Commissaris Meijer officier in de orde van Oranje-Nassau Overweldigende huldiging bij zijn veertigjarig jubileum Kalkrijk zand in de plaats uitgeteerde bollengrond van Diepe werksleuf schuift door het land Chr. lyceum te Alphen nam nieuwe vleugel in gebruik De begroting sluit - bezorgd heid over de jeugd KAPTEIN NIEUWE LEÏDSCHE COURANT 4 DINSDAG 15 JANUARI 1952 GROTE DAG VOOR LEIDEN MEN KAN GEVOEGLIJK ZEGGEN, dat Leiden vandaag in het teken staat van het jubileum van de heer R. J. Meijer, de commissaris van politie, die herdenkt, dat hij veertig jaar geleden zijn ambtelijke loopbaan bij de politie begon. Vormden enige vlaggen op vérschillende plaatsen in de stad een rustig uiterlijk décor van dit feest, in de sfeerrijke beslotenheid van de studentensociëteit, de foyer van de Stadsgehoorzaal en Het gulden Vlies streefden de verschillende aspecten van het festijn in een indruk wekkende climax naar een jubilerend hoogtepunt, dat zijn weerga in onze stad niet of nauwelijks kent. hebben toegezwaaid. Hun woorden gin gen vergezeld van geschenken. Natuur lijk werd er op gewezen, dat de verhou ding tussen de politie en de studenten, toen de heer Meijer in het Leidse politie corps zijn intrede deed, niet zo goed was. De eerste Leidse opdracht, die de heer Meijer kreeg, was immers om in die verstandhouding verandering te bren gen. Dankbaar mogen beide „partijen" nu constateren, dat het mogelijk bleek een sfeer van waardering en vertrouwen te scheppen De heer Meijer toonde zich zeer erkentelijk voor deze huldiging, die cndanks het nachtelijk uur de eerste Rij van autoriteiten Vanmorgen om half elf werd in de foyer een besloten receptie gehouden voor politiële en justitiële autoriteiten. Voor deze receptie bestond grote be langstelling. Zij nam enkele uren in be slag. omdat velen iets tot de heer Meijer wilden zeggen. Van hen, die in him aan wezigheid van hun sympathie en be langstelling blijk gaven, noemen wij mr J. C. van der Minne, directeur-generaal, hoofd van de afdeling politie van het ministerie van justitie te Den Haag; mr F. R. Mijnlieff. adviseur in algemene dienst, chef van de afdeling openbare orde en veiligheid van het ministerie van binnenlandse zaken te Den Haag; de heer B. W. van Mourik Broekman, hoofd van het bureau politie van het ministe rie van binnenlandse zaken te Den Haag; mr P. Cleveringa, hoofd van het bureau openbare orde en justitiële zaken bij het kabinet van de Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland; mr D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag; mr P. R. Blok, officier van justitie te Den Haag; mr E. L. Hamel berg, substituut-officier van justitie te Den Haag, mr W. de Clercq, kantonrech- ter-plaatsvervanger te Leiden; prof. dr A. J. Steenhauwer, gerechtelijk deskun dige toxicologie te Leiden; mr E. J. M. H. Bolsius, voorzitter van de voogdij raad te Leiden; mr H. R. Goudsmit. se cretaris van de voogdijraad; mr R. War- moltz, directeur-officier van de rijks politie derde klasse, commandant van het district Leiden; de heer W. de Gast, directeur-officier der rijkspolitie derde klasse, oud-inspecteur van politie te Lei den; de heer H. Ellerbroek, kapitein dis trictscommandant van de koninklijke marechaussee te Den Haag; de heer S. W Moolenaar, hoofdcommissaris van politie te Groningen, voorzitter van het landelijk instituut van commissarissen van politie; de heer C. M. van Veen. commissaris van politie te Hilversum, voorzitter van de bond van hogere poli- tie-ambtenaren in Nederland; de heer H. M. C. A. Staal, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam (in deze plaats be gon de heer Meijer zijn loopbaan); de heer R. W. van Eijk. hoofdcommissaris van politie te Utrecht (ook hier werkte de jubilaris); de heer A. W. Brandt, commissaris van politie te Utrecht; de heer J. M. Feuerstein, oud-hoofdcommis saris van politie te Batavia, thans te Bilthoven; de Leidse wethouders (de burgemeester had bericht van verhin dering moeten zenden in verband met een sterfgeval in zijn familie); mr J. Bool, gemeente-secretaris van Leiden, de heer S. W. Hagedoorn, commandant van de Leidse brandweer, en de leden van het burgerijcomité, dat de viering van het jubileum van de heer Meijer voor een belangrijk deel heeft voorbereid, t.w. mr W. J. Geertsema, dr ir P. C. Linden- I op deze dag zeker niet mochten ontbreken, aldus mr Van Gilse. procu reur-generaal bij het gerechtshof te Den Haag. Hij verklaarde, dat het corps Lei den onder de kalme en in elk opzicht verantwoorde leiding van de heer Meijer de justitie geen problemen oplevert. Mr Warmoltz, commandant van de rijkspolitie in het district Leiden, be toogde, dat de samenwerking tussen de Leidse gemeentepolitie en zijn politie voorbeeldig is. Enkele persoonlijke in drukken over de heer Meijer zorgden voor een prettige lach. De heer Molenaar, hoofdcommissaris van politie te Groningen en voorzitter van het landelijk instituut van commis sarissen van politie, wenste naast de heer Meijer zelf de autoriteiten geluk, die met deze commissaris samenwerken en van zijn kundigheid en ervaring mo gen profiteren. Bovendien heeft hij een band in zijn corps gebracht. De heer Staal, hoofdcommisaris van politie te Groningen, wist ook, dat de heer Meijer door zijn mannen op de handen wordt gedragen. Hij bood foto's aan, die de tegenstellingen tussen zijn Rotterdamse en zijn Leidse tijd frappant weergeven. De heer J. Fremery Kalff, voorzitter van de Politiebond tot bescherming van dieren beklemtoonde, dat de heer Meijer er naar gestreefd heeft om de politiestand op een hoger plan te bren- Gisteravond tegen het middernachtelijk uur werden de feestelijkheden voor de heer R. J. Meijer ingeluid met een intiem samenzijn bij de studenten in de sociëteit Minerva. „De tafel" was wel het hoogtepunt van deze ontmoeting. In het samen eten werd pas heel duidelijk, dat politie en studenten in Leiden op goede voet met elkaar leven. V.l.n.r. de heren F. Molhuijzen, H. Hoolboom, mr IV. J. Geertsema, R. J. Meijer, A. S. Muller en J. J. C. Alberdingk Thijm. Foto N. van der Horst gen. Als hoofdcommissaris van politie te Utrecht bood de heer Van Eijk de heer Meijer een boekwerk over Utrecht De werkzaamheid van de heer Meijer voor het Leidse politiemuziekgezelschap werd geschetst door de heer J. Dragt, voorzitter van het gezelschap, die de commissaris een ter gelegenheid van dit feest gecomponeerde Commissaris- Meijermars overhandigde. De mars werd gecomponeerd door de heer D- Anderson; de woorden waren van de heer P. Eveleens. Met grote aandacht werd naar deze van feestgloed doortin telende compositie geluisterd. In de pauze had de gelegenheid met tal van receptiegangers te spreken. Zijn joviale glimlach kreeg in deze omgeving een bijzonder accent Dankbaar liet hij met zijn vrouw en de heer Lindenbergh (lid van het bur gerij-comité) een bewonderende blik gaan over het door het corps geschon ken tapijt. De heer Meyer sprak een uitvoerig dankwoord. BENTHUIZEN Hervormde Gemeente Bij de verkiezingen in de Hervormde Gemeente werd als ouderling herkozen de heer A. van Staalduinen. Tot diaken werden gekozen de heren C. van Gaaien en C. van der Meer. Allen hebben hun benoeming aanvaard. De bevestiging zal plaats hebben op Zondag 20 Januari de morgendienst door ds J. Timmer Nieuwerkerk aan de IJssel. De weegbrug De weegbrug alhier is in eigendom overgedragen aan de heer C. de Ruiter, expediteur alhier. Als men iets heeft te wegen, dan moet men zidh in het ver volg dus met de heer De Ruiter in ver binding stellen. Niet meer met de he ren M. de Vrij of C. van der Knijff. HAZERSWOUDE Benoeming Mej. M. Keiler, hoofd van de kleuter, school, is benoemd tot hoofd van eer kleuterschool te Zeist. Burgerlijke stand Ondertrouwd: J. M. van Duivenvoor de, 26 jr, Katwijk en D. A. van Vliet, 27 jr. Onderscheiding De heer A. Zuydwijk mocht gisteren de pauselijke onderscheiding Pro ecclesia in ontvangst nemen. ZOETERWOUDE Morgen gemeenteraad Morgenavond om kwart voor acht komt de gemeenteraad bijeen. De agenda meld o.a.: wijziging jaarwedde-regelin- gen secretaris en ontvanger; idem ordening drinkwaterregeling: verzoek Bruines inzake verhuur grond; subsidie stichting maatschappelijk werk in Zuid-Holland; idem R.K. lyceum; vaststelling partiële uitbreidingsplan Watertje en Noordbuurt. Reuzen spilwerk te Sassenheim (Van een onzer verslaggevers) Toen Clusius oftewel Charles de l'Escluse in de zestiende eeuw vele bolge wassen naar de lage landen bij de zee voerde, moest het nog vier eeuwen duren, voor in de vlakten om het nu geruïneerde slot Teylingen aan Sassen- heims Noordwestkant de bloembol verscheen. In de lentes van de tachtiger jaren werd Sassenheims landschapsmozaïek rijker ingelegd met hier en daar een vak van opgetogen kleurende bollen. Voor deze kwistig gegeven feesten moest de aarde betalen. Langzamerhand liep haar kracht af en de bloembollenkwekers ten spijt, dreigen er op verschillende plaatsen armoe dige gronden te ontstaan. Noordwestelijk van Teylingens bouw vallen ligt ter rechterzijde van de straat weg naar Noordwijk een bollenperceel van de Gebr. Zeestraten. De grauwe teel aarde daar was uitgeteerd. Bemesting noch andere bewerking kon er de bodem zo op krachten brengen, dat alle bolge- tot vol leven kwamen. De hya- i de heer J. J. C. Alberdingk van landbouwdeskundigen bleek 't enige I kruid, dat tegen deze ziekte was gewas- Onder de palmen s®11. een volledige omkering van de grond specteur VerzUden de komst vai commissaris en zijn naaste familie De vele receptiegangers stonden hierna op als één man. De familie Meijer was gezeten onder sierlijk wuivende palmen. De heer J. C. van Schaik. loco-burge meester, deelde mee, dat de burgemees ter niet aanwezig kon zijn. Spr. zei nadruk, dat de wijze, waarop de heer Meijer zyn functie altijd heeft vervuld, een hujiging als deze noodzakelijk heeft gemaakt. Uitvoerig schetste de heer Van Schaik de loopbaan vnn de commis* Hij wees hierbij op het verschil tussen de politie van veertig jaar geleden en die van nu. De politie was voorheen veel minder ontwikkeld dan nu het geval is. Haar opvoedende taak is steeds meer naa voorgrond geschoven. Niet alle burgers begrepen het vernieuwende element in de handelwijze van de politie. In dit ver band noemde de heer Van Schaik de bal dadigheid van de jeugd, waarvan velen menen, dat een bars optreden er tegen zeker zou zijn gewettigd. De veranderingen in de politiële hou ding hebben echter geen verslapping met zich meegebracht. Er kan slechts sprake zijn van verantwoorde correcties. Na mens het college van B. en W. bood de heer Van Schaik aan de heer Meijer een geschenk aan. HU deelde hierna mee, dat het H. M de Koningin had behaagd, de commissa ris te bevorderen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Toen de heer Van Schaik dc heer MeUer de versierselen op de borst had gespeld, speelde het Lelds politiemuziekgezelschap een couplet het Wilhelmus. De hoofdinspecteur, de heer D. J. van der Wal, voerde namens het gehele corps het woord. Spr. constateerde, dat de heer Meijer er in geslaagd is, goodwill te kweken onder alle lagen van de bevol king Hij merkte verder op. dat ook dc Stabiliteit in zijn gedegen leiding steeds was opgevallen. Het corps had geldeti bijeengebracht voor een tapijt, lenalott' zand van groffe structuur, dat voor de bollenteelt zo uitermate geschikt is. Als die grond aan het licht werd gebracht, zouden de bollen weer trots kunnen prij ken. De Grontmy Zwolle, officieel de N.V. Grondverbeterings- en -ontginningsmaat- schappü, werd in de persoon van de heer D. de Rijke, hoofdopzichter in het rayon Zuid-Holland, noordelijk van de grote rivieren, geraadpleegd. De Grontmij won advies in bij de proeftuin te Lisse ten aanzien van de vraag, of men de goede onderlaag zou opspuiten, -opapit- ten of -ploegen. De proeftuin adviseerde de spitmetho- de en maakte een bodemkartering. Het bodemprofiel bestond uit een laag uitge teerde teelaarde, rustend op veert, dat werd opgevolgd door grof grijs zand. Het ging om dit zand. samenwerking met de Dienst Uit voering Werken, die een veertigtal werk loze seizoenarbeiders en voor de eigenaar subsidie tot het bedrag van de waar devermeerdering van de grond beschik baar stelde, begon de Grontmij dK xand naar boven te brengen. Interestant werk Ter vermijding van grondwaterlast in de 2.60 meter diepe put was verlaging het grondwaterpeil tot onder de werkdiepte nodig. Voor en achter de sleuf, die over de hele breedte van de akker werd gegraven, legde men een batterij bronnen aan, ieder bestaande uit zestien filters, die onderaan lange buizen bevestigd tot een diepte van 3.50 meter de bodem werden ingewerkt. Men boorde een diep gat met een grondboor, sloeg een boorhuis in ter voorkoming van dichtslibbing van het gat, diepte het gat verder uit met een puls en sloot daarna het filter met de buis aan op de batterij. Bij het weghalen van de holle hoorbuis werd eerst het uit fijn gaas bestaand fil ter omgeven met rivierzand, dat het loop- zand belette de gaatjes te verstoppen. Na de uitvoering hiervan bij de zeetien, op onderlinge afstanden van enkele me ters aangebrachte buizen, werd de hele batterij aangeslagen en zorgde een sterke zuigperspomp voor de verlaging van het grondwaterpeil. De sloot, haaks op de geul gelegen, werd voor en achter het werk afgedamd om het onophoudelijke binnendringen van water in de sleufein den te verhinderen. Het resultaat was uitstekend. Er werd in een volkomen droge sleuf gewerkt. Uiteraard moet het hemelwater hier bui ten beschouwing blijven. Nadert men met de sleuf een batterij, dan wordt een derde batterij aangebracht, die de bena derde vervangt. Rustig kon men de geul graven, de bo vengrond naar omlaag werken en zo het goede zand in letterlijke en figuurlijke zin tot hoger positie bevorderen. Zo werd dan oude afgeleefde bollengrond vervan gen door grof en grijs zand, dat na eeuwenlange slaap met stal- en kunst mest tot effectief werken zal worden ge bracht. Ouderlingen In de Herv. Gemeente werden tot ouderling gekozen de heren L. v. d. Gie- zen, A. H. Krop en L. Oudshoorn; tot diaken de heren J. Hulle en W. Zyer- veld. A.R. kiesvereniging Vanavond hoopt mr dr P. G. Knibbe, lid der provinciale staten van Zuid- Holland en secretaris van de kamer van koophandel en fabrieken te Leiden, voor de A.R. kiesvereniging te spreken over overheid en bedrijfsleven. Ook de P.B O en de middenstand komen ter sprake. De vergadering begint om half 8 en wordt gehouden in het jeugdhuis aan de Julianalaan. Achterhaald Drie reservewielen met autobanden, die op verschillende dagen in Novem ber en December bij de koffietent De Uiver werden ontvreemd, zijn nu ach terhaald. Ingebroken In de nacht vaa 12 op 13 Januari is ingebroken in perceel Rijksstraatweg 56- Er werd enig geld ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in en heeft reeds enkele aanhoudingen verricht. Winkelruit vernield Toen enkele jongelui voor de etalage van de drogisterij van de heer W. van Beek stoeiden, werd een winkelruit vernield. Vrouwenbond Dr N. Scheps hoopt Vrijdagavond Voor de afdeling van de Ohristenvrou wenbond te spreken over de actuele vraag: Waarom een nieuwe BijbelVerta- NOORDWIJK Schietver. „Blijft voor 't land" De wisselmedailles werden gewonnen door: D. A. Lüschen met 99 pnt in de le klasse; L. Wassing met 99 pnt in ae 2e klasse; L. Meyer met 95 pnt in de 3° klasse. Van de dames behaalde mej. N. van Oosten deze week het hoogst aantal punten, nl. 90. Geref. Mannenvcreniglng De Geref. mannenvereniging „Rondom het woord" vergadert Woensdagavond 8 uur in het verenigingsgebouw. De heer J. F. Stulp spreekt over „Ware en valse Kerk". Uitvoering „Echo der duinen" De Chr. muziekvereniging „De echo der duinen" geeft Donderdagavond een uitvoering in het Casino. Na de pauze treedt de toneelclub van de NZH op. RIJNS ATERWOUDE Kaascursus De voorlichtingsdienst heeft ln het afgelopen jaar een kaascuTsus gegeven. Zowel de dames als de heren hebben er blijk van gegeven alles in het werk te willen stellen om het peil van de kaas te verhogen. Vorige week werd de kroon op het werk gezet door een keu ring in koffiehuis De Boer. De jury be stond uit de heren K. Adema te Den de docenten hebben Hulde aan regering voor initiatief Het Chr. lyceum te Alphen aan den RUn heeft gistermiddag op eenvoudige wjjze zijn nieuwe vleugel, bestaande uit acht lokaliteiten, officieel in gebruik genomen. Onder de aanwezigen waren ook de burgemeester van Alphen, de heer Ed. C. Wit- schey, burgemeester A. Warnaar van Waddinxveen, burgemeester J. C. van Wage- ningen van Woubrugge, de heer A. VeenhuUsen, gemeente-secretaris van Atpben, de heer A. J. Dekker, wethouder van onderwijs van Alphen, en dr W. van den Ent, Inspecteur voor het gymnasiaal onderwijs. Haag en J. Zwetsloot uit Hoogmade. De heer Adema toonde zich over de kwaliteit van de inzendingen zeer tevre den. Hij dankte de schenkers van de prijzen. De uitslag was: 1. mej. A. Rijkelijk- huizen te Langeraar 96 punten (hanger met zilveren medaille, beschikbaar ge steld door de boerenleenbank van Lei- muiden); 2. mevrouw C. van de Akker 96 punten (hanger met zilveren me daille, beschikbaar gesteld door Jac- Maris te Rijnsaterwoude); 3 mevrouw H. Kiebert 96 punten (bronzen medaille Jac. Maris). Namens het bestuur en het curatorium van het lyceum voerde de heer B. Lem- kes het woord. Hij merkte op, dat de Bijbel de grondslag is van de school en dat dit ook openbaar moet worden in haar verrichtingen. Spr. wees op de woorden van Salomo over de vreze des Heren, die het beginsel van de weten schap is. Ten slotte hoopte de heer Lem- kes, dat de jongeren er van doordrongen zijn, dat de vreze des Heren het hoogste goed is. De school heeft moeilijke tijden gekend wat de huisvesting betreft, die bepaald primitief genoemd kon worden. Maar de ongezonde situatie nooit gemopperd. Nu kunnen alle leerlingen in één gebouw worden dergebracht. De heer Lemkes wilde niet onvermeld laten, dat het initiatief voor de uitbrei ding elgenUjk is uitgegaan van de rege ring. Met blijdschap heeft het bestuur toen de pogingen voor een oplossing het ruimtevraagstuk aanvaard. En de heer Lemkes kon ook constateren, dat men nog meer heeft gekregen dan men had gevraagd. De bouw Is vlot verlopen. Spr. dankte de architect, de heer Ver schoor, en tal van anderen. Hij eindigde met de woorden: Deze Gemeenteraad van Voorhout De heer Jansze wil over woningcommissie spreken VOORHOUTS GEMEENTERAAD kwam gisteravond in het nieuwe jaar voor het eerst bijeen. De agenda bevatte wel veel, maar geen bijzonder belangrijke punten. Echter door de nieuwjaarsrede van burgemeester De Graaff en door diverse besprekingen in de rondvraag werd deze vergadering meer dan een gewone. In de rede van de burgemeester konden we maar weinig optimistische klanken bespeu ren. De begroting 1952 zou sluitend zijn. Spr. noemde dit verheugend, hoewel on begrijpelijk. Daarentegen is het gemeentebestuur onmachtig geworden inzake de huizenbouw: er is geen geld. Het gemeentebestuur zal trachten een burgerzin- lening te sluiten. Direct na opening van de vergadering opening werd aan 14 gedemobiliseerde militairen uit Indonesië het ereteken voor orde en vrede uitgereikt. Uit de rede van de burgemeester De Graaff bleek, dat het aantal inwoners reeds 5000 zou zijn, indien er geen moei lijkheden waren geweest. Er was echter vooruitgang van 105 en nu bedraagt het aantal ingezetenen 4321. Het vertrek uit de gemeente is groot. Is dit, zo vroeg burgemeester De Graaff, omdat hier te weinig werkgelegenheid is? Spr. stelde vast, dat angst hier een grote rol speelt. Betreffende de begroting zei spr., dat deze sluitend is door kasgeldleningen en andere leningen op korte termijn. De burgemeester sprak zUn bezorgd heid uit over de jeugd. Er waren veel gegronde klachten binnengekomen. Als de mening bestaat, dat sportvelden enz. hier verandering in kunnen brengen, moet men rekening houden met hogere instanties, die beslissen. Spr. betwyfelde of dit ulteriyke het innerlijke der jeugd zal veranderen en vroeg zich af, of hier geen werkterrein ligt voor de organisaties. Zelfs dacht hy aan een soort jeugd-gemeenteraad. Voorts herinnerde de burgemeester er m, dat in 1951 het straatverlichtings- i rioleringsplan is verwezenlijkt. Dank bracht hij aan de wethouders, de raad, de ambtenaren en de politie. De heer Nijssen sprak als oudste raadslid een wederdankwoord Toen begon men aan de „gewone" agenda. De vereniging van Ned. gemeen ten kreeg een halve cent per inwoner (f20) t.g.v. haar 40-jarig jubileum. De gemeente neemt deel in het garantie fonds voor ijsbestrijding in de Leidse- vaart. Het gemeentepersoneel kreeg een 'tkering ineens en ook zal de vacantie- toeslag op hen van toepassing worden. Aan de gemeentegeneesheer dokter H. A. G. Bots werd na een 40-jarige loop baan ontslag verleend. De voorzitter sprak een woord van grote dank en waardering. Dokter Bots is niet alleen een geneesheer, maar kan ook een ver trouwelijk vader worden genoemd. In zyn plaats werd dokter A. W. Bots be noemd. Vervolgens werden de voorzitter wethouder v. d. Nouland benoemd tot gemachtigden voor de openbare behan deling van de bezwaren tegen het uit breidingsplan. De stichting voor maat schappelijk werk kreeg een subsidie van f15 per jaar. Hierna werden de ge meentebegroting 1952 en de -rekening 1950 aangeboden. De raad had geen be zwaar tegen de aankoop van „Overbos" voor f35.000. De voorwaarden en het reglement voor de levering van water werden vastgesteld. Er komt nog geen goedkoper water. Een kasgeldlening van 1.000 werd ingelost en een andere van hetzelfde bedrag aangegaan. Toen kwam de rondvraag. De heer Eigenbrood wilde iets weten over het toewijzen van een perceel aan de Jac. Beierenweg, dat leeg gekomen was door overlijden. De voorzitter interrum peerde, dat dit geen zaken waren, die in de rondvraag worden besproken. De heer Jansze zei later over de woonruimte- mmissie te willen spreken. De voorzit- zei, dat het verstandigste zal zyn dit doen met de begroting in de algemene beschouwingen. Tooh kreeg de heer Jansze het voor elkaar te zeggen, dat hij vermoedt, dat de woonruimtecommissie rechten heeft, die haar worden onthou den. De voorzitter bracht vervolgens de bevoegdheden van tafel. uitbreiding is een geschenk, waarvan de waarde dagelijks zal toenemen. Drs A. J. Scherpbier, de directeur, sprak vervolgens. Hij achtte het zeer be langrijk voor het onderwijs, dat het nu is geconcentreerd. De klanken van tevre denheid van de heer Lemkes hadden ar Van den Ent goed gedaan. Het is voor de regering moeilijk om aan alle eisen te voldoen. Daarom zijn de klachten in de regel veelvuldiger dan de bewijzen van voldaanheid. Spr. wees ook op de soli diteit van het Alphense lyceum. Na de heer W. Samson, voorzitter van het be stuur van de Chr. school voor m.u.l.o., voerde ten slotte de burgemeester het woord. Hij beklemtoonde de woorden van Psalm 119: Geef mij verstand met Godd'lijk licht bestraald. Dit geldt voor de leerlingen, de rector, de docenten en de ouders. De toeneming in aantal van het onderwijzend personeel kan niet ge ringe huisvestingsmoeilijkheden met zich brengen, merkte de burgemeester ook op. Na de opening begaven de genodigden zich naar het nieuwe gedeelte. Des mor gens waren de leerlingen in de aula ont vangen om de uitbreiding te openen. Oneerlijke dienstbode Een dienstbode uit Alphen had van De cember 1950 tot Maart 1951 bij verschei dene mensen, waar zij werkte, allerlei goederen gestolen. Alles was van haar gading. Zo stal zij te Ter Aar zeep, lin nengoed, kousen, wol en zakdoekjes. Voor de Haagse politierechter stond zij beetje te lachen, maar de rechter kon dit allerminst waarderen. Verd. zou toentertijd gaan trouwen. Zij had een deel van de gestolen goederen terugge geven. De officier van justitie requireer- de drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk en ƒ10 boete, met ondertoe zichtstelling. De rechter bepaalde de voorwaardelijke straf op twee maanden ging voorts met de eis mee. Kleine boete voor bedreiging Een bewaker uit Alphen was tenlaste- gelegd. dta hij iemand had uitgeschol den. Hij moest thans terechtstaan voor de Haagse politierechter. Hij had gezien, hoe iemand op een bouwterrein, waar hij waker was, met bouwmaterialen bezig Deze man vertelde hem, dat hij deze materialen had gekocht, maar verd. geloofde dit niet en begon de man om. uit te schelden. De politierech ter gaf hem de raad, voortaan zijn drift te tomen en eerst een onderzoek in te stellen. De officier van Justitie vor derde wegens belediging ƒ7,50 subs. 3 dagen. Verd. vond dit bedrag hoog, in tegenstelling tot de politierechter, die hem conform de eis veroordeelde. De heer Jansze zal bij de algemene beschouwingen op dit punt terug ko men, omdat een groot deel der bevol king met bevreemding dingen ziet gebeuren in verband met toewijzing van woonruimte. Zo dacht de heer v. d. Ploeg er ook over. Toen de werd opgericht, ging alles over commissie met medeweten van B. W. Na enige wrijving echter niet m Dit betreurde hij, temeer, daar andere gemeenten de verhouding B. W.-commissie nog is, zoals in begin. Spr. vond het heel goed dit e naar voren te brengen. De voorzitter reageerde hier niet meer op. De heer v. d. Poll wilde tenslotte graag, dat de straatverlichting 's avonds wat later aan zou zijn en 's Zondagsmorgens aur vroeger. Weth. V. d. Nouland zei, dat dit niet ging, omdat er een automa tische regeling bestaat, die elke dag h;tzelfde is. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Chr. overheidspersoneel De afdeling HazerswoudeKoudekerk aan den Rijn van de Chr. bond van overheidspersoneel vergaderde gister avond in hotel De Bruin. Na de opening door de heer Joh. de Bruin, voorzitter, werden by de bestuursverkiezing de he ren De Bruin en G. van Ommering her kozen, terwijl in de plaats van mej. G. J. Stroo, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer H. H. Zwart werd gekozen. De heer H. Colijn, lid van het hoofdbestuur, sprak over ziektekostenverzekering overheidspersoneel, georganiseerd over leg en gemeente-classificatie, waarop geanimeerde bespreking volgde. TER AAR Plattelandsvrouwen De vereniging van plattelandsvrouwen NieuwveenTer Aar e.o. houdt morgen middag om half 3 een vergadering in Het Centrum. Spreker is de heer W. J. var Kampen over het onderwerp „Man zon der vrouw". Landarbeiders De afdeling van de Chr. landarbeiders- bond vergadert vanavond in Het Cen- Aanbesteding Aanbesteed werd de levering van 2000 m3 zand ten behoeve van de in het uit breidingsplan Papenveer aan te leggen straat. Hoogste was de firma J. Jonker te Voorhout voor 7600; laagste wa firma C. Westdijk te Woubrugge f 6300. Het werk is aan de fa Westdijk opgedragen. Aan mr W. G. F. Jongejan alhier is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren der Landbouwhogeschool te Wageningen, met dank. Kapt. It t. i. J. van Staveren is kapt. 1* t. z. H. M. L. F. E. van Oostroem Soede opgevolgd asl adjunct-marine-attaché te Washington. RIJNSBURG De Oranjevereniging roept Donderdagavond om 8 uur houdt de Oranjevereniging in Concordia haar jaarvergadering, omdat deze vergade ring van groot belang is, mede met het oog op de bestuursverkiezing (een vaca ture), rekent het bestuur op een grote opkomst. Men raadplege de raambil jetten- Op 29 Januari is er in Flora een grote propaganda-avond, waarop de „Egelan- uit Katwijk zullen opvoeren „De vlag op de Toren", een historisch to neelspel. De goede naam van het gezel schap waarborgt een mooie avond. Daarom houde iedere Oranjeklant deze avond vrij. Leden hebben vanzelfspre kend belangrijke reductie. Schaakclub Z.N.H. Uitslagen bekerwedstrijden. Tweede ronde: P. Ph. OberJ. W. Stigter 01, J. P. KwestrooD. Molleman 01, L. J. GoudriaanP. Brandsma M. J. GoudriaanD. Tijsterman 10, H. KwestrooS. Leenheer 10. Brandsma had voldoende aan deze re- mise om verder te kunnen spelen, daar Goudriaan in het klassement hoger stond w geplaatst. Bij loting onder de verliezers werd Goudriaan wederom aangewezen, zodat het niet onmogelijk is dat beide spelers nog eens tegenover elkaar komen te zitten. Uitslagen bordenwedstrijden: H. v. d. WestenWm v. d. Kluyver 01, A. v. d. EykelJ. P. Kwestroo 0—1. J. W. Stigter H. Binnendijk Vz—Vt, H. Tijsterman^T. Noort fr—1, D. Molleman—G. Kromhout 10, P. Ph. OberH. Kwestroo 10, D. v. d. VijverR. Tijsterman 10, A. Ra- vensbergenS. Leenheer 10. Spreekbeurt Vrijdagavond om half 8 hoopt in Vliet- 3f te spreken ds P. J. Dorsman, Ned. Hervormd predikant te Schelluinen. Aavertentiej RIJNSBURG verkoopt bij de laatste uitverkoop reetan- ten voor spotprijzen, waar het in heel Nederland niet voor te koop is. Hollandse rode ruit theedoeken 79 cent; Zware kwaliteit grote witte 2 persoons lakens, spotprijs ƒ5.95; Grote witte lits- jumeaux lakens, spotprijs, 6.75. Gaan 5 jaar mee; Grote lits-jumeaux lakens, wit linnen, gaan 10 jaar mee, spotprijs, 8.56; Blauw damast 3-delig 1-pers. bedstellen, gaan 20 jaar mee, spotprijs, 45,Ook ruimen wij onze 2-persoons bedstellen op. Alles ci contant. WARMOND Opening school Onder zeer grote belangstelling vond gisteren de opening plaats van de nieu we R.K. meisjesschool. Onder de aan wezigen bevonden zich de president van het R.K. seminarie, het college van B. en W., notaris P. H. Romeijn, de heer Tazelaar, inspecteur lager onderwijs, en dr J. Zandee namens het bestuur van de school met de Bijbel. Toneelavond In hotel De Zon werd onder regie van de heer H. G. Derriks het blijspel De nieuwe Veearts opgevoerd. Het stuk werd gebracht door mensen, die nog nooit op de planken hadden gestaan. Toch heeft hun eerste optreden de aan wezigen niet teleurgesteld. Voorjaarsboden In Limburg stonden gisteren de haze laars al in volle bloei en op Texel ver schenen reeds de eerste lepelaars An ders komen deze vogels pas in Maaj*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4