ïlifuwe geihsctfe GTouranl Socialisten dreigen met dienstweigering bij het Europese leger Hoe zal Duitslands bijdrage zich ver houden tot de N.A.T.O.? „Zonder Nieuw-Guinea geen goede vrienden" Wist U WOENSDAG 16 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week Twee en dertigste jaargang No 9330 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfch Is gbrbleoea myn bert (a tcgfjcnspoef Alles goed en wel... Adenauers adviseur naar Parijs De Britse militairen in de Kapaalzone hebben meer dan ooit het hoofd moeten bieden aan opdringende verzetsstrijders, voornamelijk studenten. Voor het eerst was het nodig veldgeschut te gebruiken. Dagelijks komen groepen van 20 tot 30 man de zone binnen, ter voorbereiding van een anti-Britse actie op grote schaal. Bij Tel el Kebir is hevig geschoten. In Cairo heeft de Egyptische politie gisteren met traangasbommen een 500-tal - I demonstrerende studenten uit elkaar het verloop der Panjse besprekingen. De speciale militaire adviseur van jaagd. De demonstranten hadden tram omvergeworpen en verdedigden zich stenen tegen de stokken va: EEN NIEUW DUITS LEGER. Althans elementen, ingeschakeld bij het Europese leger in wording. West-Europa zal er aan moeten wen nen. Immers, hoe weinige jaren liggen er tussen het „nu" en de periode, die leidde tot de capitulatie van Duitsland. Thans wordt uit Bonn beves tigd, dat Duitse eenheden van het Europese leger met 2500 tanks zullen worden uitgerust. Duitsland rekent er op, 1500 jachtvliegtuigen te krijgen en voorts een kleine vloot voor de kustbescherming in Noordzee en Oostzee. Men taxeert het aantal op te brengen Duitse soldaten op rond 360.000, waarvan dan de helft in gevechtseenheden zal worden opgeno men. Deze mededelingen werden te Bonn gedaan, naar aanleiding van het verloop der Parijse besprekingen. De speciale militaire adviseur van Adenauer, Theodor Blank, dezelfde, die ook in Nederland besprekingen voerde, is gisteravond naar Parijs vertrokken. Hij rekent er op, dat een compromis voor het verdrag over het Europ. leger bereikt wordt. verankerde recht totdienstweige ring". Dezelfde grondwet, die over dienst plicht zwijgt, spreekt namelijk wel over het recht om deze te weigeren. De nieuwe besprekingen te Parijs over een Europees leger zijn daarom uiterst belangrijk. Geschutvuur aan het Suez-kanaal Gisteren hebben wij in ons blad ve meld dat ook Duitsland wapens wil ga fabriceren, welke bestemd zijn voor uitrusting van het Europese leger. Er heel wat te doen over de inschakeling v West-Duitsland en vooral wat betreft de financiering van de militaire bijdragen. Volgens Theodor Blank zouden 80 a 90 procent der nationale defensiebijdragen in eigen land worden besteed. Voor overgangstijd dient de financiële zelf standigheid der nationale parlementen te zijn gegarandeerd. Alle deelnemende lan den moeten zich verplichten, slechts die wapens te produceren of in te vo waarvoor de gemeenschap toestemming geeft. Zelfs de wapenproductie voor zeese strijdkrachten zou aan die controle zijn onderworpen. Het Europese defensie verdrag zou dus moeten worden aange vuld met financiële en economische eenkomsten. Men ziet, van welk een wijdse strek king dit alles kan zijn. Zo zal ook, althans volgens de Duitse lezing, de verhouding tussen het Europese leger (in wording) en de NATO geregeld moeten worden. Ma&r, West-Duitsland maakt geen deel uit van de Atlantische organisatie, NATO heet. Duè: hoe moet dat en zullen de Fransen zich hiertegen liiet verzetten' Het feit, dat het Europese leger zal wor den geplaatst onder de Atlantische opper bevelhebber, brengt uiteraard voor Duits land merkwaardige complicaties mede. De oppositie in Duitsland zal deze situatie uitbuiten in haar propaganda tegen de militaire inschakeling. Zo is het ook de kans groot, dat Duitsland spoedig een hevige strijd zal losbranden over het instellen van dienstplicht. Zoals men weet, heeft de regering te Bonn reeds een dienstplicht wet aangekondigd. De socialistische op vatting luidt, dat zulk een dienstplichtwet eerst kan worden aanvaard, na wijziging van de, in 1949 geboren grondwet. Deze. spreekt namelijk in het geheel niet over dienstplicht. Voor grondwetswijziging is een meerderheid van tweederden in de Bondsdag noodzakelijk en is dus zonder medewerking der oppositie niet te ver wezenlijken. Hiertegen komen de juristen der Christen-Democraten en Adenauers speciale adviseur Theodor Blank, met kracht op. Veel kans op een vergelijk bestaat er niet. Zelfs hebben de Socialisten van Schumacher aangekondigd, eventueel ge bruik te maken van het, in de grondwet Israël wil accoord met West-Duitsland over herstelbetalingen De „commissie voor buitenlandse aan gelegenheden" van het Israëlische parle ment heeft de regering gemachtigd met West-Duitsland te onderhandelen, over herstelbetalingen aan Israël. Deze kwestie heeft de vorige week ge leid tot ongeregeldheden rondom het parlementsgebouw, waarbij 150 politie agenten en 200 demonstranten verwon dingen opliepen. Het parlement keurde de regerings- politiek ten aanzien van de herstelbeta lingen goed, met het voorbehoud, dat de gehele kwestie in de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden zou worden bestudeerd. Hollandse leeuw verdwijnt uit Utrechtse vlag De provinciale staten van Utrecht heb ben als provinciale vlag een rood-wit dundoek vastgesteld dat het kruis uit het wapen van het oude bisdom Utrecht zal voeren. De Hollandse leeuw en het Utrechtse stedelijke wapen, die wel in de tegenwoordige provinciale vlag voor komen, zullen verdwijnen. Canadese Knopensoep De Egyptische Kamer van Afgevaardig den heeft met algemene stemmen het wetsontwerp van de regering goedge keurd, op grond waarvan, samenwerking met de Britse troepen, heid in Egypte onwettig wordt verklaard, verboden wordt Jhr D. van Foreest (89 jaar) en jhr J. E. van Foreest (88 jaar), schaakmeesters van Europese vermaardheid, in de negentiger jaren, brachten gistermiddag een bezoek aan het Hoogoven schaaktournooi, waar zij de jongste deelnemers, H. Donner en H. Bouwmeester, een lesje in ouderwets schaken gaven. 't Begon al direct: Mr Blom wil herziening der Unie bespreken 't Begon al direct. We wisten meteen waar we aan toe waren. Indonesië acht geen gezonde betrekkingen tussen Nederland en Indonesië mogelijk, tenzij zowel het vraagstuk der Unie als dat van Nieuw-Guinea zal zijn opgelost, aldus verklaarde prof. Soepomo, voorzitter der Indonesische de legatie in de Nederlands-Indonesische besprekingen, in de plenaire verga dering, welke beide delegaties gisteren in de Lairessezaal te 's-Gravenhage hebben gehouden. Spr. wees er op, dat deze besprekin- digend rapport aan zijn regering kan Vliegtuig van Carlsen had pech Boven Oceaan weer terug gekeerd naar Ierland Het vliegtuig waarmee kapitein Carl sen gisteravond uit Londen naar New York vertrok, moest twee uur, nadat het Shannon Airport (Ierland) was gepas seerd, wegens een defect in de rechter vleugel terugkeren. De piloot ontdekte, dat de verwarmingsinstallatie, welke dig is om ijsafzetting te voorkomen, niet werkte. Met het oog op het weer hij geen risico en vloog terug. De m passagiers ook Carlsen, bleven in kribben slapen. Eerst vanmiddag c uur zou men weer kunnen starten. Door deze vertraging zijn de plannen voc ontvarfgst van kapitein Carlsen te New York enigszins in de war gebracht. Waar schijnlijk komt hij nu morgenochtend (Ned. tijd) in de VS. aan. In een plech tige bijeenkomst, die door vele honder den belangstellenden werd bijgewoond, heeft Carlsen gistermiddag in Londen nog de Lloyds-medaille voor betoonde heldhaftigheid ontvangen. In het onder zoek over de ondergang van de Flying Enterprise hebben de chef-hofmeester een matroos, Carlsen een goede schipper genoemd om bij te varen. Amerik. hulp aan Perzië stopgezet Trekt Londen ambassadeur terug? De Ver. Staten hebben de militaire hulp aah Perzië „voorlopig" stopgezet, omdat de regering-Mossadeq de overeen komst waarin zij zich accoord verklaart met de Amerikaanse wet op de weder zijdse veiligheid, nog niet heeft getekend. Als datum was 8 Januari vastgesteld de ondertekening. Tot nu toe hebben 46 van de 51 lan den, die voor het program van weder zijdse bijstand zijn uitgenodigd, de over eenkomst ondertekend. In diplomatieke kringen in Teheran wordt gerekend met de mogelijkheid, dat Engeland zijn ambassadeur in Teheran zal terugtrekken als represaille tegen Perzië's eis tot sluiting van de Britse consulaten. Het regeringsgezinde Perzi sche blad Siassatema heeft geëist, dat niet alleen de Britse consulaten, ook de ambassade wordt gesloten. Het blad noemt de ambassade „een huis var geheimen dat Perzië veel ongeluk brengt" Intussen hebben de negen Britse con sulaten in Perzië voorlopig waarschuwin gen ontvangen van de ambassade zich gereed te houden, om op 21 Januari de werkzaamheden te beëindigen, het per soneel zou dan vertrekken. 200 varkens afgemaakt op proefboerderij De hele varkensstapel van ruim 200 stuks is op de proefboerderij van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond te Besel afgeslacht omdat bij enige van de dieren vlektyphus was geconstateerd. Wanneer men niet tot deze ingrijpende maatregel was overgegaan, zou het risico bestaan dat de ziekte later toch weer :ou uitbreken. Utrecht bouwt al van „burgerzin"-geld Nog deze maand begint het Zuilense bouwbedrijf van G. F- Luckerhof in de 'stad Utrecht met het bouwen- van 234 woningen, die de gemeente kan laten neerzetten dank zij het slagen van de 4 millioen-„burgerzin"-lending Dit werk is gegund voor bijna f 214 millioen- Ik kan niet bij mijn lepel komen. gen niet direct formeel bindend zijn beide regeringen, doch hij verlangt, dat mochten er positieve resultaten komen, de regeringen daarover dadelijk, althans snel mogelijk, zullen beslissen. Prof. Soepomo achtte het wezen van samenwerking primair en de vorm secundair. Deze laatste moet worden prijsgegeven zodra zij niet meer aan het doel beantwoordt. De Indonesische rege ring wil daarom geen vastlegging van veel mogelijke terreinen van samen werking doch wenst alleen datgene te regelen, waaraan behoefte bestaat. Spr. verzekerde voorts, dat de bewuste wil tot samenwerking bij Indonesië aan- ezig is. Staatssecretaris mr N. S. Blom her innerde er aan, dat Nederland de bespre kingen los gemaakt heeft van de inbe slagnemingen op de Blitar en de Talisse, hoewel de Nederlandse regering niet bevredigd is door de Indonesische moti vering. Di-t is een royaal standpunt en de Nederlandse regering hoopt, dat dit aan Indonesische zijde aldus zal worden ver staan. Nederland wil al het mogelijke doen om een goede samenwerking te be vorderen. Wat betreft de herziening var de Unieverhouding wil Nederland er tot bijdragen, dat prof. Soepomo een bevre- Een maand en levenslang voor voetballer De 26-jarigp voetballer F. H. van B te Utrecht, die tijdens de wedstrijd Ri- vierwijkersMVS te Bunnik, na uit het veld te zijn gestuurd, in de kleedkamer de scheidsrechter, I. O., aanviel en deze bewusteloos sloeg, is door de Utrechtse litierechter conform de eis tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. De Officier van Justitie meende, dat het tot de taak van de Justitie behoort, om exce tijdens voetbalwedstrijden met kracht de kop in te drukken, aldus de Tel. De KNVB heeft v. B. levenslang geschorst. Nog maar een half jaar in Canada en verongelukt De 32-jarige Hendrik van der Hoef, die een halfjaar geleden met vrouw en twee kinderen naar Canada emigreerde, is te Wetaskiwin in Alberta om het leven gekomen, toen zijn tractor ii sneeuw omsloeg en hij er onder kwam. overbrengen, al wees spr. er op, dat ten de afschaffing der Unie Ne derland zijn oordeel moet opschorten. Wat betreft Nieuw-Guinea, herinnerde >r. in een enigszins pijnlijk historisch overzicht der besprekingen aan, dat de standpunten zover uiteen liggen, dat het nut der besprekingen twijfélachtig lijkt. Directeur van veiling in Leeuwarden geschorst Het bestuur van de coöp. groenten- veiling De Tuinbouw te Leeuwarden heeft zijn directeur, de heer H. R., en twee van diens naaste medewerkers ge schorst. De politie heeft reeds een derzoek ingesteld. DAT de voorz. van de K A.B., A. C- de Bruyn, op het congres in Baarn zei, de namen te willen weten van de groep- Steenberafce (de rechtervleugel -ir K-V.P-) en hij een vermoeden had oud-min. Sassen en mr Van Spaendonck. DAT in de Friese staten gisteren werd gememoreerd dat 100 j. geleden de eer ste verslagen van de statenvergaderin gen in de pers verschenen (hoewel pas in 1912 de kranten eigen verslaggevers mochten sturen)- DAT voor rechter te Dordrecht ziijn aanbevolen mr J. W. van Eek, sulbst. griffier te Arnhem, mr C- E. E- From- berg, idem te Utrecht en mr W. W- Valkenburg, idem in Den Haag. DAT min. Mansholt zal spreken op een agrarisch congres van de P. v. d. A. op 1 en 2 Febr. in Apeldoorn. DAT de acht gewonde Korea-vTijwil- ligers die, zoals we reeds aankondigden, gisteren op het vliegveld arriveerden, het kruis voor recht en vrijheid hebben ontvangen. DAT de A.N.W.B. aan minister Wem* mers heeft verzocht de spoedige bouw van een tunnel tussen Oost- en West- Sidelinge te Overschie te bevorderen omdat het plaatselijk verkeer dan niet meer de rijksweg Den Haag—R'dam 'behoeft te kruisen. In het hartje van New York genieten jong en oud naar hartelust i schaatssport. Het Central Park wordt omgetoverd tot een krioelende n massa, zodra de vorst enkele dagen heeft aangehouden. Commodore Moll maakte 100 vluchten naar Java Zat 24.000 uren in de cockpit en vloog acht millioen kilometer COMMODORE JAN JOH. MOLL, de enige vlieger ter wereld in de burgerlucht vaart die deze titel draagt, was gisteren het middelpunt in de intercontinentale vertrekhal van Schiphol, want hU vertrok 's avonds voor zijn honderdste Java- vlucht. Er waren wat oude vrienden gekomen om deze oudste actieve vlieger van de K.L.M. met een glaasje Cola (geen alcohol bü snelverkeer!) uitgeleide te doen. ,Jk wist niet eens dat het de honderdste is vanavond", zei Moll. Deze senior-vlieger hoort eigenlijk al bij de veteranen, want een jaar geleden ging hij met pensioen. Maar hij vroeg en kreeg verlof om te blijven vliegen tot de dokter het hem zou verbieden. Er zullen einig piloten zyn die 7 a 8 millioen kilometer onder zich door hebben zien vliegen, zoals hij, of bijkans 24.000 uren hun leven in de cockpit hebben ge- Jan Joh. begon in- 1925 als officier van et ex-KNIL te vliegen en hij was dan ok een van de eersten van de Indische luchtmacht. In 1928 kwam hij bij de KL.M. en zijn naam vloog zes jaar later de wereld rond, toen hij met Parmentier de Uiver-vlucht meemaakte als tweede Het Engelse vrachtschip „Radmar" zit nog steeds aan de grond voor de kust van Hoek van Holland. De „Radmar" in zijn netelige positie met op de voor plecht enkele Engelse zeelieden. DAT een ontsnapte gevangene, de R'dammer A. v. d. G. die wegens desertie werd gezocht en na een inbraak te A'dam uit de cel was ontvlucht, slapend in een' Amersfoortse autobus is aangetroffen. DAT Cinetone een nieuwe film over de R'damse haven heeft gemaakt, n.l. „Hij, zij en een wereldhaven", van Yt- aen Brusse. DAT in het Dierens-Apeldoorns ka naal bij Apeldoorn- bet stoffelijk over schot is gevonden van de sedert 21 Dec. vermiste 23-j. H. Hendriks uit Eerbeek. DAT in Dedemsvaart niet alleen de clandestiene zender Texas 1, maar nu ook Texas 2 is opgespoord, en de eige naars zijn gearresteerd. DAT een uitslaande brand gisteravond de houtopslagplaats van de meubel fabriek van J. S. Lindhout aan de Klei weg 797 te Overschie volkomen ver nielde en de fabriek zelf ook schade opliep. DAT in Arnhem 15 mnd is geëist te gen vier Arnhemse jongemannen, H-, W., F. en V. d. E., wegens een mislukte roofoverval, op 8 Sept. in Velp gepleegd op de slijter S. DAT de KLM de eerste luchtvaartmij ter wereld zal zijn die de nieuwe Super Constellation (in 1953) zal ontvangen. DAT de A-N.W.B. er bij de gemeente Oegstgeest ojJ heeft aangedrongen het Oegstgeestse deel van de Lage Mors- weg, de drukke verbinding tussen Lei den en de rijksweg Den HaagA'dam, te verbeteren. DAT bij de begrafenis in Bloemen- daal van B. G. Dorhout Mees, tweede part. secr. van de Prins, het Koninklijk Huis was vertegenwoordigd. DAT de A.N.W.B. op 8 Febr- Utrecht voor het eerst een congres houdt, gewijd aan het kamperen, met als sprekers ds J. Reiling te Groningen en dr H. M. Buskes, dir. van de Noord- Brab. planologische dienst. DAT de schutters van Arcen (L.) Maandag hun patroonsfeest vieren met een grootse zuurkool-met-worst-maal- tijd, waarvoor zy de worst tevoren in het dorp naar traditie gaan ophalen. DAT de ook in Den Haag gehouden ten-toonst. „Wij zeggen het de wereld" van de Buitenl- Persvereniging giste ren in R'dam is geopend en het bestuur van de ver. ten stad-buize werd ontvan gen. DAT in Voorthuizen (Gld.) zekere H. R. is gearresteerd, die dure planten en bollen verkooht z-g. onder voorwaar de d^t hij de nakomelingen tegen hoge prijs terug zou kopen, hetgeen nimmer gebeurde. DAT jhr mr L- M. E. von Fisenne te Warmond benoemd is tot hoogheemraad van Rijnland. DAT prof. dr Guenther Enderlein, naar wie het nieuwe geneesmiddel voor de betrekkelijk weinig voorkomende ziekte van Hodgkin (voornamelijk een aandoe ning van milt en lymphklieren) is ge noemd, woont in de Holbeinstrasse 48, Berlin-Lichterfelde-West, tel. 734864. Maar de Uiver was kinderspel bij wat Moll in de oorlog deed. In 1940 gevochten als officier van de lucht macht boven Rotterdam, naar Duin kerken en Engeland gevlucht, daar de oprichter van het befaamde 320ste squadron, sinds 1941 bij de R.A.F., speciale vluchten EngelandMoskou. Sinds Augustus 1945 zit Moll weer bij de K.L.M. Toekomstplannen? De commodore hoopt in 1953 nog eens de Super-Constellation te vliegen. Misschien zal hij wel de eer- „masterpilot" van de K.L.M. zijn, een iwe titel voor gezagvoerders op deze awste luohtreuzen. Nederland vóór bij E.B.U. Tekort van f 1 milliard werd overschot Toekomst echter nog steeds onzeker Het tekort van Nederland bij de Euro pese Betalingsunie is de laatste dagen omgeslagen in een overschot. Dit goede nieuws deelde minister Lieftinck gister avond mee in de Eerste Kamer, mededeling betekent dat de schuld ons land aan de E.B.U. eind Juli bruto ruim 1 milliard geheel is afgelost. De financiële toestand was eind Juli zeer kritiek. Tegenover de schuld 1 ruim 1 milliard nad Nederland toen veel in goud en dollars gedekt dat de nettoschuld bij de E.B.U. nog ƒ730 mil lioen beliep. Te beginnen met Augustus van het vorig jaar is echter iedere maand' een flink bedrag afgelost, zodat Neder land thans bij de E.B.U. het tegendeel var schuldenaar is geworden. De oorzaken van deze betere positie zijn de hogere uitvoer van ons land, net vasthouden aan een percentage van 60 pet voor de vrijmaking van de handel met de landen van de betalingsunie en tenslotte ook de verbruiksbeperking en enige toevallige factoren. Of Nederland blijvend in een gunstige positie zal verkeren is niet te voorspel len. Minister Lieftinck waarschuwde gis teravond de Eerste Kamer dat het weer slechter kan gaan met de betalingsbalans. Omgeslagen sloepen van Pennsylvania gevonden Het vermoeden, dat de 45 opvaren den van het Amerikaanse schip Penn sylvania zijn omgekomen, is versterkt door het feit, dat men twee omgesla gen reddingboten heeft waargenomen. Het schip werd, zoals men weet, ver leden week tijdens een storm in de Stille Oceaan bij Vancouver Island lek geslagen. Chauffeur die na botsing doorreed nu bekend De automobilist die bij een aanrijding te Renswoude de dood van de 41-jarige boerenarbeider H. Vlastuin te Ederveen heeft veroorzaakt en zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren was doorge reden, is thans bekend. Het is de 37- jarige H. S.. directeur van een melkfa briek te Veenendaal. Hij is door de po litie gehoord en heeft een bekentenis afgelegd. Overeenstemming Zoals de lezer iin het daarover ver- schenen communiqué heeft kunnen lezen, is er overeenstemming bereikt tussen de K.VP. en de „groep-Steen- berghe". Wat de K.VB. ds, weten we wel zowat. Wat de „groep-Steenberghe" is, is niet duidelijk. Aanvankelijk scheen het dait er een „groep-Duynstee" was, maar min of meer plotseling bleek het, dat die groep toch beter als de .groep-Steen- berghe" kon worden aangeduid. Wat deze groep wil we hebben er al meer over geschreven. Zij is van oordeel, dat de K.VJ?. meer de „rechtse" kant op moet. De K.VJ?. is naar haar overtuiging teveel „linkervleugel" ge worden en wil ze er geen rechtervleugel bij hebben, dan zal ze zelf wat meer naar rechts moeten. Nu doet men goed zich op dit „rechts" niet te verkijken. Men verwachte er niet dadelijk van een herleving van de ge dachten van b.v. Baron van Wijnbergen. We zouden het toejuichen wanneer er ook in dit opziohi wat meer „kentering" kwam bij de K.V.P., maar voorshands ligt het accent tooh meer op de econo mische sector, al wordt deze ruim ge- Wat nu van deze overeenstemming te verwachten? Dat zal moeten blijken. En dat kon dan wei eens minder zijn dan hier en daar wellicht wordt gemeend. De groep-Steenberghe is blijkbaar goedsmoeds. Prof. Duynstee althans spreekt zonder meer van een „kentering" die de groep beoogt. En het is duidelijk, dat er dus van een overeenkomst geen sprake kan zijn, ais er ook van een ken tering niets komt. Aan die andere kant heeft de heer De Bruijn van de KA.B. terstond alarm ge blazen. Hij ziet allerlei gevaren in deze overeenstemming met de groep-Steen berghe en is maar dadelijk gaan dreigen met de mogelijkheid dat de R.K. arbei ders wel eens een eigen politieke partij kunnen gaan stichten. Heus, we zullen moeten afwachten hoe het met de bereikte overeenstemming gaat. Want het zai wel zo zijn, dat hoe tevredener de ene groep is, des te onte vredener de andere. Misschien is het eind het lied, dat beide groepen ontevre den zijn. En dat desondanks of ook des wege de K.VP. rustig blijft voortbestaan Steenberghe en de arbeiders van De Bruijn met als aller voorman de heer Romme, die in het streven naar „even- wioht" wel langzamerhand zijn sporen heeft verdiend. Om de loonvorming Het is alleszins begrijpelijk, dat in allerlei kringen van het maat schappelijk leven het onderwerp van de loonvorming de aandacht blijft bezig houden. De huidige toestand, die er een ui beheerste politiek, bevredigt niet ls men er zich bij neerlegt, dan is het omdat men bij een loslaten van deze politiek grotere bedenkingen vreest. schaduwzijden van de huidige situatie zijn duidelijk. Zij heeft geleid tot verstarring en tot regelingen uit „Den Haag", miskent het persoonlijk element in de arbeid en is deswege ook niet be vorderlijk aan een verhoging van de productie, hoezeer dit laatste ook wense lijk is. De vrijheid komt dan in het ge drang. Men moet uiteindelijk aanvaarden wat van overheidswege wordt voorge schreven. Dus vrije loonvorming? Ook dat ls onmogelijk. Het blijkt telkens weer dat de benen van de maatschappij niet sterk eg zijn om deze weelde te dragen. De zwakken worden het slachtoffer. Dit laatste zal te meer het geval zijn wanneer het maatschappelijk beeld als geheel ongunstig wordt. Dat dit beeld de laatste tijd gunstiger wordt we zouden het zeker niet willen beweren. Daarom lijkt sommigen de beste tijd voor het vieren de teugels al weer voorbij. Daar mede blijft de loonvorming een probleem, hoezeer het een bevredigende oplossing verdient. Wie die oplossing verschaft, heeft recht op aller waardering als een zeer bijzondere „oremie". Ook daar DE KERKBOUW in ons land en stellig ook elders heeft al even zeer als zovele andere minder belangrijke dingen de last te bndervinden van de zorgelijke tijdsomstandigheden. Is het zo vreemd, dat men in het dorp Uitgeest niet afwijzend stond om een oude klok aan Amerika te verkopen, opdat men voor het geld een jeugdgebouw kon op zetten? Men moet maar in nood zitten. En hoevele oude kerken zijn er niet die allang aan de reparatie toe zyn, maar er komt niet van omdat het geld er niet komt De heer Ruitenberg is nu in Het Vrije Volk met een oplossing gekomen de enige practisch uitvoerbare trouwens, welke hij ziet. Die oude kerkgebouwen moeten, schrijft hij, eigendom worden van het rijk en het rijk geeft die kerken in eeuwigdurende erfpacht aan de ker ken. De gemeenten betalen een zekere huur, waartegenover het rijk de gebou wen onderhoudt Dit is dan het plan-Ruitenberg. Maar of het een plan is op „de weg naar vrij heid"? Zeker, de kerken worden op deze wijze wat vrijer van zorgen. Maar ze worden ook vrij van kerkgebouwen. Het zal wel aan ons liggen, maar het riekt voorlopig nog een beetje naar socialisatie. Daar zyn we toch al geen overgrote bewonderaars van. Dat nu ook deze geestelijke „productiemiddelen" aan de staat zouden komen men vergunne het ons, dat we zelfs aan de gedachte nog wat moeten a WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met enkele buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Ma tige, langs de Waddenkust af en toe krachtige of harde wind hoofdzakelijk tussen West en Zuidwest. Vooral in de nacht iets kouder. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.4017 00; maan op 23.00, onder 10-32. Op 20 Jan. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1