Aarzelend staat de huidige mensheid op een trede van de trap Scheepvaart leverde in 1951 slag met concurrenten Verdediging van het erfgoed der vaderen VOORBIJ? NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 31 DECEMBER 1981 De wereld in het afgelopen jaar Voorbije eeuwen lijken dichtbij, maai de komende onbenaderbaar ver fyJISSCHIEN zal men eens schrijven: 20521 Zullen er dan nog nieuwsbla den zijn of zal radio en televisie de pers geheel verdrongen hebben? Welke politieke kwesties zullen over een eeuw de mensheid beroeren? De toekomst lijkt onbenaderbaar ver maar voorbije eeuwen betrekkelijk dichtbij. Het be kende, vertrouwde, schijnt de afstand tot het „nu"te bekorten. Toch heeft cle ■mensheid van 1852, 1752, 1652, 1552 en nog tientallen eeuwen terug soort gelijke problemen gekend als wij thans, naar het instinctieve in wezen niet verschillend, maar slechts van vorm telkens anders. Altijd heeft de mensheid perioden van oorlog en vrede gekend. Nimmer kwamen oorlogen of revoluties zo maar uit de lucht vallen, maar steeds vorm den deze het resultaat van een lang durig gistingsproces. De mensheid van nu is op de meest intensieve wijze verbonden met die der voorb'je eeuwen. De huidige problemen kan men in andere gedaante in de historie terugvinden. Maar wel worden de pro blemen steeds acuter en de tegenstel lingen heviger. Derhalve heeft de historie een ver manende betekenis. Wie zijn ogen daarvoor sluit en zich gaat vastklam pen aan de fictieve waarden van een tractaat, dat een eeuwigdurende vrede zou brengen, zal bedrogen uitkomen. De leiders der huidige wereldpolitiek gronden daarom hun beleid op het concrete, waarbij het verstandélijk- rationele en niet liet sentiment de doorslag geeft. OP hun schouders rust de enorme verantwoordelijkheid de mensheid veilig te loodsen voorbij de gevaarlijke klippen, die ooïlog of revolutie beteke nen. Want angstig vraagt de mens zich af, wat de naaste toekomst zal brengen. Voor die angst zijn gronden genoeg aan wezig, als men denkt aan de schier rhetorisch geworden tegenstelling tussen Oost en West, onder welke spanning tal van andere conflicten de kop opstaken. Tussen twee verschillende ideologieën, de Westers-democratische en de com munistische van het Oostelijk blok, wordt een tot nu toe onverzoenlijke strijd "ge streden om de macht. Wy ervaren die als de „koude oorlog", zowel in Europa als in Azië, terwijl de „hete oorlog" in Korea dit jaar nog niet tot een wapenstilstand heeft geleid. Maar zelfs indien te Pan Moen Djon een be stand gesloten zou worden, blijft de dreiging in Azië, in het Midden en Na bije Oosten, in landen als Indo-China, Malakka, Birma, Thailand, in Perzië en Egypte, elders in Marokko, en Tunis. Dit houdt in, dat de bewapening, zoals wij die kennen van het Atlantisch Pact, op krachtige wijze zal worden voortgezet. En hieruit vloeit weer voort, dat een zeer groot deel van het budget der nationale economieën voor bewapening 'moet worden besteed. Zulks betekent dus: verlaging van levensstandaard, versobering en bezui niging, gepaard gaande met krachtiger inspanning voor verhoogde productie. DE regering der Ver. Staten houdf reeds nu, op concrete wijze, rekening met een eventuele uitbreiding van de strijd tot Chinees gebied, indien een te 6luiten bestand in Korea door Noord- Koreanen of Chinezen zou worden ge schonden. De verdedigingsstrategie van het Westen maakt geen onderscheid meer tussen Europa en Azië. Want een conflict op groter schaal in Azië, zou ongetwijfeld de posities op het Europese schaakbord sterk beïnvloeden. De poli tiek van het State Department daarom op gericht, het Atlantisch Pact uitbreiding te doen ondergaan, hetgeen o.a. gebleken is uit de inschakeling Griekenland en Turkye, de nieuwe fensie-concessies aan Italië, terwijl stel- lig op den duur ook Spanje daarbij zal worden opgenomen. Men ervaart dit uit het voorgestelde defensiecommando voor het Midden oosten, nadat Egypte plotseling haast kreeg het verdrag met Engeland, daterende van 1936 en nog geldig zijnde tot 1956, op te zeggen. Bij de, reeds be staande moeilijkheden voegden zich dit jaar die van Egypte en Perzië. Terwyl Egypte als eis stelde, dat de Britse troe pen de Suez Kanaalzone dienden te ver laten en Koning Faroek zich „en passant" bombardeerde tot „Koning van de Soe dan", dreef Perzië de nationalisatie van de olie op rücksichtlose wijze door. De Britten waren genoodzaakt Abadan verlaten, de olieraffinaderijen kwamen vrijwel tot stilstand en noch de bemidde lingspogingen van Averell Harriman, noch de reis van premier Mossadeq naar Amerika, brachten enige uitkomst. Ongetwijfeld hebben wij in Perzië en Egypte te maken met een gistingsproces, waarbij, gesteund door de Arabische Liga, het Oosten een vermeend Westelijk juk poogt af te schudden, en Islam-lei- ders opzwepen tot haat tegen het Chris tendom. En juist in de Oosterse gebieden zijn de regeringen weinig stabiel, volgt staatsgreep op staatsgreep, waarbij wij denken aan Syrië, zijn politieke moorden aan de orde van de dag, waar bij wij in herinnering brengen, de moord op Koning Abdoellah van Jordanië en die op Liaquat Ali Khan, de premier van Pakistan. India en Pakistan hebben over het omstreden Kasjmir nog geen overeen stemming bereikt en de missie van dr. Graham, de bemiddelaar der Ver. Na ties, was tot nu toe vruchteloos. voor de oplossing van het bestaande ge schil. En steeds meer landen slepen hun problemen voor Veiligheidsraad en As- semblée der Ver. Naties, welke lichamen, ofschoon overbelast, streven naar een op lossing. die in de practijk doorgaans geen oplossing blijkt te zijn. Zo is de Assem- blée der Ver. Naties op Kerstreces ge gaan en helaas is tot nu toe de oogst ge ring geweest. Het schijnt wel of de knop pen der vredesrozen niet uitbotten, maai verdorren: de communistische vredeswil van Wysjinsky wordt door het Westen aangevoeld als „distels en doornen". In de „politieke commisie" der Ver Naties heeft de Rus een stortvloed var verwijten gericht op het „aggressieve" Amerika. Omdat het Amerikaanse Con- een bedrag van 100 millioen dollars voteerde voor de inlijving van vluchte lingen uit de Sowjetlanden in de strijd krachten van het Atlantisch Pact. Maar had juist de Rus het recht van „spion- nage en aggressie" te spreken, daar im- de Kominform op virtuoze wijze deze doelen nastreeft? De Russische solutie is weliswaar verworpen, ir dan ooit is gebleken, dat het daad werkelijk verlangen de kloven tussen Oost West te overbruggen, niet bij beide partijen aanwezig is. OMEN wij nu op het, voor Europa belangrijke probleem, dat van Duits land. Steeds meer zijn de Ver. Staten in geslaagd, Franse en Britse bezwaren te ontzenuwen, geen na-oorlogse sentimen- aeer te doen gelden, maar de inter nationale weg te bewandelen en derhalve West-Duitsland weer op te nemen in de West-Europese familie. Daarvoor zijn de zoenen. Maar de min of meer isolationis tische houding der voormalige Labour- regering tegenover Straatsburg, werd door het nieuwe optreden van Churchill als premier, niet gewijzigd. Wél werden door de besprekingen te Parijs tussen de Britse en Franse staatslieden de banden nauwer aangehaald, een voordeel voor Churchill, als hij in Januari bij Truman op de deur zal kloppen. schier onmogelijk is als er geen, in psychologische zin, begrip voor eikaars standpunt, laat staan „waardering" vooraf kan gaan. De eindeloos gerekte conferentie der plaatsvervangers Parijs, een vervelend spel tussen de „Grote Vier", liep uit op niets. De schermutselingen in de Assemblée het Duitse vraagstuk hadden slechts dit resultaat, dat er een enquête-i missie gevormd is van vijf leden, die rapport moesten uitbrengen over de mogelijkheid om in de beide zones van Duitsland vrije verkiezingen te houden. Ook Nederland heeft een plaats gekregen in die commissie, maar Polen heeft reeds bedankt. Vaak toonde de Assemblée weer beeld van een arena, onder welke standigheden „ontwapening" weinig kans heeft. Hier was het resultaat, het povere resultaat, dat een nieuwe com missie gevormd werd, die wederom moet trachten de standpunten van Oost West te verzoenen. Men ontkomt aan de indruk, dat het er de Rus sen in de eerste plaats om te doen is, de Amerikaanse voorsprong op het gebied van de atoombom te niet te doen, waartoe het State Department zich aller minst geporteerd voelt. Als MacArthur, thans afgetreden, zoveel vrucht bare arbeid verrichtte ten bate van het tot stand gekomen Japanse vredesver drag, eens gelyk kreeg ten aanzien van Korea en zijn visie op het Verre Oosten? In April, kort na zijn aftreden als Brits minister van Buitenlandse Zaken, overleed Ernest Bevin poorten van Landsberg opengegaan, daar- werd met spoed een West-Duits vredesverdrag geformeerd, ofschoon Oost-Duitse vogelaar bleef lokken met het voorstel van een verenigd Duitsland. Daarom was men er het in Straatsburg ook vrijwel over eens, dat ten aanzien West-Duitsland de juiste weg was, ran het plan-Schuman, voor een fusie der Europese kolen- en staalindustrie en het plan-Pleven, voor een Europees leger. Ofschoon generaal Eisenhower het noodzakelijk acht, dat West-Duitsland hetzij indirect via het plan-Pleven, het zij direct bij de Atlantische defensiefor matie werd ingeschakeld, is hiérvoor de beslissing niet gevallen. De jongste ferentie te Rome, waar de N.A.T.O.-lan- den bijeenkwamen, heeft niet het resul taat opgeleverd hetwelk men er van ver wachtte. West-Europa houdt thans spe ciaal het oog gericht op de conservatieve premier Churchill die in de verkiezings strijd Attlee versloeg, en van hem wacht men dat hij de Amerikaanse Europese standpunten zal weten te West onoverbrugbaar blijken en i ontwapening mogelijk, wat dan? Dan zal Eisenhower, die grotere bevoegd heden krijgt, aandringen nog sneller gevechtsklare strijdkrachten in Europa op te bouwen. Zulks dan op grondslag de beschikbare mankracht, econo mische hulpbronnen en financiën. Het onvolprezen plan van de dit jaar afge treden Marshall zal, in welke vorm dan ook, moeten worden voortgezet, wil Europa tengevolge der bewapening niet worden blootgesteld aan economische depressies, inflatie, etc. Juist dit laatste gevaar, de economische ondergraving moet op rekening worden geschreven de strategie van het Kremlin. De strategie van Moskou, die jongleert met haar ontslagen politieke voormannen als dementis en Slansky van Tsjecho- slowakije! De mensheid staat op één trede der trap, zij moet voort en kan niet terug. ;r tussen het Westen en de Sowjet- Unie geen compromis mogelijk blijkt, de „koude oorlog" voortduurt, dient de mensheid zich te realiseren welke grote historisch verworven waarden thans op het spel staan. Noodzakelijker nog dan mankracht en strategische goederen is de geestelijke spankracht: Nationaal zelfbewustzijn, in Europees en Pact- verband, de mens er aan herinneren, dat men verplichtingen heeft tegenover het erfgoed der vaderen. Prins Bemhard bezocht op zijn Zuidamerïkaanse Hevige strijd om de tarieven TTET jaar 1951 was voor de scheepvaart een periode van grote activiteit. De Nederlandse koopvaardij trachtte haar positie zoveel mogelijk te verstevigen en stuitte daarbij onvermijdelijk op de belangen van mededingers. Als gevolg hiervan ontstond er een hevige strijd om de tarieven, die, naar het zich laat aanzien, ook in het nieuwe jaar nog zal voort duren. Het ligt voor de hand dat de Duitsers, die economisch langzamerhand weer op de been komen, zich hierbij niet onbe tuigd lieten. Reeds in het begin van protesteerden zij tegen een besluit de Noord Atlantische Conferentie scheepvaartlijnen een toeslag te leggen op het vervoer naar Duitse zeehavens. Deze reactie van Duitsland was alleszins te verstaan, want niet alleen werd het beperkt in zijn concurrentie-mogelijkhe- den door het ontbreken van een eigen vloot, maar bovendien zag het een groot deel van zijn achterland afgesnoerd door het ijzeren gordyn. Bij deze stand van zaken was het te verwachten dat de Duitsers tegenmaatregelen zouden ne men. Eén van deze was de invoering van de z.g. „Ausnahme-tarieven". Dit systeem dateert reeds van voor de oorlog, toen vele havens, teneinde scheepsladingen aan te trekken, een belangrijke reductie toepasten op de spoorweg-tarieven. Uit economisch oogpunt bezien moet deze politiek zeer ongezond genoemd worden, maar voor de Duitsers wierp zij niettemin vruchten af. Dit blijkt wel uit de bezwaren, die van Nederlandse zijde tegen de „Ausnahme-tarieven" zijn inge bracht. Er stond de Duitsers nog een ander wapen ter beschikking, dat vooral tegen Rotterdam was gericht. In de loop van het jaar legden zij namelijk aan de Rynvaart-rederijen, die aan het binnen- vaart-verkeer in Duitsland (innerdeut- sche Verkehr) dëelnemen, zoveel gelijk belemmeringen in de weg. In Rotterdamse scheepvaartkringen werd het onjuiste van deze toestand terdege ingezien. Daarom stuurde de Rotterdamse Kamer van Koophandel in April van dit jaar een uitnodiging aan de vertegenwoordigers van Belgische-, Duitse- en Nederlandse zeehavens voor bespreking over de het houden van BUITENLANDS GEBEUBEN IN DATA een nieuwe algemene aanval in Ko- 3 Rusland wil „praten" over Duitse herbewapening. 4 Seoel gevallen. 8 Eisenhower in moeilijke tijd in Europa teruggekeerd. 10 Verbondenen trekken terug op brug- genhoofd-Poeean. 16 Onverwacht geallieerd offensief rich- ting-Seoel. 22 Sneeuwlawines maken honderden slachtoffers in de Alpen. 23 Vulkaan op Austr. Nw. Guinea eist 4000 slachtoffers. 28 De Finse Maarschalk Mannerheim overleden. 31 Ver. Naties brandmerken China als Korea. FEBRUARI 5 Krupp c.s. in vrijheid. VN-troepen weer dicht bij Seoel. 7 Treinramp in Amerika eist meer dan 75 doden; Chinezen werpen in Korea tanks in de strijd. 10 Patrouilles der verbondenen in Seoel. 11 Zuid-Koreanen alweer over de 38ste breedtegraad; splitsing in Italiaanse comm. partij. 13 Nieuw rood offensief in Korea een groot gevaar; kolonel Den Ouden en ds. Timens gesneuveld. 14 Plaatsvervangers van Grote Vier zullen te Parijs vergaderen. 16 Amerika zal nog vier divisie" man) naar Europa zenden. 24 Clementis, de vroegere Tsjechische minister van Buit. Zaken gear resteerd. 27 Helgoland vóór Maart 1952 terug de Duitsers. 23 Bevan afgetreden; Engeland ver wacht sDoedig verkiezingen. Robert Vogeler vrijgelaten. 26 Roden tot slechts 40 km van Seoel opgerukt. 30 Perzië besluit tot nationalisatie van de olie-industrie. MEI 8 Duizend doden by aardbeving in El Salvador. 17 Aanslag op Mossadeq verijdeld. 30 Mijnramp in Engeland eist 63 men senlevens; Eerste solovlucht over de Noordpool. JUNI 5 Prijzenoorlog in Amerika, die lang zamerhand naar Europa overslaat. 8 Twee belangrijke Britse diplomaten. Burgess en McLean verdwenen. 18 Gaullisten komen bij de Franse ver kiezingen als grootste partij uit de bus. 23 Malik pleit voor bestand in Korea. 28 Moskou zegt: commandanten in Korea moeten onderhandelen over bestand. Ridgway nodigt communistische be velhebber uit voor besprekingen. 3 (100.000 oord. 6 Pro-Britse uitspraak rechtshof inz. Perzië. 12 Harrimans missie te Teheran begint. Int. ge- Panmoendjon als nieuw conferen tie-oord. 9 Egypte zegt verdragen met Enge land op; Nederland volwaardig lid bij besprekingen over Europees leger. 12 Ook Irak wil verdrag met Engeland r devaluatie pond ster- herzien. 15 Geruchten ling en Franse franc. 17 Liaquat Ali Khan vermoord. 22 Overstromingsrampen in Italië. 25 Verkiezingen in Engeland. 16 Leopold III afgetreden, opgevolgd door Boudewijn I. 18 Amerikaanse toenadering tot Fran- co-Spanje; Engeland en Frankrijk protesteren. 21 Koning Abdoellah van Jordanië vermoord te Jeruzalem. 23 Pétain gestorven. 26 Staat van oorlog met Duitsland ge ëindigd. AUGUSTUS 4 Britse missie naar Perzië. MAART 9 Overstromingen en aardverschuivin- ften in Zwitserland. Bevin zal aftreden: „Grote ^Vier te n Communistisch wereldjeugdfestival te Berlijn mislukt. 18 Perzië verwerpt Britse voorstellen. 23 Conferentie te Kaesong afgebroken. Europese productie moet komende vijf jaar 25% omhoog. China doen Parijs bijeen; Razmara, de Perzische min.-president vermoord. Eegin moeilijkheden met Engeland. Mac-Arthur wil bases bombarderen. 10 Morrison volgt Bevin op; Queuille treedt in Frankrijk op. 15 Seoel definitief in geallieerde han den. 21 Franse president bezoekt Amerika. 27 Argentinië zou een zonne-oven voor atoomenergie bouwen. APRIL 9 Disciplinaire maatregelen tegen Mac- Arthur verwacht. 11 MacArthur van alle functies ont- 12 Ridgway, die MacArthur opvolgt, wordt vervangen door Van Fleet. 14 Amerikaanse generaal waarschuwt voor groeiende rode luchtmacht in Korea. Bevin overleden. 16 Onlusten in Perzië; raffinaderij te Abadan gesloten. 17 Britse onderzeeër „Affray" mei 75 man vergaan. MacArthur in Ame rika teruggekeerd. SEPTEMBER Emir Talal koning van Jordanië Japans vredesverdrag te San Fran cisco getekend. 12 Tsjechische machinist met trein al gevlucht. 13 Marshall afgetreden en opgevolgd West door Lovett. 14 Accoord te Washington duitse herbewapening. 20 Britten zullen opnieuw ter stembus gaan (op 25 Oct.). 22 Griekenland en Turkye in Atlantisch 24 George VI van Engeland geopereerd. 29 Korte revolte in Argentinië had veel weg van militaire klucht. i tweede Duinkerken. In Siberië ontplofte atoombom. NOVEMBER 12 Ohurchill kondigt bezoek aan Tru- 13 Watersnood in Noord-Italië neemt onrustbarend toe. 15 Frankrijk volgt krachtige versobe- ringspolitiek. in navolging van Enge- 16 Communisten blijken in Korea onge veer 6000 Geallieerde krijgsgevan genen vermoord te hebben. 19 Eisenhower krijgt te Rotterdam com mando over Canadezen; met Kerst mis wapenstilstand op Korea? 20 Plan voor extra-emigratie var 115.000 Europeanen per jaar. 22 Overeenstemming over bestandslinii in Korea; West-Duitsland in principe opgenomen in de Westelijke familie. 24 Russen schoten bij Wladiwostok een Amerik. bommenwerper neer; deze werd niet teruggevonden. 26 Water in de Po daalt. 28 Praag arresteert Rudolf Slansky. Staatsgrepen in Syrië en Siam. DECEMBER Grote Vier aan de ronde tafel der Assemblée te Parijs. Vermist Amerikaans vliegtuig be vindt zich in Hongarije. Autobus reed op marine-cadetten in: 24 doden. 11 Grote Vier vormen ontwapenings commissie; openbare mening Amerika geschokt door rode o macht in de lucht boven Korea. 13 Zuid-Afrika trok delegatie terug uit VN-Assemblée. 14 Ernstige ongeregeldheden te Tehe ran: belastingschandaal in Amerika. 17 Churchill en Eden te Parijs voor be sprekingen met Franse regering; Amerikaanse vliegtuigramp: 56 do den; heftig Brits protest bij Egypte. 18 Noordelijken op Korea verstrekken lijst van geallieerde krijgsgevange nen: 9000 Amerikanen ontbreken hier echter op. 19 Engeland zegt krachtiger steun toe aan Europees leger; V.N. besluiten tot instelling van ontwapeningscom- 20 Wvsjinski beschuldigt Amerika V.N. van aggressie. 21 Griekenland in de Veiligheidsraad opgenomen; Frankrijk verhoogt litaire begroting met 20%. 22 Russische klacht over Amerikaanse aggressie door V N. verworpen. Hon- i eigen plan Europees leger. nijpende problemen. De Duitse reactie hierop was niet ongunstig, alhoewel er op gewezen werd dat over de scheep vaart-belangen slechts gesproken kan worden indien de partners over gelijke rechten beschikken. Helaas ketste het Rotterdamse plan af op de houding van België, waarmede dit land blijk gaf niet te willen han delen in de geest van de Benelux-ge- dachte. Er zijn trouwens meer tekenen die daarop wijzen, vooral wanneer wij letten op de Belgische eis betreffende Antwerpen-Moerdijkkanaal. Meer »er wordt duidelijk dat de* Belgen tot elke prijs willen deelnemen aan het Rijnvaartverkeer, ongeacht de ge volgen die dit voor Rotterdam zou hebben. Daar de Rotterdamse Raad tij dens de behandeling van de begroting hierop nadrukkelijk de aandacht heeft gevestigd, behoeven wij hierop niet nader in te gaan. Een overzicht van het scheepvaart- gebeuren zou niet volledig zijn indien geen aandacht werd geschonken aan de moeilijkheden van de Rijnvaart-schip- pers. Want tenslotte zijn zij het. die de gevolgen van de Duitse en Belgische politiek aan den lijve ondervinden. Hierop werd in Juni van dit jaar ge wezen door de directeur van de Neder landse Particuliere Rijnvaart Centrale, mr. J. Elshout, die zelfs tot de con clusie kwam dat de Nederlandse rege ring niet meer gebonden is aan de Acte Mannheim, zolang de andere Rijn- r-staten aan die Acte ccn hun pas sende inhoud geven. De heer Elshout legde ook de nadruk op de noodzaak van eenheid onder de Rijnschippers, omdat zonder dat naar buiten niet krachtig kan worden opgetreden. De wijze waarop de regering die eenheid evenwel tracht te bewerkstelligen, na melijk door verplichte aansluiting bij een semi-overheidsinstelling (N.P.R.C.) kan terecht velen niet bekoren. Grote activiteit Tenslotte nog iets over de practische scheepvaart, al kan hierover door de veelheid van feiten en gebeurtenissen niet in details getreden worden. In de eerste plaats verdient toch wel vermel ding de activiteit van de twee grote Rotterdamse rederijen, de Kon. Rotter damse Lloyd en de Holland-Amerika Lijn. Vooral de Lloyd, die in de oorlog groot deel van haar vloot verloren gaan, heeft zich beijverd haar vloot op voor-oorlogs peil te brengen. Bij de ingebruikneming van de „Ampenan" op 19 Februari kon de directie van dit bedrijf mededelen, dat haar herstel programma zo goed als voltooid was en dat niet minder dan 135.000 ton scheeps- ruimte aan de Lloyd-vloot was toege voegd. Thans is voor deze rederij nog schip van 10.500 ton in aanbouw Ie Howaldt's Werke A.G. te Ham burg. En tenslotte wordt de bekende „Sibajak" verbouwd tot emigranten schip. De Holland-Amerika-Lijn bracht een nieuw schip in de vaart, namelijk de „Rijndam", die speciaal voor het emi- grantenvervoer is ingericht. Verwacht wordt, dat in het najaar van 1952 het zusterschip, de „Maasdam" zal worden opgeleverd. Met de herbouw van het m.s. „Delftdijk", dat de naam van „Don- gerdijk" zal ontvangen, is enige vertra- ~;ïg ondervonden. Niettemin mag ver- cht worden dat de proeftocht binnen afzienbare tijd zal plaats vinden. Ook de rederij Van Nievelt, Goudrlaan en Co. heeft in het afgelopen jaar niet stilgezeten. Zij gaf namelijk opdracht tot de bouw van twee motortankers 12.250 ton elk, waarvan één de n Sirrah" zal ontvangen. Hiermede gaat deze rederij zich ook toeleggen op de tankvaart, nadat zij oorspronkelijk de trampvaart, daarna de lijnvaart en ver- ,,„i„ J_ haar bedrijf volgens de kustvaart In het afgelopen jaar zijn de Neder landse scheepvaart rampen niet be spaard gebleven. Wij noemen o.a. hel ongeluk op de sleepboot ..Hudson" var L. Smit en Co's Internationale sleep dienst, waarbij vier runners om hel leven kwamen. Voorts de schipbreuk van het kustvaartuig „Minerva" en de brand op twee Esso-schepen. Wanneer wij dit alles overzien blijkt, dat de scheepvaart in 1950 haar arbeid voor- en tegenspoed heeft verricht zijn beschoren. Nationale politiek beoogde: Volmaakt overbodige kabinetscrisis (Van onze parlementsredacteur) J_JET jaar 1951, uit parlementair oogpunt bezien, geeft in wezen het zelfde beeld als zich heeft ontwikkeld op internationaal terrein. Geen wonder trouwens, want nog nimmer is de verwevenheid van de nationale politiek zo sterk gevoeld als in de tijd, waarin wij thans leven. De verdediging van het erfgoed der vaderen, zowel geestelijk als materieel bezien, ziedaar de noodzakelijkheid, die het afgelopen jaar ons heeft opgelegd. In dit verband hebben drie vraagstukken het poli tieke leven beheerst. Zij werden genoemd in de regeringsverklaring, op 17 Maart in de Tweede Kamer afgelegd door minister-president dr Drees, namens het toen pas opgetreden, door prof. Romme gefor- meerde (of liever opgekalefaterde) kabinet. Het waren: de vergroting van de Nederlandse bijdrage ter verzekering van de collectieve veiligheid, het steeds moeilijker wordend sluitend maken van het staatsbudget en het dekken van het onrustbarende tekort op de betalingsbalans. De pogingen, deze vraagstukken op te lossen, heb ben ons verschillende belastingver zwaringen opgeleverd, door de Staten- Generaal in beginsel unaniem, met uitzondering van de communisten, aanvaard. Al bleek er dan over de concrete uitwerking der maatregelen diepgaand verschil van mening te be staan tussen KVP en PvdA enerzyds en AR, CH (grotendeels), WD en SGP anderzijds. In iets verder verwijderd verband met dezelfde vraagstukken stond het gerucht makende wetsontwerp van minister Lief- tinck inzake het toezicht op het crediet- wezen, een wetsontwerp, dat zowel tij dens de schriftelijke voorbereiding als de oppositie (die in de minderheid bleef tegenover het PvdA-KVP-blok) om zich er mee te kunnen verenigen, ondanks de verdediging van minister Lieftinck, die 3 uur en 50 minuten vorderde. De Eerste Kamer moet zich over deze wet de loop^ van Januari nog in het open baar beraden. Beperking Ook moest de buikriem worden aan gesnoerd: een consumptiebeperking van vyf procent moest worden aanvaard, aan gevuld door een investeringsbeperking ongeveer 25 pet. De belastingmaatre gelen en de credietcontróle hielden even eens hiermee verband. De PvdA ging met deze beperkingen slechts schoorvoe tend accoord. In beginsel zag zij wel de noodzakelijkheid er van in. doch zij wenste, met name met betrekking tot de investeringsbeperking, veel meer directe overheidsinvloed dan de regering wilde, die met de meerderheid der Tweede Ka mer de z.g.n. globale methode voorstond. In dit verband zij herinnerd aan de interpellatie van de socialist Nederhorst. in het begin van April gehouden, waar van nog naklanken te beluisteren waren bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de maand De cember. Toen kon minister Van den Brink( echter op overtuigende wijze met cijfers aantonen, dat de globale methode inderdaad geleid heeft tot de nodige investcringsbeperkingen. Met dat al dreigde de woningbouw in het gedrang te komen. De beperkingsmaatregelen wilde de regering ook hier doorvoeren. Dit was echter niet naar de zin van de Tweede Kamer. Bij de algemene beschou- ernfeer leidde H een vijf-partijen-motie, ningbouw even urgent werd verklaard als de militaire inspanning en een her oriëntatie van de politiek op dit stuk van zaken werd gewaagd. Oud maakt nieuw Wij spraken reeds eerder over het op treden van een nieuw kabinet. En daar mee komen wij tot een andere karakte ristiek van het jaar 1951: het jaar van een volmaakt overbodige kabinetscrisis. Het kabinet-Dreés/Van Schaik immers ging op de loop voor een niet-aangenomen motie-Oud. waarin afkeuring werd uit gesproken over de methode, gevolgd bij het beleid t.a.v. Nieuw-Guinea. In de nacht van 23 op 24 Januari werd de tie ingediend. Minister Stikker liet door schemeren. dat hij zou aftreden, de gehele WD-fractie zou voorstemmen. Dit geschiedde de volgende middag en minister Stikker vroeg inderdaad ontslag. Het gehele kabinet volgde vrijwel on middellijk. Acht en veertig dagen duurde de crisis. Eerst speelde minister Stikker vijf dagen voor informateur. Daarna poogden de heren Drees en Van Schaik vijftien dagen long de. aan diggelen vallen, vaas te lijmen. Vervolgens wierp oud-minister Steenberghe zich ze ven dagen op het vraagstuk. Tenslotte toverde prof. Romme in vijftien dagen een nieuw kabinet te voorschijn met dr. Drees weer als minister-president, een kabinet, dat wonderveel op het oude leek. Zelfs minister Stikker maakte er weer deel van uit. De AR. hoewel accoord met het program, deed tenslotte niet mee, wegens verschil van inzioht tussen prof Romme en dr. Schouten over de „zwaar- :an eventuele AR-deelnemers. De kwestie Nieuw-Guinea. de aanleiding tot risis, ging „in de ijskast", waar Indo- i haar de laatste weken weer uit pro beert te halen. Benelux Tot slot willen wij nog enkele feiten uit het jaar 1951 noemen. Eind April nam de Tweede Kamer het wetsontwerp tot ïificatie van de Benelux-accijnzen aan. Overigens bleef het met de Benelux tobben. Eerst in December werd bereikt liberalisatie van het handelsverkeer op gesteld. Voorts kregen wij althans zover de Tweede Kamer betreft nieuwe winkelsluitingswet. Zeer be langrijk was ook de goedkeuring door de Tweede Kamer (eind October) van het plan-Schuman. Voorts is een aantal wets ontwerpen tot wijziging van de Grond wet ingediend, waar beide Kamers zich voor de komende verkiezingen over heb ben uit te spreken. Ook betrok de Tweede Kamer, na lan- tijd gastvrijheid genoten te hebben i de oude Ridderzaal, haar gerestau reerde eigen huis. l8 November overleed plotseling minister Van Maarseveen. Na een korte waarnemingsperiode van minister Teu- lings werd hij opgevolgd door oud-mi nister Beel. Merkwaardigerwijze dezelf de man. die indertijd aftrad als Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indone sië. omdat hij zioh met het Indonesische beleid van minister Van Maarseveen niet kon verenigen. Wat de Eerste Kamer betreft: in het afgelopen jaar hebben voor de helft ver kiezingen plaats gehad. Het resultaat was, dat zowel de C.H.U. als de V.V.D. een zetel won (door stemafspraken) ten koste van K.VP. en C.P.N. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Van Maarseveen, overleed op 18 November plotseling Het jaar was vol van zegening. Ook ondanks veel versobering was men van niets verstoken. Er was genoeg van ieder ding. Gods lielde. waar bet al aan hing. heelt ons geen uur ontbroken. Een jaar vol struikeling vervlood. Zin kt loodzwaar weg in eeuw'ge dood Maar 't wacht, na onze stervensnood met elk detail en levensgroot voor 't aangezicht deS Heerenl ROBBIE RADAR. Op St. Nicolaasdag vertrok de Constellatiou-Uirecht voor de eerste vlucht naar Tokio. De K.L.M. breidde daarmee haar geregelde diensten weer i uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5