EGYPTE VAN RIEBEECK land vol onrusi J7GYPTE, het land, dat op het ogenblik zo vol van onrust is, heeft eeuwen oude tradities en gewoon ten. De Mohammedaanse Godsdienst, die diep in de ziel van het Egyptische volk is geworteld, brengt jaarlijks duizenden Egyp- tenoren er toe, om de reis naar Mekka te maken, de plaats, die en terecht wel eens genoemd wordt: het „Rome van de Moham medanen". Een der tradi ties is, dat bij die jaar lijkse bedevaartstocht door de pelgrims een geschenk wordt meegebracht en de foto hiernaast laat het grote ogenblik zienwaar op het „Heilige Tapijt" de Egyptische hoofdstad ver laat, terwijl kanonnen een ere-saluut brengen. Tien duizenden Egyptenaren zijn dan op de been, om getuige te zijn van de kleurige stoet, die door de straten trekt. gOALS haast overal in de Oosterse wereld, is na de oorlog de anti- Westerse stemming ook in Egypte toege nomen. De studenten met name hebben nagenoeg geen gelegenheid voorbij laten gaan, om van hun steeds vijandiger wor dende gevoelens tegenover Engeland blijk te geven. De aanwezigheid van Britse troepen op Egyptisch grondgebied en daarmede samenhangend de kwestie van het Suezkanaal hebben herhaaldelijk ge leid tot ernstige incidenten. De betogers hebben zich daarbij niet ontzien, trams omver te werpen, auto's in brand te steken, kortom, het gehele openbare leven te verstoren, teneinde kracht bij te zetten aan hun eisen. Inmiddels heeft de Egyptische regering het verdrag van 1936 met Engeland, volgens hetwelk er Engelse troepen gelegerd mogen zijn in de Suez-zone, opgezegd, maar hoeveel binnenlandse onrust is er al niet geweest, vóór het zover wasEr was paniek en ordeloosheid voor nodig, om het volk rijp te maken voor de breuk met Engeland. iyET plan. om een kanaal aan te leggen tussen de Roode Zee en de Middellandse Zee, dagtekent reeds tut de Griekse oudheid. De Egyp tische koning Necho is er mee bezig geweest en Darius, de Perzische vorst, zag er ook wel wat in. Napoleon hep met plannen rond en nu het Kanaal er nog niet eens honderd jaar is, komt er de grootste ruzie over. Met praten is al genoeg geprobeerd, om overeenstemming te bereiken, doch de Egyptenaren zijn steeds een stapje verder gegaan in hun eisen en achter alle diplomatieke glimlachjes (onder) was een wereld van haat verborgen. En al deden de Engelsen zo nu en dan een concessie tegenover Egypte, bijvoorbeeld door de oude historische citadel in Cairo, waar zij sinds 1882 troepen stationneerden, aan de Egyptenaren over te dragen (rechts onder), zij zagen toch geen kans, om de Egyptische Sphynx te vermurwen. In tussen wacht de wereld in spanning, wat er uit dit alles voor de wereld zal groeien trok naar de Kaap DOEL WAS: stichting van een verversingsslat ion 'T IS GEWORDEN de Unie van Zuid-Afrika I DE groots-opgezette Van Riebeeck- feesten in Zuid-Afrika zijn begon nen. En hoe dichter wij de Lente maand naderen, hoe meer de alge mene feestviering zal toenemen. De hoofdschotel van deze herden king is de grote internationale ten toonstelling te Kaapstad, waarvoor 250.000 pond is uitgetrokken. Onge veer 600 stands zullen een beeld ge ven van de ontwikkeling van Zuid- Afrika op economisch en ander ge bied in de laatste drie eeuwen. Aan het verleden zal op deze tentoonstel ling een grote plaats worden inge ruimd. In pns laatste Kerstnummer ver telden we reeds hoe op 19 December 1651, 's middags 2 uur, Johannes Antonius van Riebeeck en zijn gade Maria de la Quellerie van de Schrei erstoren te Amsterdam vertrokken naar Zuid-Afrika. De Oost-Indische Compagnie ver wachtte veel van deze expeditie. De machtige Heren XVII beseften ten volle het hoge belang van een vaste nederzetting aan de Kaap de Goede Hoop. En na veel wikken en wegen werden dan ook drie schepen uitge zonden, bemand met 60 toekomstige kolonisten, meest boeren en am bachtslieden uit Holland en Zeeland, bovendien een dertigtal soldaten, ambtenaren en matrozen. beeck getekend als een driftig en heerszuchtig man. Maar latere (ook Engelse) geschiedschrijvers hebben van hem een ander en beter portret gegeven: Van Riebeeck was zacht van karakter, welwillend, meelij dend, flink waar het nodig was, dap per en ondernemend. Vóór zijn tocht naar Kaap de Goe de Hoop had Van Riebeeck reeds ve le reizen gemaakt. Hy had Batavia gezien, was naar Atjeh geweest, had handel gedreven met Japan, later maakte hij een walvisvaart mee naar Groenland en ook een handels expeditie naar West-Indië. Hij be hoorde tot dat legertje van dappere, onverschrokken mannen uit de gou den eeuw, die de driekleur lieten wapperen op alle wereldzeeën. Aan vankelijk opgeleid tot scheepsdokter, voelde hij zich spoedig meer tot de handel aangetrokken en reeds in 1640 werd hij tot onderkoopman aange steld. De Heren XVII wisten dan ook wel wat zij deden toen zij Van Rie beeck naar de Kaap zonden! Toch was het doel allerminst om land te veroveren of nieuwe handelsbetrek kingen aan te knopen. Men wilde aan de Kaap een verversingssta tion" stichten. De grootste bezoeking, waarmee onze oude zeevaarders steeds te kampen hadden, was wel de gevreesde .scheurbuik". Deze ziekte ontstond onder zeelieden, wan neer dezen lange tijd geen verse groenten of fruit konden nuttigen. (Tegenwoordig zou men zeggen: door gebrek aan vitamine C.) En nu wilde men aan de Tafelbaai een plaats zoeken, welke geschikt was om te verbouwen alles wat voor de provian dering van de Indiëvaar- ders nodig was; ook zou men er een hospitaal op richten, waar zieke matro zen konden verblijven tot dat zy genezen waren. Na een reis van vier maanden zag de expeditie de Tafelberg aan de hori zon verschijnen. De blijdschap was groot en in April 1652 liepen de sche pen de Tafelbaai binnen. Historisch onderzoek heeft uitge maakt, dat het uitgestrekte Kaapse schiereiland toentertijd zo goed als onbevolkt was. Er bevonden zich, vrouwen en kinderen meegerekend, slechts ongeveer 60 Hottentotten. De ze mensen leefden als dieren. De komst van de Hollanders betekende dan ook voor hen verheffing van het levenspeil. Van tijd tot tijd kwamen ook an dere Hottentotten het schiereiland bezoeken. Met dezen knoopte Van Riebeeck handelsrelaties aan. Zo kwam de kleine kolonie in het bezit van schapen en ossen. En... de Zuid- Afrikaanse ,,Boer" was geboren. Een kleine 50 man verliet de dienst der Compagnie. Zij oefenden hun be drijf uit op een plaats met een kring vormig groepje bomen, welke meer beschutting tegen de wind boden. Thans is „Rondebos" nog een der voorsteden van Kaapstad. De beschuldiging die later van Engelse zijde nog wel eens werd ver nomen dat de Hollanders het land zouden hebben gestolen, of dat zij het met wreedheid zouden hebben veroverd, is ver bezijden de waar heid. Van Riebeeck bleek de rechte man op de rechte plaatis te zijn. Onder zijn bekwame leiding breidden tuin bouw, landbouw, wijnbouw, veeteelt en handel zich steeds meer uit. Door verschillende land- en zeetochten, op zijn initiatief ondernomen, werd de aardrijkskundige kennis van dit deel van Afrika zeer vermeerderd. Tot 1662 bleef hij in de door hem gestichte kolonie. Later had hij zit ting in de Raad van Justitie te Ba tavia. Op 18 Januari 1677 overleed hij aldaar. HjHHHjjjl Vlak bij het havenhoofd te Kaap stad staat zijn standbeeld: als wil hij inspecteren al wat Zuid-Afrika langs deze weg binnen komt. Zo ontstond de stichting van het verversingsstation aan Afrika's Zuid punt: het Fort, de groententuin, de beestenkraal, welke stichting de grondslag vormde voor de kolonise ring door Nederlanders van Zuid- Afrika. Het handjevol Noord-Nederlanders en Vlamingen der stichtingsexpeditie bleef er, de nietsnutten en degenen die niet wilden deugen werden uitge stoten door opzending naar Neder land en Batavia. Een goede kern bleef over, en na uitzending van vrouwen uit Nederland ontstond er een heel kleine groep Nederlandse mensen aan de Tafelbaai, onder de strenge bepalingen van de Nederland se Verenigde Oostindische Compag nie. Dit groepje werd versterkt door de komst van de Hugenoten, om het ge loof uitgewekenen uit Frankrijk, maar de Nederlandse stempel bleef bestaan: taal, godsdienst en gewoon ten bleven Nederlands. De vele Duit sers, die in Compagniesdienst naar Zuid-Afrika kwamen, waren afkom stig uit plaatsen die toen nog lagen binnen de Nederlandse taalgrens. Ze versterkten het Nederlandse element en de taal, hoewel Nederlands de in vloed onderging van vreemde volken en rassen, van de slaven uit de In dische Archipel, van de Hugenoten misschien, geleidelijk werd de taal die we nu kennen als het Afrikaans, een duidelijke vorm van het Neder lands. Verre van volmaakt was alles in de eerste tientallen van jaren. De zoon van de Stichter, de enige Zuid-Afri kaner die het bracht tot Gouverneur- Generaal van Nederlands-Indic. klaagt later in een brief, als er een losbandig Gouverneur aan de Kaap het bestuur voert: ,,het kan de Caeb niet wel gaan, soo lang er sulken godlosen gouverneur en dissolute (is losbandige) gemeente is. Wat man sal nu dat alles redresseren en in wat tijd? Het heeft mijn vader sali- ger veels te suren arbeyd gekost de eerste beginselen dier colonie te leg gen, wanneer d'er geen ontugt nog dronkenschap vermerkt wierd." 4.:.- Het huis van de familie Van Rie beeck te Culemborg, dat door de Unie van Zuid-Afrika het gemeente bestuur ten geschenke werd aangeboden. Wij kunnen hier hoe verleidelijk het ook is de historie van Zuid- Afrika niet gaan schetsen. De hoofd momenten zijn trouwens iedere Ne derlander bekend. Reeds in de eerste helft der vorige eeuw trachtte Engeland zich meester te maken van de Kaapkolonie. Ge volg daarvan was de Grote Trek van 1836, toen 10.000 Boeren besloten zien aan de Engelse bemoeizucht te ont trekken. De tocht duurde vele maan den en de trekkers hadden veel t« lijden van de bloeddorstige Kaffer stammen. Maar op 16 Dec. 1838 werd de Zoeloekoning Dingaan aan de Bloedrivier verslagen en konden de Boeren het schone land in bezit ne men. Het Engelse gevaar bleef echter dreigen: in 1877 werd zelfs de an nexatie van Transvaal afgekondigd. In de oorlog van 18801881 vochten de Boeren zich echter vrij en Enge land moest hun onafhankelijkheid er kennen. In Zuid-Afrika werd goud en zelfs diamant gevonden en weer zocht Engeland een voorwendsel om in 't bezit te komen van het rijke land- Het vond dit in het stemrecht der z.g.n. „Uitlanders" (merendeels En gelsen). Van 1899—1902 woedde de tweede Vrijheidsoorlog, die 't leven eiste van 4400 Boerenstrijders, 5000 vrouwen en grijsaards en 20.000 kin deren. De Engelse verliezen worden op 44000 man geschat. Op Zaterdag 31 Mei 1902 straks 50 jaar geleden werd de Vreda van Vereeniging getekend, die een einde maakte aan de onafhankelijk heid der twee Bóeren-republieken Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Toch heeft het vele en kostbars bloed niet vergeefs gevloeid. De Unie van Zuid-Afrika waar van Johannes Antonius van Riebeeck de grondslag legde is geworden een bloeiende staat, die onder Gods ze gen een nog rijkere toekomst wacht. Dat wordt in Kaapstad en in heel het schone Zuid-Afrika dankbaar en •met gerechtvaardigde nationale trot» herdacht. En in die vreugde deelt vooral Ne derland, het oude Moederland!

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7