Voor instandhouding rijkskweekscholen zelfde normen als voor bijzondere Mogelijkheid, oude hoofdakte te halen, blijft tot 1962 bestaan «wfc 'W NERVA-NOVA Australië wil Nieuw Guinea in de ijskast zetten sANATOGE|| LAXEER-AKKERTJES Ok mil zekerheid WIM IB© DONDERDAG 7 FEBRUARI 1952 Tweede Kamer beslist (Van onze Parlementsredacteur) De belangrijkste beslissing, die de Tweede Kamer gistermiddag bij de arti- kelsgewijze behandeling van de Kweekschoolwet heeft genomen, is wel ge weest het aannemen met 43 tegen 29 stemmen van een amendement-Roos- jen (A.R.), waardoor voor het instandhouden van openbare kweekscholen dezelfde normen zullen gelden als voor de subsidiëring van bijzondere kweekscholen, n.l. een gemiddeld aantal leerlingen van 15 in de eerste en tweede leerkring. De stemming liep langs de oude scheidingslijn van rechts tegen links. Minister Rutten had tegen het amende ment geen bezwaar. Wel echter de heren De Loor (Arb.) en Hoogcarspel (Comm.) Fortanier-De Wit (WD). Deze meenden, dat hierdoor het openbaar kweekschoolonderwijs ten achter 1 gesteld. De heer Tilanus (CH) moest hen er op wijzen, dat in de lager-onderwijs- wet een soortgelijk artikel voorkomt, dat nog wel is voorgesteld door een staats commissie onder mede-voorzitterschap van de toenmalige minister Oud, thans fractievoorzitter van de VVD. De heer De Loor (Arb.) had vooi vraagstuk van de financiële gelijkstelling een geheel andere oplossing. Hij wilde in de wet een artikel opnemen, waarbij plan werd voorgeschreven, door de Staten-Generaal goed te keuren met be trekking tot de aantallen openbare bijzondere kweekscholen. Ook minister Rutten voelde voor deze plan-gedachte, maar wilde haar niet in de wet opgeno- De heer De Loor trok zijn desbetref fend amendement in. nadat de minister had toegezegd, spoedig hierover contact te zullen opnemen met de Onderwijscom missie uit de Kamer. Na de aanneming van het amendement- Roosjen trok deze een ander amende ment, dat het gemiddeld aantal leerlingen per klas van de bijzondere kweekscho len om in aanmerking te komen vooi subsidiëring van 15 naar 12 wilde ver lagen, in. De heer Roosjen had ook succes met een ander amendement: zonder hoofde lijke stemming, met alleen de commi ten tegen, werd het in het wetsontwerp gelegde verband tussen de aanwijzing van een bijzondere kweekschool als ge rechtigd tot het afnemen van school- eindexamens en de subsidiëring, ver broken. Onvoldoende In het wetsontwerp was bepaald, dat een adspirant-onderwijzer, die bij zijn examen een onvoldoende haalt voor lichamelijke oefening, toch gerechtigd is, aan een lagere school ook dit vak te geven. De gedachtengang is duidelijk: als een onvoldoende voor een ander vak wordt behaald, bijv. zingen of aardrijks kunde, dan mag daarin ook les worden gegeven. Waarom dan voor lichamelijke oefening een uitzondering? Niettemin meende de Kamer, door zonder hoofde lijke stemming een amendement-Forta- nierDe Wit te aanvaarden, dat de hui dige toestand, dat een onvoldoende vooi lichamelijke oefening de bevoegdheid om daarin les te geven, afsnijdt, te moeten handhaven. De heer Peters (K.V.P.) bereikte, dat voor het behalen van de lagere akte huishoudkunde geen onderwijs akte nodig is. Tezamen met de heer De Loor (Arb.) haalde hij (overigens zonder enige moeite) de Kamer over, te bepalen, dat voor het behalen van de lagere akten tekenen, huishoud kunde en nuttige handwerken in het vervolg minstens Mulo als voorop leiding moet worden geëist. „Oude" hoofdakte Minister Rutten had bij nota van wij ziging reeds bepaald, dat het tijdperk, ge durende welke nog de „oude" onderwij zers-examens kunnen worden afgelegd, met nog een jaar wordt verlengd. Ook het begin van de „nieuwe" periode (exa mens op grond van de kweekschoolwet) is een jaar later gesteld. Door overne ming van een amendement-Peters (KVP) is de mogelijkheid van het aheggen van de ouderwetse examens-hoofdakte zelfs open gebleven tot 1962, in plaats van tot 1959, zoals de minister aanvankelijk had voorgesteld. Wij hebben het tot nu toe practisch al leen gehad over positieve wijzigingen, die in het wetsontwerp zijn aangebracht. Ook sommige negatieve beslissingen van de (Advertentie) De dagelijkse zorgen eisen veel van Moeders zenuwen. Maar ze is het huishoudelijk werk en haar zenuwen de baas. Door het gebruik van NERVA-NOVA dragées behoudt zij haar levenskracht. GEBRUIKT Nerva-Nova maakt U sterk! f 1.25 en f2.70 per verp. Impasse over Rijnvaart De besprekingen te Oosterbeek over de Rijnvaart zijn op principiële moeilijk heden gestuit omdat de Nederlanders staan op de acte van Mannheim, waar bij de vrije vaart op de Rijn wordt voor geschreven, welke slechts enige beper king kan ondergaan, indien de betrok ken landen uit economische of andere overwegingen daartoe wensen over te gaan. De Duitsers staan echter op het standpunt van een absolute gebonden heid, zodat vrijheid van beweging slechts mogelijk zal zijn, indien Duitsland enige concessies doet. De partijen zijn elkaar niet nader gekomen en de zaak is terug gewezen naar de ministers, die indertijd over dit onderwerp besprekingen heb ben gevoerd. De Duitsers maakten vooral bezwaar tegen het door hun minister Seebohm opgestelde protocol van Bremen. Tevens wordt gemeld, dat 19 dezer te Straatsburg een studiecommissie van de zes Rijnstaten zal bijeenkomen om tot een standaarduitlegging der acte van Mannheim te komen. Kamer zijn echter van belang. Zo ver loor de heer De Loor (Arb.) het pleit, toen met zitten en opstaan in een stem verhouding van links tegen rechts ver worpen werd een amendement, dat er toe strekte, het ook gemeenten en pro vinciën mogelijk te maken openbare kweekscholen te stichten. De wet kent slechts openbare, dat zijn r ij k s -kweek scholen en bijzondere, dat zijn particu liere scholen. De heer Peters (KVP) dolf het onderspit, toen hij een nadere pre cisering wilde geven van het wel wat vaag omschreven vak „kennis van het Nederlandse culturele en maatschappe lijke leven." Hij trok zijn amendement in. Hetzelfde deed hij met een amendement, om subsidie te krijgen voor een groter aantal uren godsdienstonderwijs hij de handelsdagscholen als voldoende vooropleiding geschrapt wilde zien. Wel kwam het tot een stemming over zijn voorstel, geen toelatingsexamen voor de kweekschool mogelijk te maken: ieder moet dan maar minstens een Ulo diploma hebben. Het amendement kwam er echter niet, het werd met zitten en opstaan verworpen. Ook hier bleek rechts sterker dan links. Twee bevoegdheden Mevr. Fortanier-de Wit (V.V.D.) wilde ook na de eerste leerkring een examen doen afnemen. Zij kreeg echter te weinig voet aan de grond om door te zetten: zij trok haar hierop betrekking hebbend amendement in. Tenslotte is er nog gestreden over de vraag, of er twee examens gehouden moeten worden dan wel één. Zou er slechts één komen, dan zou dit uiteraard alleen die van volledig bevoegd onderwij zer zijn, met recht, aan het hoofd van een sohool te staan. Vele voorstanders waren er, wat deze zaak op zichzelf betreft. Maar de meerderheid der Kamer durfde het toch op het ogenblik niet aan, omdat er dan een tekort aan onderwijzers kunnen ontstaan. De heer De Loor trok zijn conclusie en daarmee aan het kortste einde: hij werkte zelf zijn amendement in de prullemand. Meer dan dertig amendementen zijn gisteren zo behandeld. Geen bijzondere kweekscholen. Minister Rutten wonder, dat zowel de minister als verklaarde n.l., dat zyn wens ƒ200.000 v ij t j ner iaar zou kosten en dat kan bruintie sommige Kamerleden wel eens in de per jaar zou kosten en dat kan bruintje nu eenmaal niet trekken. De bewindsman gebruikte zelfs grof geschut: aanvaarding van het amendement zou tot schorsing van de beraadslagingen leiden, omdat hij het wetsontwerp dan niet verder wilde verdedigen. De heer De Loor (Arb.) moest een amendement intrekken, omdat het toch de eindstreep niet zou halen, waarbij sommige 1 war raakten. Om te kijken, of nu „alles wel klopt" wordt Dinsdag a.s. een zgn. tweede lezing gehouden. Daarna kan de eindstemming plaats vinden. Vrees, dat de nieuwe kweek schoolwet er niet komt, behoeft er in geen enkel opzicht te zijn. nergens op gefundeerd te zijn. De vroegere Nazi-leider Eberhard Stein had gehoord, dat Bormann in het klooster San Bonaventura schuil gehouden werd onder de naam Bodewig (links). Toen echter bleek, dat Stein, ter illustratie van zijn onthullingen, bovendien nog de foto afdrukte van de ver keerde monnik, n.L de 77-jarige pater Rimmaldo Awtonuzi (rechs), bleef er van zijn verhaal weinig over.t Er zijn thans ernstiger vragen om op te lossen De Australische minister van Buiten landse Zakep, Richard G. Casey, heeft gisteren te Canberra verklaard, dat het vraagstuk van het beheer over Neder lands Nieuw-Guinea in de ijskast moet worden «bewaard, totdat dringender 't Ongeluk met de auto van dr Drees te Dordrecht De handelaar L. M. J. uit Stampersgat die in December tussen Dordrecht en Moerdijk een autobotsing veroorzaakte waarbij de soldaat A. M. Guppin uit Overschie met zijn hoofd tegen de juist passerende auto van dr Drees werd ge slingerd en werd gedood, hoorde gisteren voor de Dordtse rechtbank een maand gevangenisstraf tegen zich eisen. De man had met zijn wagen op de ver keerde rijbaan gereden, waardoor een andere auto had moeten uitwijken, in de berm was terechtgekomen en tegen een geparkeerde wagen was gebotst, zodat de soldaat er uit werd geslingerd. Uitspraak over 14 dagen. vraagstukken in dat deel van de wereld behandeld zijn. Hij had de Indonesiërs doen weten, dat dit de vaste overtuiging van de Australische regering is en voegde hieraan toe: „Wij kunnen de herhaalde aanspraak van Indonesië op de souverei- niteit over Nederlands Nieuw-GuineS moeilijk begrijpen, vooral omdat dui delijk is, dat de Indonesische regering een grote reeks ernstige vraagstukken op het terrein van de economie en de veiligheid heeft op te lossen in zijn huidige eigen grondgebied." Men kan Australië niet verantwoordelijk stellen voor de ongelukkige gevolgen van mis leidende en onjuiste bespiegelingen in de pers, die beweerd had, dat Australië zekere voorstellen inzake Nederlands- Nieuw-Guinea zou hebben gedaan, welke de Indonesiërs als een uitdaging be schouwden. Hij deed een beroep op de „naaste vrienden in het Noorden" (de Indone siërs) om de openbare mening te kalme ren en op economisch en politiek terrein met Australië samen te werken tot voor deel van beide landen. Minister Liettinck gezwicht De Omzetbelasting op de advertenties verdwijnt Moeder, ze gaan er van gedijen... Tobben de kinderen mer 't eten - Groeien ze traag en zien ze er pips en vermoeid uit? Geef ze onmiddellijk Sanatogen, het heilzame phosphor-eiwit-voedseL Zuivere kracht in de lichtst verteerbare vorm «bloedvormend - eetlustopwek- kend. Gezonder, opgewekter wo> den ze met Hei zenuwsterkende voedsel Ook Eerste Kamer accoord Griekenland en Turkije in Atlantisch Pact Ernstige bezwaren tegen haast met ontwerpen Met 29 tegen 2 (communistische) stemmen is de Eerste Kamer gistermid dag accoord gegaan met de toetreding van Griekenland en Turkije tot de orga nisatie van het Atlantisch Pact. Op 29 Januari had de Tweede Kamer e in toegestemd. De behandeling van het wetsonrfcweirp gebeurde ook nu weer tegenwoordigheid van de gezanten Griekenland en Turkije. Mr Wendelaar (WD) en enige andere sprekers maakten by de discussie be zwaar tegen de zware druk die de rege ring op de Staten-Generaal legt door een spoedbehandeling van een wetsont werp te verzoeken. Hij noemde zes werpen, die de Kamers met „abnormale" spoed" hebben moeten verwerken. Een „ernstige grief' van de heer Wendelaar tegen minister Peters was, dat met Surihame en de Nederlandse Antillen pas overleg is gepleegd toen het wets ontwerp al in de Tweede Kamer was behandeld. Dinsdagavond om 7 uur begint de Senaat met de bespreking van het plan- Schuman. Dr Drees verdedigt zijn reis Tevoren overleg gepleegd met ministerraad Minister Drees heeft zijn onofficiële reis naar de Ver. Staten gemaakt op uitnodiging en als gast van de Ameri kaanse regering. De invitatie was ge richt aan de minister-president e aanvaard na overleg met minister Stik ker en de ministerraad. De Koningin heeft voor de reis machtiging verleend. Dit heeft dr Drees aan de Eerste Kamer medegedeeld in antwoord op het voor lopig verslag over de begroting van Algemene Zaken. Tijdens de reis zijn besprekingen ge voerd over verschillende aangelegenhe den waarbij Nederland in hoge ma» is berokketn en waarover op internatio naal niveau een bepaalde politiek van de Ver. Staten tot uitdrukking komt. Als voorbeeld noemt dr Drees de Europese defensiegemeenschap- Eerste klant van de Staat Steenwijk krijgt aardgas van 18 ct per m3 Steenwijk zal als eerste gemeente ln ons land aardgas van de staat gaan be trekken, waarschijnlijk reeds begin Juni. Het gas is afkomstig van de boring bij Wanneperveen en zal worden geleverd tegen 8 ct. per kubieke meter van 4000 calorieën. De verbruikers zullen 18 ct per kubieke meter moeten betalen. Voor het verbouwen van de gastoestellen heeft de gemeenteraad gisteren f50.000 (f25 per gezin) beschikbaar gesteld. Dinsdag 12 Febr. hoopt de Ned. violist Alexander Kosman te A'dam, die van 1903 tot zijn pensionnering concert meester was van het Stadtische Orchester te Essen, 80 jaar te worden. (Van c Parlementsredacteur) Ook minister Lieftinck schijnt tot de conclusie gekomen te zijn, dat het (tijde lijk) verlagen van het Benelux-in\ recht op courantenpapier niet veel helpt om de dagbladbedrijven het leven enigs zins dragelijk te maken na de sterk ver hoogde papier prijzen. Tijdens de begro tingsbehandeling in de Tweede Kamer is hem dit trouwens van alle zijden onder de neus gewreven. Toen reeds is de mo gelijkheid geopperd, de omzetbelastin; op advertenties af te schaffen. Van de zyde der Nederlandse dagbladdirecteuren van de journalistenorganisaties eens hierop sterk aangedrongen. Minister Lieftinck had hier aanvankelijk grote bezwaren tegen, omdat afschaffing de Omzetbelasting feitelijk niet de dagbladen maar de adverteerders ten goede zou komen, tenzij tegelijkertijd advertentieprijsverhoging zou worden doorgevoerd. Thans vernemen wij. dat minister Lief tinck over zijn aanvankelijke bezwaren heengestapt. Ten departemehte wordt een wijziging van de omzetbela: voorgesteld, waarbij deze belasting op de advertenties zal vervallen. Het is tuurlijk de bedoeling, dat deze wijziging* zal werken ten gunste van de. dagblad bedrijven, enz. Moet verbruiksbeperking van de baan? Adres van arbeidsorganisaties aan regering verwacht Het is niet onmogelijk dat de drie grote samenwerkende arbeidersorganisa- in de komende weken de Regering aandrang zullen verzoeken de vrij willige verbruiksbeperking van 5 pet. die vorig jaar Maart bij de (te lage) loonsverhoging is ingegaan, ongedaan te Bovendien is te verwachten dat zij ir het algemeen wensen kenbaar zullen ma ken ten aanzien van de loon- en werk- gelegenheidspolitiek, omdat het groeien de aantal werklozen in deze kringen ernstige ongerustheid heeft teweegge bracht. Ook zullen waarschijnlijk crete verlangens worden geuit inzake de woningbouw en een grotere progressivi- it van de kinderbijslag. Ongetwijfeld houdt een en ander ten nauwste verband met jongste verbete ring in de positie van ons land e verhoging van de broodprijs, die door de verlaging van de margarineprijs niet ge heel wordt gedekt, n Met sfeun van B. en W. Eerste Chr. M.T.S. van ons land komt in Hilversum (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Hilversum heeft thans vastgesteld, dat de stich ting van een Protestants-Christelijke middelbare technische school in Hilver sum noodzakelijk moet worden geacht. Deze M.T.S. die de eerste Protestantse in Nederland zal zijn, zal uitgaan van de Stichting voor Chr. middelbaar technisch onderwys te Utrecht en zal haar lessen aanvangen met de vakken electronech- niek en chemische techniek. Vrijwel alle adviezen van organisaties van werkgevers en werknemers zo deelden B. en W. mede onderschreven de wenselijkheid van inwilliging van het verzoek der stichting. Zo ook de Kamer van Koophandel voor het Gooiland, van wege de industrialisatie. Van de twintig M.T.S.'en ln on6 land gaan er vier van de gemeentebesturen uit, veertien zijn z.g. neutraal en twee zijn Rooms-Katholiek. De billijkheid eist aldus B. en W. dat er nu een Christelijke school wordt gesticht. En Hilversum ligt centraal voor de Prote stantse bevolking van ons land. Bij de discussies sprak mr H. Roelse (Pv.d.A.) over de wenselijkheid wel van een M.T.S., maar niet van een Christe lijke. Hij wenste een „algemene" school, die door leerlingen uit alle gezinnen zou kunnen worden bezocht. De heer Kuiper (Prot. Chr.)) zei echter, dat elk onder- wijs van een levensbeschouwing door trokken is. Tegen middernacht viel de beslissing: vóór waren de elf Prot. raadsleden en de 9 R.K.; tegen de P.v.d.A., de WD en de C.N.P. (totaal 15)). Het voorstel van de P.v.d.A. om een openbare technische school te stichten, viel met 24 tegen 11 j stemmen. Vóór P.v.d.A. en C.NP. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te 's-Grevelduin-Capelle H. Talsma te Den Haag (gelijk in een deel der edities gisteren reeds gemeld). Geref. Kerken Beroepen: te Marrum J. H. Teerink te De Lier. Aangenomen: naar De Bilt H. A. L. v. d. Linden te Utrecht; de benoeming tot hulpprediker te Loenen a. d. Vecht N. Postema, emeritus predikant en thans hulpprediker te Olst. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Haulerwijk cand. R. Houwen te Groningen; te Nijega- Opeinde-Suameer J. F. Sollie te Rot- terdam-Charlois. Geref. Gemeenten Beroepen: te Benthuizen H. Lig- tenberg te Rotterdam-West, die bedankte voor Scherpenisse. Oud-Geref. Gemeenten Aangenomen: naar Grafhorst W. van Dijk te Capelle a. d. IJssel. (Advertentie). Het lied der aethergolven VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8 00 Niéuws 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Schoolradio 10.50 Bas-bariton en piano 11.05 Voordracht 11.25 Orgelspel AVRO: 12.00 Dansmuziek 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Orkestconcert 2.00 Voor de vrouw 2.20 Gram (2.35 Voor dracht) VARA: 4.00 Lichte muziek 4.30 Voor de Jeugd 5 00 Klein koor 5.20 Muzikale cau serie 6.00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6 45 Denk om de bocht 7 00 Pianospel 7.10 Nieuws VPRO: 7.40 „Feestgetijden", causerie Voor dracht 8.30 „Benelux" op aarde", causerie gramma 9 30 De lands weekoverzicht 10.05 Lichte 10.30 Gram VPRO: 10.40 „Vandaag", caus rie 10.45 Avondwijding VARA: 11.00 Nieui 11.15 „In huwelijk en gezin", causerie 11.30 —12.00 Omroeporkest. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- 7.45 Eer M5 2 dag 8 00 Niei 'oor ae zienen 9.30 Gram 1 1.00 Gram 11.15 Sopraan m 12.59 Klokgelui 1.00 Niet Advertentie i Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. [Neem eens per week 1 of 2 „Dacht je dat? Hoe moet het nu? Kunnen wij moeder kalm. het afweer- nog weg? „Terug naar Indië? Dat weet ik niet." „Ik ga dadelijk telefoneren." Regelmatig keerden de mededelingen weer. Nieuwsgierige kijkers begaven zich op straat, gezegd. K. JONKHEID 56 's Nachts was het wel eens onrustig door pas serende vliegtuigen, die clandestien^ ons land vlogen op grote hoogte, geschut te ontgaan. Het aantal gerusten in nationaal en kerkelijk Sion was ontstellend groot. De burgerij sliep rustig, de militairen sliepen ook, voor zo ver ze niet op wacht waren. Ook het kleine gezin van Flip Tegen half zes in de morgen werden ze wak ker. „Wat hoor ik toch?" vroeg Annie. „Wat een rumoer in de lucht!" „Het is weer het oude liedje. Vreemde vlieg tuigen, die van de grond af beschoten worden." Ze luisterden beiden. „Het is nu wel wat erg rumoerig", weifelde FliP. „Ik hoor zoveel mensenstemmen op straat!" zei Annie. „Ik zal even kijken." Ze liepen naar 't raam. De vensters van de huizen aan de overkant waren alle bezet, de ramen waren opgeschoven, de bewoners hingen trouilles ondervroegen de voetgangers omtrent naar buiten en voerden luide gesprekken van doel van hun tocht, familieleden van militairen raam tot raam. Vliegtuigen ronkten over de huizen, in de lucht verschenen kleine wolkjes rook van barstende granaten. „Wat betekent dat, Flip?" vroeg Annie angstig. ,,'t Zal om Engeland te doen zijn." „Laten we naar de radio luisteren, of er iets „Daar heb ik helemaal niet op gerekend!" „Er gebeuren meer dingen, waar wij niet op rekenen." Flip keek naar zijn vader. Die had nog niets Een verbaal dat eindigt, als oorlog 1940 begint. Militaire auto's raasden door de straten, pa- het „Zo vroeg al?" „Als er iets bijzonders is, wel." In nachtkledij gingen ze naar beneden en stemden het toestel af. „Hallo, hier waarschuwingsdienst luchtafweer! - - vliegtuigen passeren... parachutetroepen da- hier? Heel goed, hoor. Dag, Toni." keerden in onrust. Telefonische verbinding was niet te krijgen, onverrichterzake kwam Flip thuis. „Ik zal nu eerst gaan zien, hoe de oudelui mensen, het maken," zei hij onrustig. „Eerst ontbijten," antwoordde Annie, „dan zal ik Toni kleden en gaan we gezamenlijk." „Waar zullen we heen gaan?" „Eerst naar jouw ouders." Ze gingen op weg. Moeder deed zelf open. „Kom binnen", zei „Het beste is, op alle dingen voorbereid te zijn." Vader sprak even bedaard als moeder. „Op alle dingen voorbereid?" „Ja, zeker. Dan overvallen ze ons niet." „Maar, ik moet terug naar Indië! Het is mijn tijd! Zal dat nog kunnen?" „Neen, dat zal niet kunnen." „Dat is verschrikkelijk! Heel mijn toekomst ligt kapot!" „Heb je aan die mogelijkheid nooit gedacht?" „Nooit." „Dus er ook geen rekening mee gehouden?" „Wel neen! Alles was besproken en vastge legd!" „Als we maar gereed zijn voor de gróte reis," zei moeder. „We weten nog niet, wat ons boven 't hoofd hangt. Alles kan gebeuren." Toen stond ze op en zei, even gewoon als altijd: „Ik zal een kopje koffie zetten." Verstomd keek Flip de kleine kring rond. Hij, uit zijn evenwicht geslagen, hier tussen rustige len.. Flip werd oleek. „Dat is mis", mompelde hij, „dat loopt verkeerd." Hij huiverde. Een koude rilling kroop langzaam langs zijn rug. Een paar minuten bleef het stil. Niemann sprak. Wat hoorde hij daar? Het leek we, dat er iemand zong! Hoe is 't mogelijk! Zingen! Wel hoorde hij, dat het niet vlot ging, maar toch, het ging -v.** ..BM. „Rust, mijn ziel, uw God is Koningmaar ernstig en toch bedaard, „waar is Toni?' Ook ze^ verandert niet." Ook de anderen luisterden. Wat klonk het vreemd! Het was een vrouwenstem, onvast, als of de zangeres zich dwong, om zichzelf te be- De kleine legde zijn hand in de hare. Ze gin gen naar binnen. Vader was daar ook, „Is dat een verschrikkelijke toestand!" begon moedigen. Slot volgt. Radio Philharmonisch sextet 2.45 Gram 3.1 viool, claveclmbel en bassocontlnuo 3.' Voordracht 4.00 Vocaal kwartet 4.25 Vooi dracht 4.45 Surinaamse volksmuziek 5.00 Friese uitzending 6.00 Nieuws 6.15 Vocaal ensemble 6.45 Gram 6.50 Muzikale causerie 7.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting" 7.35 Gram 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws 8 10 Vijf minuten 8.15 Radio Philhar- orkest en koor 9.15 „Hereniging der kerken in Nederland' rde muziek 10.00 „Zwerftocht dooi 10.30 Orgelconcert 10.45 dubbt Avondoverdenking 1I.( I Evangelie in Esperanto" 11.30—12.00 Gram] ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio 1.00 Dansmuziek 1.30 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 2.10 Gram 3 00 Schoolradio 4 00 Critieken 4.45 Orkest concert 5.30 Discussie 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Mafs- en wals muziek 8.00 Gev muziek 8.40 Causerie 9 00 Klankbeeld 10.00 Nieuws 10.15 Amerikaanse nieuwsbrief 10.30 Gev progr 11 00 Sport 11.15 ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 1215 Arbeid» orkest 12.45 Voordracht 1.00 Parlementsov zicht 115 Orgelspel 145 Opera-orkest 2 45 Voor de kinderen 3.00 Voor de vrouw Lichte muziek 4 30 Voor de soldaten Lichte muziek 5 15 Mrs Dale's dagboek 5.30 1230 Orkestconcert 100 Nieuws 6.30 Af rikaanse uitzending 7.00 Carnavalsmuziek 8.00 Hoospel met muziek 9.20 (vervolg) 10.00 Hoospel 11.00 Gram 11.45 Nieuws BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram 12 34 Gram 12.50 Koersen Gram 1.00 Nieuws 1 15 Orgelmuziek 2 00 Schoolradio 5 00 Nieuws 5.10 Gram 6.00 Ka mermuziek 6.10 Causérie 6.20 Kamermuziek 6.30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7 30 Actua liteit 7.50 Radiofeuilleton 8.00 Svmnhonie- orkest en solist 10.00 Nieuws 10.15 Interna- N?euIe Hadi0 Universlteit Gram 10.55 BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10 en 2 30 Gram 5-00 Nieuws 5.15, 6 30 cn 715 Gram met trio VissersDe Leur Jaap Molenaar Na de brand (Advertentie). Griep?'n Mjjnhordtje Q Dr Lammerts van Bueren heden 80 jaar Vroeger president-directeur Heldringgestichten Dr J. Lammerts van Bueren, die van 1914 tot 1937 president-directeur van de Heldringgestichten in Zetten (Gld.) is j geweest, viert heden in Zeist zijn tach- tigste verjaardag. Hij is geboren in Utrecht en studeerde in zijn geboortestad J aan de rijksuniversiteit, waar hij cum laude de graad van doctor in de theolo gie behaalde. In 1897, toen hij 25 jaar oud was, deed dr Lammerts van Bueren zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente in Bunnik, vier jaar later vertrok hij naar Rotterdam en in 1905 naar Amster dam, vanwaar hij in 1914 naar de Hel- j dringgestichten ging. Van 1939 tot 1945 dr Lammerts van Bueren, met een j onderbreking van enkele jaren tijdens i de bezetting, wethouder van Zeist. Hongaar in Utrecht op Brunner gepromoveerd Vanmiddag is de 28-jarige Hongaar Attilla Szekeres in Utrecht bij de rector i magnificus, prof. dr J. Severijn, gepro moveerd tot doctor in de theologie, op het proefschrift: De structuur van Emil Brunners theologie. In deze dissertatie komt de promoven dus tot de conclusie dat men dankbaar Brunners critiek op de theologie van de 19e eeuw en op Barths idee van de open baring moet onderschrijven. In zijn wer- ken gaf Brunner veel waarmee ieder Christen, die de reformatorische begin selen aanhangt, van harte kan instem- 1 men. De schrijver constateert dat Brun ners theologie een merkwaardige ver menging blijft van theologie en philoso phic, een synthese tussen Evangelie en humanisme, ten gunste van de laatste. Fundamenteel verschilt Brunners theo logie niet van die van de 19e eeuw, om dat hij een speculatief uitgangspunt koos, een radicale Bijbelcritiek toepast en zijn theologie slechts een reeks van piëtisti- I sche speculaties is, gebaseerd op een I algemeen religieus gevoel. Van de zestien stellingen van dr Sze keres die met financiële hulp van de Wereldraad van Kerken in 1947 naar i Nederland is gekomen om zijn studie te i voltooien: noemen wij: 14. De gerefor meerden vertonen de neiging van een theologische richting een kerk te maken. En 15: De bijzondere waarde van de Wereldraad van Kerken ligt hierin dat :en oecumenische gespreksgemeen- schap is, zonder dat zij pretendeert een „superkerk" te zyn. Protest van Friese boeren tegen Prof. v. Niftrik Op een vergadering van de Friese Christeylke Boeren- en Tuindersbond is gisteren in Leeuwarden met algemene instemming verklaard dat het optreden van prof. dr G. C. van Niftrik in de Hardegarijper schoolkwestie ernstig afge keurd moet worden. De Friese C.B.T.B. stelt zich volkomen achter het Christe lijk onderwys. Eerste doctoraal examen in Kampen afgelegd Gisteren slaagde cum laude voor het doctoraal examen theologie aan de Theo logische Academie van de Johannes Cal- i vijnstichting te Kampen ds J. v. d. Berg, Gereformeerd predikant te Ottoland. Dit was de eerste maal dat het doctoraal examen te Kampen werd afgelegd. Ds v. d. Berg legde in 1947 zijn candidaats- examen eveneens cum laude af. Opbrengsten Uniecollecte Lijst 19 van opbrengsten van de Jaarcol lecte voor de scholen met de Bijbel ver- i meldt: Transport lijst 18 f 159.035.15: Enu- matil 1223.50: Ezinge f273.80; Godilnze f10350; Grootegast f215; Nlezijl f210: Pie terzijl f10650; Onstwedde f229: Zyidijk f 202.25: St Anna Parochie f326.65; Dracht ster Compagnie f126 70: Exmorra f240 85; Hoornsterzwaag f 112; Rottevalle f 134.20: Vries f145: Wierden f392; Ugchelen f123: Nijkerk f 1.988.96; Jutphaas f432.95: Enk- huizen f537 26: Delft f 1.201.65; 's-Gravcn- hage f 3.010.—; Langeruigeweide f 130: Oude- I water f351 60; Rotterdam (Oud R'dam) i f 1.970.39: Oostburg f20350; Totaal van 475 nité's f 171.163.19. opbrengst normaal op 'TOLDE BINNENHOFJE Singel 449 Amsterdim Res.: 3064342052 en Wanswerd resp. 9 en 15 vermeld. Hei totaalbedrag v lijst is derhalve met het teveel Beurzen voor cursus in Straatsburg Twee Nederlandse studenten kunnen een beurs ontvangen voor een cursus van ongeveer twee weken, die in Maart en April onder auspiciën van de universiteit van Straatsburg zal worden gegeven over .Internationale Europese organisa ties, hun werk en problemen". De toelage bedraagt 1300 francs (plm. f 13) per dag. Reiskosten komen voor eigen rekening. De cursus is speciaal bedoeld voor doc toraalstudenten. Sollicitaties, voorzien van een aanbeveling van een hoogleraar, kunnen tot 29 Februari worden ingezon den bij de afdeling hoger onderwijs en wetenschappen van het ministerie van O., K. en W., Prinsessegracht 15, Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 7 Februari Geslaagd: doet ex Geschiedenis: mej A W Mulder te Den Haag. de heer P G Meijer Viol Jand ex klassieke letteren: de heer F L Bastet te Haarlem. GRONINGEN. 6 Februari Geslaagd cand :onomische Wetenschappen: H Bootsma, Hoogeveen. UTRECHT. 7 Febr. Geslaagd: doet. examen tandheelkunde: I W Bergsma. Joure, Chr O Bgglnk, Amersfoort, C J F Klaassen. Wasse naar. R de Neve, Utrecht. A J C Schoena ker, Oldenzaal, J P Sonke, Kruinlngen. W Stoorvogel. Zeist. AMSTERDAM. (Gem. Univ.), 6 Febr Be- dames R de Boer, A J M vorderd tot van Beusekom-Kits van Heijningen Haije. Amsterdam. Geslaagd arts-ex. Ie ged. Ruyter, Beverwijk en R J A T M Schlat-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2