Belevenissen Hoge rond Leidens Schole NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 23 JANUARI 1952 Alles goed en wel Kerstpakkettenactie voor Ambon De kerstpakkettenactie ten bate van hier verblijvende Ambonnezen is dank zij veler medewerking uitnemend ge slaagd. De heer Aponno heeft onlangs via de radio namens de Ambonnezen Nederland de stichting „Door de eeuw trouw" en de gevers dank gebracht. Wat Leiden en omgeving betreft, ik allen, die voor dit mooie doel hun steentje hebben bijgedragen hartelijk danken. De volgende bedragen werden door mij ter doorzending ontvangen: N.N. 12,50, P. H. f2. L. f8, N.N. f 1, mevr. Van W. 110, mej. B. 13,50, H. G. van D. 12,50, J. D. H. f 10. H. D. K. 12,50, mej. K. 10.50, W. J. H. f8,50, 12,50, allen te Leiden; C. van I L. te Leiderdorp resp. f3.50 en 15; J. W. B. te Katwijk aan Zee f 1,50; mej. R. M. te Sassenheim f2,50. Ten slotte een vraag aan allen, die van overtuigd zyn, dat ten aanzien Ambon niet kan worden volstaan met het betonen van milddadigheid, ma eerste instantie ons streven gericht moet zijn op het verkrijgen van recht op zelf beschikking: Wilt u voor deze doelstelling ook iets doen? Iets van uw vrye tijd ei voor offeren? Desnoods een uur pei week? Zo ja, bericht het even aan onder getekende en nadere mededelingen vol gen. Strijden voor recht en gerechtigheid is, naar ik meen, een offer waard. H. J. LAMERS, Leiden, Hoge Rijndijk 30. Bestrijding van ratten In de N.L.C. van Woensdag stond eer stukje over rattenbestrijding met fox- terriers. Dat kunnen veel mensen echter niet meer doen, omdat de belasting te hoog is om zo'n hondje te kunnen hou den. Zou het niet mogelijk zijn de hon denbelasting af te schaffen of te ver minderen? Laten wij, dierenvrienden, daarvoor strijden! Hoeveel van onze vrienden worden niet in een zak geduwd en verdronken ol naar een asyl gebracht. Kost de rattenbestrijding de gemeente ook niet veel geld? Dit geld kan vriend, de hond, besparen. Ik hoop, dat B. en W. dit in overweging willen Leiden. W. G. M. Meer werk mogelijk? Uit de N.L.C. is mij bekend, dat er commissie is benoemd, waarin o.a. twee wethouders zitting hebben, ten einde te gaan of er mogelijkheden zijn onze s meer werk te bezorgen. We mogen dit dankbaar aanvaarden en slechts hopen, dat de commissie hierin zal slagen. Wat zoudt u er van denken, als deze missie eens in Leiden begon? Er zijn nog vele projecten, die in Leiden, o.a. op het gebied van nieuwbouw of verbouw, op uitvoering wachten en „slechts" behoeven te worden goedgekeurd door bouw- en woningtoezicht. Deze goedkeuringen wor den vaak eerst na 8 a 10 weken verleend. Heren van bouw- en woningtoezicht, is het nu werkelijk nodig, dat met deze goedkeuringen zó lang wordt gewacht? Een tweede instantie, onze „welstands commissie", dient er op toe te zien, dat onze „welstand" in Leiden niet wordt geschaad. Maar, heren van deze commis sie. laat het toch niet zó zijn of worden, dat een verbouwing ol nieuwbouw niet kan doorgaan, omdat u dermate hoge eisen stelt, dat een principaal hierdoor zijn opdracht niet kan geven, omdat dit ver boven zijn begroting of de aanvanke lijk opgegeven prijs van de aannemer uitgaat. In verband met onze achteruitgang, wat „welstand" betreft, is het toch ook wel mogelijk uw eisen aan deze tijd wat aan te passen? Het is alleen „maar" om meer werk begonnen. Lelden. 2. Komt de heer V. P. ook uit de beidersklasse? U wilt ons enige vt delen (vrij vervoer tegen bijzondere vrachtprijs en de Kerstgratificatie) ont nemen. Erg veel sociaal gevoel voor uw medemens hebt u niet! Wat het vrij vervoer tegen bijzondere vrachtprijs aangaat, deze was voorheen f 0,15 per persoon; dit is nu 10,25 gewor den. Een gezin van laten wij zeggen vier personen betaalt nu ook 11. voorheen f 0,60. Dus niet alleen het reizend pu bliek is de „dupe", als we het z< eens zouden noemen, doch ook het soneel zelf. Mag het personeel dan recht hebben op de twaalf retours per jaar f 0,25, als het zelf bij zo'n vervoer maatschappij werkzaam is? 3. Wat de Kerstgratificatie aangaat, meneer V. P., die kwam goed van pas in onze gezinnen. Mischien is de reden, waarom u daar over valt, gelegen ii feit, dat u van uw patroon niets heeft gekregen. Onze directie dacht er anders 4. Wat de bezuiniging betreft: er wordt bezuinigd, waar dat maar enigszins gelijk is. De opzet van de directie der N.V. Ned. Spoorwegen Is de service vo het reizend publiek en de verladers goed mogelijk te doen zijn. Dit ziet wel aan de nieuwe treinstellen, de ve bindingen enz. Dat u van de gedachte uitgaat, dat met het vervallen van de Kerstgratifi catie en het vrij vervoer de tariefverho ging achterwege zou kunnen blijven kan ik niet anders dan stompzinnig Carillon voèr Amerika Met verbazing las ik van de plannen tot aanbieding van een carillon Ver. Staten als uiting van dankbaarheid. Van harte hoop ik, dat men alsnog dit dwaze voornemen zal laten varen. Moe ten wy dan géén gelegenheid laten voor bijgaan om ons als natie belachelijk te maken? Heb ik het goed begrepen, dan wil men zijn dankbaarheid uiten in ver band met de vele Amerikanen, die voor onze bevrijding vielen, alsook voor de Marshallsteun. Doch m.i. is een dergelijke voorstelling van zaken toch wel heel erg gekleurd en simplistisch te noemen. Want inderdaad zijn, doordat ons land slagveld was in de strijd tegen een gemeenschap pelijke vijand, vele dappere Amerikaanse soldaten op Nederlandse bodem gebleven, naast jongemannen van andere nationali teiten. Zij allen gaven het leven voor hun vaderland, niet speciaal voor onze bevrijding. Zou men een groep in het bij zonder willen huldigen wegens onbaat zuchtig heroïsme, dan zouden het de Polen moeten zijn. die de bodem van Zeeland en Noord-Brabant doordrenkten met hun bloed, trots de wetenschap, dat het einde van de oorlog voor hun eigen vaderland niet eens de bevrijding zou brengen. Geofferd ook werden onze vlie gers bij Singapore voor andermans be langen. Van dankbaarheid hebben wij, zacht gezegd, weinig bemerkt. En nu de Marshallhulp: één milliard in vier jaar. Een enorm bedrag voorwaar. Bijna de helft van wat wij Soekarno ter Ronde Tafel-conferentie cadeau moesten geven onder druk van Amerika. Al blij ven onze eigen regeringen van na 194f dan ook in de eerste plaats voor deze trieste gang van zaken verantwoordelijk. Maar de Marshallhulp is op 1 Jan. 1952 afgelopen, doch het verlies van onze plaats onder de zon als mogendheid var betekenis is blijvend. Nog onlangs is ons een vredesverdrag met Japan opgedron gen, waardoor we zelfs de kleine tege moetkoming aan de voormalige Ned. ge- interneerden der Jappen-kampen ten afschrijven. Het zal terwille van de hogere politiek wel niet anders hebben gekund. Maar laten we dan ook niet met het hoofd in de wolken blijven lopen, alsof in de in ternationale politiek nog iets anders zou tellen dan het nationale eigenbelang. Ik zie de heren in Washington al glimlachen om die malle Hollanders met. klokkenspel. Leiden. „SPOORMAN" Waarom een C. K. T. V. De Chr. kampeer- en trekkersvereni ging. gevestigd Allard Piersonlaan 169 te Den Haag, verzocht ons de aandacht van onze lezers op haar te vestigen. Wil men op verantwoorde wijze kamperen, zonder zichzelf of anderen schade te be rokkenen, dan dient men eerst een zekere kamptechnische vaardigheid op te doen. Die vaardigheid kan men onder meer opdoen bij de A.N.W.B., die jaar lijks oefenkampen organiseert in Om men. Voor de Chr. jongeren is in 1950 daarvoor opgericht de Chr. kampeer- trekkersvereniging, die op verantwoorde wijze en onder leiding van bekwame mensen haar weekeinden en zomerkam pen houdt. Ook bij de C.K T.V, doet zich een groot gebrek aan ervaren mensen voor. Wie wil zyn schouders onder dit mooie werk zetten? Het doel is om de styl van het kamperen in ons land op een hoger plan te brengen en te houden. Het schrijven was ondertekend door de voorzitter van de C.KT.V., de heer R. Siebenga, Archimedesstraat 71, Den Haag. Het „roepje" naar huis In uw blad van, naar ik meen, 10 Augustus 1951 stond een stukje over het vloeke» door de scheepsradio. In dat ukje las ik, dat de P.T.T. er in geslaagd as, een zodanige constructie in de zen ders aan te brengen, dat zij die voor de microfoon vloeken, terstond kunnen worden opgespoord. Thans hebben en kele vissersschepen zo'n apparaat,, maar dit inderdaad aangebracht om het vloeken tegen te gaan? Mijn ondervin ding is een geheel andere. Ofschoon het veel voorkomt, dat de bemanning issersschepen een „roepje" naar huis geeft op de 153 meter band, be schouwt PTT dit als een clandestiene handeling. Er wordt dan ook, blijkens mijn eigen ervaring, tegen opgetreden is mogelijk, door gebruik te maken van de verklikkers, die in de zenders zijn aangebracht. Wanneer men aldus betrapt wordt op zo'n roepje krijgt men een boete. Mijn vraag is thans, of zoiets nodig is. De 153 meter band is toch speciaal bestemd voor de haringvissers. Vinden de heren van de P.T.T. het zo verschrikkelijk, als vanuit zee e vrouw en kinderen worden gegroet? 't Is een kwestie van enkele seconden. En als voor elk roepje een gesprek m( worden aangevraagd, zou dan de PTT. dat kunnen verwerken? Soms duurt één aanvraag via Scheveningen Radio 30 tot 50 minuten- Waarom stelt P.T.T. niet locaal tariefje dn, bv. van 25 cent, opdat de bemanning eens per week via de eigen zender op 153 meter een groet naar huis kan zenden. Momenteel kost een radiogesprek via Scheveningen Radio, als men 30 mijl ol 55 km uit de wal vist, f 1.20 per minuut! Zou de P.T.T. er mee accoord gaan, dat voor 25 cent over de eigen zender eens per week een „roepje" werd uitgezonden, dan zou dit per schip In één week toch ook nog 15x25 ct f3 75 opbrengen. Hetgeen over 30 weken het haringseizoen circa 1100 zijn. Zodat een vloot van 100 schepen in één seizoen 110.000 in het P.T-T.- laatje zou brengen, zonder dat iets voor hoeft te doen. Laat P T T. deze kwestie die wij een pracht oplossing zouden vinden eens ernstig overwegen. Vissers op zee moeten toch al zo veel missen. VISSER. Om zeven centen...? 't Was juist een paar dagen voor 't nieuwe jaar, Dat ik bedankte voor de Nieuwe Leidsche Courant, 't Viel toch niet mee, voorwaar! Niets te weten uit stad of land. De radio maakte wel veel bekend, Maar niet alles tot het end. Daarvoor moet. men een goede krant lezen, Wil men van alles op de hoogte wezen. Enige dagen daarna kreeg ik een meneer aan myn deur. Hij stelde zich heel beleefd veur. En informeerde naar de oorzaak, Dat ik pit de lezerskring was geraakt. Tevens stelde hij de vraag: Mist u niet uw oude krant? Ik dacht: wat bent u bydehand! Mijn antwoord luidde: 'k Lees de N.L.C. al zo lang En er zijn geen klachten van belang. Voor de bezorgster zet ik myn hoedje af. Zy doet het op een draf! Maar... die zeven centen zitten mij in mijn maag; Die betaal ik niet zo graag. Alles is hier' uitgèrekend. Wees u daar maar van verzekerd. Na nog een goede raad ging hij heen. Nu stond ik in gedachten weer alleen. De eerste twee weken heb ik het afgekeken. Maar 't was toch niet naar mijn zin, En 'k zei: ik haal de Nieuwe Leidsche ér weer in. 'k Ging naar mijn buurvrouw in de straat En sprak toen heel kordaat: Als het meisje komt om centen, Stuur haar even naar mijn huis, want zo is het krenten, 'k Lees nu weer met veel genoegen De N.L.C. en 'k wil er aan toe voegen: Dames, heren, die bedankten voor de N.L. Courant, Komt, geeft elkander nu de hand. Spaart elke dag een centje uit, En neemt opnieuw een vast besluit. Zij die zyn abonné Zyn steeds weltevree! Men is toch 's avonds niet op streek. Wilt u dat voor zeven centen in de week? Neemt u nu een goed besluit. Hiermee is mijn liedje uit! F. RUITER, Lelden. 3e Binnenvestgracht 7. B. en W. van Lisse kondigen plan van 40 duplexwoningen aan Gemeentelijke financiën aanleiding voor bange zorg In de eerste vergadering van de gemeenteraad van Llsse, waarvan wU gisteren al een verslag gaven, heeft de burgemeester, mr Th. M. de Graaf, een belangwek kende beschouwing gegeven van de huidige situatie van de gemeente. Met genoe gen constateerde de burgemeester eerst, dat de samenwerking tussen B. i de gemeenteraad uitstekend is en dat er een goed begrip is voor eikaars werkterrein en werkwijze. Onder leiding van Wim Slijkhuis zijn bij de renbaan Duindigt aan de Buurt weg in Den Haag een sintelbaan en enige voetbalvelden met tribunes aan gelegd. De sintelbaan is nu bijna gereed en zal het komende athletiekseizoen in gebruik worden genomen. Slijkhuis controleert hier of de baan goed ligt Van de veilingen Export behoedt de veilingen voor een over-aanbod Maar voorzichtige exporteurs veroorzaken hier en daar lichte prijsdalingen (Van onze Westlandse correspondent) In de huidigé open winter is de regelmatige vraag voor export de belang rijkste factor, die de Nederlandse tuinbouwveilingen voor het gevaar van over-aanbod behoedt. De grote aanvoeren van groenten blijven immers onverminderd voortduren en bij de geringste verstoring van de afzetkan- sen, treedt direct een terugslag in de prijzen op. het midden week weer eens gelukkig in beschei den mate aan de dag getreden, toen de uitvoer naar Duitsland even stag neerde door een vertraging in de afgifte van ihvoermachtigingen, die sinds 15 Januari van dit jaar volgens het L.V.-Verfahren worden uitgereikt. In de practijk is er vrijwel niets veranderd ir de importprocedure, maar de admini stratie in Duitsland moest zich blijkbaar nog even omschakelen. De begrijpelijke terughoudendheid exporteurszijde in die dagen leidde tot een prijsdaling voor de spruiten tot even 20 ct per kg, waarbij de grove en afwy- kende gedeeltelijk onverkocht bleven. Vrydag herstelde de markt zich mede toe te schrijven aan de geringere voer en stabiliseerde het prijsniveau zich op 32-37 ct, welk peil ook in het begin van deze week gehandhaafd werd: export 34-38, binnenland 28-33, afwij- Moeizaam neergeschreven door Boerend Bartelsz A. VAN B. Duurder reizen II Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer v. P. betreffende het duurder reizen zou ik als spoorman dit iets nader willen toelichten. Mijn eerste Ingeving was: Ach. op zo'n gedachten- loos neergeschreven stuk moet ik eigen lijk niet ingaan. Het zou nutteloos zyn. Maar toch zou ik er iets van willen zeggen. 1. Zou de heer V. P. zo vriendelijk en yuiterlyk willen zijn om zijn naam en adres alsnog te willen vermelden? Het jaar 1952 zal moeten tonen, hoe de uitkomsten zyn van het beraad inzake de reorganisatie van de gemeentelijke appa ratuur. De burgemeester heeft daarop goede hoop. ook al omdat hij de nieuwe hoofdambtenaren als de juiste krachten beschouwt en er aanwijzingen zijn, dat zijn vertrouwen in de wil der andere ambtenaren gerechtvaardigd is, ondanks de omstandigheid, dat de reorganisatie de meer op efficiency en coördinatie ge richte werkwijze enige aanpassingsmoei- hjkheid met zich meebrengt. Het is ver heugend, aldus de burgemeester, dat de resultaten van de tegenwoordige werk wijze volkomen passen bij' de steeds meer dringende noodzaak om de ware demo cratie vooral practisch te beleven in lo caal, gemeentelijk verband, omdat daar ir zelfwerkzaamheid de burgerij en in haar daadwerkelijke interesse de basis ligt voor de plicht tot verantwoording en het recht ook om verantwoordelijkheid te In deze tijden spreekt dit vooral sterk ten aanzien van de gemeentelijke finan ciën. Niet geheel ten onrechte maakt de raad zich bezorgd over de financiële toe stand van de gemeente na de uitvoering i de grote kapitaalswerken, die in 1950 in het begin van 1951 waren geënta meerd. De eis van consolidatie van de lottende schuld, die op 1 Januari 1951 f 1.264.529,64 bedroeg, brengt nog grote moeilijkheden met zich mee wegens de algemeen heersende kapitaalschaarste enerzijds en het aan de gemeenten door de regering opgelegde bindende rente gamma anderzijds. De kwestie in totaal blijft een voorwerp van bange zorg. moet een ernstig woord van protest in het hart, zo vervolgde burgemeester De Graaf, omdat de centrale overheid te- dien aanzien een politiek voert, zoge naamd voor ons, maar dan fcoch zonder Mede ten gevolge daar van uiteraard hoofdzakelijk door het feit, dat de gemeente Lisse In de laatste jaren vele grote werken heeft uitgevoerd is de financiële situatie niet van dien aard, dat voor de naaste toekomst hoge verwachtingen mogen worden gekoesterd. Grote zuinigheid is geboden. Vrijwel elke nieuwe belangrijke kapitaalsuitgave zal enigszins mogelijk Is, te vermijden is het gemeentebestuur zich bewust. Vervolgens stond de heer De Graaf stil by de woningbouw. In 1951 werden in totaal 145 woningen gebouwd. Op het pro- gramm» voor 1952 6taat een bouwplan van veertig duplexwoningen. Juist met het oog op de nood onder de huwbare jeugd hebben wij dit plan opgezet. Haar aantal van woningzoekenden neemt steeds Op 1 Januari 1950 bedroeg dit aantal 132 en op 1 Januari 1952 bedroeg het 167. In totaal telde Lisse op 1 Januari j.l. niet minder dan 373 woningzoekende gezinnen of aanstaande gezinnen. Dit aantal stijgt jaarlijks. Wij mogen officieel dit tekort bestrijden met slechts 31 woningen per jaar. Commentaar overbodig. Ten slotte verklaarde de burgemeester, dat het gemeentebestuur voor de tentoon stelling Keukenhof actieve belangstelling Driehonderd bedankjes op de Zuiderkruis Met 800 man naar Canada vertrokken Als eerste emigrantenschip dat dit jaar uit Rotterdam vertrok, heeft de Zuiderkruis gisterén met 800 landver huizers aan boord naar Canada koers gezet. Niet minder dan 300 personen hadden zich by wyze van spreken op de val reep bedacht. Sommigen hadden hun zaak nog niet kunnen verkopen, anderen hadden nog klemmender redenen om de geboekte passage op het laatste nippertje af te zeggen. De grootte van het aantal afgevalle- ïn is o.a. ook te wijten aan het jaar getij. In Canada is de werkgelegenheid winters vooral voor landbouwers niet bijzonder groot. Ongeveer 100 van de emigranten hebben in Canada fami- Den 8sten Februari van het jaar onzes Heren 1575 was ik, Baerend Bartelsz., vroeg uit de veren. Want voor onze goede stad Leiden was belangrijke dag aangebroken: de plechtige inwijdinge van de Hoge Schole, als beloning voor het moedige verzet tegen de Spaanse belegering het vreselijkste aller jaren 1574. Toen ik de luiken van het woon vertrek open stiet ik woonde op de hoek van de Pieterskerkstraat, tegen over de Sint Pieter was het nog donker, maar in de kerk waren de kaarsen reeds aangestoken. Mijne huisvrouw, Lijsbeth Steen, en mijne beide kinderen Gerrit en Maaike, nog te kooi, daar de grote plechtigheden eerst te negen ure zou den aanvangen. Doch ikzelf wilde ook de solemnele bijeenkomste in de kerk niet missen. Dies stak ik tegen zeve nen, diep in mijnen mantel gedoken want er blies een ijselijke oosten wind het kerkplein over, waar ik mij tussen de menigte volks begaf, die door de wijde deuren naar binnen stroomde. In de machtige ruimte van de Sint Pieter hield dominee Volkersz. ene treffelijke rede over de roem van onze stad, de braafheid harer bor- gers en de goedheid Gods, die alles wel met ons gemaakt had. Toen ik weder thuiskwamwaren j Lijsbeth en de kinderen reeds in de beste kleren gestoken. Ik verkwikte mij met een stuk broods en een beker melk, waarop wij gezamenlijk het was reeds half negen geworden onze nederige woning verlieten en ons door de Kloksteeg over de Non- nenbrug naar de Cellebroersgracht begaven, om ene goede plaatse uit te zoeken, vanwaar wij de plechtige op tocht zouden kunnen aanschouwen. Voorwaar, wij waren niet de eer sten! Uit de Pieterskoorsteeg, de Nieuwsteeg, Van de Breestraat Nobelstraat, uit alle hoeken en gaten stroomden de mensen naar de rich ting van het Steenschuur en het Ra- penborg, om zich van ene goede plaatse te verzekeren. Zo ver het oog reikte, stonden en zaten de mensen langs den weg, waar de stoet zou voorbij gaan. Intussen was een heerlijke zon aan enen blau wen hemel komen stralen en de wind gaan liggen, zodat wij ons allen mochten verheugen in het schone, zachte weer. Op de hoek van de Kolfmakers- steeg, het Rapenborg en de Celle broersgracht wisten wij een goed plekje te bemachtigen, zodat wij naar alle kanten een ruim uitzicht hadden. Toen de klok negen had geslagen, kwam van den kant der Breestraat luid gejuich. Wij wisten dat $e stoet, die zich opgesteld had bij het raad huis, zich nu in beweging had gezet. Ik kortte het wachten, door mijne en kinderen te vertellen langs welken weg men zou trekken. „Zij begeven zich", zo zeide ik, „van de Breestraat door de Nobelstraat tot de Hogewoerdsbrug. Daar gaan zij onder den triumfboog door, dien gij de laat ste dagen hebt zien oprichten. Een schone boog, met rode en witte Leid- se lakenen bekleed, omdat rood en wit. de Leidse kleuren zijn. Vandaar gaan zij langs het Steenschuur en komen zodoende hier vlak aan ons voorbij". Tegen tien uur keken wij allen in spanning naar rechts, vanwaar de optocht komen moest. En waarlijk, daar naderde hij! De zon wierp haar goede glansen op de prachtige stoet, zodat het een wemeling van kleuren was, zoals onze ogen nog nooit aan schouwd hadden. Ik beurde Maaike, die eerst drie jaren oud was, op mijne schouders, zodat zij alles goed zoude kunnen de noodzakelijkheid met zich meebrengen üeleden of relaties die hen bij hun van aanboring van nieuwe belasting-1 komst in het nieuwe vaderland behulp- bronnen. Van de eis om dit als het maar zaam zullen zijn. Baeiend Baitelsz. Het is ons een genoegen, vandaag te kunnen beginnen met een serie be levenissen rond Leidens universiteit. Ze zijn moeizaam neergeschreven door Baerend Bartelsz., een gefingeerd ver teller. die een onwerkelijk lang leven zal blijken te hebben gehad. Onze me dewerker Aleid van Rhijn deed deze grepen in de historie van Leidens „hogeschole" en vertelde ze na op de prettige wijze, die we van hem ge wend zijn. Red. N.L.C. Voorop liepen de vaandelen van Claes Huygensz Gael en Claes Diercxzoon van Montfoort met slaan de trommen en schallende trompet ten. Hoe fier stapten de dappere krijgslui voort, zó gelijk in de maat, alsof zij aan elkander verbonden wa ren! Toen volgde ene gesloten koets, waarin een vrouw zat, geheel in 't wit gekleed. Zij stelde de Bijbel voor. Om haar heen liepen de vier aposte len Mattheüs, Marcus, Lucas en Jo hannes. Hierna volgden nog meer zin nebeeldige voorstellingen. Vrouwe Justitia, op enen eenhoorn gezeten, met een groot zwaard in de ene en ene weegschaal in de andere hand, een afbeelding van de Geneeskunst, zijnde een personaadje met kruiden in de hand en nog vele an dere uitbeeldingen, alle de wéten schappen voorstellende, die aan de Hoge Schole stonden onderwezen te worden. Vervolgens waren er hellebaardiers en vier stadsspeellieden met schal meien en fagotten, met de stadsroe- dragers, dragende de kleuren van de stad, zijnde wit en rood. Hierna kwa men de achtbare en welzeergeleerde heren Leermeesters oftwel Professo ren, die hunne wijze lessen aan de academie zullen geven, te weten Caspar Jansz. Coolhaze, dienaar des Goddelijken Woords te Leiden, Mees ter Diederick van der Nieüwborch, de wijdvermaarde Meester Joost de Menyn en nog vele anderen, die mij onbekend waren. Ook waren er, op hun schoonst gekleed, de Dijkgraaf en Baljuw van Rijnland en de wijze en voorzienige Willem van Heems kerk Jansz. en Dierick van Munt- foort Jacobsz, beiden Borgemeesteren Leiden en nog vele andere over heidspersonen van de stad en vai den Hove van Holland. De plechtige optocht werd besloten met weer twee vaandelen, welke een luid veroorzaakten door hunne musketten, pistolen en handroers. De stoet trok vlak langs ons heen over de Nonnenbrug en ging over het Rapenborg naar het Barbara-kloos- ter, op de hoek van de Houtstraat en het Rapenborg, alwaar de Hoge Scho le was ondergebracht. Doch ik moet U nog vertellen, dat op de Nonnenbrug een triumfale poort was gemaakt en dat in het Ra penborg een schip lag, hetwelk be kleed was met tapijten tot aan het water en bekleed met een hemel van lauwertakken, waaronder zich de wd Apollo bevond, mitsgaders hare ne- ssn Zanggodinnen, Aas 't toer, stand Neptunus. Dit schip voer zachtkens naar de Hoge Schole, onderwijl de zanggodinnen liefelijke muziek maak ten met zang en snarenspel. Het was alles zo schoon en zo oogverrukkend, dat wij ogen te kort kwamen om al die schittering van kleuren en glan sen in te drinkpn. Nadat de vele edele genodigden en de Professoren, de Schout en de Sche penen en nog vele anderen, de Hoge Schole waren binnengegaan, trok de stoet over de Breestraat voorbij het Raadhuis, langs de Hogewoerd, over de Ganzenbrug, langs de Hooigracht naar het Marendorp, alwaar zij bij de Rijnsburgerpoort ontbonden werd. Onderwijl had de plechtige opening in het gebouw aan het Rapenborg plaats, alwaar onder meer het woord gevoerd werd, naar ik later hoorde, door de meergenoemde Caspar Cool haze. Nadien trok men naar de be- huizinge van Jonkheer van Naald- wijck aan de Breestraat, alwaar de dag werd voortgezet met een heer lijke maaltijd en veel muziek van fa gotten en schalmeien. Laat in de avond trok ik met mijne huisvrouw en beide kinderen naar het Schuttersveld buiten de Rijnsbur gerpoort, alwaar het gemene volk grote vreugde bedreef en zich ver lustigde in wonderschone vuurwer ken met vuurpijlen en starren en donderslagen. Toen Lijsbeth en ik en de kinderen reeds lang ter ruste lagen, was er nog veel gejoels in de straten van onze feestelijke stad. 't Leven werd iets goedkoper Waren de prijzen voor het gezinsver - bruik in November j.l. nog 20 procent hoger dan in 1949, op 15 December be droeg dit percentage 19. kende 20-25. grove 12-23 ct per kg. Van de overige koolsoorten was ook de boe renkool weer beter te verkopen tegen 7-15 ct per kg. N.-Rmerika beste koper van witte kool Bij de afzet van sluitkool kon niet van veel verbetering gesproken worden, hoe wel de prijzen door regelmatige vraag voor export zeker niet ongustig genoemd mogen worden, met uitzondering van savoye, wie vorst nodig heeft om aan de prijs te komen. Noord-Amerika bleef de beste koper voor de witte kool, die rond de 10 gulden maakte. Rode kool noteerde tot 15 gulden (kleine ma ten), groene 9-12 en gele 7-9 gulden per 100 kg. Ook de afzet van wortelen bleef zich gunstig ontwikkelen. Er zijn heel wat kwekers, die hun peen al hebben geruimd, zodat de hier en daar reeds schaarse waspeen tot boven de 30 ct per kg noteerde, grovere van 15-22, grove winterpeen 9-14 en de voor export ge schikte breekpeen, waarvan de aanvoer zeer gering is, tot 24 gulden per 100 kg. De uitvoer van dit product richt zich naar Duitsland, België. Engeland, Zwit serland en zelfs naar West-Indië. Ook de andere wortelgewassen, zoals kroten en schorseneren, vonden een goede markt in het buitenland, waarbij de kroten met verlading naar Engeland, België, Duits land, Zwitserland en Zweden boven de 20 gulden per 100 kg opbrachten, terwijl de schorseneren door Duitsland en Bel gië goed werden betaald, nl. 28-48 ct per kg. Dit product vindt in het binnenland in het algemeen maar weinig waarde ring. Uienhande iets terug- gelopen De uienhandel is na enige opleving eer iets flauwer geworden. Er worden thans veel uien in koelhuizen opgesla- in de verwachting dat straks de markt nog beter zal zijn. De prijs is echter op dit ogenblik niet laag en no teert rond de 35 ct per kg. Het aanbod niet overweldigend, omdat veel boeren opslaghouders voor deze prijs niet af willen geven, terwijl de vraag voor export geringer is geworden door con currentie in Duitsland en Engeland van Oost-Europese uien, die in flinke hoe veelheden worden aangevoerd. De han del in prei was van behoorlijke omvang. Op de meeste veilingen wordt dit pro duct nog aangeboden en er is vraag Duitsland, Engeland, Belgie en af >e voor Zwitserland. Voor de goede kwaliteit werd tot 18-20 ct besteed. Van de glasproducten werd de andijvie goed betaald. De beste kwaliteit kwam nog tot om de 70 ct per kg. mindere 40-55. Enkele kropjes sla (vellen) waren hoog in prijs, van 14 tot 25 ct per stuk. terwijl de stoof sla tot tegen de gulden liep. Hier en daar kwam nog wat spinazie, dat van -28 tot 45 ct per kg op bracht. In de fruithandel kwam niet veel ver andering. Druiven voor export liepen tot per kg, terwijl appelen op peil ble- en in de perenvoorraad weer een grote hap genomen kerd, zodat er niet heel veel meer opgeslagen zullen lig gen. Er is regelmatige uitvoer van appe- en peren naar de traditionele mark- De export van appelen naar Frank rijk is nog steeds niet toegestaan. Opvolger prof. G. v. d. Leeuw Dr T. P. van Baaren, assistent aan de Utrechtse R.U., is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Godge leerdheid te Groningen, om onderwijs te geven in de geschiedenis der godsdien sten, phaenomenologie van de godsdienst, icyclopaedie der Godgeleerdheid en oud-Egyptische taal- en letterkunde. Hij volgt als zodanig de vorig jaar overleden prof. dr G. van der Leeuw op. Nieuws van en voor Voorschoten Damnieuwg van D.E.S. In de onderlinge bordenwedstrijden van D.E.S. gaat G. Oudshoorn steeds beter spelen. Nu wist hij weer, door winst in de opening te maken, zijn party tegen S. H. Zitman te winnen. W. Egmond had zyn verlies te wyten blunder in het middenspel. De party afgebroken. Na een moderne opening (32—28) volgde Tempelman niet langer de geijkte theoretische bouw. Hierdoor kreeg de partij een moeilijk en ingewik keld karakter. Oostergo, die sterk speel de. wist de zaak in evenwicht te hou den. Na 3Vi uur spelen werd in gelijk waardige stand afgebroken. Hoewel Weggen tegen de kampioen V. d. Mey zich een volwaardig tegenstander toon de, moest hij toch in de kampioen zijn meerdere erkennen. Mede door vroeg ontwikkelde rechtervleugel (het „tientje uit de hoek" vak 6 verdwenen), verloor De Lange van positioneel sterk spelende tegenstander G. Sirag. W. H. J. Ju stond beslist ge wonnen tegen Hakker. Hakker staat echter bekend om zyn geraffineerd dedigend spel. Ook nu vond hy ir eindspel een combinatie die hem de winst bracht. De uitslagen van de bordenwedstry- den waren: Groep I: G OudshoornS H Zitman 20; B van BemmelenW Egmond 2—0; G Oostergo—A Tempel man afgebr; S v d MeijG Weggen 2—0; G Sirag—Q de Lange 2—0; P Hak ker—W H J J u 2—0; Groep II: H v VeldenJ Oosterom 11; J v d Velden A C Bins 0—2; J M de Bruin—R Po litiek 11; W J v d GraafM Storm 02; H van AkenJ Vervoorn 02; C Bakkerde Groot 02. Schaaknieuws Vrydag houdt de schaakvereniging „Voorschoten" haar jaarlijkse ledenver gadering. In verband met het geringe aantal leden, dat deze vereniging thans telt, zal er een actie op touw worden gezet' om leden te werven. Ieder, die lid wil worden, kan zich opgeven bij de adressen Leidseweg 158 en Hyacinth* straat 19. Iedere Vrijdag om 8 uur be gint de clubavond in de voormalige ogfinhara school tekenschool) aan de Schoolstraat. Na afloop van de vergade ring zal er als attractie gongschaak ge speeld worden met „paard op zak". De stand van de onderlinge competitie van de schaakvereniging is thans: 1. G P Slüiter 6^ uit 8; 2. Dr P Vermet 5 uit 6; 3. J J Braggaar 6V2 uit 10; 4. N Maar- sen 5\fe uit 10; 5. W B de Graaf 5 uit 9; 6. J van Os 2!è uit 4 Vf, 7. J Verrips 4t4 uit 9; 8. J Kool 3 uit 6; 9. R Olde- man 2 uit 6; 10. B Smit 3 uit 8; 11. A Verrips 1% uit 5; 12. C van Renswouw 1 uit 7. Hersengymnastiek Veilig Verkeer Het bestuur van de vereniging Veilig Verkeer heeft de avond voor de hersen gymnastiek nader vastgesteld op Maan. dag 11 Februari en zo nodig ook op Woensdag 13 Februari. Geen spreekuur. De burgemeester is Vrydag verhinderd spreekuur te houden. Aanbesteding Nieuw-Voordorp. Het architectenbureau M. en D. Th. Laurentius heeft aanbesteed het bou wen van een directeurswoning op het terrein van het kinderhuis Nieuw-Voor dorp. Ingeleverd werden zeven biljet ten. De uitslag is: firma Voogd Delft f 33.W0; firma Ouwehand Katwijk aan Zee f 33.400; M. de Jong Voorschoten f 32.400; W. Jansen Voorschoten .274;; firma Lam Den Haag f 31.987; firma Vooys en Verdouw Katwijk aan Zee f 31.100; gebr. A. en J. de Graaff Voorschoten f 30.900. Voor het schilders- werk waren twee biljetten ingeleverd 1W. H. J. Ju alhier voor f 1820 1. H. Zitman alhier voor f 1653. De gunningen zijn aangehouden. Burgerlyke stand n:GHdvHJ Roest en G J C v d Ende. Schoolstraat 20; Catha- M C d v W J A van der Voort en C M Ooijendijk. Donklaan 2; Ina d v IJ Tijsma en C Plomp, Bethlehemstraat 20; Daniël z v D Steenmeijer en E van Doorninck, Veurseweg 78. J G Duurland, 24 J, Duivenvoorden, 27 j, kead,

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4