3^1 tykum gtitectfé (ftftirant Amerika, Canada, Engeland, West-Europa staan schouder aan schouder Britse premier keert vier dagen later naar huis terug Nederland voelt niets voor hulp in de Suezzone Wist U DINSDAG 15 JANUARI 1952, BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementei Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting! Hoofdredacleur: D,. E. DIEMER CHRISTEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Voor Leiden en Omstreken Directie: F. DIEMER Twee en dertigste jaargang No 9329 Grootse huldiging van Commissaris Meijer Churchill sprak Ie Ottawa CHURCHILL heeft zijn verblijf in Amerika met vier dagen verlengd en zijn vertrek per „Queen Mary", van New York uit, is nu vastgesteld herinnerde op 23 Januari. Zoals reeds vermeld, voert hij momenteel besprekingen in Canada, waar hij het voltallige Canadese kabinet op de hoogte stelde van het verhandelde met president Truman. Tegen de achtergrond van dit alles staat het feit, dat de ministers van Financiën van negen landen, behorende tot het Britse Gemenebest vandaag de maatregelen gaan bespreken, die een bankroet en een ineenstorting van het sterlingblok moeten voorkomen. De Britse premier heeft nog een druk programma voor de boeg, waar hij a.s. Donderdag een gecombineerde zitting van het Amerikaanse Congres zal toespreken. En terug in Engeland, wacht hem onmiddellijk de heropening van het Engelse Lagerhuis. Aan een diner te Ottawa gaf hij als zijn vaste overtuiging te kennen, dat door ver enigd te zijn, Amerika, Canada, Engeland en West-Europa, de vrede zullen handhaven. In zijn toespraak te Ottawa, welke werd uitgezonden over de radio-netten van En geland en Canada, zeide hy o.m., dat Engeland voor geen enkele maatregel zal terugschrikken, nodig voor de hand having der solvabiliteit. Door vermindering van de invoer met 350 millioen dollar, poogt men het kwaad af te wenden. In geen geval wenst Engeland te leven op kosten van zijn vrienden en relaties, maar het wil, de tering naar de nering zettende, in eigen levensonderhoud voorzien. Hij wees erop. dat het Atlantisch Pact tot nu toe hoofdzakelijk gezien is, vanuit militair standpunt. Maar de opvatting over het Pact verbreedt zich tot die van een Noord Atlantische gemeenschap van vrije landen, die niet slechts handelen voor de defensie, doch ook voor het wel zijn en de vooruitgang van alle vrije vol ken. Het is om die reden, dat alles in het werk moet worden gesteld, om te komen tot een verenigd Europa, de vorming van een Europees leger, waarbij Duitsland is ingeschakeld. Hiervoor, aldus Churchill, wil ik mij met mijn gehele persoonlijkheid inzetten, maar zulks betekent niet, dat ik er aan meewerk, dat Engeland een deel van een Europese federatie zal worden. Wel staan wij tezamen met Amerika, schouder aan schouder, naast het Europese leger, en zijn Duitse elementen, onder het opper- Het nieuwe Belgische kabinet Sneller dan men verwacht had is de Belgische kabinetsformateur prof. Van Houtte er in geslaagd een nieuwe rege ring te vormen. Deze ziet er aldus uit: Minister-president: Jean van Houtte. Buitenlandse Zaken: Paul van Zeeland. Verkeerswezen: P. W. Segers. Buitenlandse Handel: Joseph Meurice. Binnenland: Ludovic Moyersoen. Justitie: Joseph Pholien. Onderwijs: Pierre Harmei. Financiën: Albert Janssen. Economische Zaken: Jean Duvieusart. Wederopbouw: Albert Coppe. Koloniën: André Dequae. Arbeid: Gerard van den Daele. Publieke Werken: Oscar Behogne. Landbouw: Charles Heger. Volksgezondheid: Alfred Detaeye. Landsverdediging: Eugen Degreef. De nieuwe mi nister nanciën, de heer Janssen, reeds minister in 1925 tijdens het kabinet Poullet-Van der Velde bevel van de N.A.T.O., teneinde aggres- e te keren. Toen hij de Canadese pers prees, omdat deze een belangrijke plaats inneemt on der de bladen van het Empire, maakte Churchill met een grapje excuus. Hij zeide: „Daar heb ik me een woord ge bruikt, dat hier niet geoorloofd is, maai ik neem het niet terugChurchill doelde op het gebruik van het woord „Empire", zich plotseling herinnerende, dat men in Canada liever van „Common wealth" spreekt. De Britse premier heeft, volgens A.P. de toezegging ontvangen, dat Canada binnen enige maanden na uitbreken van een eventuele oorlog divisie in Europa zal hebben, in plaats van een derde divisie. Vermelden wij nog, dat Churchill ge ïnstalleerd zal worden als lid van de „Society of Cincinnati", waarvan het lid maatschap beperkt is tot de naaste i nelijke afstammelingen van officieren, die in het leger der Amerikaanse revolu tie vochten. Churchills overgrootvader van moederskant, luit. Rueber Murray, diende onder George Washington. Bijna tafelgesprek verklapt1 Aan latere Reutertelegrammen ont lenen wij nog het volgende: Churchill aan. dat hij tien jaar ge leden op een kritiek tijdstip eveneens bezoek aan Canada had gebracht. Na het einde van de Boerenoorlog had Canada slechts vijf millioen thans had het er 14 millioen. Twee logen in de 20ste eeuw hebben de nomische machtsbalans van de oude wereld naar de nieuwe doen doorslaan, Europa zou de toestand niet te boven gekomen zyn, zonder de materiële morele steun van Canada en Amerika. Verslaggevers in de eetzaai hoorden tijdens de eerste gang van het diner een tafelgesprek tussen Churohill zijn Canadese ambtgenoot St. Laurent Per abuis waren de, voor de redevoe ringen bestemde, microfoons reeds in geschakeld. De politie verbrak de ver binding, toen het ontdekt werd. Daarop haastte de secretaris van de Canadese premier zich naar de perstribune met de ernstige waarschuwing, dat iedere correspondent die het gesprek zou pu bliceren, geen toegang meer zou hebben tot de perstribunes in parlement en bij de regeringsdiners. Eden. de Britse min. van Buitenlandse Zaken, is reeds Maandagavond uit Ot tawa naar New York vertrokken. Oor spronkelijk zou hij eerst vandaag afrei zen, doch de weersvoorspelling was ongunstig en de minister nam liever het zekere voor het onzekere. Eden wenste ten spoedigste in Londen te zijn met het oog op de Brits-Perzische betrekkingen. Vanaf New York zal Eden per vliegtuig verder reizen. Op zijn treinreis van Ot tawa naar New York, was hy vergezeld van generaal Sir Gerald Templer, die, naar men verwacht, naar Malakka zal worden gezonden. Wij willen Carlsen" Deense ambassadeur kon zich met moeite verstaanbaar maken Toen hij in Londen de held van de Enterprise decoreerde In een zee van licht, veroorzaakt door de schijnwerkers van film- en televisie camera's en flitslampen van persfotogra fen, heeft kapitein Carlsen gisteren in de Deense club te Londen van de Deense ambassadeur in Engeland het officiers kruis in de orde van Dannebrog ontvan gen. Deze onderscheiding staat gelijk met de titel van Ridder in Groot-Brittannië. Het enthousiasme van het publiek buiten, dat luid „Wij willen Carlsen" schreeuwde, was zo groot, dat de ambassadeur zich met zijn toespraak bijna niet verstaanbaar kon maken. De diplomaat prees in aller lei bewoordingen diens heldhaftige hou ding. Carlsen antwoordde: „Ik weet niet goed mijn gevoelens onder woorden te brengen en aanvaardt daarom alstublieft het eenvoudig: „Dank U" van een zee man". Na- de plechtigheid was Carlsen eregast aan een lunch. Hij werd o.a. voor gesteld aan prins George, de zoon van de koning van Denemax-ken, die militair at taché te Londen is. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse maritieme raad besloten heeft de Halaula Victory, een schip 7.607 ton, aan de Isbrandtsen Lines te verhuren, ter vervanging van de Flying Enterprise. De Halaula Victory werd 1945 gebouwd en is sneller en groter dan de Enterprise (6.711 ton). Critiek Te Mar del Plata (Argentinië) kwamen onlangs de acht vissersboten aa wai in October een moeilijke reis uit Oostende begonnen. Zoals bekend is zullen Miller vroeg zich af, de Nederlandse en Belgische emigranten gaan vissen voor een Argentijns op 27 December regeringsconcern. Op de foto: de opvarenden van de Auguste Natale, 1 geslaagde overtocht. I Een lid van de bemanning van de En- j terprise heeft te New York voor een onderzoek critiek geleverd Carlsens beleid. De bediende Samuel aarom de kapitein terstond naar de 1938 de coalitie-rege ring Spaak. Hij is tevens oud- voorzitter van de Belgische vereniging voor de Volkeren bond en maakt deel uit van het verscheidene int vereni- kabinet telt 8 Vlamingen en 8 Walen. Eén jas bleef hangen Verslaggevers, die op nieuws over de nieuwe Belgische regering wachtten, werden op het ministerie van Financiën te Brussel door een bode gevraagd, hun jassen aan te trekken. De jassen van ongeveer 40 verslagge vers hingen aan een lange kapstok in de hall van het ministerie. De verslaggevers gehoorzaamden plichtmatig. Eén jas bleef hangen. De bode nam deze op en terwijl hij wegwandelde zei: „U kunt ze weer terug hangen, dank U." De jas behoorde aan de vroegere mi nister van Binnenlandse Zaken, Maurice Brasseur. die ongemerkt het gebouw wilde verlaten en daar in ook slaagde. Vandaag beëdiging (Wij laten hier nog enige bijzonder heden volgen: Dit is de derde homogeen R.K.-regering sedert de verkiezingen van 5 Juni 1950. toen de C.V.P. de ab solute meerderheid in Kamer en Senaat veroverde. De nieuwe premier Van Houtte behoort tot de beste twee-talen kenners van België en is professor aan de universiteit van Gent en Luik. In 1950 werd als min. van Financiën in het kabinet van Pholien opgenomen, kringen van de C.V.P. vormde hij de schakel tussen de conservatieve democratische vleugel. Opmerkelijk is. dat Pholiën opnieuw in de regering is opgenomen en wel als minister van Ju stitie. Slechts twee ministers uit het vorige kabinet zijn verdwenen, namelijk Brasseur van Binn. Zaken en De Boodt van Wederopbouw). De nieuwe ministers zouden in de loop van de dag beëdigd worden. De Kamers Sanpaw Diasdag 22 Januari bijeen. Een nieuw geluid van Theodor Blank Duitsland wil ook wapentuig gaan fabriceren Doch alleen, indien het bestemd is voor het Europese leger Theodor Blank, de naaste medewerkerbetrekkingen tussen de verdedigingsge- Bondskanselier Adenauer, in defensie-meenschap en de zes N.A.T.O.-landen aangelegenheden, heeft een pleidooi ge-[zullen in een verdrag worden geregeld, houden voor een „productiegemeenschap Alle soldaten, zo verzekerde de Duitser van wapens" der zes Europese landen.Blank, zullen van meet af Europese sol- welke het voorgestelde Europese leger I daten zijn. Tengevolge van zyn bezoek zullen uitmaken. Zijn betoog hield in. j aan N e d e r 1 a n d, aldus A.P., waren de dat Duitsland weer toestemming zal I moeilijkheden over een gemeenschappe- krijgen om wapens te fabriceren. j lijke defensiebegroting voor het Euro- Voor zijn vertrek naar Parijs, waar hijpese leger vrijwel uit de weg geruimd, xn de besprekingen van het plan-Pleven I Aan Reuter ontlenen wij nog, dat al- zal deelnemen, verklaarde hij. dat de leen Duitse journalisten voor de confe- productie van wapens geregeld moet1 rentie waren uitgenodigd. Een conferen- worden door het supra-nationale gezags- tie over hetzelfde onderwerp zou later orgaan van het Europese leger. Deze voor buitenlandse verslaggevers plaats hoge autoriteit zal dan de productie over vinden, wanneer Blank uit Parijs terug de zes partners moeten verdelen. De Duitse expert achtte nationale wapen productie in het verband der Europese defensiegemeenschap uit den boze. De gemeenschap zou ook buiten de kring der partners van het Europese legers orders voor wapens kunnen plaatsen. De Een millioen ton staal voor Engeland dichtstbijzijnde haven is gevaren, toen het dek gescheurd bleek en de zee wee: bedaren was gekomen. De boot maakte toen blijkbaar nog geen slagzij. Andere leden van de bemanning schreven het scheuren van het dek toe aan het slechte stuwen van de 1200 ton piekijzer die het schip o.a. vervoerde. Hiervoor was Carl sen echter niet verantwoordelijk, i het kantoor te New York, dat hem orders had gegeven. Limburg heeft op het ogenblik last van de Maas, die buiten zijn oevers is getreden. Ofschöon de overstromingen nog geen ernstige vormen aannemen, bezorgen zij het wegverkeer toch veel ongerief. Eén dode. één zwaar gewonde Vrachtauto greep meisjes in Zevenaar Twee in de Didamsestraat te Zevenaar spelende meisjes zyn gistermiddag ge grepen door een vrachtauto toen zij on verhoeds overstaken. Het meisje wag op slag dood, het meisje P. werd zwaar ge- De 60-jarige landarbeider G. Vogel uit Warffum (Gr.) werd door de 23-jarige motorrijder J. K. G. uit Usquert aange reden, toen hij met zijn vrouw Warffum naar Usquert wandelde. De landarbeider was op slag dood. Omdat het geen partij wil kiezen tussen Engeland en Egypte OOK AAN NEDERLAND heeft Engeland gevraagd mee te werken aan de bescherming van het Suezkanaal, zo kan thans worden gemeld. De Britse ambassadeur in Den Haag heeft gisteren een desbetreffend verzoek, dat, zoals wij meldden, voorts aan de V.S., Noorwegen en Frankrijk zou worden gericht, aan de Nederlandse regering overgebracht. Hoewel nog geen officieel antwoord is gegeven, werd in gewoonlijk betrouwbare bron nen vernomen, dat Nederland hier niets voor voelt. Ons land zou vooralsnog niet van plan zyn technisch marine-personeel of vrij willigers te zenden, omdat het niet de schijn wil wekken, partij te kiezen in een Kleermakerszoon Robert wil koning worden De „President Robert", het onder Libe- j aanse vlag varende jacht waarmee de Maastrichtse notaris Q., het Haagse kleer makersgezin L., de vroegere Heerlense leraar Ross en enige anderen zich in de >r van 1951 te Ostende inscheepten, nu in Tanger en heeft er veel aan dacht getrokken. Het Frans dagblad Franc-Tirexxr schrijft dat de 27-jarige kleermakerszoon Robert L. besloten heeft zich te laten benoemen tot president of.zich te laten kronen tot koning van een eiland, dat hij in de buurt van Djakarta zou hebben gekocht. Aan boord van het prachtige jacht bevin den zich zestien passagiers, onder wie verscheidene jonge vrouwen van grote schoonheid, aldus het blad. Men mag „president Robert' slechts in de derde persoon aanspreken of door tus senkomst van een van zijn twee adjudan ten. Een Nijmeegse musicus zou een volkslied hebben gecomponeerd, dat door een jonge man aan boord op de fluit wordt gespeeld en veel wegheeft van het Harry Lime-thema geschil tussen twee landen, met welke Nederland in vrede leeft. Gistermiddag heeft de ministerraad zich hiermee bezig gehouden. Engeland heeft het verzoek tot bovengenoemde landen gericht, om dat deze tot de voornaamste gebruikers van het Suezkanaal behoren. De ge vraagde hulp zou moeten bestaan uit technici, loodsen, havenarbeiders en n gelijk oorlogsschepen. Engeland wijst op, dat zijn soldaten het werk van stakende Egyptische arbeiders hebben moeten overnemen. Het wordt nu billijk geacht, dat de V.S., Frankrijk, Noorwe gen en Nederland hierin zouden helpen. Van Nederlandse zijde vestigt men echter de aandacht op het feit, dat de kwestie ivan aanzien verandert, omdat Engeland jin conflict is met Egypte, i Intussen duren de troebelen in de iSuenone voort. Truman benoemt Draper tot reizend ambassadeur President Truman heeft William Draper Jr. een New Yorkse bankier, benoemd tot reizend ambassadeur in Europa. Zulks op grond van de wet op de wederzijdse veiligheid. Hij is de opvolger van Charles Spofford. die af treedt nadat de N.A.T.O.-conferentie te Lissabon gehouden is. Draper krijgt de titel van „speciaal vertegenwoordiger" in Europa. Hij vertegenwoordigt dus de Amerikaanse regering en is speciaal ver antwoording schuldig aan Truman. Waar wij hier toch zinspelen op de conferen tie van Lissabon, wijzen wij erop. dat nog steeds geen definitieve datum kan worden vastgesteld. Eerst dient de Franse regeringscrisis te zijn opgelost. Echter wordt 16 Februari als het meest waarschijnlijke tijdstip beschouwd, dat de Raad van plaatsvervangers der N.A.T.O. bijeenkomt Strijd tot totale ondergang of algehele overwinning Vanwege de Algemeen Vertegenwoor diger van de republiek der Zuid-Moluk- ken werd ons het volgende toegezonden: Met het bericht van de overgave van zes leiders der Republik Maluku Selatan heeft de Indonesische Regering voor de eerste maal eerlijk toegegeven, dat de strijd in de Zuid-Molukken nog lang niet afgelopen is. De grote aanval op Ceram met vlieg tuigen, oorlogsbodems en transportsche pen (KPM-schepen> in Juli 1951 vergeefs ingezet met de bedoeling om Ceram op 17 Augustus geheel te bezetten, daarna in toenemende hevigheid voortgezet met bombardementen, ja zelfs met misbruik van Rode Kruis merktekens, vond haar climax in een aanval met plm. 15 batal jons Apri-troepen op 18 December om Ceram de 27e December 1951 nog te kun- ?n inlijven. De hospitalen in Ambon, Makassar en Java zijn volgepropt met Apri-gewonden. De bezettingstro pen op Ambon gedra gen zich beestachtig. Naast het bekende rampokken, ontvoeren en onteren zij jonge meisjes en vrouwen: zelfs -1e echtgenote van ds M. werd lastig geval len. omreden zij een Nederlandse is. Militair- en Civiel R.I.-bestuur in Ara bon staan hier machteloos tegenover. De Missie van de Zuid-Molukse Rege ring, die nu in arrest is gehouden door de Nederlandse autoriteiten in Nieuw- Guinea, verklaart, dat de strijd in de Zuid-Molukken met of zonder hulp van democratische landen wordt voortgezet tot een totale ondergang of een algehele overwinning. Sowjetplan verhuist naar „de" commissie Veiligheidsraad arbiter tussen Tunis en Frankrijk De Westerse Grote Drie hebben giste ren in de „politieke commissie" van de V.N. voorgesteld, het nieuwe plan van Wisjinsky inzake atoomcontröle naar de ontwapeningscommissie te verwijzen. Zulks tezamen met andere nieuwe voor stellen. De commissie moet binnen 30 dagen bijeenkomen. De Nederlandse afgevaardigde, Von Balluseck, zeide, dat hij tegen het Russische plan zou stemmen. De verga dering werd tot heden verdaagd. Intussen heeft de Tunesische regering de Veiligheidsraad verzocht, haar ver zoek om volledig zelfbestur in overwe ging te nemen. Zoals men weet, zyn de onderhandelingen met Frankrijk afge broken. De Arabische landen zullen de Tunesische klacht steunen. Het secre tariaat van de V.N. heeft de klacht aan de Franse delegatie doorgegeven, aan gezien de buitenlandse betrekkingen van Tunis via Frankrijk lopen. Er is overigens weinig kans. dat de klacht in de Veiligheidsraad zal worden behan deld. In Tunis vonden demonstraties Onbekende schonk reddingstation aan Noordwijk aan Zee Nieuwe reddingboot zal Kurt Carlsen heten Ter inleiding van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië over het Uniestatuut heeft de Regering in „De Wittebrug" in Den Haag een ontvangst gegeven. De leider van de Indonesische delegatie, prof. Supomo, in gesprek met minister Stikker. DAT de onlangs in de Maas bij Ste- vensiweert gevonden kosttoare zilveren beker uit de Romeinse tijd op 22 Jan tijdens een lezing in het Kunsthistorisch Inst. te Utrecht voor het eerst zal wor den tentoongesteld. Terwijl Churchill te Ottawa verblijft, DAT verenigingen van burg. en mil. de besprekoingen plaats vinden met hogere amtbenaren in Utrecht bijeen de Canadese premier St Laurent, komt zijn geweest om te spreken over een het bericht, dat Amerika aan Engeland j actie voor een beter pensioen voor hoger de levering van een millioen ton staal zou personeel. hebben toegezegd. Het is afkomstig van| DAT de ra>d w„d, hypotheek van f 25.000 verstrekte om de 9 ton kostende bouw van het nieuwe hotel Haarhuis aan het Stationsplein mogelijk te maken (waarvoor de Mar shallhulp 4V4 ton schenkt). DAT de bevolking van Arnhem vorig jaar met 2360 personen toenam 148-422. en er 3.000 woningen tekort zijn. positie een aanmerkelijke verbetering ondergaan en het, op 4 Februari ingaan de, distributiestelsel soepeler worden toe gepast. Feitelijk is er sprake van een overeenkomst, waarbij Engeland en Ame rika gedurende 1952 hun staal, tin en aluminium zouden delen. Terwijl Enge land staalt krijgt, zal Amerika aluminium en tin van Malakka ontvangen. De Ver. M Staten zouden beginnen met 20 000 ton DAt °e ®ur« Verdedi- tin te kopen. Aan Ass. Press ontlenen wij lkast«1 nJLB'"*~ nog. dat Amerika in 1951 een record-1 veld) voortaan Stafschool Beechermmg staalproductie bereikte van 105 milliardBevollang heet. ton. Vermelden wij nog, dat óók Eden DAT de snel groeiende Bond aan de besprekingen te Ottawa deel-j Slagerspatroons op 23 Jan. een b.g. alg. neemt vergadering houdt in Utrecht DAT ir J. M. Matthijsen, dir. van P van Vlissingen's katoenfabr. te Hel mond, benoemd is tot voore. van het Ned. Inst- voor Efficiency. DAT op de onbewaakte spoorwegover gang te Echt gisteren de kar van boer J. P. uit Maasbracht door een sneltrein ge grepen werd. doch de boer slechts licht werd gewond. DAT er volgens ingewijden 40 mijnen vegers in ons land zullen worden ge bouwd voor eigen en Amerik. rekening, en deze laatsten dan In 't hulpverlenings programma aan ons land ter beschikking worden gesteld. DAT de Stichting voor de Landbouw aan minister Mansholt nadere voorstellen heeft gedaan over een verhoging prijs van suikerbieten. DAT het Tweede Kamerlid Nederhorst (PvdA) aan minister v. d. Brink heeft gevraagd waarom van het oud ijzer het welk bij het slopen van het passagiers schip Volendam zal vrijkomen de helft zal mogen worden uitgevoerd terwijl eer verbod voor de export van schroot be staat. DAT tien Ned. journalisten in Londen zijn aangekomen om als gasten van ministerie van Buitenlandse Zaken Britse burgerlijke verdediging te bestu deren. DAT de Beverwykse jeugdraad als Ned. primeur een „Jeugdorakel" heeft ingesteld, waarin deskundigen van ver schillende richtingen vragen beantwoor- :n in een openb. samenkomst. DAT 7 van de 8 pinken (jonge runde ren) van de veehouder W. v. V. te Maartensdijk CU.) plotseling aan ver giftiging zijn gestorven. DAT met het toezicht op de bedrijfs vereniging Noord-Nederland waarschijn lijk zal worden belast W. H. Segaar te Bussum. DAT de chef de bureau van Scheve- ngen-radio te IJmu-iden. J. v. d. Berg, op 50-j. leeftijd gedurende zijn werk zaamheden is overleden. DAT het Kon. Instituut voor de Tro pen te A'dam vorig jaar ruim 64.000 be zoekers heeft getrokken (4000 i dan in 1950). DAT bij de behandeling van meineedzaak in een echtsoheidingspi dure voor de A'damse rechtbank zowel de getuige. G. W. H. als de verdachte, de 26-j vtouw J. H-, zijn gearresteerden tegen de vrouw 6 maanden werd ge- eist. i dit ja: DAT in de eerste week aan mond- en klauwzeer runderen, 25 kalveren, 2 varkens, 21 biggen en een schaap. Een Nederlandse industrieel, die on bekend wenst te blyven, heeft de ko ninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Readingmaatschappy verblijd met een gift, bestemd voor de uitrusting van een compleet reddingstation te Noordwijk a. Zee, t.w. boothuis, motorstrandredding- boot met daarbij behorende wagen en waterdichte tractor. De schenker is tot deze daad gekomen onder de indruk van de moed. getoond bij de redding van de opvarenden van de Flying Enterprise, de hardnekkige pogingen om het schip te behouden en de onversaagde plichtsbetrachting van ka pitein Kurt Carlsen en stuurman Kenneth Minister Van den Brink bij Theodor Heuss Minister Van den Brink, die in Bonn besprekingen voert over een verdere vrijmaking van de handel tussen Neder land en West-Duitsland. zou ook ver scheidene fabrieken bezichtigen, o.a. de Bayerfabrieken in Leverkusen by Keu- in Opelfabrieken by Frankfort. Van daag zou hy ontvangen worden door de president Theodor Heuss. Ook al kuren in Rusland Zondag is Otto Muschke. premier van Oost Duitsland en Voorzitter van de. Christen Democratische Party in Oost-I Duitsland, voor een lange kuur naar de Sowjet-Unie vertrokken. De nieuwe molorreddlngboot van Noordwyk aan Zee, die de aldaar thans In dienst zijnde roeireddingboot zal ver vangen. krijgt de naam van de kapitein van de Flying Enterprise, Kurt Carlsen. Dank zij deze prachtige schenking is de Kon. N.Z.H.R.M. thans in staat ge steld haar laatste daarvoor in aanmer king komende reddingstation met mo dern reddingmaterieel uit te rusten. Een raadslid in Utrecht gearresteerd In Utrecht is beroering gewekt door de arrestatie van het raadslid mr J. \V. A. van E. Hy zou zyn aangehouden wegens schuldheling. Mr van E. is o.m. bestuurs lid van de Utrechtse vereniging Konin ginnedag. WEERBERICHT Westelijke wind De Bilt: In het Zuiden het land tUdelyk matige. Tot morgenavond verwacht ~T r rigens krachtige en langs da -wWaddenkust wellicht af e harde Westelyke wind. Ver- anderUjke bewolking met hoofdzakelijk in de Noordelijke provin cies enkele verspreide buien. Morgen over het algemeen minder hoge tempe raturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 8.41—16.59; maan op 21-48, onder 10-23. Op 20 Jan. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1