Rus bijna slachtoffer van bloedrode tomaat Duurder brood Saarkwestie nog vóór Duits vredesverdrag geregeld Jongeren bespraken vraagstuks „Eén Kerk of geen?" 'Duizenden mensen zonder werk in Egyptische hoofdstad CJk noil zekerheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 Anarchistische actie in Assemblée Politieke toekomst van Korea wordt eerst na wapenstilstand besproken Direct nadat president Padilla Nervo Zaterdag de vergadering der Assem blée van de V.N. te Parijs had gesloten, werd er van de publieke tribune met 'n eigenaardig soort „handgranaten" geworpen, Eieren, tomaten en dui zenden pamfletten. Een ei spatte zelfs uiteen precies op de leuning van een stoel in de secretariaatsafdeling. Deze kleine oorlog was op touw gezet door een anarchistische federatie. De voorzitter der Assemblée zag zich genood zaakt de zitting te verdagen en een vijftal personen werd gearresteerd, waaraan de zaalwachters te pas kwamen. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat ook de Russische afgevaardigde, Sobolef, bijna het slachtoffer werd van een sappige, bloedrode tomaat. De anarchisten schreeuwden de afge vaardigden toe, dat zij zelf oorlogsmis dadigers waren, door wier cynisch ge praat wederom een oorlog dreigde. Dit keer gold de frontaanval zowel Stalin als L per 800 gram duurder. We kunnen ons voorstellen, dat de bakkers bij het horen van dit bericht hun ogen even hebben uitgewreven. Hoe lang hebben zij niet gepleit voor een geringe prijs verhoging van het volksbrood, omdat ze gedwongen waren dit belangrijke pro duct met verUes te verkopen. Hoe heb ben ook de bakkersgezellen dit pleidooi niet gesteund, omdat een prijsverhoging de enige manier was om hun de loons verhoging te bezorgen, waarop zij recht hadden. Samen hadden zij de minister voor- berekend dat een prijsverhoging van t cent voldoende zou zijn om aan het v langen van beide groepen tegemoet komen. En komt daar nu nadat de minis ter steeds deze ene cent heeft geweigerd, niet minder dan vijf cent uit de bus? Helaas, bakkers en bakkersgezellen werden al spoedig uit htm mooie droom gehaald, toen ze lazen dat het meel zo veel duurder zou worden, dat er van de thans aangekondigde prijsverhoging niets, maar dan ook niets voor hen overschiet. Wij kunnen begrijpen dat zij verontwaar digd zullen zijn en meer dan dat. STEEDS is elke poging van de bakkers om een kleine prijsverhoging gen, afgewezen, want het volksbrood kon in het kader van de loon- en prijspolitiek niet duurder worden. Nu kan het brood wel duurder worden en dat aUeen om de boeren te verhinderen hun graan als vee voeder te gebruiken. Wel wordt de mi- voeder te gebruiken. Wel wordt de mar garine goedkoper, maar zelfs in het voorbeeld van de minister waarbij wel wat weinig brood en wat veel margarine wordt gebruikt in het „gemiddeld gezin van vier personen" zal moeder de vrouw toch meer aan boter en brood ge zamenlijk ten koste moeten leggen. Of het publiek meer goed wittebrood zal gaan gebruiken nu het prijsverschil mef het volksbrood kleiner is geworden, valt zeer te betwijfelen. Omdat het brood duurder wordt, zal men niet gemakkelijk het nog duurdere wittebrood gaan ge bruiken. Bovendien blijft dan de toestand gehandhaafd, dat de bakkers met de winst op het ene product het verlies op het andere moeten dekken. En de bak kers op de dorpen die bijna geen luxe brood of gebak verkopen, hebben daar bij onvoldoende compensatie-mogelijk heid. Naar onze mening behoort het pro duct volksbrood op zichzelf tegen de kostprijs, vermeerderd met een redelijke winst, verkocht te kunnen worden. De bakkers hebben nu gezien dat de brood- pijrs niet onwrikbaar vast is, en onge twijfeld zullen zij, tezamen met hun ge zellen, de strijd om een rechtvaardige broodprijs met verdubbelde kracht voort zetten. En zolang zij wettige en demo cratische wegen bewandelen, staan zij daarbij in hun recht. Mr Oud pleit weer voor „derde macht" Tegenwicht tegen het staatssocialisme Een nieuw pleidooi voor een samen gaan van de WD. AR en CH op financieel en economisch gebied werd Zaterdagmid dag tijdens een verkiezingsvergadering m de Concertzaal te Naaldwijk gehouden door de voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, mr P. J. Oud- De grote strijd zal bij de komende ver kiezingen worden gevoerd over de vraag of men voort zal gaan op de weg van het staatssocialisme. De KVP heeft daarbu de sleutel in handen. Zij kan weer samen gaan met de P.v.d.A.. maar zij kan zich eveneens tot de AR, CH en WD wenden. In het huidige kabinet is van een werke lijke brede basis geen sprake, want de P.v.d.A. en de KVP delen de lakens uit. Daarom moeten de AR, CH en VVD een tegenwicht, een derde macht, vormen. Dit is mogelijk omdat de beginselen van alle drie partijen zich tegen het staatssocia lisme richten. In de P.v.d.A. is een sterke linkse op positie en wanneer de P.v.dA. oppositie partij zou worden, kan dit moeilijkheden met zich brengen. Door deze zure appel moeten we echter heenbijten, vond mr Oud. Vacantiereis tussen de Hoek en Vlissingen Eéndaags uitstapje met boot en trein Vacantiereizigers zullen met ingang van Juli een alleraardigste zeereis kunnen maken langs de kust tussen Vlissingen en Hoek van Holland en omgekeerd. De Stoomvaartmaatschappij Zeeland werkt hiervoor samen met de Ned. Spoorwegen. Op Woensdagen kan men met de trein naar Hoek van Holland, met de boot „bui tenom" naar Vlissingen en met de trein weer naar huis. Op Dinsdagen gaat de reis in omgekeerde richting. Voor de zeereis heeft de Maatschappij Zeeland het motorschip Mecklenburg be schikbaar gesteld. Dit schip zal de veer dienst op Engeland dan tijdelijk staken. Helemaal verliest de Mecklenburg het ka rakter van heen-en-weer-boot echter niet want behalve voor de eendaagse reizen tussen Hoek van Holland en Vlissingen wordt het schip ingelegd voor een twee daagse vaart Vlissingen—Folkestone. Op Vrijdag gaat de boot van Vlissingen Engeland, de volgende dag komt ze terug, om dan weer naar Folkestone over te steken en 's Maandags weer koers te zet ten naar Vlissingen. Truman. De heren anarchisten hebben nu op een Parijs politiebureau gelegen-' heid te over, om na te denken over hun gedragingen. Dit alles geschiedde, nadat de Assemblée haar goedkeuring gehecht had aan een aanbeveling van de „sociale commissie". Volgens deze aanbeveling wordt aan de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, dr Van Heuven Goedhart, de bevoegdheid verleend, voor de drin gendste gevallen een beroep te doen op spoedhulp. Een bedrag is nodig van 3 millioen dollar. Voorts werd de resolutie aangenomen, beogende aan te dringen bij de Komin- form. de Griekse kinderen te doen re patriëren. In de gemeenschappelijk ge houden „commissievergadering der V.N." werd met 51 tegen 5 en 2 onthoudingen de Brits-Frans-Amerikaanse resolutie aanvaard, welke inhoudt: de politieke toekomst van Korea te bespreken. Na het sluiten van een wapenstilstand. Het doel hiervan is, dat niet vooruitgelopen zal worden op de, aan de gang zijnde, be sprekingen op Korea. Natuurlijk was dit voor de Rus Malik aanleiding voor een serie beschuldigin gen. Zo in het genre van: Amerika is bloeddorstig, de Amerikanen gebruiken op Korea vergiftigde ontplofbare kogels, kortomde derde wereld oorlog is in feite reeds begonnen. Want deze wordt gevoerd teg^n Korea, tegen China, in Malakka, Egypte, Tunis en MarokkoDe snode Amerikanen, en die brave Russen toch! Hoogeveen weer achter trom naar de kerk De bewoners van Hoogeveen wer den gisteren voor het eerst sinds eer jaar bij hun kerkgang weer voorafge gaan door een trommelslager. De traditie, om de bevolking door tromgeroffel, in plaats van door klok gelui, voor de kerkdiensten op te roe pen, is al in 1630 ontstaan, door eer besluit van Jonkheer Johan van Holthe tot Echten. De Heer van Echten was eigenaar en bewoner van Huize Echten te Ech ten, een klein dorp dicht b\j Hooge veen. In het kerspel Echten bestond toen geen kerk met toren en luid- klokken en evenmin in het kerspel Hoogeveen, dat nog in wording was. De godsdienstoefeningen werden ge houden in de kapel van Huize Ech ten. Kwamen er naar de zin van de heer des huizes te weinig mensen? De overlevering zegt het ons niet. Maar in ieder geval besloot de Jonkheer, die in Staatse dienst was geweest, de militaire trom te gebruiken als luid- klok. Zo werden de mensen elke Zon dag door de militaire tamboer var de Jonkheer opgeroepen om naar d< kapel te komen, In de achttiende eeuw nam de Ned. Herv. gemeente van Hoogeveen dit gebruik over. En sindsdien is deze unieke traditie in stand gehouden, want een kerk met een toren heeft de gemeente nooit gehad. De laatste trommelslager, de heer Gerrit Strijker, heeft er het tromme len vorig jaar aan gegeven omdat hij tot ouderling werd benoemd. Geruime tijd was er geen opvolger te vinden, maar sinds gisteren is nu de heer O be Lemstra in functie. De grote trom is inmiddels in Utrecht gerepa reerd. Voedselprijzen in Tunis enorm gestegen Hoewel de toestand in Tunesië volgens de politie „vrijwel normaal" is, wordt er ook nu van nationalistische wandaden melding gemaakt. Te Sfax Het men transformator in de lucht vliegen. In Tunis bleven de winkels voor de derde dag, uit protest tegen de Franse veilig heidsmaatregelen, gesloten. Er werd ech ter veel handel lange „de achterdeuren" gevoerd. De voedselprijzen zijn enorm gestegen. Na overleg tussen Eden en Schuman Vertegenwoordiger Strauss te Parijs proclameert: ,,'t Saargebied voor de Saarlanders" Schuman heeft namens Frankrijk aan collega Eden, in dezen optredende voor Engeland, verklaard, dat Frankrijk bereid is en definitieve oplossing van het Saarprobleem te overwegen, zelfs vóór het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland. Dit bericht is afkomstig van Engelse diplomatieke zijde. Zoals men weet, hebben Schuman en Eden een serie vraagstukken te Parijs besproken. Eden is al weer te Londen teruggekeerd. Inmiddels blijft het Saarprobleem de Europese eenheid belagen. In Waldmohr bij Trier heb ben Saarlanders gedemonstreerd. Strauss, de diplomatieke vertegenwoordi ger van het Saargebied te Parijs, gaf te kennen, dat het Saargebied politiek onafhankelijk van Frankrijk en Duitsland wenst te zijn. Zijn leuze is: „het Saargebied voor de Saarlanders. steld. Zo denkt Schumacher hy voegde Tengevolge van de gladheid raakte een Baarnse automobilist óp de Rondweg in Utrecht Zaterdag de macht over zijn stuur kwijt, zodat zijn wagen met een hevige klap over de brugleuning vloog en op het voetgangersgedeelte terecht kwam. Beide inzittenden vonden de dood. Oecumenische Jeugdraad bijeen Behoefte aan eenheid leeft niet in de gemeente, meent dr Van der Linde (Van onze correspondent) Eén kerk of géén?!" Dit thema is Zaterdag en Zondag in Amsterdam be sproken door 450 jonge mannen en vrouwen op een conferentie van de Oecumenische Jeugdraad. Het was de in de oecumenische beweging welbe- 1 kende Utrechtse predikant dr H. v. d. Linde, die dit netelige onderwerp in- - leidde en in discussiegroepen is er ernstig en enthousiast over gesproken. Cairo maakt de balans op Schade loopt in de tientallen millioenen guldens (Van onze correspondent Alfred van Sprang) CAIRO, 1 Februari 1952 De Egyptische autoriteiten zijn druk bezig met het bepalen van de schade, welke de recente relletjes in Cairo veroorzaakt hebben. Het is nog te vroeg om cijfers te publiceren, maar het staat wel vast, dat deze schade in de tien tallen millioenen guldens loopt. In de eerste plaats zijn tientallen win kels, hotels, bioscopen en kantoorgeibou- met hun inventaris in die vlammen Als -gevolg daarvan hebben vierduizend personen hun be trekking verloren. Onder de gegeven omstandigiheden is het moeilijk voor hen werkgelegenheid te vinden. Ook het opbouwen van deze etablissementen levert vele bezwaren op. Practisch geen aren verzekerd tegen het molest-risico waaronder deze schade ge rekend moet worden. De kleine winke liers missen derhalve het kapitaal orr te beginnen en de kapitaalkrach tigen ontbreekt het veelal aan de lust risico's te nemen in deze onrustige tijden, speciaal de buitenlan ders onder hen. Enkelen van hen heb ben Egypte reeds verlaten om zidh elders te vestigen. Nederlandse eis tot schadevergoeding De Nederlandse kolonie is er ove: algemeen goed afgekomen. Er zijn geen Nederlandse mensenlevens verloren (Advert en tic Met het oog op de bestaande moeilijk heden inzake het sluiten van een Duits vredesverrag en de wrijving over d« Saarkwestie, zou Frankrijk, aldus Reu- thans bereid zijn, te streven naar eer definitieve oplossing, om een vredesver drag te formeren. Hoge functionarissen te Bonn zijn van oordeel, dat de reeksen verdragen, die gesloten moeten worden om West-Duitsland een nieuwe status te geven, op zijn vroegst eind Maart vol tooid zullen zyn. Ten minste als alles op rolletjes loopt! Maar Schumacher, de leider der sociaal democraten, heeft nogmaals verklaard, dat zijn partij zal blijven bij haar „duide- neen" voor een Duitse deelneming de Westelijke defensie. Volgens hem, hebben de recente gebeurtenissen de „be- driegelijkheid van de politiek der West- Duitse regering" aangetoond. De macht over het Duitse defensieve potentieel wordt in handen van andere volken ge- (Advti Hoofdpijn Een „barstende" hoofdpijn, t tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen blik. Neem dan één of twee AKKERTJES ...die helpen direct! J defensiemaatregelen vereist ec wetswijziging. Het belooft dus nig debat te worden in de Bondsdag. Aan een ander Reuterbericht ontlenen wij echter, dat Schumacher om gezond heidsredenen voor een aantal weken naar het Zwarte Woud is vertrokken. In proefproces 5 boeten geëist Rijbewijs nodig voor landbouwtractor Voor het kantongerecht te Amersfoort heeft Zaterdag een melkrijder terecht gestaan in de principiële zaak of een landbouwtractor onder de uitzonderings- bepaUngcn van 't Verkeersreglement valt. De melkrijder uit Achterveld, had op een tractor met aanhangwagen melk naar de fabriek vervoerd. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie beschouwde de tractor als motorvoertuig. Hij eiste f 6 voor het vervoeren van melk zonder ver gunning, f 12 wegens het ontbreken van de spiegel, richtingaanwijzers en hoorn op de tractor, f 6 voor het mankeren van een kentekenboekje, f 8 idem voor het rijbewijs en f 6 voor het werkboekje. Tot postdirecteur te Zwolle is be noemd H. W. J. Verberne (thans admi nistrateur van het telefoondistrict aldaar) als opvolger van de heer D. Bos, die op 1 Maart met pensioen gaat. Studiegroep meent: Werken na 65ste jaar vaak gewenst „Gedwongen nietsdoen leidt tot seniele aftakeling" Het is voor personen boven de 65 jaar van het grootste belang dat zij in het arbeidsproces blijven ingeschakeld, wan neer zij daartoe in staat zijn. Tot deze slotsom komt na een studie van twee jaar een werkgroep van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Friesland. Op een wereldconferentie in Luik ble ken specialisten onlangs van oordeel zijn dat gedwongen nietsdoen na het 65ste jaar een der voornaamste oorzaken van seniele aftakeling. Het vraagstuk heeft echter ook nog een andere kant. Door het aanblijven van personen die de pensioengerechtigde leeftijd hebben be reikt (en meestal leidende functies be kleden) kunnen de promotiekansen van jongeren in het gedrang komen. Boven dien zal het aantal werklozen er door stijgen. Weer een andere kant van het pro bleem is dat het aantal ouderen door de betere gezondheidszorg naar verhouding steeds groter wordt, zodat de groep pro ductieven 15 tot 65 jaar relatief vermindert. Dit zou tevens betekenen dat een kleiner wordende groep zoveel moet presteren dat de hele bevolking daarvan kan leven. Wanneer dit maar enigszins mogelijk is, moeten werkcentra worden opgericht, waar ouden van dagen bezigheid kun nen vinden, meent de werkgroep. gaan. Wél Nederlandse eigendommen, in het bijzonder van Nederlanders, die in het Shepbeard's Hotel logeerden. Het Nederlandse gezantschap in Cairo heeft zioh inmiddels met een nota tot het Egyptische Ministerie van Buiten landse Zaken gericht, waarin het deelt zich het recht voor te behouden te zijner tijd een eis tot schadevergoe ding in te dienen voor de door Neder landse onderdanen geleden verliezen. Een verantwoordelijke ambtenaar van het Egyptische ministerie van Financiën heeft overigens ail verklaard, dat de regering niet verplacht is schadevergoe ding te betalen, tenzij bewezen kan worden, dat de regering niet in staat geweest is de openbare orde te hand- haiven. De verwoesting van de binnen stad, -mede veroorzaakt door het volko men falen van de politie, is wel het beste bewijs. Al 800 man in Egypte gearresteerd Ook Ahmsd Hoessein ingerekend In totaal zijn nu 800 aanstichters van de opstand in Cairo gearresteerd. Onder hen bevindt zich ook de anti-Britse lei der van de socialistische partij, Ahmed Hoessein. De Britse ambassadeur Ralph Stevenson trad in contact met de kabi netschef van Koning Faroek, Hafez Afifi Pasja genaamd. Vermoedelijk heeft hij poolshoogte genomen over de kansen voor hervatting der Anglo-Egyptische be sprekingen. Volgens de Sunday Express, zou de Suez Kanaalzone onder bevel van een Egyptische generaal worden ge plaatst,, mits Cairo accoord gaat met toe treding tot het verdedigingscommando voor het Midden Oosten. Veldmaarschalk Montgomery zou dan opperbevelhebber in het Midden-Oosten worden en luit- gcneraal Sir Brian Robertson opperbe velhebber van de landstrijdkrachten. Overigens, aan speculaties dienaangaande ontbreekt het niet. Wij zijn. aldus dr Van der Linde, geen kerk. maar delen en brokstukken er jj|| Geen van allen kan zich de kerk men. De pogingen om hiertoe te komen worden in Nederland verhinderd door beletselen van Gereformeerden en Her vormden, van orthodoxen en vrijzinnigen. Volgens spr. hebben de kerken dië en elders geen zending, maar vulgaire propaganda bedreven. En dit alles of schoon in het Nieuwe Testament sprake is van één kerk. die over de gehele reld een organisatorische eenheid moet vormen, die wezenlijk één is in het ge loof en in elke stad en in elk dorp al leen bestaansrecht heeft. Deze kerk om vat alle volken en rassen, alle standen en alle klassen, alle mannen en vrouwen. Zij vormt een grote federale veelheid, maar toch een karaktervolle eenheid. Tradities handharen De behoefte naar eenheid, vervolgde dr v. d. Linden, leeft echter niet in de gemeente. Hervormden, Doopsgezinden en Remonstranten willen liever in eigen kerk bij elkaar blijven. Ook de leiding der kerk voelt er niet voor, want ieder wil graag zijn tradities handhaven. Wij doen echter, zei spr., een doodzonde, als we het oecumenisch vraagstuk niet wil len oplossen. Een vol credo moeten we laten horen en niet als dwerggemeenten naast elkaar blijven leven. Theologische verschillen, die dr Van der Linde als oude runderen en versle ten beestjes aanduidde, mogen geen be letselen vormen. De bevordering van de oecumenische gedachte moet men meer zoeken in het ongemerkt invoeren van vernieuwingen in de kerken, waarbij men zich dan later van theologische ex plicaties rekenschap kan geven. Als ge volg van deze vernieuwingsbewegingen nen van elkander het goede over nemen. Ook in Nederland is zulk een door braak nodig, waarin de jeugdgemeente belangrijk aandeel kan hebben. Niet theologen, maar gewone gemeenteleden Bijzonder hoogleraar te Utrecht Het curatorium voor de bijzondere leerstoel in de pastorale psychologie en psychopathologie, welke leerstoel van wege het Utrechts Universiteitsfonds bij de faculteit der Godgeleerdheid» aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is gevestigd, heeft te rekenen vanaf 10 October 1951 dr J. H. v. d. Berg, privaat-docent aan de Gem. Universiteit te A'dam en docent de Stichting „Kerk en Wereld" te Driebergen, benoemd tot bijzonder hoog leraar in de pastorale psychologie en psychopathologie. Prof. fnr dr J. A. v. Praag, hoogle- lar in de Spaanse taal en letterkunde in de Gem. Universiteit van A'dam, zal op uitnodiging van The Holland Scholar- ship Trust en op voordracht van de Ned. Organisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek verschillende Britse-Uni versiteiten bezoeken om kennis te nemen de methodes en vorderingen der Hispanistische wetenschap in het Ver enigd Koninkrijk. theolo- de zichtbare eenheid der Advertentie Het lied der aetheraolven DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 G) Morgenwijding 9.15 Gram 9.35 Gi Voor de kleuters 11.00 Voor de zie. Alt en piano 12.00 Piano-trio 12.40 en orgel 1.00 Nieuws 1.15 Mededelin- 1.20 Dansmuziek 2.00 Voor de vrc Gram 2 40 Schoolradio 3 00 Gram e Amerikaanse buren" 4.00 Gram de kinderen 4.50 Kinderkoor 5.15 Gi Cello en piano 6.00 Nieuws 6.15 Lichte KRO .30 Gram 7.45 Morgengebed 8.00 8.15 Gram 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram 9 40 Lichtbaken 10.00 Voor de kleuters 10.15 zijn grote kinderen wild». rang, die met pensioen lalf jaar langer blijven. Hij besprak dit met de administrateur. Die ging onderzoeken, hoe hij dit zaakje zou regelen. Daartoe riep hij Flip bij zich. „Wat ben jij van plan, Warre, met je ver lof?" „Ik heb geen plan. Wat acht u het beste?" „Ik geloof, dat jij je eigen belang het meest zult dienen door vlug te gaan en op tijd terug te wezen." Flip keek onderzoekend. „Kijk eens", hernam de chef, „ik zal open kaart spelen. Je weet, dat Karelse met pensioen gaat. Maar hij wil een half jaar nadienen, dus 'hij blijft nog ruim een jaar. Zodra hij weg is wil ik jou aanstellen in zijn plaats. Als je daar geen bezwaai tegen hebt." „Volstrekt niet, mijnheer, integendeel" ant woordde Flip verrast. „Goed, jij vraagt dus verlof. Over twee maan- Flips toekomstige promotie worden. Ieder zag in hem de man in opkomst, Zee, Suez, Port Said. ging voorspoedig. Sabang was voorbij, toen volgde Ceylon met zijn heerlijke klimaat, de Golf van Aden, Straat Bab el Mandeb, Rode de toekomstige chef. „Die Warre is een boffer!' „Hij is een flinke kerel." K. JONKHEID Een verhul dat eindigt. >rlor 194# begint den kun je vertrekken. Na je terugkomst treed en voldaan, hij voelde zich zeker' Wie ging „Waarom protegeert de baas hem zo?" „Hij protegeert hem niet.Hij acht hem een bruikbare kracht, die hij voorgoed wil verbin den aan de onderneming." Flip vroeg niet naar het waarom. Hij was trots Nederland ligt ten westen. Dus het gevaar voor De Middellandse Zee! Flip dacht aan de heen reis, de Straat van Messina, de gesprekken aan boord. Wat lang geleden! En toch nog kort. De stemming aan boord was opgewekt, de kust van Europa naderde. Toen kwam de kapitein beneden. Zijn gezicht stond gramstorig. Zo juist had hij een medede ling ontvangen van de marconist. „Het gaat niet goed in ons oude nest. De bot sing is gekomen, in Polen wordt al gevochten." „Wat moeten wij nu?", werd er gevraagd. „Niets. Wij varen gewoon door. In Genua kan gedebarkeerd worden. De boottrein blijft rijden, Italië doet niet mee. Dus ieder kan gewoon naar Dit gaf drukke gesprekken onder de reizigers. De eerste indruk was neerdrukkend, maar gelei delijk werd de stemming beter. „De oorlog gaat in oostelijke richting. je nieuwe functie, „Ik ben u zeer dankbaar. En ik hoop het ver trouwen, dat u mij schenkt, niet te beschamen." „Goed zo. Wel gefeliciteerd." Ze drukten elkaar de hand. ooit met verlof met iulke vooruitzichten? Vast heid en promotie lagen reeds gereed vóór zijn vertrek. Zijn salaris zou aanmerkelijk omhoog gaan. Hij ging nu genieten van zijn verlof <?ns land is kleiner dan in de wereldoorlog." Ieder was bereid, het daarmee eens te zijn. En het viel inderdaag mee De treinreis gaf nog enige spanning, maar de aankomst maakte alles goed. Nederland leefde gerust. „Het is al- dan weer hard werken. Reeds nu maakte hij liJd e°*d voor ons afgelopen, het zal wel XXV. Moeder. Nu volgde een drukke tijd. Alles moest gere geld worden, een gedeelte van het huisraad opge borgen, een ander deel verkocht worden. Kleding moest er zijn voor de reis, kleding voor aankomst hebben onze plannen. Bij zijn terugkomst, volgend jaar, hij dit en zou hij dat. Wel was Europa weer roerig. Maar dat was telkens zo, daar niet op letten. De politiek inte resseerde hem niet. Enige dagen geleden was de boot afgevaren - - Europa. Koffers moesten gepakt en gereed gezet van Batavia en kon dus elk ogenblik verwacht ernstig met Jan te praten. Hoe moest liet ten worden voor expeditie naar de haven Belawan. worden Na aankomst scheepte Flip zich in met slotte met de zaak van vader? Ten slotte de afscheidsbezoeken. Alle bekenden vrouw en zoontje. (Wordt vervolgd) goed aflopen. We zijn paraat inundaties." De aankomst was een grote gebeurtenis. Bei de vaders en moeders waren aan het station, alle vier wat verouderd, maar nog flink. Flip nam zich voor, bij de eerste gelegenheid 40 Schoolradio 1-1.00 Voor de huis- 1.30 Schoolradio 12.03 Promenade- n solist 1.00 Nieuws 120 ..De trage- „Studi jeugd In Suriname" 6.00 Nieuws 6.15 Actua liteiten 6 20 Sport 6.30 Gram 6.45 Curs voor Ickenspelers 7.00 ..Hier is vrij Europ; vaudeville-programma 7.30 Gram 7 40 „Dit is leven", causerie 7.50 Gram 3.00 Nieuws 8 08 Dc gewone man 8.15 Omroeporkest en solist (9.10 Actualiteiten en ..Radiodokter") 10.10 Vocaal ensemble 10.45 Herdenking Z 'hllharmonlsch Orkest. ENGELAND. BBC Homi 12 00 Schoolradio 12 40 Vespci ideren 7 00 i 1 FBI Series e. 330 .-ecltal 1.00 1 30 Voor de arbeiders 2 Oi .Muslc-Hall" 3 00 Schoolradk '1 Schots orkest 6.00 Voor di Mcuws 7.15 Sport 7 20 Gran 8.30 Pianorecital 9.00 Hoor n piano 1145 Parlcm entsoverzicht 12 00 lieuws 12 03 Verslag V.N. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Koperorkest 2.45 Voordracht 1.00 Pa riem entsoverzicht 15 Dansmuziek 145 Orkestconcert 2.45 'oor de kinderen 3.00 Voor de vrouw 4 00 lev. muziek 4.30 Voor de soldaten 4.45 Lich- e muziek 5.15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Gev. riuziek 6.15 Orgelspel 6.30 Gev. programma 45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8 30 'erzoekprogramma 9.00 Opera-orkest 10.00 tzending 7 00 Or- jziek 9 50 Gram lordracht met gi- 6.30 !0 Gram 11.45 Nlei BRUSSEL. 324 m. i 12.34 Gram 12.50 Koer Nieuws 5.10 Gram 5 15 Voor de kleu- 5 30 Causerie 5.40 Gram 550 Boekbe- <ing 6 00 Radio-documentaire 6.23 Gram Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Lich te muziek 750 Syndicale kroniek 8.00 Hoor spel 9 15 Gram 9.45 Actualiteit 10.00 Nieuws 10.15 Gram 1050 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12 05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10 en 2.30 Gram 5.00 Nieuws 5.15 en 6.30 Gram 7.00 en piano 720 Gram 7.45 Nieuws 8.00 9.00 Omroeporkest 10.00 Nieuws 10.10 Gram 1050 Nieuws. TELEVISIE LOf-IK DINSDAG: KRO: 20.15—21.45: 1. „Voor oog en oor", a. Bezoek aan het Zoölogisch Mu seum tc Amsterdam; b. Film; c. De Noord en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij; I d. Weeroverzicht; Pauze; 2. Spaanse dansers. hebben grote dingen tot stand gebracht. Dr Van der Linde besloot zijn rede met dc opmerking, dat het door hem ont wikkelde standpunt het mogelijk maakt om naast Niemöller te staan, oi gisch rechts en politiek links te Hij wekte de jongeren op om ni in eigen muizenhol te kruipe^ i ijveren *- kerk. Zondagmiddag na kerkgang in de morgenuren heeft de jonge Zweedse i predikant B. T. Molander gesproken over het jeugddepartement van de Wereld raad van Kerken. De heer A. Spijkerboer gaf zijn indrukken weer over het werk onder de vluchtelingen in Duitsland, ter- i wijl C. M. baronesse Van Heemstra rap- porteerde over de stand van het oecu menisch werk hier te lande. In een slui- j tingsdienst ging voor dr C. Riemers, Evang. Luth. predikant te Amsterdam. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Groningen (vac.-H. W. te Winkel) H. L. van Zij 11 Langhout te Lemmer. cand. J. J. Nijenhuis te Amsterdam, Paramaribostraat 1541. Geref. Kerken amen: naar Vriezenveen H. J. ten Brink te Den Haag-Loosduinen, die bedankte voor Blija. Bedankt: voor Amsterdam (wijk 4) Timmer te Den Haag-Oost. Beroepbaar: de classis Stadskanaal heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer H. Eeddes, J cand. te Wildervank. Geref. Gemeenten tal: te Werkendam H. Llgten- berg te Rotterdam en J. v. d. Berg te Utrecht. West-Duitsland en het Vaticaan De sedert een jaar in West-Duitsland - gevoerde discussies over de bezetting van de diplomatieke post bij het Vati caan, zijn» weer opgeleefd nu bekend is 1 geworden, dat een Beierse protestant thans als voornaamste candidaat voor deze benoeming geldt. Verwacht wordt dat Prins von HohenloheLangenburg tot eerste ambassadeur der Bondsrepu- j bliek bij de Heilige Stoel zal worden benoemd, doch in politieke kringen legt i men er nadruk op, dat deze benoeming I geen principieele beslissing zou vellen over de warm omstreden vraag of een Katholiek dan wel een Protestant naar het Vaticaan zou moeten worden gezon- j den. Men wil met de benoeming van j deze Protestant dus niet bij de oude ge- j woonte aansluiten, dat Duitsland in 1 Rome door een niet-Katholiek was ver tegenwoordigd. Bij de vrijwel gelijke verdeling van Katholieken en Protestan ten in West-Duitsland acht men een her- vattirig dezer gewoonte in Kath. kringen niet meer verantwoord. Belgische onderwijsdelegatie naar Nederland Uit hoofde van het Belgisch-Ned. Cul tureel Accoord komt op 5 Febr. a.s. een groep van 25 Belgische leraren uit het M. O. naar Nederland. Zij zullen gedu rende hun vierdaags bezoek een studie maken van het onderwijs in de physica, scheikunde en biologie. Vooral scholen voor middelbaar onderwijs en voorbe reidend hoger onderwijs, waar volgens bijzondere onderwijsmethodes wordt ge werkt, zullen worden bezocht. Benoemingen Chr. onderwijs Tot onderwijzer(es) zijn benoemd: aan de Chr. B.L.O.-school te Drachten J. A. Romijn te 't Zandt (Gr.); aan de Chr. Nat. School te Nijemirdum mej. G. Berg huis te Gaastmeer; aan de Pr. Irene- sohool voor B.L.O. te Middelham is M. Prins te Maasland; aan de Pr. Juliana- school te Barneveld mevr. J. Roelofsen- Hensen te Stroe en A. Schuurmans te Amersfoort (beiden tijdelijk); aan de Chr. School te Hazerswoude (dorp) mej. J. Hoek te Rijswijk; aan de Bijz. ULO- school te Schiermonnikoog tot hoofd P. Stehouwer te Zwijndrecht; tot tijdelijk leraar D. Hortensius te Oegstgeest Benoemd: tot onderwljzer(es) aan: Chr. school Haarlem mej C A A van Seters te Beverwijk; aan Talmaschool te Heerlen G f ®°7?enlan ,e Zalk; aan Dr Kuyperschool te Rotterdam me) H K Olijrhook. aldaar: tot lerares aan le Chr huishoudschool in Den Haag mej G G Harkema. aldaar. prof dr P. Zumthor te Amsterdar verleend om aan de is opdracht verleend bifuengewo! Prof. middag hi raar in Utrecht, t de geologie. onderwijs geopend. m nebijzca' i onderwijs te ge- C Stoor AMSTERDAM Gem Univ. 2 Februari Geslaagd cum laude voor het doet cx Sla vische taal- en letterkunde: mej A M Lied- meyer Haarlem; voor het cand ex Klas- daal: J Th Hem J M Korsten, en J Mledema. allen te lingen: G J van den Bosch. Kulnre- H W J Broers. Meppel; F T J Jansen. Kioos- ren; L M A A Jansen. Wecrselo: J Zeerijp; B P H Schrader, Oisterwijk. Cand ex godgeleerdheid; J van der Werff, issen. Cand ex wis- en natuurk (a): J Bonnin- a, Groningen. Doet ex rechtsgeleerdheid: R Elslnga, GRONINGEN. 2 Februari Bevorderd tot tandarts mej A L J ten Elze, Zutphen. UTRECHT, 2 Februari - Geslaagd- doet ?schiedenis F Dicporlnk tc Utrecht; cand ichten: mej J Latuperisa te Zeist en mej

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2