Vat'i VW't m GEMAN Raad van Alphen aan den Rijn had vandaag niet gemakkelijk Burgemeester oefende in Nieuwjaars rede critiek op vroegere beleid het Satan is een genie, maar principieel heeft hij het verspeeld Captain Payne Best ontleedde het Venlo-incident Plattelandsjongeren waren een dag in Leiden 's Op B. allerlei taalvragen weten en W. het juiste antwoord NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 21 JANUARI I95J Begroting en..... dansen op Zondag REEDS VANOCHTEND om negen uur kwam de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn bijeen ter behandeling van de begroting 1952 en wat nog meer tot de verbeelding van de lezers zal spreken van de kwestie inzake het al of niet verlenen van vergunning tot dansen in het vogelpark Avifauna op Zondag. Eerst évenwei werd de „gewone" agenda afgewerkt, nadat de zitting van de raad was geopend met de nieuwjaars rede van de burgemeester, de heer Ed. C. Witschey. Er waren drie zaken, die een belangrijke plaats in deze rede uitmaakten: de wo- •éngbouw, de behartiging van de volks gezondheid en de industrialisatie. Voor woningbouw ontbrak in 1951 het geld en pogingen om de benodigde, grote kapi talen, aan te trekken bleven vruchteloos, aldus de burgemeester. Van de 200 voor 1951 aan de gemeente toegewezen wo ningen kon zelfs geen steen worden ge kookt! Betreurenswaardige en bescha mende toestanden op woninggebied zijn ihet gevolg. De burgemeester zei, dat het eigenlijk onverklaarbaar mag heten, dat zulke toestanden zo lang konden blijven voortbestaan. Het college vestigde op deze toestand de aandacht var mister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, doch deze verwees gens spreker redelijk was n; ger verzuimde kansen, toen voor veel minder geld méér dan thans had kunnen worden bereikt. Inmiddels stijgt de nood. De heer Witschey vervolgde: Voor Alphen bleek het niet mogelijk bouw- kapitaal aan te trekken. Als velen in onze gemeente, die zyn gezegend met aardse goederen zouden willen bedenken, dat zU aUes ontvingen uit Gods hand en ze Zijn rentmeesters zyn, dan is dit de eerste stap tot de uitweg. Slaagt deze burgerzinlening niet hetgeen spr. niet wilde aannemen dan is de oplossing naar menselijke berekening nog niet te Voorts wees de burgemeester e dat ook Alphen verbitterd is ov< rijksvoogdij over de gemeenten, die hebben af te wachten, wat het rijk wil toebedelen, terwijl het rijk de financie- ringsmoeilijkheden zonder meer op de gemeenten afschoof. Met de belangen van de volksgezond heid is het, aldus spr., al niet anders. Het behoeft niet te verbazen, dat boeren polderbesturen opstandig dreigen te w den bij de niet toelaatbare vervuiling van sloten en polderwater. Het is niet alleen jammer, dat men in deze toestanden zo lang heeft berust, toen er althans finan cieel nog mogelijkheden waren. Ook op het terrein van de volksgezondheid zal voor de gemeente nog een moeilijke n dankbare taak zijn weggelegd. Burgemeester Witschey vestigde vervolgens de aandacht op. dat er ix gemeente bepaalde groeperingen zijn, die de industrialisatie met een bepaald dé dain afwijzen. Het Is echter de taak var de overheid, nieuwe bestaansmogelijk heden te saheppen voor een in tal en las' groeiende gemeente. De betreffende groe peringen legde hij de vraag voor, hoe zij bet dan gapende nieuwe gat zouden wil len stoppen. Van voor anderen verant woordelijke mensen moet worden wacht, dat zy de zorgen helpen verlich ten en niet, dat zij ze groter maken dan ze al zijn. De gemeente heeft voor enige mil- lioenen aan industrieterrein gekocht, waarmee per jaar een rente van 50 a 60 duizend gulden is gemoeid. Hier is geen teruggang meer mogeiyk, doch past een „krachtig vooruit", aldus de burge meester. Dit eist vertrouwen, durf en Het zal goed zijn ons bewust te zijn van de wetenschap, dat de wijsheid en de kracht van boven komen, aldus spr., die herinnerde aan het woord van Wil lem van Oranje: „Men hoeft niet te ho pen om te ondernemen, noch te slagen om te volharden". Ondernemen en volharden, zo ging spr. voort, eisen -krachtsinspanning en vra gen teamwork van allen: het gemeente bestuur met de industrie, de midden stand, van hen die met hoofd en handen werken. Het gaat om onze gemeente, om het spel van allen voor allen, om ons ge- ;n welzijn minder dan om dat van hen, die na ons komen. Met bezorgdheid vroeg spr. zich af, lettende op hen, die streven naar uitbrei ding van de industrie buiten de eigen gemeente, of deze mensen zich wel reali- i, dat zU daarmee werken aan een ontvolking van de gemeente. De uitdrukking: regeren is vooruitzien, wilde burgemeester Witschey speciaal van toepassing verklaren voor de stanties, die goede cultuurgrond aan bestemming willen onttrekken, terwijl Alphen aan den Rijn, dat van de grote steden uit binnen een half uur bereikbaar uitstekend industrieterrein heeft. Bovendien begrijpt Alphen, wat industrievestiging is verbonden en troost zich daarvoor niet onbelangrijke offers. Hierna sprak de burgemeester ove wegenplan. De klacht over het uitblijven van de verbetering van de rijksweg Hazerswoude-Gouwsluis, vond spr. zijn plaats. Voor een omlegging op grote schaal heeft het rijk nog geen geld- middelen. Moeten de belangrUke Industrie van de Rynstreek en het drukke bezoek Avifauna het dan toch maar biyven stellen met een verbinding, die niet kan worden gehandhaafd?, zo vroeg de heer Witschey zich af. En is de afbakening van een wegzUde by de Bonte Paal niet de ergste aanklacht tegen het ryksweg- beheer in een zich sterk ontwikkelend industriegebied? Spr. beklemtoonde, dat het gemeente bestuur zich geheel zal moeten richten op het ontwikkelingsplan voor de naaste toekomst. In verband hiermee vroeg de burgemeester zich af, of zowel het college als de raad zich daarom niet -meer en moet gaan losmaken van de be handeling van de kleinere zaken, te geven aan de grotere. Alphen Rijn is in velerlei opzicht uitgegroeid tot een nuchter en zakelijk bedrijf, dat als zodanig leiding vereist. Die leiding zal geleidelijk aan maar sneller dan wij wellicht denken moeten worden op gebracht door innig, gedegen en meer permanent overleg. Burgemeester Wit schey wil daarom de bijeenkomsten van het college niet meer na de dagtaak hou den, maar overdag. De bevolking wilde hU krachtig inte- ïsseren voor de gemeenteiyke zaken ei haar daaraan zo mogelUk meer actief laten deelnemen. Volgens spr. is de in de gemeente ontwikkelde commissie-arbeid fnuikend voor een gezonde democratie, omdat naar buiten weinig blykt van wat zich rond de voorstellen heeft afgespeeld. De Jeugd riep dc burgemeester speciaal toe met open oog en warm hart het ge meentebeleid gade te slaan en zich voor te bereiden op haar toekomstige taak. Laat die jeugd, aldus de heer Witschey, voor het welzyn van de gemeente en niet zU alléén trachten voorbU te gaan aan wat verdeelt en te streven naar wat samenbindt. Spr. vroeg ernstige overweging van de woorden, die met de Kerstdagen uit het Kon. gezin tot ons zyn gekomen. De Ko ningin zei o.m.: Al wat men voor zichzelf doet, Is nutteloosal wat men voor een ander doet, heeft waarde. Dit geldt zowel voor mensen, als voor groeperingen van mensen onderling. De burgemeester besloot zijn rede met de woorden: Een iegelijk zie niet alleen op het zijne, maar ook op hetgeen der anderen is. Dit jaar belooft geen ge makkelijk jaar, misschien zelfs een heel moeilyk jaar te worden. Maar met Gods hulp en in eendrachtige samenwerking, wetend wat Hij ons vraagt, zullen we de moeiten en zorgen te boven komen. (Zie vervolg op pag. 4) Agenda voor Leiden Donderdag Kamer 125 Stadhuis, half 8: installatie commissie volksgezondheid. Vlies, 8 uur: Expogé. Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedle voor K. en O.: Het meisje van buiten. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Champeil- kwartet, met werken van Haydn, Beet hoven en Schubert. Uiterstegracht 1B, 8 uur: Leidse smal film-liga, bespreking productie clubfilm. Burcht, 8 uur: Kodak, Zwitserland In kleurenfoto's. Rapenburg 61, 8 uur: Carel v. Leeuwen Boomkamp, cello-recital. Lis se, 9—22 uur: Bloemlust. Vrijdag Levcndaal 103, 8 uur: C.H. Jongeren groep, drie dames en drie heren over „Wat doet de vrouw in de politiek?" Rehoboth, 8 uur: kring van A.R. vrou wen, mevr. G. Ravestein-Hoogendoorn rer het communisme. Stille Rijn 13, 8 uur: Herv. eniging op G-G., de heer Alb. Roos uit Den Haag over „De wacht bij de belijde nis". Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie voor K. en O.: Het meisje van buiten. Rapenburg 61, 8 uur: K. en O.-cursus psychologie, Mens en karakter door drs W. A. Nell. Stadsgehoorzaal, 8 uur: „Jong en Jolig" (Sempre Avanti) voor „Pniël". Lis se, 922 uur: Bloemlust. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Sempre Avanti met „Willy's Trouwdag" van Otto Harting. De Valk, 3 uur: Chr. onderwijzers, W. W. Reys uit Tilburg over de strijd van Nederland tegen het water in proza en poëzie. Doelen, 3 uur: algemene vergadering Leidse schaakbond. Lis se. 9—22 uur: Bloemlust Tentoonstellingen Prentenkabinet werkdagen 1 uur tot iiiJf 5: houtsneden vaD A DOrer (tem 11 Februari) Lakenhal: historische prenten (verza ding Robert Frutn) tot 1 Februari De Ploeg Breestraat 119- werk van dames-leden Uelds Kunstcentrum (tot l Februari) Nachtdienst apotheken. Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel 20136 Ds Toornvliet sprak over zijn boek Ds Toornvliet, studentenpredikant van' de Geref. Kerk te Leiden, heeft gister avond op uitnodiging van de boekhandel De Kier in een geheel bezette grote zaal van de Burcht gesproken over zyn boek „De duivel onder ons". De spreker begon zijn toespraak met er op te wijzen, dat lange tijd door Europa de alarmkreet is gegaan ,De duivel is onder ons". Hij herinnerde aan de hek senprocessen. Later sloeg men om van het ene uiterste naar het andere; men ontkende, dat de duivel in de wereld zou hebben bestaan. In de negentiende eeuw zijn wij zo verlicht geworden, dat wij de duivel hebben uitgebannen. Maar in de wereldoorlog kregen wij weer oog voor het demonische. Denken we aan de slagvelden en de gaskamers. De volken worden opgejaagd tot in het onmenselij ke, het bestiale, het infernale toe. Wij hoeven de duivel niet te zoeken bij de Russen of de Amerikanen. We zien hem altijd bij een ander en in andere stromingen. Maar intussen gaan de demo nen voort hun dans te vieren op onze eigen rug. De duivel vindt u niet alleen op het kermisterrein, zoals zoveel ortho doxe mensen denken, maar ook in de kamer van de ministerraad en in de synodevergaderingen. De duivel vindt het heerlijk als wij spotten en lachen. Hoe eerder wij met hem spotten, hoe eerder hij spot mét ons. Wij zijn bedreigd aan alle kanten. Dankbaar moeten wij de rechercheurs zijn, die de gangen de duivel hebben gevolgd. Ds Toornvliet verklaarde voorts, dat zijn boek niet is een exegese vai Bijbel, maar wel is het hoofdmateriaal „N edeilandEngelan d" Dat het Venlo-incident veler belang stelling heeft, bleek gisteravond op de byeenkomst van het genootschap Neder- land-Engeland in De Doelen. Het biykt evenzeer uit de herdrukken, die het boek The Venlo Incident van captain Fayne Best al heeft beleefd. De auteur vertelde gisteravond na een inleidend woord van de voorzitter van het genpotschap, prof. dr A. A. Prins, in eigen persoon de intrigante geschie denis, die aan het incident bij het Lim burgse restaurant van Jan Remmens voorafging. De geheime missie, door captain Best uit te voeren, had ten doel contact tot stand te brengen met een anti-Nazi groepering in Duitsland. Dit doel was zeer belangrijk, omdat bij bereiking ei van immers kans op omverwerping var Hitiers regime bestond. Terwille van dat belang zette captain Best de toenaderingspogingen in gezel schap van majoor Stevens door, ook toer hyzelf al ernstig twyfelde aan de, bi geheime-dienstmensen altijd betrekke lijke, oprechtheid van de Duitsers, ws mee hy een verbinding gaande hield. DOBBELMANN. Hollandse maatschappij hield „winterdag" DE GROTE STADSGEHOORZAAL te Leiden was gistermorgen en -mid dag geheel bezet door jongeren, die waren uitgenodigd door het be stuur van de jongerenorganisatie van de Hollandse maatschappij van land bouw om een „winterdag" bij te wonen. De heer Zeelenberg uit Oudenhoorn noemde het een moedgevend teken, dat de leden er vooral op deze dagen in ruime mate blijk van geven met de organisatie mee te leven. Hij wees in het bijzonder op het belang der organisatie in deze ook voor de boeren stand zo moeilijke tijd. de afzonderlijke taken van de man en de vrouw, de jongen en het meisje. Zij trok haar richtlijnen in dit verband door tot in het bedrijf en in het gezin en tot op het publieke terrein. Ten slotte wees zij op het belang van scho ling vóór een eventuele emigratie. 's Middags kwam de lichte Muze aan het woord, voornamelijk in de opvoering van het toneelstuk De nieuwe vee-arts, geschreven door mevrouw P. L. van Prooyen-Bogaards, door jongeren uit Zuidland. De zaal heeft van het spel genoten. Het was ook een respectabele opvoering. De rollen zaten er goed in en het spel was vaak doordacht. Verder was er nog declamatie, muziek en zang. Vreemd dat aan allerlei sentimentele liedjes nog steeds de voorkeur wordt gegeven. Is de bundel „Kun je nog zin genverouderd? De schrijfster mevrouw C. J. Ooms- Vinckers uit Amsterdam nam het groot ste deel van de morgenvergadering voor haar rekening. Op populaire wijze hieid zy haar onderwerp: Nieuwe levensstyl in een veranderde wereld. Zy toonde met verschillende voorbeelden aan, dat ook het platteland wel vatbaar is voor nieuwe invloeden. Het is niet conser vatief „tot in het oneindige". De spreek ster legde er de. nadruk op, dat wij moe ten proberen de persoonlijkheid te hand haven, opdat we geen hordemensen worden. De boerenstand heeft een toe komst. Hij moet zich niet laten overbluf fen door allerlei „ismen". We moeten de dingen, die ons worden voorgezet, degelijk bekijken. Eenvoudig leven is nodig. Critisch leven, bewust leven. Uitvoerig ging op :t medeweten van het toenmalige hoofd van de Nederlandse inlichtingen dienst, de generaal V%n Oorschot, begaf captain Best zich naar het grensgebied bij Dinxperlo. De ton viel daar steeds eer in duigen. Eindelyk leek bij Venlo de schakel te kunnen worden aangebracht. De afloop evenwel rampspoedig. De Neder landse luitenant Dirk Klop, die de in lichtingenofficieren vergezelde, werd neergeschoten, toen hij poogde weerstand te bieden aan een aantal Duitsers, die gewapend met machinepistolen de beide Engelsen en de restauranthouder Rem mens arresteerden. De heer Best overleefde zijn gevan genschap en zo kon hij na de bevrijding in zyn boek en in de lezing van gister avond vertellen over de achtergronden en de toedracht van het incident Venlo. Het verhaal van de situatie aai grens in het najaar van 1939 was een grote helderheid en het auditorium toonde zyn waardering voor de lezing. Na de pauze besprak captain Best zijn gevangenschap en beantwoordde hy tal van vragen. de Bybel ontleend. Satan is een genie, door God geschapen. Hij heeft de moge lijkheid gehad van een eigen verant- woordelykheid, maar hy heeft die verant- 'oordelijkheid misbruikt. Het plusteken in een minteken veranderd. Satan heeft geprobeerd God van de troon te stoten. Het is hem niet gelukt. Toen heeft hij gezegd: Als ik dan God zelf niet troon kan stoten, dan zal ik het kroonjuweel van de schepping ten onder brengen. De mens is gekelderd en satan geworden de overste dezer wereld. Satan probeert eerst om ons te isoleren. Dan komen de slagen. Dan kraakt de gezondheid. Waar is die God van jou? Ben jy nou die prachtige vent? Satan is geraffineerd. Hy zegt tot ons: Geloof je 'n God? Maar, aldus ds Toorn vliet, als iemand bang is voor God, dan hij het. Hij ergert zich dood aan God. Satan heeft het heus niet zo plezierig. Hy snapt het niet, dat God altijd deze naar accepteren wil. Dat is onze troost, dat satan God eerst moet vragen, of hij Job mag hebben. Ds Toornvliet zei voorts, dat hy geprobeerd heeft het Evangelie in zyn boek vast te houden. Want als ik alleen maar demonisch denk, dan word ik waanzinnig. Ons gebed bindt de demonen. Dat is het enige red middel. En dan natuurlijk: Gods plannen falen niet. In het vervolg van zijn toespraak zei predikant, dat het nodig is, dat wy demonen onderkennen, maar niet in een paniekstemming. Want principieel heeft Satan het verspeeld. Het is zB* laatste Daarom is hy fel in zijn ontlading sterk in zyn politiek. De wereld zit stikvol mensen, die zeggen: Het leven absurd: het heeft geen zin meer. Wat _n er veel mensen met gebluste ogen. Het is tóch niet wanhopig. Er is bevrij- dingsmogelijkheid. Veilig in Jezus' ér men, veilig aan Jezus' hart Er is uit komst. Zelfs voor het meisje, dat in he boek wordt beschreven en dat volgens de mensen naar de kelder gaat. Na de pauze ging ds Toornvliet nader in op zijn boek. Ook beantwoordde hij een aantal schriftelijk aan hem gestelde vragen. 11 v /V V de rookworst met de fijne zachte rooksmaak! Leidse raad onderzocht Een „verbijzonderde" radar-installatie nodig? Verschenen ls het algemeen verslag van het onderzoek in de raadsafdelingen van de begroting 1952, met de memorie van antwoord van B. en W. daarop. Terwyl wy op verschillende vragen en antwoorden uit deze beide stukken nog nader hopen in te gaan, willen wy thans al iets vertellen van het uitstekende taalgevoel, dat tal van raadsleden biyken te bezitten. Het is niet onaardig, op te merken, wat er op dit ter rein onder meer gevraagd werden wat het college van B. en W. daarop ten beste geeft taalkundig oogpunt achten wij haar lelijk, zo voegen B. en W. ei Benoemd aan universiteit Tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de physiologie aan de rijksuniversiteit té Leiden is benoemd de heer A. G. M, van Gemert. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacob S ai v G Filippo en P A Burggraaff; Adriana G M dr v J J Vervoorn en Th J Zandbergen; Catha- C dx v P v d Tuin en A C van Leeuwen; Wijnand H zn v W H de la en P v d Stelt; Maria H G dr v J P Krol en G H M Klein; Elisabeth J dr v C Brussee en C W de Mey; Ad G zn v H Dykstra en N G Sikkema. OVERLEDEN: A E Alberts, wed van Kreft, 76 jr. GEHUWD: A van Egmond en S B Teijn; C H Remmerswaal en M van Vel- zen; P G V ten Broek en F M van Noort; J H N Schneider en E Klein; K F J Niebling en E Wagemans. Allereerst een opmerking over de financiële situatie. Eén der raadsleden meent het standpunt van B. en W. inzake deze situatie te kunnen weergeven met de woorden: „Dankbaar voor wat kon worden bereikt, maar niet gerust op de toekomst". Als deze weergave juist is, deelt dit lid die mening. En B. en W. ant woorden: „Het standpunt van ons col lege kan men op deze wijze formuleren". Sommige leden achten de uitdrukking ,de gemeenten varen in de mist", door _3. en W. in de geleidebrief gebezigd, te somber. Ze achten de woorden althans niet getuigend van een vaste koers, ten- zy het college zich van een moderne radar-installatie wil voorzien. Bescheid W.: „Wij ontkennen, dat het ge bruik van de uitdrukking „de gemeenten de mist" duidt op somberheid ofwel getuigen zou van het ontbreken a vaste koers. Zij betekent slechts, geen helder zicht is en het schip der gemeente voor onaangename verras singen kan worden geplaatst. Wij me nen daarvan in de geleidebrief voldoen de bewijzen te hebben geleverd. Deze leden wijzen er ook op, dat ergens in de begroting staat en daar begint het taaipurisme „Aangezien de totale kosten volledig worden verbijzonderd". Zy zouden graag op de hoogte worden ge steld met de naam van de auteur van dit nieuwe werkwoord. Wellicht wil het col lege, aldus de vragen, ter meerdere ont wikkeling van de raadsleden dit werk woord dan ook wel eens nader vervoegen. W. vervallen in hun antwoord nu niet in algemeenheden, maar verbijzon deren de kwestie wel degelijk. Een hoog geleerde heer schijnt het nieuwe werk woord namelijk te kunnen vervoegen: „De term „verbyzonderen" is ingevoerd door prof. Th. Limperg Jr (Amsterdamse school van bedrijfseconomen) en bete kent in dit verband, dat de totale kosten van de accountantsdienst worden toegere kend aan de verschillende takken dienst en andere instellingen, die door de dienst worden gecontroleerd. Deze uit drukking heeft in de bedrijfs- sche vakliteratuur ingang gevonden". Uit Een onver- wachts geluk „Leegloop' Maar dan dat woord „leegloop". B. er W. hebben het gebruikt in de geleide brief, waarin gesproken wordt van „ontstaan van leegloop". Afgezien va overweging, dat bij voorkomen hiervan bij natuurlijke personen (dat zijn dus mensen Red. N.L.C.), indien dit ver schijnsel zich openbaart als lichamelijke kwaal, het raadplegen van een genees heer het verstandigste moet worden ge noemd, en aangifte by de arbeidsbeurs het beste is als een maatschappelijke kwaal wordt bedoeld, vraagt een lid of andere uitdrukking of woordkeuze niet verkieslijker ware geweest, zowel uit taalkundig oogpunt als ter verduide lijking van het juiste begrip van wat meent te willen zeggen. Ook nu weer weten B. en W. het ant woord: ,De hier aan het woord zynde leden dienen te bedenken, dat onze taal levende taal is, waarin dus voortdurend woorden en begi'ippen ontstaan. In verband met de grote vlucht, welke wetenschap en techniek hebben geno men. baart het geen verwondering, dat dit verschijnsel zich thans sterk open- Velen hebben zich 25 jaar geleden b.v gestoten aan het woord „luidspreker", waarmede zij echter niet hebben kunnen verhinderen, dat het in de taal is binnen gedrongen. Wij hebben in de geleidebrief gewezen op dc moeilyke financiële positie vs gemeente, welke ten gevolge heeft, dat de totstandkoming van bepaalde voorzie ningen niet meer wordt bepaald door de prestatie, welke het gemeentepersoneel kan leveren en de prestatie, welke de technische hulpmiddelen, waarove gemeente beschikt, kunnen verrichten, doch door de beschikbare geldmiddelen. Voor een overwegend deel zijn de tech nische hulpmiddelen constant aanwezig, hetwelk ook voor het gemeentepersoneel geldt. In dit licht bezien hebben wij wil len wyzen op de verliezen, welke kunnen ontstaan door stilstand. De term „leeg loop" wordt thans in de bedrijfseconomi sche literatuur in verschillend verband gebruikt. Prof. dr H. J. van der Schroef, hoog leraar in de bedrijfseconomie te Amster dam, omschrijft de kosten van leegloop als de kosten, die ook voor het stilstaande bedrijf bestaan. Wij zouden daarom als kosten van leegloop willen aanduiden de kosten, welke de gemeente moet maken, ook als er voor haar niet de mogelijkheid is om de nodige werken en voorzieningen ter hand te nemen". De Staatscourant van heden bevat ojn. een beschikking genees- en verband middelen verplicht-verzekerden en beschikking arbeid in slagerijen. Haagse politierechter Twee maanden voor raar geschutter. Een landarbeider uit Abbenes had in Leiden een fraaie stunt uitgehaald. Van bankbiljetten scheurde hij stukjes af. Met de beschadigde bankies betaalde hij een schuldeiser, die het geld eerst wilde wei geren, maar het later toch aanpakte, om dat hij bang was anders helemaal niets te krijgen. De randen van de snippers schroeide verdachte met een sigaret. Toen trok hij naar de Nederlandsche Bank met een verhaal over een ongelukEen vergoedingsaanvrage had hy vals inge- Het tweede geval, waarvoor de man uit Abbenes terecht stond, betrof de diefstal van een kalf te Alkemade. De officier achtte valsheid in geschrifte en het wegnemen van een kalf bewezen. De eis was twee maanden gevangenis straf. Conform deze eb werd verdachte veroordeeld. Winkeldiefstallen ln Lelden Een tapijtenreparateur uit Utrecht had verschillende diefstallen gepleegd in Leidse winkels. Al vijf maal was verd. verooi-deeld. Hy wist zelf niet waarom hij had gestolen en vroeg een strenge controle. De eb luidde zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger achtte hier een vorm van kleptomanie aanwezig. De politierechter veroordeelde de man vijf maanden. Leiderdorper stal lood en zink Wegens lood- en zinkdiefstallen moest in betonwerker uit Leiderdorp voo: rechter komen. Hij had lood en zink de door hem bewoonde woning en huizen in zijn omgeving gesloopt. De of ficier eiste vier maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr Kleyn, merkte op, dat verd. in moeilyke omstandigheden geraakt, doordat hy geld va voetbalvereniging had verduisterd, raadsman gaf toe. dat zijn cliënt zelfzuch- maar daarvan moest het gezin niet de dupe worden. De rechter deelde de man tot vijf maanden gevan- gennisstraf met aftrek, maanden voorwaardelijk. Verontreinigde lucht benadeelt bollenteelt De bloembollenkwekers van Holland-op 'n-smalst ondervinden veel last van een giftig bestanddeel van de lucht. De blad- toppen verdorren en dit heeft het afster- 'an de bolgewassen tot gevolg. Voor- ssen, gladiolen en tulpen hebben het e verduren. Proeven hebben uitge- ._.n, dat zich in de lucht een schai lijk percentage zwaveldioxyde bevindt. Men vermoedt, dat deze schadelijke gas- komen van de P. E. N. te Beverwijk jan industriële bedrijven, o.a. de hoog- ïs te IJmuiden. Controverse Annakliniek „Goede diensten" kunnen nog niet worden verricht Het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Invalidenbond heeft op 12 Januari, zoala men weet, zijn goede diensten aangebo den ter bemiddeling in de controverse tussen het bestuur van de Vereniging voor Misvormden en dr C. P. van Nes, orthopaedisch chirurg. Naar wy thans heeft dr Van Nes deze aan bieding reeds spoedig na het ontvangen er van aanvaard. Het bestuur van de Vereniging voor Mbvormden heeft evenwel nog niets van zich laten horen. Tengevolge hiervan heeft het hoofdbe stuur van de A-N.I.B. nog geen verdere stappen kunnen ondernemen, aldus deel de men ons desgevraagd mede. Oud-strijders maakten propaganda in Katwijk Torpedojagers in de zeeoorlog De afdeling Leiden van de Ned. bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis had gisteren een propa- ganda-avond georganiseerd in Casa Cara te Katwyk om zoals de voorzitter, res.- lt.-kol. S. P. van 't Hof. in zijn ope ningsrede zei ook de kameraden uit Katwyk in de gelederen van de bond te verzamelen. De voorzitter zette in 't kort de geschiedenis en de doelstelling van de bond uiteen. We weten niet, welke tyden ons wach ten en daarom weet men ook nooit, waar het goed voor is, om aaneengesloten te zijn als oud-strijders. De burgemeester Katwijk (die ook ter vergadering was) zou bijv. een beroep kunnen doen op onze hulp. wanneer de beveiliging van de burgerbevolking is georganiseerd, aldus lt.-kol. Van 't Hof. Het woord werd vervolgens gegeven aan It. t. z. I W. H. Crommelin. verbon den aan de marinestaf, die een causerie hield over „Torpedojagers in de zee oorlog". Spr. vertelde op alleszins inter essante wijze, wat een torpedojager is: zijn bouw, bewapening en bemanning. De taken, die deze lichte oorlogsschepen in oorlogstijd worden toegemeten, zyn velerlei. De ~rote snelheid, die de jagers kunnen ontwikkelen, leent zich tot aller lei arbeid. De defensieve taak is het convoyeren van handelsschepen, troepen schepen en slagvloten. De offensieve taak ligt in het aanval len met torpedo's van vyandelijke sche pen. Verder zijn ook het patrouilleren, het mynenleggen, het verkennen en nog vele andere zaken zeer geschikte taken voor deze schepen. Door de grote snel heid kan de torpedojager zeer verras send optreden, daarbij geholpen door de geringe grootte van het schip. Spr. ver telde vele interessante voorvallen uit de wereldoorlog, waaruit een en ander dui delijk bleek. Een prachtige geluidsfilm over de Karei Doorman werd tot slot vertoond. Ver scheidene oud-militairen gaven zich op als lid. Ontspanning voor de ouden van dagen Het ontspanningsgezelschap Tot Ons Plezier zorgde gisteren in het Hervormd tehuis voor ouden van dagen aan de Kaarsenmakersstraat voor een gezellige avond. Het programma bestond uit zang, muziek en toneel. Opgevoerd werd het blijspel „Myn vriend Leonard", een humo- mistisch stuk, dat een goede vertolking kreeg. De spelers mochten de dank van de directie en het college van regenten in ontvangst nemen. En natuurlijk ook van de ouden van dagen zelf, by wie zo'n avondje er altyd volledig in gaat Haas was het haasje Een inwoner van De Zilk, die in de dui nen menig konijntje verschalkte, zat een houtje te hakken voor zyn levensgezellin. Plotseling rende een grote haas. die werd achtervolgd door een hond, zijn schuur binnen. Nu zijn de Zilkers gastvrij en ook thans stond het hart van de man direct wagenwijd open om de haas van zyn ach tervolger te verlossen door het dier asyl te verlenen. Hij sloot de schuurdeur daar- onmiddellijk tussen beide partyen. Wat zich in de schuur afspeelde, kunnen we slechts vermoeden. Zeer waarschijn lijk heeft de haas het daglicht niet meer aanschouwd.... „Zijne Excellentie" Van dokwerker tot gouverneur Het lykt op het eerste gezicht eerder :n Amerikaanse mogelijkheid dan een Engelse, maar het gelukte deze Engelse oud-dokwerker dan toch maar om via de party, in dit geval Labour, het te brengen tot gouverneur van het denkbeeldige eiland Salva. Of hij het er vier jaar uit zal houden? Wanneer het doek voor het laatst valt, is hy er nog, maar gerust voor de toekomst zyn we niet. Dat wordt trouwens ook niet verlangd door Dortohy en Campbell Christie. Dit stuk is niet geschreven om problemen te stellen cn op te lossen. De schrijvers laten alleen maar zien, wat de gevolgen zyn van het eerste optreden Van deze gouverneur. De stormloop van een goed willend en sociale rechtvaardigheid zoekend mens op de burcht van conventie, bureaucratie en traditie. Als het nu maar by een frisse wind gebleven was, maar het wordt een orkaan, die Salva teistert. En al de goede bedoelingen ten spyt is er na drie maanden een hoogst gespannen toestand, waarbij doden en gewonden vallen. Als oud-staker begrijpt de gouverneur de stakers op de marinewerf beter dan de anderen, die zich niet van hun ambte- naar-zyn kunnen los maken en hy wee' (op zyn manier) de stakers weer aan hel werk te krijgen. Veel diepgang heeft het stuk niet er over vele vragen, die opkomen, dartelt het rustig heen. Daardoor wint het aan genoeglijkheid. Het is een „sportief" stuk. Bij alle verschil van mening weet men elkaar te waarderen, behalve de vice- admiraal, die van geen toegeven weten wil. Als derde abonnementsvoorstelling in de serie „Populair Toneel" van K. en O. gaf de Haagse Comedie onder regie van Cees L^seur er gisteravond een prima opvoering van. De personen in dit stuk zijn vrij eenvoudig van karakter, wat het spelen niet lustig maakt, maar toch ver dient de manier, waarop Bob de Lange en Theo Frenkel de rollen van gouver neur Harrison en Sir James Kirkman speelden, grote bewondering. Twee anti poden. de één een geestelijke houwdegen, de ander de bedachtzame diplomaat, maar beiden volkomen eerlyk. ook in hun spel. De zaal beleefde veel plezier van Johan Valk als de chef der politie en Luc Lutx de butler. Ida Wasserman en Heieen Pimentel speelden de twee dames-rollen. Ida Wasserman de vrij onbelangrijke rol van Lady Kirkman, waarvan ze echter toch iets goeds wist te maken. In de vrij korte scènes bouwde ze toch een karakter op. Heieen Pimentel, als dochter van Zyne Excellentie, kon niet helemaal los komen, haar spel bleef wat gemaniëreerd. Van Willem Deexing was er een aardig décor met een goede ruimtewerking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3