Jlfcttuie £(iiwrl)«» óTourmit Maar wij denken er zo over... Churchill: Staal en wapens, geen of gunsten, vraag ik Maar Engeland heeft dringend bijstand nodig in Egypte goud In de buurt van verlaten Radmar kwam ander schip in nood Carlsen in triomftocht door New York wtstr OPRUIMING VRIJDAG 18 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Twee en dertigste Jaargang No 9332 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticlj 1$ gftebfeoea tngn bert In tegljeospoef Donderend applaus in het Amerikaanse Congres TpiERHEID en nationaal zelfbewustzijn sprak uit de woorden van X Churchill in zijn magistrale rede voor het Amerikaanse Congres. Hier sta ik nu. aldus de Britse premier, maar ik ben niet gekomen om goud of gunsten te vragen, maar om staal en wapens. Ik vraag geen dollars om het leven der Britten gemakkelijker te maken. Wij Britten wensen zelf toezicht te houden op onze levensstandaard en zo zullen wij ook deze donkere periode van tegenspoed te boven komen. Deze trotse bekentenis werd ontvangen met een donderend applaus. Churchill drong er echter met klem op aan, de Engelse politiek in de Suez Kanaal zone te steunen. Het zou een grote steun voor Groot Brittannië zijn, als „symbolische" troepenmachten van andere landen, volgens het voor gestelde verdrag voor het Midden Oosten, in de Suez Kanaalzone ge legerd zouden worden. De verantwoordelijkheid voor Suez is een inter had, dat op andere wijze de vrede kon worden bewaard. In dit verband wijzen wij er nog op, dat vandaag Ohurehill en Truman over het atoomwapen nog een bijzondere be spreking houden op het Witte Huis. Rusland heeft juist aangestuurd op krachtige samenwerking der vrye wereld. Amerika en Engeland werken samen voor hetzelfde hoge doel. Bismarck heeft eens gezegd, dat het belangrijkste feit van de 19 - eeuw was, dat Engeland en Amerika dezelfde taal spreken. Laten wij er voor zorgen, dat het belangrijkste feit van de 20ste eeuw is, dat zij dezelfde weg gaan, aldus Churchill. Toch bombarderen van Mandsjoerije? Amerika en Engeland, aldus seint de corr. van Reuter uit Washington nader, zijn het eens geworden ro „krachtige vergeldingsmaatregelen, nationaal vraagstuk. Engeland onderhoudt geen strijdmacht van 50.000 het geval de Noordelijken een eventueel man in Egypte, ter vermeerdering van eigen glorie, maar het is daar de dienaar en bewaker van de wereldhandel. Het Midden Oosten is even gevaarlijk als Korea. In geheel Amerika werd de rede van Churchill door de televise en de radio uitgezonden. Zelden werd een staatsman uit een vreemd land met zoveel geest drift in Amerika ontvangen. Door een juichende haag van Congresleden schreed hij naar het spreekgestoelte, waar de honderden als één man uit hun stoelen oprezen. Truman zelf kon niet aanwezig zijn. maar wel diens echtgenote en doch ter Margaret, evenals Churchills dochter, Toen Churchill ongeveer de helft van zijn rede had uitgesproken, viel met luid geraas een lens van een televisiecamera naar beneden. Enige ogenblikken staarde Churchill over zijn bril in de richting van het lawaai, waarna hij zijn rede on verstoorbaar hervatte. Hij wees er op, hoe Engeland nu begonnen was met het terug betalen van de circa 1 milliard dollar, die het van Amerika had geleend. De Britse productie is groeiende en de uit voer vergroot met twee derde; met man en macht zal worden gewerkt aan het herstel. Het was kortzichtig, de kracht van het Britse Imperium te onderschat ten. Welk een verbazingwekkende verande ringen hebben zich in de wereld voltrok ken, sinds ik in 1943 voor de laatste maal het Amerikaanse Congres toesprak- Vroegere bondgenoten zijn vijanden ge worden en voormalige vijanden bondge noten. Het is echter niet de schuld van het Westen, dat er zo'n geweldige kloof gaapt tussen ons en de Sowjet-Unie. Ver volgens stipte hij in het kort de belang rijkste wereldproblemen aan. Brit wijst op Bismarck Over Korea zei Churchill: Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat als de bestandsbesprekingen te Pan Mo en Djon niet tot een goed einde worden ge bracht, beide landen één zelfde vastbe raden politiek zullen volgen. Het ant woord zou „kortaf en doeltreffend"-zijn. Zo staat ook Engeland naast Amerika in de strijd tegen de aggressie van com munistisch China. Ten aanzien van Europa was niet het belangrijkste de vorm van een fusie, doch het aantal divisies en de grootte van de luchtmacht. Het was de plicht van Engeland, het Gemenebest en Amerika om de Europese eenheid te bevorderen. De Britse premier wees ook op de enorme veranderingen in het Midden Oosten, waar de situatie somber was en verward. Het doelmatigste wapen tegen een derde wereldoorlog was eerder de dappere vastberadenheid van een sterk gewapend internationaal leger, dan de hantering van het „vreselijke geheim, dat aan de natuur ontworsteld was": de atoombom. Dit was het allerlaatste mid del, dat beproefd moest worden. Echter moest dit atoomwapen niet verboden worden, althans niet vóór men zekerheid Wisselloper in Drente van f 6000 beroofd Op donkere weg van zijn fiets getrokken Gisteravond is in Ruinerwold de 35- jarige IT. Koster aldaar, wisselloper var de Coöperatieve Landbouwbank te Mep- pel, op een donker gedeelte van de Havelterweg door twee mannen aange vallen en van een portefeuille met 600C beroofd. Koster fietste naar huis, nadat hij in Havelte enkele bedragen voor de bank had geïnd. Plotseling werd hij aange vallen. Twee mannen wierpen hem van zijn fiets, ontfutselden hem het geld en gingen er per fiets vandoor. Een bedrag van 4000, dat Koster gis teren had geïnd, had hij 's middags reeds overgemaakt. De dochter van de schaakmeester Churchill: „Wij, Britten, wensen zelf toezicht te houden op onze levens standaard. En zo zullen v)ij ook deze donkere periode van tegenspoed te boven komen". (Telefoto) bestand in Korea zouden schenden- Zulks correspondeert dus met de klaring van Churchill, dat in een derge lijk noodgeval het antwoord der Ver. Naties „kortaf en doeltreffend" zou zijn. Men meent te weten, dat alsdan op dracht zal worden gegeven, om de Chi nese bases in Mandsjoerije te bombar deren en de blokkade langs de gehele Chinese kust uit te strekken. Nieuwe aggressie in Z O. Azië zal worden be schouwd als de actie op Korea, die door de Ver. Naties veroordeeld is, en waar op dus indertijd „interventie" volgde. Dr Drees stond aan de Niagara Dr Drees is een welkome gast in de Verenigde Staten, al wordt een groot deel van het Amerikaanse enthousiasme uiter aard verbruikt voor het toejuichen van Carlsen, Eisenhower en Churchill. Drees' bescheiden optreden, zijn oprechtheid en zijn intense belangstelling voor sociale vraagstukken hebben sterk de aandacht getrokken. Wel noemt de Amerikaanse pers bijna telkens de toevoeging „socialis tisch premier" bij de naam van onze minister-president. De Amerikaanse vak organisaties geuren bepaald met het be zoek van de heer Drees. Gisteren heeft dr Drees, op weg Pittsburgh, de Niagara-watervallen be zocht, en hij deed het op zyn gemak. In Buffalo vertelde hij de journalisten dat hij enigszins vermoeid was van de eerste dagen. Over de internationale toestand liet hij zich optimistisch uit. Clement Attlee, de Britse labour- leider, zal in Maart een bezoek aan de V.S. brengen en een rede houden in Philadelphia. Vliegende storm en hoge zee Nederlandse boot onder Engelse kust vergaan; drie man vermist DERTIG LEDEN der bemanning van het sinds Zondag bij Hoek van Holland vastzittende Engelse schip Radmar zijn gisteren door de reddingboot President Jan Leis naar de wal gebracht, omdat er gevaar dreigde. De kapitein, twee officieren en een bediende zijn aan boord ge bleven. sj opleidingsschip voor de koopvaardij Pamir, dat een reis om de wereld is be gonnen, in nood. Het heeft een anker verloren en verzoekt om sleepboothulp. Bij Lands End (Eng.) is het Liberiaan se ss. Liberty aan de grond gelopen. Alle 37 opvarenden zijn van boord ge haald. Aan de kust van Yorkshire Tietje £uu>e doet de openingszet. bracht, of de boot moest opnieuw uit varen,'ditmaal om hulp te bieden aan het Panamese schip Merope, dat op de beruchte Noorderpier bÖ de Hoek omhoog was gevaren. Vyf man werden van boord gehaald. Na vergeefse pogin gen trokken twee sleepboten om negen uur in de avond nog vrij onverwacht het schip los. Gedurende de gehele nacht zijn de. sleepboten bezig geweest te trachten de Panamees op sleeptouw te nemen naar Rotterdam. Twee ruimen van de Merope stonden onder water. Enkele malen slaagde men er in een tros vast te maken, maar steeds brak deze enkele ogenblik ken later dan weer. Een vliegende storm (windkracht 9) en een zeer hoge zee bemoeilijkten de pogingen. Drie man vermist De Rotterdamse kustvaarder Seaham (400 ton) is gistermiddag voor de kust bij Lowestoft (Suffolk, Eng.) op drift geraakt met zware slagzij Vier opva renden raakten te water, van wie er één gered kon worden. Naar de andere drie werd de gehele avond en ook vanmorgen nog tevergeefs gezocht. Zij droegen red- dingvesten, maar de zee was ruw water zeer koud. De vier mannen waren in een redding boot van het schip gegaan omdat de Seaham verloren -cheen. Deze redding boot liep vol water, waarop de vier leden van de bemanning in golven de Strijd om het behoud moesten voorzet ten. Een van hem, E. Roos uit Scheve- ningen, werd uit het water opgepikt. Hij had een patentlicht bij zich en werd door de redders opgemerkt. Vijf overlevenden, onder wie de kapitein De Vries, en de matroos A. Kraan uit Den Haag zijn door een reddingboot naar Lowestoft overge bracht. De Engelse sleepboot Warden zou trachten de Leaham op sleeptouw te nemen. Het schip was met kolen on derweg van Huil naar Rotterdam. De namen van de drie leden van de bemanning van de Seaham, die vermoe delijk verdronken zijn, zijn als volgt: de 45-jarige kok Van der Ende uit Den Haag, de 18-jarige tweede machinist Jacob Breederveld uit Vlaardingen en de 21-jarige matroos Carolus Sarton uit Rotterdam, zo vernemen «^j. I Op de Noordzee, halverwege l Foreland en Ostende, verkeert het Duit- Auto over de kop in Leiderdorp Vanmiddag ruim één uur is op de Hoogmadeseweg te Leiderdorp een auto over de kop geslagen. Waarschijnlijk valt ten gevolge hiervan één dode te be treuren. Man vermoordde zijn huishoudster En sloeg daarna de hand aan zichzelf In een Dordtsc chocolaterie aan de Steegoversloot heeft de politie Woens dagmiddag de ontzielde lichamen aange troffen van de 51-jarige weduwe A. R. in R. en de eigenaar van de zaak, de i-jarige F. de G. Men neemt aan dat De G. eerst de weduwe, die enige tijd huishoudster bij hem is geweest, met messteken van het leven heeft beroofd daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen door gasverstikking. Omtrent de motieven tast de politie 3g in het duister. De G. nam eed half jaar geleden de chocolaterie over en de huishoudster trok toen bij hem in. De G. moest in het ziekenhuis worden opgenomen en de vrouw is toen ver moedelijk naar haar dochter in Poor- tugaal getrokken. Onlangs werd de winkelier ontslagen. Men neemt aan dat de huishoudster weer bij hem terugge keerd is. Maandag j-L verscheen zi.' thans weer in de winkel. Sinds Dinsdag was de chocolaterie gesloten, maar daar dit wél meer gebeurde, koesterden de buren niet direct argwaan. Toen de dochter van de huishoudster haar moe der wilde komen opzoeken, deed zij de verschrikkelijke ontdekking. Preslaft'e van aannemers Vier grote kazernes in half jaar gereed Kosten zullen waarschijnlijk 6 millioen meevallen Een combinatie van zeven aannemers, de N.V. Midden-Nederland, heeft het gepresteerd in een half jaar vier grote kazernes, elk bestemd voor 3.000 man, te bouwen, terwijl de normale bouwtijd on geveer 2Vi jaar is. Het zijn de kazerne- menten bij Oldebroek, Nunspeet, Ermelo en Steenwijk. Begin Maart zullen de soldaten er kun nen slapen in slaapzaaltjes voor zestien man, eten volgens cafetariasysteem en de cantine bezoeken. De simpele blokken van beton en glas staan thans overeind en schilders en timmerlieden leggen er de laatste hand aan. Ruim 6.000 arbeiders zijn in totaal bij de bouw betrokken. De kosten werden eerst op f54 millioen ge raamd, maar zullen waarschijnlijk f 6 millioen meevallen. Omdat voor een vrije aanbesteding geen tijd was, is het in ons land zeer ongebruikelijke regie stelsel gevolgd. Het ryk zal nu de kost prijs plus een winstpercentage moeten betalen. Engeland gaat veel soberder léVen Onze export zal het wel gewaar worden Ter voorkoming van het dreigende bankroet hebben de landen van het Britse gemenebest op de conferentie te Londen besloten, voortaan niet méér in het buitenland uit te geven dan zij ver dienen en zodoende een einde te ma ken aan alle tekorten op hun handels balans. Voor de 500 millioen inwoners der betrokken landen betekent dit har der werken, lege winkels en een lagere levensstandaard. Alleen de Britten ga ven in 1951 3 milliard meer dollars in het buitenland uit dan zij verdienden. Er zal duchtig worden besnoeid in de invoer van alle luxe, seml luxe en ver- bruiksgoederen. Er dreigen dus weer grote gevaren voor onze handel met Engeland, Austra lië, Nieuw Zeeland, India, Ceylon, Pakistan, Zuid-Afrika en Zuid-Rho- desia. Een andeTe voor Engeland belang rijke beslissing werd getroffen door Churchill te New York. Thans is vast komen te staan, dat Engeland uit Ame rika een millioen ton staal zal ontvan- gaande te houden, in ruil voor 25.000 ton aluminium en 20000 ton tin uit Malakka voor 118 dollarcents per pond. Dit is een tegenvaller voor Indonesië en Bolivia, die Amerika onder druk zetten door hoge prijzen te vragen. Engeland heeft het staal hard nodig, want nu reeds -moeten de jaarlijks te water te laten schepen beperkt worden tot iy« millioen ton. Hadden de scheeps werven voloende staal, dan zouden zij thans een gouden tijd doormaken. Rapport gehuwde ambtenares naar minister De commissie ter bestudering van het vraagstuk van de gehuwde ambtenares heeft dezer dagen aan minister Be.el verslag uitgebracht van haar werkzaam- Overweldigend enthousiasme Als voorheen Lindbergh, MacArthur en Eisenhower In triomf is kapitein Carlsen vai „Flying Enterprise", gisteren in New York binnengehaald. Hü maakte per auto een eretocht over de traditionele „heldencanyon", tijdens welke wolken confetti en eindeloze serpentines neer dwarrelden uit honderden ramen van wolkenkrabbers. Het plan was te voet over Broadway te gaan, maar dit werd afgeraden vanwege de mensenmenigte. Dus viel hem de eer te beurt van dezelf de zegetocht in een mooie wagen, als voor hem Lindbergh, Gen. MacArthur en gen. Eisenhower. In een tweede wa gen volgden mevrouw Carlsen en hun beide dochtertjes. Voorop ging een af deling bereden politie, daarna kwam een militaire kapel en vervolgens nog zes troepen eenheden te voet. Vlak voor de wagen van de kapitein, liepen 700 adel borsten van de marine. „Het lijkt alles onwerkelijk" zei Carlsen. „Ik zag zo iets nooit eerder dan in de bioscoop en ik geloof niet, dat al dit ceremonieel mij past". In een kotter van de kustwacht maak te hij een tocht over de rivier van Brook lyn en in de haven van New York loeiden de scheepssineres oorverdovend. Twee hefschroefvliegtuigen en 17 sche pen begeleidden de kotter. Brandweer- boten spoten, als gebruikelijk, watergor- Estaiettelopers brachten oorkonde aan Prinses Vanmiddag omstreeks vijf uur boden enkele leerlingen van de zeevaartschool Abe! Tasman te Delfzijl, op het paleis Soestdijk een oorkonde aan Prinses Mar griet aan, die morgen negen jaar wordt. Deze oorkonde werd per estafette uit Delfzijl, overgebracht. .Gisteravond om acht uur startte de eerste loper. De af stand van 212 km werd gelopen door 21 adspirant zeelieden. DAT tot Ned. consul-generaal te Kaapstad zal worden benoemd dr N. A C. Slotemaker de Bruïne, ambassade raad en hoofd der persafdeling van de Ned- ambassade te Washington. DAT de Ned. Organisatie voor Toe gepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek (TN.O.) gaat samenwerken met een grote Amerikaanse organisatie te Columbus (Ohio), die een kantoor zal openen in Genève. DAT minister V. d. Brink tijdens zijn bezoek aan Duitsland de Opelfabrleken in Russelsheim heeft bezichtigd. DAT bij de A'damse gemeenteraad f 6604)00 is aangevraagd voor de ver bouwing en uitbreiding van de veiling- ruimte op de Centrale Markt. DAT voor de aflossing van de schuld op het nieuwe Hoornse carillon een schenking van ruim f 1400 is ontvangen uit de Amerikaanse stad Lewes (Dela ware) die in de 17e eeuw door de zee vaarder David Pieterz. de Vrie6 uit Hoorn is gesticht. DAT het verkeer in A'dam vorig jaar 70 dodelijke slachtoffers eiste, tegen 47 in 1950 en 48 in 1938 (er gebeurden 12.344 verkeersongelukken). DAT in hoger beroep in A'dam beves tiging is geëist van het politierechter- vonnis 100 boete) tegen de dir. van een bijkantoor van de Incassobank te A'dam, die inzage van een rekening aan rechercheurs weigerde i.v.m. beroepsge heim. DAT de burgemeester van Papen- drecht, P. J. Keyzer t.g.v. zijn 5-j. jubi leum van zes industriëlen een toga heeft ontvangen die hij als eerste ambtenaar van de burgerlijke stand in Zuid-Hol land zal dragen. DAT Prinses Wilhelmina voor de herdenkingstentoonstelling van Therèse van Duyl Schwartze je A'dam twee schilderijen heeft afgestaan, n.l. een portret van Koningin Wilhelmina (1898) en een van Prinses Juliana (1910.). DAT de Groningse petroleumdetaillis- ten uit protest tegen de grote oliemaat schappijen die het zgn. flessengas (een aardolieproduct) niet door hen laten verkopen, thans hun petroleum niet meer zullen betrekken van deze maat schappijen, maar van de bondscoöperatie die op den duur ook zelfstandig zal im porteren. DAT de eieren gisteren op de markt in Barneveld f 12—f 14— de honderd deden (vorige week f 13 50f 15.en op de eierveiling 2 12,55t 1420 (v.w. f 1355—l 14.40). DAT de K.V.P. op 15 December 246.000 leden telde en voor dit jaar op 300.000 leden wordt gerekend. DAT West-Duitsland, blijkens het ant woord van minister V. d. Brink aan het Tweede Kamerlid Nederhorst (Arb.), haar buurlanden niet heeft verzocht paal en perk te stellen aan de illegale handel naar Oost-Europa, zodat Neder land dus ook geen medewerking kan'heb ben geweigerd. DAT het nieuwe veeschip Kenitra (850 ton) van Damimers en Van der Heide's Scheepvaart- en Handelbedrijf NV. te Rotterdam vandaag voor zijn eerste reis naar Drogheda (Ierland) is is vertrokken. DAT de R'damse Nutsprljs 1951 (voor een roman met sociaal-ethische strek king) is uitgereikt aan S. A. Begeer, schrijver van Wespen en Horzels. DAT de bevolking van de N O. Polder vorig jaar toenam met 3400 tot pl.m. 11.000 en er thans 263 boerenbedrijven zijn. DAT tot commandeur in de Kroon orde van België zijn benoemd de direc teur der belastingen P KarmelK en de hoofdinspecteur T de Jong, terwijl tot commandeur in de Orde van Leopold II zijn benoemd de directeuren der belas tingen C. A Takken te Breda en J. P- Huyser te Maastricht uit handen van burgemeester Impelliteri. Honderden journalisten en fotografen verdrongen zich rond Carlsen, terwijl een groot aantal film- en televisiecamera's op hem waren gericht. Toen er om een toespraak van Carlsen werd verzocht, zei hij: „Medeburgers, ik kan geen woor den vinden om U te zeggen, wat er op dit ogenblik in mU omgaat. Ik ben van mening, dat ik niet meer dan mijn plicht heb gedaan." Koningin en Prins wensen Koning Faroek geluk De Koningin en Prins Bernhard heb ben de Koning en Koningin van Egypte telegrafisch geluk gewenst met de ge boorte van hun zoon. Eredame in de huisorde van Oranje De Koningin heeft mevrouw C. J. Bodenhausen-Gast, assistente bij het Ko ninklijk Huisarchief en griffier vai Koninklijke Huisorden, benoemd tot erdedame van de Huisorde van Oranje. Spoorloos verdwenen De hier afgebeelde Dirk Albertus Arkenhout. wonende Brinklaan 86 in Bussum, wordt reeds 12 weken vermist. In verband met het overlijden van zijn vader zijn per radio drie S.O.S.-be- richten uitge zonden, die on beantwoord bleven. De van politie in Bussum ver zoekt namens de moeder be kend te wor den gemaakt n de vermiste. Op zijn 100ste verjaardag overleden Ook een 101-jarige gestorven Juist op zün honderdste verjaardag is de heer J. J. Wehrens gisteren in het zie kenhuis te Sittard overleden. Tijdens de Kerstdagen had hij een hersenbloeding gekregen. Voorts is in Irnsum (Fr.) op 101-jarige leeftijd overleden de heer Lucas Sytsma, die bijna zijn gehele leven in Bozum heeft gewoond, waar hjj als koetsier werkte voor vrouw en twaalf kinderen. Politie-televisie De Parijse politie neemt op het ogen blik proeven om vanuit haar vliegtui gen opnamen te maken van openlucht betogingen en deze dan langs de weg der televisie te projecteren in de ka mer van de prefect. Deze zou van ach ter zijn bureau de toestand kunnen beoordelen en instructies aan zijn man nen kunnen geven. Te hoog gegrepen HET IS nu wel duidelijk, dat er bü de huidige stand van het ziekenfondswezen te hoog is gegrepen. En waar te hoog is gegrepen, is verkeerd gegrepen. Met gevolg, dat er nu enkele tientallen millioenen aan tekort wegge- erkt moeten worden. Dat vergt reeds de nodige moeite. Wat dan nog blijft, is de onzekerheid van de toekomst. De regering heeft er op gestaan, dat zy in het kapittel van het ziekenfonds wezen een zware stem zou hebben. Uit de bezetting dateert de regeling van de geneeskundige hulp als staatszaak. In wezen heeft men dat gecontinueerd. Prof. Duynstee heeft het in een van zijn critische artikelen eens als volgt ge formuleerd: „De grondfout van 'n systeem als dat uit de bezettingstijd, hetwelk men thans wil versterken, is. dat organen van maatschappelijke zelfwerkzaamheid met een historisch omlijnd sociaal (in dit ge val sociaal-medisch) doel worden omge duid tot instellingen, welker bestemming bestaat in de uitvoering van een wet telijke regeling (in dit geval van louter sociaal-verzekeringskarakter)". Deze cri- tiek moeten wij onderschrijven. "l^U IS ER dan plotseling een tekort van ■»-veertig millioen. Eerste gevolgen: premieverhoging en vermindering van de hulp, dus: de weg terug. Nog erger is, dat hier kan worden voldaan. Deze ver wachtingen dat blijkt nu wel waren onvoldoende gefundeerd. Wanneer men alleen reeds let op de grootte van het tekort, is het onbegrijpe lijk dat het zover is kunnen komen. Het moet wel aantonen dat alle gemaakte be rekeningen op losse gronden zijn gemaakt. De redenen althans, welke daarvoor ook al worden aangevoerd (zoals de ont wikkeling van de medische wetenschap) zyn zeker onvoldoende. Heeft men dan die ontwikkeling niet meeverdisconteerd in de berekeningen? Of had men mis schien gedacht, dat er op dit gebied zich geen veranderingen meer zouden vol trekken? DOOR DIT ALLES heeft het reeds ge reserveerde vertrouwen in de huidige stand van zaken een geducht knauw ge kregen. Dat moet om velerlei redenen worden betreurd. Ook omdat de zieken fondsen behoren tot de oudste instellin gen op sociaal gebied. Zij stammen reeds uit de gildentijd. Merkwaardig is (het orgaan van het C.N.V. heeft er ook eens de aandacht op gevestigd) dat gedurende de paar eeuwen, waarin van sociale wetgeving geen sprake was en de sociale voorzieningen uiterst gering waren, toch deze fondsen hun taak op de een of andere wijze bleven ver vullen. Maar toen waren het organen van „maatschappelijke zelfwerkzaamheid". Dat karakter hebben ze goeddeels ver loren. En vandaag zitten we met het tekort. Faure premier van Frankrijk Frankrijk heeft weer een minister president: de 43-jarige Edgar Faure. Vol gens de officiële telling veroverde hij 401 stemmen in de Nationale Vergade ring, hetgeen voor Frankrijk een zeer hoog aantal is. Hij had er slechts 314 nodig. Zyn succes was te danken aan de houding van de Socialisten, die hem steunden. De Gaullisten onthielden zich van stemming, de Communisten waren tegen. Er waren in totaal 101 stemmen tegen hem uitgebracht. Vandaag begon Faure het overleg met de partijleiders. In Franse politieke kringen staat Faure bekend als de man, „die iedereen alles kan uitleggen". Zyn redevoeringen pleegt hij zelf te typen. Een maand geleden heeft hij het roken opgegeven. Faure wordt als deskundig op het gebied van de staatsfinanciën be schouwd. Van 1949 tot 1951 was hy min. voor de begroting. In het kabinet-Pleven was hij min. van Justitie. Op 19-jarige leeftijd had hij zyn rechtsstudie reeds voltooid. Hy heeft verscheidene boeken geschreven w.o. een detectieve verhaal, aldus Reuter. De voornaamste punten van Faure's politiek zyn: strijd tegen inflatie, het na komen van de defensie-verplichtingen, het dichter tot elkaar brengen van de Europese landen en het herstel van de vrede in Azië. In Frankrijk acht hij zo wel bezuinigingen als nieuwe belastin gen noodzakelijk. Hij stelde voor, het be ginsel van een glijdende schaal voor looncorrecties te aanvaarden. En nu nog het kabinet! Noodtoestand in Egypte Koning George feliciteert Koning Faroek Te Cairo is vandaag de noodtoestand afgekondigd „ten einde de openbare veiligheid te handhaven". Voorts heeft Egypte de weg van Cairo naar Suez voor alle Britse verkeer gesloten, met inbegrip van diplomatieke voertuigen. De Engelse ambassade te Cairo had deze mededeling ontvangen Tegenge sproken wordt het bericht uit Parijs, dat reeds aan de Duitser, dr Schacht, gevraagd is, als econömisch adviseur van Egypte op te treden. Ondanks de hevige moeilijkheden tussen Engeland en Egypte, heeft de Britse Koning zijn collega Faroek gelukgewenst met de geboorte van diens zoon. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Guur weer met wis selende bewolking en hagel- of regen buien. Langs de kust nu en dan stormachtige, overigens krachtige tot matige wind tussen West en Noord. (Op gemaakt te 10 uur). Zaterdag: zon 8.38—17.03; maan 0.15— 10.54. Op 20 Januari LX WILTON KARPETTEN 200 x 300 Zuiver wol 119. 225 x 320 149.— ZIE DE ETALAGES Bulthuis. Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1