Lepra geneeslijk: het schrikbeeld heeft afgedaan Voorlopig echter nog geen sluiting van de ziekenhuizen der melaatsen 43^ FANTASIE IN BLOUSE EN BOK Boeiende voordracht van Jaap Kunst over Terschelling IMKR Elke Nederlander f573 belasting Dorpsslr M E NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 MODERNE INZICHTEN DE LEPRA of „melaatsheid", eertijds een zeer gevreesde ziekte, heeft veel van haar schrikbeeld verloren. Dit is ten eerste te danken aan het feit, dat de zieken niet meer als levende doden worden beschouwd en angstvallig worden afgezonderd. Voorwerpen, waarmee de lepralijder in aanraking is geweest, worden niet meer als tijdbommen gemeden. We schrijven dit toe aan de moderne wetenschap, die aan het licht heeft ge bracht, dat het grootste deel der patiënten niet besmettelijk is. Er zijn nl. twee hoofdvormen der lepra. De besmettelijke vorm, lepra of lepromateuze lepra genoemd, en de niet besmettelijke vorm of tuberculoide lepra, die ook leprid genoemd wordt. Er zijn nog enkele bijzondere vormen, doch het is hier niet de plaats daarop verder in te gaan. Aldus schrijft dr R. D. G. Ph. Simons, privaat docent aan de Leidse universiteit, in het orgaan van S.I.M.A.V.I., de vereniging die zoveel doet ter leniging van de medische nood in Tropenland. Men moet zich de ontwikkeling der beide vormen als volgt voorstellen. Het kind (want meestal zijn het kinderen, die besmet worden), dat in aanraking komt met een patiënt, die aan de be smettelijke vorm der lepra lijdt, wordt geïnfecteerd. Biedt het lidhaam w< stand hiertegen, dan ontstaat er of in het geheel geen lepra of de lepride vorm. Bij deze vorm vertoont de patiënt dus nog geen sporen van de strijd tegen de infectie, zoals gevoeüoze plekken soms zelfs verlammingen. Iets dergelijks ziet men ook bij kinderverlamming. De patiënt kan een verlamde arm of een verlamd been overhouden, doch niemand zal hem of haar nog besmettelijk achten. Verliest de patiënt de-strijd tegen de in fectie. dan ontwikkelt zich de leproma teuze lepra. Bij de lepride lepra vindt men nooit baciUen in de neus, zoals dat bij de lepromateuze vorm doet, om dat nl. bij deze vorm de neus een zgn. praedilectie plaats der ziekte is. Een praedilectie plaats is die plaats, waar zich de ziekte bij voorkeur manifesteert. Omdat zowel de ene als de andere vorm der lepra zenuwveranderingen kan ver tonen, is de term van zenuwlepra ver laten, want men weet hierdoor niet tot welke vorm der ziekte de patiënt be hoort. En dat is wel een eerste vereiste. Hoe de besmetting tot stand komt, is niet met zekerheid bekend. Statistisch is echter wel komen vast te staan, dat de besmetting een huis- en zelfs een infectie moet zijn. Het denkbeeld, dat de lepra door insecten wordt overgebracht, wint veld. Zo ja, dan moet de tussen haard een domestisch insect ('n huis dier insect) zijn. zoals de kakkerlak en de wandluis. Zo verklaart men ook u om mensen, die soms jaren met lepra- lijders in contact zijn, toch geen lepra krijgen, wanneer zij maar hygiënisch leven. Mocht het waar zijn, dat insecten de lepra overbrengen, dan zijn de derne insectendodende middelen als D.D.T. van het grootste praeventieve belang. D.D.S.-behandeling Dit korte artikel dient echter om te vertellen van de moderne behandeling van de lepra. Want na eeuwen zoeken men er in deze eeuw waarschijnlijk geslaagd om een goed middel tegen de lepra te vinden. Het middel is nog niet volmaakt, doch men is hoogstwaarschijn lijk op het goede spoor. Na de patiënten met wisselend succes en langdurige be handelingen, die soms wel vijf jaar langer duren, te hebben behandeld met chaulmogra olie van de Hydnocarpus plant, is men nu sedert enkele jaren bezig met de 6ulfonenbehandeling. Ik moet hierbij nog opmerken, dat behalve de chaulmogratherapie natuurlijk nog andere behandelingsmethoden zijn toe gepast. Bestralingen gaven soms succes, maar het bleek dan te gaan om de le pride vorm. die toch al neiging tot ge nezing vertoonde. Diëten hebben veel meer kwaad dan goed (ja nooit goed) gedaan. De patiënten werd steeds meer en meer verboden: met het gevolg, dat ze verzwakten en avitaminosen kregen, waardoor de weerstand dus minder werd. Dat bepaalde voedingsmiddelen wel eens overgevoeligheidsreacties geven, zoals aard-beienjeuk, heeft met de diëet- leer der lepra niets te maken. Men voer de deze overgevoeligheidsreacties slechts aan om de diëettheorie te verdedigen, maar deze verdediging was paralogisch, dwz. er net naast en soms zo er net naast, dat het leek of ze juist was. De sulfonen dateren eigenlijk al van 1908, toen in Duitsland Fromm en Witt- mann het diaminodiphenylsulfon fabri ceerden. Pas in 1937 pasten de Fransen dit bij sommige infecties toe, n.l. kort dar.-op bij de tuberculose. In 1938 maak ten de Engelsen de sulphetrone. doch eigenlijk dateert de sulfonenbehandellng der lepra van 1941 toen Faget in Ameri ka de promine toepaste, bij enkele pa tiënten. Daarop volgde de behandeling met andere sulfonderivaten. Het nadeel dezer preparaten was, dat zij moesten worden ingespoten» hetgeen by de be- Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: C. F. van Heek en B. G. Cromhoff, Enschede. GETROUWD: H. A. A. R. Knap en J. C. Jochems, A'damSchoorl; H. J. de Voogt en E. Frenkel, Dordrecht. BEVALLEN: mevr. SangerFlieringa, d., Utrecht; mevr. Pot—Swildens, d. Antwerpen. OVERLEDEN: J. van Leeuwen, m., 20 j., Den Helder; G. Mannebeek, m., 79 j., Winterswijk; dr A. Wisse, Zeist; J. Polak —Van Brink, v., 81 j., Sliedrecht; ing. F. Smit, m., 36 j., A'dam; dr J. Reiding, m., 78 j., Arnhem. handeling in het groot, d,w.z. van grote aantallen patiënten, veel moeilijkheden met zich meebracht. De patiënten, niet in een leprozerie woondien, moesten b.v. elke dag naar een polikliniek komen en dit ging op den duur niet, omdat maar weinigen dit volhielden. Toen greep men weer naar het eerste sulfon, het moeder- sulfon van Fromm en Wittmann, omdat dit in tabletvorm kon worden toege diend. En het oude D.D.S. of D.A.P.S., afge leid van diamino diphenyl sulphon, bleek al spoedig te bieden wat tot nog toe geen enkel ander middel had kunnen doen. In een klein aantal gevallen, ongeveer 2 pet., kan de D.D.S. anaemie veroorza ken, die indien niet te ernstig, geen bezwaar behoeft te zijn voor verdere be handeling. In een ongeveer even groot aantal gevallen kan er eczeem ontstaan, dat de medicus kan noodzaken de behan deling te onderbreken. Ook ziet men in enkele gevallen een opwindende invloed der D.D.S., maar door verandering der dosering kan de agitatie worden bestre den. Er zijn nog enkele nevenverschijn selen bij de behandeling, doch in onge veer 95 pot der gevallen wordt het mid del goed verdragen. De D.D.S. wordt bij belde vormen der lepra gegeven en wel 200 mgr. per dag op 2 x 400 mgr. per week, gedurende een jaar. Nu zult ge met spanning vragen welke de resultaten zijn. Twee der belangrijkste leprologen. Lowe en Davey. waarvan de eerste één der ontdekkers der sulfonbehandeling is, zijn verbonden aan de Nigeria Lepro sy Sendee en hebben in Juni 1951 hun bevindingen naar aanleiding van de behandeling van bijna 600 pa tiënten bekend gemaakt. Een groot aantal van hun patiënten kon wor den ontslagen, al bleven zij zeker heidshalve onder geregelde controle. Bij een enkel geval deed zich een recidief voor. doch reciddeven ziet men vrijwel bij elke behandeling van welke ziekte ook. Leprozerieën sluiten? Men zal ziüh afvragen wat er met de leprozerieën gebeuren moet. Of men die alle moet sluiten of dat men voortaan de patiënten in gewone ziekenhuizen moet opnemen. Hoe zal de reactie van het publiek zijn? Voorlopig is er nog geen sprake van, dat men alle leprozerieën sluiten kan, maar hoogstwaarschijnlijk behoeft men er geen nieuwe bij te bou wen, en kan men zelfs een aantal liqui deren. Is het aantal patië«Ben gering, dan kan. men ze gerust in een gewoon ziekenhuis opnemen, omdat in zieken huizen ook veel ernstiger en veel be smettelijker zieken voorkomen. Nog geen eeuw geleden werden patiënten met schuldige huidziekten verafschuwd en als paria's behandeld, maar door goede voorlichting heeft, het publiek gauw ge noeg geleerd» dat dit schromelijk over dreven was. Bewijzen wij de leprozen een dienst als de leprozerieën als een vluchthaven voor hen gesloten zouden worden? Het ant woord hierop is tweeledig: Ten eerste kunnen nog niet alle leprozerieën worden gesloten en ten tweede moet men maar niet te sterk denken, dat een leprozerie een vluchthaven voor een patiënt is. Als men de leprapatiënten spreekt, heb ben zij daar doorgaans een geheel andere mening over! De behandeling met D.D.S. buiten de leprozerieën om is zeer zeker mo gelijk, doch men moet er voor waken, dat de patiënten de geneesmiddelen niet in de handel brengen, waarna zij voor allerlei kwalen worden gebruikt, waarvoor zij niet bestemd zijn. Het bes te is dan ook die maatregelen, te ne men, waarbij de patiënten onder me disch toezicht de medicijnen innemen. Men zal b-v. een broeder of een zuster moeten nemen, die op de fiets, gelijk de melkboer of de bakker, dagelijks de patiënten hun tabletten brengt en er voor zorgt, dat die ook onder toe zicht worden ingenomen. Toen ik 20 jaar geleden voor het eerst In een leprosarium kwam in gezelschap van een aantal artsen, riep een patiënt, die liederen voor ons zong, opeens uit: Daar staan jullie medici, wat doen jullie voor ons? Helpt ons! We konden niets anders doen dan de man bedaren en heengaan. Na 20 jaren vele le prozerieën te hebben bezocht, kwam ik in dezelfde leprozerie terug. Geen vieze verbanden, geen afschuwe lijke verschijnselen meer. Het was een groot voorrecht op verzoek van de directeur der inrichting de pa tiënten te kunnen toespreken en daarby te kunnen zeggen, dat de moderne therapie der lepra alle hoop op genezing biedt. Lepra is geneeslijk. Het schrikbeeld heeft afgedaan! Ds Simons besluit: „Ik moge dank baar de regering der Antillen en van Suriname memoreren, die mij tot het apporteren der vorderingen van de leprologie brachten, het Prins-Bern- hardfonds en de Stichting voor Cul turele Samenwerking, die my uitstuur den, de Amsterdamse Kininefabriek en de Unicura te Oss, die op myn voor stel DD.S. vervaardigden en in het bijzonder het Nederlandse Rode Kruis avi, die tezamen nie't minder millioen tabletten aan Suri name schonken, een hoeveelheid, vol doende Qm meer dan 1000 mensen een jaar lang gratis te behandelen". Folkloristisch bewustzijn beveiligt het oude De folklorist en musicoloog Jaap Kunst heeft Zaterdagmiddag met zijn lezing en lichtbeelden over het eiland Terschelling de mensen, die in de grote zaal van het Leidse volkshuis waren bijeengekomen, in vacantiestem- ming gebracht. Het was een ontgoocheling, toen de guurte van het druile rige weer om ons heen sloeg. Maar goed, er was dan toch een uur geweest, dat het nu misschien nog onbewuste verlangen naar de vrijheid van de vacantie had gekoesterd. En het moet wel heel gek gaan, als niemand van zijn dankbare hoorders in de nieuwe zomer de blankheid van dit natuur reservaat niet zal zien en zijn bonte leven en eerlijke gemoedelijkheid niet zal Jaep Kunst was nog jong, toen hij )or het eerst op Terschelling kwam. Nu kan hij zeggen, dat hij er al vijftig maal is geweest. En dat er in de win kels een van hem over dit typische stukje Nederland ligt. Dat boek was In eerste druk nogal summier, maar toen hij het vertrouwen van de bevolking had, kwamen er zo veel gegevens los, dat de tweede druk aanmerkelijk uit voeriger was. En in de derde diruk leeft Terschelling op z'n breedst. vertelt hij er ook over. De lichtbeelden en de film zijn nodig om zijn verhaal beter te doen inslaan; ze zijn slechts illustraties, die het zicht op Terschelling hier verruimen, daar iets scherper maken Terschelling is lange tijd zichzelf ge- eest. Het contact met het vasteland was vroeger niet intensief. De volkscul tuur in haar vele aspecten heeft zich lang kunnen handhaven. Er zijn. nog die eigen oultimr te vin den. Vandaar dat het leven er nog merkwaardig boeiend is. ofschoon de tyd ook hier de oorspronkelijkheid aan tastte. Waar zijn de pittoreske landweg- gebleven? Tooh behoeft men in dit opzicht niet te wanhopen. Op Ter schelling vindt men inderdaad een folkloristsch bewustzijn, dat weliswaar open staat voor het nieuwe. maar ander zijds de schoonheid van het oude wil conserveren. De lichtbeelden waren heel mooi. Ze lieten veel zien van de cultuur en de natuur van het eiland. We denken aan de schilderachtige straatjes van Mads- lawd, aan de intimiteit van de monu mentale boerderijen en de rust van het eeuwenoude witte kerkje van Hoorn, aan de zeldzame planten, die de pannen en toppen der duinen sieren. En niet te vergeten aan de kleurrijke kleder dracht van blozende meisjes en gerim pelde vrouwen en de stoerheid der Ter- schellingse mannen. De film bracht een folkloristisch feest op het doek. waarin de resten der eigen cultuur hun triom fen vieren. Na de pauze werd er gezongen. Alle maal Terschellingse liederen. De heer Kunst had materiaal in overvloed, want tot dusverre heeft hij er niet minder dan 150 verzameld. De zaal zoiig naar hartelust mee. Het kon ook niet anders! Stadhuis niet meer open op Donderdagavond In verband met de kolenschaarste blijft Leidens stadhuis op Zaterdag nog geslo ten. Op Donderdagavond zal het stadhuis evenwel niet meer voor het publiek ge opend zijn. Personeelsver. Backer en Co opgericht Op een dezer dagen gehouden vergade ring van de vlselub Backer en Co. is een geanimeerd debat besloten, deze club om te zetten in een personeelsvereniging. De vissport houdt hierin nog een belang rijke plaats. Het secretariaat berust bij de heer A. Heemskerk, Pioenstraat 25. Be schermheer is de heer N. C. Spaargaren. blouse en rok, doch de modekoningen thans putten zich wel zeer uit in fantastische vormen voor deze combina tie. De rok is meestal van wol, omdat dit materiaal soepel valt. De lijn ove de heup is glad, maar springt de stof u d- meest verrassende plooien en drape ringen uit. Voor de blouses wordt dikwijls Jersey gekozen, dat nu al voor het derde sei- >en de markt veroverd heeft. Jack Fath gebruikt ook graag heel fijn duffel Een succes was de gras groene rok van dit materiaal, waarop ?norme doorgestikte zak aangebracht Een zwarte zeer hoogsluitende blouse met lange strakke mouwen com pleteerde het toilet. Die grote zak geeft weer gelegenheid tot allerlei fantasieën. Bij meer geklede toiletjes is dit attribuut dikwijls ver sierd met glinsterende steentjes of ster retjes van strass. De tegenstelling tussen het grove materiaal en het tere borduur sel geeft een zeer bijzonder effect. Paqum gebruikt ook borduursels maar 5 een geheel andere wijze. Op een royaal klokkende rok zijn banden van glanzend materiaal golvend bevestigd. Het gevolg is dat bij elke beweging een gloed van pauwblauw, esmarald groen of kanariegeel over de rok vaagt. Een andere rok heeft jui9t boven de zoom een rand van Engels borduurwerk, ter wijl de schulp Is afgewerkt met een brede handgeknoopte franje van zwarte wol. Op regelmatige afstanden zyn bo vendien nog glinsterende steentjes inge zet. Op dergelijke rokken wordt vanzelf sprekend een meer geklede blouse ge dragen, dikwijls van velours, dat zich zo uitstekend leent om gedrapeerd te wor den. Deze blouses zijn in tegenstelling met de vorige vrij gedecolleteerd. Ook daar bij wordt veel aan de fantasie overge laten. Zowel de bootvormige hals als een hartvormige uitsnijding kan modieus zijn. Schiaparelli geeft een voorbeeld van beide stijlen. We zien een rok van oud- rose fijn laken, waarop een paar kolos- Vereniging voor t.b.c.- bestrijding is nog nodig De afdeling Leiden van de Vereniging tot behartiging der belangen van tb.c.- patiënten in Nederland hield Zaterdag avond jn Ons Huis aan de Mare een con tactavond ter gelegenheid van der dertig jarig bestaan der vereniging. De afdeling Leiden bestaat 22 jaar. De voorzitter, de heer J. Obèr, heette in het bijzonder welkom de heer C. A. Bergh. secretaris penningmeester van het hoofdbestuur, en de afgevaardigden van de afdelingen Oegstgeest, Rotterdam en Amsterdam. In zijn openingswoord vergeleek hij de toestanden bij de oprichting der vereni ging met die van dit ogenblik. We moe ten dan concluderen, aldus de heer Obèr, dat er heel wat is gebeurd op het terrein van de t.b.c.-bestrijding, zowel in medisch als in sociaal opzicht. De avond werd verzorgd door het ont- sanningsgezelsohap The smiling Troupe uit Rotterdam, dat geheel belangeloos zijn medewerking gaf. De meeste num mers waren het aanzien volledig waard. Voor de pauze sprak nog de heer Bergh. Hij zei, dat de vereniging nog altijd vaa mening is, dat overheidszorg overheidsplicht is. Zo lang de overheid haar plicht op het terrein der vereni ging niet nakomt, zal men doorgaan met de actie voor volledige overheidszorg. Maar met critiseren zijn de patiënteD niet geholpen. Daarom heeft de vereni ging verschillende stichtingen in het leven geroepen, de alle tot doel hebben hulp te bieden waar dit nodg is. Ten slotte wekte de heer Bergh op de vereni ging van, harte te steunen. Gouden huwelijk De heer P. de Wit en mevrouw B. W. P. de WitKeukenmeester, De Ridder straat 3, hopen op 12 Februari vijftig jaar gehuwd te zijn. De opruimings woede sale zakken zijn aangebracht. Die zak ken zijn echter maar voor de gekhou- dery, maar hebben ieder een bescheide ner zakje van binnen, waarin net een zakdoekje en een poederdoosje kan. De rok is gevoerd met diepgroene faille, waarvan ook de zeer gekiede, gedrap- peerde blouse is gemaakt. Het tweede voorbeeld is een rok van tomaatkleu- rige wollen stof, waarop schootsgewijs randen van dubbelgestikte stof zijn aan gebracht met een brede strik op de heup. De bijbehorende blouse heeft een hoog opgeknipte neklijn met strakke aangeknipte mouwen. Men ziet, dat iedere fantasie bij de rok en blouse thans toegestaan is. al is het gladde rokje en de overhemdblouse nog lang niet te versmaden. „Tot Ieders Genoegen gal toneelavond De toneelvereniging „Tot Ieders Ge noegen" had voor Zaterdagavond beslag gelegd op de Stadsgehoorzaal. De voorzit ter, de heer A. Arentsen, verwelkomde in het bijzonder de vertegenwoordigers van de zusterverenigingen en van de N.A.T.U. .De opvoering van het vrolijke spel In drie bedrijven „Het spook van de Vrij- burcht" stond in het teken van het de buut. Het stuk, dat overvloedig gelegen heid tot werkelijk spel biedt, bleef voor het grootste gedeelte in de watten. Van de drie debutanten deed mej. T. Neke- man het nog het aardigst. De heer J. W. Slieker had als butler wel de lachers op zyn hand, maar zijn spel getuigde van een verkeerde rolopvatting. Medewerking verleende het muziek gezelschap The Skyliners: overgezet: De Horizonten). Geen straf voor dodelijke klap van jongeman? De 19-jarige boereqzoon Geert B. uit Vries (Dr.), die de bakker Weggemans te Donderen een klap in het gezicht heeft gegeven waarna deze man 's nachts aan een hartverlamming is overleden, is volgens de officier van Justitie bij de rechtbank te Assen hiervoor wel moreel, maar niet strafrechtelijk verantwoor delijk. Voor een andere mishandeling waar in de jongeman zich heeft schuldig ge maakt, eiste de officier echter een boete f 1000. Sfeer in 't gezin? De ,J\ieuwe Leidsche" er in! Agenda voor Leiden Maandag Kleine stadszaal, 8 uur: prof. dr S. W. Tromp over zyn ervaringen ;n Afghanis tan en El Salvador, met lichtbeelden. Vlies. 8 uur: jaarvergadering Leidse athletiekcommissie. Schouwburg. 8 uur: ..Zijne Excellen tie" door de Haagse Comedie. Katwijk aan Zee: Nieuwe kerk. 8.15 uur: Wiener SMngerknaben. Dinsdag Gehoorzaal, 8 uur: Kinderkoor „Ex Animo", o.a. zangspel Smaranda. Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: J. C. M. Molijn uit Kopenhagen over op gravingen in Denemarken na 1945. Zuiderkerk, 7.45 uur: Nuovo Quartetto Italiano voor het L.A.K. Casino, 9.15 uur: filmstudiekring K. 0., „Das Kabinet: des Dr Caligaris". Woensdag Gehoorzaal, 8 uur: Opera-programma R. Ph. Orkest o.l.v. Eduard Flipse; Wilmy de Zwaan, sopraan en Anton Eldering. bas. Gehoorzaal, half 3: Jeugdconcert R. Ph. Orkest. i Burcht, 8 uur: cabaretavond Imenexco. School Medusastraat. 7.45 uur: opening cursus bloementeelt „Jofean Mater". Tentoonstellingen Universiteitsbibliotheek: De Bijbel in het Nederlands door de eeuwen heen (i.e.m. 9 Februari). Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tot 1.alf 5: houtsneden van A. Dürer (te.m. 11 Februari). Lakenhal, honderd historische prenten (verzameling Robert Fruin) tot 10 Febr. Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523. en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel. 20213. Leerlingenmiddag van Toonkunst-muziekschool Zaterdagmiddag waren de jongere leerlingen van de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst schoolgebouw bijeengekomen, om daar tegenwoordigheid van leraren, ouders kennissen een proeve van hun vorde ringen af te leggen. Ze hebben het er 't algemeen uitstekend afgebracht, varen nog maar de eerste schreden op de lange en moeilijke weg der kunst, enkele maal speelde de nervositeit de jonge debutanten parten en natuur de noten nog te veel de aan dacht in beslag om aan de voordracht veel zorg te kunnen besteden. Maar het is van groot belang, dat die eerste schreden goed geleid worden en daar viel bij deze openbare les niet aan te twijfelen. We hoorden pianisten, wier spel duidelijk uitwees, dat aan rhyth- miek, aanslag en phrasering behoorlijk zorg was besteed; verschillenden van hen bouw Dit jaar Prinsjesdag per televisie Grote steden krijgen reportage- zenders Er is een mogelijkheid, dat de plech tigheden op de derde Dinsdag van Sep tember dit jaar per televisie uitgezonden zullen kunnen worden. D PT.T. is n.L voornemens op korte termyn in de steden Amsterdam. Rotter dam en Den Haag straalzenders te bou wen, die het uitzenden van televisie reportages uit die centra naar Lopik mogelijk maken Vandaar worden zy dan ver het land uitgezonden. Men hoopt binnen enkele maanden het materiaal te hebben, om met de uitvoe ring van dit plan te beginnen. R.A.O. heet voortaan Welzijnszorg Vorming van militairen wordt geheel vergoed De militaire Cantinedienst (Cadi) fs nu met ingang van 1 Februari gereorga niseerd en ce dienst Recreatie en Alge mene Ontwikkeling (R.A.O.) wordt met ingang van dezelfde datum Welzijnszorg genoemd. De welzijnszorg omvat de verzorging ui de ontspanning en vorming der mi litairen. De gelden die voor de ontspan ning nodig zyn, zullen zoveel mogelijk worden verkregen uit de cantinewinsten de toegangsprijzen van voorstellingen. Een bepaald deel van deze winsten zal maandelijks ter beschikking van de troepencommandanten worden gesteld, het grootste deel wordt centraal beheerd. De kosten van de vorming der militai- in komen geheel ten laste van het mi nisterie van Oorlog. Een commissie in ook een vertegenwoordiger van de chef luchtmachtstaf zitting zal hebben, zal o.a. adviezen geven bij het coördine- van de welzijnszorg voor land- en luchtmacht. Driekwart van publiek: Eerst woningen dan een leger Eerst 50.000 woningen per jaar, dan een vo'.dvende sterk leger. Dat is de wens van 75 pet van Let Nederlands publiek blijkens een onderzoek, dat door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie is ingesteld. Slechts 18 pet was van mening dat wij eerst met onze bond genoten een voldoende sterk leger moe ten maken om elke aanval te weerstaan, ook al worden er dan maar 40.000 in plaats van 50.000 woningen per jaar ge- hebben hun stukje zelfs uit het hoofd voorgedragen. Een jeugdige violiste speelde met goede streek en bevredigen de zuiverheid. Het spel van enkele leer lingen voor fluit en blokfluit hield be loften in voor de toekomst. Bovendien werd hier reeds de grondsiag gelegd voor amen-musiceren, wat later zulk een bron van vreugde kan worden. Het be lang hiervan mag men niet onderschat ten. Alles bijeengenomen, kunnen leraren, leerlingen en ouders terugzien op geslaagde middag. P. B. De Industriële Discontomij declareert 5% (5) pet dividend op pref. winstdelen- J- "i 6 (5) pet op gewone aandelen. West-Duitslan heeft de invoer toe gestaan van 12,8 millioen D.M. Neder landse kaas. Nagenoeg alle aandeelhouders van de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo (O.) hebben van hun inschrijvingsrecht op 2734 gewone aan delen tegen 100 pet gebruik gemaakt. bouwd. Verder bleek dat 66 pet van alle on dervraagden de voorkeur gaf aan de K"50.000 woningen per jaar bo- nieuwe sociale voorzieningen, zoals verzekering tegen werkloosheid. Slechts 26 pet wenste eerst sociale verbeteringen. Radiogesprek over reis van dr Drees De VARA zal hedenavond om vyf over negen in de rubriek Dingen van de Dag een vraaggesprek met minister president dr W. Drees uitzenden over de reis van de minister naar de Ver Staten en in het bijzonder over zijn contact met de Amerikaanse vakverenigingen. Minister Albregts naar Keulen Minister Albregts zal op 2 Maart een bezoek aan Keulen brengen om deel te nemen aan de Nederlands-Duitse econo mische dag. Premielening Utrecht opgeschort. Naar de emittenten ons mededelen, is de uitgifte van de premielening van Utrecht tot nader order opgeschort. Wat de reden hiervan is, is niet bekend. Gevestigde en vertrokken personen In d© week van 28 Januari t/m 1 Februari vestigde zielB„- Kaiserstraat 53; Wed A B O en fam. Rljnsburgerweg 50; u.o- - Seinde 2a; Boer. staaldraaicr, ivelt en fam, cconoon n Broek, verpleeghui van den Burg-van Ginkel. St Buysing- 26; T G Gouw. Witte Singel 9; Wed C de >oij-Heemskerk. Hoolgr 38; J Helsdlngen, imerman. Leemanstr 48: Wed D de Roode- Zijlsingel 73; A E van der Hou- H O Kampschui xlings- mentJer-KeUall. W Singel 60: T Koestlning- sih, De Sltterln 54; S W Koopman». W Ro- 5^5^ 12; M Kouwenhoven. leraar lich opv, Lysterstr 20; I de Leede. Tib Slegenb »tr 26: E K Ligtenberg. matroos II KM. Koord einde 2a; A Mledema, 1.1. verpleegster. Rijnsb weg 10; J W E Moret. Klokstg 12: A Nleu- Du RIeustr 17; In 1951 Hieronder geven wij landers de laatste jai Inkomsten Vermogen Vennootschappen Grond Personeel Ondern Loon Dividend Commissarissen Verevening Invoer Statistiek Zout Gedistilleerd Bier Suiker Tabak Zegel Registratie Successie Motorrijtuigen Vermogens Aanwas Belasting Vermogens heffing ineens Totaal i vergelijkend overzicht van de bedragen, die de Neder- aan belasting hebben betaald (in mlllioenen guldens): 1948 1949 213 5038 16 5735 |Als men rekening houdt met de raming, die minister Lieftinck in de millioenen- .nota heeft gegeven, dan zijn de ontvangsten (ongerekend de buitengewone hef fingen, de grond-, personele en ondernemingsbelasting) in 1951 ƒ552 millioen meer dan de raming geweo- Elke Nederlander heeft dus vorig jaar per hoofd ongeveer ƒ573 aan belas' ild, of per hoofd 55 meer dan de minister ver wacht had. (De totalen in o.>eiistaanat taat zijn niet verkregen door optelling der gemelde afzonderlijke bedragen. Enkele onbelangrijke belastingen zijn namelijk weggelaten CNbori Haagweg 21; J M Haagweg 24; K Noorlar.der J Plgmans. marinier I KM; F Potgieser. verpleegster. Mezenstr 2: M C Re. Cobetstr 44: M A Scheffer. kantoorbediende. Langebrug 36; A A J Schenk. 1.1. inkoper. Thorbeckestr 50; W R Schölvlnck. mont on derwijzeres. Merelstr 29: A W Steens en fam. wmkelier (zuivel-prod). Hogewoerd 8; C M C Bakx-Steena. Hogewoerd 8; A van Veld huizen. Da Costastr 54; J A de Vetten, be- drtjfsl autobedr.. Hogerbeetstr 4a; A E Vol kers. Rapenburg 122; Wed A K Maijer-Wag- ner. H Rijndijk 83; M den Hertog-Weeda. Stationsweg 33: A Wild-Woertman en fam, merswaal. dienstbode. Langeweg 37; H t t 33. 'a-Gravenhage. Z O G F Rtjnierse-dc Be* Sloterweg 10S Singel 101. C Bink. R gestel. ..Haanwjjk"; J Biert. J 1. CapeUe ad. IJssel. Groenedljk 4; H E Blommendaal. Mezenstr 2. Woerden. Nleu- wendtjk 30; M P van den Boogaerd. Jullana- str 85. Oegstgeest. Endeg str weg 5; C Coen- raads Nederyeer,. De M v Streefkerker 54. NoordwJJk. Emmaweg 5; J M E Llem-Dlatel- velt en fam. Oude Singel 132. Indonestë; J J Hagman-Dreef. Uiterstegr 56a. Delft. Harmenkoklaan 70; J Th Franke. Rijnsb t10A 's-Gravenhage. Zilversehoonstr S: E H J Gordijn. Maurisstr 85. Oegstgeest. En- weg 5; A M Hösli-Grooss. Papengr wijk. s-Grs Heerde Walstr 100-111; tnlfdeSta- L B vi Vlisslngi Breestr 39. V< - - ..nertka; T H neus, raors- weg 150a, 's-Grsvcnhage, Van Ostadestr 493- P van Plater!rik-Hogewoning. Marnixstr 23*. Rijnsburg, Schoolstr 10; F M Jamar en fam. Boerhaavelaan 2, 's-Gravenhagc, Rlmken- "r 107; J de Jong. Kaarscnm str 7. Ouder- er£,";f JJssel- C 16: J H M Kltnk- Br*«- r 87, Delfsen. Lenthe B 144; C Llems. RUn*- urgerw 10. "s-Gravenhage. Frankllnstr 189; Rledeman-Mleog. Pr Hendrtkstr 33. Rot- •rdam. Brlelseln 212a: E B Meuwenhul». tjnab weg 10. Amsterdam. Tlntorethoatr II: G H Nolting en fam. V d Sar.de Bak- huyrenl 0. Weert. St Paulusslr 32; S P H Rapenburg 49. Oegstgeest. In 11a; M T J Schalks-Omtzlgt eg 33. Oegstgeest. Wilhet- 21. Iwi;keri-,r-.:t inapark 31; T Groènhovéstr"». Gortnchem. Eind IJ: B Schalks. Haven J Noord wij kerhout. Dorpsslr 79: A W C Sel- 1 RUswUk ZH. Komn- DulJzenUcunat en fam. denralh. W Singel J H St.... Plantage 6. Amsterdam, Fr M C M Smit Dutlzentkunst. Plar, J - 72h>. j l v Mieriuir rm Steen. Momin M Straub. Bols __J nubstln 11; Wed B~ G'Nle_„ RJInsb weg 10. Amsterdam. Tintórethostr -- Mb N,euw i Wln- r Vaart, Rembrandtstr 22a, t der Voort en fam. Fagel- 'etaloot, Morsweg 23,

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3