Clara Haskil soliëerde, en Strawinskv'i Sacre du Printemps. Het moet ons al dadelijk van het hart, dat deze pro grammakeuze ons niet zeer gelukkig voorkomt: het zullen toch wel geen artistieke overwegingen geweest zijn, die er toe geleid hebben, Schumanns pianoconcert in deze wonderlijke omlijsting te plaatsen. Het concert kon dan ook niet anders dan gemengde gevoelens bij ons oproepen. het orkest hier de dirigent in de steek liet, valt moeilijk uit te maken. Clara Haskil oogstte niettemin, en zeker niet ten onrechte, warme bijval. Het eerste programmanummer, Esehers Hymne du Grand Meaulnes, waarvan de titel ontleend werd aan Fourniers be kende roman, zonder dat zulks op de vorm van het muziekwerk invloed uit oefende, stelde ons, gelijk elke kennisma king, voor vele problemen. De criticus, aan wie de vraag gesteld wordt een oor deel uit te spreken over een hedendaags werk, waarvan hij de partituur nog nooit eerder zag en dat hij na een enkele audi tie ook niet kan kennen, ziet zich vooi een onmogelijke taak gesteld. Hij kan slechts een eerste indruk meedelen, dan nog onder reserve. Rudolf Escher heeft zich de laatste jaren een eigen plaats verworven in de Nederlandse muziekwereld. Ook dit werk liet aan de rechtmatigheid van deze plaats geen twijfel bestaan. Deze hymne is streng polyphoon van structuur, ver toont weinig dynamische of thematische contrasten en krijgt o.a. daardoor een enigszins abstracte geaardheid. Inderdaad doet deze polyphone schrijfwijze soms. het begin, denken aan de styl De Machaut uit de 14de eeuw. Het stemmenweefsel, gescandeerd door een vaak interessante rhythmiek voert ongetwyfeld tot hoogtepunten van span ning. Toch blijft op den duur een indruk van monotonie niet uit. al bevat het laatste gedeelte weer prachtige fragmenten. Wij zouden dit werk gaarne beter leren ken nen. Esehers Hymne, aan Van Otterloo en zijn orkest opgedragen, verdient stellig een plaats op ons Nederlandse repertoire. Ten slotte Strawinsky's Sacre du Prin temps, die voor het eerst door het Resi dentie-orkest werd uitgevoerd; een hele onderneming dus, want dit werk stelt uiterst hoge eisen. Van Otterloo wist het echter tot een evenement te maken on danks kleine tekortkomingen. Dit werk, j Het centrale punt van de avond uiteraard het optreden van Clara Haskil in Schumanns beroemde concert op. 54, één der hoogtepunten van de romanti sche literatuur. Vooral het eerste deel is meesterlijk van opbouw en thematiek. Anderzijds is Clara Haskil, zoals we nog kort geleden mochten vaststellen, een pia niste van zeer bijzondere begaafdheid, die zich vooral tot het romantische repertoire voelt aangetrokken. Toch bleef deze uit voering beneden onze verwachtingen. Clara Haskil liet in de solopassagi vaak prachtig spel horen, wy denken aan de cadens van het eerste deel; haar prachtig toucher en tintelende hoewel niet steeds feilloze voordracht voerden tot onverwachte hoogtepunten. Doch am de tempi bijna voortdurend snel ler dan het orkest, de inzetten warer slordig en de ware harmonie tussen tutti soliste werd niet bereikt. Df nu Van Otterloo zich een andere, :er pathetische opvatting van dit con cert gemaakt heeft dan Clara Haskil, die een meer Frans-getinte, luchtiger op Schumann schijnt te hebben, óf proefstation voor de bloemisterij onder leidng van dr J. Wasscher. De taak het consulentschap is drieledig: onder zoek, onderwys en voorlichting. Het Aalsmeerse bloemengebied bestaat uit een strook bovenland (het oorspron kelijke veen), dat zeer geschikt is potplantencultures, en omliggende pol ders, waarop kleigrond van drooggelegde meren (indertijd, door afgraven va veen ontstaan) de snijbloemencultures (rozen en anjers) zijn te vinden. De proeftuin ligt op beide gebieden. Des kundigen verrichten onderzoekingen met planten en bloemen, onderzoeken diverse grondmonsters, adviseren bloemisten bij de keuze van de te telen planten, stellen tuinbouwgeschiktheids- kaarten samen, enz. In tal van kassen onderzoekt mt welke aard een bepaalde bloem of plan' het beste gedyt, hoe men dierlijke para sieten en plantenziekten kan bestrijden en wat de invloed is van ziekte op de productie. Zo stelde men vast, dat de op brengst van anjers soms wel met 50' kan teruglopen, indien de planten vim. ziek zijn. Dikwijls is eerst dit teruglopen van de opbrengst het doorslaggevende argument voor de bloemist om vai verkeerd ingeslagen weg terug te keren. Ziet men in deze kassen hoofdzakelijk armtierige planten, die als proefkonijnen dienst doen er is op de proeftuin ook een kas, waarin een verzameling vai mogelijke planten samen is gebracht. Het zijn voor een deel planten, die men ir het buitenland heeft ontdekt. De deskun digen onderzoeken dan de mogelijkheden van deze planten voor Aalsmeer: kan een artikel uitgroeien, dat in de handel kan worden gebracht? Want hoe vreemd het moge klinken de bloemen en planten zijn aan mode onderhevig een wereldmarkt moet zorgen, van 1 tot tijd weer eens iets nieuws te brengen. Twee veilingen Aalsmeer is twee veilingen rijk, die overigens goed samenwerken. Het zijn de coöp. vereniging Centrale Aalsmeerse Veiling en „Bloemenlust", waarby resp. 100 en 70 man personeel werkt. De CAV, David en Bathseba" Gerei. Gemeente richt zich tot B. en W. Het moderamen van de kerkeraad der Geref. Gemeente te Leiden heeft het volgende schrijven aan B. en W. gericht: Het moderamen geeft met verschul digde eerbied te kennen, dat in enkele plaatsen van ons land ln bioscopen de film „David en Bathseba" wordt vertoond, een verfilming de naam ontleend is aan de geschiedenis ons in de Heilige Schrift beschreven (2 Samuel 11); dat deze film weerzinwekkend is in verband met het feit, dat het zevende gebod van de Wet des Heeren: „Gy zult niet echtbreken", hierin totaal verkeerd wordt voorgesteld; dat de zonde en het kwaad in deze film worden verheerlykt en een geschiedenis uit Gods Heilig Woord, welke daarin door inspiratie des Heiligen Geestes be schreven is, met als doel de mens ernstig te waarschuwen tegen de listen des dui vels, naar de fantasie van de filmschrij ver is omgewerkt, zonder dat deze blyk- baar iets begrepen heeft van de diepe geestelyke betekenis van de verschrikke- lyka zonde, door David begaan; dat deze film hierdoor een ontzetten de profanatie is geworden van dit BUbels verhaal en slechts ten doel heeft om te speculeren op de zinnelyke lusten van de mens; dat het nimmer de bedoeling van de Heilige Schrift is geweest, om zich ovei te geven aan zulk een grote zonde en vreselyk kwaad, zoals ons in deze ge schiedenis wordt verhaald; dat ons moderamen zich van Godswege geroepen en gedrongen acht, ter wille van de ernst van deze zaak en gegrond op Gods onfeilbaar Woord, waarin God zelf spreekt: „Die Mij eren zal Ik e doch die My versmaden zullen licht acht worden", U dringend te verzoeken nimmer uw toestemming te verlenen, dat deze God-onterende film in de stad inwoning worde vertoond; dat het uw hooggewaardeerde mede werking hiervoor inroept, in de overtui ging dat zeer vele stadgenoten, die zich buigen willen voor Gods Woord, U hier voor ten zeerste dankbaar en erkenteüjk zyn; dat ons moderamen U toebidt, dat God U als Zyn dienaresse, de wysheid en juiste inzicht moge schenken om uw verantwoordelijke arbeid ten opzichte onze plaatselyke gemeente op de juiste en verantwoorde wyze te verichten. Naar wy vernemen, ligt het ook in het voornemen van andere Leidse kerken, te protesteren tegen een eventuele toning van „David en Bathseba". Deze film zou eind Maart in één der bioscopen gaan draaien. De kerkeraad van de Geref. kerk Den Haag-Oost besloot, zich te wenden tot deputaten voor correspondentie de hoge overheid vanwege de generale synode der Geref. kerken, met het ver zoek. dat dit college by de regering stap pen ondernemen zal. dat de vertoning de film zal worden beëindigd. dat sinds 1913 nog niets aan oorspronke- lijkheid beeft ingeboet, vertegenwoordigt met zyn by na autonoom geworden ihyth- miek en zyn barbaarse klankenmassa's by uitstek de dionysische zydc der mu ziek. Men kan slechts het ontbreken van de choreographische actie betreuren. Het zeer talryke publiek toonde zich buitengewoon enthousiast J. van der Veen heeft vier tribunes met een paar honderd zitplaatsen voor de handelaren. De veil plicht wordt nauwgezet nageleefd, zo verzekerde ons de directeur van de C.A.V., de heer W. Maarse. Voor 99% wordt over de veiling verkocht en dit kan niet van iedere veiling worden ge zegd. Driemaal per week worden pot planten geveild en iedere dag snybloe- men. Tegen de feestdagen gaat het veilen de gehele dag door. Er worden veel en goede zaken gedaan in Aalsmeer. Nederland mag hopen, dat dit in de toekomst zo blyve, in Aalsmeer en in de andere bloemencentra. Bloemencorso stari in Sassenheim nog, dat het bloemen de bollenstreek, dat zoals reeds werd geschreven het motto „De gelaars de kat" zal dragen, dit jaar in Sassenheim zal starten. Dat is dus verheugend nieuws voor Leiden en omgeving. Dr Pof/ voor negen maan den naar India Naar wy vernemen, hoopt dr P. H. Pott, conservator van het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden; binnenkort een reis naar India te maken. Het ver trek is vastgesteld op 29 Maart en het verblijf in India zal ongeveer negen maanden in beslag nemen. Op het pro gramma van dr Pott staat onder meer een oriënteringstocht langs verschillende musea en universiteiten. Deze uitzending werd mogelyk gemaakt door de stichting die Breestraat school blijft nog voor onderwijs Ter aanvulling van het raadsverslag en -overzicht diene het volgende. De meisjes-ULO aan de Breestraat zal ln de toekomst verhuizen naar de lagere school aan de Paul Krugerstraat. Deze lagere school gaat naar de nieuw te bouwen school aan de Damlaan (More- kwartier). Het nieuwe schoolgebouw aan de Damlaan wordt dus in feite d« vervanger van de Breestraat-scüool en het is daarom dat de urgentieverklarioig werd verkregen. De school aan de Breestraat zal, als het bovenstaande eenmaal is doorgegaan, zo nodig dienen als dependance van dé scholen in het stadscentrum, die over bevolkt zyn, onverschillig of dit R-K, openbare of Prot-Chr. scholen zijn. In geval van nood kunnen deze scholen dan één cd twee lokalen aan de Bree straat krijgen. Ook de RJC. school aan de Potgieterslaan zal in de toekomst van deze gelegenheid gebruik kunnen maken, zolang tenminste onverhoopt door nieuwbouw geen andere oplossing zal zyn gevonden. Deze RK. school heeft thans zeven klassen in haar eigen gebouw, alsmede drie aan het Rapen burg. B. en W. zullen evenwel hun ui tersla best doen, nog dit jaar de urgentiever klaring los te krijgen voor een RK. school in het Morskwartier. Mocht dat met gelukken, dan staat deze school voor het volgende jaar als nummer ééa genoteerd. Film Misdaad en Strar in Levendaal Uitgaande van de Hervormde wyk- gemeente Levendaal werd gisteravond in het wykgebouw de film Misdaad en Straf gemaakt naar het bekende boek Schuld en Boete van de Russische schrijver Dostojewski, vertoond. De grote zaal was geheel bezet. De avond werd ge opend met het zingen van twee verzen van Gezang 149, waarna ds D. J. Vossers in een korte bespreking de hoofdlijnen van het boek tekende. Aan het slot van de avond werd gezongen Gezang 153:4: Ja, amen, ja, op Golgotha stierf Hy voor onze zonden. Een beter antwoord op dit ontroerende filmwerk had niet gegeven kunnen worden. Volgende week hoopt men een aantal vragen rond de misdaad, de schuld, de straf en het berouw te be spreken. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan H., z. v. S. Martyn en J. Selier; Antoinette M., d. v. A G. Sil vester en A H. Neuteboom; Margaretha T. M., d. v. C. X. Ruigrok en A E. M. Jongmans; Johanna M., d. v. J. Kuyt en T. Maas; Johannes L.. z. v. G. C. van Haaster en W. J. de Jong; Lena, d. v. H. van Ryn en J. Hogewoning; Gerrit, z. v. G. Ravensbergen en P. van Vliet. OVERLEDEN: H. M. van Weeren. man. 33 j; J. de Roo, man, 77 j; M. Beriyn, wed. van Voorby. 72 j; M. C W. Wiüems, huisvr. van Steenbergen. 39 J; G. H. C. Vreeman, man, 64 J. ONDERTROUWD: F. F. van Zessen en A. G. Nagtegeller; P. J. v. d. Burg en J. M. Nieuwenhuijsen; A. A. M. Hamerlynck en H. M. M. A. Brooymans; C. Mol en G. Kuiken; F. J. van Noort en M. E. Styger; P. J. Hartman en J. Spieringj; B. Boomsma en H. Koning; A. Siera en J. Siebert; L. Steyger en M. J. de Graaf; W. van Riet en M. Bucsi; J. Bey en J. G. C. Ie Mair; D. Groene wegen en H. A van-Namen; A. Honders en A. M. Dries- sen; J. H. Hornes en P. M. van Sonsbeek; C. Ligtvoet en E. P. J. Penseel; J. W. Louwe en T. Bosse; E. E. N. van Ris en E. H. Millaard. GEHUWD: D. Koolmoes en A C. Mathyssen. VOORSCHOTEN Jaarvergadering Geref. Mannenver. Gisteravond hield de Geref. Mannen- vereniging in het lokaal achter de kerk haar jaarvergadering. Na opening door de voorzitter, de heer P. van Cuilenburg. hield de heer D. Rodenburg een inleiding over ..Rechtvaardigmaking en vrede". Na de pauze gaven enkele leden door voordrachten en improvisaties een wat feestelijk karakter aan de vergadering Er werd besloten in het vervolg op Woensdagavond te vergaderen. VERLOREN: brum-geel geblokte wol len das. grijze ceintuur van winterman tel. beige shawl, geld, 4 -weekkaarten tram Leiden-Voorschoten, weekkaart VoorschotenDen Haag, donker bruine glacé herenhandschoen, mudzak (jute) met zakken, bruin schoolboekje, bruine kinderschoudertas, diverse wanten. ..God save the Queen" Het Engelse volkslied „God save the King", is gelyktijdig met het uitroepen cn Elizabeth de Tweede, tot Koningin, utouia'isch „Gt-d save the Queen" ge worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3