Jlieuwc geihscfft QTimnxnt Sleeptros van „Enterprise" brak en schip maakt nu 70 graden slagzij EEN GIJZELAARSBELOFTE NAGEKOMEN Voorkeurstemmen Wist U Prinses Beatrix meerderjarig als zij21 jaar oud is? WOENSDAG 9 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Tw®e en dertigste jaargang No 9324 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Sloateasticb t« iMbm njn bert In tegljenspatt" Werkloosheid sterk toegenomen Spanning stijgt ten top Van Carlsens uithoudingsvermogen wordt thans het uiterste geëist HEDENOCHTEND VROEG maakte de Britse sleepboot Turmoil bekend, dat haar sleeptros naar de Flying Enterprise was gebroken in de storm op de Atlantische Oceaan. De sleep bevond zich op dat ogenblik 57 mijl van Falmouth. Het telegram meldde, dat de Amerikaanse tor- pedobootjager Willard Keith en de Britse sleepboot Dexterous het thans zwaar overhellende schip bijstand verlenen. De kapitein van de Turmoil seinde aan kapitein Carlsen: „Het beste is te wachten tot het dag wordt en dan te trachten de tros opnieuw te bevestigen. Probeer wat te rusten." Het telegram maakte een einde aan het avontuur maakt Carlsen zichzelf grote onzekerheid en nog grotere wachtingen. Sinds gisteravond woedt n.l. op de plaats waar de Flying Enter prise met zijn moedige gezagvoerder en diens metgezel Kenneth Dancy, stuur man van de Turmoil, zich toen bevonden, een hevige storm. In de zware zeegang de golven liepen van 2 tot 5 meter verloor het schip de enige reddingboot, die het nog had. De boot kwam bij het neergaan van het schip steeds in het water terecht en op een gegeven moment zagen de kijkers op de schepen, die om de Flying Enterprise varen, dat een golf de boot meenam. Hevig slingerde het zwaar overhellende wrak in het woelige water. Het ergste was, dat het steeds meer water maakte in de dekhutten en dat het voortdurend dieper kwam te liggen. De gezagvoerder van de Turmoil besloot toen het hele canvooi stil te leggen en te wachten tot het weer hand zamer zou zijn geworden. De tros bleek echter te licht te zijn voor het zware sleepwerk en de opmer king, dat de kapitein van de Turmoil be zig was een te zware snoek aan een te klein lijntje binnen te halen, werd her- Toen, na drie uur bijdraaien, nadat men bovendien door zware stormen uit de koers was fgdreven, brak de sleep- De positie is des te gevaarlijker, omdat tussen de Flying Enterprise en Falmouth nog de verraderlijke koap Lizard ligt. mansgral. Indien er gevaar voor hun leven mocht bestaan, zal de Amerikaan se torpedobootjager „Willard Keith" Carlsen en Dancy terstond overnemen. Het zijn sombere berichten, te ernsti ger, waar de haven zo betrekkelijk dichtbij is. In Falmouth heeft men reeds een ruime ankerplaats voor de sleep ge reed gemaakt, doch of de Turmoil en de Flying Enterprise die plek ooit zullen be reiken, schijnt momenteel meer dan twijfelachtig. Carlsen zeil ongerust De kapitein van de Franse sleepboot Abeille 25, die de sleep beleidt, zei gis teravond: „Naar mijn mening kunnen tien sjeepboten een dergelijk schip nog niet door zo'n storm brengen als de sleep thans voor de boeg hebben. Het weer wordt steeds slechter en de slagzij van het schip steeds groter", aldus deze zee man. Het schip maakt veel water door overslaande golven. De slagzij van het het schip bedraagt thans, geregend, ge rekend van de loodlijn zeventig graden. Ter hoogte van kaap Lizard (Cornwall Z.W. Engeland) zijn windstoten van bijna 80 km per uur geregistreerd. Voor het eerst sedert het begin van gerust. Een laatste radioboodschap de Willard Keith gisteren besloot met de woorden: „Wij plegen radiografisch overleg. Allen hopen en bidden op beter De Deense koning zal aan kapitein Carlsen de orde van „Ridder van Danneborg" doen uitreiken. Tienduizend Franse kinderen, die het einde van de tweede wereldoorlog een onderkomen vonden in Denemarken, zonden de kapitein, een boodschap van bemoediging en waarschuwing. „Kapi tein", aldus de kinderen, „wat U doet prachtig, maar pas op. Spring gauw in zee als U ziet, dat het schip gaat kap seizen. Zelfs als U zonder schip in de haven komt, zal de hele wereld U toe juichen. Het is het boeiendste verhaal van de zee, dat wy ooit hebben gehoord. Tienduizend kinderen, die na de oorlog in Denemarken zijn geweest roepen: bravo!" De tienjarige Dominique Houti- naud bezorgde deze boodschap op de Deense ambassade in Parijs. Van boord van het begeleidende schip Englishman, dat door Ass. Press deze reportage werd gecharterd, werd een pak kranten. Engelse Zondagsbladen, aan kapitein Carlsen toegezonden. Men nam waar, dat hij het pak met de lijn opviste en dat hij gebaren maakte, die zijn dank moesten vertolken. Een magazine heeft Carlsen twee ton geboden voor zijn verhaal en een ander blad bood hem f 15.000 voor een artikelen reeks. Het zijn maar enkele van de aanbie dingen, die de kapitein van alle zijden toestromen. Weer op sleeptouw By het ter perse gaan van ons blad, melde Reuter vanmiddag dat het gelukt de Flying Enterprise weer op sleep touw te nemen en dat. de sleep met een snelheid van een halve knoop vordert. NCRV brengt reportage Hedenavond zal in het N.C.R.V.-pro- grarnma, dat om 7 uur begint, een klank beeld worden uitgezonden over de dra matische belevenissen van kapitein Curt Carlsen. Dit klankbeeld werd samenge steld aan de hand van authentieke gege vens door de journalisten Henk Janszen en Kees de Bruijn. Weer vrijwilligers naar Korea vertrokken Voordat de 180 Korea-vrijwilligers (160 manschappen, 16 onderofficieren en 4 officieren) zich gisteren te Hoek van Holland inscheepten naar Harwich, had in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal een afscheidsplechtigheid plaats. De commandant van het detache ment, de eerste It. J. M. Gervedinck, presenteerde de troep aan generaal- majoor J. J. Warringa, bevelhebber van het derde militaire gewest. Namens de minister van Oorlog wenste deze de jongens een goede reis, behouden aankomst en- een terugkeer in gezondheid. Van Harwich uit vervolgen de Neder landse vrijwilligers hun reis naar Korea- „Amerika's taak een wereldbelang" Eenheid in Aziatische politiek President Truman en Churchill hebben, na de defensievraagstukken, ook de pro blemen van het Midden en Nabije Oos ten behandeld. De Britse premier is van daag naar New York gereisd, waar hij bezoek brengt aan zyn vriend, de be kende Amerikaanse staatsman Bernhard Baruch. Vrijdag a.s. zal Churchill zich naar Canada begeven, om daarna de con ferenties met Truman voort te zetten. In een verklaring, die hij aflegde voor radio-microfoons, opgesteld op de trap pen van het Witte Huis, zei Churchill, nadat hij een langdurig onderhoud had met Truman: „Al mijn goede wensen voor het heil van het Amerikaanse volk e.i de uitvoering der grote missie, die 1 .t vervult, niet voor zichzelf of enige andere natie, maar voor de gehele mens- Over het algemeen, is er van het ver handelde nog niet veel aan de openbaar heid prijsgegeven, en evenmin „uitge- lc'-t", men zal dus moeten wachten voor de details op een nader officieel com muniqué. Wel weet men, dat wederzijds erkend is. dat de besprekingen in een zeer hartelijke sfeer hebben plaats ge vonden. Na de basis gelegd te hebben zullen nu Eden en Acheson, de ministers van Buitenlandse Zaken der twee landen, de details uitwerken. Vandaag neemt Churchill in het Con gres een ere-zetel in, wanneer Truman zijn jaarlijkse boodschap aan de wetge vende lichamen voorleest. Kat stak boerderij in brand Een zwarte kat heeft dezer dagen in Lieshout een grote boerderijbrand veroorzaakt. Schuur, stallen en de oogst werden een prooi van de vlam men (schade 12 mille), 's Winters placht de kat van boer Merks een warm plekje onder de gedoofde oven van het stalfornuis op te zoeken. Toen de dochter van de boer de oven wilde aanstekenzat het dier er weer te soezen. Het meisje zette de kat buiten en kwam terug met een brandende krant, die zij in de oven duwde. In tussen was de kat er echter weer in gekropen. Even later sprong het arme dier brandende de oven uit en rende de schuur in. waar overal los stro lag Binnen enkele minuten had het dier schuur en stallen in vlam gezet. Gisteravond vertrok uit Roosendaal met de trein naar Hoek van Holland een contingent van 160 man van 't Nederlandse aanvullings- en af lossingsdetache ment voor Korea. Het afscheid op het station was nogal luidruchtig, ofschoon er voor de verloofden niet veel te lachen viel Na vzeemde historie in Finland Haagse avonturierster Sylvia nu weer in Spanje Caballezo's en Britse zakenman leenden baar duizenden pesetas TAE PLATINA-BLONDE 27-jarige avonturierster Sylvia Petronella An- toinette van der Moer uit Den Haag, die ongeveer twee jaar geleden in Finland onbetaalde hotelrekeningen en een naar haar huiselijke zorgen smachtend gouddelverskamp in Lapland achterliet, heeft nu haar oude hobby in Spanje opgevat, meldt de correspondent van de Vkrt te Madrid. j Ook Belgische regering In het interneringskamp Sint Michielsgestel, waar in de oorlog vele prominente landgenoten, zoals oud-minister De Wilde en de heer Tilanus door de Duitsers als gijze laars werden vastehouden, bestond een doorgang, die schertsenderwijs „Het straatje" werd genoemd. De burgemeester van Bloemendaal, jhr mr C. J. A. Den Tex, die tot de gijzelaars behoorde, beloofde destijds dat hij na de oorlog er voor zou ijveren, om een straatje in Bloemendaal de namm „Gestel- se straatje" te geven. Dat is thans geschied. Links: het „Gestelse straatje" in Bloemendaal en rechts de doorgang in St Michilsgestel, waarnaar het straatje werd ge noemd. Met een paspoort, op 6 Augustus 1951 in Den Haag afgegeven, veel geraf fineerde fantasie en een deftige garderobe is ze weer aan het zwerven ge gaan. Op haar visitekaartje staat dat zjj journaliste is, haar onmiskenbare charme doet de rest. echter spoorloos verdwenen in Noorde lijke richting voor een spoedopdracht van de krant, zei men in haar hoteL Het Nederlandse gezantschap is mi in de zaak gemengd omdat nog meer men sen gedupeerd zijn. Het ziet er naar uit, dat spoedig minder gemakkelijk om te praten mannen van de politie Sylvia zullen aanhouden om haar op het rechte pad te brengen. Leger gedeeltelijk in alarmtoestand Joden in Israël tooiden zich zeli met gele ster Wensen beslist geen hervatting van de betrekkingen met Duitsland ISRAëL TREFT SPECIALE voorzorgsmaatregelen langs de grenzen, na de ernstige ongeregeldheden, die zich rond de parlementsgebouwen hebben voorgedaan. Het leger bevindt zich gedeeltelijk in een alarm toestand. Wederom scholen verscheidene duizenden personen rondom het parlement samen, waar het debat over de kwestie van directe onderhande lingen tussen Israël en West-Duitsland werd hervat. Het parlementsgebouw was omgeven door barricades van prikkeldraad, waarbij gehelmde politie agenten de wacht hielden. De, zich noemende, vredesbeweging, bestaande uit de verenigde arbeiderspartij „Mapam" en de communisten hielden heftige protestdemonstraties. Premier Ben Goerion heeft verklaard, dat zyn regering in staat is, om iedere poging tot het plegen van politieke moorden te verijdelen. De situatie in Israël verdient ernstig de aandacht, ge zien het feit, dat ook de verhouding tot de Arabische landen nog steeds vol voet angels en klemmen zit. Vandaar, dat Ben Goerion zich met kracht zal ver zetten tegen binnenlandse terreur. Hij zeide: „Gisteren werden ruiten in gegooid maar morgen kunnen zich veel ernstiger dingen voordoen. Israël zal een democratie blijven. Geen fascistische ter reur zal worden geduld, zoals de „He- roeth-partij" blijkbaar voorstaat". Honderden leden der Heroeth-partij zijn gearresteerd, omdat zij deelnamen aan de betogingen tegen hervatting van de betrekkingen met West-Duitsland. Duizenden burgers demonstreerden tegen elk contact met de regering van Bonn door de gele ster te dragen, die, zoals men weet, Hitler in Europa voor de Jo den verplicht stelde. Volgens de laatste officiële cijfers zijn bij de ongeregeldheden niet minder dan 140 politiemannen en ruim 200 burgers gewond geraakt. Portemonnaie met 2600 in de kachel Boer Van Ginkel van de Dwarsweg te Veenendaal kwam thuis van de week markt met een „knip" vol geld: f 2600, opbrengst van pas geleverde varkens. Hij legde de portemonnaie op de keuken tafel. Even later kwam de boerin binnen, gooide een handvol aanmaakhout op de beurs en deponeerde even later het hout in de kachel. Toen de boer weer in de keuken kwam, was zijn knip weg. De resten van beurs en geld werden in de kachel terugge vonden. De recherche heeft de verkoolde bankjes meegenomen om ze te onder zoeken; misschien dat de Nederlandse Bank ar nog raad op weet, In het Madrileense hotel „Cliper" de Nederlands-Amerikaanse „journaliste" haar intrek. Zij legde zonder moeite de nodige contacten. Door haar beschaafd en intelligent optreden heeft zij het ver trouwen en respect van Spaanse cabal- lero's en buitenlanders gewonnen. Dat haar „Amerikaanse chèque" zo lang uit bleef, kwam er niets op aan. De nieuw verworven vrienden leen den haar geld; ze moest vooral niet in de put te zitten. De wachttijd werd in gekort met welwillend, aangeboden sight seeing, partijtjes in de gegoede kringen en een gezellig Kerstavondje. Syvia 1-iet zich niet onbetuigd. Zij ver telde van haar deftige acteursfamilie, haar eigen villa, de limousine, die ze van een Engelse vriend in bruikleen had, van haar werk voor de illegaliteit haar reis-ervaringen op het continent in Lapland, kortom het kon niet op. Oogje in het zeil Kort na Kerstmis leende ze van een Britse zakenman even een paar duizend peseta's voor de hotelreke ning en reisde naar Sevilla. De za kenman (vrijgezel) vergezelde de onderhoudende dame om een oogje op haar èn op de peseta's te houden. In de stad Carmen nam Sylvia af scheid van hem om, zoals ze zei, on gestoord haar observaties te kunnen doen. De Brit was niet weinig ontstemd toen hij Sylvia de volgende avond in een bar de jitteihug zag dansen met een vol bloed Amerikaan en hij dacht er het beste aan te doen de zaken duidelijk te stellen. Er vielen harde woorden en Sylvia beloofde hem de volgende dag te bellen. De volgende dag was zij Een hartig hapje in de lucht Meevaller van 100 min voor de fiscus De Hoge Raad heeft een uitspraak ge daan, welke een belangrijk voordeel voor de fiscus betekent en een groot nadeel voor vele belastingbetalers. Uit gemaakt is namelijk, dat de achterstal lige dividenden in de oorlogsjaren op certificaten van Amerikaanse aandelen onder de vermogensheffingen vallen. Het Fin. Dagblad berekent, dat dit de fiscus 100 millioen gulden zal opbren gen uit de zakkken van belastingbeta lers. Ter gelegenheid van de 500ste K.L.M.-vlucht naar Johanesburg waarvoor vandaag werd gestart, bood het Nederlandse Zuivelbureav aan alle passagiers een Edammer kaasje aan. De stewardess pakt de kaasjes in speciaal vervaardigde reistasjes. DAT de twee vermoedelijke daders van de roofoverval op een alleenwonen de oude man in Varsseveld zijn aange houden en bij een zekere W. aldaar het ontvreemde bedrag, f2000, werd terug gevonden. DAT de sleepboot Zwarte Zee met averij morgen of Vrijdag door de Witte Zee R'dam wordt binnengesleept. DAT in Maastricht tegen de uitvoer der P. J. A. van B., uit Maaseik iL.) f100 en tegen de metselaar J M. B uit Sittard f75 boete is geëist daar zij niet hadden voorkomen dat de arbeider T. H. Geilen op een materialenlift stapte, hetgeen zijn dood werd doordat de lift naar beneden stortte. DAT in Maastricht 3 jaar is geëist tegen de 29-j. vertegenwoordiger A. E. M. uit Venlo, die ip 19 October de 80- jarige winkelier J. Baggen, Mauritslaan te Geleen, met een hamer neersloeg en van f600 beroofde. DAT dr K. H. E. de Jong te Den Haag. oud-privaatdocent in de wijsbegeerte van de Romeinse keizertijd en in de para-psychologie te Leiden, op 9 Febr 80 j. wordt en er een huldigingscomité is onder voorzitterschap van Jan Ubink te Den Raag. DAT min. v. d. Brink van 14—17 Jan. Bonn in West-Duitsland zal bezoeken, op uitnodiging van zijn collega Eriiard, die onlangs in Den Haag vertoefde. DAT een huisvrouw in Liverpool gis teren een gouden ring in een blik vlees vond, hetwelk uit Deventer afkomstig was (inscriptie AT-B.F. 849). DAT een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van het in Mei gesloten cultureel verdrag tussen Nederland en Zuid-Afrika. DAT de burg. van Utrecht tg.v. de Jan van Riebeeckherdenking een bood schap heeft gezonden aan het gemeen tebestuur van Utrecht in Natal (Zuid- Afrika). DAT de twee burgerzinleningen voor de woningbouw in Zeist (totaal één mil lioen gld.) zijn geslaagd. DAT dit weekeinde in Aalsmeer een internat, tentoonstelling wordt gehouden van konijnen, sierduiven en postduiven, met o a. pryaen van de Koningin en de Prins. DAT het echtpaar J. B. DietzTesink. Insulindelaan te Wormerveer, op 13 Januari 60 jaar Is getrouwd. DAT de Stichting voor de Culturele Samenwerking 180 studenten uit de Oost en de West in de A'damse Stads schouwburg heeft ontvangen, waar de Gijsbrecht van Aem^tel werd vertoond- DAT burg. I. C. O'Dea uit Sydney (Austr die op 19 Januari als gast van zijn A'damse collega naar ons land komt. op 24 Januari in Den Haag de gast zal zijn van de Austr. ambassadeur en van de K.L M. DAT op de baanvakken Alkmaar Den Helder, HartogenLeeuwarden en •GroningenWinschoten gisteren diesel- treinen zijn gaan rijden. DAT de chef Opleidingen van Eisen howers hoofdkwartier, gen.-maj. Fes- üng, gisteren met de chef van de Gen. Staf. lt.-gen. Hasselman, de KM.A. in Breda bezocht. DAT het ms Java op zee de A'damse kustvaarder Mary Ward (370 ton) met machinesohade heeft aangetroffen en de R'damse haven heeft binnengebracht DAT in R'dam 3 jaar is geëist tegen de 57-j. loswerkman A. O. uit Schiedam, die in Sept. aldaar een kabel voor straat, verlichting had gestolen en verkocht- DAT in R'dam tegen de 27-j. verte genwoordiger Chr. H. uit Middelharnis, die een 19-j. meisje had geschaakt en op zijn motor meegenomen naar Fries land, een half jaar is geëist. DAT de K.L.M sinds de opening van de Afrikalijn op 7 Oct. 1947 vandaag de 500ste retourvlucht .op Johannesburg maakte en er in die vier jaar 35.000 pas-lprïes* """.OOO kgjte willen waken dat Friesland zich I distanciëren van de rest van Nederland. afgetreden Eindelijk is het zover. De Belgische homogeen R.K.-regering Pholien heeft vanmorgen haar ontslag aangeboden. De premier zal onmiddellijk door Koning Boudewijn ontvangen worden. Gezien de buitenlandse politieke toestand is het e< i bedenkelijk verschijnsel, dat twee landen, Frankrijk en België midden in een regeringscrisis zitten. De advocaat van Starhemberg heeft tegengesproken, dat deze op weg zou zyn van Argentinië naar Oostenrijk. Hij is alleen naar een andere Zuid-Amerikaan- se staat verhuisd. BIJ verkiezingen bestaat er gelegen heid, op een candidaat een voor keurstem uit te brengen. Dat is een stem, nu eens niet op de man die als lijsttrekker fungeert, maar op een nog wat gewoner sterveling, die na hem op de lijst staat. Voorkeurstemmen plegen er in ons land niet zo bijzonder veel te worden uitgebracht. Toch hebben zij betekenis, omdat zij een correctie kunnen zijn op een te grote macht van de partij-orga nisaties, die immers de samenstelling van de candidatenlijsten en ook de volgorde der namen op die lijsten in handen heb ben. Men moet de mogelijkheid van deze correctie in het ten onzent bestaande kiesstelsel niet overschatten. Er is heel wat voor nodig, wil iemand ergens on deraan de lijst zoveel voorkeurstemmen op zich verenigen, dat hij gekozen is. Te opmerkelijker was het, dat tot nu toe een partij als de K.V.P. de mogelijk heid om iemand langs de weg van voor keurstemmen te verkiezen in feite had uitgeschakeld. Immers, om als candidaat op de lijst dezer partij aanvaard ie wor den moest men een verklaring hebben afgelegd, dat men zich geen benoeming zou laten welgevallen wanneer men door middel van voorkeurstemmen gekozen was. Zo kwamen deze voorkeurstemmen dus normaal als gewone stemmen ten goede aan de candidaten in de gewone volgorde op de lijst. candidaten deze verklaring niet n af te leggen. Wordt iemand me; voor keurstemmen gekozen, dan kan hij zitting i ook. Wel is er nog een restrictie, deze houdt slechts in, dat het zit ting nemen van zulk een voorkeurcan- didaat niet In belangrijke mate afbreuk mag doen aan deskundigheid of veel zijdigheid der fractie in haar geheel, zulks te beoordelen door het partijbe- Het behoeft wel geen betoog, dat wjj de afschaffing van de onmogelijkkheid. voorkeurstemmen werkelijk te effec tueren, toejuichen. Ook de R.K. pers juicht haar toe, waarbij men zich intus- vei kan afvragen of deze afschaf fing niet eerder had dienen te komen of, beter nog, of zulk een belemmerend voorschrift niet beter nimmer had kun- >n zijn uitgevaardigd. Een verbod om een voorkeur zetel te aanvaarden is naar onze overtuiging trerpelijk, tenzij bij samenwerking verschillende partijen op één lijst, in welk geval in onderling overleg een na dere regeling geboden kan zijn. Verwer pelijk is ei-n verbod reeds daarom, omdat het kiesrecht, ook een recht om voor keurstemmen uit te brengen, aan alle burgers toekomt. Zulk een recht mag door een onderlinge afspraak niet wor den verdonkeremaand. Het is goed. dat dit bij de K.V.P. alsnog heeft inge- Hogere leeftijdsgrens voorgesteld Aan inzicht en kennis van de vorst worden steeds hogere eisen gesteld TJRINSES BEATRIX zal niet reeds op 18-jarige leeftijd, maar pas op 21- F jarige leeftijd Koningin kunnen worden, wanneer het al eerder aan gekondigde en thans ingediende wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van de grondwet wordt aangenomen. Dit achtste voorstel tpt grondwetswijziging beoogt dus de meerderjarigheid van de kroonprins of kroonprinses te verhogen. Alleen in bijzondere gevallen kan de wetgever in het staatsbelang een uitzondering maken. De leeftijdsgrens van achttien jaar is in 1814 voorgeschreven omdat men een eventueel regentschap zo kort mogelijk wilde laten duren. Sindsdien is het staats bestuur echter steeds ingewikkelder ge worden en dit betekent dat aan het in- De crisis in Frankrijk Een Socialist, Pineau kabinetsformateur Hij is oud-medewerker van generaal De Gaulle President Auriol heeft de Socialistische leider. Christian Pineau, verzocht een nieuwe Franse regering te vormen. Veel kansen geeft men hem echter niet. Pineau zou vandaag laten weten, of hij bereid is als kabinetsformateur op te treden. De, hier genoemde Pineau, heeft in de oorlog een voorname plaats ingeno men bij het „verzet". Niemand minder dan generaal De Gaulle belastte hem met belangrijke opdrachten. Hij is in 1945 minister van Voedselvoorziening geweest in het kabinet De Gaulle en later maakte hij deel uit van de regering Bidault. Indien Pineau de opdracht niet aan vaardt, zal, volgens Reuter, de Gaullisti sche leider Jacques Soustelle worden aangezocht. En na deze komt vermoede lijk Mendes France, de leider van een minderheid in de Radicale partij, aan de beurt. Ass. Press weet nog mede te delen, dat de gezette, enigszins somber kijkende Pineau, die vroeger op een bank gewerkt heeft, indertijd een brillant student was. Hij is 47 jaar oud. Vermelden wij nog. dat de 79-jarige Edouard Herriot met 298 tegen 88 stem men herkozen werd als voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Reeds sinds Januari 1947 bekleedt hy deze post Adres aan de Koningin Eed in Fries gevraagd Het voorstel van alle fracties, uitge zonderd de C.P.N., om een adres te rich ten tot de Koningin en de Staten-Gene- raal om de eedsaflegging in het Fries mogelijk te maken, is gisteren door de Friese Staten aanvaard met 45 tegen 4 stemmen. Tijdens de discussie hierover waar schuwde mevr. Sikkes (P.v.d.A.» er voor Friezen zyn die bezig zyn van het mm afgod te maken. Ze zei er tegen zicht en de kennis van de vorst veel hogere eisen worden gesteld dan vroeger. Wanneer iemand die tot de kroon is gerechtigd al op zijn achttiende jaar wordt geroepen de regering op zich te nemen, wordt hem in feite de pas afge sneden zijn studie voort te zetten. Daar om is de verhoging van de leeftijdsgrens gewenst. De regering stelt niet voor het ar tikel te wijzigen waarbij is bepaald dat de vermoedelijke troonopvolger (ster) van zijn of haar achttiende jaar af zitting heeft in de Raad van State. Deelneming aan het werk van dit college kan Juist belangrijk bijdragen tot de vorming van de a.s. drager of draagster van de Kroon. Wel zal Prinses Beatrix niet reeds op 18-jarige, maar pas op 21-jarige leeftijd een inkomen van f 200.000 genieten. Dit geldt echter weer niet wanneer zij in het staatsbelang eerder meerderjarig wordt verklaard of eerder een huwelijk aan gaat, waarvoor bij de wet toestemming is verleend. Vader en 2 kinderen zaten 12 uur in de lilt Een ambtenaar van de K.E.M.A. in Arnhem heeft van Zondagmiddag één uur tot 's nachts één uur met zijn twee kleine kinderen in de lift van zijn verlaten kantoorgebouw gezeten. Midden in de schacht was de lift blij ven steken en wat de man ook deed, de lift bewoog niet meer. Het werd donker, het werd koud, man en kin deren u-erden ongeduldig. De vader trok zijn winterjas uit en dekte er z\jn kinderen mee toe. En uiachtte. Toen de onfortuinlijke man na vele uren niet was thuisgekomen, waar schuwde zijn vrouw de po'itie. Die vond eindelijk, om één uur 's nacht*, het drietal in de lift. Een monteur moest er bij komen om de lift in be- weging te krijgen. WEERBERICHT Buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: W weieode bewol king met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krach tige Westelijke tot Noord westelijke wmd. Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.45—16 49; maan op 14.42, onder 8 09. 12 Jan. V M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1