SHODB Gedeeltelijke deblokkade van reserve 1948-1950 ABDIJSIROOP CKefarine.4' België vindt het nu welletjes Clk roil zekerheid 2 WOErïSSAG 23 jaNUAEI 1S52 Financiële verhouding rijkgemeenten Ten behoeve van consolidatie gemeentelijke schuld en bedreigde kapitaalsobjecten (Van onze Parlementsred acteur) "PVE REGERING IS VOORNEMENS, zo spoedig mogelijk over te gaan tot een gedeeltelijke deblokkering van uit monetair oogpunt geblok keerde reserveringen over de jaren 1948, 1949 en 1950 van het gemeente fonds en wel ten behoeve van de consolidatie van gemeentelijke vlottende schuld en eventueel ter financiering van kapitaalsobjecten, waaraan reeds is begonnen, maar waarvan de voltooiing gevaar loopt wegens gebrek aan liquide middelen. Deblokkering ten behoeve van de woningbouw is een veel moeilijker vraagstuk. stellen van hun begrotingen gerekend Deze verblijdende mededeling deed mi nister Lieftinck gisteravond in de Eerste Kamer bij de behandeling van het wets ontwerp tot verlenging en herziening vac de noodregeling inzake de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Voor sommige gemeenten deed de mi nister nóg een belangrijke mededeling. Gelijk men zal weten, is de onderne mingsbelasting, één der bronnen vai meentelijke inkomsten, afgeschaft. Voor de jaren 1951 en 1952 wordt deze op brengst nu gefixeerd op het bedrag var de opbrengst in 1950. Nu wil het geval, dat er voor 1950 verschillende ramingen zijn geweest. Enkele gemeenten (waar onder bijvoorbeeld 's-Gravenhage) heb ben moeilijkheden gekregen, doordat laatste herziene raming, die vrijwel ov eenkomt met de werkelijke opbrengst, lager is dan de aanvankelijke raming. Die gemeenten immers hebben met het op- Advertentie j NET NKUCHJE dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen- Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende, slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKERS •'s Werelds beste hoestsiroop - Deviezenpositie weer verbeterd Bankbiljettenomloop gedaald De deviezenpositie heeft deze week wederom een grote verbetering onder gaan. De resultante van de zeven posten op de weekstaat der Nederlandsche Bank van 21 dezer, welke de deviezenvoorraad bepalen, was een stijging van 86,7 mil- lioen, waardoor de deviezenreserve tol ƒ634,7 min is aangegroeid tegen ee kort van ƒ35 min op 23 April j.l. voorraad goud en deveizen samei draagt ƒ1830 min. Tevens is de positie van het Rijk vooruitgegaan. De post schatkistpapier rechtstreeks bij de Bank is van ƒ50 min tot nihil gedaald. Boven dien is het saldo van 's Rijks schatkist met ruim 12 min gestegen tot 62 min. De bankbiljettenomloop is opnieuw ge daald, met 12 min, tot 2837 min. De voorschotten in rekening courant ver minderden van ƒ130 min tot ƒ121 min. De geldmarkt blijft ruim, daggeld 1 pet. De saldi van banken in Nederland, die vorige week met 40 min stegen, zijn thans met ruim ƒ11 min tot ƒ76,2 min aangegroeid. De andere saldi namen*met 5 min tot 160 min toe. Balans Robaver boven f 1 milliard Dividend op negen procent gehandhaafd Het balanstotaal van de Rotterdamsche Bank N.V. is boven het milliard gekomen tegen vorig jaar ƒ953 min. Het dividend wordt gehandhaafd op 9 procent. Het credittotaal der winst- en verliesrekening is 37,2 (32,4) min. De bedrijfskosten be dragen ƒ17,8 (16) min, bijdrage pen sioenfonds ƒ1,3 (1) min, bijzondere reser vering om gezien de wereldsituatie de positie van de bank uitermate sterk te houden 5 (5) min, reservering belas tingen 8,7 (6) min. Niettegenstaande de wederom gestegen kosten waren de resul taten bevredigend. Reeds lang voor de invoering van de credietrestrictie hadden de banken in Nederland duidelijk blijk gegeven, in staat te zijn, een uiterst voorzichtig cre- dietbeleid te voeren, zodat de invoering onnodig was. De z.g. credietrestrictie heeft er alleen toe geleid, dat de rege ring haar kort geldpolitiek op kunstma tige wijze heeft kunnen voortzetten. De ontwikkeling der obligatiemarkt toont duidelijk aan, dat de kunstmatige rente- politiek tot een einde gekomen is. Met de rentegamma's heeft de overheid ach ter de markt aangelopen. Unilever ontslaat 20 man Wegens slapte in het bedrijf zijn bh (Advertentie) Griepbestrijding met 4 middelen Iegelijk Bk table! Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gebeie wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baal brachten. hogere opbrengst dan zij uitein delijk krijgen. Dat is een strop, die, wan neer daar ook overigens termen voor aanwezig zijn, goedgemaakt kan worden door het geven van een bijzondere uit- Bij het debat vormde uiteraard de ge meentelijke autonomie het hoofdpunt. Het was de dag der gemeentebestuurders. Drie burgemeesters, nl. de heren Tjalma (AR), Reijers (CH) en Berger (KVP), een oud-burgemeester, nl. de heer Wendelaar (VVD) en een wethouder, de heer Van Tilburg (Arb.) namen er aan deel. Van verschillende kanten werd aangedrongen op een eigen belastinggebied voor de ge meenten, een zaak, die minister Lieftinck maar moeilijk vond, terwijl hij meende, dat men de gemeentelijke autonomie hieraan niet zonder meer moet ophangen. Algémeen leefde ook de wens naar een definitieve regeling van de financiële verhouding. Minister Lieftinck heeft voorts nog verklaard, dat de regering bereid is, de gemeenten mede te delen, op welke indi viduele bedragen uit de gereserveerde (geblokkeerde) pot zij aanspraak kunnen maken. Ook vertelde hij, dat naar alle waarschijnlijkheid de basis-uitkering uit het gemeentefonds voor 1952 iets hoger zou kunnen liggen dan die voor 1951, toen zij 135 pet bedroeg. Het wetsontwerp werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de Tweede Kamer had, behalve minister Lieftinck, ook minister Van Maarseveen aan de verdediging deelgenomen. Het was het laatste optreden van de nu overleden bewindsman. In de Eerste Kamer woon de zijn opvolger, minister Beel, het debat wel bij, doch er was voor hem geen aan leiding, zich er in te mengen. (de goedkoopste automobiel IMPORT N.V. AUTOPALACE 'SGRAVENHAGE Winkelsluitingswet aanvaard Een minister, die niet met z'n vrouw winkelt Winkelwerktijdenbesluit wordt herzien EVENMIN als de heer Kapteyn (Arb.) gaat minister Albregts met zijn echtgenote winkelen. Toch zijn er mannen, die het een voor recht vinden, samen met hun vrou wen inkopen te doen. Aldus ver klaarde de minister "zonder porte feuille gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de winkelsluitingswet. Deze wet werd aangenomen met 31 tegen 3 (Com munistische) stemmen. Veel mdeuws is er bij de korte behan deling niet naar voren gebracht. De he ren Kapteyn (Arb.) en Van Santen (Comm.) braohtem bezwaren dn tegen het ndet imperatief voorschrijven van een va- cantieregeling, tegen het mogelijk maken van de instelling van een koopavond (om gezellig met mevrouw te winkelen) en tegen het niet dwingend voorschrijven van een halve dag sluiting. Toch ging de hoop van de heer Van Santen, dat ook de P.v.d.A. zich tegen het wetsontwerp zou verklaren, niet in vervulling. Warme voorstanders van het wetsont werp. met name omdat zo veel aan de gemeentelijke besturen is overgelaten, betoonden zich de heren Steimktihler (KVP) en Baron de Vos van Steenwijk (VVD). Minister Albregts deelde nog mede, dat bij Sociale Zaken een herziening van het Winkelwerktijdenbesluit in de maak is, waarbij rekening gehou den zal worden met de nieuwe win kelsluitingswet. Dit zal echter geens zins betekenen, dat de werktijden van het winkelpersoneel zullen v den verlengd. Regeringsverklaring van Jean van Houtte T TIT DE REGERINGSVERKLARING, die Jean van Houttè de Belgische minister-president, gisteren in het parlement heeft afgelegd, blijkt, dat hij niet bereid is, grotere financiële offers te brengen aan de Europese betalingsunie en het Europese leger. Overigens zegde hij zijn steun toe aan het Atlantisch Pact, aan het beginsel van een Europees Leger en samensmelting van de kolen- en staal-industrieën volgens hetplan- Schuman. Van Hóütte gaf "uiting aan de t zijn kabinet, dat kleine landen als België met betrekking tot de organisatie en het gezag over het Europees leger op gelijke voet met de grotere landen komen te staan. Hij liet voorts zijn voornemen doorschemeren, weerstand te bieden aan druk van autoriteiten van het Atlantisch Pact, die een grotere inspanning van de zijde van België eisen. De minister had ernstige vritiek op de Europese beta lingsunie en zeide. dat hij een realisti scher en billijker oplossing zal blijven Er zal een commissie worden ingesteld die moet nagaan, op welke wijze een Europese Unie kan worden gevormd. Ge- aakt zal worden over de verbetering der waterwegen, die België met de Rijn- Maas-Schelde-delta verbinden. De be sprekingen hierover met Nederland zul len worden voortgezet. Van Houte's ka binet zal ook een bevredigende oplos sing van het talenprobleem nastrven. In dé loop van dit jaar zullen voorts ln België drie nieuwe zenders op de korte .Jordanië beschuldigt Israël De Jordaanse regering zond een memo randum aan de Veiligheidsraad, waarin opsomming wordt gegeven van Is raëlische aanvallen op Jordaans grond gebied. Beweerd wordt, dat de houding Israël een ernstige bedreiging vormt de vrede in het Midden Oosten. Af schriften dezer nota zijn gezonden, aan Amerika, Engeland en Frankrijk. In middels heeft de V.N. een „driejarenplan" de Palestijnse vluchtelingen goed gekeurd, waarvan de kosten 250 millioen dollar bedragen. De omzet van de Nederlandse ver bruikscoöperaties in 1951 was ƒ85.3 min of 12 pet meer dan in 1950, voor een be langrijk deel tengevolge van de prijs stijgingen. en middengolf in dienst worden gesteld, die ook in de aangrenzende landen be luisterd kunnen worden. Stijging groothandelsprijzen Het indexcijfer der groothandelsprijzen is in November tot 144 (1948 100) ge stegen tegen 143 in October en 11 Juni 1950. Voor voedingsmiddelen be droeg het cijfer 177 in November tegen 122 in Juni 1950. Aandelen-uitgifte Stork 2,7 millioen Stork en Co te Hengelo (O) geeft 2734 gewone aandelen van f 1000 uit te gen 100 pet (1 nieuw voor 4 oude aan delen), ter overneming van het bedrijf van de machinefabriek Jaffq en ter ver-, betering van de liquiditeit. Grotere vangst Willem Barendsz De Willem Barendsz, die 2 dezer be gonnen is met de jacht op baardwalvis- heeft tot en met 13 Januari j.L 16.267 barrels (2711 ton) traan geproduceerd (vorig seizoen in eerste 12 dagen 2012 ton). In het voorseizoen heeft de Willem Barendsz totaal 16.950 barrels (2825 ton) spermolie geproduceerd tegen 2032 ton vorig jaar. Canadese dollar gelijk met Amerikaanse De notering van de Canadese dollar was gisteren te New York even hoog als van de Amerikaanse. Men schrijft deze positieverbetering toe aan de steeds grotere omvang van de Canadese buiten landse beleggingen. Het indexcijfer der industriële r o d u c t i e bedroeg volgens het C.B.S. i het derde kwartaal van 1951 139. In het tweede kwartaal was het nog 145. Stakingsfonds C.N.V. weer in werking Overleg in S.E.R. over leeftijd van fabrieksmeisjes Het fonds „Uitkering bij staking e uitsluiting" van het Chr. Nat. Vakver bond zal opnieuw in werking worden gesteld. Dit fonds bestond reeds vóór 1940, maar werd door de bezetters beslag genomen en bleef na de bevrij ding „slapende". Het besluit om het tot nieuw leven te brengen, is genomei door de verbondsraad. De hoofdbesturen van de organisaties die volgens eet .zonderlijk besluit bij het fonds zijn gesloten, zullen nu het nieuw ontworpen reglement behandelen, bondsraad een definitieve beslising zal Voorts is besloten dat in de Sociaal- Economische Raad aan de orde zal wor den gesteld het herzien van de mini- mum-leeftijd waarop meisjes in fabrie ken en werkplaatsen arbeid mogen ver richten. De Verbondsraad ging accoord met de vestiging van een gemeenschappelijk administratiekantoor voor de sociale verzekering. De zelfstandigheid der af zonderlijke bedrijfsverenigingen zal krachtig worden bevorderd. Met de Prot.-Chr. Arbeiders Interha- tionale zal men in overleg treden de wenselijkheid in Canada een bureau te vestigen. Willem Ruys vertrok drie kwartier te laat (Van een onzer verslaggevers). Het vertrek van de Willem Ruys uit Rotterdam naar Indonesië moest gister middag drie kwartier worden uitgesteld, omdat door het openvallen van enkele plaatsen plotseling 's morgens om negen uur nog een Amsterdamse, mevT. I. G. Lugt, met haar vijf kinderen passage kon boeken. Zij moest in allerijl opbre ken, charterde vlug een verhuiswagen en arriveerde omstreeks half drie aan de Lloydkade. Aan boord- bevond zich een groot aan tal zendingsarbeiders. Dossiers inzake V. d. Putten bij Kamer Minister Staf heeft thans de volledige dossiers inzake dè zaak Van der Putten, onder anderen twee rapporten-Huijs- mans, aan de Tweede Kamer overgelegd, ter vertrouwelijke kennisneming. Volgende maard maans- en zonsverduistering .De volgende.ma^pd zijn in Nederland verduisteringen nichtbaar. In de met water gips vormt). ,tw_ j nacht van Zondag 10 op Maandag 11 Februari, bij volle deeltelijke maansverduistering. Veertien dagen later, op 25 Februari is er een ge deeltelijke zonsverduistering waar te nemen. Voor andere delen van de wereld is dit een totale zonsverduistering. Op 5 Augustus is er weer een gedeel telijke maansverduistering, die ook in Nederland waarneembaar is. Op 20 Augustus is er een ringvormige verduistering, die echter voor Nederland onzichtbaar is. „Vluchtboekje" voor de K.L.M.-passagiers De passagiers van de intercontinentale K.L.M.-lijnen zullen binnenkort eci boekje ontvangen met bijzonderhcdei de route, de landen en steden die worden bereikt, de inrichting van de ge bruikte vliegtuigen, het weer dat men onderweg kan meemaken, de taak var de bemanning enz. Het boekje telt 68 bladzijden en is geïllustreerd met kaar ten, foto's en tekeningen. Het is in een oplaag van 100.000 exemplaren gedrukt met tekst in het Frans, Engels en Neder lands naast elkaar en in een oplaag van 20.000 stuks in het Spaans, Portugees en Duits. Lotenzwendelaar in Arnhem gegrepen De 30-jarige zwendelaar J. H. M. W uit Amsterdam, die valse „Kerst"-loten heeft laten drukken en verkocht, Arnhem gearesteerd: Hij deed het voor komen alsof de opbrengst van de loten was bestemd voor de R.-K. organisatie Het misdeelde Kind. Toen de grond hem te heet onder de voeten werd, week hij Duitsland, maar na zes weken moest hij wegens geldgebrek terugkeren Ongeveer 350 loten heeft hij aan de man gebracht. Dulles over defensie in Stille Oceaan Peking stookt tussen Japan en nat. China Foster Dulles, de republikeinse advi- eur betreffende het Verre Oosten er opsteller van het vredesverdrag mei Japan, heeft in de Senaatscommissie op merkelijke verklaringen afgelegd. Hi; zeide, dat er geen plannen bestaan oir het gebied van de Stille Oceaar defensiestelsel op te bouwen, het welk overeenkomt met de N.A.T.O. ganisatie. Zulks neemt niet weg, dat toch een grotere mate van beveiliging zal worden tot stand gebracht. Momenteel is Japan niet in staat atoomwapens vervaardigen. De Ver. Staten zullen streng op toezien, dat ook Japan geen strategische materialen of goederen koopt aan, door communisten bezette, gebieden. Inmiddels heeft radio Peking felle critiek geleverd op de verbeterde be trekkingen tussen Japan en nationalis tisch China. De regering Josjida sluit een vredesverdrag met de reactionnaire kliek van de Kwomintang, hetgeen bewijst, dat Japan met Amerika een aanvalsoorlog tegen communistisch China voorbereidt. Aldus deze communistische Hetze. Oostduitse minister over de grens gezet De Oostduitse minister van Handel, Hamann, die een verblijfsvergunning voor 2 weken in West-Duitsland had, is over de grens gezet wegens het opgeven van een vals beroep (boer). Hierdoor trachtte hij zijn verblijf te verlengen. Hij zou zich in West-Duitsland bevin den om contact te zoeken met personen, die vóór besprekingen betreffende de eenheid van geheel Duitsland zijn Nog twee millioen Duitsers in Rusland? Meer dan 2 millioen Duitse en 369.000 Japanse krijgsgevangenen en burgerlijke geïnterneerden bevinden zich nog iin Russische kampen, aldus is in de V.N.- commissie voor krijgsgevangenen te Genève verklaard. Grotewohl, de Oostduitse premier, is overspannen en zal met ziekteverlof gaan, meldt het Westduitse persbureau Van het ert van School en Kerk Beroepingswerfe Prof. dr Th. P. van Baaren Dr Th. P. van Baaren, die benoemd is tot opvolger van wijlen prof. dr G. v. d. Leeuw als hoogleraar in de geschiedenis der godsdiensten, pfypenomenologie van de godsdienst, encyclopaedic der Godge leerdheid en oud-Egyptische taal- en let terkunde (zoals gisteren in een deel on zer edities gemeld) is thans assistent bij prof. dr H. W. Obbink- in Utrecht en studeerde o.m. bij prof. dr Th. C. Vriezen te Groningen Akkadisch. De thans 39-jarige prof. Van Baaren pro moveerde in April van het vorig jaar op: Voorstellingen van Openbaring, phaeno- menologisch beschouwd. Dr Van Baaren schreef enkele leke- spelen, een bundel gedichten, een ver taling van T. S. Eliot en bijdragen in het voorm. Weekblad voor Christendom en Cultuur, in Opwaartsche Wegen, Groot-Nederland, Criterium enz. Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Suawoude D. Sic- melink te Hoog- en Leegkerk; voor Mir- boo-North (Australië) M. J. J. Bonting te Rijnsburg. Geref. Kerken Beroepen: te Bandoeng F. Pijlman te Schiebroek-Hillgersberg-C. Luth. predikant door Herv. synode afgevaardigd De Lutherse zendingspredikant ds Th. W. B. Gramberg zal op Zondag 17 Febr. in de Hooglandse Kerk te Leiden als Hervormd zendingspredikant worden af gevaardigd voor de arbeid onder de 1500 studenten te Kandy op Ceylon. Daar de kerken op Ceylon presbyteriaans zijn, werd het wenselijk geacht dat er een Her vormd predikant deze taak op zich nemen. Ds Gramberg, wiens vader grootvader reeds Luthers predikant ons land waren, blijft Luthers en ont vangt van de synode der Ned. Herv. Kerk hiertoe consent. Ds Gramberg was enige tijd predikant in Amerika en in Zwolle, vertrok in 1930 als zendeling naar Malang en werkte later op Bali. Dr E. Emmen, secretaris van de Hervormde synode, zal de dienst op 17 Februari leiden. Ned. schooltje kreeg acht boeken van Adenauer De lagere school te Uitdam, een g< hucht in de buurt van Monnikendam, heeft niet meer dan tien leerlingen, maar de relaties zijn des te groter. Mees ter Jansen voorziet de kinderen var boeken en tijdschriften uit alle wind streken. Zo kwam er deze week pakket binnen met acht boeken foto's van de Westduitse bondskanselier Adenauer. Rijksbijdrage van 25.000 voor Van Eyck Academie Minister Rutten stelt voor ook ov 1950 aan de Jan van Eyck Academie Maastricht een subsidie van f 25.000 te verlenen. Voor elk van de jaren 1949 en 1951 is reeds een gelijke bijdrage toegekend. Het nieuwe bedrag wordt aangevraagd op een thans ingediende aanvullende begroting van O., K. e, over 1950, die in totaal f 24 millioen omvat. Fabrieken voor soda en aardgas in gipsmijn in Drente? Eens de armste provincie, nu een gewest met een rijke bodem "TVRENTE, EENS DE ARMSTE en achterlijkste provincie, is rijker dan men ooit heeft durven veronderstellen. Dit blijkt ook wel uit een lezing, welke dr E. L. Krugers Dagneaux van het Centraal Instituut voor Industrie-Ontwikkeling (in Den Haag) te Assen heeft gehouden. De Drent se bodem bevat aardolie, aardgas, steenzout, gips en anhydriet (een stof De i rd olie de jaarlijkse productie 700.000 ton bedraagt, wordt geheel in Pernis verwerkt, zodat de pro vincie daar, wat haar industrialisatie be treft, niets aan heeft. Anders staat het met het aardgas. Als brandstof voor de industrie is het niet gewenst zou derhalve voor huishoudelijk gebruik bestemd' zijn, ware het niet, dat het tot chemische producten verwerkt kan i den, waarbij vooral de toebereiding methanol, zwavelkoolstof en s van belang is. Voor methanol velkoolstof heeft men ongeveer 20.000 kub. meter per dag nodig om zoveel te maken dat men aan de binnenlandse be hoefte van de kunststoffen- en kunst- f Advertentie) De Lucifer: „De Beurs is lusteloos DE ROXY: „Er is alleen vraag naa Het jonge paar had een gezonde eetlust en de ..Nog niet. Ik heb een week verlof en kan me spijzen waren inderdaad kostelijk. Maar de tem- aus helemaal wijden aan jou. Er zit nog iets in peratuur was benauwend. De laaggelegen kust- 43) ,,Gaan we nu dadelijk naar ons huis' XXI. Weerzien. Toen de boot de rede van Belawan Delie derde, werden de passagiers bedrijvig en de de spaarpot, dus we gaan eerst gezellig eten en plaatsen zijn vochtig handschoentjes zenuwachtig. Ook Annie. Drie dan naar ons hotel in de bergen en morgen weer jaar geleden had Flip afscheid genomen en van- verder." ,,In de bergen?" daag zou ze hem weerzien. Zou hij veel veran derd zijn? Ze herinnerde zich een aardig liedje, dat een plagerige vriendin haar had voorgezon gen en waarin een jonge man zijn op komst zijnde vrouw voorbereidt op allerlei veranderin gen in zijn uiterlijk. „Zeg, denk er aan, ik heb een baard gekregen..." Ondanks haar spanning moest ze glimlachen. Flip met een baard! Ze stond op van de koffer, die ze aan het pak ken was, om even in de kleine spiegel te zien, of zij zelf was veranderd. Ze kon het niet vast stellen. Bij haar oren had ze een paar krulle tjes, die er vroeger niet waren, maar die ston den wel aardig. Plooitjes aan weerszijden van de K. JONKHEID heet- „We zullen maar vlug instappen en de koelte inrijden, dan kunnen we in de kou logeren. Dat - ~7 is fijn. Daar kruip je heerlijk onder een paar „Ja, daar^ga ik meteen m'n jaarlijkse kouwe wollen dekens, dat geeft zo'n Hollands gevoel!" ;us halen." De autoweg was breed en vlak. „Vroeger kon Annie lachte. men hier alleen te paard reizen," vertelde Flip, „en op andere wegen is dat nog zo." De weg klom gestadig en maakte soms scher pe bochten. Daar stonden witte hekken, gemet selde stenen palen, verbonden door dikke ijze ren stangen, alles wit. Het hotel lag op een berg en gaf prachtig uit zicht op de omringende hogere toppen en een krater op de achtergrond. „We zullen morgen hier blijven, om goed uit te rusten, dan gaan we overmorgen verder. Ik wil naar het Tobameer. Dat moet het mooiste plekje van de aardbodem zijn." De volgende dag stonden ze vroeg op. De iorgen was heerlijk, in de laagten hing een lichte nevel, om de toppen lagen dunne wolken. Samen stonden ze in de voortuin van het hotel. Het gebouw was geheel wit, op de voorgevel mond trachtte ze weg te masseren, maar dat Een verhaal dat *«ndlrt. *1. oorlog 1940 begint. lukte niet. Daar moest Flip dus maar aan wen- „Dat is beslist nodig", vervolgde Flip. „Anders nen. In het begin van de reis had de zeelucht maakt de hitte je te slap. Stap nu in, dan gaan morgen was heerlijk, haar fris en bruin gemaakt, maar de laatste hete we." 1!~u*J" dagen maakten haar gelaatskleur flets en haar Annie's ogen monsterden de omgeving. „Is ogen dof. hier een goed restaurant?" Ze ging haar medepassagiers bekyken en ont- „Hier? In dit havengat? Hier is alleen vuil, stond in rode letters: Roemah Batoe. (Stenen u.i i r hitte. Hier wonen geen mensen. We huis). cta/1 Stan in ..Hé". dekte bij hen hetzelfde. De doffe Indische tint malaria kwam te voorschijn, de blozende kleuren ver- gaan naar de stad. Stap dwenen. Het^ stemde haar somber. Ze herinnerde Flip chauffeerde zelf. Voor Annie was dit een j zich Flips blozend uiterlijk, zijn gezonde krach- sensatie, samen in een auto en Flip aan 't stuurt huis). tige ogen. Zou dat alles weg zijn? Het restaurant, waar ze aten, was een Chine- Flip stond met een auto aan de landingsplaats, se onderneming. Chinezen zijn uitstekende koks. .jDat lijkt me toepasselijker", zei Annie. „Nee", verklaarde Flip, „stenen huizen zijn Alles was er proper en correct. De gasten had- koeler dan huizen van hout, waar bovendien een dak van gegolfd plaatijzer op ligt. De naam zal De begroeting was allerhartelijkst. „w— „Je ziet er best uit," zei Annie. «Maar ze vond den toegang tot de keuken, waar de spijzen wer- - hem vijf jaar ouder geworden. den bereid door in 't wit geklede Chineesjes, die we* veranderd zijn uit zakelijke overwegingen. „Jij ook beweerde Flip, „en je bent niets ver- met onverstoorbare gezichten hun werk deden, Een soort reclame. Sumatra gaat vooruit!" anderd. Fijn, dat je er bentl" alsof er geen kijkers aanwezig waren. (Wordt vervolgd) zijde-industrie kan voldoen. Andete* gelijkheden liggen wellicht nog op hei terrein van de bereiding van blauwzuur en acetyleen. Het steenzout is voor Drente va: niet zo heel groot belang, omdat in Hen gelo en bij Roermond grote zoutindu- strieën zijn. Toch kan het Noorden des lands mogelijk voor vestiging van sodafabriek in aanmerking komen, daar de zouthorst bij Schoonlo schier onuit puttelijk is. lotussen heeft men boven op het zou» een grote hoeveelheid gips en a n h y d r i e t aangetroffen. Daar de schaarste aan zwavel zeer groot is, heeft men een plan ontworpen om in Schoonlo een mün aan te leggen, teneinde hieruit per jaar ongeveer 600.000 ton gips en anhy driet te winnen. Vierhonderdduizend ton daarvan zou mén tot zwavelzuur en cement kunnen verwerken (beide grondstoffen zijn z schaars) en tot zwavelzure ammoniak stikstofmeststof. Honderdduizend ton men kunnen omzetten in stucadoorgips (75.000 ton wordt ingevoerd) welke be halve in de woningbouw ook toepassing vindt in de keramische industrie bij de bereiding van cement en als grondver- beteraar. Uit de overblijvende 100.000 ton zou men gipsen bouwplaten, welke in Engeland en Amerika zeer in trek zijn, kunnen maken. De kosten voc oprichting van mijn en fabrieken den op honderd millioen begroot. In combinatie met een sodafabriek en brieken voor aardgas kan in Drente zeer groot chemisch bedrijf ontstaan, dat ongekende mogelijkheden biedt. Koopvaardijvloot groter dan ooit Nederlands koopvaardijvloot vertoont een flinke stijging tegenover 1940. Telde Nederland ongerekend de sleepboten en hét aannemersmateriaal op 1 Januari 1940 1153 schepen tezamen 2.896.813 brt, op 1 Januari 1951 was dit 1192 schepen met 3.122.737 brt, op 1 Januari 1952 1239 met 3.145.885 brt. Hiervan waren 272 stoomschepen (in 1951 285, in 1940 403) mét 1,5 min ton, (resp. 1,5 en 1,5 min ton) en 916 (854 en 639) motorschepen met 1,6 (1,5 en 1,3) min ton. (Adv o Interfacultaire colleges aan de V.U. De interfacultaire colleges 1951, gege ven aan de Vrije Universiteit, zijn- weer gebundeld verkrijgbaar bij het bureau van de V.U. Het zijn alleszins leesbare, vaak zeer interessante hoofdstukken over Recht en Maatschappij (prof. mr N. Okma), Chemie en Maatschappij (prof. dr J. Coops). Taal en Maatschappij (prof. dr G- Kuiper) Economie en Maat schappij (prof dr T. P. v. d. Kooy) en Theologie en Maatschappij (prof. dr R. Schippers). Ds E. H. Blaauwendraad met emeritaat Vervroegd emeritaat is verleend aan de 60-jarige ds E. H. Blaauwendraad, Ned. Hervormd predikant te Utrecht (diaco- nessenhuis). Tijdens zijn verblijf in Baarn heeft hij op 12 Mei 1938 in de Grote Kerk in Den Haag de dienst geleid bij de Doopsbediening van Prinses Beatrix. Dr I. Samkalden professor te Wageningen Dr I. Samkalden uit Den Haag, raad adviseur bij het ministerie van Landbouw en leider van de juridische afdeling dit ministerie, is benoemd tot hoog leraar in rechts- en staatswetenschap te Wageningen (vac.-prof. mr C. H. F. Polak). Wintervergadering Chr. Geref. J.V. Zuid-Holland De Wintervergadering van de afdeling Zuid-Holland van de Bond van Chr. Geref. J.V. wordt Zaterdagmiddag om half vier in de Rehobothkerk aan de Noordsingel te Rotterdam gehouden. Sprekers zullen zijn: H. J. v. d. Meiden uit Rotterdam-Zuid, over Het sociale vraagstuk, bezien vanuit de Brieven, en ds B. van Smeden, Rotterdam-Zuid, over De Ned. Herv. Kerk onder de nieuwe Kerkorde. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT. 24 Jan Geslaagd: seml-arts-ex. mej E G Schipp. Utrecht. C J Hagen, Utrecht. H L A Hoebens, Utrecht. F J Ba rende. Soesterberg. P H Damsté. Amsterdam. H P J A Maas. Eersel. L J J M Nlessen. Heyhuysen (L H J P M Bakkeren. Brede: arts-ex. mej J Terpstra. Goor. A P M van Poppel. Eindhoven. AAM Zwager. Arnhem. PTJ Fost. Goes. J M van-Unnik. Breda. H C Dekkers. Nijmegen; tand-arts-ex mej. J B van de Haspel, Hillegersberg. mej. P C Penning, Steenwijk. C Th. Poederbach. Rot terdam. J A van Zijtveld. Utrecht, L Retts- raa. Holwerd (Fr H Picauly, Hilversum. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 23 Jan. Gesl doet Engels G. Verschoor, Den Haag. Hel lied der aethergolven AVRO 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.25 Sport. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Ra- d'.oscoop. 11.45 „Een hengelaar vertelt". 12.00 Zang en orgel. 12.33 Planoduo. 12.50 Finan cieel overzicht 1.00 Nieuws. 1.15 Medede lingen. 1 20 Lichte muziek. 1.55 U kunt het gelóven. 2.00 Voor de Voor de zieken. 4.05 Zendersluiting 6.00 Nieuws, f Jeugd. 630 „De toekomstplar Ned Olympisch Comité", caus menade orkest. 6 55 Voor de Gesproken brief uit I 805 Radio Phllh. Orkest en solist 920 „Een oud geslacht", hoorspel 10.45 Groeten van emigranten uit Australië. 1100 Nieuws. 11.15 Sport. 11.30— HILVERSUM n (298 m). KÉO 7 00 Nieuws 7'15 Morgengebed. Zendersluiting 9.00 Nieui Voor de 9.40 Schoolradio. NCRV 10.00 Ge- lek. 10.30 Morgendie KRO 11.01 ieken 1145 Gram. 12.55 Zonne wijzer 1.00 Nieuws 1 20 Gram, 1.35 Piano recital NCRV 2.00 Metropole orkest en sol. 2.45 Voor de vrouw 3.15 Gram. 3.30 Strijk kwartet 4 00 Bijbellezing. 4.30 Zenderslul- ting. 6.00 Nieuws. 6 15 Voor de jeugd. 6.40 Op de stelling 6 50 Gram 7 05 Levensvragen orkest en solist. 11.46—12.00 f ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 1.00 Amus.muz. 1 20 Voor de boeren 1.30 Voor de arbeiders. 2.00 uur Nieuws. 2j10 Mededelingen. 2.20 Filmprogr. 3.00 Schoolradio. 4 10 I 5 45 Causer spel. 4.40 Orkest- Voor de kinde- 7.20 Orkestcon cert. 7.46 Voor dc boeren. 8.00 Gev. progr. 830 Strijkkwartet. 9 30 Gev. programma. 10.00 Nieuws. 10.15 Klankbeeld. 11.00 Gev. programma. 11.30 Wetensch. overzicht. 11.45 Pianorecital. 1155 Verslag Ver. Naties. 12 00 Nieuws. ENGELAND BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12 00 „Mrs Dale's dagboek" 12.15 Gevar. iziek. 12 45 Voordracht. 1 00 Dansorkest en solist. 1.45 Orkestcon 45 Voor de ►uw. 4 00 Hawaiian r ildaten. 4.45 Am 3.00 Voc :lek. 4.30 Voc 15 „Mrs Dale's dagboek". 5.30 Causerie. iriété Orkest. 615 Ech e Past. 6.30 Militair orkest. 7.15 Nieuws t Amerika 7.45 Hoo-spel. 8.00 Nieuws. 8 25 iort 8.30 Variété orkest en solisten. 9.00 Voordracht. 9.30 Verzoekprogram 10.00 Vra- beantwoording, 10.30 Hoorspel. 11.00 uur uws. 11.15 Act. 14.20 Sport. 11.30 Dans muziek. 12.00 Voordracht. Orgelspel. Nieuws. 2 00 Nieuws. 2.05 opera, en „Les Carrosses opera. 5.10 Orgelconcert. 5.55 -* *jr uitzending. 7 00 D'Orleans". Gram. 6.30 Lichte muziek. 8 00 Orkestcoi Hoorspel 11.15 Vioolrecital. 1130 Gram. 11.45- ruws. BRUSSEL 324 en 484 m. 2.0SjOmroeporkest 1.00 Nieuws. 1.10 Gram H I" Omroeporkest. 12.00 Gr: 12.42 Gram. 12.50 Koers-... Nieuws. 1.15—2.00 Kamermuziek kinderen. 6.30 Voor de soldat Nieuws. 7.30 Gram. 7.40 Causei uto. 9.50 Alleen voor mannen. 8 •rogramma. e.ió Voor de vrouw

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2