Weinig enthousiasme voor de grondwetswijzigingen Voor al die gerepatrieerden is hier geen boterham R.-K. arbeiders kunnen ook eigen partij stichten Ok noil zekerheid DINSDAG 15 JANUARI 1952 Kamer tegen snippeiwerk Critiek op instelling speciale Kamer en uitbreiding van Senaat ^IJN DE EERSTE ZES regeringsvoorstellen tot wijziging van de grond- K-i wet inderdaad noodzakelijk? Op deze vraag antwoordt de Tweede Kamer over het algemeen niet geestdriftig ja. Sommige leden zouden blij kens het voorlopig verslag dat thans is verschenen liever met een herzie ning van onderdelen wachten tot de hele grondwet ineens op de helling kan worden gezet. Anderen sluiten zich bij deze opvatting grotendeels aan. Verscheidene weer andere leden kunnen evenmin de noodzakelijkheid van de ingediende voorstellen inzien. Velen erkennen het belang vat miige der ingediende ontwerpen, hebben met gemengde gevoelens kennis genomen van het aantal. Zij verwonde ren rich er over dat de regering eerst een urgentielijst van zeven punten heeft opgesteld en bijna terstond daarop twee van deze punten heeft laten schieten: het vervallen verklaren van het lidmaat schap van revolutionnaire volksvertegen woordigers en de beperking van de drukpersvrijheid. Nu deze punten zijn vervallen is het ook voor hen de vraag i-jof de overgeblevene belangrijk genoeg zijn om een afzonderlijke herziening van de grondwet te rechtvaardigen. Kansen onzeker Over het algemeen betreurt men dat de vraag niet aan de orde is gesteld of de zittingsduur van een Kamerlid eindigt met het verstrijken van de vier jaarlijkse termijn, ook wanneer eer noodtoestand het houden van verkiezin gen onmogelijk maakt. De enquêtecom missie had met klem aanbevolen aan deze kwestie aandacht te schenken. Hoewel over de kansen op aanneming van de voorstellen nog niets valt te zeggen, kan men de mening van de Kamerleden over de verschillende ont werpen als volgt samenvatten: 1. De instelling van een speciale Kamer voor grondwetsherziening: van vele kan ten ernstige bezwaren. 2. Aanpassing van de grondwet aan de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië: bij zeer velen instemming, maar tevens critiek op gebrek aan taot i.v.m. Nieuw- Guinea. S. Uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden van 100 tot 150: van ver schillende zijden instemming, zij het niet onverdeeld. 4. Uitbreiding van het aantal Eerste Kamerleden van 50 tot 75: van verschil lende kanten bestreden. 5. Verlaging van de leeftijdsgrens vooi de Tweede Kamer en de Provinciale Staten van resp. 30 en 25 jaar tot 23 jaar- zeer velen accoord. 6. Handhaving van de minimumleeftijd voor de Eerste Kamer op 30 jaar: vrij algemeen bevreemding. (Adve Europa is geboren, leve Europa jyE INTERNATIONALE POLITIEK biedt zelden reden tot optimisme. Verheugend is echter, dat West-Duitsland het plan-Schuman, ondanks de felle oppositie daartegen, tenslotte toch heeft geratificeerd. Adenauer heeft ovaties in ontvangst moeten nemen en het is tc hopen, dat de fakkeloptocht ook wer kelijk een symbool is van het nieuwe, komende Europa. Nu, na Nederland en Frankrijk, ook West-Duitsland het plan- Schuman accepteerde, is de kans enorm gestegen, dat de Europese kolen- er staaltrust verwezenlijkt zal worden. Na tuurlijk heeft ook deze fakkeloptocht een schaduw, want de kabinetscrisis in Frankrijk kan tal van besluiten van in ternationale strekking op losse schroe ven zetten. Maar, in ieder geval is het van belang, dat de Amerik. min. van Buit Zaken, Dean Acheson, er zijn grote tevredenheid over kon uiten, dat thans de ontwikkeling van het na-oorlogse Europa een schrede gedaan heeft in de goede richting. In de korte spanne tijds. verlopen sinds de tweede wereldoorlog hebben Duitsland, Italië, Frankrijk en de Beneluxlanden veel bereikt, waar hei gaat om het aanknopen van politieke en economische banden. Niet ten onrechte, heeft men er in West-Duitsland op ge wezen, dat de kans sterk gestegen is, om in de toekomst nieuwe vijandelijkheden tussen Frankrijk en Duitsland te voor komen. Wij leven zo snel, dat men niet de juiste kijk meer kan hebben op de realiteit der politieke verhoudingen. Men moet teruggaan tot de oorlogsjaren om te beseffen, wat zich hier eigenlijk vol trekt. Frankrijk en Duitsland pogen in een „nieuw Europa" eendrachtig samen te gaan. Marianne stijgt tot die morele hoogte, de haar, door de Hitlerianen aan gedane smaad te vergeten. In het licht hiervan wordt het begrijpelijk, dat de demisfionnaire premier Pleven, de beide staatslieden Schuman en George Monnet, de „geestelijke va- waarln verseiieiuen urganuaues uts ue- ^kansplfpH langen der gerepatrieerden behartigend, vertegenwoordigd zijn: nl. de Vereniging Verlofgangers en Gerepatrieerden, de van Gerepatrieerden, de Vereniging van Indische Nederlanders, de Samen werkende Ind Werknemersorganisaties de sigaret met het grootste aantaf vaste rokers! Minister Drees bezocht Amerk. industriestad Van het erf va Beroepingswerk nJ&h Gisteren is dr Drees per trein uit New York naar Bridgeport (Connecticut) I XT j vertrokken om een bezoek aan deze in-1 Ned' ,Herv- Kerk dustriestad te brengen en aan te zittenBeroepen: t& Harderwijk (toez., 3e aan een lunch van de vakbond van de pred.pl.) J. de Lange te Nunspeet. staat Connecticut. De Zondag heeft de Benoemd: tot adjunct-directeur bewindsman rustig doorgebracht met de we esinrichting Neerbosch ds P. Roest Vijf gewonden terug uit Korea Schevenings soldaat maar half jaar weg geweest Vijf gewonde Nederlandse militairen uit Korea zijn gistermiddag op vliegveld Valkenburg aangekomen. Zij waren door het troepenschip General Mac Rae naar Athene gebracht, vandaar met een Amerikaans vliegtuig naa: Brussel en ten slotte met een Neder landse regerings-Dakota naar Valken burg. De waarnemend commandant van het regiment Van Heutz, maj. S. Da Costa, reikte de mannen hei voor recht en vrijheid uit. Voort dien zij verwelkomd door kol. J. Daniëls namens minister Staf, kap. W. Erdtmar.n namens Prins Bernhard en door maj. jhr ds P. H. W. M. van der Meer van Walcheren, garnizoenspredikant in Den Hiaag, Een van de vijf militairen, soldaat F. L. Berends uit de Vijzelstraat in Sche- ven-ingen, is maar een half jaar weg ge weest. Op de heenreis had hij een dedarmontsteking gekregen en toen aij was genezen en 19 dagen aan het front dienst had gedaan, werd hij door granaatscherf licht gewond aan hand, zodat hij moest worden afgekeurd. Geen Zeeuwse blauwe en bonte meer De hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landibouw zal ee: verbod van teelt van Zeeuwse blauw en bonte aardappelen bevorderen. Deze soorten zullen geheel moeten verdwij nen omdat ze uiterst gevoelig zijn vooi virusziekten, in het bijzonder, voor if „stippelstree". Als zodanig kunnen zi gevaarlijk zijn voor de teelt van poot- aar da ppelèn. Bonten en blauwen zijn overigens economisch van geringe betekenis, Na aanrijding doorgereden Gisteravond is de 41-jarige fietsende boerenarbeider H. Vlastuin uit Ederveen op het rijwielpad van de Rijksweg Renswoude aangereden door een p sonenauto. De automobilist is doorgere den. Vlastuin werd later door voorbij gangers langs de weg gevonden, korte tijd is hij in het ziekenhuis te Ede overleden. Daarom werd een bureau opgericht om te helpen bij emigratie Verklaarde uitzicht (Van een onzer verslaggevers) Te Den Haag is dezer dagen gesticht het „Bureau voor de Emigratie repatrieerden uit Indonesië" (B.E.G.I.), verscheiden organisaties, de be- aan Bondskanselier Adenauer felicitatie telegrammen stuur-1 y" den. Sarcasme en ironie, gezien de vocabulaire van de Rus Wisjinsky, doen in de internationale politiek opgeld. Hoe aangenaam klinkt het dus niet, de lyriek te ervaren en wel in het telegram van de Fransman Monnet aan de Duitser Adenauer: „Europa ,is geboren, leve Europa"! Toenadering tussen beide landen, sa menwerking voor één doel, is niet lan ger een vage illusie, maar komt op eenzakelijke basis te staan. De geest drift van West-Duitsland is zo groot, dat het zijn gehele kolenexport ter beschik king wil stellen van de O.E.E.S. Wordt dit aanbod geaccepteerd, dan zou er direct een einde komen aan het inter nationale lichaam, controle houdende op het Roergebied, voorwat de kolenexport1 betreft. Krijgt West-Duitsland voldoende grondstoffen en voedsel, dan stelt het zijn gehele kolenexport ter beschikking. Hier is dus wederzijdse argwaan ni eens wel gedeeltelijk weggenomen. Im mers in Duitse kringen beweerde mer steeds, dat Frankrijk het plan-Schuman slechts wilde gebruiken, als middel de Duitse zware industrie er onder te houden. Vermoedelijk zien de Duitse economen kans in de nieuwe Europese gemeenschap toch Duitsland een eers' viool te doen spelen. De aanvaarding va het plan-Schuman door het West-Duitse parlement heeft heel wat hoofdbrekens gekost. Voorstanders waren de regerings partijen, alsmede de Vluchtelingenpartij, terwijl Socialisten, Communisten en enkele rechts-extremistén er scherpe cri tiek op uit oefenden. Van meer dan één zijde werd betoogd, dat de aanvaarding van het plan-Schuman, slechts den tot voortzetting van de „bezettirigs- politiek." Na de bekrachtiging door het parle ment, werd onmiddellijk een motie aan genomen van de Christelijk-Democrati- sche Unie. Hierin werd Adenauer ver zocht., ten spoedigste de nodi.^ stappen te doen, met het doel de bevolking van het Saargebied de politieke vrijheden te waarborgen, die in elke democratische staat moeten gelden. Dit betrof vooral de persvrijheid, alsmede carte blanche het vormen van politieke partijen. Niet te ontkennen valt, dat Amerika er heel veel toe heeft meegewerkt, spoed achter de zaak te zetten en Duitse en Franse bezwaren te overwinnen. Maar, evenals in Duitsland, blijven er ook in Frankrijk nog genoeg sceptici, vooral Fransen, die menèn, dat Duitsland spoedig de mach tigste partner zal zijn van de Europese kolen- en staaltrust. Te betreuren is de Franse regerings crisis, die vermoedelijk lang zal duren. Indien Socialisten of Gaullisten in een nieuwe regeringscombinatie worden op genomen, dan zal de buitenlandse poli tiek daarvan invloed ondergaan, zowel het Atlantisch Pact als het plan-Schu man. Wij herinneren er aan. dat speciaal de partij van De Gaulle afkerig staat tegenover het plan-Schuman en het Europese leger. De nationalistische Gaul listen zien het als een gevaar, dat Amerika zich te veel met het Europese huishouden bemoeit en de inschakeling van West-Duitsland in een zo snel tempo geschiedt. Bij deze overweging wordt vergetèn, dat een West-Duitsland onder Russische invloed nog veel gevaarlijker! zóu zijn. (S.I.W.O.), de Federatie van Ambtena ren-organisaties uit Indonesië en de Ver eniging voor Emigratie Gerepatrieerden uit Indinesië (V.E.G.I.). Nu de werkloosheid in Nederland groeiende is en het aantal gerepatrieer den, dat in het arbeidsproces is opgeno men te klein blijft, (nl. slechts 2 tot 3 pet), wil men uitzien naar emigratie mogelijkheden. De belangen en mogelijk heden van de gerepatrieerden behoeven echter speciale belangstelling. Na overleg zowel met Kamerleden als officiële in stanties is men tot stichting van het BEGI gekomén en men hoopt spoedig erken ning te verkrijgen. Reeds is een vaste contactman bij de Stichting Landverhuizing aangewezen. De mogelijkheden zijn voor de gerepa trieerden vrij beperkt. In de eerste plaats is het wenselijk, dat zij tropenarbeld zullen kunnen verrichten en bovendien Is '.er' de discriminatie naar kleur. Men hoopt echter zowel inEuropa als ir Zuid-Amerika en in Afrika, mogelijk heden te vinden. Het ligt geenszins ir de bedoeling om te ijveren voor massa- emigratie; de .meest gunstige vorm zou groepsemigratie zijn. Het BEGI vertegenwoordigt op het ogenblik de belangen van 20.000 gerepa trieerden Coloradokever wordt goed bestreden Vorig jaar werden in ons land 239 processen verbaal opgemaakt wegens het onvoldoende bestrijden van de co loradokever. Aangezien in 1950 meer dan tien keer zoveel (2709) p--v. moes ten worden gemaakt, is er een belang rijke vooruitgang te bespeuren, dank zij de groeiende samenwerking tussen de boeren en de Plantenziektenkunddge In de gevangenis van Luik is op 67-jarige leeftijd een gevangene over leden, die 48 jaar onafgebroken in de gevangenis heeft doorgebracht, (Advertentie) Je goud-gele VIRGINIA! Verbetering van de explosiemotor Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit New York: De voorzitter van de Ame rikaanse vereniging voor technisch on derzoek („Associated development and research corporation") heeft een uiteen zetting gegeven van een nieuwe vinding om het vormen van zinkoxyde in explo sie motoren tegen te gaan. Het nieuwe procédé, ontwikkeld door de scheikun dige Sophia Berkman, beoogt het aan brengen van een katalysator in de kop van de cylinder, waardoor de motor niet meer „klopt" en de verbranding volle diger zal zijn. Dit laatste betekent, dat men brandstof met een lager octaan gehalte zal kunnen gebruiken. Een en ander zal met zich meebrengen, dat het raffinage-proces minder kostbaar zal worden, hetgeen neerkomt op een ver laging van de prijs van vloeibare brand stoffen. Mevrouw Berkman heeft reeds bekendheid verworven door haar onder zoekingen op het gebied van het blad groen. bezoek aan de Rockefeller-stichting en aan wijken in het winkelcentrum, 's Avonds was hij de gast van Adolf A. Berle Jr, voorzitter van de liberale partij van de staat New York. Gis' avond keerde dr Drees naar New York terug voor een diner met de am bassadeur Van Royen en zijn echtgenote. Vandaag was hij de gast van David Dubinsky, president van de internatio nale vakbond voor de damesconfectie- industrie. Een papierfabriek in de Belgische Congo Een Belgisch-Amerikaans financieel en industrieel syndicaat is opgericht voor de bouw van de eerste papierfabriek in de Belgische Congo. De Belgische belangen worden verte genwoordigd door de Agrifor (Société Forestière et Agricole du Mayumba). De Amerik. belangen staan onder leiding van de U.S. Plywood Corporation. Naar verluidt, biedt de Belgische regering grote houtgebieden aan. Het project is een voorloper van de in dustriële ontwikkeling van de Congo en dient tevens om het dicht beboste land vrij te maken voor de katoenaanplant, aldus A.P. Voorzitter K. R. B. dreigt: de heer A. C. de Bruyn, heeft fel gereageerd op de overeenstem ming welke in de K.V.P. is bereikt met de rechtervleugel, de groep Steenberghe, en waarbij werd 'beslo ten een adviescollege in te stellen, zoals wij gisteren meldden. De heer De Bruijn verklaarde o.m.: „De verhoudingen zijn in Nederland gelukkig nog niet zo, dat als in de an- Vrijere lonen ook door K. A. B. gevraagd „Positie van de arbeiders op een minimum" Steeds meer stemmen gaan op t een vrijere loonvorming, nadat deze nu reeds zeven jaar door de Overheid ge regeld is. Evenals het C-N.V. reeds eer der deed, heeft de voorzitter van de Kath. Arbeiders Beweging, de heer A. C. de Bruijn, gisteren op de Verbonds- raadsvergadering in Baarn vrijere lo rn gevraagd. De materiële positie-, van - arbeiders bedienden is sledhter geworde-n, meende hij. De lonen zijn. minimaal feitelijk beneden het minimum gedrukt door de 5 pet consumiptiebeperking. Merkwaardig genoeg worden de arbei ders in sommige kringen nog benijd hun lonen en hun „sociale zeker heid", maar er worden tegenwoordig wel andere geluiden gehoord, ook werkgevers, die wel weten „dat de arbeider geen reserves heeft" en over niets beschikt dan over zijn armen. De officiële budgetcijferc van hét prijs verloop zijn de laatste maanden bevre- diend, maar we zijn er nog niet, aldus de heer De Bruijn. En hij herinnerde de duurdere spoorkaartjes en kran en aan de tariefsverhogingen van electrieiteit en ziekenfondspremie. De werkloosheid geeft reden tot bezorgd heid. En met de P.B-O. gaat het ook wens Zo kopit er in de groot- metaalindustrie blijkbaar geen bedrijf schap omdat de werkgevers van de Metaal'bond niet willen, Engels schip vlot en weer vast De sleepboten Ganges en Blankenburg hebben gistermiddag om ruim vier uur ht Engelse s.s. Radimar, dat op de Maas vlakte bij Hoek van Holland is vastge lopen, vlot gebracht. Maar even later 'begon de Engelsman hevig te stoten en tien vóór vijf zat de Radmar weer de grond. Gisteravond kon er geen nieuwe poging worden ondernomen, omdat het water viel. Vanmorgen vroeg bij hoog water pro beerden de sleepboten het opnieuw. door het ruwe weer kon men geen verbinding met het schip tot stand bren gen. Het wachten was dus weer op hoog hun eigen politieke organisaties beschikken. Te veel toegeven aan het betrekkelijk gei. ringe aantal rechter-vleugelaars kon, op den duur, wel tot niet-begeerde conse quenties leiden. De katholieke arbeiders hebben ge toond, bekwaam te zijn om met succes hun sociale organisatie te leiden; het kost hun, eventueel, weinig moeite óók een politiek orgaan te stichten en in stand te houden. In dat geval zouden heel wat meer van hun mannen in publieke organen zitting hebben, dan thans het geval is. Men diene in de politieke sec tor waarde te hechten aan het spreek woord van de tijdig gewaarschuwde man." Ministersposten Eerder had de heer De Bruijn in deze rede (gehouden in Baarn op de Ver- bondsraadsvergadering van de K.A.B.) nog gezegd: „De vraag mag worden ge steld of het langer verantwoord is, dat geen van de ministers voortkomt uit de kringen van de arbeiders. In het pas af getreden Belgische kabinet zaten er vijf." Een lekkere, „warme" trui... In Amerika worden op het ogenblik truien verkocht, die in meer dan nor male mate voldoen aan de eigenschap pen, die de liefhebbers eraan stellen. Wanneer deze kledingstukken n.l. in de buurt van vuur komen, vliegen ze in brandEn meer dan één drager van deze truien heeft ervaren, dat zijn nieuwe pullover t met een knal ontplofte, toen hij een sigaret op stakDe New Yorkse politie heeft reeds vele rapporten over dit fabri- caat ontvangen. Het is uit een slecht soort kunstzij vervaardigd. Men ver moedt dat de truien door marskra mers aan de man worden gebracht. Nootdorp. H. J. Visch, zendings predikant, p.a. Hervormde pastorie Winssen (Gld.) stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken 1: te De Bilt (U.) L. Hoor weg Jr te Haarlem en H. A. L. v. d. Lin den te Utrecht. Beroepen: te Amsterdam (wijk 14) B. Timmer te Den Haag-Oost; te Vriezen- veen H. J. ten Brink te Den Haag-Loos duinen. Bedankt: voor Leeuwarden-Huizum (vac.-dr J. C. R. van Loon) H. Pol te Boskoop. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Breukelen A. J. Mog- gré te Zevenbergen; te Musselkanaal- Tweede Exloërmond J. F. Heij te Hasselt. Advertentie Aanhoudende $j Ge hebt kou gevat, gij hoest 1 en een scheurende pijn be- H klemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaar- li; lijkten prikkelende slijm met jL AKKERS ABD'JSIROOP Prof. Dooyeweerd sprak over federalisme Op conferentie van A.R. studenten In het Geref jeugdcentrum De Witte Hei is in het afgelopen weekeinde de jaarlijkse studentenconferentie gehouden onder auspiciën van het Centraal Comi té van A.R. kiesverenigingen, zoals gisteren in het kort reeds meldden. De ccnferentie, die onder leiding stond de heer E. van Ruller* heeft zich bezig gehouden met een aantal politieke vraag stukken. Het Eerste Kamerlid de heer H. Algra had zich bereid verklaard vragen te be antwoorden. Hij had het daarmee druk genoeg, want de studenten sadden vragen. De grijze professor dr P. A. Diepen horst, heeft de studenten teruggevoerd naar het verleden. In zijn rede „Enkele grepen uit de geschiedenis van de A.R. partij" heeft hij met zijn grote kennis van zaken van de parlementaire ge schiedenis figuren als Kuyper, Lohman, Schaper en Heemskerk weer doen leven op interessante wijze de problemen die tijd behandeld. Tal van voorval len uit vroeger jaren werden naar 1 gebracht en mee door de wijze waarop werden voorgedragen, boeiden studenten ongemeen. Van geheel ander karakter was weer rede van prof dr H. Dooyeweerd, die handelde over „De strijd om het s reiniteitsbegrip in de moderne rechts- en staatsleer". Prof. Dooyeweerd bleek allerminst enthousiast voor het federa lisme. Hij meende dat de wereld ei mooier van zou worden. Ook bij federa lisme zullen de grootmachten hun over heersende positie behouden. De omstan digheden kunnen echter zodanig zijn dat het de plicht van de staat is, door fede- ralisatie het welzijn van het volk te be vorderen. Daarom wilde hij loyaal tegen over het federalisme staan. Een wereld staat is echter het donkerste dat spr. zich kon voorstellen. Het lied der aethergolven WOENSDAG 16 JANUARI 1952 HILVERSUM I. 403 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- iek 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 91.' Gram 9.50 Voor de huisvrouw VPRO: 10.01 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de huisvrouw ".30 Gram 1045 Voor de vrouw 11.00 Grarr 12.00 Voordracht 12.15 Dansorkest 12.38 Dans- •kest 12.55 Kalender 1.00 Nieuws 1.15 Instru- [elspel 2.00 Gesiproke tret 2.15 Jeugdconcert 3.0< 6 20 Interview 6.30 Actualitei' jeugd VARA: 8 00 Niei mentaar 8.15 Promenade-Orkest Vn. die men schuwt", hoorspel 9 sbouworkest en soliste 10.25 ..T 1 nevelvlek", causerie 10... wartet 1100 Nieuws 11.15—12. HILVERSUM H. NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 E. dag 7.30 Zenderslulting 9.00 10.30 Morgendienst 11.00 l_ Instrumentaal de zieken 9.30 Gra Gram 11.20 „De d'Orleans", hoorspel 12.00 Sopra~. volksmuziek 12.59 Klok- .1.13 Protestants Interker kelijk Thuisfront 1 20 Harpmuziek 1.50 Rege- Cathérlne piar elsjes 3.00 Marinierskapel de jeugd 4.30 Zendersluiting 6 30 Orgelspel 7.00 HstOI3.4fl 6.00 Nieuws 6.15 Pianodi 36 het in de kampong met zindelijkheid en hygiëne „mijn huishoudster is, geloof ik, al twintig jaar Toen ze aankwamen in de kampong was het gesteld was, wist ze maar al te goed! en nog ongetrouwd." in en vooral rondom kokkie's kleine doch feeste- De kinderen kwamen ogen te kort, om alles De ander glimlachte. lijke woning vol gasten, wel vijftig of zestig, te bekijken en monden, om te proeven. Toen „Sarina heeft een knap gezichtje. Ze heeft iets Allen hadden het gebruikelijke geschenk in geld ze weg gingen, kregen ze twee ingepakte scho- aantrekkelijks. Dat weet ze zelf. Haar moeder meegebracht, een of anderhalve gulden. Nu ble- tels mee naar huis. Kokkie wou zelfs de prach- heeft haar dat goed duidelijk gemaakt. Daarom ze de ganse dag en nacht eten en drinken, tige schotel met de grote oedang daar nog bij- moest ze huishoudster worden by de Blanda. R. JONKHEID Mocht vroeg of laat merkbaar worden, dat jij plannen maakt voor een huwelijk met een Hol landse of Hollands-Indische vrouw, dan zul je zien, hoe snel Sarina van jouw toneel ver dwijnt." Dat kon Flip niet geloven. Hij wist te goed, hoe verlegen en hoe bescheiden Sarina was. muziek maken en dansen. Ze konden er op kenen, de volgende morgen bij het naar huis gaan ieder een stuk koek en een gekleurd bord als aandenken mee te krijgen. De bruidegom was een dunne jongen met smal le sóhouders en een lenig lichaam, mager en licht gespierd en niet ouder dan achttien of ne gentien jaar. Het bruidje was een kind van hoogstens veertien, met een goedig rond ge zichtje en domme oogjes. De feestdis was rijk voorzien. Er waren wel Ken vwhaal dat elndlirt. als oorlog 1940 beitel dertig verschillende soorten eigengebakken vnpopn vnaar dat wildp mevrouw niet toestaan £^1* C.A "c 'a"sc koekjes en een massa schotels in grote verschei- Ontfetoeen en verzadied eineen de feestean- u vadarla?d- Na aankomst moest zijn collega denheid, kunstig opgemaakt en keurig versierd pprf naJl huig Z1°^ m z'j? f5ezin installeren. Daarna het be- met groene en donker gekleurde blaadjes stuk- g Wel hoe h'b je >t gisteren gehad? Volge- pog^rin comaft t^koSen^met Se^Dit al jes blanke cocosnoot en kleine gekookte dieren. t thuis gekomen?" vroeg Flips collega de fes £ostle mtestensof Ün Va„' meest garnalen. Ikan, oedang, ajam en klap- „niipnrie Aao I Kostte minstens zes of zeven weken. Dan nor Cvic oomoion iH« nr, cocos) vormden dp volsenae aag. de brievenmail van Nederland naar Deli, drie cocos) vormden de >>Ik t zo g Hoe heeft jouw kroost het weken. Hy kon dus rekenen op tien weken mis- laktGoed eeslapen? XVIII. Weer brieven en nog een telegram. Flip begon te berekènen, wanneer het belang rijke bericht uit Nederland hem kon bereiken. Om te beginnen was er de lange zeereis Er was een schotel bij, waar als hoofdversie ring een grote reuzegarnaal bovenop lag met allerlei garneersels daar omheen en die daar door in bijzondere mate de bewondering van de kinderen gaande maakte. „Oh...!" riepen ze. „Grote oedang!'' vannacht gemaakt? Goed geslapen?" schien negen. ..Helemaal niet onpasselijk geweest." Als er nu maar niets tussenbeide kwam! Eu- „Dan hebben ze flinke magen. ropa werd zo onrustig. Italië scheen lust te krij- „Jy had zo iets nog nooit bygewoond, wel?" gen, de Middellandse Zee te beheersen. Als de Nooit. Maarre... wat een jong bruidje, com- vaart door het Suezkanaal onmogelijk werd, zou het zeker drie maanden duren, eer hij bericht snigingslevtI 3-ram 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws 8.10 Com- nentaar familie-competitie 8.20 Concertge- "'1st 9.10 „De nieuwe Bijbel- 10 00 Geestelijke liederen vertaling ger paal Evangelisch 10.40 Gram 10.45 Avondoverdenking Nieuws 1115 Gram 1120 „Hoe zit da- mijn kind?", causerie 11.35—12.00 Gran ENGELAND. BBC Home Service. 330 2.00 Nieuws 2 10 Reportage 2.30 Lichtt ziek 3.00 Voor de scholen 4.00 Hoorspel 4.39 Hoorspel 5.00 Gram Voor de kinderen 7 Lichte mu; Nieuws 10.15 "Causerie 10.30 Lichte muz 10.55 Hoorspel 1155 Verslag V.N. 12.00 Niet ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 r 12.00 Mrs Dale' lagboek 12.15 Lichte ziek 12.45 Voordracht 1.00 Orkestconcf Voor de jeugd 2.45 Voor de kinderen 3.0 Voor de vrouw 400 Orgelspel 4.30 Voor d soldaten 4.45 Arbeidersorkest 5.15 Mrs Dale', dagboek 5 30 Lichte muziek 6.00 Orkestcon cert 7.00 Orgelspel 7.15 Voor de jeugd 7/" Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Snort 8 30 Dam lek 9.00 Hoorspel 10.30 recital 14.20 Gram 11.45 Nieuws BRUSSEL. 484 m. ssementsorkest 1.00 Nieuws 1.1(. 5 00 Nieuws 5.10, 5.45, 7.45 Nieuws 8.00 Gram :-orkest en soliste 9.30 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram 10.55 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.15 Instrumentaal kwint 12 34 Instrumentaal kwintet 12 50 - Koers' 4.45 Gram 5.00 Nlei dek 5.30 Causerie 5.40 Gi spreking 6.00 Barit< 5 50 Boekbi >lano 6.30 Voor c Gram 7 50 Radio pleet nog een kind! „Inlandse meisjes trouwen zo jong. Er zijn kon Verwachten. Kokkie was vreselijk vereerd. Ze wilde nonja wel bruidjes van negen of tien jaar, die door Gelukkig liep het mee. De dreigende buien en vooral de kinderen volstoppen met lekkers, haar echtgenoot in een slendang gedragen wor- aan de internationale hemel beperkten zich voor- Mevrouw durfde dit met beletten, maar zal den." lopig tot dreigen, met angstig hart, want al dit lekkers was niet (Een slendang is een^ grote doek, waarin de Regelmatig kwam de mail binnen met brie ven uit Nederland, ook voor hem. door kokkie zelf gereed gemaakt. Daar hadden moeders haar kinderen dragen.) alle buren en buurvrouwen aan geholpen. En hoe „Maar, mijn huishoudster," aarzelde Flip, (Wordt vervolgd Vele lijders aan Rhenmatlsche Pijn zitten zichzelf ln de weg. En hun pijn maakt ze ook tot plaag van hun omgeving. Maar waarom zoudt ge bij de pakken neerzitten Er is toch Kruschen Salts minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, luist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aansporing op de bloeds omloop te ontwikkelen, waardoor voor komen wordt dat pijnverwekkende zuren en andere onzuiverheden zich gaan vast zetten en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak. Kruschen t acht vele tien duizenden lijders aan rheumatlsche pijnen ooi en Kerk Het gebed aan taiel „Is het, als u thuis eet, by u gewoonte aor en na' tafel te bidden en te danken of niet?" Deze vraag heeft het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie onlangs aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking en over het gehele land verspreid, gesteld. Dit zijn de resultaten: 64 procent van alle volwassenen bidt en dankt gewoonlijk tafel; 32 procent doet dit niet; 4 procent gaf geen antwoord. Een positief antwoord gaven bij de Ge reformeerden 97 procent, bij de Rooms- Katholieken 93 procent, by de Ned. Her vormden 68 procent (29 procent niet). Daartegen antwoordden 87 van de hon derd mensen zonder kerkgemeenschap, zij voor en na tafel niet bidden en Dr v. Voorthuijsen in Beekbergen begraven In tegenwoordigheid van vele perso nen uit de kring van het buitengewoon lager onderwijs en mr H. J. Schölvinck als vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs heeft gistermiddag te Beekbergen de 'begrafenis van dx A. van Voorthuijsen, oud-hoofdinspecteur van het buitengewoon onderwijs, plaats gehad. Op verzoek van dr Van Voorthuijsen zelf heeft de plechtigheid een sober ka rakter gedragen. Alleen zijn dochter, mevr. M. G. Mauser-Van Voorthuijsen, heeft aan de groeve het woord gevoerd. Zij heeft haar vader geschetst als een man die zijn kinderen en anderen ge leerd had onzelfzuchtig te werken en die zich met volle toewijding aan zijn taak heeft gegeven. Na woorden van troost te hebben gericht tot haar moe der, heeft zij ten besluite het „Onze Vader" gebeden. Bisschop Dibelius: Kerk moet niets van het Oosten weten Tegen algemene dienstplicht in Duitsland Bisschop Debelius, het hoofd van de Duitse Evangelische Kerk, heeft in zijn blad Christ und Welt, na de reis van dr Niemöller stelling genomen tegen de politieke doelstellingen van de Sowjet- Unie. „Niemand moge geloven dat onze kerk zich in de armen van het Oosten zal werpen. Ieder van ons weet wat hy van de z.g. „progressieve" predikanten moet denken." „Onze kerk moet voor de vrede strij den", aldus dr Dibelius in dit artikel. „De kerk heeft de zekerheid dat de moderne oorlog, met zijn gevolgen van schrik en wreedheden, het einde van de beschaving zal betekenen. De moderne wapens laten niet meer toe, dat men zich afvraagt of een rechtvaardige oor log op het spel staat. Wie thans het eerst de wapens opneemt, maakt zich schuldig aan een misdaad tegenover de mensheid." „Onze kerk spreekt zich uit ten gun ste van de Duitse eenheid. Onze kerk kan het wederinvoeren van de algemene dienstplicht niet goedkeuren. Afschaf fing van de grenzen is juist en oordeel kundig. De Verenigde Staten van Europa, het plan-Schuman en soortgelijke pro jecten wijzen de weg die wij moeten gaan", aldus de Berlijnse bisschop. „Stedenvergadering" C.J.M.V. Zuid-Holland De prov. commissie Zuid-Holland van het CJMV organiseert op Zaterdag a.s. in het wijkgebouw VerwersdljK te Delft een zgn. Stedenvergadering, waar ds G van Leeuwen uit Den Haag zal inleiden het onderwerp: Wat is de Kerk? Na de gemeenschappelijke maaltijd zal de heer A. Jansen spreken over: De CJMV en de vragen van kerk en KARSOTE RUB Harkt v*» twc£. kanten teqe/t/k Opgraving van Tempel der koningin van Scheba Een dertigjarige Amerik. ontdekkings reiziger, Wendell Phillips, is uit Cairo naar Aden vertrokken, om een expeditie te leiden, die de tempel van de Koningin in Scheba te Mareb zal uitgraven. Mareb zou de hoofdstad van de Koningin van Scheba in Zuid Arabië zijn geweest. In oude tijden noemden de bewoners van deze streek zich: „kinde- :n van de maan." Wendell Phillips verklaarde, dat het werk 5 jaar duren zou. Een vroegere expeditie heeft verleden jaar ontdekt, dat Mareb thans uit ver schillende honderden „Acres (4047 m2) ruïnes bestaat, die onder het zand be dolven zijn. Gedeelten van tempels en gebouwen steken boven het zand uit. De ouderdom van de stad is onbekend, zij gaat waarschijnlijk terug tot de tijd van Abraham of nog verder. Twee mijlen buiten de stad bevindt zich een cirkel vormige ruïne, gelijkend op het Coliseum te Rome. Dit is de tempel (van de Koningin), die door de expeditie zal worden uitge graven. Wendell Phillips is voorzitter van de Amerik. stichting voor de bestudering in de mens, aldus Reuter. De expeditie bestaat uit vijftien Ame rikaanse, een Belgische en twee Egypti sche geleerden. Verder zijn er 12 koks en bedienden. Op de plaats van de opgraving zal men. honderden Arabieren in dienst nemen. David en Bathseba niet in Singapore De Mohammedanen in Singapore heb- benn aldaar de nieuwe film „David en Bathseba gezien en ze zijn er zeer over verstoord. Zo erg zelfs, dat er ernstige relletjes zijn ontstaan over de rolprent, die zeer binnenkort ook in Nederland gaat draaien. De Mohammedanen zeg gen namelijk dat David een profeet van was, maar dat de film hem toont als overspelige en een moordenaar. Op van de gouverneur is de vertoning van deze film nu stopgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2