Ieder moet de pogingen, om de ander te begrijpen, met graagte aanvaarden Nog moeilijk om over 1951 juiste beschouwingen te geven Accountants aan het Rapenburg in het goud HE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3- DONDERDAG 3 JANUARI 1952 Nieuwjaarsrede Verhei; van Wijk omdat dit jaar volgde op de hausse-periode van 1950. Er is in 1951 zó veel gebeurd, dat de gevolgen hiervan nog niet zijn te overzien. Met vol doening kan evenwel worden geconstateerd, dat in het gehele land de ar- beidsvrede bewaard bleef. Met deze woorden begon de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer J. G. J. Verheij van Wijk, vanmiddag zijn jaarrede in de eerste vergadering van de Kamer van dit jaar. vooral de zeer hoge belastingen maken t moeilijk om het machinepark modern te houden. DEKENS: De productie vertoonde mede door overheidsopdrachten een stabieler beeld en kon nog worden uitgebreid. De arbeidsproductiviteit vertoonde een lich te verbetering. Aan de export kon een belangrijke uitbreiding worden gegeven. Voor 1952 mag een handhaving van pro ductie en afzet worden verwacht. WOLLEN STOFFEN: Ook de wollen- stoffenindustrie kan op gunstige resul taten bogen. Herhaaldelijk moest een be drijf in drie ploegen werken en voor spinnen en weven gebruik maken van andere fabrieken. Meer en meer werd moeilijke liquiditiitspositie handel merkbaar. TOUWFABRIEKENIn 1951 Verenigde Touwfabrieken te Leiderdorp wat de spinnerij en de staaldraadkabel- fabriek betreft goed van orders In de weverij daarentegen was het enige maanden slap. METAALINDUSTRIE: Over het alge een was de bezetting zeer bevredigend. Bij vele bedrijven liep echter het aantal opdrachten terug. Bedrijven, die voo: consumptie werken, dus niet voor vervaardiging van kapitaalgoederen, dervonden een belangrijke teruggang. Daarbij kwam, dat de materiaalprijzen aanmerkelijk werden verhoogd. Dit bracht mee. dat de betaling in het alge- ;r werd bemoeilijkt. Die bedrij- min of meer op internationale basis voor de export of het binnenland werken, ondervonden de laatste helft van dit jaar veel minder moeilijkheden, om dat de Engelse concurrentie voor een groot deel wegviel ten gevolge van het feit, dat men in Engeland zeer veel op drachten uitvoerde voor de eigen defen- Het aanbod van werkkrachten was dit jaar groter, hoewel zich nog steeds tekort laat gevoelen aan goede vak lieden. SCHEEPSBOUW: Deze bedrijven wer den goed bezet met orders. De afdeling nieuwbouw van de scheepswerven werkte op volle toeren, maar voor de reparatit- afdeling was het moeilijk lonende op drachten te verkrijgen. De orders vooi nieuwbouw betroffen in belangrijke mare visserijschepen en coasters. De vraag naai geschoold personeel blijft nog steeds be- Zie ik h©t goed, zo vervolgde de heer Vertieij van Wijk, dan wordt het voor de verschillende groepen van de bevol king hoe laMer hoe moeilijker om elkaar goed te begrijpen. De opvattingen ten opziahte van de te volgen economische politiek zijn onderling vaak zeer ver schillend, maar elke poging om elkaar beter te begrijpen moet met graagte door leder van ons worden aangegrepen. Door de moeilijke economische en fiscale om standigheden is het vrijwel onmogelijk een nieuw bedrijf te stichten. De be staande grote ondernemingen hebben niet van die omstandigheden te lijden gehad. Het is daarom ook niet te ver wonderen, dat energieke jongelui met ondernemingslust het ls-nd verlaten en elders proberen zich een toekomst te verschaffen. Echter zijn niet alle fiscale maatregelen zo somber als wordt gedacht. Het door de Financiën gelanceerde nieuwe waarde ringssysteem heeft voor de daarvoor in aanmerking komende bedrijven wel de- geUjk enige verlichting geschonken. De stagnatie in de afzet had tot gevolg, dat in enkele branches van het bedrijfs leven de concurrentiestrijd laaide. De stagnatie maakt het ook niet mogelijk om de door de regering andere instanties gewilde productie' hoging verwezenlijkt te zien- Een om mijdelijk gevolg hiervan is, dat er verminderde vraag naar arbeidskrachten ontstond. Een zeer moeilijk vraagstuk het opvoeren van de productiviteit, die nog steeds beneden het vooroorlogse peil is. De regering ziet zich voor de taak gesteld om in 1952 evenwicht te krijgen bij de verminderde belastingopbrengsten en de helaas waarschijnlijk toenemende werkloosheid. Slechts aller inspanning kan ons daar doorheen helpen, aldus de heer Verheij van Wijk in zijn algemene beschouwing. OVERZICHT De heer Verheij van Wijk begon zijn beschouwing van de bedrijven district met te constateren, dat in Leiden twee bedrijven werden opge heven. Het vestigen van nieuwe bedrij ven in onze stad is bezwaarlijk door de hoge kosten, ten gevolge waarvan Leidse arbeidskrachten zo veel mogelijk buiten Leiden werk zullen moeten zoeken. BANKWEZEN: Het afgelopen jaar kenmerkte zich door een stijgende dietbehoefte, voortkomende uit de gro tere financieringsbehoeften voor goede ren en debiteuren. Het eerste en in hel bijzonder het laatste kwartaal waren levendig op het gebied der emissies, waarbij het resultaat van overheids- leningen nadelig werd beïnvloed door het door de minister van Financiën vast gestelde rentegamma. De TEXTIELINDUSTRIE heeft zeer spannend jaar achter de rug, hoofd zakelijk door de wilde sprongen naar boven en naar beneden van de wolprij- zen op de wereldmarkt. Dit animeerde de 'kooplust van de afnemers allerminst, zodat verlies op voorraden samenviel met verminderde afzet. SAJETTEN EN WOLLEN GARENS: Productie en afzet waren aan vrij grote schommelingen onderhevig, die in grote mate een gevolg waren van de politieke gebeurtenissen en de invloed daarvan op het publiek. Het begin van het jaar bracht een vrij grote kooplust, die echter spoedig plaats maakte voor een sterke terughoudendheid bij het publiek. Door de hoge wolprijzen kwam het artikel bo ven de koopkracht van velen te liggen. Verwacht mag worden, dat bij male ontwikkeling op internationaal, po litiek en monetair gebied het vertrouwen geleidelijk zal terugkeren en dat de bin nenlandse afzet in 1952 niet geringer zal zijn dan in 1951. Een binnenlandse afzet als in 1949 en 1950 mag echter niet v den venvacht- De export van garens derging hier en daar enige vermindering, die hoofdzakelijk werd veroorzaakt door handelspolitieke moeilijkheden. BREIER1JJIEN: Het jaar 1951 is voor deze bedrijven veel moeilijker geweest dan het vorige. De grote fluctuaties de grondstoffenprijzen werkten zeer s rend in op een regelmatige bedrijfsvoe ring. De vraag voor het binnenland minderde, waardoor de concurrentie toe nam. De export echter nam hier en daar toe, zodat de fabrieken vrij behoorlijk bezet bleven. De regeringsmaatregelen Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: T Wilson en F L Herfker Wageningen. BEVALLEN: Mevr. Redeke-van IJsselstel z. Utrecht; mevr. van Vliet-van Santen. SUkikerveer; mevr. Boom-v d Maar, z, Dja karta; mevr. Bunj es-Visser, z. A'dam; Via-Duyvis, z. Wormerveer; mevr. Lopes- Cardozo-Borgesius, d, Eindhoven. OVERLEDEN: M J van der Hoek. J. Zeist; M A J Stolk, v, 67 J., R'dam; N Leupe, m. 63 R'dam; J C Schell, m, R'dam; M W A Hoffman-Driebeek, J. R'dam: H Klapwijk, m, 60 j., Delft: J C St. Sohokking, m, 75 j, Zeist; C Ben; 6 J, Puxmerend; H v d Koppel, m, 64 j, rterdam: G Boerma. m, Pieterburen; M W P Montijn, m, 87 j, Geel (België): H Postma, T. 2 J, Arnhem. Deze industrie was in hat afgelopen jaar nog gsfceel met orders bezet en kon vooi enkel# producten niet aan de vraag vol doen. De fabricage ondervindt nog steeds moeilijkheden door het ontbreken van voldoende vakkundig personeel. Voor deel van de producten werd ook in het buitenland een afzetgebied gevonden. De grondstoffenvoorziening van deze in dustrie is voorlopig verzekerd, al vraagt in de toekomst vooral voor het grove product dit vraagstuk de volle aandacht. BETONINDUSTRIE: Gedurende de eerste helft van het jaar werden goede resultaten geboekt, terwijl de bezetting in de fabrieken zeer behoorlijk was. Ir de tweede helft werd de situatie aan zienlijk minder ten gevolge van de bouw stop. Hier en daar kon de teruggang enigszins worden opgevangen door leve ringen ten behoeve van defensiewerken. Niettemin moesten geschoolde arbeiders MOTOREN: De afdeling motorenfa- briek was ook goed bezet, terwijl zowel de afdeling scheepsbouw als de motorenfabriek flinke opdrachten (52 in portefeuille zijn. KALKZANDSTEEN: Tot October __>n de fabrieken volop in bedrijf. Toen de bouwstop kwam, veranderde de situa tie met één slag en ontstonden er grote voorraden, waardoor de productie moest worden beperkt. De vooruitzichten zijn eer meer hoopgevend. DAKPANNENINDUSTRIE: De gang m zaken in de dakpannenfabriek vredigend geweest. De afzet was De bouwstop deed enigermate zijn helaas worden ontslagen. Het laat zich echter aanzien, dat in het komende sei zoen weer arbeiders zullen moeten wor den aangetrokken voor de uitbreiding van de woningbouw. Dan is het de vraag, of de geschoolden nog beschikbaar zijn. Zo niet, dan zal men genoegen moeten nemen met arbeiders, die hun opleiding nog moeten krijgen. SCHELPKALK: In 1951 kon aan vraag worden voldaan, zonder dat stagnatie in de levering was. De voor uitzichten zijn niet ongunstig. HOUTHANDEL: Deze handel was vol doende van orders voorzien, hoewel het laatste kwartaal een teruggang viel te constateren door de bouwstop. De a voeren uit de Scandinavische landen midden-Europa vonden weer op normale wijze plaats, zodat de voorraden doende konden worden geacht. De zaak van de buiten elke verhouding staande stijging van de houtprijzen in het buitenland moet voornamelijk worden gezocht in de onbeheerste prijzen, die de verschillende importerende landen be taalden voor cellulose en papierhout. Hoewel de prijsstijgingen de laatste tijd enigszins tot stilstand zijn gekomen, wijst nog niets op een mogelijke teruggang in 1952. Veel zal afhangen van het aantal woningen, dat de overheid voornemens te laten bouwen. De verwachtingen jor de particuliere bouwnijverheid zijn et hoog gespannen, omdat in het alge een de contanten gaan ontbreken. BLOEMBOLLEN: Ook in 1951 is het surplus aan leverbare bollen slechts on betekenend geweest. De oogst was over het algemeen goed Weer was een ver hoging van het exportcijfer waar te nemen. Het is moeilijk iets te voorspel len. Een gematigd optimisme ten aan- en van de export is wel op zijn plaats. BLOEMISTERIJPRODUCTEN: Het be- n van het jaar was niet best door de lage prijzen. De prijzen in December aren gelukkig niet slecht. Veel hangt van de export. Hoofdzaak hierbij is België. REDERIJ EN HARINGHANDEL: Zie MEELFABRICAGE: De meelfabricage bleef het gehele jaar volledig beheerst door stringente overheidsmaatregelen, die tot gevolg hadden, dat van een vrije bedrijfsvoering geen sprake was. TUINBOUW: Het jaar is voor de tuin bouw in dit district ongetwijfeld gun stiger geweest dan het voorgaande jaar, wat blijkt uit de verhoogde omzet van de veilingen. Als eerste oorzaak moet genoemd worden de uitbreiding van het glasareaal. Deze producten gaven over de gehele linie bevredigende resultaten te zien. Kasbonen werden verzonden naar België en tomaten gingen naar Engeland en Duitsland De groenten van de koude grond leverden een matige oogst. Door de slechte uitkomsten voorziening was slecht. De verkoop wordt geremd door de abnormaal hoge prijzen van de verse groenten gedurende de in maak, waardoor ook de prijzen van het eindproduct niet onbelangrijk stegen. De vooruitzichten zijn niet gunstig. LIMONADEFABRIEKEN: Deze waren behoorlijk met orders bezet. VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN INDUSTRIE: De winst is door zware concurrentie en verhoogde omzetbelas ting gedaald. De vooruitzichten zijn wat de omzet betreft niet ongunstig, wat de winst betreft: een nog grotere daling. MELKHANDEL: Herhaaldelijk heeft de Kamer zich beziggehouden met de verkwisting van gelden en deviezen, die het gevolg is van de regeling, waarbij de melktransporten plaats vinden van Oost naar West en van West naar Oost- DRUKKERSBEDRIJF: In dit bedrijf heeft men ook een dalende tendenz waargenomen. Dit houdt voornamelijk verband met de sterk verminderde koop kracht en de gestegen papierprijzen. Ook de factor loon met zware sociale lasten speelt een rol. BADPLAATSEN: Noordwijk en Kat wijk zijn niet ontevreden. Ten slotte behandelde de heer Verheij an Wijk een aantal middenstandsproble- ien en de werkzaamheden van de Ka- ler. Hij eindigde met de woorden var Paul Kruger: Alles sal reg kom, ieder doe zijn plicht. Agenda voor Leiden Vrijdag Burcht, 8 uur: feestavond personeels vereniging Leidsche Wolspinnerij N.V. Zaterdag Turk, half 3: A.R. kamerkieskring, dr Bruins Slot over federalisatae. Schouwburg, 8 uur: Chr. kinderzang- sipelclub „Staalwijk e.o.", Goudhaartje en de Troubadour. Tentoonstellingen Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tot half 5: houtsneden van A. Dürer (t.e.m. 11 Februari). Lakenhal: historische prenten (verza meling Robert Fruin) tot 1 Februari Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. ieL 20313. Leidse vereniging voor uitvaartverzorging De coöperatieve vereniging voor uit vaartverzorging voor Leiden en omstre ken hield haar eerste ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer J- G der Zeew. In zijn openingswoord hij op het belang der vereniging. De samenstelling van het bestuur is: de heer Van der Zeeuw, voorzitter; de heer M Sommcling, Julianakade 1, secertaris, de heer W. G. J. van der Linden, penning meester en de heren P van Loe en in der Leek. Verder werd nog e propaganda-commissie gevormd. Kaas en bloemen voor oud-burg. van Alkmaar Mr W. C. Wendelaar. lid der Eerste Kamer voor de V.V.D. heeft gisteren in zijn familiekring zijn zeventigste verjaar dag gevierd. Des middags ontving de jarige in zijn woning aan de Waalsdor- perweg tot zijn verrassing bezoek stad. waar hij eerste burger is geweest. Twee kaasdragers uit Alkmaar kwamen vergezeld van het hoofd van het kaas- dragersgilde, dr W. Voorthuysen. vloed gelden. De steeds groter wordende enkele bedrijven opgeheven. In Ter Aar productie van de fabrieken langs de Rijn kon nog altijd een behoorlijke afzet vin den, maar zeker zal in de naaste toe komst de export gestimuleerd moeten worden. De kwestie van de kleivoorra- den in de Rijnstreek en de beperkende bepalingen bij de ontgronding zullen de voortdurende zorg, hulp en voorlichting van de Kamer moeten hebben. Mogelijk zal in verband met de beperkte voorraad van klei bij de overheid moeten worden aangedrongen op een soepeler toepassing van de bepalingen. STEEN- EN KLEIWARENINDUSTRIE: de koude grond zelfs vijftig procent lager dan vorig jaar. De afzet van peulen, rijsdopenvten en tuin bonen was goed. De najaarsgroenten had den niet veel belangstelling. Zelfs wit lof gaat tegen een onrendabele notering van de hand. De totale omzet is mee gevallen. Dat betekent niet, dat het een buitengewoon jaar is geweest. Bij de steeds stijgende productiekosten in de tuinbouw zou het een ramp geweest zijn, als de producten minder zouden hebben opgebracht. CONSERVENINDUSTRIE: De blik- Driehonderd recepfiegangers De herdenking van het vijftigjarig be staan van de Leidse accountantsmaat schappij De Tombe, Demenint en Co be gon gisteren met een stille plechtigheid op de begraafplaats Rhijnhof, waar de familie en de compagnons bloemen leg den op het graf van de in 1947 overleden oprichter, de heer J. W. de Tombe. Om elf uur vond in het kantoor aan het Rapenburg een intieme huldiging plaats van het personeel aan de directie en van de directie aan het personeel. De heer A. Dekker, die dertig jaar bij de maatschappij werkzaam is geweest, gaf een beknopt historisch overzicht. In 1902 begon de heer De Tombe aan de Boisot- kade. Vervolgens was de maatschappij gevestigd aan de Kaiserstraat, de Witte Singel en de Groenhovestraat. Geruime tijd werkt men al in het pand aan het Rapenburg. De kring van cliënten breidde zich spoedig zo uit, dat de heer De Tombe zich genoodzaakt zag assistenten in dienst te. nemen. In 1922 deed hij de zaken, die hij in behandeling had, aan de assisten ten over. zodat hij weer alleen kwam te staa».. Maar dit duurde niet lang; II het zelfde jaar deed de heer Dekker als as- sistÉnt zijn Intrede in de zaak. In 1931 i i de i W. J. de Tombe de leiding gedeeltelijk over en negen jaar later werd hij met de gehele leiding be last. In 1942 werd de heer A. L. Demenint in de zaak opgenomen. Twee Jaar later nam men de zaken van een accountants kantoor in Rotterdam over. Toen kwam de heer A. Pikaar in het bedrijf En in 1946 volgden ten slotte de heren F. Don kers en Jac. van der Boon. De heer J. van der Mark uit Rotterdam bood gistermogen namens het gehele per soneel een boekenkast aan. De directie dankte hartelijk voor dit geschenk. Ongeveer driehonderd personen heb ben de receptie, die gistermiddag werd gehouden, bezooht. Wij noemen slechts de vertegenwoordigers van de gemeente lijke accountantsdienst, dienst van meentewerken, de Leidse politie, de gionale dagbladpers, de Ned. dagblad- p --s. het Ned. instituut voor accountants, nijverheid en handel, de kamer van koop- het departement Leiden van de mij vooi handel, de inspectie van de belastingen te Leiden, K. en O-, de vereniging voor vreemdelingenverkeer, de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst, de euiging van academisch gevormde countants. het slachthuis te Leiden te slotte het A.N.P. Nieuwe directie Hervormd tehuis voor ouden van dagen geïnstalleerd Dit jaar herdenking van 125-jarig bestaan ET ECHTPAAR KOOIJ, dat gisteravond de leiding van het Hervormd tehuis ouden van dagen aan da Kaarsenmakersstraat heeft aanvaard, Is er zich van bewust, dat zijn taak mooi maar ook zwaar is. De heer en mevrouw KooU vormden in het Brabantse Zevenbergen de directie van een oudeliedenhuis met 27 verpleegden; hun nieuwe „home" telt er ruim honderd. Zy kunnen zich de representanten noemen van een grote diaconale instelling in de „grote stad' Lelden. Daarbij komt nog, dat de belangstelling van de Gemeente voor het tehuis en zijn directie toeneemt bloemstuk Namens het bestuur van het tehuis heette de heer Schipper de nieuwe „va der en moeder" hartelijk welkom. Hij wees eerst op de verantwoordelijkheid, die hun taak met zich meebrengt. Maar, zo voegde hij er onmiddellijk aan toe, door samenwerking kan veel worden be- -eikt. Samenwerking met de diaconie en met het bestuur van het tehuis Hij wekte op om de mogelijkheden en moeilijk heden met het bestuur te bespreken en wees ook op de bereidheid van het dames-adviescomité om te helpen waar het ncdig ,s Vanzelfsprekend werd ook de samenwerking met het personeel ge noemd. De stemming in het tehuis is goed te noemen, aldus de heer Schipper. Het personeel »n de verpleegden staan voor de nieuwe directie open. Spr. hoop te, dat de heer en mevrouw Kooij in het tehuis zullen werken tot welzijn van de ouden van dagen, tot tevredenheid van het bestuur en bovenal tot eer van God HU deelde nog mee, dat dit jaar het 125-jarig bestaan van het tehuis zal worden herdacht. De voorberei dingen voor dit feest zullen ook van de nieuwe directie veel vragen. Hü sprak de wens uit, dat men er ge zamenlijk in zal slagen het feest op waardige wyze te vieren. OPEN BRIEF aan het bestuur van de Vereniging voor Misvormden te Leiden (Ingezonden stuk. buiten verantwoordelijkheid der redactie) Lang hebben wy gewacht, voordat wy naar de pen grepen om openlijk onze verontwaardiging uit te spreken over het door u gevoerde beleid inzake het be heer van de Annakliniek en meer in het bijzonder over uw houding ten opzichte van de geneesheer-directeur dr C. P. van Nes. De mededeling van uw voorzitter, prof. dr L. J. van Holk, aan een journalist, dat het ontslag van dr Van Nes een af gedane zaak gold, waarop door uw col lege niet wordt teruggekomen, terwijl deze voorzitter tegenover anderen ver klaarde, dat zwijgen uwerzijds er toe zou bijdragen deze zaak zo spoedig mogelijk te doen vergeten, zijn voor ons aanlei ding daarop in tegendeel wel terug te komen, ten einde haar zo veel als in ons vermogen ligt onder de openbare aan dacht te brengen. Zwijgen uwerzijds zal door ons en naar wij aannemen, mèt ons, door ieder fatsoenlijk mens opgevat wor den als een teken van zwakte, een teken van ongelijk aan de zijde van het bestuur van de vereniging. Wanneer zich een zo ingewikkeld en scherp toegespitst geschil voordoet tus sen het bestuur van een ziekenhuis en zijn geneesheer-directeur, is het voor de buitenstaander vrijwel onmogelijk uit maken aan wiens zijde het „gelijk" Dat wensen wjj dan ook geheel buiten beschouwing te laten. De wijze echter, waarop gij uzelf dit „gelijk" hebt menen te moeten verschaffen, noemen wij oordelende over datgene, wat wij uit de verschillende publicaties en mededelin gen van verschillende zijde hebben kun nen opmaken rondweg onfatsoenlijk. Van juridisch standpunt bekeken, moge uw beleid in deze zaak wellicht een scherpzinnig spel lijken, van de morele kant bezien zal het toch velen bedenke lijk en zelfs in hoge mate verwerpelijk voorkomen. Het grootste obstakel, dat gij op pad ontmoette, was de in statuten en huishoudelijk reglement uwer vereniging vastgelegde beroepsinstantie van drie vooraanstaande Nederlanders, waartoe gij en uw tegenpartij zich zouden kun nen wenden bü voorkomende geschillen. Deze hindernis moest en dat blijkbaar in alle stilte en duisternis uit de weg worden geruimd. In alle stilte, c Vader is op oorlogspad zonder overleg met dr Van Nes, werd deze beroepsinstantie uit de reglementen verwijderd, een half jaar nadat het con tract met dr Van Nes was hernieuwd. De door uw aangewezen adviseur, dr K. de Snoo, die door u belast werd met de reorganisatie, welke leidde tot het ontslag van dr Van Nes als geneesheer- directeur, achten wjj, blijkens de door hem met één uwer, de arts P. J. Kaiser, ondernomen politiële actie in een ope ratiekamer tijdens een operatie, volko- len ongeschikt om een leidende positie i een ziekenhuis te bekleden. Toch erd deze dr K. de Snoo door u in plaats van dr Van Nes tot geneesheer-directeur benoemd, een naar het ons voorkomt allerminst gebruikelijke procedure. Alle pogingen, door leden van uw vereniging in de algemene vergadering door een comité van oud-patiënten buiten uw vereniging ondernomen, ten einde in deze aangelegenheid een be hoorlijke arbitrage te verkrijgen, hebt stelselmatig verijdeld. Uw voorzitter, prof. dr L. J. van Holk, ging zelfs zo >m tegenover een redacteur van Het Vrije Volk te verklaren, dat hem „noch officieel, noch officieus" iets omtrent dit verlangen bekend was. Het valt uiterst moeilijk te geloven, dat uw zltter, toen hij deze verklaring gaf, niet wist, dat deze in strijd was met de waarheid. Wanneer hij meende, dat zijn antwoord de gemoederen zou su: dan heeft hij het tegendeel van zyn doel bereikt. Iemand, die meent het recht aan zijn zijde te hebben, zal een arbitraal onderzoek steeds toejuichen. Gij hebt zodanig onderzoek verijdeld, daarbij gebruik makend van uw juridisch, re latief sterke positie, en dit is voor ons en anderen tot op tegenbewijs een teken, dat gij Igrvreesd zyt voor het openbaar ■orden van uw handelwijze en motleven, die uit wat tot'dusver gebleken is, ons. op zijn minst genomen, bedenkelijk voorkomen. Gij hebt gehandeld als college. Er moeten in uw college toch mannen net voldoende ruggegraat, met vol doende natuurlijk gevoel voor recht en fatsoen om aan elk individueel de juiste weg te wijzen. Het verbaast ons, da college als zodanig het thans gekozen glibberige pad volgde. Het herstellen van onrecht is verre te verkiezen boven het volgen van het systeem van de beruchte doofpot. Deze affaire is er niet een van be perkt belang. De gemeenschap heeft be hoefte aan mannen als dr Van Nes, die. mits niet gehinderd, doch geholpen door verenigingen als de uwe. ten bate van de lijdende mensheid kunnen werken. Wij laten daarbij nog daar, dat gü de carrière van een uiterst bekwaam nobel mens, en met deze, de hoop van zijn talloze huidige en toekomstige pa tiënten, breekt. Wij zouden ons schamen, als wij niet thans en zo nodig tot in lengte van dagen tegen wat hier gebeurd is en nóg gebeurt, zouden protesteren! Leiden Dr T. Sperna Weiland Dr Ir A. M. van Deventer Ook richtte de heer Schipper zich tot aster Koorn, aan wie geheel or wacht drie maanden geleden werd zocht de leiding van het tehuis tijdelijk op zich te nemen. Zy verklaarde zich daartoe direct bereid. De heer Schipper dankte haar voor de wijze, waarop zij dat heeft gedaan: tot volle tevredenheid het bestuur. Zij wist met de me te gaan. Zuster Koorn hoopt tot terdag haar werkzaamheden in het tehuis oort te zetten En dan neemt zij v< tie, acht dagen, die zij kreeg van de Her vormde diaconie uit erkentelijkheid. Ook werd nog eer. bureaulamp gesehonken. De heer Sierat bracht als voorzitter in het college van regenten dank aan de heer Schipper voor de wijze, waarop hij het echtpaar had geïnstalleerd. Hij enste de heer en mevrouw Kooij har telijk geluk met de benoeming en legde de nadruk op. dat het tehuis een echt paar aan de top nodig heeft, dat veel liefde voor het werk bezit. Hij wee de uitspraak van de apostel Paulus: Doch de meeste van deze (geloof, hoop liefde) is de liefde. Als het echtpaar door Gods liefde tot het werk wordt gedre- dan zal het goed gaan. Men zong hierna de zegenbede van Psalm 1343: at 's Heren zegen op u daal Een oud-directeur van een kweek school, de heer Van Duijvendijk, die vele jaren in Dordrecht heeft gewoond e die tijd de heer en mevrouw Kooij goed leerde kennen, vertelde de aanwezigen nauwkeurig wat voor vlees zij in de ve directie in de kuip hebben ge kregen Hij kwam tot de conclusie, dat de harten van het echtpaar de begeerte leeft om voor de ouden van dagen iets betekenen. Zij zullen trachten de avond van het leven zonnig te maken- In dit verband wees hy er op. dat de directie in het tehuis te Zevenbergen binnen enkele jaren tal van belangrijke erbeteringen heeft aangebracht en doen aanbrengen. Hij wekte het personeel op m een samenwerkende eenheid te Ten slotte sprak de heer Kooij zelf. Hij dankte het bestuur voor de benoe- en voor de manier, waarop hij •rouw werden ontvangen. Ook richt te hij zich tot de verpleegden, het per soneel, de heer De Groot, die de geeste lijke verzorging der verpleegden behar- cn zuster Koorn, van wie hij ver- Het Hervormd tehuis voor ouden dagen kreeg gisteravond een iwe directie. Op de foto van links naar rechts: de heer Sierat, voorzitter van het college van re genten, mevrouw Kooy, de heer Kooij, zuster Koorn, die 3 ma den met de leiding van het tehuis is belast geweest, en de heer Schipper, die namens het besuur het woord voerde. Foto Meijer. Commissies Kamer van Koophandel voor Rijnland Bij de Kamer van Koophandel voor Rijnland, die vanmiddag vergadert, zijn de volgende voordrachten gemaakt voor de diverse commissies.: Vestigingswet: C F Meerpoel, (plaats vervanger N Parlevliet); G Schrama; W Tissing; C A Bos; F Slager; C D Ligt- voet; G J den Heeten. Handelsregister: J A E Aalders: N Langezaal; S J Anes; F J E Urulus; F H Vieuwenhuizen Segaar. Vervoer: J F van der Meer: Ir M C de Jong; S M J Wijtenburg: J A van Her waarden; P J van Hoeken. Makelaardij: J G J Verhey van Wijk; D L Landman; Mr C Punt; L Zitman: R L van der Horst; P J van Hoeken; F van der Drift Uitverkopen en opruimingen: C F Meerpoel; JAM van Oyen; S M J Wij tenburg. Colportage en afbetalingen: C F Meer poel; JAM van Oyen; S M J Wijten- burg. Bedrijfsruimte: J H van der Kloot; W G van der Linden; J P van der Stoel; A Oosthoek. Bedrijfsruimte Katwijk: B G Lammens; H P Bloot; C van Tongeren; Chr Ver- plancke; J Hoppenbrouwer. Bouwmaterialen: T M H van Wave- ren; J A van Herwaarden; C Sweris; A Oosthoek; P J van Hoeken; G J den Heeten. Prof. dr L. J. van Holk zal antwoorden Prof. dr L. J. van Holk, voorzitter van de Vereniging voor Misvormden, deelde ons gisteravond desgevraagd mede, dat hij stellig zal antwoorden op de open brief, die hem werd toegezonden en die in de pers gepubliceerd werd door dr ir A. M. van Deventer en dr T. Sperna Weiland. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, kan het antwoord ver moedelijk in de loop van de volgende week in de pers tegemoet worden gezien. wachtte, dat zij het tehuis ook in de toekomst niet zal vergeten. Na afloop van deze bijeenkomst kre gen de genodigden de gelegenheid met de directie kennis te maken. Daarna be gaven de heer en mevrouw Kooij zich naar de uitgang van de zaal. waar alle verpleegden hun de hand drukten. De ouden van dagen waren met deze avond niet minder ingenomen dan het bestuur. Amercentrale te Geertruidenberg klaar om te draaien Ook Leiden zal ei van profileren (Van een onzer verslaggevers) Dat wy op het gebied van de eleotriciteitsvoorziening met niet geringe moeilijk heden hebben te kampen, zal onze lezers uit verschillende stukken langzamerhand wel duidelijk zijn geworden. Uit de oproepen om toch vooral de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten klonk af en toe zelfs een onrustbarend geluid. WU herln- n slechts aan de woorden van de directeur ran de lichtfabrieken te Leiden, ir Ykema, gesproken tijdens een bezoek van de pers aan de ln onze stad in aan bouw zijnde centrale: Als er geen verandering komt, is de mogelijkheid zelfs niet uitgesloten, dat de voorziening van electriciteit op bepaalde ogenblikken zou moe ten worden afgesloten. Ook wethouder Van der Kwaak wees tal van keren op de moeilijke situatie. In dit kader nu is een groot verbete ringsplan opgesteld, waarin onder meer staat vermeld, dat Leiden ruim veertig millioen gulden zal moeten investeren voor de uitvoering van het plan van voorzieningen aan de plaatselijke cen trale. Dordrecht vraagt een bedrag van niet minder dan honderd millioen. Wil echter aan de steeds toenemende behoeften kunnen voldoen, dan zal ook de bouw van nieuwe centrales met kracht ter hand moeten worden ge- Er is nu voor de energievoorziening een belangrijke mijlpaal bereikt. De grote nieuwe Amercentrale voor de op wekking van electriciteit, die de provin ciale Noordbrabantse electriclteltsmaat- schappij in Geertruidenberg heeft ge bouwd, is klaar en heeft al proefge draaid. Weldra zal deze enorme kracht- fabriek in vol bedrijf zijn en dan gaat men daar snel verder met de uitwerking van de plannen voor een tweede Amer centrale. waarvoor op hetzelfde terrein plaats genoeg is. In November 1944 gooiden de Duitsers de Dongecentrale vrijwel in puin toen de directeur, Ir J. G. de Voogt, die verwoestingen zag, is hij direct in'En- geland bij de Nederlandse regering alarm gaan slaan. Het kostte veel moeite maar de beloning bleef niet uit: in begin 1945, toen het Zuiden van ons land al was be-i vrijd, waren er al heel wat machines veroverd. De gebouwen werden geres taureerd en direct daarop begon men met de plannen voor de Amercentrale. Met Marshallgeld werden ln Amerika ketels en turbines aangeschaft. De Ame rikanen begrepen, dat er zonder energla niet aan industrialiseren kon worden ge dacht en legden er een schepje op bij de levering: de bestelling, ln 1948 ge daan, werd ln 1950 al uitgevoerd; dat zegt heel wat, wanneer men de kolossale constructie van deze Installaties ziet In totaal produceren de Geertruidenberg sa centrales nu 271 kWh. In Breda en Roosendaal zijn nieuwe stations gebouwd en deze zijn met de centrale door een 50.000 volt-Hjn verbonden. Er komt nu een nieuwe hoogspanningslijn van Geer truidenberg naar Den Bosch en van Den Bosch naar Om, dat de laatste jaren ook sterk Industrialiseert. De nog vooroorlogse lUn naar Eindhoven wordt doorgetrokken naar het mjjn- geWed en naar Den Haag, Leiden en Utrecht. Van Utrecht is er dan weer verbinding op Amsterdam enz., zodat op de duur het gehele land onder ling gekoppeld is. Veel mensen zUn er niet nodig om da centrale te bedienen. Het is in hoofdzaak contrölewerk, want de kolen worden automatisch gelost en ln de fabriek ge bracht. gemalen, verhit enz., totdat da turbines gaan draalen en da stroom

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3