1/irf" Redding der menselijkheid niet mogelijk zonder vraag naar het geloof Op weg naar een samenleving, die teken is van het Rijk Gods? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 17 JANUARI 1952 Afdeling Leiden Chi. Historische Unie van de Party van de Arbeid een respec tabel stuk studiewerk. Hij was van me ning, dat de C.H.U. dit plan zal hebben te wegen. Onze aandacht wordt er voor gevraagd. We kunnen niet nalaten er op in te gaan. Maar het plan kan er echter niet aan denken om levensbeschouwe lijke vragen aan de orde te stellen. Hier nu ligt een groot verschil tussen de Party van de Arbeid en de Unie. Ik zie geen kans om te helpen de menseiykheid te redden en culturele vragen onder ogen De AFDELING LEIDEN van de Chr. Historische Unie hield gisteravond te »en, als ik ook niet kan doorstoten in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg haar eerste vergade-"naar h«"geloot'wë ring in dit jaar. Dit jaar is een verkiezingsjaar en de afdeling Leiden zal kunnen alleen de wereld menseiyk op- zeker niet achterblijven in de bezinning van de Unie op datgene wat haar, bouwen, a^we dG^%nehzHn nu reeds te doen staat. We kunnen in deze tijd heel wat beluisteren ten woord He" plancongres van de" Party aanzien van de politiek, aldus de heer D. van der Kwaak in zijn openings- van de Arbeid heeft ons weer eens dui- woord. In de eerste plaats zien we een groep, die een algehele afkeer heeft doen zien, dat wy juist nu als Chr. Actueel betoog van de heer Goudszwaard uit Rotterdam bepaalde politieke groepering en ten slotte is die actieve belangstelling toont. Tbizflk zyn de problemen, constateer de de voorzitter. Hü noemde er twee: het woningvraagstuk en het financiële pro bleem. Spr. concludeerde, dat er na de oorlog in ons land wel eens met geld is gegooid. Het beleid deed soms denken aan een gezin, welks maandinkomen op de vijfde dag al is opgesoupeerd. Ten aanzien van het woningvraagstuk merkte de heer Van der Kwaak op, dat de vele toespraken van de minister deze zaak niet duideiyker maken. Als er veertig duizend woningen dit jaar zullen worden gebouwd, dan moet dit gebeuren met kunst- en vliegwerk. En „arme" gemeen ten, die niet over een wagenpark beschik ken, zullen maar moeten afwachten of ze wel een woning kunnen bouwen. We kunnen er als Chr. Historische Unie niet onderuit om aan deze proble matiek in de komende verkiezingscam pagne volle aandacht te schenken. In Leiden zijn op woninggebied nog steeds drieduizend ernstige gevallen. Een sterke defensie kan nodig zün, maar de andere dingen mogen zeker niet uit het oog worden verloren. Het communisme is niet alleen met een leger te bestrijden. De heer Van der Kwaak wekte ten slotte de leden op om hun medewerking in dit jaar volledig te geven. De heer F. Goudszwaard uit Rotterdam eprak hierna over de Kamerverkiezingen 1952 en de Chr. Historische beginselen. Uitvoerig behandelde hü de ontwerpen voor de grondwetsherziening en het standpunt van de Unie ten opzichte daar van. Wy geven enkele gedachten van de heer Goudszwaard hier weer. Ten eerste zal het de regering niet mee vallen de noodzakeiykheid van 'n grond wetskamer aan te tonen. Die noodzake iykheid is er ook niet, naar de mening van de inleider. Ook de verlaging van de leeftyd voor het passieve kiesrecht tot 23 jaar levert verschil van mening op. Onder de jonge ren bestaat er wel sympathie voor dit ontwerp. Toch vroeg spr. zich af, of deze verandering nu werkeiyk zo veel effect zal sorteren. En of men in elke party meer dan vyf of tien vingers nodig heeft om de jongeren, die hiervoor in aanmer king zouden komen, te tellen. Natuurlek moet men de leeftyden van de leden van de Kamers in acht nemen. In dit ver band wees de heer Goudszwaard ook op de gecompliceerdheid van vele vraag stukken. Uitbreiding van het aantal leden der Kamers zal ook hier en daar wel bezwa ren geven. De omvangrijkheid van het werk zou hiertoe aanleiding kunnen zyn. Het is voor een een-mans- of een twee mansparty ondoeniyk om alle problemen te bestuderen. De kleine party heeft dan geen betekenis meer. Ze kan constructief maar weinig doen. Verheugend noemde spr. het, dat de Protestantse Unie con tact heeft gezocht met de Chr. Hist. Unie. Waarop dit contact zal uitlopen, is nog niet te zeggen. Uitbreiding van het aan tal Kamer-leden brengt vanzelfsprekend een vergroting van kosten met zich mee. Een bedrag van ƒ500.000 per jaar moet niet zo maar worden uitgetrokken. Is uitbreiding werkelijk nodig, dan moet zy worden uitgevoerd. In dit stadium staat de heer Goudszwaard tegenover dit ont werp nog huiverig. Dan is er een ontwerp, dat inhoudt, dat we de souvereiniteitsoverdracht Indonesië hebben te aanvaarden. De overdracht is een feit, aldus spr., en zullen er als reële mensen verstandig de belangrijke stootgroep,kleine mens in deze wereld nog menseiyk leven? Dan zal bü voorbeeld de vraag I worden gesteld: zyn wy by de toenemen- doen dit feit te accepteren. Het Konink- de bewapening op de goede weg? Er rijk der Nederlanden bestaat dus uit het moet toch zeker een cultuur zyn, die het Nederland in Europa, Suriname, de klei- waard is verdedigd te worden. Want dit ne Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea. moet het pogen van de C.H.U. zün om, De heer Goudszwaard stond nog speciaal ZÜ het moeizaam, een samenleving op te stil bü de kwestie Nieuw-Guinea. Het bouwen, die Hoe staat de Chr. Hist. Unie nu voor de verkiezingen 1952? De heer Gouds- zwaard noemde het plan naar Vrüheid Gehele boerenstand moet achter de Vebo gaan staan Paasveetentoonstelling op 4 April D In zyn openingswoord mocht de voor zitter met genoegen constateren, dat de Vebo een goed jaar heeft gehad. De dit jaar voor het eerst gehouden Paasvee tentoonstelling was een succes en bleek in een behoefte te voorzien. Ook de tradi tionele herfsttentoonstelling leverde een bevredigend resultaat op. Ter zake be voegde autoriteiten spraken van een tech nisch hoogstaande expositie. Dat gold voor alle afdelingen, maar vooral voor de in het waaggebouw gehouden zuiveltentoon- stelling. De medewerking van burgerlijke autoriteiten en agrarische instellingen ondervonden, mag geroemd worden. De stimulerende invloed door B. en W. van Leiden op deze gang van zaken uitge oefend, werd ook dankbaar gememoreerd. Met enkele woorden herdacht de voor zitter de overleden bestuursleden en me-, dewerkers: H. Sternen, P. L. Zwetsloot J. Voorsluis. Het jaarverslag gaf een explicatie^ van de lotgevallen Vogel, vlieg de wereld in „Euripides" op de planken Wanneer mensen bij elkaar komen toneel te spelen en daarin plezier bele ven, dan is er niets op tegen. Integen deel! Wannéér de«se groep van me in besloten kring een stuk wil opvoeren is er ook geen Dezwaar. Als zy echter in het openbaar gaan optreden affiches ophangen om de mensen uit te nodigen naa. hun spel te komen kyken, dan verandert de zaak. Dan moeten er eisen gesteld srorden. Men mag dan niet alleen, maar men moet dan ook de eis stellen, dat men weet wat spelen is, dat men de tekst kent en dat er van regie iets te bemerken is. Aan 4* alles mankeerde het gister avond by de opvoering die „Euripides" gaf van „Vogel, vlieg de wereld in'" enige uitzondering op het droevige ge heel was Lien de Groot. Zy toonde ten minste enige notie te hebben van wal spelen is. Wat we er nog van willen zeggen is: Laat „Euripides" nog een poosje in stilte werken, de N.A.T.U.-lessen waar van kan profiteren ter harte neme als dan veel verbeterd is, er eens over gaan denken met een behoorlyk stuk haar kunnen in het openbaar te demon streren. standpunt van de C.H.U. hieromtrent staat vast. Verschil. teken is van het Rtfk Gods, dat wü verwachten. Er werd naar de heer Goudszwaard met zeer grote aandacht geluisterd. Hü brak zün toespraak vrü plotseling af om voldoende ruimte te laten voor een be spreking. Men heeft hiervan een dank baar gebruik gemaakt. ,E STEEDS GROEIENDE SYMPATHIE, die de agrarische bevolking Vebo toe draagt, bleek gistermorgen overduideiyk, toen voorzitter J. W. Bonda de tal rijke ter algemene vergadering aanwezige leden een het gehele werkgebied van de Ryn en de duinstreek v Oud-strijders vergaderen in Katwijk De Ned. bond van oud-stryders en dra gers van het mobilisatiekruis, afdeling Leiden en omstreken, vergadert Woens dagavond om 8 uur in „Casa Cara" te Katwyk aan Zee, Lt. t. z. I W. H. Crom- melin behandelt het onderwerp „Torpedo- bootjagers in de zee-oorlog". Verder wor den enige films van de Marinevoorlich tingsdienst vertoond. Feestavond „Rondom de Haven" „Sempre Avanti" had weer succes „Oud en nieuw, van'alles wat" was de titel van het programma, dat Sempre Avanti's „Jong en jolig", onder leiding van Koos Kukler, de talryke leden van de vereniging voor cultureel en maat- schappelyk werk .Rondom de Haven" gisteravond voorschotelde. En dat ge beurde met zo'n flair en opgewektheid, dat de grote Burchtzaal menigmaal da verde van het dankbare applaus. Ook de toneelclub van „Sempre Avan ti" droeg bij tot de verhoging feestvreugde. Opgevoerd werd „Papa strijkt de vlag", een klucht in drie be drijven van Henri Lemor. Er werd pri ma gespeeld. Uit het openingswoord van de voor zitter, de heer A. J. v. d. Bom, bleek, dat „Rondom de Haven" voor het eerst niet met eigen krachten een feestavond verzorgde. Twee minuten stilte werden in acht genomen in verband met het overlijden van het lid de heer A. Haarlem. Tuinbouw en plant kunde bijeen In het Vlies vergaderde gisteravond de afdeling Leiden en omstreken van df maatschappy voor tuinbouw en plant kunde. De vergadering stond onder lei ding van de heer Joh. Jonker. Na de benoeming van mevr. M. Povel vacature-Bol en van de heer J. M. Bal lego in de vacature-Riemens werden de verslagen van de penningmeester, de kascommissie en de secretaris gelezen. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de afdeling er financieel slecht voor staat. De heren G. J. Hooger- vorst en C. H. P. J. Sormani werden tot lid van de kascommissie benoemd. De begroting voor 1952 werd goedgekeurd. Ten aanzien van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan de afdeling werd het bestuur gemachtigd de plannen nader uit te werken. groeit, al moet er toch nog op worden aangedrongen, dat de gehele boerenstand achter het werk van de Vebo gaat staan. Het jaarverslag memoreerde tevens, dat thans een federatie van tentoonstel lingsverenigingen in Zuid-Holland is op gericht. De naam van deze federatie is Fegra. Tot dusverre zijn er vier vereni gingen aangesloten: Dordrecht, Delft, Gouda en Leiden. De provinciale voedsel- nissaris van Zuid-Holland, de heer d. Hoek, is voorzitter van dezi ganisatie. De heer Bonda werd tot voorzitter gekozen. Het jaarverslag van de penningmeester as iets minder optimistisch, daar de steeds voortschrijdende prijsstügingen ook op het tentoonstellingswerk drukken. Een beroep op de leden tot meer actie en medewerking besloot dan ook dit verslag. De kascommissie rapporteerde by monde de heer S. J. v. d. Stoel, dat alles orde bevonden werd. In de plaats van 1 aftredende lid van de kascommissie, de heer J. de Graaf Sr te Leiderdorp, werd benoemd de heer J. Rylaarsdam te Al phen aan den Ryn. Met algemene instemming werd beslo ten op Vrijdag 4 April a.s. een Paasvee tentoonstelling tc houden. De begroting voor deze expositie werd meteen aan vaard. Zo verging het ook de najaars tentoonstelling, die gehouden zal worden op 19 en 20 September. De aftredende bestuursleden werden allen bij acclamatie herkozen. In de i ture van wijlen de heer W. H. Padmos te Rotterdam werd gekozen de heer G. de Boer (op voordracht van de ver eniging voor melkhygiëne in Z.-Holland). Na de zeer geanimeerde vergadering volgde een programma van films gemaakt door het N.R.S. De hoofdinspecteur ii Stapel vergastte de aanwezigen op en kele fraaie kleurenfilms, o.a. van de jong ste Vebo-tentoonstelling. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Marianne D., dr vaa Parmenitier en M. P. Kelsali; Cornelia J. M., dr van M. J. Boere en W. G. Roele- veld; Maria, dr van H. van Oosten van der Kaay; Maria A., dr 1 Koolhaas en M. Muschenikowa; Augustinus E. F., zn van J. W. Bergshoeff van Cappelle; Geertruida M. J., dr H. Otgaar en G. M. J. van Strien; Maria A., dr van T. J. Ooijendijk en M H. W. Kerkvliet; Catharina M. C., dr van W. J. A. van der Voort en C. M. Ooijen dijk; Johannes, zn van J. van der Boon J. van Duijvenibode; Benjamin M. D. van C. J. Jonk en C. de Munnik; Gysberta W. M., dr van L. C. Groen in 't Woud en M. J. G. Looyestein. OVERLEDEN: H. J. Wansink, man. 59 jr; E. du Pied, huisvr. van Thijs, 73 jr; an den Broek, man, 80 jr; W. M. P. Driessen, vrouw, 72 jr. GEHUWD: J. G. van Evert en S. van der Kaaij, M. van Leeuwen en P. J. W. Wetten, J. de Roode en C. Beekman, J. Zaalberg en C. Middendorp, N. C. Pyl en L. E. Lagendijk, A. J. van Weeren en J. van der Mee, A. Petit en C. Oosten, H. T. Wijsman en M. Veugelers, H. Noordervliet en A. Honsbeek, A. A. W. van der Meijden en J. den Hollander. Nieuwe gashouder: één millioen B. en W. van Leiden stellen de ge meenteraad voor, een bedrag van millioen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe gashouder, met een maximale gasbergingscapaclteit van 30.000 m3. De deskundigen achten de gasbergingscapaclteit thans beslist onvol doende. Agenda voor Leiden Donderdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: uitvoering Leids politiemuziekgezelschap. Schouwburg. 3 uur: Litteris Sacrum brengt „De grote Race". Jeruel, Groenesteeg 16, 8 uur: De Weg tot Waarachtig geluk. Vlies, doorlopend van 2 uur tot half 6 8 tot 10 uur: demonstratie van pro- jectie-apparatuur. Vrijdag Vlies, 8 uur: Installatie comité Rynland r bestrijding van het concentratiekamp systeem. Snouck-Hurgronjehuls, Rapenburg 61, 8 uur: cursus psychologie „Mens en ka rakter" door drs W. A NelL Jeruel, Groenesteeg 16, 8 uur: De Weg tot waarachtig geluk. Harmonie, half 8: vergadering van schilderspatroons. Prediker, half 8: Thalia brengt voor de C.B.T.B. „Tot wederdienst bereid". Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert van De Post. Clubhuls „Westerkwartier" (Ten Kate- straat), half 4: streekconferentie NUSO. Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum brengt „De grote Race". Jeruel, Groenesteeg 16, 8 uur: De Weg tot waarachtig geluk. Zondag Jeruel, Groenesteeg 16, half 6: De Weg tot waarachtig geluk. Tentoonstellingen Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tot half 5: houtsneden van A. Dürer (t.ejn 11 Februari). Lakenhal: historische prenten (verza meling Robert Fruln) tot 1 Februari De Ploeg, Breestraat 119: werk van dames-leden Leids Kunstcentrum (tot 1 Februari). Nachtdienst apotheken. Apotheek Boekwüt, Breestraat 74, tel 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. Vragen over woning toestanden De heer H. van Weizen (Comm.) heeft an de Leidae raad verzocht, in de eerst volgende zitting van de raad de hierna volgende vragen aan het college W. te mogen riohten: 1. Hebben B. en W. kennis genomen m de riool gasvergiftiging in een woning in de St Jorissteeg 20, die enige weken geleden aan drie mensen bijna het leven had gekost? 2. Is het aan B. en W. bekend, dat schillende bewoners uit de St Jorissteeg en aangrenzende straten talrijke klach ten hebben over de toestand, waarin riolering van die woningen verkeert? 3. Is het aan B. en W. bekend, dat vele m die woningen in een erbarmelijke staat van verwaarlozing verkeren, vooral doordat verschillende huiseigenaren gebreke blijven het meest elementaire noodzakelijke onderhoud te doen v richten? 4. Zyn B. en W. niet van mening, dat, zolang aan de bewoners van die wonin gen geen andere behoorlijke woongele genheid kan worden verstrekt, gezien de heersende woningnood, in elk geval de nodige maatregelen dienen te worden ge troffen, welke de huidige klaohten over rioolstank en ander ongerief kunnen voorkomen? 5. Zyn B. en W, bereid een grondig onderzoek te laten verrichten naar d< toestand, waarin het rioolnet In dit ge deelte van de binnenstad verkeert en die van de vereschillende woningen afzon derlijk? 6. Kunnen B. en W. mededelen, welke maatregelen getroffen worden om de in die woningen veel voorkomende ratten- plaag te bestrijden? 7. Zijn B. en W. bereid mede te delen, hoe zij de huiseigenaren van de verschil lende woningen in die wyk, op grond van de voorschriften, menen op hun plichtingen te moeten wijzen ten aai van het doen of laten verrichten vaz allernoodzakelijkste onderhoud? 8. Kunnen B. en W. mededelen, welke middelen de bewoners ter beschikking staan van de verschillende woningen, indien de betreffende huiseigenaren na latig blijven, aan deze verplichtingen te voldoen, toch te bereiken dat billijke en rechtvaardige verlangens der bewoners tegemoet wordt gekomen? Cursus van „De Vont" Het vormingscentrum „De Vonk" Noordwykerhout organiseert van 3 Maart tot 12 April 1952 weer een cursus „Tus sen school en leven" voor niet-i leerplichtige meisjes van 14 tot 16 jaar DOBBELMANN lekker Blijde intocht van Valkenburgs nieuwe burgemeester Naar een oplossing van vele problemen (Van onze correspondent) Bij de gebeurtenissen van gistermiddag tijdens de „blyde incomste" van burgemeester Van der Harst in Valkenburg waren enkele momenten, die een onuitwisbare indruk moeten hebben achtergelaten. Allereerst was daar de gunstige weersgesteldheid. Het programma was immers alleen uitvoer baar, als de weersomstandigheden wilden meewerken. Met grote bezorgd heid keek menigeen dan ook gistermorgen naar de dreigende lucht. Zou bijna alles letterlijk en figuurlijk in het water vallen? Maar neen, de zon brak door, de vlaggen werden uitgestoken en om twee uur stonden zeer velen in gespannen verwachting bij de kom van de gemeente. >er intiem woord van felicitatie werd gesproken door de heer Holtman jns familie en vrienden. De laatste deze rij sprekers was de heer Hu- j, directeur van de R.B.M., die vroeg ook de ondernemersbelangen by het meentebeleid niet te willen vergeten. In zijn slotwoord dankte burgemeester Van der Harst mede namens zijn vrouw allen, die hun beste wensen hadden uit gesproken. Daarby vergat hy niet de vele bloemstukken en geschenken, die hij had ontvangen. Zeer velen uit alle kringen van de be volking kwamen daarna burgemeester ;r lange stoet zette zich in be weging en reeds dadelijk moet de nieuwe burgemeester iets gezien hebben van de saamhorigheid van de Valkenburgse be volking. Daarna het in ontvangst nemen grote en kleine bloemstukken namens verenigingen en corporaties. Wat deden vooral die kleuters het byzonder leuk! Opvallend stil was het tijdens het zingen van het welkomstlied en het is voor de schoolkinderen wel een grote eer geweest dat de nieuwe burgemeester hen aller eerst heeft toegesproken en bedankt. Van de officiële raadszitting gaven gisteren reeds een verslag. Onder de aanwezigen waren de chef van het ka binet van de commissaris van de Konln- gin, mr Dinger, B. en W. van Abcoude, Oegstgeest, Rijnsburg en Voorschoten, oud-burgemeester De Wilde, ds Baas, ds Nyhuis, kapelaan v. d. Ende en vele familieleden en vrienden. In zijn dankwoord tot wethouders en raadsleden zei burgemeester v. d. Harst, dat hij er niet voor zou terugdeinzen om maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot oplossing van vele Valkenburgse pro blemen. „We hebben gezameniyk het be grip gevonden, dat de gemeentebelangen op de voorgrond moeten staan, en daar voor roep ik aller medewerking in." Nadat verversingen waren rondgediend voerde een lange rij van personen het woord. Allereerst burgemeester Wol- dringh van der Hoop van Katwyk na mens de burgemeesterskring. Hij roemde de goede geest, die er in deze kring heerst, en wees er op, dat veel werk sa men gedaan moet worden. Nu burge meester v. d. Harst de eerste stappen ge zet heeft op het pad van een gewichtig ambt, zegde zyn oudere collega, die al meer dan dertig jaar in deze functie staat, hem alle medewerking en steun toe. Hy eindigde zijn hartelijke toespraak met de woorden: „Ik hoop u héél vaak te ontmoeten." Zeer sympathiek waren de woorden van de burgemeester van Abcoude, jhr Quar- les van Ufford. Hy prees de grote ad ministratieve kennis van de nieuwe Val kenburgse burgemeester. „Uw gaven tact en voorzichtigheid gaan gepaard met lust tot aanpakken. Tot de bevolking van Valkenburg zou ik willen zeggen: maakt daarvan geen misbruik. Ook in het bur gemeestersambt zyn moeiiykheden verantwoordelykheden, die vaak van uit puttende aard zijn. Moge God U bekwa men om als een getrouw dienstknecht werkzaam te zyn. Ook oud-burgemeester De Wilde liet een hartelyke gelukwens horen. Zes-en- dertig jaar heeft hü het Valkenburgse gemeentehuis als zün domein beschouwd; nu moest hy heengaan en het bleek nog maals, dat hem dit niet gemakkelük viel. Nog éénmaal wees hü op de voortreffe- lüke samenwerking, die hy in de afge lopen jaren zowel van de leden van de raad als van het gemeentepersoneel had mogen ondervinden en hü hoopte, dat de verwachtingen van de nieuwe burge meester ook in dit opzicht niet beschaamd zouden worden. De waarnemend secretaris, de heer A. Bol, sprak namens het gemeentepersoneel, de heer v. d. Broek namens de commissie woonrulmtewet 1947 en de heer Oosterlee voor de vrijwillige brandweer. Ook de kerkelyke colleges boden hun beste wen sen aan bü monde van ds Baas, ds N{j- huis en kapelaan v. d. Ende. Leden van Leidse afdeling Christen- vrouwenbond tegen melksanering Ook dit is een kwestie van levensbeschouwing Aan de kwestie van de melksanering is, aldus de leden van de afdeling Lelden van de Ned. Christen-vrouwenbond, naast een practische ook een principiële kant, waarbjj het dus gaat om de wereld beschouwing. De Chr. wereldbeschouwing houdt on der meer in, dat de overheid een be perkte macht heeft. Er zijn grenzen aan haar gezag. En het is de opvatting van de vrüheid, dat de verschillende terrei nen van het leven zich naar hun eigen aard moeten kunnen ontplooien zonder dat vanuit het ene levensgebied in het andere wordt ingegrepen. Zo heeft de overheid ook niet alles te regelen op economisch gebied. Ook daar zün krin gen met eigen bevoegdheid en met eigen verantwoordelükheid. Algehele sanering waarby de overheid een economisch ge bied van boven af regelt, is daarom strijd met de Christelüke levensbeschou wing. We hebben in de tweede wereld oorlog gezien tot welke rampen het kan leiden als een overheid de grenzen van haar bevoegdheid te buiten gaat. De tegenwerping, dat de melkhande- ram Hei ijs is nog dun... laren de sanering zelf gewild en geor ganiseerd hebben, doet niets af van hel feit, dat de sanering in strijd is met dit principe. Als deze mensen zichzelf vrij willig ketenen, behoeven w|j dit nog niet goed te keuren, aldus de formulering van de afdeling Leiden van de N.C.V.B Demonstratie met nieuwste projectie-apparaten In het Vlies werden gistermiddag voor personen van onderwüsinstellingen en van de universitaire staf onder auspi ciën van de firma Jan Wolfslag demon straties gegeven met een projectie-appa- ratuur. Het waren hier projectoren e epidiascopen van een Engelse fabriek. De apparaten zyn de nieuwste op het gebied van de projectie. Het ene apparaat was een combinatie van allerlei projec toren. Er kunnen microfilms, kleuren foto's, lantaarnplaatjes en Röntgenfoto's mee worden geprojecteerd, terwül tevens genoeg ruimte heeft om met de handen iets te demonstreren. Een koel systeem zorgt er voor, dat hetgeen wordt geprojecteerd, geen hinder heeft van de warme lamp. Een z.g. Belshazzar ls een apparaat, dat werd ontworpen voor de Engelse luchtmacht om luchtfoto's projecteren. Het is zeer goed voor het onderwü's te gebruiken. De docent schrijft dan op een „leitje" en het geschrevene kan ook bü daglicht worden geprojec teerd. Bü alle apparaten valt de grote lichtsterkte op. De heer E. S. Prins 25 jaar bij Van Gend en Loos De heer E. S. Prins was gisteren 25 Jaar in dienst bij Van Gend en Loos. Hü is daar momenteel loods beas Van directie en van het personeel kreeg hij aardige cadeaux. r persoonlük Smokkelde bloembollen handelaar deviezen? Sassenheimse firma in opspraak Voor de economische politierechter te Den Haag verscheen dezer dagen de di recteur van de firma W. en Co. N V. te Sassenheim, wie deviezensmokke! naar Duitsland werd ten laste gelegd. De heer W., die ook directeur is van de firma W. (G.m.b.H.) te Bentheim, schünt con tingenten bollen naar Duitsland te heo- ben uitgevoerd tot een bedrag van on geveer 60.000 D.M_ Deze 60.000 Mark werd echter nooit aan de firma te Sas senheim overgemaakt, omdat de Neder landse directeur W. afstand deed van zyn vorderingen op de Duitse directeur W. Zo werden met een „unwiederruf- liches Akkreditiv" van 5000 D.M. „won deren verricht". Verder schünen de Nederlandse devie- zenbepalingen overtreden te zün door het toestaan van korting; een overtre ding, die een deviezenverlies van 14.000 D.M. voor de Nederlandse staat zou op leveren. Bü deze transacties, die zélfs voor de I economische politierechter niet steeds doorzichtig waren, was een firma in Darmstadt Ingeschakeld, die inmiddels failliet ging. De zaak werd aangehouden om enige duistere punten nader onder de loupe te nemen. Op 13 Februari komt de heer W.. die in voorarrest zit, voor de derde maal voor. Men hoopt dan een uitspraak in deze wel zeer ingewikkelde en opspraak verwekkende affaire te kunnen doen. Raad van Zoetezwoude Gebrek aan geld verhinderde, dat er nog méér tot stand kwam Veel kwam er in het afgelopen Jaar in Zoeterwoude tot stand, maar veel moest ook wegens geldgebrek achter wege biyven. Dit was de gedachte, die in de nieuwjaarsrede van burgemeester Smeels lag, die h(j gisteravond uitsprak op de gemeenteraadsvergadering. De voornaamste werken, die niet kon den worden uitgevoerd, waren woning bouw, vernieuwing van de waterleiding, verbetering van het watertje en nieuwing van de straatverlichting. Om dat de voorzitter nog niet wist. of bepaalde lezing kon worden gesloten, kon hij nog geen mededel ;n gen doen over de plannen voor de tt <omst. Wo ningbouw zal in ieder geval op de eerste plaats komen. Bü de ingekomen stukken was eer madedeling van Ged. Staten, dat Zoeter woude ondanks protest van de burge meester, blijft Ingedeeld bü kring Zuid- Holland III van de burgerHJke verdedi ging (Alphen aan den Rün). Voor brand weer blyft Zoeterwoude echter op Lei den aangewezen. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. tot het aangaan van eer lening met de Bank voor Ned. gemeen ten, groot f215.000. Indien deze lening niet kan doorgaan, zal een even grote kasgeldlening worden aangevraagd tegen IVb Geen bezwaar hadden de leden tegen het advies van de minister Binnenlandse Zaken om het ambtena renreglement aan te vullen met de be paling, dat leden van communistische organisaties geen functie mogen bekle den. Het reglement voor de drinkwater voorziening werd gewüzigd. De mini mum huurwaarde van de aangeslagen wondnigen werd gesteld op f 120 per jaar. Na een uur geheime zitting verwierp de raad het verzoek van de heer Sj. Brui nes om de tuingrond aan de Hoge Rün- dük weer voor zes jaar te mogen huren. De stichting maatschappelük werk in Zuid-Holland kreeg f20 subsidie. Het R.K. lyceum te Leiden kreeg voor leerlingen uit de gemeente totaal f87,65 subsidie per jaar. Omdat er geen be zwaren waren binnengekomen tegen het uitbreidingsplan Watertje—Noordbuurt werd het ongewüzigd vastgesteld. In de rondvraag informeerde de heer J. Dorrepaal, of de eigenaars van men langs de Ommedljkseweg daar bo- Ballet van Kuit Jooss naar Leiden Het bestuur van K. en O. deelde mee, dat de bekende balletgroep Kurt Jooss, die op het ogenblik een tournee door ons land maakt, voor de inschrijvers van K. en O. een voorstel ling in de schouwburg zal geven op Vrijdag 1 Februari. Kurt Jooss heeft een groep van 24 solisten van negen nationa liteiten onder zün leiding verenigd; wü noemen slechts Noelle de Mosa, Ulla Söderbaum, Rolf Alexander en Hans Züllig. De groep heeft vüf nieuwe bal letten ingestudeerd. De nummers van het oude repertoire „Wereldstad 1926" en „De groene Tafel" zullen op het nieuwe ix elk geval voorkomen. Bloemlust-deuien gaan weer open Dr ir W. B. van de Muyzenberg, direc teur van het instituut voor tuinbouw techniek te Wageningen, hoopt Dinsdag middag om 2 uur een nieuwe Bloemlust- tentoonstelling te Lisse te openen. Even als voor de geslaagd Kerstshow heeft men voor deze expositie ook heel wat sur prises in petto. De kwaliteit van de nar cissen zal nog beduidend beter zyn dan in de vorige jaren. Alle kwekers, die met dit product naam en faam hebben ge kregen, zullen de aanwinsten exposeren. Tulpen zullen nu met de narcissen de hoofdschotel vormen. Hyacinten zullen iet zo rijk tegenwoordig zyn. Als attractie is aan deze tentoonstel ling een afdeling mechanisatie verbon den. Niet minder dan 1400 vierkante meter wordt ingenomen door sorteer-, spoel- en andere machines, terwül voor het eerst In de Bloemlus'.-historie ook een volautomatische telmachine zal wor den gedemonstreerd De bloemenafdeling neemt ongeveer 1200 vierkante meter in beslag. men mogen planten. De voorzitter zegde toe deze kwestie te onderzoeken. Hü was er evenwel een voorstander van. dat de gemeente de bomen dan zou planten, zodat ook de gemeente de bomen, indien nodig, kan rooien. Hervormde jongens en meisjes gaven nitvoerlng De jongensclub D.V.V. en de jonge- meisjesclub MEVE van de Herv. Ge meente hielden gisteravond de jaarlükse uitvoering in „nOs Huis". Onder leiding van de heren T. v. d. Loo en H. Visser en de dames Corry v. d. Loo en Nelly Dorrepaal werd het programma uitge voerd. Dit had een geestige inslag en werd afgewisseld door muziek van de „Rammelaars" onder leiding van de heer H. v. d. Berg. Het tableau aan het einde van de avond, voorstellende de Herv. kerk in restauratie, werd op voorbeel dige wüze uitgebeeld. Er werden toepas- selüke samenspraken bü gehouden, waarin de gemeente werd opgewekt tot activiteit in dit grootse werk. Het gezag in Christus' Gemeente Lezing in Chr. Gerei, kerk Voor het district Leiden van Chr. Geref. mannen vereniging en sprak gister avond in de Chr. Geref. kerk te Leiden ds P. J. de Bruin van Boskoop over de regering van de Kerk. De vergadering stond onder leiding van de heer Van der Kamp. De regering der Kerk is nodig over eenkomstig Schrift en belijdenis. De Ge meente is niet zonder gezag denkbaar. In de Gemeente moet Christus als Koning heersen. Het is Zün welbehagen geweest mensen in Zün Kerk te gebruiken. Op zieners en herders en leraars worden aangesteld om de Gemeente te regeren. Lang stond ds De Bruin hierna stil bü de geschiedenis der Kerk en de historie van het ambt. Ook schetste hü verschil lende opvattingen omtrent het gezag, zoals die van Luther en van Zwingli. De ambtsdragers worden door de Ge meente aangesteld, de ambten daaren tegen zün door Christus ingezet. Elke kerkeraad heeft het recht en de macht van Christus ontvangen om bepalingen te maken. Sprekende over bet vrouwen kiesrecht, betoogde de predikant, dat uit de H. Schrift valt op te maken, dat er geen argument is tegen de verkiezing door de vrouw ln de Gemeente. ZU heeft evenals de man haar belangen. Het zou een krenking voor haar zün haar van het kiesrecht uit te sluiten. Verkiezing is nog geen regering. Ten slotte merkte ds De Bruin op, dat de opzieners en de dienaren des Woords geen heerechappü mogen voeren, maar slechts hebben te dienen. Verder hebben de ambtsdragers niet alleen te zorgen voor het leven, maar ook te waken over het houden van de leer. Er volgde nog een levendige discussie. VOORSCHOTEN Ds Coolsma sprak Ds C. W. Coolsma uit Groningen heeft voor de leden van het Nut gesproken over zün ervaringen als gevangenis predikant. Spr. schetste zün gehoor de veranderingen in de gevangenissen, die zich in de loop van de tüd hebben vol trokken en gaf een beschrijving van het leven van de ter dood veroordeelden. Fü was er van overtuigd, dat ook in de „evangenissen licht en troost niet ge mist mogen worden. Jaarvergadering postzegelverzamelaars In hotel Deurloo werd de Jaarvergade ring van de afdeling Voorschoten van de Ned. vereniging van postzegelverzame laars gehouden. De opkomst was groot Er werd besloten tot de oprichting van een juniorenafdeling, naast de jeugd afdeling. voor meisjes en jongens van 14—18 jaar. Men kan zich op 26 Januari aanmelden ln de oude school aan de Schoolstraat of bü de heren W. van der Stoel. I^idseweg 172, en P. Boon. Wil lem de Zwügerlaan 3. C leer in 'i gezin f De .Jtieuwe Leidsche" er inJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3