Jlicuwc £ciHsrfje (taant Geruchten rond de „Alkmaar" Verzoenend gebaar van Egypte hoop bij Britten herleven Maher „williger" voor commando inzake het Midden Oosten doet De Bey van Tunis had onderhoud met Franse resident Wist U Geeft acht op de Christelijke zede Duitse gevangenen in Drente begonnen hongerstaking DONDERDAG 31 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) 'ïws« en dertigste jaargang No 9343 Directie: F. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NRTIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken .StaatvastfcJ) f< gljetfma ago bert in tcgtjenspaet" Amerika werkt achtei de scheimen DE NIEUWE PREMIER, Maher Pasja, heeft zich bereid verklaard, elk accoord, dat door de Engelse ministerEden, zou worden aan geboden, in overweging te nemen. Deze moedgevende woorden van Egyptische zijde waren het resultaat van een bezoek, dat de Britse ambassadeur aan Koning Faroek had gebracht. Het was de eerste audiëntie, die Faroek de diplomaat toestond sinds October van het vorige jaar. Ook zijn de ambassadeurs der drie landen, die het defensie-com mando voor het Midden Oosten voorstaan, met premier Maher in contact geweest. Berichten wijzen er op, dat Maher bereid zou zijn. het overleg over dit defensiecommando te heropenen, maar veel zal hierbij afhangen van de houding der Wafdisten en het te vormen „nationale front". Amerika werkt „achter de schermen", want de ambassadeur Jefferson Caffery werd bij herhaling door Koning Faroek ontvangen. Toch houdt men er te Londen rekening mee, dat de spanningen in dit gebied nog geruime tijd zullen voortduren. Ook is aan dertig oorlogsschepen thuisvloot opdracht gegeven, naar de Middellandse Zee te vertrekken, ter versterking van de vloot in het Nabije Oosten. Op een persconferentie heeft Dean Acheson verklaard, dat de verdragsrech ten van Engeland in de Suez Kanaalzone niet vervallen zijn. Anderzijds vindt hij het de meest logische weg, dat Egypte toch gaat meewerken aan een defensie commando voor het Midden Oosten. Churchill heeft in het Lagerhuis be toogd, dat alleen op internationale basis een oplossing voor de vraagstukken van het Midden Oosten gevonden kan wor den. Wij herinneren aan het artikel van de News Chronicle, waarin gezegd werd, dat Maher Pasja inderdaad bereid is, de in stelling van een verdedigingscommando voor het Midden Oosten in overweging te nemen. Voor het moment overheerst het optimisme, zelfs verwacht men de spoedige terugkeer van de Egyptische ambassadeur naar Londen, die het rige jaar, eind December, werd terug geroepen. Echter, om nog even terug te komen op de toezegging van de Egyp tische premier inzake het defensie-com mando voor het Midden óósten, dit zou moeten geschieden binnen het kader var de V.N. In het algemeen is de toestand in Cairo Aardgas wordt even duur als kolengas Bron van Amerikaanse allure bij Wanneperveen? Het aardgas dat het rijk overneemt van de Nederlandse Aardolie Maatschappij zal verkocht worden tegen de prijs die kolen- gas in het algemeen kost. De gemeenten die het aardgas straks zullen distribueren, zullen er dus niet beter of minder van worden. De resultaten van de boringen in Noord-Overijssel en Zuid-Oost Drente wijzen er op dat de aangeboorde gasbron nen van Wanneperveen en De Wijk bij elkaar horen. Mocht dit zo zyn, dan kan hier een bron van Amerikaanse allure worden verwacht, zo menen Ged. Staten van Drente. Aanklacht van Friezen in de doofpot? Is het juist dat de officier van Justitie in Leeuwarden geen gevolg heeft gege ven aan aanklachten die met betrekking tot de relletjes bij de zaak-Fedde Schu- rer zijn ingediend door P, Wybenga, chef-redacteur van het Friesch Dagblad, en C. Sikking, redacteur van de Volks krant, en dat dus niet tot vervolging van Om te stimuleren onveranderd gebleven, maar Reuter te kent hierbij aan, dat de toekomst on zeker is. Het Egyptische leger bewaakt nog steeds alle vitale punten. Bij schillende consulaten in Egypte stromen de eisen binnen tot schadevergoeding. Zo stelt Zweden Egypte aansprakelijk >r de verwoesting van het consulaat Cairo. Voorts is order gegeven de universiteit van Cairo op 16 Februari te heropenen en alle scholen zullen op 2 Februari weer beginnen. Maar de con certen. die door het Weense symphonie- orkest in Egypte zouden worden gegeven, blijven afgelast met het oog op de nog voortdurende politieke spanning. Thans blijkt meer en meer, hoe schan delijk het bij de onlusten is toegegaan. Toen een der leden van de Britse „Turf- club" het brandende gebouw verliet door langs aan elkaar geknoopte lakens, beneden te klimmen, werd hij door de menigte doodgestoken. Ook zijn lijken gevonden, welke zo deerlijk brand waren, dat zij, aldus Reuter, op de vuren moeten zijn geworpen. Van een lijk waren een been boven de knie, een hand en onderarm afgesneden. Van een ander was de schedel ingeslagen. Deze barbaarsheden corresponderen met de berichten, welke wij uit de eerste hand van onze correspondent Alfred Sprang reeds Maandag uit Cairo ontvin gen en die zich zelf te nauwer nood uit een brandend hotel kon redden. De nlelingen hebben circa 15.000 me werkloos gemaakt en de schade is nog veel groter dan aanvankelijk geschat, n.l. 50 millioen pond sterling. Meisjes uit het Engelse Graafschap Buckinghamshire oefenen zich, in Middel eeuwse klederdracht voor de pannekoekenloop, die ieder jaar in het dorpje Olney wordt gehouden. De af te leggen weg van de dorpspomp tot aan de trappen van de St. Pieters en Paulskerk is 400 meter lang De wereldproblemen Spoedconferentie der „Grote Drie" Vóór N.A.T.O. te Lissabon bijeenkomt De ministers van Buitenl. Zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika zullen op 13 Februari te Londen bijeenkomen, teneinde de rol van West-Duitsland in de Westelijke defensie te bespreken. Deze conferentie wordt gehouoden drie vóór de Westelijke ministers naar Lissabon gaan, teneinde de zitting van de Atlantische Raad bij te wonen. Deze vindt dus op 16 Februari plaats. Het is op verzoek der Britse regering, dat de ministers van Buitenl. Zaken der Grote Drie te Londen de koppen bij elkaar steken. Volgens A.F.P. wordt ook Adenauer, de West-Duitse Bondskanselier, uitgeno digd, bij de besprekingen te Londen aan wezig te zijn. Waarom deze vóór-confe- ie? Men wil een basis formeren voor meest urgerrte wereldvraagstukken. Deze zyn: Egypte (waarover elders in dit nummer); het Verre Oosten; de moeilijkheden tussen Frankrijk en Duiti- land, welke de vorming van het Euro pese leger in de weg staan. zDean Acheson komt over twee weken Europa, o.a. ter bijwoning va. vergadering der N.A.T.O., die, zoals reeds vermeld, op 16 Februari aanvangt en wel te Lissabon. Rechters in staking Uit protest tegen een uitlating van de minister van Justitie, die meent dat de Israëlische rechters veel te zachtmoedig straffen, zijn de laatsten vandaag soort staking begonnen. Zij weigeren vonnissen uit te spreken Gezant weer terug Prezië houdt voet bij stuk „Intern. Hof niet bevoegd in oliegeschil" Na een verblijf van 12 dagen in Teheran is de Perzische gezant in Nederland, de heer Hoessein Navab gisteravond per KLM-toestel in ons land teruggekeerd. Hij heeft, zoals men weet, met zyn rege ring ruggespraak gehouden over de Per zische houding bij de behandeling var het oliegeschil voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Navab deelde bij zijn aankomst mee. dat Perzië zijn houding niet heeft gewijzigd. Het land blijft van mening, dat het Hof niet be voegd is in de oliekwestie. Een en ander zal de Perzische regering het Hof mee delen in een antwoord-nota, die de gezant uit Teheran heeft meegenomen. Amerikaanse kaasstop blijft voorlopig De Amerikaanse Senaat heeft het voorstel tot afschaffing van de ir beperking op kaas niet aangenomen doch teruggewezen naar de bank- en valuta commissie, welke pas 3 Maart a.s. port zal uitbrengen. Aantrekkelijke beurs in Utrecht iMeubelen in elkaar zetten naar eigen smaak en inzicht Kleinbehuisden kunnen toch een prettig en comfortabel interieur hebben TAL VAN NIEUWTJES op het gebied van de huiselijke haard worden ten toon gesteld op de Beurs voor Meubelen en Woningtextiel, die van 4 tot 8 Februari in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden en Maandag ochtend door de Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Rei- nalda, zal worden geopend. Er zijn 175 exposanten op een oppervlakte van 6000 vierkante meter. Beatrixhal staat een nieuw soort meubelen, ontworpen met behulp z.g. „maatformule". De formulemeubelen scheppen de mogelijkheid met een klein aantal onderdelen talloze combinaties te vormen. Door wijziging van de laden, deuren, zijwanden e.d. kan elk interieur aan eigen smaak of aan de omstandig heden worden aangepast. De collectie bestaat uit vijftig modellen, waaronder bergmeubelen voor linnengoed, kleren, eetgerei e.d., terwijl ook schrijfbureaux, barmeubelen, ladekasten met ingebouwde kaptafels en zelfs hele hoek-combinaties uit de onderdelen kunnen worden samen gesteld. Woon-slaapkamer Zeer aantrekkelijk is de gecombineerde woon-slaapkamer: theemeubel, bank, ladenkast, boekenkast met opbergkast. De bank kan bovendien dienst doen als éénpersoonsbed, desnoods als litsjumeaux (het tweede bed zit dan onder het eerste en kan worden uitgetrokken). De bank Vervroegd allosbaar Geen bezwaren meer tegen leningen van Den Haag, Leiden, Enschede J,nschrijvingen thans opengesteld Op 8 Februari a.s. opent bij de Am- tegemoet te komen, die, zoals wij meid- male Handelsbank de inschrijving op f 10 male Hadelsbank de inschrijving op f 10 millioen 4 procents 30-jarige obligaties van de gemeente 's-Gravenhage, f 5 mil lioen Enschede en f 5 millioen Leiden in stukken van f 1000 a pari. De obligatie houders kunnen ingaande 1 Maart 1953 telkenjare op 1 Maart aflossing krijgen met verrekening der rente, die boven het toegestane rentegamma uitgaat. De gemeenten mogen Ingaande 1 Maart 1957 vervroegd aflossen a pari mits z(j dit drie maanden tevoren meedelen en zonder aftrek van rente. Deze laatste clausule is opgenomen om ■waren van de minister van Financiën f 100 worden afgelost. Ook Utrecht wil een premielening Mits de raad er zich mede verenigt e er hogere goedkeuring te krijgen is, zal de gemeente Utrecht een 2Vi pet 40-ja- rige premieleriing uitgeven van f 5 mil lioen, in series van 10 obligaties a f 100. Er zijn drie premies van f 100.000, 6 pre mies van f 50.000, een vijftigtal van f 25.000, voorts van f 5.000, f 2500, f 1.000. f 250 en f 123 (de nominale waarde der obligaties inbegrepen), terwijl 34.000 obligaties tegen de nominale waarde van wordt overdag bedekt met een bijpas sende hoes. Alle mogelijkheden zijn hier- nog lang niet opgesomd. In de laden- kast zit een ingebouwde kaptafel; in df bovenste la, achter de opklapbare spie- is een buislamp gemonteerd, de Irenehal vindt men een nieuw* -in-één-fauteuil". Met één handgreep kan deze worden veranderd van een male tafelfauteuil in een salonfauteuil, rookstoel of een lage haardfauteuil. Bij deze stoel kan een tafel worden ge leverd, die zowel als werk- of eettafel, alsook als lage salon- of als rooktafel dienst kan doen. De lichte, degelijke, veelal vrij goed kope rotanmeubelen vindt men in véle stands. Voor kleinbehuisden is er verder nieuw opklapbed, dat niet alleen op zijn kant kan worden gezet, maar boven dien zonder enige inspanning kan worden weggerold en in een hoekje opgeborgen. Inbzekeis speelden Klein Duimpje inbrekers hebben in Venlo zichzelf verraden doordat zy de methode van Klein Duimpje hadden gevolgd. Zij hadden een kraakje gepleegd in een café aan de Veldenseweg. Omdat zij de geldla leeg vonden, namen zy een portie eieren en worstjes mee, die zy onderweg oppeuzelden. De eier schalen lieten zij achteloos op straat vallen. Voor een politiehond vormden deze schalen een aanwijzing om de mannen, drie inwoners van Venlo, op te sporen. Het stadsbeeld van Cairo is op het ogenblik weer enigszins normaal gewor den, al zijn overal nog de sporen van de bloedige onlusten van enkele dagen geleden te zien. Rechts: de overblijfselen van het beroemde Shepheards hotel Gelijk men weet, werd het gebouw door de oproerkraaiers in brand gestoken en moest onze correspondent Alfred van Sprang, die daar verblijf hield, hals- over-kop het vege lijf redden. (Telefoto) Partijen naderen elkaar Parijs bereid tot matige concessies, maar hoe zal linkse Destourpartij reageren? de B?y van Tunis de Franse resident-generaal, De Hauteclocque, ont vangen. Ook Tsjenik, dat is de premier, was bij dit belangrijke onderhoud aanwezig, waar nieuwe Franse voorstellen werden overhandigd. Officieel is de inhoud van de nota, waarin die voorstellen waren vervat, niet bekend gemaakt. Echter geven Reuter en Ass. Press daarover suggesties. Frankrijk zou bereid zijn de souvereiniteit van de Bey te erkennen eia de bijeenkomst van een commissie voorstaan, om alle oorzaken der huidige spanningen te bespreken. De vraag is, hoe de Neo Destourpartij, dus de extremistische organisatie, op dit alles zal reageren. Men neemt aan, dat De Hauteclocque er op heeft aangedrongen, dat de twee Tunesische ministers, die naar Parijs ge zonden waren, om te protesteren, zullen worden teruggeroepen. Dit zou dus een struikelblok minder zijn. Anderzijds kan men het feit, dat ook premier Moham med Tsjenik bij het onderhoud aanwezig was, beschouwen als een aanwijzing, dat hij en zijn collega's in Parijs nog steeds de volle steun van de 70 jaar oude Bey hebben. Ontslagen is hij in ieder geval niet, die Tsjenik. De Franse resident generaal, De Haute clocque, die de zeggenschap in Tunis heeft, werd met grote statie op het pa leis van de Bey ontvangen. De lange weg was afgezet door Franse militairen en bij de poort van het paleis werd hij begroet door een detachement der lijf wacht van de Bey. in kleurrijke uni formen. Zien wij het juist, dan zal de Franse regering enige concessies moeten doen. Vijf jonge werklozen na 20 inbraken gepakt Vijf werkloze jongemannen, die in En schedé en omgeving twintig inbraken hebben gepleegd, zijn gearresteerd. Van de f2000 die zij hebben buitgemaakt, is nog slechts f 10 over. De rest hebben zy in café's verbrast. Het was hun alleen om „groot" geld te doen. Sieraden en munten namen zij niet mee, maar legden zij keurig op een rijtje op tafel neer. Bij één- slachtoffer legden zy een sigaar naast een gouden tientje. De arrestanten zijn de 21-jarige J. L., de 20-jarige M. S., de 29-jarige H. V., de 20-jarige H. J. D. en de 19-jarige H. J. A Draadbreuk Treinverkeer Leiden Den Haag gestremd Vanmorgen om half 12 is boven eer van de treinsporen tussen Leiden er Voorschoten de draad gebroken. De elec- trische treinen van Amsterdam reden daarna niet verder dan Leiden en van Rotterdam niet verder dan Den Haag. Tussen Leiden en Den .Haag werd een pendeldienst onderhouden. Hiertoe behoort de opzegging of afschaf fing van het ambt betreffende het direc teurschap van politieke zaken in Tune- Ook deze functie was een der oor zaken van wrijving. Tegengesproken wordt, dat Parijs het zenden van solda- ïaar Tunesië heeft gestaakt. Alleen worden momenteel geen soldaten meei gezonden, omdat alle voorgenomen ver sterkingen reeds scheep zijn gegaan. Voorts matige men zijn voorbarig op timisme, want volgens A.F.P., hebben de nationalistische organisaties een oproep gericht tot de bevolking, om op 1 Febr. algemene staking te gaan. En een groep Arabische en Aziatische staten in de V.N. heeft zich gewend tot Veilig heidsraad en Assemblée over de toestand Tunesië, die grote bezorgdheid wekt. De gearresteerde leiders der extremisten zijn nog niet vrijgelaten. In het gebied Bizerta vonden zelfs dertig nil ;taties plaats. Af en toe wordt er geschoten. Het vleesland Argentinië ziet zich genoodzaakt om in hotels en restaurants één vleesloze dag per week in te vo Mr D. U. Stikker is door de raad van de Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking benoemd tot voorzitter ener thans ingestelde missie van onderzoek naar maatregelen tegen de Europese kolenschaarste. De boedel van wijlen prof. dr Willem Mengelberg zal begin Maart by een Amsterdamse kunstveiling worden geveild. De opbrengst is bestemd voor de inrichtng van een rusthuis voor musici in het woonhuis van wijlen prof. Mengelberg in Zuort in Zwitserland. In het veilinggebouw is men begonnen met het sorteren van de spullen, waaronder zich oude schilderijen, antiek glaswerk en tal van muziekinstrumenten bevinden. DAT in 1951 op de Venlose eierveiling ruim 100 millioen eieren zijn omgezet (vóór de oorlog 130 millioen) en de di recteur N. W Maas is opgevolgd door N. Maquine, J. Gerards en J Hobbelen- DAT de eind 1951 opgerichte N.V. Luchtvaartbedrijf Meteor te A'dam dit jaar met haar drie Austers plm. 10 000 ha gewassen, waarvan 1500 ha koolzaad in de N.-O. polder kan, besproeien tegen insectenplagen. DAT vier dames (onder wie mej. B. Kniest uit Oegètgeest en mevr. Bontebal- Hogenes uit Woubrugge) bij de Klap rooscollecte een 4-daagse reis naar Enge land hebben gewonnen en 4 anderen Brussel mogen. DAT de nieuwe voorzitter va: Gezondheidsraad, de arts P- A. Luyt, in de plaats van de oud-' dr J. J. Brutel de la Rivière is benoemd tot lid van de adviescommissie tandheelkundige verzorging. DAT de Slag in de Javazee Vrijdag het televisiepogramma van de NCRV zal worden herdacht door de gep. kap. t.z. J. Beckering Vinckers, overlevende le officier van de kruiser Java. DAT de Bond van leraren en leraressen De Klederindustrie en de Bond van er kende leraressen in het Modevak op 9 Februari in Utrecht een federatie van modevakscholen willen oprichten. DAT de oud-journalist G. J. H. Hen driks, oprichter van het R.K. weekblad De Nieuwe Eeuw en dir. van de Druk kerij Helmond te Helmond, 69 jaar oud in Aarle-Rixtel is overleden. DAT het Tweede-Kamerlid Vondeling (P.v.d.A.) aan minister Drees heeft ge vraagd waarom de werklozen in de Oostfriese en Oostgroningse gemeenten (20 pet van de beroepsbevolking) niet in de naaste omgeving worden tewerk gesteld. DAT mr J. B. van Benthem uit Voor burg en ir J. Dekker uit Wassenaar, resp. secretaris en lid van de Octrooi- raad, Maandag voor een studiereis naar Amerika vertrekken. DAT maj. H. M. Stam van de infan terie is overgeplaatst naar de technische dienst en de officier van gezondheid 2e klasse J. M. Weber m.i.v. 1 Januari is bevorderd tot off. van gezondheid le DAT het Ned. Oorlogsgravencomité, afd. Nijmegen, dit jaar zeven pelgrimstochten van Engelsen naar Nijmegen organiseert. DAT De Roemer, een der oudste hotels -an A'dam, wegens belastingschuld f25.000) is gesloten. DAT het Volkssanatorium te Hellen- doorn. een der oudste in ons land. op 6 Mei 50 jaar bestaat en er reeds 15 000 personen zyn verpleegd- DAT Vrijdag en Zaterdag op agrarisch congres van de P.v.d.A. Apeldoorn het ontwerp agrarisch pro gram van deze party wordt besproken. DAT tegen twee autobestuurders, de 27-j. A. P. uit Groningen en de 42-j K. J. D. uit Stadskanaal, die in Vrooms- hoop een botsing veroorzaakten v door de 29-j. mevr. Koddeman beide benen moet missen, voor de Almelose rechtbank resp. 1 mnd en 3 weken plus verlies van rijbewijs voor drie mnd geëist. DAT minister Drees op 9 Februari aanwezig zal zijn bij de opening van het nieuwe tehuis voor bejaarden De Klokkenbelt in Almelo. DAT de vier gearresteerde inbrekers die in het Gooi f 100.000 hebben buit gemaakt, van plan waren een walkie- talkie aan te schaffen om radiofonisch contact te houden met hun op wacht staande handlangers terwijl zy zelf ope reerden. IN ons vorige artikel zagen we, dat de regering de lijkverbranding wettelijk mogelijk wil maken, doch haar geenszins wenst te bevorderen. Wat er op dit gebied gedaan zal worden, zal vrucht moeten van particulier initiatief, waarbij de overheid zekere waarborgen eisen zal. Wij zagen reeds, dat de regering tot dit voorstel gekomen is uit overweging, dat de lijkverbranding, zij het ook zonder wettelijke basis, ja in strijd met de geest der huidige wetgeving, reeds lang ingang heeft gevonden. e over lijkverbranding te oordelen? s bekend, dat er in christelijke kring ernstige bezwaren tegen bestaan, ook al oordeelt men in deze kring over dit on derwerp niet steeds gelijk en zijn er zelfs voorstanders, tot onder de predikanten. De bezwaren voert men terug, hetzij op de Bijbel, hetzij op de Christelijke tradi tie. Ook theologen zijn veelal van mening, dat de Bijbel geen uitgesproken verbod lijkverbranding bevat. Maar waarom, vragen we, zou de Bijbel dat ook, ar toch verbranding onder Israël nim- r gebruikelijk was? Dat juist omge keerd de Bijbel het begraven als het normale kent. zegt reeds iets. En de Christen zal dan nog in het bijzonder in zijn overwegingen willen betrekken dat ook Christus in het graf geweest is. „Wij zijn dan met Hem begraven" (Romeinen 6:4). De Christelijke traditie is eveneens die in het begraven. Het mag dan zó zijn, dat reeds in de Oudheid (Chinezen, Egyp- tenaren) niet allerwegen de doden werden verbrand, een feit is, dat waar het Chris tendom ingang vond het verbranden voor het begraven plaats moest maken. Dit valt temeer op, omdat.in ander opzicht oude gebruiken wel werden gehandhaafd, desnoods met nieuwe inhoud. Is het dan wonder, dat ten onzent de begrafenis mede wordt gezien en ook geëerd als een vrucht van Christelijke volkszede? ^AL reeds om deze redenen de Christen als regel gaarne aan het begraven illen vasthouden, ook de gedachten welke vaak aan de voorkeur voor het verbran den ten grondslag worden gelegd, zullen de zijne niet kunnen zijn. Mogen wij, om hiervan iets te laten en, eens een aanhaling doen uit het ooie boekje „Zon der gerechtigheid" in prof. dr M. van Rhijn? Deze schrijft als volgt over het crematorium van Wes- e nieuwe aula van het crematorium op Westerveld is door Dudok prachtig ge bouwd. Maar deze aula gelijkt, zoals opgemerkt werd, op een atrium van een Romeinse villa, waarbij alleen de slaven de slavinnen ontbreken. Het geheel is symptomatisch voor de ontkerstening anze samenleving. De schoonheid van deze aula is de schoonheid van het ge- idealiseerde en ongebroken leven. Men kan zich hier een offerschaal denken, maar geen kruis. Dudok heeft alle ge brandschilderd glas vermeden, omdat er zelfs voor de verste herinnering aan een kathedraal geen plaats was. Op een ge woon kerkhof worden wij van hoogmoed over het vermeende bezit van het leven genezen. Maar deze aula en het crematie- ceremonieel kunnen deze genezing niet brengen. Een begrafenis op een Groningse terp bij een rode bakstenen kerk. of in het Veluwse zand, is te prefereren. Daar kan men als een verouderde en verweerde aanwezig zyn. In deze aula past dat niet. Hier worden wy niet als gebrekkige ster velingen, maar als helden of half-goden begraven. Het is schoonheid, doch schoon heid zonder troost". Anderen hebben op soortgelijke wijze uitdrukking gegeven aan wat zy als Christenen rondom het vraagstuk van de crematie ervoeren. De Christen zal niet gaarne loslaten de woorden, dat zyn lichaam in verderfelijkheid als een zaad in de aarde wordt gezaaid, opdat het in onverderfelijkheid zal worden opgewekt. Al weet hij, dat ook de lichamen derge nen, die niet begraven zijn, doch bijvoor beeld in de zee zijn omgekomen of door vuur verbrand, eens zullen herrijzen. (Zie voor vervolg pag. 2) Negen raddraaiers overgeplaatst Poging om de aandacht van Bondsregering op zich te vestigen TN DE STRAFGEVANGENIS te Norgerhaven hebben zich dezer dagen moeilijkheden voorgedaan met 57 Duitse oorlogsmisdadigers die enige tijd geleden uit Vught naar Drente waren overgebracht. Aanleiding tot het conflict was, dat een van de Duitsers wegens werkweigering in de cel was opgesloten. De stemming, die de laatste tijd toch al niet best was. omdat de gevangenen evenals Christiansen naar huis wilden, werd er niet beter op en de Duitsers grepen dit incident aan om in honger- en werkstaking te gaan. Het is aan het rustige beleid van de 1 op kracht' te komen. Ook de negen die directeur H. Stouten te danken dat de moeilijkheden zonder rumoer en zonder bloedvergieten werd opgelost. In overleg met Den Haag liet de heer Stouten een groep manschappen van de rijkspolitie aanrukken en onder leiding van de kapitein van deze groep werden de Duitsers in groepen van tien voor het werkvertrek van de directeur opgesteld. „Wilt u efen en werken De Duitsers werden een voor een binnengelaten en de directeur stelde hun de vraag: „Wilt U eten en wer ken?" Het resultaat was dat slechts negen gevangenen in hun houding volhardden. Deze lieden werden on middellijk op transport gesteld naar Groningen. De achtergrond van dit incident moet gezocht worden in het verlangen van deze mannen om de aandacht van de Duitse Bondsregering op zich te vesti gen. Het incident is niet het gevolg van een minder goede behandeling. Trou wens, uit het gedrag van de bijna 250 Nederlandse politieke delinquenten die hier eveneens hun straftijd uitzitten, was te merken, dat men het met het optreden van de Duitsers niet eens was. Dezelfde avond waren alle gevangenen weer aan bet werk na een goeda maaltijd om wear WEERBERICHT Enkele opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met enkele buien. Matige tot krachtige Weste lijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. (Opgemaakt te 10 uur), zon 8.22 tot 17.26; maan 10.12 Op 2 Februari E.K. (AUvertent ƒ8.90 ƒ2.90

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1