Frans offensief in Vietnam een Pyrrhus-overwinning Strenge censuur op berichten geeft de wereld een eenzijdig beeld ABDUSIROO Schaduwleger om aggressie te keren, goedgekeurd Ok roil zekerheid Chefarine ,4 2 WOENSDAG 9 JANUARI 1952 (Van onze correspondent Alfred van Sprang) HANOI (Vietnam), Januari 1952, 'jfN MILITAIRE KRINGEN hier begint men langzamerhand te vrezen dat het met zoveel ophef bekendgemaakte Franse offensief van twee maan den geleden een pyrrhus-overwinning zal blijken te zijn. Het is sinds dat offensief namelyk niet meer rustig geweest. De volgelingen van Ho Chi Minh vallen bijna dagelijks Frans-Vietnamese posten aan. De wegen wor- c 2n onbruikbaar gemaakt door deskundig opgestelde hinderlagen. Er heeft in toenemende mate infiltra- 4 e achter de linies plaats, waarbij de immunisten er zelfs in geslaagd zijn tot cp tien kilometer afstand van Hanoi te omen. En een fel tegenoffensief van de Yietminh hebben de Frans-Vietnamese legers slechts met de grootste inspanning en ten koste van niet-gepubliceerde ern stige verliezen kunnen afslaan. Goed getraind Het wordt steeds duidelijker, dat men niet meer met een primitieve guerilla-activiteit van ongeregelde strijdkrachten te maken heeft, maar met een georganiseerd leger van goed getrainde en fanatieke soldaten, dat door China voortdurend beter wordt uitgerust. De wereld komt over de situatie Indo-China nu echter minder dan ooit te weten. Daar deze oorlog bijzonder im- pooulair is bij de Franse belastingbeta lers geven de militaire autoriteiten over het algemeen toch al zo weinig mogelijk prijs. Met generaal De Lattre de Tassig- ny nog steeds in Parijs zwjjgt men hele maal. Zelfs generaals met vier sterren hebben niet het recht met persvertegen woordigers te spreken. Alleen goed nieuws Er is bovendien een buitengewoon strenge militaire censuur op alle pers telegrammen. Deze waakt ervoor, dat geen nieuws naar het buitenland gaat dat in Frankrijk een ongunstige reactie zou kunnen veroorzaken. Zo weigert men bijvoorbeeld elke me dedeling over Franse verliezen (die ern stig zijn) door te laten, terwijl iedereen begrijpt dat er in een oorlog nu eenmaal aan beide kanten slachtoffers vallen. En de censuur gaat zelfs zover, dat ze ln de schaarse mededelingen van de officiële militaire woordvoerder (een tactloze Franse majoor die het vertrouwen van generaal De Lattre geniet) het rode pot lood zet. Toen deze kort geleden ver klaarde dat er gebrek aan verschillende Gangmakers in Huissen bieden excuus aan «Actie-kerkdeur" stopgezet Het actiecomité dat geijverd heeft voor de openstelling van de paterskerk te Huissen (Bet.) heeft in een brief aan de aartsbisschop-coadjutor, Mgr Alfrink, verklaard dat het iedere actie heeft stop gezet en dat het zijn verontschuldigingen aanbiedt. Volgens deskundigen blükt het oude volksrecht waarop Huissen zich be riep, niet te bestaan en het comité be seft thans dat door zijn daden het ker kelijk gezag is aangetast. Deze verklaring is vanmorgen huis aan huis in Huissen, Angeren en omgeving verspreid. In een toelichting verklaart het comité, dat deze beslissing geheel vrijwillig is genomen, zonder enige pressie. Geen dagvaarding meer voor kantongerecht? Deurwaarders zullen deel van inkomsten missen Om tijd en geld te besparen, heeft minister Mulderije hans in een west- ontwerp voorgesteld de kantongerechts procedure voortaan niet te laten begin nen met een dagvaarding die door een deurwaarder wordt uitgebracht, maar met een verzoekschrift dat op ongeze geld papier bij de griffie van het kan tongerecht kan worden ingediend. Op deze manier kunnen de partijen zonder hulp van anderen in contact met de rechter zelf de geschillen be slechten. Voor de inning van kleine geldvorderingen wordt dit reeds veel gedaan. Deze practijk zal nu echter, wanneer de Kamers er mee accoord gaan, worden uitgebreid tot alle kanton gerechtzaken waarin de tegenpartij niet tegen de eis in verweer komt. De za ken waarin de gedaagde wel in verzet komt, worden naar de rol verwezen. Hier wordt dan een verder onderscheid gemaakt De algemene regel is dat de zaak na het mondeling verweer van de gedaagde naar een afzonderlijke zit ting wordt verwezen om mondeling te worden behandeld. De gedaagden zullen na Indiening van het verzoekschrift door de eiser een aangetekende brief van de griffie met een afschrift van het ver zoek thuis krijgen. Dit betekent dat de deurwaarders de inkomsten voor het uitbrengen van de dagvaardingen zullen missen. Om hen te beschermen, wordt voorgesteld dat men voor het be roep van kantongerechtsgemachtigde minstens de kwaliteit van candidaat- deurwaarder moet bezitten. De bonafide rechtskundige adviseurs worden hier door gedupeerd. Om onbillijkheid te voorkomen zullen echter personen, die reeds op 1 September 1951 als kanton gerechtsgemachtigde optraden zonder candidaat-deurwaarder te zijn, hun be roep mogen blijven uitoefenen. Advertentie) Wakke lucht,°UP£N Vatbaar voor vochten tocht? Niet nodig de hele winter te hoostenl Neem bij de minste klacht de snel werkende, ver achtende, slijmoplossende, AKKERS w soorten oorlogsmateriaal was dat in het kader van het Amerikaanse hulppro gramma geleverd had moeten worden, is elk woord hierover uit de telegrammen geschrapt. Er heerst onder de Franse en buiten landse correspondenten dan ook grote ontevredenheid over deze censuur. Ze weerhoudt niet alleen Frankrijk, maar ook de rest van de wereld er van te weten, wat er nu eigenlijk precies in In do-China gebeurt. Waar het tenslotte de Amerikaanse belastingbetalers zijn, die op het ogenblik voor een groot deel de financiële lasten van deze oorlog dragen, hebben de journalisten alle reden om tegen het ernstige gebrek aan persvrij heid te protesteren. Tot nu toe zijn alle protesten echter tevergeefs geweest en blijft de strijd in Indo-China zich in een sfeei; van mis lichting afspelen. Taft als rivaal van Eisenhower Truman zou zich niet meer herkiesbaar stellen De bekende Senator, Robert Taft, Re publikein, verklaarde gisteren, dat hij door zijn partij voor het Presidentschap der Ver. Staten candidaat zal worden gesteld. Mits(er is een voorwaarde aan verbonden), alle beloften, die men hem gedaan heeft, ook tot uiting komen in de stemcijfers. Dit was dus het ant woord van de Republikein Taft op de mededeling van generaal Eisenhower, dat deze niet zelf een campagne voor zijn benoeming tot candidaat zal voeren, maar slechts ingaan op een veel duidelijker, scherper omlijnd beroep. Voorts is Taft van oordeel, dat hij op de politieke „Conventie" der partij, ke begin Juli te Chicago wordt gehouden, meer dan de helft van de 1200 stemmen zal krijgen. Derhalve zou dan de candi- datuur van Eisenhower nog slechts een theoretische mogelijkheid zijn. Er duiken steeds weer nieuwe geruchten op, dat President Truman zou hebben besloten, zich niet meer voor het Presidentschap herkiesbaar te stellen. In ieder geval heeft, volgens een Reuterbericht, de zitter van het nationale comité der De mocratische partij verzocht, de naam Truman niet op de candidatenlijst plaatsen van de vóórverkiezingen. In de aula van de Universiteit van Amsterdam vond gistermiddag de ere promotie plaats van de heer C. J. R. Versteegh, arts in Utrecht. De promotor, prof. dr B. W. Jongkees, overhandigt de bul aan de heer Versteegh, nadat deze bekende Utrechtenaar doctor honoris causa in de faculteit der genees kunde is geworden. Chr. aannemers gaan uit Raad van Bestuur Sombere voorspelling over de woningbouw De Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond wil op de kortst mogelijke termijn uit de Raad van Bestuur Bouwbedrijf treden. Op zichzelf stelt de Christelijke bond prijs op samenwerking in dit orgaan van de patroonsbonden, maar voorwaarde voot °en goede federatie is volgens de NCAB nog altijd de erkenning van de prin cipiële zelfstandigheid en van de gelijk waardigheid der deelnemers. En daaraan wordt volgens de Christelijke bond ge tornd door de algemene patroonsbond, die weigert de NCAB gelijkwaardig te Dit besluit genomen op de gisteren in Utrecht gehouden algemene vergade ring houdt in dat de bond nog dit jaar deel uitmaakt van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Verandert dit jaar de situatie ten goede, dan blijft de Chris telijke bond in de raad zitting houden. De algemeen secretaris drs G. J Sta pelkamp, gaf de financiering van de woningbouw en het droeve feit dat de huren nog altijd de sluitpost in het prijsbeleid uitmaken, de schuld er van dat zowel nieuwbouw als onderhouds werk afnamen en de werkloosheid toe nam „Voor de verkiezingen is er zeker geen verbetering te verwachten", was zijn sombere voorspelling Evenals de Chr. bouwarbeidersbond keuren ook de aannemers het bouwen in de vrije tijd, zoals dat in Culemborg gebeurt, ten sterkste af Talloze bouw arbeiders lopen zonder werk, terwijl anderen dagen van maar liefst 14 uur maken. Tweede Luthers rusthuis in Apeldoorn? De Vereniging tot oprichting en in standhouding van Lutherse rusthuizen, die reeds over Woudestein te Baarn be schikt, overweegt de stichting van een tweede rusthuis in Apeldoorn. Er zijn onderhandelingen gaande over de aan koop van een hotel. De koop gaat alleen door als er voldoende belangstelling voor dit rusthuis blijkt te bestaan en de uit te geven obligatielening, rentende 4% procent, slaagt. Om een formaliteit Halve ton geëist tegen gemeente Hengelo Een halve ton boete is gisteren in Almelo geëist tegen de gemeente Hengelo (Ov.) wegens het verbouwen van Ulo-school zonder vergunning uit Den Haag. „Een wonderlijke procedure" noemde Hengelo's raadsman het, slechts een formaliteit voorbijgezien verbouwing wa- al voorlopig goed gekeurd". Een gemeente-ambtenaar had vergeten de definitieve vergunning aan te vragen. Nadat het verzuim was ontdekt, probeer de men alsnog toestemming te krijgen, maar door allerlei omstandigheden duur de dit zo lang, dat een opsporingsambte- naai op een gegeven moment de over treding constateerde en doorgaf. Tegen de directeur van Gemeente werken. M. van D.. werd 500 boete ge- eist, tegen de architect D J. S. 400, tegen de aannemer G. L. F. 150. Gelijk men weet, is ook Apeldoorn om een gelijke zaak onlangs veroordeeld. Op het Vreeburg te Utrecht, bij de Jaarbeurs, zal een hotel met CU bedden worden gebouwd voor de fa Smits, exploitante van hotels aldaar. K.L.M. benoemde vijf onderdirecteuren Met Ingang van 1 Januari jl. zijn bij de K.L.M. vijf onderdirecteuren benoemd. Het zijn: V. H. L. Dubourcq (Westgroep), Th. M. van Erp (administratie), mr A. an Gelder (financiën), J. C. v. d. Kloot (Middengroep) en B. G. van Os in Delden (Oostgroep). Zy zijn thans reeds hoofd van de resp. diensten waarvan zij thans onderdirec teur geworden zijn. De heer Dubourcq is 44 jaar oud, werk te bij de K.L.M. in de Oost, in de West ons land, leidde van 1942 tot einde 1945 het bureau Brandstoffen van directoraat-generaal voor de Prijzen is sinds 1 Januari 1950 hoofd Westgroep van de K.L.M. De heer Van Erp is 38 jaar oud en ls directeur geweest van het algemeen zie kenfonds De Volharding in Den Haag. In 1946 kwam hij bij de K.LM. als chef van de administratie Nederland, en in 1948 werd hij hoofd Dienst Administratie. Mr Van Gelder is 48 jaar oud, kwam voor de oorlog by de Twentsche Bank ln Den Haag. werd daar in 1941 procu ratiehouder en ging in 1948 naar d« K.L.M. over als leider van de Dienst Financiën. De heer Van der Kloot, 41 jaar oud, is altijd by de K.L.M. in dienst geweest. Hij wordt belast met de leiding van het lijnbedrijf Europa, Afrika, het vracht- bedrijf en de bijzondere vluchten. De heer Van Os van Delden is 42 jaar, kwam in 1934 bij de KNILM, in 1938 bij de K.L.M. In de oorlog was hij in mili taire dienst, o.m. als adjudant vai gouverneur van Suriname. Sinds 1946 werkt hij weer bij de K.L.M., sinds 1917 als hoofd van het lijnbedrijf Azië Australië. Met deze vijf benoemingen is het tal onderdirecteuren van de K.L.M. ge stegen tot negen. Liefdesdrama in Nijmegen voor de rechter Wegens noodweer ontslag van rechtsvervolging? Ontslag van rechtsvervolging is gis teren voor de Arnhemse rechtbank ge vraagd voor de 21-jarige M. A. D., die ir een gevecht aan de Korenmarkt te Nij megen, waarbij hij door twee dronken mannen met een mes en een hamer werd bedreigd, een van deze twee met bajonet heeft gedood en de ander levens gevaarlijk verwond. De gewonde, de koopman W. M. G. was binnen komen stormen met de woorden: „Ik wil niet dat jij met mijn dochter gaat." De man was opgestookt door een zekere Langeslag, die wenste dat het meisie het eens zou worden met zijn broer. Toen op de bewuste dag in Januari 1951 bleek dat D. weer eens het meisje in contact was geweest, had Langpslag tot de koopman gezegd: „Wai ben jij voor een vent! Ik heb er we' 25 jaar voor over Samen waren de twee mannen de schoenmakerij binnen gedrongen, waai D. bij zjjn broer in dienst was. Nadat zij eerst de schoenmakerspatróon een krantenbezorger hadden verwond, vielen zij op' D. aan. Volgens de officier van Justitie handelde D. toen in nood weer. Daarom werd ontslag van rechts vervolging gevraagd. Wel eiste de offi cier echter tegen D. een maand gevan genisstraf wegens een eerder gepleegde diefstal van lood. Tegen de koopman werd een maand voorwaardelijk geëist. Uitspraak ove 14 dagen. Vier jaar geëist Oplichtster nog te lui om geld te halen Rond 50.000 van grijsaard in hotels verbrast Een „fantastische leugenaarster" - zoals het reclasseringsrapport haar noemde de 42-jarige vrouw J. S. uit Schiedam, die een 76-jarige textielhan delaar uit Rotterdam volkomen heeft geruïneerd door hem voor f50.000 op te lichten, hoorde gisteren voor de Rot terdamse rechtbank vier jaar gevange nisstraf tegen zich eisen. Zij had de grijze zakenman verteld dat haar overleden vader, die textiel- agent was geweest, bij zijn dood nog guote partijen textielgoederen uit het buiteinland verwachtte. „Ze moeten nog worden vrijgemaakt", zei ze, „maar voor het inklaren is veel geld nodig en dat heb lik niet". De handelaar wilde haar helpen, wanneer hij het recht van koop zou krijgen. De vrouw was echter nog te lui om het geld bij hem te komen halen en liet de grijsaard daarom gere geld op stations in Delft, Den Haag of Rotterdam grote sommen brengen. Samen met een Schiedamse koopman, de 49-jarige G F. S.. heeft de vrouw zo in 2Va jaar tijd f50 000 verbrast dure hoteli en op feestjes Tegen de koopman, die in deze periode bijna voortdurend dronken was, werd wegens heling 10 maanden geëist. Eveneens gens heling vroeg de officier tegen de 75-jarige moeder van verdachte, die snikkend in de rechtzaal zat, een maand gevangenisstraf Uitspraak op 22 Januari. Canadees stadje voor de helit afgebrand Bevolking geëvacueerd Gisteravond is de helft van het 3600 ïwoners tellende Canadese stadje, Sept lies, aan de St Laurence afgebrand. Van morgen vroeg laaide het vuur, dat men onder controle dacht te hebben, weer op. In een opslagplaats ontploften zuur- stofflessen ei. de vlammen sloegen der tig meter hoog. De brand dreigt zich nu uit te breiden naar verscheidene grote olietanks in de nabijheid. Met behulp bulldozers werpt men banken iw op om de brand in te perken, s geen bluswater, de St Laurence- baai ligt dichtgevroren. Er heerst temperatuur van 25 graden onder nul, aldus Reuter. De burgemeester van Sept lies heeft de noodtoestand afgekondigd. Ouden dagen en kinderen zijn in de afgelopen nacht geëvacueerd. Een ooggetuige verklaarde, dat giste- ;n in enkele minuten tijd een waren huis, een grote garage en een deel var het stadhuis in brand stonden. De hitte zo intens, dat men niet rechtop i hoofdstraat kon lopen. De mensen kro pen op hun buik langs de grond om hun huizen te bereiken en te redden, wat te redden vieL Kampen voor Koreanen in Siberië Verschillende berichten wijzen erop, it velen der Zuid-Koreaanse krijgsge vangenen in Russische kampen zijn te recht gekomen. Ooggetuigen hebben klaard, dat lange transporten Koreaanse gevangenen in de Siberische steden, als Irkoetsk, arriveerden, waarna werden doorgezonden met onbekende be stemming. Ook zouoden een paar duizend gevangenen naar een haven bij Wladi- wostok zijn gebracht. In het gebied van Archangel bevinden zich vier kampen Koreaanse krijgsgevangenen. Ds Niemöller heeit op thuisreis vertraging Van het erf van School en Kerk Studentencongressen. in Utrecht en Kampen BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk •roepen: te Klundert B. G. A. v. d. Wiel te Tholen; te Eek en Wiel G. Koerselman, zendingspredikant te Oegst- geest. Aangenomen: naar Braeside (On tario), United Church of Canada, dr P. de Jong, cand. te Gouda; naar Soest (vac.-E. Groeneveld) B. Maarsingh te Coevorden. Beroepbaar: F. Stehouwer, cand., Utrechtseweg 84. Zeist, J. J. van Raven- zwaay, vicaris, Schildwolde (Gr.) en K. den Hartog, vicaris, Deldenerstraat 122, Hengelo (Ov.). Geref. Kerken Beroepen: te Oude Pekela H. J. ten Brink te Den Haag-Loosduinen. Geref. Gemeenten Tweetal: te Veenendaal M. Ketterij te Alblasserdam en F. Mallan te Bruinisse. Eerste nieuwe A'damse school na oorlog Gisteren is de eerste paal geslagen voor de eerste permanente school voor gewoon lager onderwijs, die na de oorlog in Amsterdam (en wel aan de Sara Burgerhartstraat) zal worden gebouwd. Het is zelfs het eerste permanente ge bouw dat sinds bijna 20 jaar voor de gemeente wordt neergezet Prof. dr J. Clay 70 jaar Prof. dr J. Clay, hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, zal op 18 Januari 70 jaar worden. Als gevolg daarvan zal hij aan het einde van het lopende academische jaar af scheid nemen als hoogleraar. Prof. Clay publiceerde zeer veel over natuurkunde en philosophie. Dokter C. R. J. Versteegh kreeg A'dams eredoctoraat De viering van de jaardag van de Amsterdamse gem. universiteit droeg Ds Martin Niemöller, die gisteren uit gisteren een bijzonder karakter door het Moskou te Berlijn werd terugverwacht, verlenen van het eredoctoraat in de ge- is door het slechte weer opgehouden, zo neeskunde aan de bekende keel-, neus- is op de Ostberlijnse luchthaven bekenden oorarts C. R. J. Versteegh te Utrecht, gemaakt. Niemöllers vliegtuig niet verder dan Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland. Het was mogelijk dat het toestel naar Moskou terug zou keren om vandaag een nieuwe poging te doen om rechtstreeks naar Berlijn te vliegen. specialist op het gebied bronchoscopie. Promotor was prof. dr B. W. Jongkees. Voorlopig geen nieuwe landbouwscholen In Midwoud (N.-H.) is gisteren de 25ste lagere tuinbouwschool in ons land geopend. Voorlopig zullen geen nieuwe l Ouden-lagere land- of tuinbouwscholen meer J- m- worden gesticht. Kind gedood op onbewaakte overweg bij Oudenbosch Toen de trein die om 10 50 bosch naar Zevenbergen vertrok, de bewaakte overweg naderde in 't Groene- woud. stak plotseling het negenjarig! Tot onderwijzers aan Chr. scholen dochtertje van de familie Adr. de Hoon I hier ter stede zijn benoemd de heer W. op de fiets de spoorwegovergang over.ij. Janssen te Bussum en onze stadgeno- Het, kind werd gegrepen en op slag ge- ten, de heren A. W. W. Brusselaar en A dood. C. v. d. Roest. Vooruitgang der collectieve veiligheid Ver. Naties kunnen thans een beroep doen op haar leden, om troepen te zenden TE PARIJS heeft de „politieke commissie" der Ver. Naties met overwel digende meerderheid van stemmen het anti-aggressie-program der Westelijken goedgekeurd. Dit is dus het nieuwe, wereldwijde stelsel collectieve veiligheid, beogende elke toekomstige aggressie gezamenlijk te keren. De Ver. Naties worden gemachtigd, indien noodzakelijk, een beroep te doen op regionale strijdkrachten, waarbij dus inbegrepen de Noord- Atlantische troepen in Europa. Op alle leden wordt dus een beroep gedaan, speciaal geoefende en uitgeruste eenheden voor het „schaduwleger" der V.N. beschikbaar te stellen. Militaire deskundigen, verenigd in een nieuw V.N.-orgaan, zullen zich belasten met de organisatie en«opleiding. De overweldigende meerderheid van zal echter vandaag eerst worden gestemd. 51 landen heeft zich uitgesproken vóór Wij stippen hierbij nog aan, dat alle ge- de strekking dezer besluiten, welke ver- nomen besluiten in de „politieke com- vat waren in de bekende resolutie van missie" eerst in werking kunnen treden, Engeland. Frankrijk, Amerika en nog wanneer de Assemblée er haar fiat acht andere landen. Zoals te voorzier was, stemden de vijf communistische lan den tegen. India, Indonesië, Argentinië onthielden zich van stemming. Voorts verwierp de „politieke commi: Russische voorstellen. Deze hadden ten doel de ct voor collectieve veiligheid maar af te schaffen en voorrang te verlenen aan d( Sowjetresolutie, teneinde de Veiligheids raad in buitengewone zitting bijeen te roepen. Over de Russische voorstellen Zowel ln Kampen als in Utrecht wor den deze week studentencongressen ge houden. In Utrecht zijn theologen van alle universiteiten en hogescholen bijeen te luisteren naar en te spreken over uiteenzettingen betreffende „het ambt" en in Kampen vergaderen Vrijgemaakt- Gereformeerde studenten uit het gehele land om zich te bezinen op „gelovige wetenschapsbeoefening". Het interacademiaal theologen-congres ln de Domstad wordt georganiseerd door de Vereniging van Studenten in de Theologische Faculteiten in Nederland. „Het Ambt" wordt er behandeld door Geref., Lutherse, Oud-Katholieke en Ned. Hervormde theologen. In de eerste zit ting sprak dr J. L. Koole. Gereformeerd rredikant te Bloemendaal, over: „Het ambt in het Nieuwe Testament." Tegen over alle „misbruik van het apostolaat" hield hij staande dat het gebruik er van beperkt is („eenmaligheid van het apos tolaat"). Het apostolaat is met de laat ste apostel uitgestorven. In Kampen hebben H. H. Rookma- ker uit Amsterdam en dr C. Smit uit Laren gesproken over „Gelovige weten- leoefening". De heer Rookmaker r. erkte op dat de wetenschap, ook in Gereformeerde kring, dikwijls sterk wordt overschat, en dat Christelijke we tenschap „an sich" niet bestaat. Christus geeft Zijn volk nergens opdracht, de cul tuurwereld buiten Hem te veroveren. Daarom moeten wij niet trachten te be reiken om in de cultuur der wereld te gaan leven, of die na te bootsen. God vraagt ons slechts Hem te volgen, en dat kan betekenen aldus de heer Rook- i aker dat er tijden zijn dat wij ons moeten terugtrekken, of niets moeten doen. „Wij moeten ons vrij maken van de gedachte dat reformatie bestaat in het opwerpen van nog meer problemen". Ds J. Douma 55 jaar predikant Ds J. Douma, emeritus-predikant te Arnhem, die van 19161929 predikant is geweest bij de Geref. kerken hier ter stede, herdenkt morgen de dag, waarop hij voor 55 jaar het predikambt aan vaardde. Ds Douma .wiens vader predi kant is geweest te Rotterdam, werd 16 December 1874 te Drachten geboren, studeerde aan de Theol. Hogeschool te Kampen en werd in 1897 te Spijkenisse in het ambt gesteld. Hij diende de kerken van Alblasserdam, Leiden, Watergraafs meer, 's-Gravenhage-Oost en Arnhem, waar hij in 1938 met eervol emeritaat ging. Ds Douma heeft zich op allerlei gebied bewogen, schreef tal van stich telijke werken, gaf zich met name aan de Zondagsschoolarbeid en was een en andermaal lid van de Generale Synode. Hij is ridder in de orde van Oranje- Nassau. Ondanks zijn hoge leeftijd 77 jaar gaat htf nog geregeld Zondags uit preken. Duizend gulden voor Herv. Diaconie duizend gulden gecollecteerd ten bate de Diaconie der Ned. Herv. ge- Advertentie). 31) de enige in de hele straat. Hij reed op de fiets..." toen hij haar terugkerende kalmte zag en de De gastvrouw verliet de kamer. Annie zat al- Ze zwegen beiden. glans, die er kwam op haar gezicht. Hij had leen tegenover de vreemde heer. Ze voelde geen Toeri vroeg hij met rustige stem: „Juffrouw gevreesd, dat ze zou losbarsten in geklaag of wantrouwen, ze zag hoe welgemanierd en be- Van Meerlekamp, kan het mogelijk wezen, dat misschien in verwijten aan het adres van haar heerst hij was Maar de spanning werd haar bij- die brieven verduisterd zijn? Dat ook het tele- huisgenoten. Want nu doorzag hij het geval, na te sterk. gram verduisterd is? Er zijn vijf brieven ver- „Had uw verbintenis aan Flip van Warre de „Juffrouw Van Meerlekamp, de vraag, die ik zonden. Daarvan ontving u er twee. U hebt de instemming van uw ouders en van al uw huis- U moet stellen namens mijn collega Van Warre telegrambesteller in de straat ontmoet, dicht bij genoten?" vroeg hij voorzichtig. persoonlijk en betreft een intieme aan gelegenheid tussen U en hem. U begrijpt, wat Ik bedoel?" Annie knikte met een gebaar van: „Ga voort, als 't U blieft". ,,U hebt hem een paar maal geschreven. Hij Heeft die brieven beantwoord, bovendien nog en kele keren U geschreven en op..." „Twee keren. Twee in totaal." „Twee keren? Vijf brieven heeft hij U gezon den. En op..." „O, nee, nee, twee maar. Ik weet het zeker!" „Hij heeft mij een lijstje gegeven met de da tums. Hier hebt U het." Hij legde haar een stukje papier voor. Het was Flips handschrift, dat zag ze dadelijk. De eerste twee datums klopten. Maar de anderen? Ze bleef er op kijken, verwonderd, ontdaan „En bovendien op Uw verjaardag gram r huis?' K. JONKHEID „Ja. Ik geloof het wel Ik weet het niet. Wat denkt u? Vermoedt u iets?" „Ik vermoed, dat die brieven en dat telegram u onthouden zijn. Ik weet niet, door wie." Annie luisterde maar half. Ze dacht over iets anders. „Wat hebt u afgesproken met Flip?" vroeg ze. „Ik zal hem dadelijk schrijven, zodra ik iets weet." „Ja, doe dat! Doet u het dadelijk? Vandaag nog?" „Dat kan ik doen. Maar de oplossing is nog oorlof 1940 begint niet volledig." „U weet, dat zijn brieven zijn zoek geraakt. „Ik weet het zeker." Ik dacht, dat hij me losliet. Toen kon ik niet „Op uw verjaardag?" meer schrijven." „Ja, beslist. Op mijn verjaardag." „Dat is zo. Dat zal ik hem schrijven. Schrijft Een vnrh&al eindigt i verklaring. Ze keek hem aan met grote ogen. Wat tele- wachtte hij van haar? „Natuurlijk. Hij heeft recht op „Hier moet de oplossing gezocht worden, juf- Ik heb zo'n medelijden." ,Een telegram? Een telegram, zegt u? Nooit frouw Van Meerlekamp." Hij sprak bedaard. „Maar u zelf hebt het ook moeilijk gehad, ontvangen!" met een klank van zekerheid in zijn stem, die denk ik." Hij keek verbaasd. Wat moest hij hiervan den- haar kalmeerde, die de spanning van haar ze- „Ja. maar ik ben zo blij nu, dat Flip daar- ken? Die Flip was toch wel normaal? Toen nuwen verminderde. aan geen schuld heeft." vroeg hij plotseling: „Is uw adres misschien Ja, een oplossing. Maar voor haar besef was „Weet u niet, wie het zijn, die de schuld heb- veranderd?" de hoofdzaak van het geval al opgelost. De ben?" „Nee, niet veranderd. Maar... op mijn ver- schuld lag niet bij Flip! Hij had vijf brieven ..Nee, ik begrijp het niet." jaardag. een telegram Hoe kan dat? Ik heb geschreven. En een telegram gestuurd Arme „Toen u thuiskwam op uw verjaardag, ter toen de besteller in de straat gezien. Vlak bij jongen. Wat zal hij geleden hebben! daar zo WÜ1 de telegrambesteller nog in de straat was, huis. Ik kwam van mijn kantoor met een vrije alleen in Indië. hebt u niets bijzonders bespeurd?" middag. Ik herinner me dat heel zeker. Hij was De heer tegenover haar verwonderde zich, (Wurm vmvutuaj heeft gegeven. Indonesië heeft ditmaal niet vóór gestemd, maar zich van stem ming onthouden, omdat het geen stelling wil nemen in het conflict tussen Oost en West. De Amerikaanse afgevaardigde, Ben Cohen, verklaarde op een persconferen tie dat de bereikte resultaten een grote vooruitgang betekenen voor de zaak de collectieve veiligheid. Amerika zal z.ch krachtig verzetten tegen het streven, de volgende zitting der Assemblée bui ten New York te houden. Indien de leden dit wensten, aldus de Amerikaanse woordvoerder, zou de volgende zitting kunnen worden uitgesteld tot November, na de verkiezing van de Amerikaanse president. Onafhankelijke federatie van hoofdarbeiders Als overkoepelend orgaan voor de ganisaties van hoofdarbeiders die niet by de R.-K., socialistische of Christelijke bonden zijn aangesloten, is in Den Haag een federatie opgericht. Het initiatief ging uit van enkele organisaties die be horen tot de (liberaal gezinde) Neder landse Vakcentrale. Behalve deze bon den is ook de Nederlandse Bond var Technici aangesloten, terwijl de Neder landse Organisatie van Musici en Arris- ten hiertoe reeds in principe heeft be sloten. De federatie omvat 5000 leden. Voorzitter is A. F. Spanbroek en secre taris J. H. van Velzen, Fijnjekade 15, Den Haag. (Advertentie) Beier resuliaai mei 4 middelen iegelijk Chefarine „4" bevat 4 geneesmid delen, elk siuk voor siuk al wereld beroemd. Maar in één tablet verenigd, is de werking nég beter, zodat zij ook helpen bij hevige pijn of griep, wanneer een ander middel faalt. WondtneK Het lied dei aetheraolven DONDERDAG 10 JANUARI 1952 HILVÈRSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.10 Morgenwijding 9 25 Gram 9.30 De Groente man 9 40 Gram 1050 Voor de kleuters 11.00 Gevarieerd programma door amateurs 11.50 „De kerk in het Amerikaanse leven", inter view 12.00 Metropole orkest 12 33 OTgel en plano 12.50 Financieel weekoverzicht 100 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Dansmuziek I.55 „U kunt het geloven of niet" 2.00 Voor de vrouw 2.46 Gram 3.00 Voor de zieken 4 05 Hersengymnastiek 4 30 Zendersluiting 6.00 Nieuws 6.15 Voor de jeugd 6.40 Surinaamse volksmuziek 6.55 Voor de kinderen 7.00 „Ge sproken brief uit Londen" 7 05 „Mankracht voor de luchtmacht", causerie 7.15 Gram 7.40 Ronde Tafel Parlement 8.00 Nieuws 8.05 Avro-allerlei 8 20 Concertgebouworkest (905 —9.20 ,,De drie vragen", hoorspel 9 20—9 30 Gram) 10 20 Gram 11.00 Nieuws 1U5 Sport II.3012.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7 45 Morgengebed 7.30 ZendersluiUng 9.00 Nieuws 9.10 Voor de huis vrouw 9 40 ..De windroos", klankbeeld NCRV 10 00 Gewijde muziek 10.30 Morgendienst KRO: 1100 Voor de zieken 11.45 Gram 1255 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Lichte muziek 135 Zang en plano NCRV: 2 00 Gram 2.45 Voor de vrouw 3.15 Gram 3.30 Planorecital 4 00 Bijbellezing 4 30 Zendersluitln_ 6 00 Nieuws 6.15 Voor de jeugd 6 40 „Op de stel ling" 6 50 Gram 7.05 Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord 7.20 Ver- zoekprogramma 7.40 Radiokrant 8 00 Nieuws 8.10 Gevarieerd programma 10.15 Buiten lands overzicht 10.35 Gram 10.45 Avondover denking 11.00 Nieuws 11.15—12 00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram 12.30 Pianorecital 1.00 Licht® muziek 1.20 Voor de boeren 1.30 Voor de ar beiders 2.00 Nieuws 2.10 Mededelingen 2 20 Film 3 00 Lichte muziek 4.00 Dansmuziek 4.30 Hoorspel 5 00 Gram 5 45 Causerie 6 00 Voor de kinderen 7 00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Lichte muziek 7 45 Voor de boeren 8 00 Ge varieerd programma 8 30 Strijkkwartet 930 Gevarieerd programma 10.00 Nieuws 10.15 Klankbeeld 11.00 Gevarieerd programma 11-30 Wetenschappelijk overzicht 11.45 Gram 1155 Verslag vergadering V.N. 12.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Gevarieerde muziek 12 45 Voordracht 1.00 Lichte muziek I.30 BBC Northern Orchestra 2.15 Voor de kinderen 2 45 Voor de kleuters 3 00 Voor de vrouw 4.00 Lichte muziek 4.30 Voor de sol daten 4 45 Amusementsmuziek 5.15 Mrs Da le's dagboek 5 30 Causerie 5.45 Schots Variété Orkest fi.15 Echoes from the past 6.30 Mi litair orkest en sbliste 7.15 Gram 7.45 Hoor spel 8.00 Nieuws 8 25 Sport 8.30 Hoorspel 9 00 Voordracht 9 30 Verzoekprogramma 10.00 Vragenbeantwoordlng 1030 Hoorspel 11.00 Nieuws 11.15 Actualiteiten 11.20 Dansmuziek 12.00 Voordracht 12.15 Orgelspel 12.56 Nieuws FRANKRIJK. NATIONAAL PROGRAMMA 347 en 249 m. 12.30 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.20 Opera muziek 2 00 Nieuws 2 05 Pianorecital 2 25 Hoorspel 5.10 Orgelmuziek 555 Gram 6 30 Amerikaanse uitzending 7.00 Lichte muziek 8 00 Orkestconcert 11,00 Gevarieerde muziek II.15 Cellorecital 11.46 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuw® 1.10 en 2.15 Gram 4.30 Zangrecital 5.00 Nieuws 5.10 Dansmuziek 6.00 Omroeporkest 7.00 Gram Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.10 imuzlek 1055 Nieuw» 11.00 Gram 11.50 Nituwa,

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2