|Hcuu>e jTciiisrlje (üiourattt Plan voor leger der V.N. direct te kunnen Wisjinsky noemt voorstel een „ongrondwettige" daad om aggressie keren Carlsen put kracht uit de eenzaamheid Het jaar vóór ons Wist U DONDERDAG 3 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37, Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9319 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantwastfcf) Is qhebttotn tnyn hert in teghenspoet" Mond- en klauwzeer steekt kop weer op De collectieve veiligheid NA EEN VACANTIE van tien dagen hebben de gedelegeerden der Ver. Naties hun werkzaamheden in Parijs hervat. Het duel in woorden is weer begonnen. De „politieke commissie" maakte een aan vang met een, door elf staten ingediende resolutie. Hierin wordt verzocht, de voorstellen van de commissie voor collectieve maatregelen, teneinde aggressie te keren, te aanvaarden. Doel is: de kansen op oorlog te verminderen. De elf staten zijn: Amerika, Engeland, Australië, België, Turkije, Frankrijk, Joegoslavië, Brazilië, Canada, de Philippijnen en Venezuela. Reeds heeft de Rus Wisjinsky de betreffende voorstellen „ongrondwettig" genoemd, omdat zij klaarblijkelijk bedoeld zijn om de Veiligheidsraad te omzeilen, waar immers het recht van veto heerst. De commissie voor de collectieve maat- In een der V.N.-commissics een aanval regelen heeft nu de volgende aanbeve- gedaan op de rassenpolitiek van Zuid- ling gedaan: 1. Vorming van een inter- Afrika, speciaal op de maatregelen tegen nationaal ..schaduwlever", hetwelk tegen het Indische deel der bevolking, een eventuele aanvaller kan optreden. 2. Een stelsel van economische maatrege len, ten doel hebbende een aanvaller te blokkeren. 3. Diplomatieke en politieke Bancties, om te verzekeren dat een land, hetwelk de oorlog is begonnen, geheel van de rest der wereld zal worden afge sloten. De Amerikaanse afgevaardigde, Ben Cohen, heeft er op gewezen, dat, indien het plan wordt aangenomen, een „improvisatie", zoals bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog, xiiatt meer nodiig zal zijn. De Australische afgevaardigde, Hood, heeft er de nadruk op gelegd, dat het niet in de bedoeling der V.N. ligt, de Veiligheidsraad opzij te schuiven. Maar dit lichaam ha'1 het bewijs geleverd, niet altijd op tijd te kunnen werken. Hood verklaarde voorts, dat zijn land accoord gaat met het instellen van een militaire adviescommissie, waarvan de kosten ge dragen zouden moeten worden door de Ver. Naties. Zweden bleek voorstander te zijn van een collectief veiligheidssysteem op basis van uitspraken van de Veiligheidsraad. Het laatste woord is hierover nog lang niet gezegd en vandaag zal de Russische minister van Buit. Zaken, Wisjinsky, zijn definitieve oordeel uitspreken. Z.-Afrika blijft Assemblee boycotten De Zuid-Afrikaanse min. van Binnenl. Zaken, dr T. E. Doenges, is, als leideT der V.N.-delegatie van zijn land, te Parijs teruggekeerd. De Zuid-Afrikaanse boycot van de Assemblee en diie van de „trust- schapscommissie" zal voortduren. Zuid- Afirika is echter niet van plan het lid maatschap van de V.N. -op te geven. Dit ds van belang, omdat een maand geleden min. Doenges door premier Malan werd teruggeroepen naar Kaapstad, nadat de Zuid-Afrikaanse delegatie de trustschaps- raad van de V.N. verlaten had. Volgens een bericht van A.P. uil Londen; zullen de Zuid-Afrikaanse negers, Indiërs en andere kleurlingen in de komende maanden samengaan in een verzetscampagne tegen de rassenwetten van premier Malan. Ook Rusland heeft Nederland liberaliseert vishandel België maakt bezwaren Op 1 Januari jl. heeft Nederland de handel im vis met België en Luxemburg vrij gemaakt, aldus het ministerie var Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Dit is geschied op grond van hel visserijprotocol der Benelux van 1950 te Oostende, hetwelk de drie genoemde landen verplicht, deze handel op 1 Januari 1952 vrij te laten. Naar het A.N.P. van officiële zijde neemt, is het de Nederlandse regering bekend, dat van Belgische zijde tegen deze vrijmaking bezwaar bestaat en de Belgische regering in afwachting Nederlandse voorstellen tot wegruiming van deze bezwaren nog niet tot de uit voering van het protocol van Oostende zou willen overgaan. Reeds heeft de Nederlandse regering haar bereidheid doen blijken om aa Belgische bezwaren tegemoet te komen Zij meent echter, dat de uitvoering de overeenkomst van Oostende niet af hankelijk mag worden gesteld van oplossing der Belgische bezwaren. We zyn blijkens bovenstaand bericht wel zeer ver af van de verwezenlijking der Benelux. Een stap vooruit als deze etuit af op Belgische bezwaren. Een stap achteruit neemt men echter gemakkelijk genoeg. Men denke daarbij slechts aa Belgische uitvoerbelasting, en aan besluit om geen mynhout naar Neder land uit te voeren. Nederlander vermoord te Bandoeng Concierge in Christelijk Lyceum neergeschoten Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is de concierge van het Chris telijk Lyceum aan de Dagoweg te Ban doeng, de heer W. P. Herman, voor zijn woning in de rechtervleugel van het schoolgebouw door moordenaars neer geschoten. De heer Herman zat in zijn zitkamer patience te spelen terwijl zijn vrouw en kinderen in een nevenvertrek vertoefden. Plotseling hoorden de laat- sten twee schoten knallen, gevolgd door een zacht gekreun. Na een ogenblik van schrik en angststoven zij de galerij op en zagen de heer Herman liggen voor de deur van zijn zitkamer. Hij was reeds overleden door twee schoten in de borst. Het merkwaardige was, dat hij juist rp 44,000 voor salarissen onder zich had en tevens rp 1800 in zijn broekzak, doch hij was niet beroofd. Desnoods gedeeltelijk per vliegtuig Churchill moet en zal op tijd zijn Voor de lunch met Truman Na alle hindernissen, houdt men er toch rekening mee, dat Churchill reeds Zater- in New York van de „Queen Mary" stapt, en per vliegtuig naar Washington gaat. om met Truman te lunchen. De formele besprekingen zullen echter Maandagmorgen aanvangen. Merkwaardig feit: Er wordt alles op alles gezet, dat Churchill in ieder geval op tijd aan de lunch in Blair House zal verschijnen, zulks onverschillig of de Queen Mary" op tijd aankomt of niet. Kan het schip niet op tijd de haven nenlopen, dan zullen Churchill en Eden ongeveer 20 mijl buiten de kust ir vliegtuig overstappen, aldus A.P. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat Tru- r..an met Churchill ook de kwestie zal bespreken van de Japanse erkenning hei nationalistische China. Wij herinne ren eraan, dat Engeland de regering communistisch China heeft erkend, ter wijl Amerika vasthoudt aan nationalis tisch China. Prins Wilhelm v. Zweden had auto-ongeluk Prins Wilhelm van Zweden, een geré broer van Koning Gustaf Adolf, heeft een auto ongeluk gehad De prins zelf liep slechts lichte wondingen op. maar een van de andere passagiers, madame Jeanne Tramcourt, overleed ter plaatse aan de verwondin gen en een andere inzittende, de hofdame Goa de Iturbide moest naar het zieken huis .worden overgebracht. Het ongeluk had plaats in de nabijheid van het spoorwegstation Stjaernhov, gzveer zestig mijl ten Zuid-Westen Stockholm. De prins, die zelf aan het stuur zat zijn kleine Volvo, werd verblind, doordat de sneeuw het licht van zyn koplampen weerkaatste. Hij reed tegen een stenen Grootvader geslipt en zijn kleinkind gedood Een meisje van anderhalf jaar werd in de buurtschap Daarle (Ovgedood, toen de auto van haar grootvader slipte en in volle vaart tegen een boom reed. De wagen werd bestuurd door de groot vader zelf. de heer J. Voerkneoht dit Vrieaenveen. Tijdens middagslaapje Ruim 10.000 verdween uit kast van Alphense veehouder Op klaarlichte dag, terwijl de familie een middagslaapje deed, werd ten nadele van de veehouder H. de Vos. wonende aan de Dr Lovinklaan te Alphen aan den Ryn, een bedrag van 10 k 12 duizend gul. den ontvreemd. Dit moet tussen 2 en 4 uur zijn gebeurd. De dader, die vermoedelijk van de omstandigheden op de hoogte was en niet onbekend moet zijn met de indeling van het huis, heeft zich toegang tot de woonkamer verschaft, waar hij zijn slag heeft kunnen slaan. Het geld was opge borgen in een kast. waarvan de deur op vrij eenvoudige wijze kon worden ont sloten. De eigenaar ontdekte de diefstal, toen hij na zijn dutje de kamer binnen trad en het kastdeurtje open zag staan. In verband met het onderzoek wilde de politie ons geen nadere bijzonder heden verstrekken. Men verklaarde, dat het onderzoek tot nu toe niet heeft ge- Slaapwandelaar drie hoog uit raam gestapt Vermoedelijk doordat hij slaapwan delde, is de 34-jarige brandweerman G. H. te Amsterdam gisternacht in zijn woning aan de Baetostraat op de derde verdieping uit het raam gestapt en be neden in de tuin op een ijzeren hek terechtgekomen. De man werd ernstig gewond en is in zorgwekkende toestand het ziekenhuis opgenomen. Hij had 1 meer last van slaapwandelen en reeds eerder gepoogd uit het raam te komen. Vier jaar voor overval Een 72-jarige Rotterdammer oog uitgeslagen leid tot aanwijzingen, die deze zaak tot een oplossing kunnen brengen. H« schijnt echter, dat de deur van het woon huis gesloten was, maar dat een raar moet hebben opengestaan. Roofoverval (buit 1500 gulden) in Varsseveld De 60-jarige metselaar J. Ruesink is gisteravond voor zijn woning in Varsse veld (Achterhoek) met een knuppel neergeslagen en beroofd van de 1500 die hij in zijn zak had. Met een diepe hoofdwonde wankelde Ruesink, nadat de dader gevlucht was, naar het station enkele tientallen meters verder waar hij door een dokter werd behandeld. De politie vond in de tuin voor de wo ning van Ruesink een met bloed be smeurde knuppel. De dader is echter nog niet opgespoord. De metselaar woonde de laatste tijd alleen, daar zijn vrouw in een rusthuis vertoeft en zijn zoon in mili taire dienst is. Frans schip bij Vlissingen weer vlot gekomen Het Franse motorschip Philippe LD. (5800 ton) dat gisternacht bij Vlissingen was gestrand, is met behulp van zeven sleepboten vlotgekomen. De boot is op de rede van Vlissingen voor anker ge- Trumans strijd tegen de corruptie Herziening belastingstelsel President Truman heeft thans een herziening aangekondigd in het stelsel voor inning der belastingen. Een maat regel, naar aanleiding van de belasting schandalen, waarbij meer dan honderd officiële personen betrokken waren. Be paalde ambtenaren hebben, aldus de President, misbruik gemaakt van het openbaar vertrouwen. De onthulling de zer feiten was een slag voor alle plichts getrouwe burgers. Deze lieden diener aan de kaak te worden gesteld en mo gen hun straf niet ontgaan. In het her zieningsplan wordt voorgesteld, niei meer dan 25 afdelingsbureaux te vormen onder leiding van een districtcommissa ris. Momenteel zyn er 64 van die dis- trictsbureaux, meestal geleid door po litieke vriendjes. Zoals men weet, ben vele ambtenaren hun post moeten verlaten. Truman heeft dit plan t gelegd aan het Congres en het zal zestig dagen automatisch in werking treden, tenzij de Senaat of het Huis zich er tegen verzetten. Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, in hotel De Wittebrug in Den Haag een nieuwjaarsreceptie gehouden, waar vele burgerlijke en militare autoriteiten hun opwachting kwamen maken. V. I. n. r. mevrouw Schokking, mr Kesper, mevrouw Kesper, burgemeester Schokking van Den Haag en diens Rotterdamse ambtgenoot, mr P. J. Oud. Kapitein nog steeds op zijn post Zal de sleepboot Turmoil vanmiddag het wrak van de Flying Enterprise bereiken TTET HAD EEN HOLLANDER kunnen zijn, de jeugdige, energieke Ame- aJ- rikaanse koopvaardijkapitein, Kurt Carlsen, die nu reeds in alle een zaamheid zijn zesde dag heeft doorgebracht op het door de Atlantische stormen geteisterde schip, de „Flying Enterprise". Hoewel de zee ruw is, houdt het schip zich goed en men verwacht, dat de sleepboot Turmoil van middag ter plaatse zal zijn. Zoals eerder gemeld, ^rijft de Flying Enter prise hulpeloos rond op een afstand van 460 km ten Westen van Ierland. Pogingen om levensmiddelen en andere benodigdheden aan kapitein Carlsen te doen toekomen, zijn tot nu toe mislukt. De kapitein blijft hardnekkig aan boord teneinde te voorkomen, dat het schip het eigendom wordt van degenen die het bergt. De maatschappij van het vaartuig zou een enorme prijs moeten betalen, indien ..niemand" aan boord aanwezig zou zijn, als het schip in vei ligheid wordt gebracht. Voor deze hou ding van Kurt Carlsen kan men niel anders dan de hoogste lof hebben. Ge lukkig. houdt het vrachtschip, dat een lading stukgoederen vervoert, zich nog steeds goed, ondanks de zware slagzij Aan bakboord de reeling echter door de zware zeegang weggeslagen, terwijl het hoofddek voortdurend overspoeld wordt. Toch was de positie af en weer haohelyker, toen een nie zware storm met windstoten van km per uur opstak. is dan de zeesleepboot Turmoil van Engelands snelste en grootste ondanks storm en hagelbuien uit Falmoi\th uitgevaren. Zal de sleepboot de Flying Entefprise vanmiddag berei ken? Een vraag, die velen bezig houdt, vooral de mannen, die het echte, stuimige zeemansbloed hebben. Inmiddels blijft de Amerikaanse pedobootjager John W. Weeks ii Twee doden in de haven van Rotterdam Meisje in sloot verdronken Aan boord van een sleepboot kreeg de 64-jarige havenarbeider M. J. P. gisteren de Lekhaven te Rotterdam van 7 meter hoog enige bossen yzerdraad op het lichaam, toen de strop van een hys brak. De man viel op een luik en werd dóórheen gedrukt in een ruim. Hy was op slag dood. Bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij maakte de 27-jarige classi ficeerder W. van B. gisteren een val van acht meter, toen hy na het beëindigen zijn aagtaak over een ladder uit het van een schip klom en misgreep. Het slachtoffer werd ernstig gewond en kort daarna overleden. De 58-jarige A. J. B. Punte uit Hil- e r s u m is by zijn woonplaats met zijn personenauto tegen een niet verlichte trailer gereden en vrijwel op slag ge dood. Hy was in Rooms-Katholieke krin gen op sociaal terrein een bekende fi guur. een onbewaakt ogenblik is het 9-j. dochtertje van het echtpaar De Boer in de buurtschap Het Noorden bü A s s e n een sloot geraakt en verdronken. Op de Ceintuurbaan in Amsterdam is gisteravond een 58-jarige man onder een wagen van lijn 3 gekomen en op slag gedood. buurt en staat voortdurend radio-tele fonisch in contact met de dappe: kapitein Teneinde hem een hart onder de riem te steken, heeft men hem in kennis gesteld van de inhoud van juichende telegrammen, afkomstig van zijn vrouw en rederij in New York Verheugend, dat Carlsen zich fit blijft voelen en eenzaam temidden der woe lige baren nog een deuntje fluiten kan. Vanmiddag zal het een hele toer wor den voor de Turmoil om verbinding te krijgen met de Flying Enterprise. Djakarta leverde twee Ned. deserteurs uit Thans op transport naar Nederland Twee Nederlandse soldaten die vier jaarg eleden uit het Nederlandse leger zouden zijn gedeserteerd om zich aan te sluiten bij de Indonesische revolu- tionnaire strijdkrachten, zijn volgens Ass Press a3n de Nederlandse autoritei ten te Djakarta overgegeven om naar Nederland te worden teruggezonden Het bureau van de Nederlandse hoge commissaris deelt mede. dat de solda ten De Baat en Huising (voorletters onbekend) aanvankelijk naar de Inao- nesiërs waren gedeserteerd, maar zich alter bij de bandieten hebben aange- De Baat werd op Java gegrepen en Huising op Sumatra door de Indonesi sche veiligheidsdienst Beiden hebben ongeveer een jaar in Indonesische gev angenissen doorgebracht voor hun uit levering aan de Nederlanders. Zij zul- Nederland voor de krijgsraad moeten verschijnen. Bede mannen gekleed in khaki- uniformen, zijn per Constellation van de K.L.M. naar Singapore vertrokken. zij met het Nederlandse troe penschip Waterman naar Nederland „Onaanvaardbaar" - oordeelt Peking Volgens radio Peking, is het plan der Verbondenen voor een uitwisseling van krijgsgevangenen op Korea, op basis van tegen man" voor de Noordelijken onaanvaardbaar. De communistische Chineben kwalificeren dit voorstel als poging om meer dan 165.000 Noorde lijke krijgsgevangenen vast te houden. Zij beweren, dat de Verbondenen 176.000 Noordelijke en de communisten zeli slechts 11.000 krijgsgevangenen der Ge allieerden in handen hebben. Kolennood bedreigt Europa Achttien ministers komen bijeen De kolennood in Europa, welke de verdedigingsinspanning bedreigt, zal be handeld worden door een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken of Financiën van 18 landen in de bestuurs raad van de Organisatie voor de Euro pese Economische Samenwerking op 11 dezer te Parijs. De Europese steenkool winning heeft namelijk niet gelijke tred gehouden met de snelle groei van de industrie en het gevolg is, dat men 700 millioen dollars per jaar moet besteden voor 28 millioen ton Amerikaanse steen kool. Amerika dringt er daarom op aan, dat West-Europa meer steenkool zal delven, daar er dit jaar zelfs 700 millioen dol lars nodig zal zyn. Libye papt aan met koning Faroek Londen gedeprimeerd Libye. de nieuwe staat, heeft de titel van Koning Faroek als „Koning van Egypte en de Soedan" erkend. In diplo matieke kringen te Londen toonde men zich door dit besluit van de regering van Libye zeer teleurgesteld. Klaarbly- kelyk, aldus Reuter, wenst Libye vreed zame betrekkingen met een machtiger nabuurland te onderhouden, in even tueel tot de Arabische Liga toe te treden T^EN- nieuw jaar ligt weer voor ons en het is begrijpelijk, dat de vraag rijst: Wat zal het ons brengen en wat zullen we hebben te doen? Het antwoord op die vraag kan, dunkt ons, kort zijn. We zullen in het komende jaar weer op het steigerwerk moeten staan en meewerken aan de opbouw van Gods bouwwerk. Hoe dat bouwwerk worden zal, of anders gezegd, wat er in dit jaar over ons komen zal. weten we niet, maar we zullen heel eenvoudig moeten werken. Het l.ykt ons goed, daarop nog een» nadrukkelijk te wijzen. Bij sommigen begint de gedachte post te vatten, dat het Christendom zich maar moet gaan verschuilen, dat het zich uit deze ge vloekte wereld moet terugtrekken. We achten deze gedachte onjuist. Ongetwijfeld zal de dag komen, dat de Christenen niet alleen worden terug gedrongen in deze wereld, maar dat zij zelf zullen terugtreden uit een wereld die geen normen meer aanvaardt. Maar zolang we geloven, dat Gods goeder tierenheden elke morgen nieuw zyn, zolang we dus geloven, dat er nog mo gelijkheid tot bekering is, zólang zullen we onze roeping tegenover heel de we reld moeten blijven vervullen. Wie het leven in God vindt, die blijft aan dé wereld, die van God nog niet verstoten is. werken zo lang het dag is. We zijn Gods medearbeiders, we staan op Zyn steiger. yö ligt het werk in het nieuwe jaar *-J weer voor ons gereed. Dat is ons ge wone dagelijkse werk. Dat is ook het werk voor de kerk en in allerlei chris telijke actie. Ook dat vraagt onze aan dacht. Dit jaar zyn er verkiezingen. Zullen we het elan en de kracht kunnen op brengen om de Christelijke politieke partijen versterkt in de Staten-Generaal te brengen? Er zyn nog Christelijke partijen. We zouden graag zien, dat het één grote christelijke partij was. Het is voor dit jaar te laat. daar nog aan te werken; dat zou slechts schade berokke nen aan de huidige werfkracht. We moe ten dus ditmaal gescheiden optrekken, maar laten we zorgen, dat het doel het zelfde is. Het sociale leven begint meer en meer de aandacht te vragen. De ontwikkeling van het maatschappelijke leven gaat zware eisen stellen aan de werknemers. Zijn we daarvoor klaar? Persoonlyk klaar? Want men ls er niet mee klaar, als het C.N.V. al het mogelijke doet om beiders klaar te maken, maar deze zich afzijdig houden. Deze dingen moe ten bij ons allen gaan leven. De christelijke school zal onze steun vragen. Niet het bestaan nog. maar wel het bestaansr echt, de noodzaak, wordt vandaag disputabel gesteld. Ook hier hebben we te waken en te werken. Niet alleen de schoolbesturen, maar allen. Werk is er dus in het nieuwe jaar op aan. Twee steltlopers in de Lichtstad...] DAT bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend tot goedkeuring van het verdrag van Parijs van 27 Juli 1950 inzake de sociale zekerheid Rijnva renden. DAT 40 arbeiders van de wol- er toenfabriek Schrader, Schneider, Tijert en Co. in Delden (Gld.) wegens afzet- moeilijkheden zijn ontslagen. DAT een grote petroleummaatschappij de levering van 304 pre-fabricated wo ningen voor Sumatra heeft opgedragen aan de N.V. v.h. A. Kingma en Zn te Leeuwarden. DAT de beherend vennoot van de in 1949 failliet verklaarde stofzuiger- fabriek Efa Produka, de A'dammer J A. C. M., die wegens verduistering en bankbreuk was gearresteerd, op vrije voeten is gesteld en waarschijnlijk spoe- Toen de soldaat^ R. uit Veenendaal I dig voor de rechtbank zal verschijnen. DAT het onderhouden van het Ned. deel van het kaneal van Terneuzen met bijkomende werken in 1952 is aanbe- Twee jonge Rotterdammers die een 72-jarige schoenmaker hebben beroofd f 1200 en hem zo ernstig toetakelden dat de man een oog moet missen, zijn vanmorgen door de Rotterdamse recht bank tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Tegen een van hen, de 20- jarige schilder R. Swas 5 jaar geëist tegen de andere, de 24-jarige metaal bewerker G van G, een straf van 4 jaar Drie tipgevers werden tot resp 12, 18 en 19 maanden veroordeeld. Soldaat te Nijmegen door geweer gewond gisteren bij het aflossen van de wacht aan de Prins Hendrikkazerne in Nijme gen zyn geweer neerzette, ging het wa pen plotseling af doordat het niet vol doende ve41ig was gesteld. Met verwon dingen aan de arm en de schouder moest de militair in het ziekenhuis'worden op genomen. steed, waarbij laagste inschrijver A. Smets uit Hardinxveld met 19.700 en hoogste P. J. de Bourgraaf Wemeldinge met f 398.300. DAT sinds 1 Januari in het telefoon verkeer met Oostenrijk ook dringende particuliere en regeringsgesprekken zijn toegestaan. DAT 35 stakende D.U-W.-arbeiders in Drente, die reeds vorige week om her plaatsing hadden verzocht, weer aan het werk mogen gaan terwijl over de verzoeken die pas deze week zijn bin nengekomen nog moet worden beslist. DAT Prins Bernhard een telegrafische gelukwens heeft gezonden aan Jhr Six van Hillegom, die gisteren in A'damzijn 25-j. jubileum vierde als directeur van de Amstel Brouwerij N V. DAT bij de Apeldoornse nettenfabrlek Von Zeppeling en Co, die na de bevrij ding met 59 man opnieuw ls gaan draaien, thans de 1.000ste arbeider in dienst is getreden. DAT min. Wemmers vandaag de com missie van voorbereiding en advies bij de uitvoering van de Wet Autovervoer Goederen en de Wet Goederenvervoer Binnenscheepvaart heeft geïnstalleerd, waarin personen zitting hebben die ook in de t-z.t in te stellen Commissie Ver gunningen Goederenvervoer zullen wor den benoemd. DAT in 19pl op de veemarkt in Den Bosch 308 000 stuks vee zijn aangevoerd tegen 281.000 in het voorafgaande jaar. DAT de directeur van de rijkswerf in Den Helder, kapitein ter zee S G. Barendregt, met pensioen is gegaan en is opgevolgd door kap.-luit. ter zee P A. Riedel, die tijdelijk is bevorderd tot kapitein ter zee. DAT dr G. Veringa te Groningen tij delijk is belast met de directie van d< jeugdgevangenis in Zutphen. DAT in groepsverband vorig jaar 25.000 leden van de Ned. Reisver. op reis zijn geweest tegen 15 000 in 1950. terwijl hot ledental met 24.000 toenam tot 76.000 men dit jaar op 100.000 leden rekent. DAT burgem. Ernest OTDea van S: ney (Austr.) deze maand op uitnodiging van zijn collega d Ailly ons land zal be zoeken. DAT Th. Cuiper na 35 jr is afgetreden als hoofdred. van het vakblad De Vee- en Vleeshandel en De Slagerij, en dit jaar ook als dir. van de Utrechtse S!a- gersvak*chool met pensioen gaat. DAT mr A. Ruys, lid van de firma R. Mees en Zoonen te R'dam, benoemd ls tot lid van de Commissie van advies in beurszaken. DAT diplomatieke betrekkingen zijn aangeknoopt met het Hashmetisch Ko ninkrijk van de Jordaan, en de zaak gelastigde te Bagdad. B. A. Piets. daar om in gelijke functie te Amman zal op treden. Ds Niemöller in Moskou gearriveerd Als in een nieuwe wereld1 De leider der Protestantse kerk tn Duitsland, ds Niemöller. ls ln gezelschap van zyn dochter Ada, te Moskou aange komen. Op het vliegveld werd hij be groet door aartsbisschop Macari en ver tegenwoordigers van de Russische ortho doxe kerk, aldus Reuter. Aan A P ont lenen wij nog. dat ds Niemöller hem d< hartelijke groeten overbracht van hel Duitse volk aan het Russische. Via eei tolk werd met de aartsbisschop van ge dachten gewisseld. Tegenover de pers vertegenwoordigers verklaarde hij nog nooit in de Sowjet Unie geweest zijnde „ik gevoel mij alsof ik nieuwe wereld betreed". Aartsbisschop Maearl, die vergezeld werd door de Metropolitaan, droeg een jas over een lange zwarte soutane. In zijn hand hield hij een lange staf met gouden knop. Na het officiële welkom begaf de groep zich naar een gebouw op het vlieg veld. waar men zich om een ronde tafel zette, vlak onder een portret van vice- premier Molotof. Het eerste onderhoud duurde 25 minuten, waarna ds Niemöller en zijn dochter naar Hotel National re den. tegenover het Kremlin te Moskou gelegen. De Oost-Duitse regering heeft een wetsontwerp gepubliceerd voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland Het ontwerp is gebaseerd op de kieswet der republiek van Weimar, reedo daterende van 6 Maart 1924. Men wil geen V.N.-commissie van onderzoek, maar wel mogen West-Duitse candidates! „vrij" door Oost-Duitaland reizen. Nee, niet bepaald naar Parijs gekomen, om de stad op stel ten te zetten en j nop minder om laag neer te zien op de bewoners van de Franse hoofdstad, want deze Xwee heren zijn maar gewone schaapherders uit de Landes, een provincie in het Zuid-Westen van I Frankrijk. Zij zijn leden van een Vereniging voor Folkore uit Albret en zij komen on der de Parijze- naars propaganda maken voor hun landstreek, waar zoveel moerassen zijn, dat schaap herders gewoon zyn, om op stelten te gaan. Met stel ten en al zijn deze twee mannen naar de lichtstad geto gen, om het be zoek aan hun schone landstreek J te stimuleren. Zij wandelen met het grootste gemak, noog boven de stadsmensen verheven, door de straten van Parijs, traar zij uiteraard, mede om hun schapen-bont jassen. hun Baskische mutsen en de geitenleren buidels, wacrin zij de land- wijn koel houden, algemeen de aandacht trekken. En de Parijse politieagent, aan wie de merkwaardige steltlopers de weg vroegen, moest toegeven, dat hij maar zelden zijn hoofd zó ver in de nek moet leggen, om iemand te woord te Franse Senaat keurt credieten goed De Franse Senaat heeft de voorlopige credieten, gevraagd ter bestrijding der defensie-uitgaven, goedgekeurd met 293 tegen 19 stemmen. Aan de stemming ging een debat vooraf, waarbij Bidault ha merde op het aambeeld, dat Frankryk moet vasthouden aan de politiek van het Atlantisch Pact Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met flin ke opklaringen en hoofdza kelijk in de kustprovincies aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke wind tussen Noord west en Zuidwest In de nacht en vroege ochtend op verschillende plaatsen lichte vorst morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 10 uur). Vrydag: zon 8.48—16.42; maan op 11.52. onder 0.58 EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1