Verhage v. d. Heulen m NIET IN ALLE HUISKAMERS Een horloger uurwerken heeft en voor mensen Revalidatie-werk profiteerde van Mister X Valkenburg nam Zaterdag afscheid zijn burgemeester-secretaris -Vliegveld tast bestaansmogelijkheid der gemeente aan" van 1952 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 31 DECEMBER 1951 geeft een klok twaalf slagen feeling voor Zestig fabrieken voor één Nederlandse wekker (Van een onzer verslapievers) Een klok hoort bij oudejaarsavond als een baard bij Sinterklaas en een kerstboom bij Kerstmis. Men stuurt elkaar kaarten met de beste wensen voor het nieuwe jaar, (waar voor een belangrijk deel klokken op staan: torenklokken, huiskamerklokken, Ifeestklokken, electrische klokken, ouderwetse en moderne klokken. In de huis kamer, waar de familiekring de 12 slagen afwacht, is het ook weer de klok, die in het brandpunt van de belangsteUing staat. Die laatste minuten van het oude jaar, !die de klok aanwijst, maken meer indruk dan al die voorgaande uren. Het mecha niekje, dat de tijd aanwijst, staat dan zeer dicht bij de mensen. Maar lang niet ieder een beschikt over een klok, die voor velen een huisvriend is geworden, j Hoewel men geneigd is te veronder stellen, dat wel iedereen een klok zou bezitten, vertelde ons een horloger, dat een groot deel van de bevolking niet een of ander uurwerk op de schoorsteen heeft staan. Hij begon een scheiding te maken tussen de stads- en de buitenmensen. Gedurende enkele tientallen jaren erva ring heeft hij kunnen vaststellen, dat de stadsmensen voor hun huwelijk bijna pooit een klok kopen. Bij het aanschaffen 'van het huishouden besteden zij zo veel igeld, dat er niets voor een uurwerk over schiet. Zjj krijgen een klok dikwüls als huwelyksgeschenk, maar toch komt het veel voor, dat het echtpaar eerst bö het 12%-jarig huwelijksjubileum van de fa milie een pendule krijgt. Dikwijls is dat ter vervanging van een oud ding, waar- (mee men het maar zo lang heeft gedaan. De buitenmensen daarentegen hebben jde gewoonte voor het trouwen een klok |aan te schaffen. Die hóórt bü de uitzet. De klokkenhandelaar vertrouwde ons toe, dat hy aan de keuze van de klanten kan merken, hoe „zwaar" ze wegen en dan niet in financieel opzicht. Het meest in trek zyn de speelklokken. Meestal weet men niet, dat het melodietje af komstig is van de Westminster te Lon den en vraagt men naar een klok, „zoals de radio heeft". Veel gevraagd wordt ook de bim-bam-klok. Minder populair zou de gong-klok al weer zün, maar deze soort uurwerken wordt practisch niet meer ge ïmporteerd. Evenmin als het voor de oorlog zo populaire Tessino-klokje. Horen en zien De mensen willen iets horen, anders vinden ze een klok maar een dood ele- ment, vertelde de horloger. Vroeger kon. den zü nog een slingertje zien ook, maai jdie klokken zyn geheel uit de mode. Kort na de oorlog waren er slechts weinig pendules te krijgen en de vraag naar electrische klokken was dus groot. I Nu er weer genoeg pendules te koop zyn, I heeft het publiek in hoofdzaak by deze I uurwerken weer zyn keuze bepaald. Het utterly k van een klok speelt voor de mensen een belangrijke rol. Zy letten over het algemeen meer op een sierlyke kast, dan op een goed uur- j werk. Opvallend is ook, dat men niet 1 spreekt van een pendule, maar van een klok. Over boeren, die in oudere boerderijen GEMEENTE LEIDEN Olficiële publicatie In verband met de Nieuwjaarsdag zal op 1 Januari 1952 geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlyk op Dinsdag worden bediend, zal nu plaats vinden op V r ij d a g 4 Januari 1952. De Directeur Gem. Reinlglngs- en Ontsmettingsdienst. P. C. en L. huldigde en feestte Het jubileumfonds van de N.V. sajet- fabrieken P. Clos en Leembruggen hield Zaterdag in de grote zaal van de Burcht de vierde „jubileum-feestavond". Even als vorig jaar met medewerking var Berry Kievits en Gerard Walden c.s., die nu beslist beter hun best hebben gedaan. De revue en muzikale show „Dat doet de deur dicht" heeft allen ongetwijfeld uitstekend vermaakt. Voordat al deze vrolijkheid de aan dacht opeiste, werden eerst de jubila rissen op het podium gezet. Het warer er maar drie: mej. A. den Oude (met een veertig-jarige dienst), de heer H. Stikkelorum (idem) cn de heer Kwaad gras, die er „pas" 25 jaar op heeft zit ten. Ze kregen elk een cadeau, terwijl er voor de dames bovendien seringen was. Hierna werden ze toege zongen met „Jubileumklanken" heer Joh. van Strien. In zyn openingswoord heette de voor zitter, de heer I. Harteveld, de directie apart welkom. Een dokter nodig De dienst van de huisartsen wordt morgen, van acht uur af, waargenomen door de dokters De Bruyne, Hartman, Mastenbroek, Meyboom en Simons. Welke apotheek De dienst van de apotheken te Leiden wordt van Maandag 31 December 18 uur tot Zaterdag 5 Januari 8 uur waar genomen door de apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 20523. en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tele foon 20313. ;n, vertelde de horloger het volgen de: Veel boeren kopen nog regulatoren (hangklokken), omdat zy in de zomer huizen geen schoorsteen hebben om een pendule op te zetten. Nu de boerderyen moderner worden gebouwd, neemt de vraag naar deze klokken ook al weer af. Alleen in het Zuiden van ons land heeft nog veel belangstelling voor de klokken met een kast, waarin men de slinger kap zien. In Zeeland zullen er ronde Zeeuwen jn, die op oudejaarsavond het midder nachtelijk uur afwachten aan de hand van hun horloge, dat met een sleuteltje moet worden opgewonden. Deze zakuur werken, voorlopers van de tegenwoordige horloges, die men met een knopje op draait, waren voor de oorlog alleen nog in trek by de Zeeuwen. De oorlog en de tyd daarna staken voor dit conservatisme een stokje. De knoploze horloges worden namely k niet meer geïmporteerd. Nederland is voor klokken aangewezen op Duitsland. Wel zyn er in ons land en kele fabrieken, die kasten maken, maar het Nederlandse afzetgebied is voor de uurwerken zelf te klein. Op een vergade ring van collega's zo vertelde de hor loger werd eens meegedeeld, dat voor het maken van een wekker zestig Neder landse fabrieken zouden moeten worden ingeschakeld Vergane glorie Het aantal klokken onder de mensen valt zwaar tegen zei de horloger. Heeft men een klok, dan hecht men er erg aan, vooral wanneer het een erfstuk betreft. Dikwyls maakt men grote kosten, om een heel oud beestje weer op gang te krygen. Maar als we wyzen op een aantal oude klokken, die doelloos aan de wand in de werkplaats hangen, vertelt de horloger: Dat zyn klokken, die men met groot en thousiasme heeft gebracht om te laten repareren. Later ging men er biykbaar anders over denken en de klokken wer den nooit afgehaald. Dus u hebt voor niets gewerkt? Nee, deze klokken heb ik nooit gere pareerd. Ik voel aan, wanneer de mensen niet het voornemen hebben de klok af te halen. Overigens zyn het maar lastige dingen. Ze nemen plaats in beslag en weg doen mag ik ze nooit. Wel is het geoor loofd bewaarloon in rekening te bren gen, als er nog eens iemand mocht ko men opdagen. Maar dat gebeurt nooit. En u zult met al die klokken wel weten, wanneer het 12 uur is? Ja zeker, ik luis ter naar de radio. De klokken staan byna allemaal stil, want wat niet loopt dat slyt niet. Wèg was onze veronderstelling van ver scheidene tientallen klokken, die even- zovele malen 12 slagen laten horen Cartonnage-Industrie Maredijk 165 Leiden Telefoon 23278 Wenst U een gelukkig en voorspoedig 1952 Dankbaarheid voor het getuige zijn (Van onze correspondent) HET WAS ZATERDAGMIDDAG rondom het anders zo stille raadhuis in Valkenburg een grote drukte en men kon aan alle kanten duidelijk merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Na een 13-jarige ambts periode nam burgemeester A. C. de Wilde wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid van zijn gemeente. De kleine raadzaal veel te klein voor zulke gelegenheden was geheel bezet met genodig den. We merkten op de burgemeesters van Katwijk, Oegstgeest en Wasse- wethouder Mooij van Voorschoten, de predikanten Baas en Nijhuis en pastoor Hesp, de districtscommandant van de rijkspolitie, mr Warmolts, de groepscommandant van de rijkspolitie, de heer Van der Laan te Sassen- heim, prof. dr A. E. van Giffen, schoolarts P. Vermet, de heer Bonda, voorzitter van de V.E.B.O., het voltallige gemeentepersoneel en vertegen woordigers van vele verenigingen. Amusement in Leiden voor de invaliden Men draagt de invaliden en het ten bate van dezen ondernomen revalidatie- werk over het algemeen een warm hart toe. Dat bleek ook Zaterdag:, toen de Alg. Ned. lnvalidenbond ten behoeve een te stichten fonds in de grote Stadsgehoorzaal een feestavond hield. Het amusementsorkest Sylvia bUv., o.l.v. Jan Meerpoel, luisterde de avond be langeloos op en verschillende personeels verenigingen werkten spontaan mee. De hoofdschotel was de nieuwe show .Hallo Mister X", gepresenteerd door Tjemkamoff en Roxini, waaraan mede- wenkten Tjemkanoffs partner Elisa, Tini Visser, Henk Haye en de Franse chan- sonnière Nanette Fleuron. De Leidse toneelspeelster Hanske Wilschut ver sterkte het gezelschap in de (uitstekend gebrachte) figuur van de Katwykse vissersvrouw Kaat Haasnoot. Het een onderhoudend en vlot geheel, dat de volle zaal buitengewoon amuseerde, al waren er uiteraard wel wat aanmerkin gen te maken. Roxini is een geboren causeur, al had zijn greep op het publiek steviger ge weest kunnen zijn. Hy is wat te serieus de rol van conferencier. Tini Visser staat, wat dat betreft, gemakkelyker in haar schoenen. Zij improviseert aller geestigst en beschikt over een groot beeldend vermogen. Haar optreden met de Bengaalse koningstygers (slechts wezig in haar fantasie!) toonde dat wel héél duidelijk aan. De Franse chanson- nière was Frans; groter lof kan haar wel niet geven. En Henk Haye in J. van Weerlee nam afscheid van Zaalberg Hij werkte er vijftig jaar In November herdacht de heer J. van Weerlee. wonende Alexanderstraat 35, dat hy vijftig jaar geleden in dienst trad by de N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg er Verschillende omstandigheden maakten het nodig de officiële viering van dit ju bileum uit te stellen. De viering vond vandaag plaats. Zy was tevens het af scheid, want de jubilaris, die al de leef tijd van zeventig jaar heeft bereikt, had de wens te kennen gegeven om de dienst nu te verlaten. Hy heeft zich doen ken nen als een trouw werker. Verschillende afdelingen van de fabriek heeft hy met vrucht doorlopen. Vele jaren bekleedde hy de functie van chef dekenopmakerij. De directeur ontving de heer Van Weerlee met zyn echtgenote vanmorgen op zyn kantoor en sprak hem hartelyk toe. Zijn woorden gingen vergezeld een geschenk. Namens de collega's er fabrieks. en kantoorpersoneel werden ook enkele geschenken aangeboden. Me vrouw Van Weerlee werd niet vergeten. de komische rol van het ondeugende jongetje was kostelijk. Wa.t ons minder beviel, waren de dansen van het danspaar Elisa en Tjem- kanoff. Niet zozeer de artistieke vorm geving hebben wij daarbij op het oog, maar de keuze, de tendens van 1 onderwerp. Het duidelijkst sprak dat „La femme fatale" Ook de „Danse du feu" en de „Bolero" waxen niet meer dan variaties op het thema der erotiek. Dat ook het publiek dat zo begreep, be- ezen de reacties in de zaal. Na de pauze werd een wedstryd hersengymnastiek gehouden tussen het personeel van de firma's Zaalberg, Vroom Dreesmann, de Iki (Voorschoten) de Rotogravure. V. en D. won" de stryd het team ging naar huis met een banketstaaf voor iedere deelnemer. De avond werd geopend door de v zitter van de afdeling Leiden, de heer J. Pannekoek, die het revalidatiewerk van de bond nog eens van harte aanbe val. In de pauze werd voor dat werk ge collecteerd, nadat de heer Tjemkanoff monoloog op suggestieve wijze de aandacht op de invalide mens had ge vestigd. Deze collecte bracht een kleine f 100 op. De alg. voorzitter van de bond, de heer J. C. Livingston, dankte alle medewerkers hartelyk. De Midza-actie voor Italië Mr J. C. de Vroom, secretaris van de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis, schreef ons: De burgemeester van Leiden heeft op 28 December de officiële trekking richt in de Midza-lotery, waarvan de opbrengst geheel ten bate van de hulp actie voor de overstroomde gebieden in Noord-Italië is gekomen. De gehele op brengst van de premies, die op de dit doel ingezonden Midzabonnen den uitbetaald, ruim f 2500, is door het Midzabestuur ter beschikking gesteld van de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis. De prijzen, die door het Midzabestuur geheel belangeloos dit doel beschikbaar zyn gesteld, verte genwoordigen een waarde van f 1.000. De eerste prijs, een bromfiets of wasmachine, won mevr. Zeegers-Zwa- nenburg. Paulushof 2; de tweede pry's, een linnen uitzet ter waarde van f 300. de heer Hockx, Lage Rijndyk 8c; de derde prijs, een radiotoestel, de heer Van der Linden. Broeckhovenhof 1; de vierde prijs, een compleet eetservies, de heer Pronk, Krimkade 35, Voorschoten. Bovendien zijn nog tien Leidse wollen dekens en 20 luxe dozen bonbons uitge loot Met pensioen Mej. B. Limburg heeft haar werk zaamheden in het academisch zieken huis neergelegd, Na een dienst van 24 jaar heeft zy pensioen gekregen. Afscheid burgemeester De Wilde van Valkenburg. De heer J. L. van Stegeren, eerste ambtenaar ter secretarie, biedt de burgemeester een geschenk aan namens het gemeentepersoneel. Foto N. van der Horst. OPEN BRIEF aan piot. di L. J. van Holk te Leiden (Ingezonden stuk, buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Hooggeleerde heer. Vergun ons als oud-patiënten van dr Van Nes en oud-verpleegae van de Anna- kliniek in het openbaar enkele vragen re richten tot u in de functie van voorzitter van de Vereniging voor Misvormden, welke de Anna-kliniek exploiteert. Acht u het ethisch verantwoord, 1. de statuten van de Vereniging voor Misvormden zó samen te stellen, dat het bestuur van deze vereniging beslist wie als lid dezer vereniging wordt toegela ten? 2. deze bepaling der statuten te ge bruiken om de ledenvergadering o.a. door het aannemen als lid van echtgeno ten, vrienden en kennissen van bestuurs leden zó samen te stellen, dat het be stuur steeds zeker is de meerderheid van de ledenvergadering achter zich te hebben? 3. door middel van de statutenwy- ziging de geneesheer-directeur van de Anna-kliniek zyn statutair vastgelegd NA DERTIEN JAAR Om half drie werden burgemeester De Wilde, zyn vrouw en zijn dochter door de beide wethouders naar hun plaatsen geleid. Na het ambtsgebed deelde de scheidende burgemeester allereerst mede, dat Vrijdagmiddag het bericht was ont vangen. dat bij K.B. van 27 Dec. 1951 tot burgemeester der gemeente Valkenburg Z.H. was benoemd de heer W. M. v. d. Harst, commies-redacteur en chef van de afd. financiën van het gemeentehuis in Abcoude, zulks met ingang van 16 Januari 1952. De waarn-secr. de heer A. Bol deed voorlezing van het KB., waarby aan de heer De Wilde met ingang van 1 Januari 1952 eervol ontslag werd verleend als burgemeester der gemeente Valkenburg Z.H. Aan de uitvoerige afscheidstoespraak ontlenen we het volgende: Wederom is een gewichtige ure voor my aangebroken, en wel een ure, die als vanzelf een stemming van weemoed te voorschijn roept. In uw vergadering van 16 December 1938 beleefde ik een ge wichtige ure. Toen mocht ik tot burge meester dezer gemeente worden geïnstal leerd. Myn eerste jubileum heb ik dus op 15 Juni van dit jaar mogen vieren. Maar daar zal het dan ook by blijven, ruim 13 dienstjaren gedwongen wordt op 1 Januari myn ambt neer te leggen. By myn installatie wees de loco-burge meester, wethouder D. Bol. er op, dat ik op dat ogenblik voor de inwc gemeente geen onbekende was. Inderdaad was dat zo. Van 1 April 1916 w; mers secretaris der gemeente. Met ingang van 15 December 1938 werden de ambten van burgemeester en secretaris in één persoon verenigd. We herinneren er hier aan, dat in het najaar van 1938 vertegenwoordigers verschillende kerkeiyke en politieke richtingen een verzoekschrift hebben gediend by de bevoegde instanties om secretaris De Wilde te benoemen eerste burger onzer gemeente. Dit zoek werd dus volkomen ingewilligd. In het vervolg van zyn rede herinnerde burgemeester De Wilde aan de tijd, die voorafging aan de tweede wereldoorlog. De vruchten van de dictatoriale machten kwamen tot openbaring. De technische vooruitgang veroorzaakte verwoestingen, die spotten met al het voorafgaande. De dagen van Mei 1940 staan ons allen nog helder voor de geest. Wat is dagen veel geleden. Dood en verderf heersten rondom ons. Met enige gevoel- rijke woorden herdacht spr. allen, die in die dagen waren gevallen. Tydens de bezettingsjaren heeft bur gemeester De Wilde zijn post mogen blij ven bezetten. Dat dit niet altijd gemak- keiyk was, kunnen we best begrijpen. Hy vertelde daarvan: Eens, het was enige tyd na dolle Dinsdag, werd te mijnen huize aangezegd door een lid van de B.S.. dat ik onmiddellijk moest verdwijnen, omdat ik ieder ogenblik door Duitsers kon worden gevangen genomen om gefusilleerd te worden. Gedurende myn ambtsperiode hebben we vreselijke jaren doorgemaakt. Daarna memoreerde spr. de vele taties, die plaats gevonden hadden i samenstelling van de raad. Van de toen zittende raadsleden is niemand i wezig. Ja, wat meer zegt, van hen, die op 9 Augustus 1946 zitting hadden, is ook niemand meer aanwezig. Belangrijke besluiten :er belangrijke besluiten genomen. Er •erden niet minder dan 89 woningen ge bouwd, nieuwe straten werden aangelegd, bouwgronden moesten worden onteigend. geheel nieuwe riolering en straatver lichting werden verkregen en zoveel an dere belangryke zaken kwamen tot stand. Dat dit alles ernstige gevolgen had voor gemeente-budget, spreekt vanzelf. Het volgende spreekt een duidelUke taal: de laatste vijf jaren voor de oorlog het gemiddeld bedrag aan inkom sten over de gewone dienst f34.500. ka- pitaaldienst f 1500: uitgaven: gewone dienst f31.800, kapitaaldienst f2300. Het gemiddelde over 1942, 1944, 1946 en 1949 :gewone dienst inkomsten 197.000; kapitaaldienst f 175.500; uitgaven gewone dienst f106.750, kapitaaldienst f189.750. Het financiële tekort was tot 1948 gering, maar daarna zyn de tekorten in sterke mate opgelopen. Uit dit alles blijkt wel, dat onze gemeente een uitzonder- lyke gemeente is, die moeilijk vergeleken kan worden by een plaats van dezelfde grootte. Tot einde 1947 moest ik ten opzichte m het woningprobleem alleen de be slissingen nemen. Gelukkig is dit nu op gedragen aan B. en W.. daarby geholpen door een adviescommissie. Ten aa de bijzondere moeilijkheden vs_ eerste jaren na de oorlog, waarbij ook niet vergeten mag worden, dat tot drie maal toe geëvacueerd moest worden, zyn alhier maar twee personen, die daar- i uit ervaring kennis dragen en dat Eindelijk op tijd W. bij al de vraagstukken, die zich zullen voordoen, wijsheid van de Aller hoogste toe. De Here onze God zegene uw arbeid tot welzijn der gemeente en mede in Zijn Naam. Zijn zegen zij ook persoonlijk leven en dat van de hartelijke woorden richtte spr. zich nog tot het gemeentepersoneel en de politie. Daarna tot de vele verenigingen Voor één instantie moet ik de wens uiten, dat haar bestaan maar korte duur meer zal zyn en dat is de adviescommissie Woonruimtewet 1947. Ik geloof evenwel niet, dat deze spoedig in vervulling zal gaan. en principieel slotwoord herinnerde an het Kerstfeest. Wanneer we uit het geloof in dat Evangelie leven, kan toch bij een afscheid als dit de vreugde overheersen. Daarom is myn laatste wens, dat wij allen, gij als gemeentebestuur en ik, die heenga, ja dat alle inwoners onzer gemeente uit de kracht van dit geloof mogen leven en werken al de dagen des levens, de gemeente tot heil en de Naam des Heren tot eer, aldus besloot de bur gemeester. In liet en leed De loco-burgemeester, wethouder S. M. Poot, richtte vervolgens de volgende woorden tot de scheidende burgemeester: „Toen u in 1938 uw intrede deed in deze gemeente als burgemeester, begaf u zich niet op onbekend terrein, daar u al jaren de gemeente had gediend als secretaris. U wist, dat u te doen kreeg met een rus- stige gemeente. De inwoners bezaten een sterk ontwikkeld plichtsgevoel en slechts in uiterste noodzaak deden zy een beroep op de gemeente. Een bevolking, die er op uit was en het zich een eer rekende een eigen woning of woninkje te bezitten. Men dacht er eenvoudig niet aan om maar naar de burgemeester te stappen en in meer of minder krasse taal een wo ning te eisen. Dat heeft echter maar kort geduurd. Ook wethouder Poot memoreerde de grote veranderingen op het terrein de gemeentelijke bemoeienissen en de financiën. Hij meende, dat de goedig heid en de goedgelovigheid van burge meester De Wilde hem nogal eens parten hadden gespeeld en herinnerde er dat bij vele narigheid de burgemeester het zwarte schaap was. Dat er geen fouten gemaakt zyn, dat weten we wel beter. Ik zal de laatste zyn om dat te betwisten; integendeel, ik heb u tot myn spijt daar over vaak genoeg moeten aanvallen, maar ik wil u nogmaals verklaren, dat ik hiermede steeds de beleidsdaden als danig en het belang van de gemeente in recht op beroep by een commissie van toezicht te ontnemen? 4. een medisch adviseur voor het be stuur te benoemen, wiens taak het is een reorganisatieplan uit te voeren. waarbU de in functie zijnde geneesheer-directeur wordt ontslagen, en daarna deze me dische adviseur aan te stellen als genees heer-directeur? 5. een geneesheer-directeur, die meer dan 16 jaar zijn beste krachten aan de Anna-kliniek heeft gegeven, en onder wiens directoraat deze kliniek een natio nale en internationale vermaardheid heeft gekregen, zonder opgave van rede nen het arbeidscontract op te zeggen? 6. dat door het bestuur van de Vereni ging voor Misvormden een verzoek om arbitrage in zake de controverse bestuur Vereniging voor Misvormden dr Van Nes. voorgesteld door verscheidene leden van de vereniging, wordt geweigerd? 7. dat het bestuur van de Vereniging voor Misvormden een door het arbeids bureau voorgestelde medische commis sie van onderzoek inzake bovengenoem de controverse, aan welker samenstelling het aanvankelijk zelf heeft medegewerkt, op het ogenblik, dat deze commissie in werking kan treden, weigert? 8. dat het bestuur van de Vereniging >r Misvormden een arbitraal onder zoek in genoemde controverse, voorge steld door het comité van oud-patiënten, weigert? dat het bestuur van de Vereniging Misvormden een arbitraal onder zoek. voorgesteld door het personeel van erkplaats van de Anna-kliniek. wei gert? al de genoemde pogingen om onderzoek te komen, te verkla ren, dat u noch officieel, noch officieus iets bekend is van een wens om tot een arbitraal onderzoek inzake de genoemde controverse te komen? 11. dat het bestuur van de Vereniging )or Misvormden tydens een drukke operatiedag door storende en enerveren de handelingen het werk van de opera teur en zyn operatiekamerpersoneel hin dert? 12. dat een lid-medicus en de medische adviseur van het bestuur met een recher. cheur zonder enige dringende reden een operatieruimte binnendringen, terwyi daar een patiënt in ruggemergsverdo- ving dus bij bewustzijn in behan deling is? 13. dat het bestuur van de Vereniging sor Misvormden, door aan dr Van Nes de gelegenheid te ontnemen in een spe ciaal geoutilleerde kliniek en met spe ciaal getraind personeel zyn orthopae- disch werk voort te zetten, aan vele ge- brekkigen. die hun hoop op dr Van Nes gevestigd hebben, de mogelijkheid ont neemt zich door hem te laten behande- Advertentie ONZE BESTE WENSEN IN Uw iotohandelaar ook in 't komende jaar zijn de heer Haasnoot en ondergetekende Hoe vaak hebben we toen voor schier onoverkomelijke moeilykheden gestaan Ik acht het myn plicht voor al de hulp en de waardering van de heer Haasnoot by al deze moeilijkheden ondervonden, ook thans nog een woord van dank te spreken. Aan de andere kant mocht ik in de loop der jaren ook vele mooie dingen meemaken. Spr. noemde: het leggen van de eerste steen van een complex wonin gen, het onthullen van een straatnaam, de in-gebruik-neming van twee nieuwe kerken, het meemaken van de traditio nele paardenmarkt, enz. Van dit alles moet ik thans afstand doen en myn werk moet ik neerleggen. Grote dankbaarheid vervult myn hart, omdat ik al die jaren een goede gezondheid mocht genieten en slechts een enkele keer' door ziekte ge hinderd werd. De Here onze God heeft my rijkelijk willen zegenen. Gaarne zou ik nog enige tyd gebleven zyn, maar dit kan niet worden toegestaan. Spr. noemde .voorts de grote verande ringen in de gemeente door de aanleg van het vliegveld. Van de 465 ha. die onze gemeente telt, zyn er thans ruim 200 ha nodig voor het vliggveld. Daardoor werd en wordt dc bestaansmogelijkheid vai gemeente aangetast. Het aantrekken de industrie heeft zUn voor- en nadelen. Hy weet wel zeker, dat dit onderwerp nog verscheidene malen in de vergaderin gen van de raad aan de orde gesteld zal moeten worden. Terugziende op zijn arbeid Gedurende 13 jaren mocht ik als burge meester aan de oplossing van vele vraag stukken en aan de uitvoering der rijks wetten myn medewerking verlenen, heb dat gedaan met gebrek en tekort koming, maar met de volle inzet van de liefde voor deze zaken. Aan één waarde, waaraan hij, die een overheids ambt bekleedt, moet voldoen, heb ik, de inspraak het bijzonder op het oog heb gehad, maar dat het nimmer is geweest een aanvallen persoon. Als ik misschien hierin i te scherp geweest ben, dan bied ik u hiervoor mijn excuses aan. Wij wen- dat u lang in een rustige om geving van uw pensioen mag genieten en Valkenburg en zijn inwoners, ondanks alles, toch nog aangename her inneringen zult bewaren. Namens de raadsleden bood de wethou der burgemeester De Wilde een encyclo paedic aan. Wethouder N. Ouwersloot bracht in een korte toespraak naar voren, dat de schei dende burgemeester boven alles een man die rekening hield met God en Zyn geboden Gij hebt dit in de raad en ook daarbuiten herhaaldelijk laten blijken. Persoonlyk dank ik u voor de steun, die van u heb mogen ondervinden als het n principiële dingen ging. Het oudste raadslid, de heer G. Leeuwen, zegde de voorzitter dank jn warm medeleven met de bewoners in ef en in leed. Na het serveren van verversingen volg- een lange ry van sprekers. De heer J. L. van Stegeren sprak na- ens het gehele gemeentepersoneel. Ook hij roemde de buitengewoon prettige samenwerking. We vinden het jammer, dat u gaat vertrekken. Vanuit de burge meesterskamer zien we op 'n woonhuis, dat de naam draagt: Ruit Hora. Samen zaten we daar wel eens over te filosoferen. „De tyd snelt voort". Ik dank u voor de wijze, waarop u ook steeds van uw geloof hebt getuigd. Ds Baas dankte namens de Herv. Ge meente en namens de Chr. school. De burgemeester van Katwyk, mr Woldringh van der Hoop sprak namens de burge meesters uit de duinkring. Hy geloofde, dat het voortbestaan van Valkenburg als zelfstandige gemeente wel is verzekerd en wees op de rijke historie van Valken- burgs bodem. Verder hoopte hij, dat de heer De Wilde, na zyn afscheid als bur gemeester nu zelf niet in huisvestings- geraken. len? om na alles, wat over het ontslag dr Van Nes in de pers en in de Tweede Kamer is gesproken, en na al de uitingen van bezorgdheid, die U stellig van de zyde der patiënten bereikt zullen hebben, alsnog een onderzoek in de con troverse Bestuur van de Anna-kliniek dr Van Nes te weigeren? Het zou ons aangenaam zijn, indien u op de bovengestelde vragen een oprecht, onomwonden en volledig antwoord zou willen geven. Daarmee zou niet alleen de vereniging, welker voorzitter u is. en die door uw optreden in opspraak is ge komen, maar zouden ook de verontruste patiënten ongetwijfeld gebaat zyn. Dr ir A M. VAN DEVENTER Dr T. GPERNA WEILAND En nu dit nog De 67-jarige G. Broers is gisteren aan de Wèesperzyde in Amsterdam, toen hy op een pontje wilde stappen, in de Amstel gevallen en door zijn 37-jarige zoon en naamgenoot, die hem nasprong, weer op bet droge gebracht. Minister Staf lunchte dezer dagen in Frankrijk bij generaal Eisenhower en generaal Gruenther, met wie hy besprekingen voerde over het aandeel van Nederland in de Noordatlantiische strijdkrachten. Wegens diefstal van hout ter waarde van f 10.000 werd gisteren voor de Amsterdamse rechtbank tegen vier ha venarbeiders 8 maanden gevangensstraf en tegen twee anderen zes maanden geist. Ook stonden nog twaalf helers terecht. De hoofdoorzaak van de dief- sallen was volgens de officier van Jus titie onvoldoende toezicht Tegen de 27-j. schelpenvisser P W, die in Juni op het strand te Zandvoort met een vrachtauto was ingereden op een groep personen van wie één zo ernstig werd gewond dat hij blijvend invalide is. werd gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk, geëist. De rechtbank in Haarlem had hem tot dezelfde straf veroordeeld Op Schiphol werd vandaag de 805.000ste bezoeker van dit jaar geboekt Een jaar geleden was dit cijfer 732 000. Sinds .de bevrijding zyn op de luchthaven ruim 4 millioen betalende bezoekers gepas seerd. Het vliegveld van Texel zal In de komende zomer op beperkte schaal in exploitatie worden genomen. Het terrein zal gebruikt worden door de Rijksluchtvaartschool. Aan het veer Tiel-Wamel zal men m-i-v. 1 Januari dag en nacht terecht kunnen. Een drin gend S.O.S werd vanmorgen uitgezon den door de 395 ton metende kustvaar der Gemma van de N.V Teerbedrijf te Uithoorn. Het schip bevond zich met machineschade ongeveer tien mijl ten Oosten van San Sebastiaan. aan de kust van Spanje, en dreigde over een uur op de rotsen te worden geslagen. myn geweten, mogen voldoen, nl. om by alle handelingen en beslissingen boven de partijen te staan. I möëïïijkhedèn Dat was mode de oorzaak, dat ik onbil-| Prof. Van Giffen"dankie hartelijk foor f."!C"Vt"ïEA'ï:Ve_k_.!l.0D 4® ""nof'K'ns en dracht in herinnering. 1 het college van [dat zjja arbeid hem zo dikwbl* i raking had gebracht met de burgemees ter. Ik ben veel gemeentenaren en ook gemeenteraadsleden vaak tot last geweest, maar ik hoop, dat de mooie resultaten van de opgravingen een kleine compen satie zullen vormen voor al deze last De districtscommandant van de rijks politie. mr Warmolts, bood ook namens de politie van Valkenburg de scheidende burgemeester een loupe aan. Oud-burge meester Bosschieter van Rijnsburg liet zijn goede wensen eveneens vergezeld gaan van een cadeau en ten slotte sprak burgemeester Du Boeuff van Oegst geest nog een zeer persoonlyk woord, omdat hy aan de hand van de heer De Wilde de eerste wankele schreden had gezet op het pad van de gemeentelijke administratie. Hij roemde ook de zeer prettige samenwerking met hem. die thans afscheid nam van zijn werkkring. Op zeer juiste en soms gevatte wijze wist burgemeester De Wilde alle sprekers te bedanken. Een druk bezochte receptie was het slot van deze middag. Bloemstukken waren binnengekomen van de directies van de NZHVM en van de Rijnlandse betonmaatschappij, alsmede van het bestuur van de AJt. kiesvereni ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3