*^Bïycle en droeve yebeurtenlóóen werden tot herinnering p Ik wensche U Kerk is niet machteloos, al neemt de ontkerstening toe Het jaar dat ging NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 31 DECEMBER 1951 OKKEN in Tilburg, geheimzinnige bran den in de Oypolder, Haak-in met een opbrengst van ruim drie millioen, voorjaar in October en najaar in April, verkeerson gevallen zonder tal, een kabinetscrisis, schoolstaking op Schouwen, televisie, nieu we electrische locomotieven, mr. Burgers stranding op een havenhoofd van Scheve- ningen wij denken er niet meer aan. Al die gebeurtenissen, welke ons gedu rende het afgelopen jaar stof tot praten hebben gegeven zijn met de vele andere, welke ons bezig hielden, zulk een flauwe herinnering geworden, dat wij „oh, ja, dat is waar ook" zeggen als wij er aan worden Tijdens de regering van Hare Majesteit Koningin Juliana ge schiedde hetZo zou een ge wetensvol kroniekschrijver uit de goede^>ude tijd zijn relaas over een jaar vaderlandse geschiedenis aan vangen. Wij willen zijn voorbeeld volgen door op de eerste plaats te herinneren aan onze Koningin, die in 1951 getoond heeft met haar volk mee te leven, en aan de Prins, die wederom Nederlands beste ambassadeur was. herinnerd. Zo snel wentelt de tijd thans door de eeuwigheid dat niets beklijft en dat een jaar met zijn lief en leed als een scha duw heenvliedt. Wij worden meegesleurd door het jachtende leven, de sensaties van de moderne tijd gunnen ons geen rust. Al leen het heden telt en het morgen en slechts één dag, neen een avond, gunt het driftige bestaan ons een terugblik. Dat wij die kans dan ook grijpen en verwijlen bij wat een jaar ons schonk: aan lief en leed. En zij dan de slotsom van die kans een: U God loven wij. Want dankbaar moeten wij zijn: voor veel. Immers dat zoveel her innering kon worden danken wij Hem 1 De Koningin bezocht Voorne en Put ten, de Noordoostpolder, de Alblasser- waand; zij was In Asten, waar zij een beiaard voor Brazilië in gebruik stel de; op de jubilerende stichting Hoen- derlo; in Wageningen op de Hogeschool en in Rotterdam, waar zij de onthul ling bijwoonde van het beeld „Sterker door Strijd", door haar moeder, Prin ses Wilhelmina, aan de sterke stad ge schonken. Waarlijk koninklijk was haar brief aan president Truman vluchtelingenprobleem en de ziedende Nederland verloor één van zijn „captains of industry"; dr. A. Philips •ers?, het waagden critiek op dit n bele beroep op menselijke gevoelens te uiten. Vergeten wij intussen ook niet haar belangstelling bij de viering van het eeuwfeest van de gemeentewet. En de Prins? Hij opende fabrieken, de ra dar-installatie van IJmuiden, het Spaans instituut; hij bezocht Groningen en pre sident Truman en maakte een reis naar Zd-Amerika, waar de Nederlandse in dustrie o.a. Philips en Werkspoor, pro fijt van trokken. Het ere-doctoraat, hem door de Technische Hogeschool verleend, was derhalve geen louter ceremonieel gebaar: het was de erkenning van schitterende activiteit ten dienste - land en volk. Ook het buitenland kon Koningin Prins toejuichen, zoals de bewoners van de Noordoostpolder en de Alblas- serwaard het konden. Dat „buitenland" was maar klein Luxemburg maar groot bleek er de geestdrift, zoals de „eigen verslaggevers" uit binnen- buitenland ijverig noteerden. Zij sehr ook op dat de Prins niet zuinig keek toen de Dakota, waarmee zou worden terug gekeerd. defect bleek. Hoe Prins Bern- hard gekeken heeft, toen hij in Mei uit Groningen terugvloog en door ongunstig weer genoodzaakt was op Soesterberg te landen, is nooit vermeld reporters zitten niet overal bij! maar hij zal zeker zo verbeten gekeken hebben als wij bij onze kennismaking met de gril len van het weer in het afgelopen ./aar. Waf 'n weertje Ga Pinkster koud 2 zegge en schrijve twee gen. Augustus zonder zon maar met wa tervloeden, welke Amsterdam inundeer- den en modderstromen bij Nijmegen veroorzaakten en met onweders, welke alom in het land tal van dodelijke on gelukken deden ontstaan en in het Wes ten zulk een Egyptische duisternis te weegbrachten dat het licht midden op de dag aan moest, zodat het net over belast werd. April was nat en de laatste helft van Juni alsmede het begin Juli waren nat, maarals late mersurprise komt daar in October record droogte-periode van drie ken! Tóch, op 't ogenblik staat het weer in de gunst: dank zij zijn mild heid welke op kolen doet sparen. Ogenschijnlijk is de sprong van hel weer naar het verkeer gewaagd. Zij ii echter te doen omdat het verkeer, al thans de verkeersdrukte, nauw verband houdt met zonnige dagen. Men houdt namelijk zijn hart vast, als men 01 zonnige zomerse week-end-uren het rij den en rossen langs aller heren wegen ziet. Het gevolg daarvan staat in de krant van Maandag te lezen. Geen pret tige lectuur: het aantal verkeersonge lukken met dodelijke afloop nam ver bijsterend toe: een weekend met dertien doden op de weg was helaas geen uit zondering. Als men intussen die ontstel lende reeks ziet en overweegt wat de oorzaak van is. dan komt men tot de slotsom dat 1951 In dit opzicht heeft geleerd, dat verkeersdiscipline het enige middel is om de vrijwel dagelijks voor komende ongelukken op de weg te stui ten. Hierbij valt het, dit jaar opgeko- een cijfer van over de tweehonderd do den bij verkeersongevallen is zó alar merend dat het niet is af te doen met gepuzzel over een zijstroompje vloed van vervoermiddelen, welke zich tijdens het weekend over onze wegen pleegt uit te storten. Jammer genoeg blijft het Nederlandse volk te onverschillig op het stuk van verkeer. Wij bedoelen hier niet zo zeer mee dat hele volksstammen tegen de regels van het verkeer blijven zondigen, maar wij veronderstellen dat er andere kwellende problemen zijn. En of, want met een tweede huurverhoging in zicht tobben wij over de woningvoorraad de narigheden van inwoning en zo. Het jaar begon wat de woningbouw betreft inmiddels al heel slecht: in April kwam er een bouwrem op de gemeenten en in Mei bezuinigde minister In 't Veld ƒ260.000.000 op het bouwplan. Wij her ademden echter toen de levensverze keringsmaatschappijen 250 millioen gin gen „lenen", zoaat de minister, die op 11 October had uitgeroepen, dat er vol gend jaar geen 50.000, maar slechts 40.000 woningen zullen worden gebouwd (50.000 was „kletskoek") op 7 Decem ber kon verklaren, dat er, dank zij de leningen (van de verzekeringsmaat schappijen en de z.g. „burgerzin-lenin- gen'') toch 50.000 zouden worden opge trokken. En zijn jongste parool is: Spaar voor een huis! Is 't dan wonder dat de wo ningbouw ons het probleem der proble- is? Immers hoe kan men sparen de duurte zo nijpend is dat een loonsverhoging van 5 pet moest wor den voorgeschreven? Holland werkt Intussen ook industrie en handel wor stelen met vraagstukken, de industria lisatie en de productienota's van de excellenties Van den Brink en Albregts het eerst sinds 1917, gunstige handelsbalans ten spijt Tekenen daar van zijn de slapte in de textiel- en schoenenindustrie! Nochtans hier staan de defensie-orders tegenover (o.a. aan de DA..F. voor 175 millioen). de be langrijke opdrachten, welke Nederlandse en kregen, o.a. van de Shell en de Mij. voor Walvisvaart en uit Amerika en het werk dat Philips voor Argentinië moet verrichten. Zeker, wij lezen van een toenemende werkloosheid, maar er is veel dat moed geeft. Is bijv. de kraakinstallatie te Pernis er geen bewijs van dat Holland niet bij de pak ken neerzit? En getuigt daarvan ook niet de Nederl.-Noorse samenwerking, welke culmineerde in de opening van de atoomoven te Kjeller? Werkelijk Ne derland heeft op industrieel en handels gebied in 1951 een woordje meegespro- En niet alleen op het petroleum- congres, het actuarissencongres, het re clame- en het effieiencycongres, dit jaar gehouden. Helaas ontviel ons een der grote „captains of industry", dr. A. F. Philips, die nog het gouden feest der onderneming, welke hij groot heeft ge maakt, heeft kunnen meevieren. Leger in wording Wij spraken van defensie-orders. Zij bewijzen dat vyj eindelijk een leger aan 't opbouwen zijn. Maar voordat het zo ver is. is waarlijk een lijdensweg afge legd; een droeve gang van zaken, welke uitliep in het ontslag van generaal Kruis, die op eigen gezag één parate divisie propageerde. Onder minister Staf en ge neraal Hasselman wordt thans gewerkt, wat blijkt uit de grote reeks oefenin gen, onder singuliere namen als „Pro gress" en „Cirrus" gehouden, uit de manoeuvres in Duitsland met de troe pen, die eens het Europese leger zul len vormen, uit de samenwerking met de Belgen, uit de bouw van kazernes op de Veluwe, waarvan de natuurbe schermers niet ten onrechte het ergste vrezen, uit de bezoeken van Eisenho wer, Montgomery en Juin en ook uit de zwaar bestrafte relletjes in Eindhoven, Immers die deining demonstreert dat er troepen onder de wapenen zijn. Inmiddels zijn alle jongens uit Indo nesië teruggekeerd, is de boycot, ke Ierland wilde toepassen, omdat ze vliegers in Ulster oefenden, allang vergeten, zuchten wij onder de nood zakelijke lasten, welke de versterkte de fensie ons oplegt en komen nog steeds wapens en vliegtuigen uit Amerika land binnen. Te betreuren valt intussen dat de luchtmacht ook dit jaar weer veel ver liezen heeft geleden: ruim een twin tigtal toestellen stortte in '51 neer. De burgerluchtvaart had in dat opzicht eer goed jaar, immers de enige vliegramp van betekenis, waarbij een verkeers vliegtuig was betrokken, namelijk die van het Zwitserse toestel bij Schiphol, kostte geen mensenlevens. OoJc op an der gebied is ons land van grote ramp spoeden bevrijd gebleven: scheeps rampen van betekenis kwamen bijvoor beeld niet voor. Wel was het aantal branden ontstellend groot, een vijftigtal van betekenis, waarbij die in de haven van Vlaardingen op 9 Februari wel zeer tragische afloop had, doordat brandweerauto te water reed en brandweerlieden verdronken en die op 21 Maart in een woonhuis bij het Oos terpark te Amsterdam schokkend was, doordat een driejarig meisje in het bran dende perceel moest worden achterge laten. Sensationeel bleek de reeks bran den in de Oypolder bij Nijmegen: tien dagen speurde men in Augustus naar de brandstichter, een zeventienjarige jongen, die psychisch uit zijn evenwicht Teken aan de wand Helaas, nieuws kan niet altijd prettig zijn. Ontploffingen, ongelukken in onze mijnen, ongelukken door dronkenschap op de weg, gasverstikkingen en (natuur lijk) de „onbewaakte" hebben ook djt jaar droevig nieuws opgeleverd. Men be rust er zo langzamerhand in, omdat men het iets, nauw verbonden aan de verindustrialiseerde samenleving acht. Maar waar men nooit in kan berusten is in nieuws, dat het gevolg is van *- i dat gen: moorden, diefstallen, roofoverval len. Meer dan ooit tevoren. Het 25-tal moorden moet ons waarlijk een teken aan de wand zijn, een ontstellend be wijs van moreel verval, dat het i bije jaar tot een zeer somber maakt. In mineurstemming moeten wij blij ven als wij aan Indonesië denken, aan de moorden op Java, Be houding van Soekarno, het in beslag nemen van wa pens. voor Nw. Guinea bestemd, en aan het failliet van het Unie-statuut. In mi neur blijven wij, als wij ons het treur spel Ambon herinneren en de moeilijk heden in de Ambonese woonoorden, wel ke helaas uitliepen op „aggressie" var zekere Ambonezen in Vught en Middel burg, naar aanleiding waarvan de Am bonezen, die dit jaar in ons land zijn gekomen, naar her en der werden ver- Voldoening gevend intussen is dappere gedrag van onze vrijwilligers op Korea: zij vochten als leeuwen, wer den om strijd geëerdt maar.verloren op het slagveld hun commandant over ste Den Ouden en ds Tiemens, hun veld prediker. De eerste groep is uit de hel van Korea weer in het vaderland; het vaderland echter praat niet meer over de Korea-strijders die Nederlands naam, roem en ere schonken. Weef U nog En nu, nu bladeren wij nog even de krant-j aargang 1951 door en zien in: Januari: griep, aardappeltekort, rel tegen Paul van Kempen, tekort aan Februari: jacht op Manus Oly, zeven .ridders" M.W.O., o.a. Peter Dourlein. Maart: fooienstelsel verdwijnt, strijd over het radioprogrammablad, 5 pet loonsverhoging. April: prijsverhogingen van gas, elec- tra, kolen, bier, thee, suiker, weer twee kinderen op de fiets. Mei: Pokken in Tilburg. Louwes na zestien maanden gevangenis uit Praag terug, Gronings-Friese kanalen geopend. Juni: Krijgsgevangenen uit Rusland terug, Mauritshuis heropend. Juli: Spookhuis in Den Haag, vier ge vangenen in Groningen ontvlucht, 150 vacantiegangers één nacht op het wad, Piet Bruin met ƒ183.000,er van door. Aug.: Maastrichtse kellner biedt Ko ning Boudewijn diamantveld aan, Nota ris Q. uit Maastricht kiest met president Robert S zee naar Zuid-Amerika, Ne- derl. tomaten naar, in West-Berlijn rond dwalende, communistische deelnemers aan een rood jeugdcongres, kerktoren te Jorwerd ingestort. Sept. Gaszinker in Westerschelde, de's burgemeester lanceert de toga als officiële dracht, Urker vissers naar Ar gentinië, Zwijndrechtse jongen, Leo Prins, wil niet naar Canada. October: Eerste televisie-uitzending, Naundorff-mysterie niet opgehelderd, barre onthulling over Tsjechische spion- nage, kolentekort, electrische bij Am sterdam in volle vaart uit de rails, doch geen persoonlijke ongelukken. November: Rel in Leeuwarden over t Fries", Hannie Schaft-demonstratie te Bloemendaal verboden. December: Vier ton voor Italië, papier wél, brood niet duurder, offensief tegen J? rat ingezet, Christiansen vrij. Herinnert U zich dit alles nog? Het stond heus in de krant, die spiegel van gebeurtenissen van alle dag. Hopen en bididen wij dat 1952 prettiger nieuws zal brengen dan in het in elk opzicht bewo gen jaar, dat wij over enkele uren zul len hebben afgesloten. Ik wensche u een jaar, dof zachte als zijde is; ik wensche u een jaar, dat blank en blijde is; ik wensche u een jaar, dat ver van krank is; een deugdelijk jaar zo breed als 't lang is; ik wensche u een jaar, da*, als 't voorbij is, een zalig jaar voor u en mij is; ik wensche u een jaar, zo Gods gebod is, dat in en dat u'rt geheel voor God is. GUIDO GEIELLE. .J Kerkewerk 1951 in vogelvlucht (Van onze kerknieuws-redacteur) 'T'OEN Calvijn in 1552 zijn preken over de Kerk uitgaf, schreef hij in het voorwoord voor deze bundel, dat velen in zijn dagen de moed schenen te verliezen, omdat zij wel zagen hoe ellendig de Kerk eraan toe is, zodat het er ogenschijnlijk wel eens op leek, of de Kerk weldra geheel ten onder zou gaan. Zijn vele mensen in deze tijd ook met geneigd om te spreken over de machteloosheid der Kerk, omdat, naar zij zeggen, de geestelijke verwarring steeds meer om zich heen grijpt en de ontkerstening hand over hand toeneemt? Wanneer wij op de Oudejaarsavond „de balans der Kerk" opmaken, moeten wij degenen, die zo spreken, toestemmen, dat het ontkersteningsproces ook in ons land voortschrijdt, dat de verwarring eer groter dan minder is, maar nooit zullen wij kunnen en mogen spreken van de machteloosheid der Kerk, aangezien, zoals Calvijn in hetzelfde voorwoord zegt, „de Koning der Kerk haar weer voorspoedig en bloeiend wil maken, na dat zij voor de wereld zo jammerlijk er voor had gestaan." Verdeeldheid is nog groot Daarom kan de prediker van Evangelie op de Oudejaarsavond de ge lovigen, die hier misschien in een ka thedraal zitten, of daar in een boeren schuur en elders weer in een spiksplin ternieuw kerkgebouw, troosten met het Woord, dat hun de hoop en het uitzicht biedt op de overwinning der kerk, dwars door alle duisternis van deze tijd en al le verdeeldheid van het Christelijk volks deel van Nederland. „Verdeeldheid", ja. we hebben schier dagelijks van kunnen lezen in de krant en een publicist, wiens naai kerkelijke kringen tegenwoordig r over de lippen gaat, moge geschre- hebben, dat hij met vreugde de dag tegemoet ziet, dat theologen van uiteenlopende richting, met naam en mc- ïaam genoemd, aan één Avondmaalsta- ël zullen zitten, zo ver zijn wij in ..theologiserend" Nederland nog lang niet. Hoe groot is dikwijls het verschil van inzicht al niet in eigen kerkelijke groepering? In ons „in vogelvlucht" over het kerkelijk leven van 1951 zullen wij dan ook telkens weer de verdeeld heid en het verschil van inzicht tegen- Wanneer wij het kerkewerk van het afgelopen jaar in herinnering brengen, mogen wij vaststellen, dat het voor de Bij haar bezoek aan de Alblasserwaard kreeg onze 'omngm onder tal van geschenken één uniek geschenk nl. een springlevend geitje. Met het dier aan een touw daalde H.M. de trappen van het raadhuis af tot grote vreugde van de dorpelingen. Ned. Herv. Kerk een historisch jaar is geweest, aangezien op 1 Mei j.l. de Nieu we Kerkorde „kracht van wet" heeft ge kregen. De plechtige afkondiging, als wij het zo eens mogen noemen, heeft plaats gehad in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, waar op genoemde datum de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk de eerste sinds vele jaren in een plechtige zitting is bijeengekomen, in tegenwoordigheid van tal van autoritei ten, o.a. van vijf ministers. De invoe ring van deze Kerkorde heeft vele ver anderingen voor dat kerkgenootschap meegebracht, zelfs zo. dat naar de me ning van de voorzitter van de „Geref. Bond", prof. dr. J. Severijn, „het ka rakter der Ned. Herv. Kerk grondig is veranderd." Een van die veranderingen is b.v., dat de kerk ook de verantwoor delijkheid voor de Zending heeft aan vaard. waarmede „Oegstgeest" een ker kelijk dak heeft ontvangen. Een onaangename kant van de in voering van de Kerkorde is geweest het geruchtmakende proces van een aantal lidmaten tegen de Gen. Synode omtrent de rechtmatigheid van de in voering, welk proces, cok in hoger be roep, voor de appellanten op een te leurstelling is uitgelopen. De nieuwe Synode, die ds J. R. Wolfensberger, van Amsterdam als haar praeses heeft gekozen, heeft grote activiteit aan de dag gelegd en zich enkele malen tot de kerk m haar geheel gericht, zc b.v. in de kanselboodschap over de bewapening, welke op de Zondag vooi het Kerstfeest is voorgelezen. Wij zouden nog tal van gebeurtenis sen kunnen memoreren, doch willen slechts enkele feiten noemen: De beken de theoloog dr J. G. Woelderink werd tot eredoctor aan de R.U. te Utrecht gepromoveerd; de Ned. Zondagsschool vereniging mocht haar 85e jaarvergade ring houden en dr K. H. E. Gravemeyer werd een hartelijke huldieing bereid in verband met diens 40-jarig ambtsjubi leum; de Geref. Zendingsbon d heeft i gevierd en de M.V.-bonden resp. - ig bestaan, eveneens het zilveren jubileum Ernst Sillem-hoeve is gevierd. In dé kring van het jeugdwerk werd een groot verlies geleden door het heengaan van de heer C. Tabak, de pionier van het voormalige N.J.V. (nu C.J.M.V.) en van de overleden predikanten willen wij met name noemen ds H. J. Timens, de jeugdige legerpredikant. die in Korea is gesneuveld Tal van predikanten hebben de actieve dienst in het afgelopen jaar n^iFw11' °'j- ds Straatsma, van jp.en Haag, die ook zijn functie van ra- aio-dominee" heeft neergelegd. Geref. Kerken Voor de Geref. Kerken is het jaar be- v een belangrijke plechtig heid in Kampen, waar in Januari ji pn rfo jnstichting werd geopend e mogelijkheid tot pro- ÏKdte aan *2?'tV"®, V?? de «■aoloBiS studie aan de Theol. Hogeschool welke openingsplechtigheid spoldig is gevo gd foor de eerste promoties in liet IJssel- n^na'16' P* kerkverband is nogal dei ning ontstaan door het boek van Thiis refo?mtprHmr Bouman- getiteld „Ge reformeerden, waarheen?", welke pu blicatie aanleiding tot tal van reaties in de kerkelijke pers is geworden reaS ties, welke op zichzelf ook weer reae- ues nebben opgeworpen (prof. dr K F iu Toornvliet) en polemiek hebben doen ontstaan. Genoemde schrijvers hebben „antwoord" ontvan- in e*n onlangs verschenen boek- waaróm'" vsn ri UJ.el "Gereformeerden V» de hand van enkele ie- dr S Tr Kerken- oa van prof. dr S. U. Zuidema, die het zij hier ™i°0pS ,vermeJd afscheid heeft ge- nomen als predikant, wegens zijn over gang „tot een andere staat des levens" Sf" Keïkr 'nter^SS.ant deba* in de Ge- Kerken is dat over de oecumeni- van hir&en <=5.a^?-Saderin« de Int. Raad van Chr Kerken en de N.A.E. Evenals in de Ned. Herv. Kerk zijn ook in deze kerken weer een aan tal predikanten naar Indonesië gegaan, om hun arbeid in de Zendingsdienst te verrichten, terwijl de Geref. Kerk van Rotterdam-C met de met haar samen werkende kerken het feit heeft herdacht dat de eerste zendingspredikant een hal ve eeuw geleden naar Java was ver trokken. De volgend jaar te houden Gen. Sy node heeft haar schaduwen reeds voor uit geworpen in het voornemen van prof. dr K. Dijk om als hoogleraar der Theol. Hogeschool heen te gaan, na het vol brengen van veertig dienstjaren. Ook aan deze kerken zijn enkele predikan ten door de dood ontvallen, o.a. de be kende Delftse emeritus-predikant, ds K. van Anken. Art. 31 K.O. Voor de Vrijgemaakte Geref. Kerken is 1951 het Synode-jaar geweest, nu de Gen. Synode wekenlang te Kampen heeft vergaderd. De in bredere kringen met spanning tegemoet geziene beslis sing omtrent de samenspreking met de Geref. Kerken is uitgevallen in een met algemene stemmen genomen besluit om op het verzoek tot samenspreking van In het voorjaar werd het Alpen gebied geteisterd door zware lawines. Vele dorpen werden bedolven Er waren talnjke slachtoffers en de schade wes groot ook in deze kring werd een nieuwe Kerk orde „geboren", die intensiever kerke lijk leven beoogt te doen ontstaan. Algemeen Met betrekking tot algemene kerkelij ke aangelegenheden in het afgelopen jaar willen wij niet onvermeld laten de audiëntie, die H.M. de Koningin verleen de aan een aantal jongeren van de bre de Geref. gezindte in ons land, en de Paulusherdenking. welke uit onderschei den groepen actieve medewerking trok, alsmede het deelnemen van Ned. theo logen aan de grootse herdenking van de komst van Paulus naar Europa. Nederland was de bakermat van de nieuwste oecumenische organisatie, welke de naam van „World's Evange lical Fellowship", ontving en werd ook bezocht door dr Carl Maclntire president van de I.C.C.C., welke oecumenische or ganisatie een ernstig verlies leed van wege het plotseling overlijden van de algemeen secretaris, de Nederlander Arie Kok, die in Collingswood (V-S.) heenging, naar het Vaderhuis. De be kende Evangelist, Joh. de Heer, mocht zijn 85ste verjaardag vieren en ontving het ridderkruis van de Orde van Oranje Nassau terwijl de Youth for Christ in Nederland haar eerste lustrum vierde. Wij besluiten dit summiere overzicht met het gezegende werk van het Ned. Bijbelgenootschap, hetwelk de vrucht van langdurige arbeid zag rijpen, nu de Nieuwe Bijbelvertaling het licht zag en onder ons volk haar weg vond en nogi zal vinden. Een schoner slot van inter-i kerkelijk werk kan het Christelijk volks deel zich niet denken en met dat „Oudel Woord in nieuw gewaad" gaan de ker-j ken. gaat de Christenheid van Neder-| land het jaar 1952 in. Studie verband voor Oecumenische Vragen, welke te Utrecht ÜJIfi uden' we,rden P'eWooien gevoerd, UU1UU.<: preaixant, ar Dindüer zowel voor de Wereldraad van Kerken, Wat de Rem. Broederschap betreft Ds. J. R. Wolfensbergen, praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. de Haagse Synode der Geref. Kerken niet in te gaan, welk besluit in laatst genoemde kerken met teleurstelling is ontvangen. Van de overige beslissingen dezer Synode memoreren wij het besluit om de samenspreking met de Chr. Ge ref. Kerken voort te zetten, de ophef fing der Zendingsorde. waardoor het werk der Zending in andere banen werd geleid, de afwijzing op de verzoeken tot medewerking in oecumenische arbeid de benoeming van een lector voor L__ Hebreeuws aan de Theol. Hogeschool. De eis tot voortgaande reformatie, zo als deze in de kring van dit kerkver band wordt gehoord, vond haar weer klank o.a. in de vorming van een Ver band van Geref. Zangkoren en een Cul tureel Verband, dat binnenkort Chr. Gerei. In de Chr. Geref. Kerken ging het kerkelijk leven zijn rustige gang. Prof. T T van der Schuit, die een congres de I.C.C.C. in Brazilië zou bijwonen, moest daarvan helaas door min of meer ernstige ongesteldheid afzien. Met de emeritus-predikant ds L. de Bruijne ontviel aan deze kring een -bekende fi guur. Werden er samensprekingen ge houden met deputaten der Geref. Ker ken en de Geref. Kerken (art. 31 K.O.), met de Geref. Gemeenten kon, door wei gering van deze kerkengroep, geen con tactt worden verkregen. De. kerk van «otterdam-Centrum mocht een fraai nieuw bedehuis in gebruik nemen het welk de naam „Rehobothkerk" ontving. De moeilijkheden in de Geref. ge meenten rondom het conflict met ds R Kok van Veenendaal, bleef dit kerkver band ook in dit jaar niet gespaard en in enkele plaatsen scheidden groepen ge meenteleden zich af. De fusie tussen de Evang. Luth. Kerk i de Herst Evang. Luth. Kerk zal niet lang meer op zich laten wachten en de verstandhouding tussen beide groeperin gen werd steeds inniger. Prof. dr W J. Koolman en ds C. Pel, maakten een Amerika. Het overlijden van ,4" 9- de Wit van Monnikendam, wekte m de Evang. Luth. Kerk in ons land diepe ontroering. Bijzondere belang stelling bestond er voor de promotie de Dordtse predikant, dr Lindijer. (Vervolg van pag. 1) WIE zó het voorbijgegane jaar ziet, heeft inderdaad geen uitzicht. Die zit op Oudejaar neer bij de scherven van zijn de bodem ingeslagen ver wachtingen. Die wordt of moedeloos of hij gaat verbeten opnieuw aan het werk, waarbij hij zichzelf tot norm is. Zulk een houding kan die van een Christen niet zijn. Hij weet, dat het wereldgebeuren niet doelloos is, ook al ziet hij de samenhang der dingen' niet altijd. Hij weet eveneens, dat de wereld geen doel heeft in zichzelf, maar dat heel het wereldgebeuren, ook dat van het afgelopen jaar, die nen moet om Gods gebouw naar zijn gemaakt bestek te doen verrijzen, j Dat is de zin aller dingen. Want het ging in 1951 niet om ons. Het ging niet om de vrede, niet om het ophef fen van de spanning tussen lonen en prijzen, niet om de overwinning van Churchill of Attlee, niet om het recht der Ambonnezen of om Nieuw-Guinea hoe belangrijk deze dingen op zich zelf ook zijn. Het ging er om, dat het gebouw Gods, dat is Zijn Kerk, dichter bij de voltooiing kwam. Wie het zo ziet en we geloven dat men het zo moet zien die weet, dat alle werk steigerwerk geweest is en blijven zal. Op die steiger van de wereldgeschiedenis is ook in het ou de jaar gebouwd- Gebouwd door ons allen. Truman stond daar en de landarbeider uit Mijnsheerenland, Drees en de Katwijkse vissers, Evi-| ta Peron en de verpleegster uit Bro- novo, Wysjinski en de Rotterdamse havenarbeider. Allen stonden we daar en we waren werktuigen in de han den van de maker van het Grote Plan, de brekers even goed als de bouwers. Hoe we bouwden, dat zal eenmaal de jongste dag verklaren, als al ons werk zal komen in het ge richt. 7\ L ons werken, alle dingen: steiger- werk, dienstbaar aan het bouwen van Gods gebouw, dat is de zin van het wereldgebeuren, ook in het afge lopen jaar. Als we dat op Oudejaar zien, dan gaan we, alle sombere verwachtingen ten spijt, gesterkt het nieuwe jaar weer in. Dan weten we, dat God Zijn plan volvoert, omdat Hij hemel en aarde mitsgaders alle schepselen ge lijk als met Zijn hand nog onderhoudt en regeert. Al begrepen we dan niet alles en dat deden we zeker niet we weten dat God door de stormen, ook die vanl 1951, heen Zijn plan volvoeren zal,' omdat immers alle schepselen alzo in Zijn hand zijn, dat ze zich zonder' Zijn wil noch roeren noch bewegen kunnen. Eenmaal zullen we het zien als een harmonisch geheel aan de! voeten van Hem, Die alle ding re geert en Wiens goedertierenheden zo wel in het oude als in het nieuwe jaar elke morgen nieuw zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4