CHIEF WHIP Gebitten en ziekentransport volgend jaar duurder CJk roil zekerheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 31 DECEMBER 1951 Om tekort aan te zuiveren Ook honorarium van vroedvrouwen door ziekenfondsen verhoogd T~\E KOSTEN van vulling of zenuwbehandeling van gebitten en het zit- tend vervoer van zieken zullen met ingang van 1 Januari of anders zo spoedig mogelijk worden verhoogd. De Ziekenfondsraad en de andere organisaties die hierbij zijn betrokken, hebben tot deze verhoging besloten met "het oog op het streven naar bezuiniging. Voorts zullen de vroedvrou wen van de ziekenfondsen een hoger honorarium ontvangen. bovengebit wordt deze bijdrage Voor het zittend vervoer van zieken zön de nieuwe bedragen die verplicht- verzekerden en zeer waarschijnlijk ook vrijwillig-verzekerden moeten betalen, vastgesteld op f 1.50 voor een enkele rit per h u u rauto, f 3 voor een rit heen en terug per huurauto, f 3 voor een enkele rit per a m b u 1 a n c e-auto en f 5 voor vervoer heen en terug met een ambu lance-auto. Tot dusver moest 75 ct worden bijbe taald voor een enkele locale rit, f 1.50 voor locaal vervoer heen en terug, f 2 voor een enkele interlocale rit en f 4 voor interlocaal vervoer heen en terug. Het onderscheid tussen locaal en inter locaal vervoer is thans dus vervallen. Ook het voorschrift dat een minimum bedrag van 50 ct per rit altijd voor re kening van de ziekenfondsen komt, is niet langer van kracht. Gebitten f 5 duurder Voor vullingen en zenuwbehandeling door een tandarts zullen gesaneerde pa tiënten dit zijn personen die hun gebit geheel in orde hebben laten maken en om het half jaar voor controle komen helemaal niets verschuldigd zijn. Niet- gesaneerden betalen voortaan echter f 1.50 per vulling en voor een zenuw behandeling f 4.50, vermeerderd met f 3.60 per vulling. Verder is voor niet-ge6aneerden het onderscheid tussen de leeftijdsgroepen onder en boven de dertig jaar vervallen. Voor een volledig kunstgebit is de bijdrage van hen die minstens zes maanden verzekerd zijn, verhoogd van f 55 tot f 60. Voor een onder- of Stadsnieuws Agenda voor Leiden „Wenn der weisse Flieder wieder blüht". Doelen, half 10 v.m. jeugdkampioen schappen L.S.B. Vlies, 8 u.: Ver. voor internat, rechts orde. Donderdag schappen L.S.B. Doelen, half 10 v.m.: jeugdkampioen- Tentoonstellingen Prentenkabinet, werkdagen 1 uur half 5: houtsneden van A. Dürer (t.i 11 Februari). Lakenhal: historische prenten (verza meling Robert Fruin) tot 1 Februari Beiaardconcert op Nieuwjaarsdag Op ieuwjaarsdag das middags van half drie tot vier uur hoopt Reinout Heering een beiaardconcert te geven. Het pro gramma is: 1. Preludium in C, Staf Nees; 2. Met dezen nieuwen jare; Heer Jezus heeft een hof ken; Daar kwamen drie koningen, oud-Nederlandse liederen; 3. Menuet en Rondeau, J. B. Loeillet: 4. O God, Die droeg ons voorgeslacht, W. Croft; De lendenen omgord, J. G Bastiaansz; Laat heel de wereld zinken, 5. Gavotte, J. C. Bach; 6. Sonate voor beiaard ((allegro, ada gio, menuet, ronde), Ferd. Timmermans; 7. Dansje, C. Roelofs; 8. Strooi vandaag een enkele bloem; Mij spreekt de blomme een tale; Brechtjebuur, Cath. van Rennes; 9. Preludium, Jef Denijn. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johanna P., dr v. H J van Kasterop en W P Pijnaker; Sophia C. M. A., dr v. W J Zwetsloot en P M Kers bergen; Johannes H. M., zn v. J J van der Veek en M Mesman; Elsje W. P., dr v. A de Wolf en G J Blijleven; Batthus A., zn v. W D C van den Wijngaard en D Wille; Johannes F„ zn v. W F BeU en J. B Breedeveld; Pauline L. S., dr v. R A J van Lier en N J Meurs; Johannes, zn v. P H Stouten en A Tegelaar; Jeroen^ zn v. J Nauta en H M Th Barge; Irene M„ dr v. TTr. F. A. Gueinzius en J D A Acker- inann; Johanna C. A., dr v. A L van Eijk en N van den Heetkamp. Overleden: J. van Dam, vrouw, 87 jr; J. Haasnoot, man, 72 jr. Brigadier A. Maas in 't zilver Morgen is brigadier A. Maas 25 jaar bij het Leidse politiekorps. Eerst was de heer Maas ingedeeld bij de straatdienst, waarna hij zijn intrede deed bij de ver keerspolitie. Na de oorlog werd de ju bilaris aangesteld als chauffeur van de burgemeester en van de commissaris van politie. Op 1 Juli werd hij tot brigadier bevorderd. Op de dienstreizen, die dik wijls geheim waren, heeft de heer Maas zich doen kennen als een politieman met grote hulpvaardigheid. Woensdag viert de heer Maas zyn Ju bileum in zijn woning aan de P. de la Courtstraat nr. 64. Reünie van oud-kwekelingen De vereniging van Leidse oud-kweke lingen hield in „Irene" te Oegstgeest haar jaarlijkse reünie. Voorzitter was de heer J. Vink uit Katwijk. Nadat mej. A. Burggraaf! en de heer P. Doekes enkele stukjes op de piano en de fluit hadden gespeeld, haalde dr H. Schilp, directeur van de Leidse Chr. kweek school, enkele herinneringen op. Acht leden voerden de vrolijke twee-acter „Aardappelen" op, waarbij vooral het spel van mej. M. Vermeulen en de heer E. J. de Geus zeer in de smaak viel. De avond werd besloten met enkele komi sche voordrachten van de heer De Geus. In de plaats van mej. A. Blonk en de heer Doekes, die periodiek aftraden, werd mej. M. Breebaart te Oegstgeest gekozen. Het kweekschoolbestuur was vertegen woordigd door mr De Ru. Voorts waren de oud-leraren Anes en Bovenberg aan- f 32.50 in plaats van f 30. Het honorarium voor geneeskundige hulp, verleend door vroedvrouwen, wordt voor het hele land gebracht op f 30 per verlossing. Dit komt dus ten laste van de fondsen. Tot dusverre be taalde een algemeen ziekenfonds per be valling aan een vroedvrouw in Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem f 27.50 en in de overige gemeen ten f 22.50. Deze verhoging is tot stand gekomen omdat de stijging der kosten van het levensonderhoud sinds 1946 niet voldoen de in de honoraria tot uiting was ge komen. Bovendien werd het raadzaam geacht het verschil tussen de twee groe pen van gemeenten op te heffen. Zeug werpt 25 biggen Boer Hendiikse (Tei Aar) taakte de tel kwijt Boer C. Hendrikse in Ter Aar had reeds geruime tijd een vermoeden, dat zijn drachtige zeug ditmaal een „hoge" worp zou doen. Het uiterlijk van het beest bevestigde dit vermoeden. De heer Hendrikse heeft evenwel nimmer ge dacht. dat zijn veestapel in een keer met 25 biggen zou worden uitgebreid. Een respectabel aantal, wanneer men be denkt, dat een zeug doorgaans slechts 6 tot 12 biggen werpt. De zeug van de heer Hendrikse vond dit aantal blijkbaar niet voldoende en schonk Zaterdagavond 25 biggetjes het levenslicht. „De worp verliep zeer vlot", vertelde men ons. „Boer Hendrikse raakte de tel bijna kwijt", voegde onze zegsman er lachend aan toe. Het was de derde worp van deze zeug. Zij zal evenwel niet alle dier tjes in het leven kunnen houden. Omdat zij slechts 14 spenen heeft, moest voor de 11 overige biggetjes (ze waren allemaal van normale grootte) een ander onderkomen worden gezocht. Een radio- omroep bracht uitkomst. Uit alle delen van het land meldden zich boeren en varkenshouders, die bereid bleken een aantal biggetjes over te nemen. Er was zelfs een landbouwer die graag twee big getjes met de fles wilde groot brengen, maar dat zal niet nodig zijn, omdat an dere varkensmoeders de biggetjes nu de voeding zullen geven, die zij nodig heb- Inmiddels schijnen twee biggetjes te zijn gestorven. Heuwr, van en voor Vr>orar^*^r Het E.T.I.-rapport overtóllige geldmiddelen bij de bank te beleggen, aldus de heer Doeswijk. De heer M. Lakeman las het jaarver slag. De omzet van de bank bedroeg 4.411.714. Aan spaargelden werd ont vangen 344.416 en uitgegeven 304.551. De rente beliep 8923. Er werden 109 nieuwe spaarders ingeschreven. Van de centrale bank te Eindhoven werd 792056 ontvangen; 699766 werd uit gegeven. Er werden acht nieuwe reke ningshouders ingeschreven. Op die reke ning werd ontvangen 1.018.009 en uit gegeven 1.077.651. Aan nieuwe voor schotten werd 105.450 verstrekt en te rugbetaald werd.21.970. De wnist van van 3347 werd bij de reserve gevoegd. Alle getallen zijn afgerond. Als lid van de raad van toezicht werd herkozen de heer J. H. Koot. Medege deeld werd, dat er een afzonderlijke stichting spaarbank was opgericht, waar mee de vergadering zich verenigde. Het onlangs verschenen rapport van het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, waarvan wij vorige week een kort uittreksel gaven, is het gevolg van een raadsbesluit van 7 Octo ber 1949. Meermalen werd indertijd in de raad de wenselijkheid naar voren gebracht om, als ruggesteun voor het te voeren beleid, de beschikking te hebben over betrouwbare gegevens. Een crediet van 7000 werd daartoe uitgetrokken en het E.T.I. werd het samenstellen van een dergelijk rapport opgedragen. Het enige tijd geleden verschenen rapport treedt op sommige punten wel erg in details (een van de raadsleden merkte onlangs op dat het rapport heel wat korter had kunnen zijn). Om een voorbeeld te men: op grond van onderzoekingen bleek dat het aantal met de blauwe t: zende forensen 's zomers minder 's winters. Toch bevat het rapport ook wel inlerressante en leerzame gegevens. Zo bijv. de beschouwing over de minder rooskleurige toestand van de plaatselijke middenstand. Deze kan daar zijn voor deel mee doen, maar daarvoor is het rap. port niet in de eerste plaats bestemd. De conclusie, dat voor de toekomst een ontwikkeling van Voorschoten in zijn woongelegenheid en industrie, in harmo nische verhouding, het meest is aan te bevelen, is eigenlijk een conclusie waar toe het gemeentebestuur al enige jaren geleden gekomen is terwijl het zijn be leid daar ook naar richtte en nóg richt. Vandaar dat wij schreven dat het rap port helaas weinig nieuwe gezichtspun ten opende, maar wy vragen ons wel af in welke verhouding de kosten Van dit rapport staan tot de practische Waarde voor het gemeentebestuur. Financiële perikelen bij woningbouw In de laatstgehouden raadsvergadering werd een punt aan de agenda toegevoegd en besloten om de bouw van 19 wonin gen onderhands op te dragen aan de heer W. Jansen alhier voor de som van 177.000.—. Bij de op 13 Dec. j.l. gehouden aanbe steding van de bouw van 42 woningen bleek de laagste inschrijving nog boven het toegestane maximum te liggen. Er zijn nu enkele wijzigingen in het bestek aangebracht zodat de toestemming tot gunning spoedig wordt verwacht. Gezien deze ervaringen hebben B. en gemeend voor de 19 woningen een prijsopgave te vragen van een aantal in-j schrijvers voor de openbare aanbesteding I de woningen De prijs van de heer] De aa"™« ,a? 0"deJaars^?E w"d Jansen, aan wie de bouw nu is opgedra- ™rzorgd d°™ de t0™3 Ma"a;, de gen. ligt ruim 5000 beneden die van deBat^ia de Cabharma Duyvia en de Vlos firma Verdoes en Vooys. welke firma de dla 2850 v.Ïtï" „n laagste was bij de aanbesteding Twee Amerik. vliegtuigen met 67 personen vermist In Amerika worden twee vliegtuigen met in totaal 67 personen vermist. In de staat New-York werd sinds gistermiddag niets meer vernomen van een passagiers vliegtuig met 40 personen, terwijl een transportvliegtuig met 27 inzittenden boven de staat Arizona niets meer van zich liet horen. Visserijgolfjes Oplopende markt Daar er Zaterdag maar één logger en twee kotters in IJmuiden marktten, bleven de aanvoeren beperkt en werd er hoofdzakelijk plat- en fijnvis aange bracht. De fijnvisprijzen liepen omhoog tot f 3.85 voor de grote tong en f 1.26 >r de kleine. De schol kwam weer in da gratie en bracht net tot f55 voor de grote soorten en f49 voor de kleine schol II. Hoewel er heel weinig wijting bracht deze verguisde vis het niet hoger dan tot f11 f15. Logger als hoogste De KW 76 maakte Zaterdag als enige logger de beste besomming: f6230 De kotters HD 125 en HD 79 zetten daar resp. f 1980 en f 3320 tegenover. Tot slot 42 woningen. Jaarvergadering boerenleenbank De coöp. boerenleenbank hield in het R.K. vèrenigingsgebouw een ledenverga dering De voorzitter, directeur A. Q. Doeswijk, besprak de huidige moeilijke toestand op financieel gebied en spoorde de leden aan zo mogelijk reserves te vormen. De bank heeft niettemin in de afgelopen periode verscheidenen gehol- zette er 1400 kg tong en tarbot kisten verse .vis bij, terwijl de Texel (IJm. 5) zijn restantje van 170 kisten gul en kabeljauw uit de Oostzee loste. De tweede losbeurt kon wegens de ge ringe belangstelling voor deze vreemde Maandagmarkt vervallen. Vermoedelijk twee eersten Voor de eerste markt van het komende jaar zullen vermoedelijk alleen de Zeelandia en de Flamingo present zijn, „Verkapte reclame" van K.L.M. t\E twee millioen Engelse televisie kijkers konden Zaterdagmiddag over het beton van London Airport de wielen zien snorren van de K.L.M. Convairliner Frans Hals, die juist de 25.000ste vlucht AmsterdamLonden had volbracht. Tevoren hadden zij over de schouder van een der vliege' heen in de diepte de landingsbaan op zich af zien komen en toen de chine voor het stationsgebouw stopte, vormde een derde camera het oog van de kijkers. Op dat ogenblik sloeg de B.B.C.- technici de schrik om het hart. Een Duitse dame, die Engelse is geworden door haar huioelijk met een Engels man, vertelde tijdens een interview met een televisie-verslaggever dat alle passagiers ter herinnering reis een Delfts kruikje met inhoud hadden gekregen. Op dit kruikje behalve een landschap met een molen ook het embleem van de K.L.M. ge schilderd en juist met het embleem naar voren kwam het kruikje in he\ veld van de camera. Reclame is voor de Engelse tele visie evenals bij ons voor de radio 0 verboden en daarom worden deze „verkapte reclame" lastige gen in het Britse Lagerhuis verwacht. Het was de bedoeling geweest dat de B.B.C. een algemene reportage zou maken over de vlieghaven, maar nu viel het accent op de K.L.M. Vijf en een half uur na het vertrek van Schiphol was de Frans Hals terug in Amsterdam. De K.L.M.-Convüir Adriaan Ostade vestigde gistermiddag ee cord toen hij de enkele reis Londen Amsterdam maakte in l Geweer bij worsteling algegaan Dodelijk schot uit loop van jachtopziener Bij een worsteling in de Herwijnense polder onder Leuven (Gld.) is Zater dagmiddag de 23-jarige L. van Zandwijk dodelijk in het hoofd getroffen door een schot uit het geweer van de jachtopzie ner B. De hond van een broer van Zandwijk was het veld ingerend, achter een haas aan. Toen de eigenaar van de hond zich in de griend uit de voeten maakte, wilde de jachtopziener zijn fiets mee nemen. Hij werd daarin echter gehin derd door L. van Zandwijk, die de jachtopziener met een mes zou hebben bedreigd. Volgens de. jachtopziener ont stond er een worsteling, waarbij het geweer Onrust gestookt in Ambonnezen- kamp In het Ambonnezenkamp te Grijps- kerke (Walcheren) werd de leider der kampen in Zeeland, kolonel Brendgen, tezamen met anderen bedreigd door een tiental onruststokers toen zij op het kan toor een der belhamels de les lazen. Zij werden door de rijkspolitie ontzet. De oproermakers zijn gearresteerd. Directeur V.A.M. na lunch overleden Kort nadat hij het woord had gevoerd aen een lunch ter gelegenheid van afscheid van ir L. Worp, oudste directeur van de N.V. Bronswerk in" Amersfoort, is Zaterdagmiddag plotseling overleden ir G. F. H. Houben. De heer Houben is 68 jaar oud geworden. Hij was voorzitter van de raad van commissarissen van de N.V. Bronswerk, directeur van de Vuil afvoermaatschappij (V.A.M.) en direc teur van de Rijksdienst van uitvoering der Zuiderzeesteunwet. Interieur van Convairs wordt vernieuwd Het interieur van alle twaalf tweemo- torige Convairs van de K.L.M. zal in de loop van het komende jaar worden ver nieuwd. Vier van de twaalf toestellen zullen in September hun economische afschrijvingstijd achter de rug hebben en met de acht andere is dit begin 1953 het geval. Vragen over ontslag in Alphen aan den Rijn Een aantal orders van het ministerie van Oorlog voor het leveren van beton- waren moest op zo'n korte termijn wor den uitgevoerd, dat verschillende fabrie ken in Alphen aan den Rijn niet alleen in ploegen moesten gaan werken, maar ook vrij veel tijdelijk personeel moesten aannemen- Na zes of zeven weken te hebben gewerkt, zou dit personeel rond de Kerstdagen weer worden ontslagen. Het Tweede-Kamerlid Stapelkamp (AR) heeft hierover thans aan minister Staf schriftelijk enkele vragen gesteld. 1922-1952en altijd de beste sigaret voor Uw gezondheid Méér macht in 1952, aldus Acheson Dean Acheson, de Amerik. min. van Buit. Zaken, gaf een overzicht van het afgelopen jaar en wierp tevens een blik in de toekomst. Hieruit brengen wij het volgende naar voren: komt er een wa penstilstand op Korea, dan blijft toch pa rate waakzaamheid geboden, teneinde communistisch bedrog te voorkomen, aldus Acheson. In 1952 zullen de Ameri kanen het in hun macht hebben, al dan niet, tot actie over te gaan, hetgeen van beslissende invloed zal zijn op de zaak van de vrede. Bemoeit Egypte zich met Nieuw-Guinea In verband met Indonesiës plannen om Koning Faroek als koning van de Soe dan te erkennen, zijn er thans te Dja karta verschillende besprekingen gaande. Volgens Ass. Press vertelt men in zekere buitenlandse kringen te Djakarta, dat Egypte aangeboden heeft, Indonesiës eisen inzake Nieuw-Guinea te steunen in ruil voor de erkenning van Koning Faroek. Dr Chiati, de Egyptische gezant, weigerde zich over dit verhaal uit te laten, doch hij ontkende het niet. Van het ert van School en Kerk Beioeninasweik Herv. Herv. Kerk Benoemd: tot reserve-legerpredi- kant G. M. J. Winter te Rijk. Geref. Kerken Beroepen: te Oudewater I Boeijinga te Fijnaart. Aangenomen: naar Hilversum (vac.-M. Wilschut) J. Thomas te Rotter- dam-Oharlois. EXAMENS WISKUNDE M. O. K V. 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. Geslaagd: van Gendt te Rotterdam en H. G. Udink te 's-Gravenhage. Prof. dr G. M. Streef is ontheven van het voorzitterschap van de medische1 faculteit te Soerabaja. Mej. S. Kruyt is benoemd tot docen te in de Pharmadynamie te Bandoeng. Het lied der aethergolven DINSDAG 1 JANUARI 1952 HILVERSUM AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 8.45 Orgel concert 9-00 Morgenwijding 9.40 Voordracht met muziek 10.00 Kamerorkest 10.45 „Van daag begli 11.00 Gevarieerde muziek 12.00 Politiekapel 12.30 Groeten var. zeevarenden en g Nieuws 1.05 Mededelingen -1.10 Mi orkest-1.45 Buitenlands overzicht 2.00 Om roeporkest en solisten 3.05 „Wat gebeurde met de smeden?",, klankbeeld 3.30 èram 1 Reportage van Amsterdam op Nieuwjaa middag 5.00 Dansmuziek 5.30 Sport 5.45 Gri ten van zeevarenden en gram 6.00 Nieu 6.15 Dansmuziek 6.55 Voor de kinderen 1 Pianospel 7.15 „Paris vous parle" 7.20 Fi 7.45 8.15 Gevarieerde muziek 9.15 „De ring", hoorspel 10.15 Amu sementsmuziek 10.45 Groeten van zeevaren den en gram 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek 8.25 Hoogmis NCRV: 9.30 Nieuws 9.45 Har monie-orkest 10.00 Geref. kerkdienst 11.30 Gram 12.00 Koorzang KRO: 12.15 Lunchcon cert 12.45 „Een nieuw jaar. een belangrijk jaar", causerie 1.00 Nieuws 1.10 Gram 1.45 Omroepkoor, kamerorkest en solisten 4,10 Nieuwjaarsviering uit oude tijden 4.30 Zie- kenlof 5.00 Pianorecital 5.30 Nieuwjaarsgroe ten van zeevarenden en militairen in Oost en West 6 00 Nieuws 6.15 Actualiteiten 6.20 Gram. 7.00 Nieuwjaarsgroeten van emigran ten 7.30 Gram 7.40 „Dit is leven", causerie 7.50 Gram 8.00 Nieuws 8.08 De gewone man 8.15 De bruiloft van Kloris en Roosje 9.30 Viool, cello en piano 10.10 Kamerorkest en solist 10.45 Avondgebed 11,00 Nieuws 11.15 12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.30 Pianorecital 1.00 Gevarieerd pro gramma 1.30 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 3.25 Lichte muziek 4.00 Vespers 4.45 Orkest- uncert 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 15 Sport 7.20 Gram 8.00 Gevarieerd pro- FliDl Hier een hripf u n j... taena.dering te komen. Hun praten bleef Gerda brak de stilte. „We zullen er vandaa, '- r jou uit Holland. oppervlakkige conversatie. Ze naderden elkan- mee beginnen. Wie van ons drieën zal het doen?' en holde naar binnen 7iin harf hrf V00£Sal®riJ der niet, ze bleven op een afstand. Toen geen De mannen keken elkaar een brief van aÏÏL S bonsde. Zou het van hen er in slaagde, de kloof te dempen of nooit gedaan", zei Frans. GrPtia Joi? M?" Tl L J u .overbruggen, trachtte Frans die aan het ge- - - - kendf hPt riLÏHir h handschrift. Hij her- zicht te onttrekken door luidruchtige collegiali- kende het dadelijk. Het was een brief van va- teit. ^Tpioiiraoatoia u Kort daarna was Flip aan het praten geraakt der ripfpn ot ri Z neervallen m een met Gerda. Hij vertelde van zijn ouders, zijn zilten, heel de avond V00rgaI"" bIeet dda" Jan en de zusjes. Gerda was een lieve gastvrouw. Ze had wel gezien, dat er iets haperde, al spr^k Flip geen woord daarvan. Met licht en „Ik heb het BL JONKHEID sprak ijslimonade kwam ze hem verzorgen een paar goedige woorden. Maar Flip reageerde niet. Hij was niet op te heffen uit zijn indolente toestand. Lusteloos en vol opstandige gedachten bleef hij hangen in zijn stoel, verlangend naar Holland, om verkla ring te vragen, zekerheid te hebben, op te los sen dat onverklaarbare, te weten, wéten, wat de oorzaak was. Na een uur van innerlijke emotie kwam de inzinking. Al dieper, hoe hij ook weerstand bood. volgde Zo zat hij te draaien en te hangen, onrustig en Bijbel gelezen onwillig. Tot hij ten slotte overmand werd en Frans, zijn luidruchtige hospes, hem slapend vond en naar bed joeg. De volgende dag schreef hij zijn ouders een lange brief, waarin hij uitvoerig de toestand ver telde en dringend verzocht, hem omgaand te la ten weten, wat er gaande was. XII. Een nieuw tehuis Flip had het goed bij Frans en Gerda. 0 Hij woonde er bijna een jaar In die tijd had- die dingen. °Stel ik "er den ze veel met elkaar gepraat, zonder tot eigen- vroeg hij zichzelf. En Gerda meende, dat men zo iets niet op een vr,eemde medebewoner mocht afschuiven. Daarom besliste zei: ,,Dan zal ik het doen." Zodoende deed zich het verschijnsel voor, dat in een huis met twee mannen de vrouw voorlas uit de Bijbel. Frans liep daar overheen, maar Flip, naar zijn aard, ging er over peinzen. Baatte dat bij bellezen? Veranderde het iets aan de mensen? Die verandering behoorde dan toch te blijken uit hun leven. Wat zag hij daarvan? Bij de mensen? Bij Annie? Bij zijn ouders wel. En bij de man met de baard. Maar bij Annie? Hij had beslist de indruk, dat Annie een oprecht karakter had. Hoe kon ze dan zo doen? Als veranderd mens! ~r~r~~7TT Toen kwam de twijfel weer in actie. Misschien bwlnt „as het een zlek(e en was godsdiensüg 2ijn een Gerda vertelde van haar eigen tehuis. En toen ziekteverschijnsel. Maar de Bijbel dan? Kon die uitverteld en er een ogenblik stilte was, ver- een product van zieke mensen zijn? Hij had „Bij mij thuis werd dagelijks in de een Bijbel bij zich, maar las er niet in. Wel :en." had hij het gedaan, maar telkens iets gevonden, Bij mii thuis ook." dat hij niet zonder meer kon aannemen. Dan maar begon hij dadelijk dat vraagpunt uit te spinnen whaal dat eindigt. thuis ook." Dat verbaasde Gerda Vertelde hij dat droogjes weg, alsof het hem niets kon schelen? verzamelde zich een berg moeilijkheden, die Juist kwam Frans thuis. zich zo hoog opstapelden, dat hij daarom ten „Bij Flip thuis werd altijd in de Bijbel ge- slotte met lezen ophield, lezen", zei Gerda. Als Gerda voorlas, moest hij luisteren. Ze had „Maar kerel", riep Frans, „waarom heb je de Evangeliën gekozen. Wat zij las, pakte hem dat niet eerder gezegd? Gerda heeft het altijd Maar toch begon het weer. Weet ik wel zeker, gewild. Maar wij hebben het gelaten om jou." Soms kon hij stil. toeluisteren, zonder zich moei- Flip kreeg een kleur. Vroeger piekerde ik over lijkheden te scheppen. geen belang meer in? dat het waar is? Zekerheid wou hij hebben. Wordt vervolgd.) gramma 8.30 Revue 9.00 Klankbeeld 10.00 Nieuws 10.15 Causerie 10 30 Gevarieerd pro gramma 11.00 Causerie 11.15 Hoorspel 1 Verslag V.N. 12.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme. 1500 en 247 m 12.00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Variété- orkest 12.45 Voordracht 1.00 Dansmuziek 1.30 Qrkestcoricert 2.15' Voor de kinderen Voor de kleuters 3.00 Voor de vrouw .Orkestconcert 4.30 Voor de soldaten Accordeonorkest 5.15 Mrs Dale's Dagboek 5.30 Amusementsorkest en pianoduo 6.15 Or gelspel 6.30 Rendezvous 7.00 These Christmai 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 825 Spor: imma 9.00 Voordracht er zang 10.00 Gevarieerd programma 10.30 Dis cussie 11.00 Nieuws 11.15 Actualiteiten 11.2( Dansmuziek 12.00 Voordracht 12.15 Lichte muziek 12.56 Nieuws. FRANKRIJK. NATIONAAL PROGRAMMA 8.30 Vei 347 c 247 l 1.00 Nieuws 1.20 Hoorspel 3.20 Kamermu ziek 3.45 Orkestconcert 5.25 Gram 5.30 Grarr 6.30 Amerikaanse uitzending 7.00 Orkestcon cert 8.00 Lichte muziek 8.45 Vioolrecital 10.00 Voordracht en gitaarmuziek 10.20 Strijk kwartet. fagot, piano en zang. 11.35 Kamer muziek. BRUSSEL. 324 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10, 3.00 4.00 en 4.15 Gram 4.30 Pianorecital 5.00 Nieuws 5.10, 6.00 en 7.00 Gram 7.45 Nieuw: 8.00 Omroeporkest 9.00 Gram 10.00 Nieuw: 10.10 Gram 10.55 Nieuws 11.00 Dansmuziel 11.55 Nieuws. TELEVISIE LOPIK Dinsdag 20.15—21.45 VARA: 1. „Di bruiloft van Kloris en Roosje", een Larenst boerenbruiloft. Pauze. 2, Weerkaart; 3. Soirée dansante. WOENSDAG 2 JANUARI. HILVERSUM I (402 m). VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. Gram. VPRO 10.00 Boekbespreking. 10.Oö Morgemv. VARA 10.20 Voor de huisvrouw 10.30 Gram. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gr. 12.00 Voordracht. 12.15 Dansmuziek. 12 55 Kalender. 1.00 Nieuws. 1.15 Pianotrio. 140 Orgel en bariton. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Promonade-orkest 3.00 Kinderkoor. 3.20 Cello en piano. 3.30 Voor de jeugd. 4.30 uur Zendersluiting. 6.00 Nieuws. 6.15 VARA- Varia. 6.20 „Scheppend werk voor militai ren". reportage. 6.30 Actualiteiten of gram. 6.40 Gram. 7.00 „Werkloosheid en werkge legenheid". causerie. 7.15 Pianoduo. VPRO 7.30 MaantJkroniek. 7.35 „Van alle dag" VARA: 8.00 Nieuws. 8.05 Politiek commen taar. 8.15 Omroeporkest en solist. 8.50 „Sol- lloitanten", hoorspel. 9.48 Volksdansen. 10.11 „Tussen mens en nevelvlek", causerie. 10.2.' Octet. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Literair-mu- zikaal programma HILVERSUM II (298 m). NORV 7.00 Nieuws. 7.1S Een woord vooi de dag. 7.30 Zendersluiting. 9 00 Nieuws 9.10 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 12 00 Pianorecital 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws. 1.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 1.20 Amusementsmuziek. 1.50 geringsuitzending: Regina Zwart: „Wij s op de tong-tong". 2.00 Marlnlerskapel. 2.46 Voor de meisjes. 3.00 Kamermuziek. 3.3t Gram. 3,45 Voor de jeugd. 4.30 Zenderslui- tin-g. 6.00 Nieuws. 6.15 Pianorecital. 6.30 Or gelspel 7.00 Spectrum van het Chr. Organi satie- en Verenigingsleven. 7.15 Boekbe spreking. 7.30 Gram. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Commentaar famlllecompetltie 8.20 Radio Phllh, Orkest, koor en kamer koor. 9.30 „Intern, samenwerking: Luxe oi noodzaak", causerie. 9.50 Pianorecital. 10 OS Amus. muziek, 10.30 Int. Ev. commentaar 10.40 Gram. 10.45 Avoridoverdenklng. 11.01) Nieuws, 11.15 Gram. 11.20 „Hoe zit dat met m(jn kind?" 11.35—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m. 1.00 Lichte muziek. 1.25 „Up - and coming' 2.00 Nieuws. 2.10 Ooggetuigeverslag 2.30 Lichte muziek. 3.00 Orkestconcert. 4.00 uur Hoorspel. 5.00 Twintig vragen. 5.30 Piano recital. 6.00 Voor de kinderen. 7.00 Nieuws. Inzameling viel tegen Hemonyklok Uitgeest toch naar Amerika? In het college van kerkvoogden der Ned, Herv. gemeente in Uitgeest is een, meerderheid voor de verkoop van de Hemony-iklok, tenzij de restauratie van de voormalige pastorie tot jeugdhuis op een andere manier bekostigd kan wor den. De poging om de nodige gelden voor de restauratie te vinden door een inzameling en zodoende de verkoop van de klok te voorkomen, heeft tot nu toe slechts f 3 000 opgeleverd. (Het giro nummer van het comité Behoud Klok is 10964 ten name van ds Boerlage te Uit geest). Wordt de klok verkocht, dan zullen de gestorte 'bedragen terugbe taald worden. Dit is gisteren in de Ned. Herv. kerk te Uitgeest tijdens de morgendienst van de kansel meegedeeld. (Zoals men weet, heeft minister Rutten in de Tweede Kamer verklaard dat pogingen zuilen- worden aangewend om de klok te be houden). Zaanlandse kerk wordt tehuis voor ouden van dagen De Doopsgezinde kerk aan de Oostzijde, beter bekend als de „Doofpot", in Zaan dam, zal wellicht als tehuis voor onge veer vijftig ouden van dagen worden ingericht. Men stelt zich voor de kerk in drie woonlagen te verdalen en als vierde verdieping een veranda te bouwen. In het hart van de kerk zal een zaal blijven, waarin kerkdiensten kun nen worden gehouden. De- kerkeraad van de Doopsgezinde! gemeente is tot deze plannen gekomen omdat de St Elisabethstiohting te Koog aan de Zaan, waar tot dusverre ook Doopsgezinde bejaarden zijn onderge bracht, langzamerhand te klein wordt. Nieuwe Indonesiërs Te Soerabaja hebben volgens de eer ste cijfers 16 pet van de 30.000 Euro peanen het Indonesische staatsburger schap gekozen, terwijl van de 110 000 Chinezen 34 pet het staatsburgerschap verwierven. Te Djakarta kozen 3115 Indo-Europese gezinshoofden het staats burgerschap. terwijl 19.000 Chinese ge zinshoofden dit verwierpen, te Bandoeng resp. 1200 en 12.000, te Medan werden 254 gezinnen Indonesisch terwijl er van de 4.000 Nederlanders te Semarang 1500 Indonesiër wilden worden. Electriciteit uit atoomenergie Voor de eerste maal is men er in de V.S. in geslaagd door middel van atoom energie eleotrisoli vermogen op te wek ken, aldus heeft de Amerikaanse com missie voor de atoomenergie verklaard. Canadees geschut naar Nederland Zestien stukken luchtdoelgeschut van 3.7 inch (ongeveer 9.5 cm) zullen vol gende maand uit Canada naar Nederland worden verscheept. Bovendien komen er dertien bijbehorende machinegeweren, die voorzien zijn van een instrument om de hoogte van vijandelijke vliegtuigen te bepalen, radarinstallaties, onderdelen en een millioen patronen. Zoals we reeds meldden, zijn vóór Kerstmis 44 tanks en twee millioen mitrailleurkogels uit de Ver. Staten naar land overgebracht. (Advertentie). 7.15 Sport. 7.20 Lichte muziek. 7.45 Caus rie 8.00 Lichte muziek. 8.45 Causerie. 7. „Lily of Killarney", opera. 10.00 Nieuw 10.15 „Lily of Killarney", opera. 11.40 Cai 11.55 Verslag Ver. Naties. 12.00 Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programma. 1500 i i 247 1 12.00 „Mrs. Dale's dagboek". 12.15 Dans muziek. 12.45 Voordracht. 1.00 Amus.muz. 1.30 Orkestconcert. 2.15 Voor de kinderen. 2.45 Voor de kleuters. 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Orgelspel. 7.30 Voor de soldaten. 4.45 Arbeidersorfcest, 5.15 „Mrs. Dale's dagboek. 5.30 Amus. ork, 6.00 Klass. muziek. 7.00 Or-, gelspel. 7.15 Voor de jeugd. 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws. 8 25 Sport. 8.30 Recital. 9.00 Hoorspel. 10.30 Gev. programma. 11.00 uur Nieuws. 11.15 Act. 11.20 Amus.muz. 12.00 Voordracht. Lichte muziek. Nieuws. FRANKRIJK. Nat. Progr. 347 en 249 m, 12.00 Symph. orkest. 1.00 Nieuws. 2.10 uur Vioolrecital 2 05 Nieuws. 2.10 Zangrecital. 6.30 Amer. ultz 7 00 Oorkestconcert. 8.00 Kamermuziek. 8.30 Hoorspel. 10.15 Viool- recital. 10.50 Pianorecital. 11.20 Gram. 11.45- 12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 12.05 Amus. ork, 1.00 Nieuws. 1.10, 2.00, 3.00, 4 30 en 4.40 Gram. 500 Nieuws 5.10 uur Dansmuziek. 6.30 Omroepkoren. 7.00, 7.Z& en 7.40 Gram. 7.45 Nieuws. 8.00 Grammuz. 3.10 Groot Symphonie-orkest. 9.20 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 Jazzmuziek. 10.45 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.50 Nieuws

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2