Jlieume £ciiisrl; t (üimrant Een baan, die „reuze" betaalt Churchill vandaag nog bij Truman voor een eerste onderhoud Op moment van strenge Britse controle op staalgebruik Stuurman van Turmoil klom aan boord bij Carlsen Een nieuwe wending in de moordzaak-Aernout Wist U Doorbraak naar de goede kant BULTHUIS ZATERDAG 5 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. AD VERTE NTIëN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9321 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stanloastfcft Is ghfbltoftj oyn hert in tegfjeospott" Verstevigde Anglo-Amerikaanse alliantie TTET OOG DER WERELD is gericht op het eerste contact tussen de li twee grote staatslieden, Churchill en Truman. De Britse premier zal lich vandaag van het Britse passagiersschip Queen Mary, waarmede hij xijn reis, geëscorteerd door 35 specialisten, maakt, in een kotter begeven, zodra men zich ter hoogte van New York bevindt. Daarna zal Churchill zich per auto en vliegtuig naar Washington spoeden, alwaar nog heden iniormele besprekingen gevoerd worden met de president der Ver. Staten. Ook wordt gewag gemaakt van een eerste contact aan boord van het presidentiële jacht, waarmede de beide staatslieden een tocht zullen maken op de rivier de Potomac. De komende besprekingen zullen een aanwijzing bieden voor de Westerse, nieuwe gebundelde politieke doel einden. Zij vinden plaats op een moment, dat de Britse regering strenge tweede keer naar Korea gaan. controlemaatregelen treft op het gebruik van staal, terwijl Dean Acheson Dinsdag vertrekken de verklaarde, dat het rampzalig zou zijn, als volgens 't Russische voorstel tot behandeling van de kwestie Korea, in de Veiligheidsraad werd aanvaard. De genoemde controlemaatregelen op het staalverbruik in Engeland, gaan reeds op 4 Februari in. Er bestaat maar eventjes een staaltekort van circa ander half millioen ton. Door dit besluit krijgt de binnenlandse markt met grote moei lijkheden te kampen. Volgens het plan zal de industrie nu staal „toegewezen" krijgen, maar de nationale behoeften hebben absoluut voorrang. Die behoeften zijn: Het wapeningsprogramma, het ex portprogramma, en de leveringen aan de voornaamste binnenlandse industrie kolen, de energieproductie en het trans port. De regering tracht natuurlijk ten volle te voorzien in de behoeften van de ko lenmijnen. De toewijzingen vooi scheepsbouw en de olie-industrie zullen zo groot mogelijk worden gehouden. De mogelijkheid bestaat, aldus Reuter, dat de niet-essentiële industrieën haar toe wijzingen met percentages tot 50 procent verminderd zullen zien. Het is duidelijk, dat dit staaltekort het gevolg is van verminderde binnenlandse productie van de enorm gestegen behoeften voor het defensie-programma. De invoer van Duits schroot en van Ijzererts werd in Engeland belangrijk kleiner. Als Churchill met Truman gaat praten, kan hij er op wijzen, dat het Engeland thans ernst is de harde werkelijkheid onder ogen te zien, hetgeen impliceert, dat drastische maatregelen getroffen moeten worden. Derhalve zal ook onder de loupe-worden genomen, welke steun Amerika kan verlenen, om het tekort aan staal en andere grondstoffen te ver helpen en de wapenproductie te verho gen. Natuurlijk zijn er vele andere be langrijke vraagstukken. Hiervan noemen wij: 1. Verbetering der organisatie van het Noord Atlantisch Pact, ter verhoging van het gezag. 2. Wat te doen, indien de besprekingen te Pan Moen Djon mislukken. 3. De sar werking tussen Engeland, Canada Amerika op het gebied der atoomwapens. 4. De gevaren in Perzië en de Suez Ka- Limburgse boeren bezorgd over hoog water Door de aanhoudende regens Is de Maas in Limburg twee meter gestegen. Vele uiterwaarden, de Maastraat in Geulle, en kelders in Urmond, zijn on dergelopen. De boeren in de Maasdor pen maken zich ernstig bezorgd straks ook het bouwland onder water zal komen te staan, hetgeen fataal zoi wezen. Het hoge water veroorzaakt bo vendien grote hinder voor de scheep vaart. Stichting deed goed werk Ruim 500 woningruilen in een jaar gelukt Bij 130 gevallen waren vier of vijf partijen betrokken Ongeveer een derde van alle gevallen van woningruil tussen twee of meei plaatsen loopt nu via de stichting Inter local Woningruil Centrale in Utrecht, die ruim een jaar geleden werd opge richt. In het afgelopen jaar begon stichting met 2860 inschrijvingen. Da: zijn er 4981 bijgekomen, zodat er eind December 7841 ingeschrevenen zouden zijn geweest, wanneer niet 3339 Inschrij vingen waren opgeheven. Natuurlijk zijn niet alle afgeschrevenen geslaagd, waren 1223 afgevoerden, die achteraf niet verhuisden, maar 2179 verhuisden wel. Hiervan waren er 506 kennelijk door de stichting geholpen. De 1671 anderen zijn misschien op een andere wijze slaagd. De geslaagden waren verspreid over 496 gemeenten en werden onder gebracht in 253 gemeenten, terwijl oij de stichting 779 van de 1014 gemeenten in Nederland staan ingeschreven. Van de 500 ruilen die in de eerste elf maanden van het afgelopen jaar tot stand kwamen, waren er 186 rechtstreeks (tweezijdig). Ruim 180 waren driehoeks- ruilen en de overige 130 vier- of vijf- hoeksruilen. De practijk wijst uit dat er bij een zeshoeksruil vrijwel altijd een kink in de kabel komt. Het bureau ontvangt nu 500 bezoekers per maand. Bovendien werden in de tweede helft van 1951 maandelijks onge veer 2500 poststukken ontvangen en gin gen er 3500 de deur uit. Meer kwartjes nodig dan minister dacht Nederland heeft op het ogenblik 35 pet meer kwartjes nodig dan enkele jaren geleden werd vermoed. Ook zullen er meer dubbeltjes moeten worden geslagen dan aanvankelijk werd gedacht. Daarom heeft minister Drees bij de Twèede Kamer een bedrag van 1 millioen aan gevraagd voor de aankoop van nikkeL Bovendien is nog ruim ƒ200.000 nodig voor papier, waaruit muntbiljetten van een rijksdaalder moeten worden vervaar digd. naalzone. 5. Een nauwere Geallieerde samenwerking tegen het ondermijnende communisme in Z.O. Azië. Een zeer uitgebreid programma en het ligt voor de hand, dat het tête a tête tussen Truman en Churchill gevolgd zal worden door onderhandelingen tussen hoge Britse en Amerikaanse functiona rissen. Weer 160 vrijwilligers naar Korea Twintig gaan voor de tweede keer Opnieuw staat een Nederlands aan vullings- en aflossingsdetachement ge reed om naar Korea te gaan. Het telt ongeveer 160 man, onder wie vier offi cieren en veertien onderofficieren, en staat onder commando van de le luite nant der infanterie J. M. Gerverdinck uit Harderwijk. Voorts bevinden zich bij dit detache ment twintig militairen van het spronkelijke NDVN, die dus voor per trein uit Roosendaal naar Hoek land, waar ingescheept wordt r wich. Via Londen reizen Southampton, waar een Engels troepen- schip gereed ligt. Inmiddels is in Roosendaal en Schoon hoven de oefening begonnen nieuw aflossingsdetachement, dat medio Maart uitgezonden zal worden. Vrijwilligers kunnen zich nog steeds melden in de Nieuwe Frederikskazerne, Den Haag, gebouw E4. De achtersteven van.de „Frameggen", het 2000 ton metende Noorse vracht schip, dat Woensdag bij Petten op de zeewering liep. Zes sleepboten en een bergingsvaartuig trachten bij gunstig weer met verende krachten het schip vlot te trekken. De vele belangstellenden kunnen in het verversingstentje, dat daar ten gerieve vantye toeschouwers is neergezet, warme dranken krijgen. Berging primair afhankelijk van het weer Z jren pogingen om een lijn vast te maken aan Flying Enterprise mislukten kapitein Carlsenis eindelijk niet langer meer alleen. De eerste stuur man van de sleepboot Turmoil, de 27-jarige Kenneth Roger, is er in ge slaagd via de spiegel iop de achterstevens aan boord van de Flying Enter prise te klimmen, waar Carlsen hem op onstuimige wijze verwelkomde. Maar ook nu er twee man aan boord van de gekapseisde Flying Enterprise zijn, die nog meer slagzij is gaan maken, is het de Turmoil nog niet gelukt, een lijn over te krijgen. Zeven pogingen werden gisteren gedaan. Maar alle zeven faalden. Men zou daarom proberen vandaag nog enkele mannen over te zetten. Het behoud van het schip is echter absoluut afhankelijk van het weer. Dit wordt naar de John Weeks meldt, iets beter, terwijl de Britse meteorologische dienst voor nieuwe stormen waarschuwde. lard Keith is op weg om de John Weeks Gisteren waren de weersomstandig heden en de vooruitzichten helaas zeer ongunstig. Er woei een wind met een snelheid van ongeveer 55 km per uur, waardoor hoge zeeën over het dek en de dekhut van de zwaar overhellende vrachtboot sloegen. De Britse meteoro logische dienst gaf een waarschuwing lat een Zuidwester-storm het gebied naderde, waar de Flying Enterprise zich bevindt. De Amerikaanse torpedoboot- jager John Weeks. die. zoals wij meldden, >r het eventueel verlenen van hulp de nabijheid bleef, rapporteerde he denmorgen echter, dat het weer ter plaatse iets beter wordt. De kapitein van de Turmoil, een ge routineerde zeerot, die reeds veertig jaar vaart, liet later naar de wal seinen, dat hij het te druk heeft met de sleeppogin- om een rapport over zijn vorderin gen uit te brengen of zelfs radiotelegra- fische oproepen te beantwoorden. Wel deelde hij mee erop te vertrouwen, :n kabel te kunnen vastmaken, indien de wind wat minder wordt. Kapitein Carlsen is nog steeds vastbe sloten zijn schip niet te verlaten en het veilig in een haven te brengen. Welke haven dit zal zijn. is nog niet bekend. Een woordvoerder van de sleepbootonder neming, wie de Turmoil toebehoort, heeft verklaard, dat dit Falmouth in Engeland, Brest in Frankrijk of Naarcork aan de Zuidkust van Ierland kan wezen, al naar gelang de weersomstandigheden. Uit Brest is de Franse zeesleepboot „Abeille 25" vertrokken, om de Turmoil zo nodig assistentie te verlenen. Er wordt natuurlijk druk gespeculeerd n de mogelijkheid, de Flying Enterprise te bergen. Lloyds van Londen noteerde premie van 30 guineas voor elke 100 pond dekking, voor herverzekering van het vrachtschip, tegen totaal verlies. Dit betekent, dat de bekende verzekerings maatschappij kapitein Carlsen ongeveer tegen twee kansen geeft, om zijn schip te behouden. Dit is eigendom van de Isbrandtsen Lines en verzekerd voor sn bedrag van 1.250.000 dollar, verdeeld /er 71 maatschappijen. De Amerikaanse torpedobootjager WU- af te lossen. Naar uit Kopenhagen wordt bericht, zullen de ouders van kapitein Curt Carl sen morgen per vliegtuig naar Londen reizen, op uitnodiging van het Britse blad Daily Express. De kapitein van de sleepboot /.Turmoilheeft radiografisch mode- gedeeld, dat hij vai:dcag de Flying Enterprise op sleeptc^'W heafi ge nomen op weg naar ds haven van Falmouth. Hotelgast gaf hospes dodelijke klap Nachtelijke ruzie in logement te Eindhoven In de nacht van Donderdag op Vrijdag is de 47-jarige logementhouder Van de H. aan de Kloosterdreef te Eindhoven overleden aan de gevolgen van een klap, die hij tijdens een ruzie met een der gas ten had opgelopen. Deze gast is door de politie aangehouden. P: logementhouder kwam 's avonds in beschonken toestand thuis. In de keu ken ging hij tekeer tegen de 29-jarige chauffeur Van H., een van zijn gasten. Toen de logementhouder bovendien met een groot mes begon te zwaaien, liep Van H. weg om even later terug te keren. Opnieuw ontstak de. logementhouder in woede. De gast ging weer naar buiten, maar Van de H. kwam hem achterna. De chauffeur greep toen een dolk en gaf er de logementhouder (een hevige) klap mee op het hoofd. De bekende uitgeverij Ullstein keert terug Een Westberlijns hof voor rechtsherstel heeft bepaald, dat de eigendommen var de vroeger zeer grote uitgeversmaat schappij Ullstein aan de erfgenamen var de oorspronkelijke eigenaar moeten wor den teruggegeven. Rudolf Ullstein, de laatste van de vijf broers, die vóór het Hitler-bewind de leiding van de uitgeverij hadden, heeft verklaard, dat hij ceze maand nog een nieuwe maatschappij zal oprichten. Ullstein A.G., een van de grootste Europese uitgeverijen, is in 1934 door de nazi's overgenomen. Zij betaalden de Joodse familie 10 millioen mark, maar volgens Ullstein is dit bedrag hem weer afgenomen, zodat het bedrijf in feite is onteigend. Blijft Zwammerdam toch op eigen benen staan? Met bevreemding heeft men er in Zwammerdam kennis van genomen dat een nieuwe burgemeester is benoemd zonder dat aan deze benoeming een tijdelijk karakter is gegeven. Deze be vreemding houdt verband met de reeds geruime tijd bestaande plannen tot op heffing van de gemeente. Het Tweede- Kamerlid Beernink (C.-H.) heeft thans schriftelijk aan minister Beel gevraagd of Zwammerdam toch een zelfstandige gemeente zal blijven en zo niet waarom de benoeming dan niet tijdelijk is. Broekknopen-schandaal Het Amerikaanse leger lijdt aan e broekknopen-schandaal'. Door onnaspeur bare oorzaken worden alle pantalons het Amerikaanse leger voorzien bretelknopen. Op zichzelf zou dat heel normaal zijn, maar in het Amerikaanse leger is het dragen van bretels officieel verboden. Wij moeten er niet aan denken, dat het reglement zou voorschrijven: „Het dragen van een leren riem is alleen ge oorloofd, als zich aan de betreffende pan talon geen bretelknopen bevinden! In ieder geval, de Republikeinse vertegen woordiger van de Amerikaanse staat Oregon acht deze „politiek-economische" kwestie van voldoende belang, er de minister voor het Leger over te raadple gen. Hij eist maatregelen om onmiddellijk einde te maken aan dat „broekkno pen-schandaal". Scherper toezicht op dienststukken Wegens het onbevoegd verzenden van dienststukken zijn vorig jaar 22 en in het voorafgaande jaar 24 processen-verbaal opgemaakt. Gezien het grote aantal dienststukken zijn deze cijfers niet ver ontrustend, maar het is natuurlijk moge lijk, dat van de porto-vrije Verzending ook misbruik wordt gemaakt, zonder dat dit wordt bemerkt. De controle door de P.T.T. en de organen, die ontvangen of Verzenden, zal daarom verscherpt wor den. Dit heeft minister Wemmers geant woord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Molenaar (V.VJD.). Rechtsherstel in Velsen Geen werk, toch salaris voor politieman Hoewel hij geen dienst meer verricht, ontvangt de hoofdinspecteur van politie P. IJtsma in Velsen nog steeds een sala- an ƒ9.054 per jaar. Dit gebeurt, om- lan deze politieman rechtsherstel is verleend toen het ambtenarengerecht had uitgemaakt, dat hij. na in de bezettings tijd te zijn overgeplaatst, toch ambtenaar van Velsen was gebleven. In het Velser politiekorps is voor hem geen plaats. De minister van Binnenlandse Zaken heeft intertijd toegezegd, dat de hoofdinspec teur zal worden overgeplaatst, maar in December heeft de minister meegedeeld, dat hij hiertoe voorlopig geen mogelijk heid ziet. Daarom mag de politieman, hoewel hij geen werk verricht, boven de normale sterkte van het politiekorps wor den aangehouden en zal het rijk 4!000 in de kosten bijdragen. Dit hebben B. en W. geantwoord op vragen van raadsleden. Een der oudste bruggen van Amsterdam, het houten bruggetje naar het Prinseneiland, zal binnenkort gerestaureerd worden. Voorlopig mogen er geen motorvoertuigen en wagens met paarden meer over, want op dit stukje karakteristiek Mokum zijn ze zuinig in de hoofdstad. De man met zijn hand wagen kan nog nèt over de brug komen. Succes van Christelijke bond Minister Staf rehabiliteert de defensie-ambtenaar F. H. van der Putten DE CHRISTELIJKE ORGANISATIE heeft een groot succes behaald in de strijd voor het recht door een ambtenaar te rehabiliteren, die een bevel had gekregen om zich bij het militair hospitaal te Utrecht te vervoegen voor een onderzoek naar zijn geestvermogens. Deze ambtenaar, de heer F. H. van der Putten, heeft enkele jaren geleden de beschuldiging gejiit, dat er bij het leger in Indonesië grote malversaties werden gepleegd en flat de moord op vaandrig Aernout daarmede verband hield. Op 27 Februari 1948 knalden er scho- Lemibang bij het Junghun- ,en ander nader geregeld. monument. Vaandrig Aernout toog op onderzoek uit- Enige tijd later droeg men zijn lijk binnen. Al gauw doken de geruchten op. da: de vaandrig door kameraden zou zijn vermoord, omdat hij op het spoor was gekomen van grote knpeierij-m. waarbij enkele van de hoogste officieren waren betrokken. De persoon, die het ijverigst deze beschuldigingen uitte, de heer Van der Putten, moest kort daarna uit Indo nesië verdwijnen, nadat kapitein Wes terling op last van generaal Spoor een onderzoek had ingesteld, doch niet veel resultaten had bereikt Generaal Mojet had in verband met deze beschuldgin- geneen aanklacht ingediend. In Neder land werd de heer Van der Putten te Utrecht geplaatst De beschuldigingen niet dood en in Juni 1951 ver scheen er een rapport van een commls- bestaande uit de heren mr J Zaayer, procuTeur-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, mr M J. P. baron Harinxma thoe Slooten en mr, J. Gast, gericht aan de minister van Oorlog. Het rapport verklaarde, dat er geen wijdvertakte knoierijen waren geweest bij het leer in Indonesië en conclu deerde, dat de commissie twijfelde aan het geestelijk evenwicht van V. d Put- De commissie betreurde het, dat Putten in vaste dienst van het ministerie van Oorlog was gekomen, en vroeg zich af of hij niet voor ontslag wegens wangedrag in aanmerking kwam, al dan niet na een strafvervol ging. In elk geval achtte de commissie lij psychiatrisch onderzoek gewenst Enkele dagen later kreeg de heer v. d. Putten bevel om zich geneeskundig te laten onderzoeken Hij weigerde. De Ne derlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel nam zijn zaak In handen succes want gisteren verscheen er het volgende communiqué van het hoofd bestuur van de Bond: .Bedoeld rapport wordt door de mi- ter van Oorlog als afgedaan be schouwd. Tot genoegdoening van de In het rap port geuite beschuldigingen aan het adres van de heer F H. van der Putten, werkzaam als ambtenaar bij de Centrale DAT drie kinderen uit Losser, een uit Oldenzaal en een 18-jarige uit Weerselo met kinderverlamming in het ziekenhuis te Oldenzaal liggen. DAT tot postdir. zijn benoemd: te Mid- delharnis de hoofdemployé P. Doorn hein te R'dam-Charlois, en te Vlaar- dingen H. Dikker, thans in gelijke func tie te Schagen. terwijl J. H. Heespelink te Amstelveen op zijn verzoek als zo danig eervol ontslag kreeg. DAT er voor het artillerienionument in Oldebroek f 10.000 is ingezameld en men voor Maart a.s. de rest, f 5.000, pro beert te kiijge»» DAT voermalige Ned. krijgsgevangen officieren een comité hebben gevormd om een huldeblijk te zenden aan K. Wer ner Sorensen uit Kopenhagen, die deze krijgsgevangenen pakketten stuurde. DAT burg. mr P. F. G. A. Geradts van Beuningen het Franse „diplome de passeur" heeft gekregen wegens hulp aan piloten in oorlogstijd. DAT ir C. Thomése bij zijn afscheid als hoofding.-dir. van de Prov. Waterstaat van N.-Holland benoemd is tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. DAT de kol. C. G van Mourik, voorm. commandant van de artillerieschool te Breda, benoemd is tot permanent lid van een mil. studiecommissie in NATO- verband. DAT in de bij Guethary vergane Ned. tanker Gemma een gat is gebrand, doch men in het binnenste van het schip niet de lijken van de vijf nog vermiste be manningsleden heeft gevonden. DAT 60 van de 77 KLM-ers, die 25 j in dienst zijn. vanmiddag op Schiphol aanzaten aan een door de directie aan geboden diner. DAT de 75-j. Volkert Swier te A'dam Maandag a.s. 40 j. secretaris is van dro gistenorganisaties, en in het I.C.C. al daar zal worden gehuldigd. DAT de rijwielzaak aan het Ruiters- kwartier te Leeuwarden, vermoedelijk door een defecte rookgeleiding, gisteren door brand volkomen is verwoest. DAT Artis vorig jaar 488.959 bezoe kers kreeg, tegen 426.226 in 1950. DAT J. Stapel, dir. van het Ned. Inst, voor de Publieke Opinie, naar Amerika is vertrokken om zijn collega's daarvoor te lichten over nieuwe Ned. enquête methoden. DAT het Tweede-Kamerlid Nederhorst (Arb.) aan de ministers v. d. Brink en Stikker heeft gevraagd of Nederland heeft geweigerd mee te werken aan Duit se plannen. DAT het vliegkampschip Karei Door man Donderdag uit Rotterdam naar de Ned. Antillen vertrekt met aan boord het 860ste squadron (Seafuries), het 4de squadron (Fireflies) en het 1ste squa dron (Fireflies). DAT thans 5 van de 8 Belgisch-Neder landse vissersvaartuigen, die in October met o.m Urker emigranten uit Oostende zijn vertrokken, in de Argentijnse haven Mar del Plata zijn aangekomen. DAT B. en W. van A'dam een crediet van f75 000 aanvragen voor uitgaven i.v. m. de opening van het Amsterdam-Rijn kanaal en nog eens f75.000 voor de stich ting die t.g.v. deze opening feesten wil organiseren. Werkplaats RIMI te Utrecht, werd Voor enige strafvervolging, c.q. ontslag uit 's lands dienst, en een onderzoek naar de lichamelijke en geestelijke gesteldheid wan de heer Van der Putten bestond naar het oordeel van de minister geen aan leiding". 1 Naar ons verder ter orde kwam. zijn de chefs van de heer Van der Putten *te Utrecht uiterst tevreden over diens per soon en werk bij de RIMI. Het wordt nu zachtjes aan tijd dat er a de rehabilitatie méér gebeurt Het rapport-Zaayer is op een zeer be langrijk punt getorpedeerd en men zal nu moeten onderzoeken of de waterdichte schotten zo aanwezig het houden W/TE kennis heeft genomen van het- geen de voorzitter van de Ned. On derwijzersvereniging. de heer Jac. Lootsma, vorige week op de algemene vergadering van deze onderwijsorganisa tie heeft gezegd ta.v. de pacificatie, heeft kunnen constateren, dat in die kring nu niet bepaald gunstig over de pacifi catie wordt geoordeeld. Wel heeft het N.O.V. geen bezwaar tegen de pacificatie gedachte, doch „zolang voor het lager onderwijs geen bevredigende uitwerking van de pacificatie-gedachte in de wet is vastgelegd, zolang zal de N.O.V. zich blij ven verzetten tegen elke poging de pacifi catie-gedachte uit te breiden tot andere takken van onderwijs". Dat kunnen de voorstanders van het bijzonder onderwijs zich voor gezegd houden, want het komt er toch op neer. dat de N.O.V. met de huidige regeling niet tevreden is, hetgeen betekent, dat de openbare onderwijzers er niet aan den- om thans die pacificatie verder door leren. Terecht heeft de voorzitter van de Unie van Chr. Onderwijzers de vol gende dag in zijn openingswoord ter al gemene vergadering der Unie het be treurd. dat zijn collega van de N.O.V z:eh op bovenstaande wijze heeft uitgedrukt, omdat zo de weg tot een gesprek niet geëffend wordt. Een geheel ander geluid is daarentegen gehoord op het deze week gehouden on- derwijscongres van de Partij van de Arbeid. Op dit congres is aan de orde gekomen het z.g.n. „pacificatierapport dat was samengesteld door een speciaal daartoe ingestelde commissie, in welk rapport een o.i. juister standpunt omtrent de pacificatie-gedachte was te beluiste- Dit standpunt heeft zijn uitdrukking gevonden in een uitvoerige resolutie, welke het congres met op drie na alge- stemmen heeft aangenomen. Hoofd gedachte in deze conclusie was, dat de grondgedachte van de pacificatie niet alleen met betrekking tot het lager onder wijs wordt erkend, doch ook t.a.v andere takken van onderwijs, zoals het N.O., kweekscholen, kleuteronderwijs enz. IN de discussie over het rapport is wel gebleken, dat sommige congresgangers ;t van harte zich achter het rapport hebben gesteld en er waren debaters. zie botweg de pacificatie-gedachte b.v. voor het N.O. hebben afgewezen. Anderen waren echter van oordeel, dat men inner lijk zal moeten aanvaarden, dat velen in den lande nu eenmaal iets anders willen dan vele leden van de P.v.dA. persoonlijk en. zodat „de bittere weg der pacifi catie" de uitdrukking is van het Tweede Kamerlid Scheps zal moeten worden gegaan. Terecht heeft een der sprekers verklaard, dat, indien het be ginsel der pacificatie als juist wordt er kend, dit ook in andere takken van on derwijs dan alleen het lager onderwijs dient te worden doorgetrokken. De party. werd o.a. opgemerkt, moet staan voor de rechten der ouders en dit houdt in, dat de ouders vrij moeten zijn in de keuze de school, die zij voor hun kinderen wensen. DEZE vrije schoolkeuze is ook ln de aangenomen resolutie tot uitdruk king gebracht, waarvan met dankbaar heid nota mag worden genomen. Zeker, de resolutie schuilen, wat wij zouden willen noemen, nog wel addertjes onder het gras. want wel wordt voor verschil lende takken van onderwijs sterk aange drongen om te komen tot oprichting van gn. „compromis-scholen". Nu kunnen rij van deze zijde niet anders verwach- .»n en men kan veilig aannemen, dat in de verschillende bestuurscolleges al het mogelijke zal worden gedaan van de zijde van de leden van de P.v.d-A. om deze weg in te slaan. Maar met de erkenning van de grondgedachte der pacificatie komen verscheidene besluiten van ge meenteraden ten opzichte van afwijzing de medewerking aan de oprichting bijzondere nijverheids- en kleuter scholen toch wel in een ietwat vreemd daglicht te staan. De gevallen Groningen Vlaardingen liggen nog vers in ons geheugen. Toch kunnen wij dankbaar zijn, dat de ,v.d.A. eindelijk tot deze uitspraak is gekomen. En deze is naar onze mening een belangrijk deel te danken aan de invloed van een man als wijlen prof. Kohnstamm. die voorzitter van de be trokken commissie is geweest, alsmede andere leden der commissie, die hoe- in politiek opzicht voorstanders van de „doorbraak", hun keuze op het bijzon der onderwijs hebben laten vallen. tAdvi De Balans-Opruiminc bU BOTERMARKT 23 begint NIET Zaterdag 9 Januari doch is vanmorgen om 9 uur begonnen 11 VELE KOOPJES ZIET DE ETALAGES! „Telefoon voor U (allen) Door zeezout werd het telefoonverkeer ln een aantal dorpjes bij Frederikstad in Noorwegen ernstig in de war gebracht. Dit zeezout heeft zich tijdens de stormen der afgelopen dagen op de isolatoren van het telefoonnet kunnen afzetten. Wan neer iemand nu opbelt, krijgt hij het hele dorp ineens aan de telefoon. De Utrechtse beeldhouwer Joop Heckman heeft in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen acht beel den te vervaardigen voor de spoor wegviaducten in Eindhoven. Het eer ste beeld, voorstellende het jonge, bloeiende Eindhoven, 3.15 m hoog, is gereed en zal geplaatst worden aan de EmmasingeL Door een auto aangereden en ge dood werd de 55-jarige Westzaanse fa brieksarbeider A. K. ln zün woonplaats. WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met enkele opklarin gen en plaatselijk mist. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN zon 8.47—16.44; maan op 12.22 Maandag: zon 8.47—16.45; op 12.42, onder 4.53. 12 Jan. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1