Jubileum-uitvoering van „Hosanna" (Die Jahreszeiten) Lange discussie over de reinigingsrechten Hillegom kan zich weer verheugen over een sluitende begroting D. PLANJE Engelse (69 jaar) als eerste aan K.N.A.C.-contrólepost NIEUWE LEIDSCHE COURANT I DONDERDAG 24 JANUARI 1952 Alphen aan den Rijn In de stroom van de tijd zijn Haydns oratoria ,Die Schöpfung" en „Die Jahres zeiten'' blijven staan als monumenten van vitale scheppingskracht. Geen ver anderende componeer-technieken, geen revolutie-stormen in de klank, zelfs niet de altijd wisselende mode hebben enige afbreuk kunnen doen aan de nu reeds anderhalve eeuw lang gevestigde repu tatie bij vakman en leek. Nog altijd zin gen onze koren en solisten, spelen de or kesten deze werken graag en komt het muzikaal veelende publiek er gretig naar luisteren. Vooral „Die Jahreszeiten", dat de Chr. Gem. Zangvereniging „Hosanna" geko zen had ter viering van haar 35-jarig bestaan (verleden jaar), is in sterke mate uiting van een tot volle rijpheid geko men geniale geest. Het werk is vol van vaktechnisch bewonderenswaardige, bril- lante vaak zeer geestige vondsten, is bij zonder knap voor de stemmen en instru menten geschreven en betovert steeds weer door een flonkerende, verrassend frisse klank. Het landelijke karakter voert nergens tot banaliteit, ondanks de vry krasse realistische effecten hier en daar o.a. het onweer, het schot in de jacht-aria. Hoewel we het aantal malen, dat we deze altijd weer volkomen nieuw schij nende muziek hoorden, al lang niet meer op de vingers kunnen aftellen, moesten we toch ook nu weer bekennen, er eigenlijk nooit aan uitgeluisterd te ko- „Hosanna" heeft met de vertolking eer Ingelegd. Zij getuigde van ernstige, lief devolle studie. De zang klonk degelijk en wèl verzorgd tot in bijna alle details, de klank was meestal mooi gerond, uit spraak en toonvorming gecultiveerd. De bekwame dirigent, de heer J. M. Kou- wenhoven, vergrijsd in het vak, maakte door zeer eenvoudige gebaren zijn in tenties voldoende duidelijk. Hij hield de teugels vast in handen en de voordracht binnen de perken der ingetogenheid. Dat Kempkers in beroep bij ambtenarengerecht Vervroegd pensioen voor opzichter Mulder De directeur van de water- en licht- bedrijven, de heer F. A. Kempkers, die thans met ziekteverlof is, heeft bij het ambtenarengerecht een beroepschrift in gediend. Hierin richt hU zich voorname lijk tegen de wijze, waarop het gemeen tebestuur de gebeurtenissen op de gas fabriek heeft voorgesteld en tegen de publiciteit, die daaraan is gegeven door toedoen van het gemeentebestuur. In dit alles ziet de heer Kempkers een aantas ting van eer en goede naam. De opzich ter van het gasbedrijf, de heer Mulder, die geschorst was, heeft met Ingang van 1 Maart vervroegd pensioen gekregen en ls naar Utrecht vertrokken. Kerkelijke verkiezing. In de Ned. Herv. kerk aan de Ouds- hoornse weg is gisteravond een lidmaten- vergadering gehouden, waarin de stem ming plaats had over de wijze, waarop de verkiezing van kerkeraadsleden zal plaats hebben. In verband met de ziekte van Ds Veer.endaal had Ds C. L. v. d. Broek uit Zwammerdam de leiding. Deze heeft de drie mogelijkheden nader toe gelicht. Uitgebracht werden 422 stemmen, waarvan 389 voor volledige bevoegdheid aan de kerkeraad; 10 voor bevoegdheid kerkeraad en Gemeente en 22 voor be voegdheid uitsluitend aan de Gemeente. Eén stem was van onwaarde. Ringvergadering. De ring van Ned. Herv. J.V. en M.V. op G.G. vergadert morgenavond, half 8. in „Rehoboth" aan de Hooftstraat. De JV van Ter Aar heeft een Bijbelinleiding over 1 Petr. 2. Het vrije onderwerp Christelijke levensstijl, zal worden in geleid door Benthuizen. is zeker te waarderen als voorzorg tegen eventuele ontsporingen. Naar onze smaak echter hadden de tempi nog wel wat sneller en de voor dracht meer ongedwongen kunnen zijn. Haydns typisch Oostenrijkse levens blije mentaliteit openbaart zich op de meest natuurlijke wijze in een muzikale Schwung en een bijna gewichtloze vreug devolle gratie. Die hadden we graag in „Komm, holder Lenz" in het beroemde wijnkoor opgemerkt. Intussen doen deze opmerkingen niets af aan onze waardering voor de dege lijke en op een hoog peil staande uit voering. Het was alleen maar jammer, dat de acoustiek van de Hervormde kerk aan de Julianastraat daaraan in onvol doende mate recht deed en niet zelden zelfs een handicap bleek te zijn. De solisten waren rondom voor hun moeilijke taak berekend. De sopraan, Dora van Doorn-Lindeman bezit een stralende, vaste stem, uitstekend voor d« vertolking van aria's geschikt. Zij toon' de ook veel begrip voor de stijl van d« vroeg-romantische grootmeester. W( denken o.a. aan de op luchtige, onopge smukte wijze gezongen vertelling var Hanne bij de hoge groene kachel. De tenor, Leo Larsen, heeft eveneen! een prachtige stem, waarmee hij zeei veel bereikte. Expressief was zijn voor dracht, b.v. van de jacht-aria. In het be faamde duet met de sopraan (Hanne- Lukas) bleek, dat hij in feite meer op de opera dan het oratorium is ingesteld, dit in tegenstelling met mevr. Van Doorn. Daardoor werd hier toch geen volkomen eenheid bereikt. Hij moest in het ora torium wat minder vibreren. Ook de bas. Jan van der Ree, voldeed als Simon heel goed. Zijn Ackersmann- aria slaagde b v, naar wens. Ook deze, toch wel deugdelijk gevormde stem, kon echter in dit werk wat rustiger zijn, de toon egaler. De begeleiding van het Zuid-Hollands Orkest was beter dan gewoonlijk. Vooral de houtblazers speelden lofwaardig; de trompettisten waren weer minder zeker van hun zaak, de hoornist blies een fraaie toon. De strijkers musiceerden kundig, dikwijls met verheugende lichtheid, maar enkele minder zuivere passages konden ze toch niet voorkomen. Joh. van W. Vervolg Raad van Alphen Voorstel van B. en W. met 12 tegen 7 stemmen aangenomen (Vervolg van pagina 3) De Nieuwjaarsrede van de burge meester (zie pagina 3) werd beantwoord door de heer A. F. Ruijssenaars. Spr. zei, dat een direct antwoord wel zeer moeilijk was. Wat de burgerzin betreft, spr. was ook op dit punt teleurgesteld, wat de lening voor woningbouw aan gaat. Hij hoopte, dat het appèl van de burgemeester op de burgerij alsnog weerklank zal vinden. Spr. besloot met het hoofd der gemeente in dit jaar Gods beste zegen toe te wensen. Voordat met de behandeling der be groting werd begonnen, volgden enkele andere punten. Het voorstel vaststelling vergoeding ex art. 101 der l.o.-wet 1920 over 1945, 1946 en 1947 werd goedgekeurd Eveneens een geldlening van 8500, aan geboden door het R.K. kerkbestuur voor verbouw van een school. De nieuwe begrenzing van het Burge meester Visserpark werd goedgekeurd. De ruiling inzake eigendommen met A. Oosthoek ca voor doortrekking Prins Bernhardlaan deed de heer Nijman vragen naar een persbericht in het Leidsch Dagblad, dat de verdere aanleg van deze weg door Ged. Staten afge keurd zou zijn. De burgemeester deelde mee, dat dit bericht volkomen tendentieus is, Bij B. en W. is hiervan niets bekend. Spr. deed een krachtig beroep op de pers om te waken tegen onjuiste berichtgeving. Het voorstel inzake verhuur van het badhuis deed de heren Verdonk en Van der Lee vragen, het badhuis ook op Woensdag open te stellen. De heer Brokaar had soortgelijk* w-in_ sen, nl. meer openstelling noopte, dat de burgerij 'n^rze/fde gebruik zal blijven maken; zoveel te minder zijn de eventuele tekorten. De voorzitter zei, dat ruimere openstelling reeds in studie is. Over de heffing van rechten op de gemeentereiniging spraken zeer veel leden. De heer Brokaar zei. tegen dit voorstel te zijn. Uiteraard is spr. door drongen van de financiële nood der ge meente. maar ook van de burgerij. Nood gedwongen moet men wel meewerken aan verhogingen van gas- en electriciteits- prijzen. De heer Kroon zei, tegen de heffing van rechten op het ophalen van huisvuil te zijn. Hij wilde wel meewerken aan rechten voor het industrievuil. De heer Jansen drong er op aan, dat de mensen van de gemeentereiniging Toch langzamerhand naai een noodpositie? Hill.goms begroting voor 1952 1, gereed en .luit ook dit Jaar «eer. Bet saldo op de port „onvoorzien" bedraagt 16.181.2! tegen ƒ31.297.14 in 1951. zodat op deze post Mn achteruitgang te constateren valt van ruim 15.000. Rekening houdend met het feit, dat zo goed als geen kapitaalsuitgaven worden geraamd, zodat deze, gelet op vorige jaren, by aanvullende begrotingswijzigingen geraamd zullen worden, zal het saldo onvoorzien vanwege de renten en aflossingen wel tot een minimaal bedrag worden teruggebracht; de gewone dienst geeft dus slechts een papieren batig slot te zien- De volgende posten trekken in de nieuwe begroting de aandacht. Voor de organisatie van de bescher ming burgerbevolking wordt een bedrag van ƒ2130 uitgetrokken. De plaatselijke organisatie van Steun Wettig Gezag krijgt een subsidie van 150. De Hillegomse vereniging tot bestrijding der t.b.c. ziet haar subsidie dit jaar met 1000 verhoogd en gebracht op 2500. Gedurende een aantal jaren wordt in de begroting een bedrag opgenomen voor schooltandverzorging. Ook dit jaar staat weer 1200 vermeld. Het is te hopen, dat de schooltandartsendienst tot stand zal komen. Voor de bedrijven wordt geraamd bij openbare werken en het gasbedrijf een nadelig saldo van resp. 15916.07 en ƒ11734,93 en voor het waterbedrijf een batig saldo van 7.732,16. Als vergoeding van de kosten van in standhouding van bijzondere scholen wordt voor het bijz. lager onderwijs een bedrag van ƒ27,79 per leerling geraamd. Voor het bijz. u.l.o. bedraagt deze vergoe ding 35 per leerling. De bijzondere be waarscholen zien hun subsidie voor 1952 weer met 2,50 per kind stijgen. Er wordt nu 15 per kind uitgetrokken. Het aantal kinderen, dat een cursus heilgymnastiek moet volgen, neemt toe. Dit heeft tot gevolg, dat de raming van de kosten aan deze cursus verbonden moet worden verhoogd tot ƒ1380. De in 1951 gestichte avond-nijverheids school zal vermoedelijk in 1952 ƒ7471,54 kosten. Uit schoolgelden en bijdragen van het rijk en diverse gemeenten komt ver moedelijk hiervan terug ƒ6.438,93, zodat ongeveer 1000 ten laste van de gemeen te blijft. Ter bevordering van het vreemdelin genverkeer wordt voor deelneming aan het bloemencorso en het leggen van mo zaïeken een bedrag van ƒ990 uitgetrok ken. De plaatselijke V.V.V. zal nog even op een subsidie moeten wachten, want een eventuele toekenning hiervan zal in de loop van het jaar nader worden be- Kien. De gemeente blijkt een behoefte aan kasgeld te hebben van ƒ1.900.000. Nu het sluiten van kasgeldleningen bijna niet mogelijk meer is, zal gebruik moeten worden gemaakt van het veel duurdere rekening-courant-crediet. Er wordt dan ook een bedrag van ƒ78.435 nodig geacht voor betaling van rente. Vorig jaar was op deze post geraamd ƒ27.000. De rente voor de gesloten vaste geldleningen vraagt een bedrag van ruim ƒ90.000. De distributiedienst blijkt nog niet uit de begroting te zijn verdwenen. Er wordt nog een bedrag uitgetrokken voor wacht gelduitkeringen aan gewezen distributie ambtenaren. De nasleep van de oorlog blijkt ook verder nog uit de begroting, want er wordt daarin medegedeeld, dat zich een bedrag van ƒ10.600 al sinds 1945 in de gemeentekas bevindt, dat bestemd is voor uitkering van vergoedingen voor door de Duitsers gevorderde motorrijtui gen. Door de geldzuiveringsmaatregelen kon dit bedrag nog niet worden uitbe taald en zolang over de uitbetaling of terugstorting aan het rijk niet is beschikt, boekt men het bedrag maar ieder jaar naar de volgende dienst over. Uit de begroting blijkt, dat wordt ver wacht, dat de ambtswoning voor de bur gemeester in 1952 gereed zal komen. Na deze verhogingen van de uitgaven rijst de vraag: waar worden zij nu uit bestreden? Het blijkt, dat de uitkering van het rijk. i.v.m. afschaffing van de ondernemingsbelasting, met ƒ33.000 is verhoogd tot ƒ300.000, terwijl de uitke ringen uit het gemeentefonds in totaal een stijging vertonen van 49.000. De stijgende prijzen zullen zeker oor zaak zijn, dat verder een groot aantal uit gaven belangrijke stijgingen te zien geeft. Wanneer we zien, dat ruim 25% van de totale uitgaven bestemd ls voor rente en aflossing van geldleningen, dan biykt wel, dat de gemeente langzamerhand in een noodpositie komt te verkeren, vooral nu de kapitaalslastcn steeds zwaarder zullen worden, doordat de woningbouw, die natuuriyk noodzakelijk is, grotere kapitelen zal opeisen. voorzichtig omgaan met de eigendommen der burgerij. Daar ontbreekt veel aan. De heer Brouwer stelde een administra tieve wijziging voor en steunde overigens het voorstel. De aanvulling werd aan genomen. De heren v. d. Akker en Rogaar wilden enige progressiviteit; de laatste wilde eerst beslissen als er uniforme reinigings- De heer Ruijssenaars, ook erkennende de gemeentelijke nood, wilde eveneens, i.v.m. de moeilijke omstandigheden waar in de burgerij verkeert, zijn stem aan dit voorstel niet geven. De heer Honout vroeg enkele inlich tingen, o.a. voor die gevallen, waar dé gemeentereiniging niet komt. De heer v. d. Meent vroeg, of de dienst niet wat groots opgezet is. Hij waar schuwde tegen verdere uitbreiding, maar wilde, nu de zaak zo is. zijn stem aan het voorstel geven. Spr. laakte de houding van de heer Ruijssenaars, die in de finan ciële commissie voorstander van het voorstel was. De heer Nijman verklaarde zich tegen stander. Er moeten middelen worden ge vonden om deze dienst voordeliger op te De voorzitter zei, dat door Ged. Staten reeds twee jaar is aangedrongen op hef fing van reinigingrechten. Deze heffing is niet onbillijk. In tal van gemeenten, ook kleinere, kent men deze rechten reeds lang, ook op aandrang van hoger hand. Men moet trachten eerst de op lossingen te vinden in eigen gemeente en spr. was van mening, dat dit bedrag van 3.50 per jaar (1 cent per dag) toch geen onoverkomelijk bezwaar vormt. Het zou onbillijk zijn, uitsluitend de industrie te belasten. Daar heeft men het geld tegen woordig ook niet op stapeltjes liggen. De opmerking van de heer Jansen wilde spr. gaarne aan de gemeentereiniging door geven. Een post op de kapitaaldienst voor uniforme reinigingsemmers zal niet goed gekeurd worden door Ged. Staten. Ove rigens zou spr. dit ook wel willen, ook al omdat het vuil in allerlei vaten, vaak gevaarlijk materiaal, wordt aangeboden, soms zeer hinderlijk voor de ophalers. Wanneer spr. nagaat, wat er 's zomers wordt versnoept, alleen aan de Uswagen- tjes (soms 200 a 300 per dag), dan wil het er bü spr. niet In, dat men deze zeven centen per week niet meer missen kan. Wat het duurder worden van de reini ging betreft, hier zijn ook factoren die niet te voorkomen zijn. Maar er zal aan dacht aan geschonken worden. Tenslotte: als we prijs stellen op zoveel mogelijke financiële zelfstandigheid der gemeente, moet men toch, waar dit rede lijk is, aan deze dingen meewerken. Tal van sprekers repliceerden. De heer Geerlof wees ook op verkwisting. Daar staat echter tegenover, dat er tal van ge zinnen zijn waar het geld steeds goed besteed wordt en voor die wil spr. pleiten. De heer Kroon was ook niet overtuigd. Ook de heer Ruijssenaars bleef tegen het voorstel. De heer Slootjes zei, al de be zwaren mee te voelen, maar vreesde terugzending der begroting als men hier toe niet zou overgaan. De heer Van de Meent wilde niet weten van critiek op de vuilnis-ophalers, maar gaf de schooljeugd de schuld. Van de aanwezigheid der jeugd (Oranje- school) op de tribune maakte de voor zitter gebruik, te wijzen op de schade, die aan gemeentelijke eigendommen jaar lijks door sommigen van haar wordt toe gebracht. Spr. persisteerde er bij, dat met die zeven cent per week de draagkracht der burgerij, niet overschreden wordt. Hij wees nogmaals op hetgeen aan luxe uit gegeven wordt en vroeg: Kan men dit niet dragen? Spr. drong er met ernst op aan dit redelijke voorstel te accepteren. Men zal trachten om een gemakkelijke invorde ring te krijgen. De heer Ruijssenaars wilde meewerken, als de verordening soepel wordt toegepast. Toelichting gaven nog de wethouders v. d. Berg, Dekker Deerenberg. Het voorstel werd aan genomen met 12 tegen 7 stemmen. Tegen de heren Geerlof, Kroon, v. d. Lee Nij man. Rogaar. v d. Akker en Brakaar. Na nog enkele punten was men toe aan de begroting. HAZERSWOUDE Chr. landarbeiders bUeen De afdeling va-n de Ned. Ohr. land- arbeidersbond bezette gisteravond met de jaarvergadering het lokaal achter de Geref. kerk. De voorzitter, de heer C. Matze, heette im het bijzonder welkom de heer M. Kikkert, lid van het hoofd bestuur, en de afgevaardigden van de gemeenten Zoetermeer, Zoeterwoude en Koudekerk aan den Rijn. Bij de voor lezing van de jaarverslagen bleek de penningmeester een bedrag van f116 in kas te hebben. Toneel en voordracht ver deelden de avond. een verhandeling over de organi satie wees de heer Kikkert op de grote sociale zorgen. Hij gaf als parool: samen bouwen en waken met God. Een collecte voor Draagt Elkanders -Lasten bracht 29 op. VALKENBURG Z.H. Heden restanten opruiming bij Planje te Valkenburg Zie de étalages met spotprijzen Alles moet en gaat weg. Commandeursstraat 19 Valkenburg Z.H. L1SSE Hengclaarsvereniging Advendo De hengelaarsvereniging Advendo hield de jaarvergadering. Tevreden was men gestemd over de successen, die men in het afgelopen seizoen heeft geboekt. Grote belangstelling was er voor de jeugdhengelwedstrijden. 't Ledental steeg tot 115. Er was een batig saldo van f 47.64 De aftredende bestuursleden, de heren J. Duynmeier en P. Eveleens, werden her kozen. In de plaats van de heer Vaneveld. die voor de functie van voorzitter had bedankt, werd gekozen de heer Jac. Diest. De heer Vaneveld kreeg het ere lidmaatschap der vereniging. Niet opgelet Een 7-jarige jongen stak bij de Beek brug zonder op het verkeer te letten de weg over. Hij kwam onder een auto te recht en werd vrij ernstig gewond. NOORDWIJK Kunstkring Noordwyk Een stampvolle grote zaal van Casino heeft gisteravond genoten van de verrich tingen van het bekende Scapino-ballet uit Amsterdam. Het Scapinoballet is een betrekkelijk kleine groep met een vrij uitvoerig repertoire, wat impliceert dat de leden tamelijk groot metier moeten heersen. Zij doen dit voortreffelijk demonstreerden het gisteravond op vaak verbluffende wijze. Hun dansen is veelal verhalend en daarom zeer aantrekkelijk de jeugd, die hoor- en zichtbaar genoot. Vooraf werd een korte omschrijving gegeven van de inhoud. O.a. werd uit gevoerd „De kleine Zeemeermin" en „De herderin en de schoorsteenveger", beide sprookjes van Andersen, zeer koorlijke werkjes. Verder „Tijl Uilen spiegel", muziek van Strategier choreografie van Rodrigo. Het pro gramma vermeldde voorts verschillende kleinere werken, vlot en amusant uitge voerd. Besloten werd met „Dorpsidylle", Russische volksdansen. Ook voor deze avond verdient de Kunstkring al^e lof. Schietvereniging „Biyft voor 't land' De wisselmedailles werden deze we gewonnen door: J. Vink met 97 pnt in de le klasse (buiten mededinging). C. Tissing met 95 pnt in de 2e klasse. P. v. Bohemen met 96 pnt in de 3e klasse. Bij de dames was mevr. Lüschen de hoogst geklasseerde; zij behaalde 86 pnt. Jaarvergadering van de Chr. bouwvak arbeidersbond In „Seinpost" werd gisteravond de jaar vergadering gehouden va-n de afd. Noord- wijk van de Ned. Chr. bouwvakarbei- dersbond. De voorzitter, de-heer G. Dekker, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder enkele afgevaardigden. Deze samenkomst staat in het teken der dank baarheid, aldus spr., voor de vele zege ningen. Dc secretaris, de heer G. Wesseling, meldde in zijn verslag, dat het ledental steeg van 92 tot 100. De ledenvergade ringen waren niet best bezocht, wat spr. betreurde. In het bestuur werd in de vac. A. Passohier gekozen de heer A. Cramer. De penningmeester, de heer L. v. Beelen. gaf een uiteenzetting van de financiële toestand, die gunstig is. Aan het honderdste lid, de heer J. Barnhoorn, werd een geschenk overhandigd. De kascommissie meldde, dat alles in orde was bevonden. Van de heer Bos, hoofdbestuurder van de bond, was bericht van verhindering ingekomen. Namens de Chr. besturen bond sprak de voorzitter, de heer C. Benschop, de vergadering toe. Spr. wees op de betreurenswaardige toestanden, die vroeger aan de orde van de dag waren. On-ze ouders moesten zich grote offers getroosten voor het lidmaatschap van de valk beweging. We vergeten echter zo spoediig, en we zijn aan onze zegeningen gewend geraakt. We dienen onze verant woordelijkheid te beseffen jegens ons gezin en onze naaste, en de beginselen an het Evangelie te beleven. Na de pauze werd de a-vond verzorgd door de Chr. reciteerclub „Ora et Labora" uit Katwijk aan Zee. Zij voerden onder regie va-n A. Sosef op het toneel stuk „Marjatta", een karakerstuk in 3 bedrijven, geschreven door Ar ie van der Ten slotte was er een verloting en een collecte voor D. E. L. en de ziekenkas. OUDE WETERING A.R. kiesvereniging. De A.R. kiesvereniging hield de jaar vergadering in de lokalen der Geref. kerk. In het bestuur traden af de heren G. Meijer Sr en J. Schoenmaker. Voor hen weiden gekozen de herèn Jac. de Jong en J. Verwey. Onderzoekt de Schriften. Vanavond houdt de mannenvereniging Onderzoekt de Schriften de feésïelijke jaarvergadering. RIJNSBURG Het Centrum feestte. In Vliethof vierde gisteravond de buurtvereniging Het Centrum een groot feest. Na de opening door de voorzitter, de heer W. Timmers, sprak de heer H. de Mooy namens de Oranjevereniging. Hij vond het treurig, dat op de verjaar dag van een prinses weinig of geen vlaggen waren uitgestoken. Goochel toeren werden vervolgens uitgevoerd door de heer Gerardine en ook deed hij aan telepathie. De heer Nicholls trad op als sneltekenaar en musicus. Truus Koop- mans. de bekende zangeres van de radio, verhoogde de stemming met zang en zij werkte mee in toneelspel. Ook de burge meester gaf van zijn belangstelling blijk. SASSENHEIM Burgerlijke stand Geboren: Jeltje, d v J Dijkstra en C de Wreede, Hortuslaan 20; Frederik J Th, J J Werkhoven en A T van Goethem, Parklaan 84; Antonius B, z v B G J Bcrntzen en H J Smit, Marijkestraat 10; Mattheus J, z v M Beelen en A M B van der Vlugt, Oranjelaan 6, Llsse. Ondertrouwd: R L van Dam, 25 j, Bij dorpstraat 36 en M J H Hoogervorst, 23 j, Tijloosstraat 1. Getrouwd: K Hensen, Leiden en J C Zuilhof, Hoofdstraat 118. Toekomstig adres ongewijzigd; G Knibbc. Maartens dijk en A J Roeloffs, Julianalaan 35. Toe komstig adres: Burg. v. d. Voort van Zijp- laan 94, Maartensdijk. VOORSCHOTEN Het 25ste uur In Irene hield de afdeling van Christen-vrouwenbond haar eerste leden vergadering in dit jaar. De voorzitster van deze vergadering deelde mee, dat op 29 Februari de Wereldgebedsdag wordt ge houden. Ter gelegenheid hiervan zal in Voorschoten een bijeenkomst in de Geref. kerk plaats hebben. Mevrouw Marijs-Visjes pit Den Haag gaf hierna een uitvoerige en gedegen handeling over het bekende boek 25ste uur. De spreekster noemde het boek niet een opwelling van de begaafde schrij ver, maar een harteschreeuw en een felle critiek op de samenstelling van de Wes terse samenleving. Zij ziet geen toekomst meer. Na de pauze ging zij in op de houding van de Christen tegenover dit boek. Wij leven niet in het 25ste leven in het heden van Gods genade. Ook de Bijbel spreekt van verschrikkelijke dingen, maar hij opent ook een weg, de weg. Heft uw ogen op naar de hemel, want uw verlossing is nabij. Naast dit ROELOFARENDSVEEN Veenwetering in Zuideinde wordt gedempt Voor en door het gemeentebestuur ir combinatie met het polderbestuur uit geschreven bespreking in De Vier Heemskinderen was gisteravond veel belangstelling. Met de belanghebbenden besprak men de mogelijke demping van beide vaartgedeelten, lopende van het Zuideinde (de sluis) tot de Veenbrug (bij G. J. van Leeuwen) en va: Veenbrug tot de Zuidbrug (G. Koning). Burgemeester Hoynck van Papen-1 boek moeten wij de Bybel leggen, drecht zei, dat men niet bijeen was ge komen om eikaars belangen tegen te werken, maar wel zou het mogelijk zij a dat het belang van de eenling voor het algemeen belang moest wijken. Verder zei hij, dat het de bedoeling is de Veen- brug te laten verdwijnen. Kwamen echter uit de vergadering veel bezwaren, die volgens het polderbestuur juist zou den zijn, dan wordt de 'brug niet weg gebroken. Het maken van een nieuwe brug zal de gemeente op f30.000 komen te staan. De brug zal tevens de laatste verdwijnende schakel zijn, die voor de verkeersweg noodzakelijk is om op de Zuidhoek een vaste oeververbinding te krijgen om Roelofarendsveen uit zijn isolement naar Utrecht en Rotterdam te Een langdurige bespreking volgde, waarin tot uiting kwam. dat voor een goede doorvaart naar de veiling moet worden gezorgd. Indien noodzakelijk zal hoofdriolering worden aangebracht. De gemeente-architect, de heer Deen, gaf aan de hand van een tekening de vereiste inlichtingen, waarbij ook aan de diverse bezwaren een welwillend oor werd verleend. De voorzitter formulerde tenslotte het besluit, waarin in afwachting van het besluit van het polderbestuur wordt gegaan tot de demping. Vervolgens besprak men het laten verdwijnen van de brug bij G. van Leeuwen. Er kon echter geen beslissing worden genomen. Daarom zal op Donderdag 31 Januari nog een bespreking worden gehouden met de in dit complex gelegen betrok kenen- Aan het slot van de besprekingen werd het voorstel van de heer Kerk vliet overgenomen, om namens de be langhebbende tuinders een technisch deskundige aan te stellen. TER AAR Ds Mulder voor Geref. Jeugdcentrale De Geref. jeugdcentrale vergaderde gisteravond o.l.v. de heer O. Kerkhoven. Ds Mulder van Amsterdam sprak over: Kerkewerk bewerkt kerkekinderen. Bij het uitoefenen van critiek op de Kerk mo- we nooit vergeten, dat de Kerk van God is, dat zij een geloofsstuk is en dat zij gehoorzaam moet na zeggen, wat de Bijbel haar voorzegt. Als de jeugd dat inziet, komt zij het staren naar het con flict tussen leer en leven te boven. Wan- r de Kerk zó wordt aanvaard, kan ook van kerkewerk spreken, ij alle pessimisme is de Kerk-verschij ning in de wereld nog steeds een bewijs Gods overwinning op de zonde en de dood. Wie haar gezien heeft, ondergaat de souvereiniteit Gods. Verder stelde spreker Christus in het middelpunt. Christus staat bij het doopvont en zit in s kerkbank met Zijn beloften. Ds Mulder wees ook op de moeder functie van de Kerk: de woordverkondi ging. Daarin is de Kerk geen huishoud- wie men gedaan kan geven. Ieder blijft kind van God. Om schaak- en damkampioenschap De wedstrijden om het schaak- en dam kampioenschap van Ter Aar werden voortgezet. De uitslagen zijn: Schaken: A. W. v. d. JagtA. Koele- an 10, J. RietveldS. v. d. Jagt 10, H. BosA. Koelemam x—x, J. de Groot an Vliet 10, A. W. v. d. JagtB. Rietveld Vzli, J. BezemerJ. de Bruin J. EsveldJ. Bezemer 10, H. Aaftink—M. v. d. Jagt 0—1, N. v. d. Jagt de Bruin 10, H. AaftinkA. va-n Vliet 0—1. Dammen: W. v. d. StarrenJ. v. d. Starren 20, H. C. A. BroerW. Esveld 20. (Advertentie Het koopje van de week Jongens interlock Hemden 1.05 Jongens interlock broeken 1.05 Heren interloog hemden ƒ1.95 Heren interlock broeken 1.95 Textielhandel Schoolstraat 150 telef. 586 Voorschoten Massa-rechtspraakin Dellt Tachtig studenten op het matje Ongeveer tachtig studenten werden vandaag door de Delftse kantonrechter tot een gulden boete veroordeeld omdat zij zonder inschrijvingskaart colleges aan de T.H. hadden gelopen. Een der studenten voerde ter zitting aan dat de meesten het collegegeld al betaald hadden en dat anderen niet op de volgende gelegenheid (Juli as.) kon den wachten omdat ze dan te veel colle ges zouden missen. De kantonrechter was het daarmee wel eens, maar wilde hen toch niet vrijspreken. „Ik ben blij dat jullie me vanmorgen een bezoek hebben gebracht", zei hij, „betaal een gulden, dan zijn de kosten voor de dag vaarding er misschien uit". Weer twee jaar voor geldschieter Het Haagse Hof bevestigde het vonnis, waarbij de Rotterdammer M. van W. we gens vrijheid in geschrifte en het uit oefenen van het beroep van geldschieter, tot twee jaar werd veroordeeld. De eis was 314 jaar m.a. In totaal waren 12.000 cliënten de dupe geworden van de prak tijken van deze man. Plastic lenzen voor zieke ogen In het Engelse periodiek de Lancet, doet een Britse oogheelkundige medede lingen betreffende geslaagde operaties, waarbij nieuwe lenzen worden geplaatst, daar, waar het zieke organisme in de ogen was weggenomen Deze lenzen wor den uit kunststof (plastic) vervaardigd. Men kende tot dusverre reeds 'n systeem van „contactlenzen", die, na het wegne men van een zieke lens tegen het oog werden aangebracht Deze methode zou de genezing van staar zeer gunstig kun- beinvloeden. Sport en Wedstrijden Fantastisch tafeltennis in Den Haag Door de wereldkampioen Richard Bergmann (Van een onzer verslaggevers). Een stampvolle Dierentuinzaal heeft gisteravond genoten van tafeltennis, zo als men dit in ons land slechts zelden te zien krijgt. Niemand minder dan de wereldkampioen, de Brit Richard Berg mann, hanteerde er het bat en wat dat betekent, weten alléén zij, die tot de ge lukkigen behoorden een kaartje te be machtigen. De Brit bezit naast een feno menale techniek een grote dosis tactiek. De schier onmogelijkste ballen haalt hij van grote afstand weer op de tafel, ter wijl de manier waarop hij een aanval weet over te nemen verder zijn meester schap verraadt. Toch had hij handen vol aan Wil van Zoelen, die evenwel ver boven zijn normale kunnen speelde. Bergmann won, maar moest een game met 1721 aan de Nederlander laten. Met Cor du Buy, onze nationale titel houder had hij minder moeite en in 2 games was het afgelopen voor Du Buy <2110, 2116). Na de pauze kwam Bergmann eerst goed los in zijn, soms komische, demonstratiepartij tegen zijn, metgezel, de Hongaar Boros, die ondanks zijn leeftijd nog een behoorlijke partij slaat. Laatstgenoemde moest in Du Buy echter zijn meerdere erkennen (2118. 1221, 1321). Ook het dubbelspel werd een Nederlandse zege, hetgeen als een uitstekende prestatie is aan te merken (21—17, 19—21, 11—21). De ex-jeugd kampioen Wout Heemskerk won in eer. voorwedstrijd in 3 games van Bert v. d. Spek (21—17, 21—23, 23—25). De afd. Den Haag van de NTTB heeft met deze avond goed werk verricht. De wedstrijd leiding was bij de heer Roos in goede handen. HHYC verloor met 106 van Luik (Van een onzer verslaggevers.) De gisteravond op de Hoky gespeelde vriendschappelijke wedstrijd tussen H.H.Y.C. en Luiik werd door de Belgen gewonnen met 106. Het was te merken, dat in het Luikse team niet minder dan vier Canadezen meespeelden. Zij w vooral in de eerste periode de Hagenaars volkomen de baas. Speciaal Hayes er Thorne toonden zich ware meesters er zij waren dan ook zeer gevaarlijk vooi de Haagse defensie. De niet onverdien- Monte Cailo-iijdezs in Den Haag Matineuze drukte op de Lange Vijverberg (Van een onzer verslaggevers) ER VIEL KLEFFE, natte sneeuw uit een dikke grijze lucht, toen de oudste deelneemster aan de Rallye van Monte Carlo, de 69-jarige Engelse, mevr. Vaughan, als eerste de controlepost van de K.N.A.C. aan de Lange Vijverberg bereikte. Natuurlijk ging er een hoeraatje op, al waren er, het was vannacht om kwart over drie, niet zoveel kelen beschikbaar om hier mee in te stemmen. Deze dappere dame was overigens in de beste stem ming, mede omdat haar wagen, een Jowett, de sneeuw in Schotland zo goed „genomen" had. aan de contrölepost Odense al aan de kop lagen. De landgenoten vertelden veel last van tis en sneeuw gehad te hebben. Daar wezen de sneeuwkettingen, die om de bandjes waren gelegd wel op. Met het verstrijken van de uren werd het gezelschap, dat aan de Lange Vijver berg even „meerde", meer internatio naal. Dat was alleen al uit de kleding der automobilisten op te maken. De Britten vielen op door hun tweeds en Montgomeryjassen, terwijl de grote, blonde Scandinaviërs min of meer in uniform gestoken waren. De Zweedse équipe van mevrouw Hollander met Saab '93 ging in het rood gekleed. Deze dame rijdt de rallye al voor de elfde maal. De drie broers Olfley rijden echter voor de eerste maal mee. Cecil, Eric en Douglas vertelden midden in de nacht hun getrouwde zuster in Hilversum eer bezoek te hebben gebracht. De gebroe ders hadden zelfs tijd voor een bad. Alle wagens die vannacht Amsterdam ver lieten hebben onze stad aangedaan en omstreeks halftien vanmorgen was na genoeg iedereen de controle gepasseerd, al heeft men twee uur de tijd „om na te druppelen". Het lint van rallyerijders is de stad gepasseerd. Brussel ligt 165 ki lometer van de Hofstad, Parijs nog ver der en voor het einddoel, Monte Carlo, ligt het moeilijke traject door Midden- en Zuid-Frankrijk Zij was, evenals de Britten die na haar binnenreden, goed te spreken over de wegen in ons land. Terwijl zy haar car net aan de contróletafel inleverde, na men de in smetteloos witte pakken ge klede mannen van de servicedienst de poetsdoeken ter hand om de auto van sneeuw te ontdoen en ook de koplampen en portieren een beurt te geven. Onder tussen kregen de chocolademelkmannen gelegenheid hun eerste kokertje warm vocht te slijten. De eerste drie wagens, welke in Den Haag arriveerden waren allen uit Glasgow. Met de begroetings- brief van burgemeester Schokking en een fotoboekje van Den Haag in de hand, alsmede een blikje Haagse Hopjes, werd weer ingestapt. De motorpolitie gaf vol gas om de vluchtige bezoeker zo snel mogelijk naar de gemeentegrens te ge leiden. De organisatie sloot weer als een bus. Er werd alles gedaan om de deel nemers aan deze monsterrit het korte verblijf hier zo aangenaam mogelijk te maken. De meeste auto's hadden meer wagens in hun spoor, zodat met recht van een karavaan gesproken kan wor den. De eerste Nederlander begroetten we om tien minuten over hal vijf. Het was de équipe Proos Hoogendijk-Seitz met Hillman Minx, de enige Nederlanders, dia uit Stockholm zün vertrokken en die stelijk verdedigende reserve-doelman Greep werd na vijf minuten gepasseerd door Haye, op de voet gevolgd door Delrez, die daarna nog twee doelpunten maakte. De geweldenaar Thorne was in het tweede deel wederom oppermachtig. Tweemaal legde hij de puck achter doel- Greep neer en bood tenslotte zijn collega Hayes een mooie scoringskans (07). Intussen had doelman v. d. Heiden die eerst laat gekomen was. zijn plaats ingenomen. Hierna opende H.H.Y.C. een offensief, waaruit het eerste Haagse doelpunt, van dr Cockburn, voortkwam. De ijverige Schwenoke haakte hierop in (27). In de laatste periode van de laatste speelhelft waren de Luikenaren wederom aan schot. De meer genoemde Canadezen knalden de puck achter v. d. Heiden en Leclerq deed hetzelfde. Toen werd H.H.Y.C. klaar wakker en be legerde herhaaldelijk de doelmond van Luik. waarvoor Jansen zich een goede waakhond toonde. Van der Baumen, Hebenton en D'ietz zagen hun moeiten beloond en de spanning steeg, doch een Luikse stick maakté in de laatste minuut ,de tien" vol. De tussenstanden waren 0—2, 2—4 en 4—4. In de pauze schaatsten mej. L. Boon en de heer A. v. Dam een „vrije dans". Onze Olymp. schaatsploeg Voor de wedstrijden in het hardrijden op de schaats, welke in het kader van de Olympische Winterspelen in het Bis- Iettstadion te Oslo worden gehouden, zijn de volgende Nederlanders ingeschre ven: 500 meter: W. van der Voort, G. Maarse, K. Broekman, C. P. J. van der Eist. 5000 meter: W. van der Voort, K. Broekman, A. Huiskes, E. van 't Oever. 1500 meter: W. van der Voort, K. Broekman, C. P. J. van der Eist, A. Huiskes. 10.000 meter: W. van der Voort, K. Broekman, A. Huiskes, E. van 't Oever. Chef d'equipe is H. Wesselo, coach K. Schenk, trainer en masseur dr A, G. M. Carlier. P. de Groot schaakkampioen Chr. Lyceum Hij scoorde 6 uit 6 De schaakclub van het Christelijk ly ceum te Leiden hield een wedstrijd van 6 ronden om het kampioenschap van de school. De als winnaar van het tournool om de Seinpost-beker reeds bekende schaker Piet de Groot behaalde 6 punten en werd kampioen. Tweede werd Duko Westra met 5 punten, terwijl A. Keus en B. Smit met elk 414 punt de derde en vierde plaats deelden. Na het behalen van het schoolkam- pioenschap speelde Piet de Groot simul taan tegen 23 schakers. Hoewel dit zijn eerste séance was, won hy 18 partijen, maakte remise tegen C. de Vroedt, B. Smit, D. Westra en L. de Kluyver en verloor hij van Henk Jagermans. De rector en verschillende leraren toonden hun belangstelling evenals na tuurlijk tal van leerlingen. Onderlinge wedstrijden van L.Z.C. De resultaten van de onderlinge wed strijden (le gedeelte) zijn: 100 m vrije slag dames: 1 C. Bijvoet (BM) 1,16; 2 W. v. Staveren 1,16,3; 3 L. Binsbergen 1,17,2. 100 m vrije slag heren: 1 F. Thyssen 1,3,6 (BM) (de snelste tyd ooit in Leiden gemaakt); 2 J. Visser 1,8,6; 3 L. Stokhuy- zen 1,10,2 (BM). 50 m rugslag dames: 1 L. Binsbergen 38.5; 2 W. v. Staveren 40. 3 C. Byvoet 42. 50 m rugslag heren: 1 F. Thyssen (BM) 37,6; 2 J. Visser 39,5; 3 R. Keuls 40. 25 m vrije slag. jongeren: 1 J. Bever- wyk 15.3; 2 G. Kramer 15,6; 3 D. Timmer mans 15,6. Sleutelstad IZwip I: 51 De waterpolowedstrijd Sleutelstad I— Zwip I, die in de Overdekte werd ge speeld. eindigde in een 51 overwinning JÉ De T dan de Hagenaars. L.Z.C. III—H.P.S.V. II 3—0 In een gemoedelijk partijtje waterpolo heeft LZC deze wedstrijd verdiend ge wonnen. Voor de rust wogen de partyen goed tegen elkaar op en kon Van Ingen Schenau met een doorslagbal zyn club de leiding geven, 10. In de tweede helft beheerste de thuis club het spel volkomen en door goede doelpunten van S. Kulker en H. Walen- kamp w.srd MadStanO. 3—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4