Europese Defensie-Gemeenschap door de Kamer (vrijblijvend) toegejuicht Geen verzwaring van lasten; troepen in opleiding buiten de „pot" VAL DA VAN HOUTEN'S CACAO Ok noil zekerheid KLOOSTERBALSEM JEUK DDD VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 Resultaat van peilingsdebat EDG ligt bij de Raad van Ministers der zes deelnemende landen en dat het uit voerend commissariaat (een college var negen mannen) daaraan ondergeschikt is. Ook werd toegejuicht, dat de natio nale parlementen het aandeel in de to tale kosten moeten goedkeuren. Wat zal er gebeuren, wanneer een nationaal parlement een door de raad van ministers vastgestelde contributie afwijst? vroeg mej. Klompé (KVP). Een dergelijk votum zal allereerst gericht zijn tegen de eigen minister, die ii Raad van Ministers zit, met alle sequenties van dien, meende minister Stikker. Wat de kosten betreft meende de bewindsman, dat vrijwel zeker is, dat onze financiële verplichtingen niet zullen worden verzwaard. Deze ver- (Van onze parlementsredacteui) HET IS IN NEDERLAND de gewoonte, dat, wanneer de Tweede Kamer zich bij een debat over een beleidskwestie niet in bepaalde uitspreekt, dit dient te worden uitgelegd als goedkeuring van het regeringsbeleid. Zo is ook gisteren het peilingsdebat over het voornemen van de regering, mee te werken aan de totstandkoming van een Europese Defensie Gemeenschap (EDG) zonder een bepaalde uitspraak afgelopen. Nodig was zo'n uitspraak ook niet: duidelijk is gebleken, dat de Kamer hiermee volkomen accoord gaat. Slechts de heer Weiter (KNP) maande tot voorzichtigheid en alleen de communisten verklaarden zich bij monde van de heer Wagenaar mordicus tegen, omdat de hele EDG niet anders is „dan een camouflage om de herbewapening van West-Duitsland mogelijk te maken en een nieuw fascistisch leger te vormen..." Dat Tweede Kamer kwam tot een stilzwijgende goedkeuring van de vor ming van een Europees leger is in het geheel niet verwonderlijk. Immers, bij de jongste behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken was duidelijk gebleken, dat zij hiervoor zeer gepor teerd was. Toen was er zelfs sprake van enige tegenstelling tussen minister Stik ker en de Kamer. Nu zeide hij wel, dat hier eigenlijk sprake was van een zeker misverstand, maar toen is toch wel dui delijk gebleken, dat hij veei meer hechtte aan het NAVO-verband dan aan de op richting van een Europees leger. Het was met name dr Bruins Slot (AR), die aan deze controverse herinnerde. Naar zijn opvatting is de EDG in zichzelf be langrijk. zoals trouwens de gehele fe deratie van Wc t-Europa belangrijk is voor de vorming van een gelijkwaardige partner van Amerika (en Engeland) in, het Atlantisch verband. Minister Stikker j plicntingeh hebben wij reeds op ons daarentegen is gaan inzien, dat de EDG;genomen in N.A.T.O.-verband. Hier- nodig is voor een goed functionneren van mee had de heer Schmal (C.H.) een de Noord-Atlantische Verdedigingsorga-- •- cate2orisrhp vraaE?- nisa.ie (NAVO). Pas toen hij dat ontdek- *mwoo,r? °P Z1->n categorische vraag, te, in het voetspoor van Engeland en hoeveel kost ons de E.D.G. nu eigen- 'WÈË Het E.B.G.-parlement (de Assemblée), it een iets uitgebreide vorm is van het kolen- en staal-parlement van het plan- Schumann, heeft het recht, een uitspraak te doen over het beleid van sariaat als college (dus niet dividuele leden van dit commissariaat). Voorts wordt nog gezocht na; waarin het kan meewerken aan de tot standkoming van het totale budget. De voornaamste taak achtte minister Stikker echter het in studie nemen van de alge hele federalisatie of confederalisatie var West-Europa. Op dit terrein liggen nog heel wat voetangels en klemmen, men nu reeds tot een bepaalde vor federatie gekomen, dan lag ook v< vorming van een Europees leger de weg open en kon men over rozen gaan. Mej. Klompé (K.V.P.) meende ook, dat eigen lijk de integratie van de defensie het sluitstuk van de federatie had moeten zijn. Nu dit echter niet het geval moest terecht naar bijzondere waarborgen worden gezocht. Juist evenwicht Minister Stikker meende, dat regering bij de medewerking aan de totstandkoming (in het nabije schiet) van de E.D.G. er in geslaagd is, het juiste evenwicht te vinden tussen de grote internationale belan gen en de nationale belangen der deelnemende landen. Natuurlijk is de Kamer geheel vrijblij vend gebleven met betrekking tot het uiteindelijke standpunt, dat zij zal ii men, wanneer zij over enige tijd het drag tot oprichting van de E.D.G. krijgt goed te keuren. Gisteren heeft zij zich geen enkel opzicht gebonden. Daar- jr was de regeringsverklaring niet con- creet genoeg. Kon zij ook niet concreet genoeg zijn, want alles is nog lang niet in kannen en kruiken. Verschillende vraagstukken worden nog bestudeerd. Er zijn nog enige bijzondere wolken aan de West-Europese hemel. Zij hebben vooral betrekking op de verhouding tussen Frankrijk en Duitsland- Eén er van is de Saarkwestie, die weer in het middelpunt de belangstelling is komen te staan. Met name de heren Bruins Slot (A.R.), Schmal (C.H.) en Korthals (V.V.D.) ble ken geen bewonderaars van de Franse houding in dit opzicht. Minister Stikker wilde geen kwalificatie geven Amerika, is de regering omgezwaaid en heeft zijhaar aanvankelijk gereserveer de houding tegenover een Europees leger laten varen. Ook mej. Klompé (KVP) en de heer Korthals (WD) zagen in de EDG op zichzelf grote waarde en vooral dieper dan in de NAVO. Eén bedding Hoe het ook zij, minister Stikker en dr Bruins Slot waren het er volkomen mee eens, dat er „twee stromen in de zelfde bedding" waren gekomen en dat de practische uitvoering, uitgaande van verschillende standpunten toch met recht op een gemeenschappelijke basis kan steunen. Van belang werd, vooral door de heren Bruins Slot (AR) en Korthals (VVD) geacht, dat de hoogste leiding van de (Advertentie) Liberale zorgen (Vervolg van pag. 1) Zijn verdediging van de door hem cn zijn vrienden aangenomen houding araagt nog altijd een vrij pover karak ter. Wij als WD verkeerden toen in een dwangpositie, vertelt hij nu weer. Het is maar hoe men het noemen wil- Men zou ook kunnen zeggen en met méér recht dat hij in een positie ver keerde, waarvan nog wel iets anders en iets beters te maken vieL Hoe het zij met de verkiezingen in het verschiet wordt de critie-k van de heer Oud ook op het zittend kabinet er niet minder op. Aanvankelijk leek het nog iets te worden met dit kabinet Maar het is toch eigenlijk weer niets Neem nu eens die Lieftinck Nu gevoelen wij van onze kant "geen behoeft-o om minister Lieftinck tegen over de WD in bescherming te nemen. Daar gaat het ons nu niet om. Maar we zouden tegenover de heer Oud willen zeggen: Neem nu eens die Stikker. Maar ja. er kunnen onderwerpen zijn. waar over een politicus bij voorkeur niet spreekt. voorkeur over de heer Lieftinck. om over andere dingen te kunnen zwijgen- Men kan immers nu eenmaal niet twee dingen tegelijk zeggen. Toch heeft de heer Oud dat intussen wel gedaan. Want houdt zijn critiek op het kabinet ook niet critiek in op de minister die tevens een vooraanstaand lid is van zijn partij? Dus op de heer Stikker? Begrijpen kunnen wU het, wanneer uit dc WD op het regeringsbeleid cri tiek wordt geoefend Maar gaat zij dan niet in de zon staan met boter (subsi diair margarine) op het hoofd? De mar garine moge dan goedkoper zijn gewor den wij kunnen, toch niet aanne men, dat minister Mansholt er dit mee vóór heeft gehad Dat zou dan een vorm van uitlokking zijn geweest. Al met al, een verkiezingsredevoering van de heer Oud heeft voorlopig nog teveel het karakter van een betuiging van spijt. Toegegeven: waarom zou het boetekleed hem ontsieren? Maar door de wijze waarop de heer Oud het om zijn „leden" drapeert, maskeert het juist wat te veel. En daardoor wordt het men vergeve het ons net iets te doorzichtig. (Ad n. houding, zowel van Frankrijk als van Duitsland. Zeer terecht, naar onze me ning, want Nederland is daar niet recht streeks bij betrokken. Goede diensten Ons land is dat echter wel, zodra deze kwestie een struikélblok voor de Europese eenheid, met name op defensiegebied zou blijken te zijn. Want die Europese eenheid gaat ons wel aan. Daarom meende mr Stikker, dat het op de weg der Nederlandse regering lag, onbevooroordeeld mee te helpen aan het uit de weg ruimen van deze steen des aanstoots. Hij bood hiervoor als het ware zijn goede diensten aan. Algemeen, met name ook door de heer Van der Goes van Naters (Arb.) werd bepleit een opnemen van Duitsland in het NAVO-verband, of althans het schep pen van een speciale band tussen West- Duitsland en de NAVO-leiding. Dit is immers redelijk: Duitsland zal man kracht moeten leveren voor de EDG. De EDG werkt onder super-leiding van de NAVO. Daar worden de hoogste beslis- Advi Neem een doos echte singen genomen en wanneer Duitsland niet in een of andere verhouding tot de NAVO-organisatie komt te staan, kan dit land helemaal niet meepraten over het gebruik van zijn eigen manschappen. Buiten de „pot" Minister Staf heeft nog enige mede delingen gedaan over technisch militaire aangelegenheden. Buiten de grote West- Europese „pot" van uit nationale divisies bestaande Europese legerkorpsen blijven de Korea-soldaten, de troepen voor Su riname en de Nederlandse Antillen, de politie-troepen (marechaussee) en de troepen in opleiding. Voor de territoriale verdediging kan van de politietroepen en van de troepen in opleiding gebruik gemaakt worden. Deze kunnen ook ge bruikt worden voor het onderdrukken van onlusten. Bovendien blijft de nationale rege ring verantwoordelijk voor de ver dediging van het eigen territorium in geval van oorlog. Daarvoor kan van dezelfde troepen gebruik worden ge maakt, terwijl ook uit de grote „pot" eigen of andere troepen beschikbaar moeten worden gesteld, in overleg met het N.A.V.O.-opperbevel. Iïl hét debat van gisteren is de hoop, door minister Stikker aan het einde van zijn lange regeringsverklaring in vervul ling gegaan. Hij hoopte nl., dat met het oog op de toekomst van ons land de Kamer zou willen instemmen met het gevolgde beleid bij de medewerking aan de organisatie van de Europese Defensie Gemeenschap. Inventarisatie Van deze nota moeten wij nog iets zeggen. Een eigenlijke regeringsverkla ring was het niet. Het was meer een inventarisatie-lijst. Zij was veel te lang, waardoor het onmogelijk was. er onmid dellijk diepgaand over te discussiëren. Geen wonder, dat bij het onmiddellijk na het afleggen van de verklaring ge houden orde-debat de -heren Welter (KNP) en Wagenaar (Comm.) vroegen, de behandeling tot de volgende week uit te stellen. Blijkens de stemming over het voorstel van de voorzitter, om na een schorsing van een uur, te beginnen met de gedachtenwisseling waren in iedere fractie leden, die het eigenlijk met de heer Weiter eens waren. Geen wonder ook, dat verschillende leden tijdens het debat vroegen, in het vervolg met een nota in plaats van met een voorgelezen stuk te komen. Hier tegen had minister Stikker echter be zwaren. Het is nu eenmaal moeilijk, zo zei hy, van een nog „beweeglijke" con- (Advertentie) de geurigste uiwiwumm'/a;/! thans 45 ct. per 100 gram Na 160 jaar weer samen Bijzonder kerkelijk leest voor de hereniging der Luthersen Vertegenwoordigers van vele kerken en van de overheid woonden plechtigheid bij (Van onze correspondent.) Ruim 2500 Lutheranen onder wie 600 van buiten Amsterdam waren gisteravond in blijde stemming bijeen om een bijzonder kerkelijk feest te vieren; dat van de hereniging der beide Lutherse Kerken in ons land. De grote Oude Kerk der Evang. Lutherse gemeente was tot de laatste plaats bezet. Dit was het aangewezen kerkgebouw voor een zeldzame plechtig heid als deze. eerst in 1786 een protest indienden en daarna, 7 Februari 1791 zich afscheidden kerk, die rationalistische predi- Tegen acht uur schreed een lange stoet van predikanten en andere ambtsdragers en functionnarissen der verenigde Lu therse kerken, gevolgd door vertegen woordigers van andere kerken velen ir ambtsgewaad gekleed het fraaie kerk gebouw binnen. Tijdens het zingen van psalm 65 1 en begaven de beide voorgangers in deze plechtige dienst, dr N. Schenkman, zitter van het voormalig Herst. Evang. Luthers Kerkgenootschap, en ds J. P. Heest, president van de algemene synode der Evang. Luth. Kerk. zich naar con sistorie en kansel. Ds Schenkman leidde een zinvolle liturgie. Ingeleid door indrukwekkende samenzang van het historische Luther- lied „Een vaste burg is onze God", las ds J. P. van Heest het tekstwoord voo; aangrijpende uur: „Niet ons, niet maar Uwe Naam geef eer". (Psalm 115:1). De voorganger herinnerde aan het be sluit tot hereniging van de beide Lutherse Kerken en verheugde zich over deze samenkomst op zulk een historische plaats in het huis der Heren, waar ook ver tegenwoordigers van Kerken en overheden tegenwoordig waren. Dat twee Kerken, die meer dan 160 jaren gescheiden leefden, zijn herenigd, achtte spr. een bewijs van de onverdien de gunst des Heren. Hij gaf vervolgens „Het nieuwe licht" De geest van het toenmalig rationalisme vergiftigde een deel van de voorgangers der Evang. Luth. gemeente. Zij noemden zich de mannen van het „nieuwe licht" Tot tweemaal toe beriep men zulk ee: predikant in de Amsterdamse gemeente tegen protesten en waarschuwingen in van de aanhangers van het „oude licht" (de orthodoxie), dié ten getale van (Advertentie). 'Nare dagen"? "BAKKERTJE ferentle een moment-opname te maken. De feiten zouden de mededelingen te vlug achterhalen. Verschillende ministers hebben gis teren gedurende korter of langer tijd van hun belangstelling blijk gegeven. Behalve minister Stikker en minister Staf waren voortdurend aanwezig dt staatssecretarissen Moorman en Kranen burg. Verder kwamen kijken de minis ters Drees, Teulings, Lieftinck en Van den Brink. Vandaag is de Kamer begonnen met het debat over de brood- en margarineprijzen. Besloten is, dat van regeringszijde pas Dinsdagmid dag het antwoord zal komen. Het ge volg hiervan is, dat aan de begro tingswijzigingen niet voor Dinsdag avond 8 uur kan worden begonnen. MH.ALLEMAAL ZIMNENBERGS XOOKH/OKSr.KOEOSSAAL i MOEVER HEEFT WAT HEERLVKS OPTAFEL STA AH VHN VC sl „UITTE 2MAN"! king begunstigde. De uitgetredenen grotendeels overtuigde Oranjegezinden, zij die het „nieuwe licht" aanhingen, vurige patriotten. De jonge gemeente, die de steun van de Oranjegezinde Overheid der hoofdstad genoot, kenmerkte zich door een sterke geloofsovertuiging grote offervaardigheid. Krachtens de wet van de solidariteit, vervolgde spr., zijn wij dankbaar voor dit geloofsbezit der historische Kerk, doch wij hebben ons ook te buigen onder haar schuld. Ondanks menselijke kort- (Advertentie Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen zichtigheid en ontrouw heeft God de beide kerken weer tot elkaar gebracht. Spr. herdacht hierbij het Ned. Luth. ge nootschap voor In- en Uitwendige Zen ding, dat dit jaar een eeuw bestaat en verbroederend heeft gearbeid. De kentering In 1947 kwam onder invloed van de ver gadering der Luthprse wereldfederatie, toen gehouden te Lund in Zweden, de kentering. Onder leiding van 's Heren Geest groeiden beide Kerken naar elkaar toe, waarbij de Herstelde broeders gen, dat de reden der scheiding was vallen. Make God de verenigde Lutherse Kerk tot een getrouw getuige en bood schapper van het Evangelie van Gods genade en trouw. Spr. wekte op tot her nieuwde toewijding om te breken met laksheid en traagheid. Onze kerk, besloot spr., staat open voor het oecumenisch gesprek, in welk verband hij herdacht de stuwende kracht van wijlen de Lutherse Stockholmse aartsbisschop dr Nathan Söderblom. De plechtige bijeenkomst werd bijge woond door mr A. Verheul namens hel ministerie van Justitie, alsmede door ver tegenwoordigers van de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, het gemeen tebestuur van Amsterdam, voorts de Lutherse wereldfederatie, de Ned. Herv. Kerk, de Gereformeerde Kerk van Am sterdam, de Doopsgezinde, Remonstrant se, Oud-Katholieke, Baptisten en Vri; Evangelische Kerken, de Evang. Broeder gemeente en de Oecumenische Raad. Enigen hunner voerden nog het woord. Ook in Eerste Kamer Ontevredenheid over de zaak-v. d. Putten Overigens veel lof voor minister Staf Ook de Eerste Kamer wenst kennis te nemen van de rapporten over de zaak- Van der Putten, die minister Staf vragen van het Tweede-Kamerlid Rit meester (WD) ter vertrouwelijke in zage aan de Tweede Kamer heeft gelegd. Sommige leden vinden het loop van deze aangelegenheid, vooral door het publiceren van verschillende communiqué's na de afdoening door de minister, meer en meer onbevredigend. Dit wordt gezegd in het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer over de be grotingen van Oorlog en Marine. Overigens uiten zeer veel leden hun grote waardering voor het beleid van minister Staf. Speciaal prijst men organisatorisch talent, dat de minister weet te combineren met bestuurskracht. Men hoopt dan ook dat de bewindsman na de verkiezingen zal kunnen aanblij-i Grote ontstemming over beslag op wapens Eerste Kamer vraagt protest in Indonesië Met grote ontstemming hebben veel Eerste-Kamerleden kennis genomen van de inbeslagneming van wapens, bestemd voor de Nederlandse militairen Nieuw-Guinea. door de Indonesische autoriteiten. Zij vinden dit niet alleen uit volkenrechtelijk oogpunt bevreem dend. maar ook een schromelijke onachlzaming van de bondgenootschap pelijke betrekkingen tussen Nederland Indonesië. Voor deze krenkende maat regelen achten zij een krachtig protest op zijn plaats. Bovendien vindt de -hulp, die de Kon, Marine heeft verleend bij de opruiming van mijnenvelden in de Indonesische teren, wel een uiterst pijnlijke beant woording in de Indonesische belemme ring van onze vrije vaart in de Archipel, aldus het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer over de begrotingen van Oor log en Marine. „Marsdiep" vaart vandaag niet uit De mijnenveger „Marsdiep", die, zoals wij meldden, vandaag weer zou proberen de mijn bij Delfzijl op te vissen, kan 1 gens het slechte weer niet uitvaren, zal de gehele dag in Delfzijl blijven lig gen. Kerk en School Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk roepen-: te Melissant cand C. Vos te Huizen (N.-H.); te Strijen G. C. Muntingh te Bergentheim. Geref. Kerken De heer W. v. d. Zwan, theologisch candidaat aan de V.U., zal thans gaarne een eventueel beroep in overweging ne men. Zijn adres is Leeuwendaallaan 94. Rijswijk (Z.-H.). Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Leeuwarden (vac.-S. v. d. Molen) M. Holtrop te Haarlem-Centrum. Geref. Gemeenten Tweetal: te Oostkapelle A. Ver- gunst te Zeist en J. W. Kersten te Gene- muiden; te Werkendam H. Ligtenberg te Rotterdam-West en J. v. d. Berg te Utrecht. Beroepen: te Giessendam G. ZweruS te Middelharnis; te Dordrecht D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen (voorheen te Dordrecht). Het lied der aetherqolven ZATERDAG 9 FEBRUARI 1950 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Niev. 8.18 Gram 850 Voor de vrouw 9.00 Gr VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", c. 10.05 Morgenwijding de arbeiders Vierhandig pk ïubedrijvi 11.35 12.33 Licht* ->k l7oo Nieuws 1.15 „Kleine zonden" hoorspel 1.30 Politie-kapel 2.10 Voor d< jeugd" 2.30 Koolzang 2.50 Boekbesprekinf 130 Kamerorkest ;olist 5.15 Voor de 6.35 Volksdansen 7.00 Artistieke jeugd 6700 Nieuws 6 15 Vara-varia 6.20 Orgel taalkaart VPRO: 7.30 „Passepartout", cau- erie 7.40 „Het Oude Testament in deze tijd", auserfe 7.55 „Deze week", causerie VARA: .00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Gev pro- ramma 9,15 Gram 9.45 Socialistisch com- rentaar 10.00 Gev muziek 10.25 „Onder de annen". hoorspel 10.45 Dansmuziek 11.00 licuws 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek .30 Vocale kerkmuziek 7.45 Morgengebed 00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Voor de huis- rouw 9 35 Gram 10.00 Voor de kleuters 57 de hemelpoort was dicht- Hij had zich opgeslo- Zingt daar iemand?" vroeg Annie verwon- ten in een welverzekerd fort en niet gedacht derd. Het leek zo ongerijmd. aan de mogelijkheid, dat de fundamenten konden Moeder kwam binnen met de koffie. bezwijken de muren vallen. Hoe komt het, jongen, dat jij zo van streek Annie had wel iets bespeurd in de twee maan- AitüH was'je zo flink!" Er lag een tikje den, die verliepen sedert de emotievolle tiende Mei, maar kon niet vaststellen, wat het was bent? Altijd verwijt in. „Ik weet het niet. Ikik ben wat over stuur." XXVIII NIEUW BEGIN? De heldere Julinacht was niet meer dan korte schemering tussen twee zonnige zomerse JONKHEID dagen. Flip was alleen. Zijn weg liep eenzaam, mid den door de landerijen. Het vee lag rustig, een den ploeterden zachtjes in kroos en water planten onder langs de berm van de weg, ster ren stonden sprakeloos aan de stille hemel, boe renhuizen lagen diep en duister weggedoken on der hoog geboonjte. Wat een heerlijke nacht! In de verte zag hij de stad. Straatlantaarns brandden niet. Maan en sterren veranderden de aarde in een open park met ongemeten ruimten. Soms dacht ze, dat de schok hem zó hard had aangepakt, dat hij zijn evenwicht niet meer zou terug vinden en soms meende ze grond te zien voor goede hoop op een omkeer in zijn leven. verhaal dat eindigt, als oorlog 1940 begint „Weet jij zeker, dat God de gebeden van de mensen hoort?" Annie schrok. Daar had ze niet op gerekend. Ze herstelde zich. „Het is de ervaring van Gods kinderen," antwoordde ze kloek. „Gods kinderen, dat is wat anders. Maar hoe staat het met mensen, die dat niet zijn?" „AI Gods kinderen hebben een tijd gehad, dat ze 't niet waren, althans niet wisten. En God heeft hen verhoord. God wijst geen bidder af" Er volgde een pijnlijke stilte. Flip zei niets en Annie zocht wanhopig naar een geschikt voor beeld. Ze vond er een. „Weet je nog, dat we kort geleden de geschie denis lazen van Koning Achab?" „Jawel." „Dat was een buitengewoon goddeloos mens Hij had zichzelf verkocht, om kwaad te doen! Die goddeloze man heeft één keer in zijn leven gebeden, toen de benauwdheid om het aange zegde oordeel hem daartoe dreef. En wat ge beurde?" Flip werd belangstellend. Ja, wat gebeurde er huis, zijn overdenkingen pakten hem. Van terug reizen naar Indië kon geen sprake zijn. Zou hij ooit in zijn positie terugkeren? Hoe zou het op den duur gaan met de uitbe taling van zijn verlofssalaris? Hij wist het niet Al zijn vastigheid oVooral verlangde ze, dat hij zich eindelijk Met gebogen hoofd stapte hij voort op weg zou uitspreken en haar openhartig vertellen, wat ook' J—CT jn hem omging. „Dadelijk kreeg de profeet Elia opdracht, naar Maar hii verschanste zich en zweeg hct Paleis teruS te 6aan en te ze88en. dat het Maar mj verscnanste zien en zweeg. nigt doorging De voltrekking van het vonnis Altijd had hij geleefd in de vaste overtuiging. werd uitgesteld. Zelfs Achab was door God ver- UOUB. AJUJ „Jav dat zijn weg de rechte was. Zichzelf zeker stel- hoord!" hij kwijt, zijn zekerheid len was zÜn doel en nooit had hij getwijfeld Verder ging het gesprek niet. was weg. aan de mogelijkheid daarvan., Maar Annie begreep. Ze had medelijden. Al In stoffelijke zaken had hij altijd zekerheid Nu was hij los geslagen, nu bleek zijn on- zijn verzekerdheden waren stuk geslagen, gezocht, maar in het geestelijke zijn bodem on macht. Maar hij kon zijn ongelijk niet toegevn. Was dit Gods werk? Dan zou Hij het volen- dergraven en zich daarna niet meer bekommerd zijn nederlaag niet erkennen, noch voor de men- den. Misschien ging God iets nieuws maken, om zijn verloren houvast. sen, noch voor God. Vernieuwing. Opbouw. Arbeid! Dat wou hij niet erkennen. Had hij dan geen God? Jaren lang had hij God genegeerd. Kon Ook in Gods Koninkrijk. Hier of elders. Maar dat nog in orde komen? Buiten God is 't ner gens veilig. Waar had hij dit gelezen? Eindelijk besloot hij, met Annie te praten Ze hadden gegeten, Annie had een hoofdstuk uit de Bijbel voorgelezen en samen hadden ze recht te onderzoeken en de grondslagen te toet sen? Hadden anderen nooit gevraagd? Ook d* man met de baard had getwijfeld. Maar diens raad had Flip niet opgevolgd. En Jan had hem dezelfde raad gegeven: Bid er niets Hij kon niet bidden, de toegang was gesloten, onhoorbaar gedankt. eerst door nog diepere diepten, waarvan vermoedden. Vijf Mei negentien vijf en veertig en de ca- ntulatie van Japan was nog lang niet in zicht!' En wat zou er dan volgen?? EINDE. 10.15 Gram 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram 11.50 „Als de ziele luistert", causerie 12.00 Angelus 12.03 Metropole-orkest en soliste 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 mentsorkest en solist 2.00 Boekbespreking 2.10 Gram 2.20 Engelse les 2.40 Fanfare orkest 3.00 Kroniek van letteren en kunst* 3 38 Mannenkoor 4.05 Brabants orkest. >liste 4.20 „De vlle- 4.30 „De sch< •laans" 5.00 Voor de gende Hollander", heid van het Gi Jeugd 6.00 Nieuws 6.15 Journalistiek week overzicht 6.25 Pianoduo 6.40 Regeringsuitzen ding: „Zoeklicht op de Westerse defensl* 7.00 Filmprogramma 7.15 Parlementsover- zicht 7.25 Amusementsmuziek 7.52 Actuali teiten 8.00 Nieuws 8.08 De gewone ma: Lichtbaken 8.35 Gram 9 00 Gev progrj 9.55 Gram 10.30 „Wij lulden de Zonda 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws in Esperanto —12.00 Residentie-orkest en soliste. ENGELAND. BBC Home Service. 330 12.00 Orkestconcert 12.45 Lichte m 1 25 Gram 2.00 Nieuws 2.10 Gev programma 3.10 Orkestconcert 3.40 Orgelspel 4.00 S 4 25 Sport 5.20 Schots orkest 6,00 Vot kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.30 Lichte muziek 8.15 Interviews 8.45 Parlementsover- zicht 900 „Music Hall" 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.45 Avondgebeden 12.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 cn 247 m. 12 00 OrlCestconcert 1.00 Parlementsover- zlcht 1.15 Lichte muziek 1.55 Sport 2.15 Hoor spel 2.45 Gev muziek 3 30 „Happy Hoe Wown" 4 00 Militair orkest 4.30 Sport 5.45 6.00 Filmbeschouwing 6.30 Sport 7.00 8 25 Sport 1.00 Nieuws 11.15 Dansmu- 8.30 Hoors Orkestconc :iek 11.45 Rumba-orkest 12.15 Lichte r 20 Pia ie-orkest 5 55 Gram t zending 7.0; Hoorspel 10 12.00 Vel dek 1.00 Nieuws 1.15. 1.45 t Seml-klassieke muziek 3.00. 3.13 e 1.45 Engelse les 5.00 Nieuws 5.10 e 6.00 Verzoekproeramma 631 7.00 Nieuws 7.45 Omroeporkest en solisten 8.55 Actuall- 1.10 Cabaret 9.45 Verzoekprogramma [2.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10. 2.0. O en 4.15 Gram 5.00 Nieuws 5.15 en 6! am 700 Planorecital 7.45 Nieuws 8.00 Grat 0 Omroeporkest 9 15 Gram 9.30 Jazzmuzie 00 Nieuws 10.10 Dansmuziek 10.50 Nieuw (Advertentie WONDEN van allerlei aard Een klein wondje, waar vuil in komt kan een ernstige verzwe ring veroorzaken. Gebruik daar om bij elke verwonding: - Bij de larding i het ambt i bouw-huishoudschool te Jaarsveld: H Meijer te Hollandsche Rading. Tot onderwijzer zijn benoemd: aan de Prinscsseschool te Rotterdam: S Hogervorst te R'dam: aan de Prinses Julianaschool te Breda: L Eggink, te Oegstgeest. Zuidafrikaans predikant promoveerde aan V.U. Vanmiddag is ds H. W. de Jager uit Zuid-Afrika aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de theologie. De titel van zijn proef schrift was Kategeet en prediker in die aangryping deur die Woord. Promotor was prof. dr J. Waterink. Het proefschrift (waaraan 15 stellingen zijn toegevoegd) verscheen bij de Holl. Afrikaanse Uitg. Mij te Amsterdam en is een kloek boekdeel geworden van 212 bladzijden druks. Het werd door de pro movendus opgedragen „Aan my ouers. my vrou en aan almal wat vir my gebid het". Legerpredikanten straks bewapend Roden beschouwen hen als combattanten Er bestaat goede grond om aan te ne men dat de predikanten in legerdienst wapens moeten gaan dragen. Dit vertelde de legerpredikant kapitein ds C. M. Graafstal uit Ermelo gisteren tijdens een Lezing in Kampen, meldt de Vkrt. In Korea is gebleken dat de communis ten zowel geestelijke verzorgers als het Rode Kruispersoneel beschouwen als combattanten (vechtende soldaten), hoe wel dit dn strijd is met de conventie van Genève. De Nederlandse legerpredikant in. Korea, ds Meerburg uit Maastricht, draagt dan ook reeds wapens. De oplei ding in Nederland zal gebeuren bij de geneeskundige troepen in Amersfoort. De predikanten zullen geoefend worden in pistool- en karabijnschieten, handgranaat- werpen en pionieren. De vraag of aalmoezeniers ook wapens zullen gaan dragen, wordt nog over wogen. Studiebeurzen voor België Evenals vorige jaren ziJn er voor de cur sus 1952—1953 Nederlanders, examen hebben afgelegd zetten. De beui :rblJJf van een ma diebeurzen beschikbaar voor tenminste het candldaats- ilgië hun zullen voorzien in een of van drie maanden zondere gevallen van zes maanden. Maande lijks wordt 3500 Belgische francs vergoed. Gegadigden kunnen zich wenden tot het mi nisterie van Onderwijs. Prinsessegracht 21. Den Haag. (Advertentie). in enkele sect ziektekiemen en geneest tot diep ln de huldporlCn. ged: de heren A J van DijcK, R'dam: C H Hogewoning. Katwijk aan Zee: M J Horlkx. Leiden en J F Janssen te Den Haag: Artsex 2e ged: de heren G Ph Vogel. Den Haag: H L M Bronswijk, Wassenaar en H J Leen- ders, Heerlen. Ge- LVM Vermeulen, Den Haag; G H Hoek. Hilversum; doet rech ten (vrfje studierichting)B J Brouwer, Dor drecht: doet rechten: A N baron De Vos van Steenwijk, Maidenhead (Eng): mej W H Neyens, Amsterdam, mej C Bos, Zullen. AMSTERDAM (Gem Unlv). 7 Februari Geslaagd: cand wis- en natuurkunde: mej A C Bruinsma. Raard (Dokkum): K Koning. Veendam; O Straatsma, Leeuwarden: C J H H Ha bets, Kerkrade; W van Koldam. Hel- J W M H Waalkens. Vlagtwcdde: K J Doet rechtsgeleerdheid: R Brands. Zuidhorn; Artsex le ged: mej G L Boelens. Groningen: mej A T^Jonker. Emmen; A La- ningen: A E N de Vries, Sneek. ROTTERDAM. 7 Februari Geslaagd: doet ex econ wetensch: G R Smidt. R'dam en M B C van den Velden. Den Haag. UTRECHT. 7 Februari Geslaagd: doet geneeskunde: C Bouter, Bergambacht: L J Dettingmeyer, Utrecht; C L A M Houbcn. Breda: mej L W P de Ruiter, Utrecht: mej Z WielickAmersfoort: H K Japing, Velp: G J Onvlee. Bolsward: en H Hansma. En schede. Doet rechten: mej J de Vries. Nfj- kerk en A J Rook, Kampen. (Advertentie) Hoge Raad bracht deining onder de speelclubs Dc uitspraak van de Hoge Raad, dat speelclubs niet als besloten verenigingen worden beschouwd, heeft grote deining onder de rouletteclubs in Amsterdam te weeg gebracht. De voorzitter van de Jockeyclub, P. Tuinenburg, heeft zijn functie neergelegd, terwijl de verhuur der van de lokaliteit waar deze club zetelde, van plan is te sluiten. Twee an dere clubs (indertijd van Den Haag naar Amsterdam overgebracht) zijn reeds ge- Op 85-j. leeftijd is te R'dam over leden de heer H. J. van Manen, oud» hoofd ener school voor Voortgezet L.O

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2