Jiv Rijk draagt een vijfde bij in de kosten van schilderwerk ESSsJfcs. Marianne... zonder schoenen Ok roil zekerheid 2 DINSDAG 8 JANUARI 1952 Om werkloosheid Ie bestrijden Proefregeling geldt tot eind Maait, doch nief voor nieuwbouw en rijkswerk /~\M HET UITVOEREN van schilderwerk in de winter te b.evordere: zo de seizoenwerkloosheid te bestrijden, heeft minister In 't Veld thans in beginsel besloten aan opdrachtgevers subsidie te verlenen. Deze rijksbijdrage is vastgesteld op 35 pet van arbeidslonen en sociale lasten. Voor normaal schilderwerk komt dit neer op een vijfde van de totele kos ten. De omvang van het werk dat voor subsidie in aanmerking komt, is voorlopig bepaald op f 600. Het staat opdrachtgevers echter vrij enige kleine werken tot een gezamenlijk bedrag van f 600 te combineren. Het geldt hier, zoals we reeds hebben aangekondigd, een proef. Nog deze win ter wordt er mee begonnen. Opdracht gevers kunnen de rijksbijdrage tot 1 Maart aanvragen. Deze gesubsidieerde werken moeten uiterlijk op 31 Maart gereed zijn. Een deel van de te werk te stellen beiders zal door bemiddeling van de ge westelijke arbeidsbureaux betrokken moeten worden. De regeling geldt niet voor schilder werk in de nieuwbouw en evenmin vooi rijkswerken. Mocht de proef slagen, dan is het aan nemelijk, dat de minister in het volgen- Adve 'f Verklaarde uitzicht jyE FRANSE REGERING is ten val ge bracht, met 341 tegen 243 stemmen. De tijd. is lang voorbij, dat Marianne zich uitsluitend aan ons vertoonde op haar sierlijke, hooggehakte schoentjes van kunst en cultuur. In twee wereldoorlo gen trouwens, leerde zij wel zware laar zen dragen. De huidige tijdsomstandig heden dwingen eveneens tot het maken van passen in stevig schoeisel. Om in de lijn van dit beeld te blijven, de Franse regeringsschoenen zijn versleten en lek Premier Pleven, die sinds half Augustus 1951 aan het bewind was, slaagde er telkens in, zijn kabinet weer op te lap pen met een voorzichtig aangebracht politiek teenstukje, een achterlap of een „neus", ofschoon nieuwe halve zolen hoog noidg waren. Socialisten. Commu nisten en Gaullisten, hebbep de laatste spoedreparatie onmogelijk gemaakt. Zie hier nu het resultaat van vijf maandet regeren: Marianne staat thans op het Europese continent zonder schoenen. En het Marokijnse leder is voor de ver vaardiging van een paar nieuwe geens zins bruikbaarom van het Russische leder maar te zwijgen! Kort geleden, hebben wij er nog op gewezen, dat Pleven in zijn maag zat met een begroting van 3370 milliard francs. In het budget bleef een gat 170 milliard. Toen de vorige maal in de Nationale Vergadering gestemd werd. verwierf Pleven zijn motie van vertrou wen, maar met de hakken over de sloot Hij behaalde slechts de geringe meerder heid van zeven stem men. Pleven spotte nog met de afgevaar- v digden der oppositie die zijn kabinet al dood verklaard had den. Pleven merkte toen triomfantelij i op: „De dode voelt zich heel wel". Het is anders gelopen, want velen heb ben zich gisteren gekant tegen de voor stellen, die bezuinigingenbij de spoorwe gen, bij het stelsel van sociale verzeke ringen en de belastingen beoogden. Geen beroep op het vaderland „la p a t r i e en danger" heeft een verzoening met zijn politieke tegenstanders tot stand kunnen brengen. De dode zal zich thans wel niet zo wel meer gevoelen. Aan de achtste vertrouwenskwestie kwam Ple ven niet toe, want de Socialisten wierpen geen reddingslij n uit Dit is dus zijn beëindiging van een „Eenzaam Avontuur" en welke regerings- avonturen zullen in Frankrijk volgen? Het huidige kabinet bestond uit aanhan gers van Centrumpartijen, uit de M.R.P., de R.K. Democraten en rechtsche Gema tigden. Er kwam geen Socialist in voor en Gaullisten en Communisten bleken felle opposanten te zijn. Wat nu? zei "generaal Charles Pichegru. die in het einde der 18e eeuw leefde. Zal die andere Charles, De Gaulle, er het antwoord op kunnen geven? Men houdt er rekening mede, da£ de Gaullisten, op voorwaarden, deel zul len uitmaken van een nieuwe regering en het kan ook zijn, dat de Socialisten het volgende kabinet weer worden binnen geloodst. Bekende namen als die var Queuille. Bidault en Faure worden ge noemd bij het zoeken naar een kabinets formateur. Maar ik hoor de nieuwe premier al in zijn kabinetsrede zeggen: „Mijne Heren, indien gij een Verenigd Europa wenst, maak dan van Parijs geen Straatsburg"! Marianne ziet met lede ogen, dat het haar aan solied passend schoeisel ont breekt. Zal de partij van De Gnulle red ding brengen, die over circa 120 zetels beschikt? Wij herhalen: Nergens op het continent worden de politieke partijen zo heen en weer geslingerd, terwijl de buitenlandse situatie de grootste saam horigheid eist. In Frankrijk speelt men de politiek van het Kremlin in de kaart Dit, terwijl Eisenhower vlakbij zit! (Advertentie) Massief. voegloos w met J r]kskeun Trouw- en vorlovlngmrlngen de seizoen de regeling van kracht zal verklaren voor de maanden November, December. Januari en Februari. De uitvoering van de regeling is in handen gelegd van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken (D.U.W.) en i- gebaseerd op de medewerking Bedrijfsraad en Vakgroep Schildersbe drijf. Uit deze organisatie was reeds voort- gekömert de commissie Mebesal. die tot taak heeft de sanering van het schilders bedrijf te bevorderen. Deze zal thans de D.U.W. bijstaan voering van de regeling. De schilderspatroons zijn door Mebesal over de regeling ingelicht, zodat op drachtgevers, die voor een subsidie ir aanmerking willen komen, alle inlichtin gen van deze patroons kunnen verkrij gen. Minister Albregts: Tijdelijke werkloosheid is onvermijdelijk Stijging echter nog steeds niet verontrustend De stijging van het aantal werklozen is nog niet verontrustend, maar toch mag ik niet overhelen dat verhoging van de productiviteit in bepaalde bedrijfs takken aanleiding kan zijn tot tijdelijke werkloosheid, die ondanks het in wer king treden van de waohtgeld- en werk loosheidsverzekering op 1 Juli op zich zelf een gevaar blijft. Ons volk zal deze werkloosheid moeten aanvaarden om een grotere en dan van blijvende aard, te voorkomen. Dit zei minister Albregts gisteren op de nationale productiviteits- dag, die onder leiding van de Contact groep Opvoering Productiviteit in Utrecht werd gehouden. Een vermindering van onze uitvoer met als gevolg een massale werkloos heid, moet volgens de minister worden voorkomen door verhoging van de pre staties. De jongste verbetering van onze betalingsbalans is geen reden om onze activiteit te verminderen en hetzelfde geldt voor de stijging van de productie. Al lag de productie in de eerste drie kwartalen van 1951 ongeveer 44 pet ho ger dan in 1938 (ln 1948 maar 13 pet). e zijn nog niet waar we zijn moeten. Binnenkort zal een rapport over de rationalisatie van de volkswoningbouw verschijnen. Voorts is een ontiwerp ge reed van een rapport over coördinatie van ce loonbelasting en vereveningshef fing «enerzijds en de heffingen van de socialé verzekeringspremies anderzijds. Ds Meerburg keert uit Korea terug Ds J. Couvée, die zoals gemeld is vandaag naar Korea zou vertrekken, zal daar ds Ph. P. Meerburg gaan afl-ossen. Ds Meerburg vertrok op 7 Maart 1951 naar Korea om de gesneuvelde ds H. J. Timens op te volgen als legerpredikant bij de Ned. vrijwilligers. In de plaats van ds Couvée zal op de vliegbasis Volkel als legerpredikant dienst gaan doen ds N. B. Knoppers, Ge- ref. predikant te Hilversum. De bediende De G. is wegens ver duistering van f 10.000 bij de Rotterdam- sche Bankvereniging gearresteerd en voorlopig weer vrijgelaten nadat zijn familie het bedrag had bijeen gebracht. Van het ert van School en Kerk „School van bestuur en personeel"? Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk te Elburg (vac.-C. „Ik wil uw huisdokter niet meer zijn" Verbeten strijd om een huis in het dorpje Dreumel Wethouder-arts ligt overhoop met de gemeenteraad In Dreumel, het vriendelijke Waal dorpje tegenover Tiel, wordt venijnige strij-d uitgevochten tussen de wethouder-arts B. J. v. d. Kleij en de zes raadsleden, zo lezen we in De Tel- Een strijd, die heeft geresulteerd in de mededeling van de heer Van der Kleij drie raadsleden, dat hij zich niet langer als hun huisarts beschouwt motie van de raad, waarin de arts werd verweten zijn plicht als genees heer niet te begrijpen en de functies dokter en wethouder te verwarren. De strijd gaat om de woning, waarin de heer Van der Kleü woont en Kerkdeur in Huissen hangt weer in de hengsels De Zaterdagavond weggebroken deur ran de paterskerk te Huissen is inmid- lels weer in de hengsels opgehangen en nen schijnt er nu van af te zien de deur opnieuw te verwijderen, al werd Zondag nog het plan geopperd om elke week de deur weg te halen. Personen die ombekend willen blij' hebben met giften een bedrag van f 167 bijeengebracht, waaruit eventueel toe gebrachte schade kan worden vergoed. Dramatische kerkbrand te Gouda als N.C.R.V.-hoorspel een door de NCRV uit te zenden hoorspel op Vrijdagavond a.s. en in de ochtendkerkdienst van Zondag, zal her dacht worden, dat de St Janskerk ir Gouda op 12 Januari 1552 vrijwel geheel verbrandde. Op de dag zelf, Zaterdag avond „omtrent tegen 9 uyren" zal de stadsbeiaardierster oude liederen door het carillon doen horen. Het klokkespel iver de stad-in-avond klinken, pre- 400 jaar nadat de vroegere toren, door de bliksem getroffen, in lichte laaie stond en het kerkgebouw woestte. Noors schip bij Petten 5 meter opgeschoven Zes sleepboten hebben gisteren het Noorse ss Frameggen, dat op de Honds- bosse Zeewering is vastgelopen, vijf meter in Noordelijke richting getrokken, waardoor het meer haaks op de zeedijk kwam te liggen en ook hoger op het water. naar zijn zeggen in nogal vervallen staat verkeert. De gemeente was bereid dit pand aan de Rooysestraat te verkopen, omdat de gelden voor de reparatie ontbraken. Waarop de arts verklaarde, het huis te willen kopen en de reparaties op zijn kosten te doen uitvoeren. Het huis werd getaxeerd, aldus de arts. Driemaal. Door drie taxateurs. De gemeentelijke taxateur schatte het laagst. De wethouder-arts bood de ge meente ruim 1/3 boven de gemiddelde taxatieprijs. Nadat B. en W. hun fiat reeds aan de verkoop hadden gegeven, stemde de raad tegen De arts besloot daarop met het licha melijk heil van de drie raadsleden niets meer van doen te willen hebben en de raad reageerde met bovengenoemde De geneesheer zelf motiveert zijn op treden door te zeggen, dat één der drie raadsleden reeds anderhalf jaar bij hem in het krijt staat, dat de beide anderen hem al lang vijandig gezind waren en dat hy zelf wenst uit te maken, wie hij wil behandelen en wie niet. Ontslagen toegelicht Leger, ATO en PTT niet meer naar Ford De directie van de Nederlandse Ford Automobielfabriek te Amsterdam heeft in een toelichting op de ontslagaanvrage voor honderd men personeel verklaard, dat de belangrijke leveranties van vroe ger aan het leger, de PTT, de Ned. Spoorwegen en de ATO nu niet meer bij de Ford komen. Ford vraagt geen bescherming of monopolie-positie, maar bijv, om te be ginnen opheffing van de beperkingen op de invoer van materialen. Het moet mogelijk zijn aldus de Ford-directie dat wij in verband met de herbewa pening ook ons aandeel daarin kunnen leveren. De voertuigen die het leger nodig heeft, kunnen wij ook maken. Het moet niet tot de onmogelijkheden worden geacht, dat het ef eventueel van zou kunnen komen, dat de gehele pro ductie naar België zou worden ver plaatst en Amsterdam alleen een „ser vice-station" zou worden. De dagpro ductie bedraagt nu 23 personen- en be stelwagens (voor de oorlog 50 55 wa- Toch goed Wij waren jong. Jij zeventien en ik, och, niet veel ouder, maar als jouw kopje- clandestien- gevleid lag aan mijn schouder, was ik jouw held en jij de vrouw die 'k eens voor goed beschermen zou Ik zou jou door het leven dragen! 'k Zou al wat droef was, weg gaan vagen. Ik zou voor jouw kastelen, bouwen voor later, als we gingen trouwen! En alles rond ons bloeide en zong We waren jong! Nu zijn we oud. De kinderen dromen dezelfde dromen. Die denken ook, dat naderhand zomaar 't geluk zal komen. Ach, ze beseffen het nog niet dat 't leven wel wat anders biedt, dat er niets komt van luchtkastelen of parken waarin vogels kwelen. Wij zijn geen prinsen en geen graven. Wij moeten voor ons kostje draven! Maar al kwam weinig goed terecht, 't geluk was echt! Klerkx) L. Trouwborst te Monster. Aangenomen naar Den Haag (vac.- A. K. Straatsma) A. P. v. d. Haas te Enschede; naar Middelburg (vac.-A. de Vries) E. Sneller, vlootpredikant te Vlis- singen; naar Coevord'en J. H. W. Saindijok te Jokwerd en Krewerd. tot voorganger van de Ned. Herv. evangelisaitne te Hoogezand- Sappemeer G. G. van Vrouwerff, voorg. te Ruinerwold. Geref. Kerken Bedankt: voor Semarang C. Glau- bitz te Hallum; voor Heerenveen en voor Ren ku m -Heelsum E. de Vries te Dwingeloo. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: fe Alblasserdam-Nieuw- Lekkerland J. van Dijk te Gees (Dr.); te Mussel J. F. Heij te Hasselt. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Sliedrecht W. Baaij te Al-phen aan den Rijn en C. Smits te Driebergen. Geref. Gemeenten Beroepen: te Ederveen Chr. v. d Woestijne te Barneveld. Hereniging Lutherse kerken nu in zicht De Bijzondere Algemene Kerkelijke Vergadering van de Hersteld Evang. Lutherse Kerk zal half Januari bijeen komen om harerzijds het besluit tot hereniging met de Evang. Lutherse Kerk te nemen. Spoedig daarop zal de Synode der Evang. Luth. Kerk de ver eiste besluiten nemen. Daarna zal in een plechtige dienst de hereniging der beide kerken worden gevierd. Ds J. Enter sr jubileert Ds J- Enter sr te Rotterdam, predikant in algemene dienst van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten (spe ciaal voor de binnenlandse zending), ls morgen 25 jaar predikant. Teylers Godgeleerd Genootschap schrijft de volgende prijsvragen uit om beantwoord te worden resp. voor 1 Jan. 1953 en 1 Jan. 1954: „Een verhandeling over de godsdienstige en theologische ge- dachtenwereld van Melchior Hoffman (gestorven 1543)" en „Een verhandeling over de gnosis bij de schrijvers Testament". Inzendingen aan »ci ROBBIE RADAR Fundatiehuis van wijlen de heer P. Teyler van der Hulst te Haarlem. Golven geven hun prooi terug NEDERLANOWINT NIEUW LAND Langzaam maar zeker wordt langs de kusten van Groningen het land terug gewonnen dat eens door de zee is weg gespoeld. De golven bewerken hun eigen nederlaag, want bij vloed worden kleine deeltjes vruchtbare klei meegevoerd. Grote stukken wad komen bij laag water reeds droog te liggen. Wanneer er niets aan gedaan werd zouden de meeste kleideeltjes weer snel verdwijnen als zij gekomen zijn, om dat te verhinderen, heeft de Waterstaat kleine dammetjes van rijs hout aangelegd. In het kalme water bin- deze omheininkjes kan de klei rus tig bezinken en zo slibt iedere dag een stukje nieuw Nederland aan. Er schieten krabbenstruiken op, die wel als groente worden gegeten, en naderhand komt er kweldergras te groeien. Dan wordt het om een nieuw stukje land ii dijken. Heel langzaam gaat dat Een aanwinst Help Uw kind door zijn moeilijkheden heen. Dagelijks fwee theelepels Sinafran (een product van levertraan mei zuiver maanden zijn voldoende om de levenskracht, in de zomer m-Mïw opgedaon, op peil Ie houden. Sinatras bescherm! legen winterkwolen en verhoogt g||j SINATRAN ^en P,0<^uc* van/\J.fen Doesschote Zwolle (Advertentie) l waren die ouders wel zelf de oorzaak! Ja, dat „Wat hebt U met mij te bespreken? U kent Het was de laatste dag, toen Annie na afloop zou kunnen! Hoe kon ze dat te weten komen? mij toch niet?" Toen ze op een middag uit haar kantoor kwam, „Ik kende U niet, maar heb van U gehoord, zag ze daar een heer wandelen. Het was een net- Ik ben hier met verlof uit Indië met een bood- te heer. Gebruind gezicht, keurig aangemeten schap voor U.' het middagmaal zei: „Morgen komt Nico Oosterman mijn antwoord halen." „En", vroeg vader, „is je beslissing genomen?' „Wat zal ik beslissen? De toestand is, zoals donkerblauw costuum, ^waarbij zijn gezonde don- Hij dan de toestand? „Een boodschap? Uit Indië? Uit...?" „Ja, uit Deli. Van de tabaksplantage." Annie werd vuurrood. Ze bracht haar ene hand - u- wciu vuuiiuuu. „c uidum tiaar cue nana ,Dat mijn hart tot mijn dood toe aan een an- il, inde inen vroeg met naar voren, als zocht ze een steunpunt, maar h.hnnrt h.°?d ln de hand: »Ia u mejuffrouw Van onmiddellijk herstelde ze zich. der behoort. Vaders gezicht werd ernstig en moeder schrok. Maar ze zeiden niets. Toen Nico de volgende dag kwam, volhardde Annie by haar weigering. Ze bleef standvastig. XV. Welk een ontdekking! Nog altijd ging Annie iedere dag naar ftan- toor. Haar leven liep gelijkmatig, Ook haar ge moedsstemming vertoonde naar buiten weinig emotie. Bij haar ouders was de stemming gedrukt. „Het zal toch geen stilte voor de storm zijn?" Waardoor was Annie zo rustig? had vader zichzelf en zijn vrouw afgevraagd. „Ben je bang voor een zenuwinstorting of zo iets?" „Nee, dat niet. Maar 'die kalmte lijkt me zo onnatuurlijk." Beiden keken bezorgd en zwegen. Wöar was Annie mee bezig? Nog altijd met de onverklaarbare houding van Flip. Maar haar hoop bleef leven. Ze liet hem niet los. Hij had een vaste plaats in haar gebed, hoopte, dat Flip ook zou bidden. Waarom geerden zijn ouders haar? Wanneer Flip ziek of Meerlekamp?" K. JONKHEID Een verhaal dat eindigt, als oorlog 1940 begint. „Jawel, mijnheer." „Juffrouw Annie van Meerlekamp?" „Ja, meneer, die ben ik. Wat wenst U?" Hij aarzelde even. „Mijn naam is..." Hij middellijk herstelde ze zich. „Van Flip van Warre", vervolgde hij. „Wan neer kan mijn zuster U verwachten? Ik wil ook bij U aan huis komen, als U dat liever is." „Nee, nee, niet aan huis. Liever ergens an ders." „Dan maar bij mijn zuster. Wanneer dunkt U?" „Ja, wanneer? Flip van Warre. Een bood schap", hijgde Annie verward. „Welke bood schap? Is hij ziek? Dood?" „Hij is gezond en wel. Maar er is iets, dat hem hindert. Daar bent U bij betrokken. Mis schien kunt U ons helpen aan een oplossing. Wan neer zou dat kunnen? Ik ben tot Uw beschik- kig." „Dadelijk. Liefst dadelijk." „Dat lijkt mij ook het beste." Zwijgend liepen ze naast elkaar. Zij in hoog- verstond. „Ik logeer bij mijn zuster", vervolgde hij, moeden, welke. En zij ook niet. Daardoor liepen „misschien kent U haar. Mevrouw Verwee." ze met snelle tred, gejaagd en zwijgend. „Ja, die ken ik." Hij opende de deur met de sleutel. Ze gingen „Hebt U gelegenheid, daar op bezoek te ko- in de huiskamer, vaste plaats in haar gebed. Ze men? Ik heb iets met U te bespreken." „Wilt U zich ontdoen?" vroeg de gastvrouw. „«u u>Met mij?„ „Liever niet. Dank U. Ik moet dadelijk weer Mijn^gezin logeert hier enige dagen bij mijn weg." (Wordt vervolgd) dood was, zouden ze dat niet doen. Misschien zuster. Mijn vrouw, onze twee kinderen en ik." zullen dan ook Ameland Schiermonnikoog opnieuw vasteland worden. 12V2 Millioen ton kolen vorig jaar gedolven Limburg nadert peil van vóór de oorlog De gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg hebben in 1951 in totaal onge- "*.420.000 ton kolen geproduceerd. Hiermee komt Limburg weer bijna op de hoogte van de productie in 1939, 12.861.000 ton bedroeg. Het verloop 1939 en van 1946 af tot heden blijkt uit het volgende staatje: 1939: 12.861.000 1949: 11.713.000 1946: 8.310.000 1950: 12.247.365 1947: 10.104.000 1951: 12.420.000 1948: 11.028.000 Er zijn in Zuid-Limburg twaalf steen kolenmijnen: vier Staatsmijnen en ze.' particuliere. De Staatsmijnen namen in 1950 van de 12.200.000 ton het leeuwen aandeel. nl. 7.700.000 ton voor haar re kening. Heistelling viel om: mannen sprongen water in Voor de tweede maal in enkele maan* den tijds ds gistermiddag een grote hei stelling, die gebruikt wordt voor de bouw van de provinciale brug over de Oude Rijn bij Gouwsluis, omgevallen, waardoor een aantal arbeiders ternau wernood aan een groot gevaar is ont snapt. Enigen, die zich niet vlug genoeg uit de voeten konden maken, sprongen ln hun angst in de Ryn, maar werden niet geraakt hoewel het 10 ton zware heiblok midden in het vaarwater terecht kwam, terwijl de heistelling zelf de gehele doorvaart blokkeerde- Gisteravond lagen er al tien schepen te wachten tot de doorvaart weer vrij zou zijn. De heistelling werd zwaar be schadigd en de bouw van de brug moest dan ook andermaal worden stilgelegd. Simavi werkte hard in 1951 Het jaarverslag van Simavi (Vereni ging tot Medische Hulpverlening in Tro- penland) meldt, dat er in 1951 voor meei dan f 166.000 aan giften is verzonden om de lijdende mensheid in alle delen van Indonesië, in Nieuw-Guinea en riname te helpen. Bovendien zijn nog verschillende steunaanvragen ln behan deling en zijn verscheidene grote bestel lingen geplaatst. De lijst van ziekenhui zen, doktoren en zusters, die geholpen werden aan het allernodigste is enorm, maar de nood blijft hoog. Mej. dr Kruyt schrijft uit Bandoeng hoe de instrumen ten ontbreken voor operatie van t.b.c.- patiënten, hoe de hospitalen niet aa: zig zijn om de vele patiënten op te ne men, die bij doorlichting der bevolking aan het licht komen. Nuttig werk deed Simavi door het zenden van medische boeken aan geneesheren op eenzame ten. In de modder en het oerwoud Nieuw-Guinea hebben twee Nederlandse verpleegsters een vluchthaven ingericht voor lepralijders. Zij ontvingen van Si mavi een grote zending gereedschappen en huishoudelijke artikelen. Het Christelijk Paedagogisch Studie centrum is het nieuwe jaar begonnen met drie parallel-conferenties van schoolhoofden. Eén derde van de hoofden der aangesloten scholen was aanwezig, met nog een groot aantal van niet-aan- gesloten scholen, om onder leiding van de heer Joh. M. Tigchelaar uit Den Haag te spreken over „De taak van het hoofd van een zich vernieuwende school". Hoofdinspecteur Stoopman sprak op een van de (op Woudschoten gehouden) conferenties over de administratie op school, die naar zijn mening in deze tijd bijzondere zorg vereist omdat het uiter- mate belangrijk is dat de regering weet, waaraan het beschikbaar gestelde geld wordt uitgegeven. „De een weet goed rond te komen met het geld en een ander, die meer vergoeding ontvangt, komt nog tekort" was ongetwijfeld een opmerking van deze hoofdinspecteur die duidelijk genoeg was. Van het vele dat op deze conferenties is besproken, vermelden wij dat de heer Tigchelaar de wenselijkheid uiteenzette van een stelselmatige kinderwaarneming, aan de hand waarvan voorlichting kan worden gegeven en gemotiveerde beslis singen kunnen worden genomen. Vaak is het schoolhoofd immers de opvoedkun dige raadgever op het grensgebied van school en huis. De heer Tigchelaar was dankbaar dat het C.P.S. een handleiding met model-formulier heeft uitgegeven voor de persoonsbeschrijving van de leerlingen.- Een ander schoolhoofd, de heer J. Wedzlnga uit Amsterdam, kwam in zijn referaat tot de slotsom dat de leus „de school aan de ouders" voor een groot aantal Christelijke scholen niet meer geldt. Ze zijn geworden „school van be stuur en personeel" en de ouders wer den leveranciers van levend materiaal. Er zijn nog te veel schoolbesturen die hun taak louter administratief zien. Besturen moeten precies weten waarom het gaat op school. De heer Wedzinga brak een lans voor een ouderkrant en ouderavonden-per-klas. Vijftig iaar Gerei, zending op Soemba Dit jaar zal het vijftig jaar geleden zijn dat de zending der Geref. Kerken in Nederland op Soemba haar arbeid be gon. Er wordt een sobere herdenking voorbereid. Het jaarlijkse congres van de Unie S S R. (Geref. studentenverenigingen zal ditmaal in Rotterdam worden gehou den, op 28 en 29 Februari. In afwijking van' de traditie zal tot besluit van het congres geen souper worden gehouden en ook zal geen avondkleding worden gedragen. Hel lied der aethergolven l WOENSDAG 9 JANUARI. HILVERSUM I (402 m). VARA 7.00 Nluws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerDer. 9.1G Gram. 950 Voor de hulsvrouw. VPRO 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Pianoduo. 10.45 Voor de vrouw. l'l.OO Gram. 12 00 Voor- draoht. 12.15 Gram. 12.30 Land- en Tuln- bouwmededellngen. 12.33 Voor het platte land. 12 38 Orgel en zang. 12.55 Kalender. I.00 Nieuws. 1.15 Dansmuziek. 150 Rege- rlngsuitz: mevr. M. A. Llth-van Schreven: „Het verhaal van Sumardja": Jeugduitzen ding. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Gram. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Pianorecital. 3 30 Voor de jeugd. 4 30 Zendersluiting. 6.00 Nieuws. 6.15 VARA-Varia. 6.20 Act. 6.35 Aimus.mu7. 7.00 ..Mag de Kerk aan politiek doen?", discus sie. 7.20 Gram. VPRO 7.30 Voor de Jeugd. VARA 8.00 Nieuws. 8.05 Politiek commen taar. 8.15 Promenade orkest, klein koor en solisten. 9 00 Sportforum. 9.40 Strijkkwartet. 10.15 „Tussen mens en nevelvlek", causerie. 10.30 Joods halluur. 11.00 Nieuws. 11.15— 12.00 Gev. programma. HILVERSUM II (298 m). NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zenderslultlng. 9.00 Nieuws en weerber. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 1150 „De Amourette van Catharina D'Or- léans". hoorspel. -12.00 Pianotrio. 12.30 Land en Tuinboirwmededellngen. 12.33 Vocaal Dubbelkwartet en orgel. 1259 Klokgelui. 1.00 Nieuws. 1.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 120 Gev. muz. 1.50 Gram. 2.00 Idem. 2.46 Voor de meisjes. 3 00 Kamerork. en solist. 3.45 Voor de Jeugd. 4.30 Zender- sluiting. 6.00 Nieuws. 6.15 Pianoduo. 6.30 Surinaamse volksmuziek. 7.00 „Spectrum van het Christelijke Organisatie- en Ver enigingsleven". 7.16 Boekbespreking. 7.30 Gram. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Commentaar famllle-compe- tltie. 820 Omroeporkest. 9.15 „Intern. Sa menwerking: Luve of noodzaak?", causerie. 9.35 Kamerkoor. 10 00 Banjo-orkest. 10.30 Int. Ev. commentaar. 10.40 Gram. 10.45 Avond- overdenking. 11.00 Nieuws. 11.15 Gram. 1120 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. II.35—18.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Voor de scho len. 12.40 Planoduo. 1.00 Instrumentaal sex tet en solisten. 125 „Up and coming". 1.55 Weerberlohten. 2.00 Nieuws. 2.10 Ooggetuige- verslagen. 2.30 Dansmuziek. 3.00 Orkestcon cert. 4.00 Hoorspel. 5.00 Grani. 5.15 Lichte muziek. 6.00 Voor de kinderen. 655 Weer berichten. 7.00 Nieuws. 7.20 Lichte muziek. 7.45 Causerie. 8.00 Dansmuziek. 8.30 Orkest- concert. 10.00 Nieuws. 10.15 Causerie. 10.30 Gram 1055 Hoorspel. 11.55 Verslag van de vergadering van de Ver. Naties. 12.00—0.03 Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme. 1500 247 J 12.00 „Mrs Dale's dagboek". 18J5 Orkest- concert. 12.45 Voordracht 1.00 Amus. muz. I.30 Schots orkest. 2.15 Voor de kinderen. 2.45 Voor de kleuters 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Orgelspel. 4.30 Voor de soldaten. 4.45 Politiekapel. 5.15 „Mrs Dale's dagboek". 5.30 Lichte muziek. 6.00 Orkestconcert. 7.00 Or gelspel. 7.15 Voor de Jeugd. 7.45 Hoorspel. 8.00 Nieuws en radiojournaal. 825 Sport. 8.30 Dansorkest en solisten. 9.00 Hoorspel. 10 30 „Have a go". 11.00 Nieuws. 11.15 Act. II.20 Amus muz. 12.00 Voordracht. 0.15 Gev. muziek. 0 56—1.00 Nieuws. FRANKRIJK, Nat Progr. 347 en 249 m. 12.00 Orkestconcert. 1.00 Nieuws. 120 uur Planorcltal. 2.05 Nieuws. 2.10 Zang. 6.30 uur Amerik. uitzending. 7 00 Orkestconcert. 8.00 Kamermuziek. 8.30 Hoorspel. 1050 Plano recital. 1120 Gram. 11.46—12.00 Nieuws. BELGIË. FRANS PROGRAMMA, 484 m. 12.05 Orkestconcert. 1.00 Nieuws. 1J0, 3.00, 3.30 en 4.30 Gram. 5.00 Nieuws. 5.10, 6.45 en 6.00 Gram. 6.30 Omroepkoren. 7.00, 720 en 7.40 Gram 7.46 Nieuws. 8.00 Gram. 10.00 Nieuws. 10.16 Jazzmuziek. 10.46 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 G am. 11.50 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2