Jlieuuie £cihsri)c (Courant Niet in alle huiskamers Zes ministers accoord met vorming een federaal gezagsorgaan Eisenhower tevreden, maar de financiering onopgelost van Ned. kustvaarder Gamma .Hetjdar ^dl?!ng, in Golf v. Biscaye vergaan Wist U MAANDAG 31 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontvasticfc (s gbeblesen tngn hert ia tegljenspoet" Twee en dertigste Jaargang No 9317 Het Europese leger '11 wording Brilleglazen voortaan zeli betalen De toch al lage bijdragen van de ziekenfondsen voor kleine kunstmid- O delen zoals brilleglazen, komen met in- P DE CONFERENTIE te Parijs, die thans geëindigd is, heeft men gang van 1 Januari te vervallen. Deze betreffende de hoofdzaken overeenstemming bereikt, maar toch !™aatr?ffl, die een gevolg is van de bleven nog vele kwesties onopgelost. Men zal in Januari weer bijeen- j e^° denver- komen. De zes landen, waaronder die der Benelux, vertegenwoordigdplicht verzekerden een besparing van door achttien ministers, hebben gewerkt aan een plan om hun gewapen- bijna f 2,2 millioen opleveren, de strijdkrachten te verenigen en West-Duitsland in staat te stellen, aan bijdragen voor kostbare hulpmid- de Westerse defensie deel te nemen. Niemand minder dan generaal SchodseL°voortlstedte m^vormin- Eisenhower bracht onverwacht een bezoek aan de bijeenkomst der minis- gen, orthopaedische corsetten, beugels ters en hield een buitengewoon indrukwekkende rede. Na afloop ver- en kunstledematen blijven echter ge klaarde hij, verheugd te zijn over de gemaakte vorderingen. Echter f is^hekaak" hebben Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxem burg de opperbevelhebber der Atlant. strijkrachten te kennen gegeven, dat de ghele aangelegenheid van een Europees leger maar niet op stel en sprong kan worden geregeld. De minister werden het eens over een „overgangsperiode" en een grondwet gevende vergadering, waarin de defini tieve tekst van het regiem over het leger moet worden opgesteld. Doel Is: de vorming terraad Europees Hof van Justitie. Ook heeft mer zich uitgespro ken vóór een college van de- fensiecorr.mis- schijnlijk uit vier leden be staande, één drie grote lan den. dus Frank rijk, Duitsland en Italië en één voor de] Benelux. Een der hoofdzaken was ook de finan ciële kwestie. Men is het in beginsel eens geworden over een „gemeenschappelijke begroting", maar later moet nog worder. bepaald, hoe de nationale defensie-be- grotingen zullen worden overgeheveld] naar het gemeenschappelijke budget. Hierover zal dus nog wel menig woordje vallen. In Het algemeen werd door allen beseft, dat het vormen van een Europese j defensiegemeenschap een grote stap be- j tekent naar de éénwording van Europa, j Aan de voorgestelde Assemblée voor de defensie-gemeenschap wordt later opge dragen de vorming te bestuderen van een Europese organisatie van federaal of confederaal karakter. Op voorstel van de Neder gedelegeerde, minister Stikker, zullen de regeringen gemeenschappelijk die maat regelen nemen, welke nodig zijn or uitwerking dezer plannen, zodra het drag van kracht is geworden, te verge makkelijken. De ministers, aldus de tekst van Reuter, zijn overeengekomen, dat Europese defensiegemeenschap, een voerend commissie-orgaan, een Assem blée, een Ministerraad en een Gerechts hof moet omvatten. Te Parijs werd het Nederlandse stel. gesteund door België en Luxemburg, duidelijk naar voren gebracht. Er bestaat namelijk een groot meningsverschil tus sen Frankrijk, Italië en West-Duitsland enerzijds en Nederland, België Luxemburg anderzijds over het probleem, hoeveel nationale souvereiniteit moet worden afgestaan aan het te vormen con trolerende gezagsorgaan. In geen geval mag het nationale zelf standige bestaan van een klein land op het spel worden gezet. Maar de Fransen zijn bevreesd voor een coalitie van „na tionale legers", omdat voorkomen moet I worden, dat in Duitsland weer een eigen nationaal leger de lakens zou kunnen uitdelen. Dr Kortenhorst voor de radio Vanavond toespraak over klokkenspel De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, zal vanavond voor de radio spreken over het klokkenspel dat in Aipril ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Ver. Staten zal w den aangeboden. De uitzending heeft tien over half negen plaats in het pro gramma van de N.C.R.V. en om negen uur in het programma van de A.VR.O. Ameublement als geschenk van gemeenten Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Vereniging van Neder landse Gemeenten op 28 Februari willen de Noordhollandse gemeenten een nieuw ameublement schenken voor het nieuwe gebouw van de vereniging aan de Pa leisstraat in Den Haag. Elke gemeente zou een halve cent per inwoner hydra- Inhouding premies voor xiekenionds Zo«ls men weet, is voor IS52 het per- centage van ziekenfondspremie ver hoogd van 3,6 tot 3.8. In verband hier mede moet van 1 Januari af op het loon van de werknemer 1.9 pet tot ten hoogste f 0,26 per dag, f 1,59 perw eek of f 6,93 pe_ maand als ziekenfondspremie wor den ingehouden Geheimen van honderdjarigen Brengt de voortschrijdende tech niek de mens ook geluk? Zou hij mis schien gelukkiger worden, als hij weer iets dichter by de natuur ging staan? Een probleem voor wijsgeren, dichters, psychologen en allen, die overigens aan de techniek „verdie nen". Hoe dit ook zij, mevrouw Ger trude Barbo, die woonde in het Ita liaanse Vicenza, en thans op 102- jarige leeftijd overleden is, na een gelukkig leven en goede gezondheid, had nooit in een trein gezeten en nim mer een film gezien. Ja. slechts een maal in haar leven heeft zij in een auto gereden en wel, toen zij in 1948, dus op 99-jarige leeftijd, om haar stem uit te brengen naar het verkiezings lokaal werd gebracht. Statistieken be wijzen het, dat de gemiddelde leeftijd van de mens steeds hoger wordt. De mens wordt ouder en er komen steeds meer honderdjarigen. Ondanks onze volmaakte techniek. voelt Karl Gloeckner. de oudste bewoner van West-Duitsland, die vandaag 107 jaar oud wordt, zich perfect en gelukkig. Als iedere honderdjarige heeft hij „het geheim van zijn ouderdom". Hy rookt altijd goede, zware sigaren en drinkt elke dag een glas Rijnwijn. Vandaag wil hij zijn geluk delen met de 1300 inwoners van zyn dorp, die hij heeft uitgenodigd voor een „knal fuif". „Voor dat hele éne keertje", heeft moeder gezegd, „mogen jullie opblijven tot twaalf uur". Deze twee meiskes begrijpen er misschien nog niet zoveel van, i de grote mensen zó laat nog aan tafel zitten, maar ze weten wél, dat het ijs best smaakt. Slapend in leeg huis Hall De Bilt op zoek naar 2 kleuters Half De Bilt is Zaterdag op zoek ge weest naar twee kleuters van drie jaar, Mieke Jansen en Jaapje Hermsen, die 's morgens samen hadden gespeeld en om half elf spoorloos waren verdwenen. De ontstelde ouders gingen met behulp van een groot aantal buurtbewoners op zoek, maar zonder resultaat. Ook een politie- speurhond kon geen uitkomst brengen en tevergeefs werd tweemaal een extra politiebericht omgeroepen. Tenslotte, toen het al donker was, kwam men op het idee eens te gaan zoeken in de in aan bouw zijnde woningen in het Burgemees ter van Heemstra-kwartier. Daar werden de twee peuters tenslotte rustig slapefid voor een schoorsteen gevonden. Zij ver telden vreselijk te hebben gehuild, omdat ze niet meer de uitgang van het huis konden terugvinden. Ministers spraken heden tot landgenoten overzee Radio-Nederland Wereldomroep heeft vanmiddag om 1.32 uur een toespraak van minister-president dr Drees uitge zonden. De minister richtte het woord landgenoten op de wereldzeeën, de Nederlandse emigranten, de rijksge noten in Suriname en de Antillen, de Nederlanders in Indonesië en de vrijwil- j schéén echter' te vermoeid te zijn ligers op Korea. deze lijnen nog te kunnen bevestigen. Van de wal af bespeurde men geen leven meer aan boord en men vermoedde dat Zes mannen verdwenen met het schip in de kokende zeeën "DOUW IS GEBRACHT in zeven Nederlandse zeemansgezinnen. Zeven At mannen, die eens behoorden tot de opvarenden van de kustvaarder Gemma uit Uithoorn, hebben de dood gevonden in de kolkende baren van de Golf van Biscaye, toen hun schip gisteren, na dagenlang hulpeloos te hebben rondgedreven, in volle zee zonk, of op de rotsen bij St Jean de Luz te pletter sloeg. Reddingploegen naderden zo dicht mogelijk de plaats van de ramp, maar er werd geen teken van leven waargenomen. Men heeft de hoop moeten opgeven, dat men enig lid van de Gemma levend zou terug vinden. Inmiddels spoelde een niet geïdentificeerd lijk van een man op het strand aan; mogelijk is dit Het schip ligt met de kiel omhoog. Twee Spaanse treilers, die van Vrijdag af getracht hebben een verbinding met het in nood verkerende schip tot stand te brengen, slaagden er aanvankelijk in het vaartuig op sleeptouw te nemen, doch moesten deze pogingen opgeven nadat drie trossen gebroken waren. Later schoot men weer twee lijnen De bemanning van de Gemma „Lang slapen is tijd verspillen" De Koninklijke familie maakt het vanavond niet laat Prinsesjes misten zeldzame kans, doordat ze haar schaatsen niet meenamen HET KONINKLIJK GEZINdat ook ditmaal de Oudejaarsavond weer in Sankt Anton doorbrengt, zal het vanavond niet te laat maken, want de vacant ie is weer snel voorbij en men wil geen enkele dag verspelen door te lang slapen. In de afgelopen dagen zijn de leden van de koninklijke familie steeds vroeg opgestaan om zoveel mogelijk van het licht, de zon en de sneeuw te kunnen genieten. De hoge gasten gebruiken hetzelfde menu als de overige toeristen en staan temidden van de andere skiërs in de volge propte kabelbaan. Prins Bernhard heeft wegens een lichte keelpijn ook op de tweede dag van zijn verblijf in Oostenrijk zijn kamer moeten houden. Hij vertoonde zich Zaterdag slechts tijdens een korte wandeling met de Koningin. Grote bewondering heeft de Prins voor een jonge Noor, Erik Tand- berg, die zonder ski-stokken de steile Galzig afdaalt. Met de camera voor het gezicht heeft de jongeman op deze ma nier enkele filmopnamen van het skiënde Koninklijk gezin gemaakt. Buitenkans gemist De Prinsessen Beatrix en Irene hebben een buitenkansje misgelopen. Het had weinig gescheeld of zij hadden onderricht ln kunstryden op de schaats gekregen van een der beroemdste kunstparen ter wereld, de Pausing uit Wenen, die zich onder de wintersportgasten in Sankt An ton bevinden. Toen het paar hoorde dat de Prinsesjes er waren, bood het onmid dellijk aan haar enkele walsjes op de gladde ijzers te leren. Helaas hadden de Prinsessen echter haar schaatsuitrusting niet bij zich, zodat van het spontane aan bod geen gebruik kon worden gemaakt Inmiddels stromen nog steeds nieuwe toeristen het besneeuwde dorpje binnen. Hoewel in het afgelopen jaar verschei dene nieuwe hotels zyn gebouwd en andere met behulp van Marshall-geld uitgebreid werden, is het zo druk dat veldslagen worden geleverd om het bezit van een badkamer waar een matras in de badkuip is gelegd- moesten drie uur wachten eer het kabel baantje hen naar de top van de Galzig kon brengen. Er bestaan dan ook plan nen voor een tweede baan. DAT de fa Franssen te Blitterawijk (stalen ramen en deuren) in Venray (L) een fabriekshal van 1820 m2 zal laten bouwen. DAT in 1951 in de R'damse haven on geveer 13.500 schepen zijn binnengelo pen tegen bijna 12 900 in het vooraf gaande jaar en 11-600 in 1949. DAT aan de Ned- Natuurkundige Ver. t.g-v. haar 50-jarig bestaan het praedi- caat Koninklijke is verleend an een jaarlijkse Heimans- en Thijsseprijs van f 300 wordt uitgeloofd voor een boek of artikel in de geest van de grote natuur kenners naar wie de prij6 is genoemd. DAT voor de verkoop van slachtvar- kens. die meer en meer per kg geslacht gewicht plaats heeft, thans door de Stichting voor de Landbouw en andere organisaties een aantal handelsvoor- waarden is vastgesteld. DAT wegens fraude in het provinciaal ziekenhuis Duin en Bos te Bakkum De minister vain Uniezaken zeese Rijksdelen, ir L. A. H. Peters, zal zioh in een Nieuwjaarstoespraak, dif vannacht om half twee door de Wereld omroep wordt verzorgd, in het bijzonder riohten tot de rijksgenoten in de West. Naaldwijkse jongen in zijn bad verdronken Door een tragisch ongeluk is de 12- jarige M. H. A. M. Scholtes in Naaldwijk Zaterdagmiddag om het leven gekomen. Terwijl de jongen zich in het bad be vond, raakte de badkamer vol gas ten gevolge van een verstopping of 'een fect aan de verbrandings-installatie v de gasradiator. De jongen werd onwel gleed in het water onderuil zodat hij verdronk. Zwemwedstrijden voor de televisie Op 11 Januari zal door de VARA ee televisie-uitzending worden verzorgd, waarbij zwemwedstrijden en demon straties schoonspringen op het scherm zullen verschijnen De wedstrijden den gehouden in het overdekte z bad te Naarden, welk bad televisie- technisch het gunstigst was gelegen voor een dergelijke proefneming. Het programma van de wedstrijden, welke zijn georganiseerd in samen-werking met de sportcommissio van de K.N.Z.B. vermeldt naast denwnstraties schoon springen de nummers 100 m vrije slag. waarop bij de dames Irm3 Schuhmacher', Wies Vaessen en Hannie Termeulen en bij de heren Tjebbes, Hermsen en Bijl- uitkomen. Voort worden Geertje Wielema, Joke de Korte en Eefje de Boer genoemd als vermoedelijke deel neemsters op de 100 m rugslag. terwijl estafette 3 x 100 m wisselslag dames het programma volledig maakt. Apeldoornse jongen door granaat gedood By het zoeken naar oud metaal in de Soerense bossen, waar tijdens de be- zetting de Duitsers een grote munitie opslagplaats hadden, is Zaterdagmiddag de 17-jarige G. Mulder van de Scheper- weg 25 te Apeldoorn door een ontplof fend projectiel gedood. De jongeman was er met een 15-jarig vriendje op uitgetrokken en had ter zijde van de J. C. Wilslaan twee gra naten gevonden. Toen hij er van enige afstand met een hard voorwerp naar gooide, kwam een van de projectielen tot ontploffing. Zijn vriendje werd door de enorme luchtdruk van zijn fiets ge slingerd, maar bleef ongedeerd. Geruchten over K.L.M. in Duitsland ontkend Persberiohten in West-Duitsland over de as. oprichting van een Westduitse luchtvaartmaatschappij komen niet over een met de feiten, zo heeft de regering te Bonn volgens DPA. verklaard. Vol gens deze berichten zou de K.L.M. bereid zijn vlieguigen ter beschikking te stellen en Duitse piloten op te leiden. In Bonn werd van officiële zijde ver klaard: „Van deze bereidheid van de K.LJVI. weten we niets en soortgelijke ondirehandelingen zijn met geen enkele buitenlandse luchtvaartmaatschappij ge houden". De K.L.M. in Bonn verklaarde: „Wij weten van niets". Bij het hoofd kantoor in Den Haag konden we vandaag geen inlichtingen bekomen. DAT in Goirle (N.-Br.) Zaterdag bur- gemeester H. v. Ginneken. de gemeente secretaris F. Smits en de gemeente ontvanger F. van Aken tegelijkertijd der opvarenden van de Gemma. Op 120 mijl ten NO. van Barcelona kreeg de Nederlandse kustvaarder Leendert B (900 ton) een gebroken roer. In de Golf van Biscaye brak voorts de Noorse tanker Oesthav (8525) tweeën. Op het voorschip dreven acht man en een vrouw en op het achterste deel 34 man hulpeloos rond. Allen kon den gered worden. De sleepboot Zwarte Zee. trouwe hulp in storm en ontij, kreeg bij de be ruchte Golf zelf een gat aan bakboord toen het een Deens schip kwam helpen. Het gat werd voorlopig gedicht en Zwarte Zee zette het hulpwerk voort. Het Amerikaanse ss Henry St y e n s o n (7240 ton) en de Nederlandse Eendracht (2612 ton) waren Zuidengelse haven Falmouth binnenge lopen om een wijkplaats te zoeken voor de woedende elementen. De Amerikaan werd van zyn ankers losgeslagen botste tegen de Eendracht. De voorsteven van de Hollander werd ernstig be schadigd. Het Amerikaanse schip Flying En terprise, dat zwaar slagzij maakte onder de Britse kust, is geholpen door de Amerikaan General Greely. De beman ning (40 koppen) jen de tien pasagiers zijn op dit schip overgestapt de uitgeputte bemanning, na een worste ling van bijna drie dagen met de woe dende elementen, naar beneden was ge gaan om wat te rusten. Men is van mening dat, indien de be manning nog een sloep heeft kunnen uit zetten voordat het schip op de rotsen te pletter liep, deze sloep moet zijn om geslagen, en door de golven meegesleurd. Men vreest zelfs dat de Gemma in volle zee gezonken is, voordat het schip op de rotsen liep. Vanmorgen zou men bij eb opnieuw trachten het wrak te bereiken. De Gemma vervoerde zwavelzuur. De bemanning van de Gemma was als volgt samengesteld: kapitein H. Borg. Groningen; kok P. Doedens, Groningen: matroos L. Dukel, IJmuiden; tweede ma chinist A. L. Klap, Nieuw Scheemda: stuurman P. Lanser, Scheveningen; ma troos M. Plugge, Scheveningen; eerste machinist P. A. Rolvink, Utrecht. Omtrent het lot van de mannen staat nog niets met zekerheid vast, aldus de redery. i De zware stormen boven Engeland 7 hebben in het afgelopen weekeinde plm. Zwaarste Storm 40 doden geëist en enorm veel schade Lange Hp gehele kust van Ricrave aangerteht. Duizenden bomen werden Bangs de genele Hust v»n Biscaje ontworteld vele belangrijke wegen heeft de ergste storm gewoed die hierdoor versperd. Op ettelijke plaatsen oude mensen zich daar herinneren, sing de storm gepaard met regenval, rimtn ootan waardoor in vele streken overstromingen Grote gaten zun in de zeemuur van ontrtonden i„ rommlge kustplaatten San Sebastian geslagen. De beneden- sloegen golven van 30 meter over de zee stad wordt er ontruimd. De laatste wering en zetten stadsgedeelten onder Veertig doden in Engeland drie dagen van de afgelopen week zijn vijftien vissers in deze wateren omgekomen. Honderden kleine vaartuigen moe ten tijdens deze stormen zijn gezon ken, vooral langs de Franse kust, terwijl ze voor anker lagen. Nieuwe atoomtantasie? Argentinië denkt schat rijk te worden Door uitvoer van atoom energie Inplaats van materiaal voor energie winning, zoals steenkool en olie, in te voeren, zal Argentinië binnen afzienbare tijd mogelijk atoomenergie uitvoeren „verpakt in keurige dozen met splijtbare stoffen", aldus seint Reuters correspon dent uit Buenos Aires. Zo leggen althans geleerden de ree verklaring van professor Richter uit. de directeur van het Argentijnse onderzoek- station op Huelmul. Tien maanden na de eerste verklaring an Peron aangaande de Argentijnse atoomonderzoekingen voor vreedzame doeleinden welke met reserve door de wereld werden ontvangen heeft prof. Richter tegenover de pers verklaard, dat de tot nu toe bereikte resultaten de ver wachtingen verre overtreffen. Argentinië had geen belangstelling in de militaire aspecten. Argentijnse industriële capaciteit in staat zijn slechts een deel van de te produceren energie te absorberen. De overblijvende energie zal mllliarden voor dit land betekenen en Argentinië zal geen moeilijkheden meer hebben met buitenlandse valuta of economische za ken. Het zal dan tijd worden er over te denken hoe wy het geld. dat wij zul len verdienen, zullen inverteren. aldus meldt Reuter. I ^^(N.-N.), waarvoor reeds vier personeels- De ski-leraren komen handen te kort i leden zyn gearresteerd,'thans ook de en duidelijk blijkt dat de ene kabelbaan slager S. L., die gestolen rundvlees en bij de groeiende populariteit van het vet heeft verkocht en een vyfde lid van plaatsje onvoldoende is. Sommige skiërs het personeel zijn aangehouden. DAT ir W. H. de Bruynkops. chef van de centrale werkplaats der Ned. Spoor wegen te Amersfoort, en P. Miedema. directeur van de reinigings- en ontsmet- tingsdienst te Nijmegen, op 1 Januari met pensioen gaan. DAT Prinses WiLhelmina gisteren in de pas geopende Pauluskerk van de Ned. Herv gemeente te Apeldoorn een dienst bijwoonde waarin voorging ds J. C. H- Jörg. DAT werkgevers en werknemers ln de metaalindustrie overeenstemming hebben bereikt over een nieuwe C-A.O., die o.a. de twee loonsverhogingen van 5 pet omzet in een loonsverhoging van 11 pet. waarin Vt pet is begrepen om de premie voor het bedrijfspensioen fonds op f 3 te brengen. DAT by de omzetting van de gemeen telijke nijverheidsschool voor meisjes te Elburg in een Chr. school blijkens het antwoord van minister Rutten aan het Tweede-Kamerlid Van Sleen (PvdA) alleen de directrice zal weigeren verder les te blijven geven en de minister zyn standpunt nog niet heeft bepaald. DAT de de Zaandammer A. W. Sabel Tzn, directeur van de A. W. Sabel N V. die vandaag 75 jaar bestaat, is benoemd tot ridder O-N. DAT het echtpaar De Hoop in de buurtsschap Brakkenstein bij Nijmegen op 14 Januari zijn 60-j. bruiloft zal vie- DAT nekkramp is geconstateerd bij de 24-j H. Schimmel te Vslther- mond (Dr.). DAT de Philipsdirecteur J. C. de Vries en zyn echtgenote, die bij het auto-ongeluk naby Hedel om het leven zijn gekomen, vandaag in Geldrop ter aarde werdeci besteld. DAT de verzetsman C. Moerings in Den Bosch door de Franse regering is onderscheiden met het „diplome de passeur". DAT het oudste deel van Zaandam, de Peperhoek, voor f 85 500 door de ge meente zal worden aangekocht om de bouw van een tweede brug over de Zaan mogelijk te maken- DAT burg. Oud van R'dam als ge schenk van de opperpresident van het havenbestuur te Kopenhagen, graaf Moltke, een reproductie heeft ontvan gen van een 17e eeuwse gravure, ge maakt door de Ned. kunstenaars Jo hannes van Wiek en Johan Dircksen. Wandelpieren werden vernield. De rivier de Severn trad buiten haar oevers. In Ierland kwamen 10 leven. In de haven van Huil werden 2 bootwerkers van een sleepboot geslagen. In Fifeshire (Schotland) werd een jon- gen onder een instortende muur verplet- j terd. Het totale aantal slachtoffers kon nog niet worden vastgesteld, vreest dat het 40 beloopt. Bij Ardmore Point op de Westkust van Schotland werd het Britse stoomschip St Kearan (395 ton) letterlijk uit het water geblazen en op het strand gesmeten. De bemanning seinde geen hulp nodig te hebben. Op het vasteland van Europa heeft de j tot het alleen rekeneji met^v TITET het verschijnen van dit Oude- -"A jaarsnummer is de jaargang 1951 van ons blad weer compleet. In de ruim tweeduizend pagina's, die dit jaar in Uw bus glëden, heeft U kunnen lezen wat er in de wereld gebeurd ls ln blnnen- en buitenland, in stad en kerk, in staat en maatschappij. Ook al zouden we tot de slotsom komen, dat het ultnemendste uit al dat nieuws slechts moeite en ver driet was, dan nog heeft het zin een ogenblik stil te staan bij de vraag, waar om het eigenlijk ging. zich te bezinnen op het waarom van die bonte en veels zins sombere rij van gebeurtenissen. Velen vinden de Oudejaarsavond daar voor het moment bij uitstek. Balans opmaken hoort bij het afsluiten van het jaar. Heel wat Oudejaars-overpeinzingen blijven echter ver van het balans op maken. Het is niet veel meer dan in een ietwat weemoedige en religieuze stemming het jaar, dat henenvlood. aan zich laten voorbijgaan. In die meditatie vervagen dan de contouren van de harde feiten, vloeien de gebeurtenissen, goede en kwade, geleidelijk ineen tot een schim. Die schaduw vervliegt dan als het jonggeboren jaar zijn intrede doet. Een dergelijke Oudejaarsoverpeinzing heeft echter, naar we menen, weinig nut. Ze zegt ons niets over de zin van al het gebeuren. Wie weten wil, waarom het in 1951 ging. die moet het surrogaat van de religiositeit vervangen door de echte religie, die moet in navolging van de Schrift de feiten niet verdoezelen, maar ze concreet en ernstig onder de ogen zien. de feiten bete kent echter nog niet. dat men de samenhang en de zin der gebeurtenissen opmerkt Nuchter en eerlijk zijn willen er vandaag velen. Juist omdat men eer lijk wil zijn, verwerpt men het geloof aan Gods voorzienigheid in alle dingeix wijl men dit ziet als een vluchten voor de realiteit Gods voorzieni^irtd in alle dingen la de moderne mens te totaal en te univer seel. Men houdit zich liever aan het existentiële, aan de bestaande werke lijkheid van vandaag. Dat is geen zorge loosheid, dat ls nog allerminst de «tem ming van het .laten we eten en drinken en vrolijk zijn, want morgen sterven wy". maar het is de kramphouding van het zich vastklemmen aan het heden vanwege de uitzichtloze toekomst Deze levenshouding, die de zin der feiten niet ziet wordt beheerst door «Je angst Men weet geen raad met het we reldgebeuren. De catastrofale ontwikke ling der dingen kan men niet in over eenstemming brengen met wat er van het voorzienigheidsgeloof nog over is, De honger in India, de overstromingsramp in Noord-Italië, de angstaanjagende reali teit van het ijzeren gordijn, de niet-af- latende spanning tussen de beide wereld machten past niet in de caricatuur van de voorzienigheid, waarin alleen plaats goedgunstig en liefderijk God. Met het wegvallen van het geloof aan dé voorzienigheid is de zin uit het wereldgebeuren verdwenen en blijft slechts de angst voor onafwendbare cata strofe. Het pessimisme is niet van van daag, het is er reeds lang. Maar het optï- e. dat er ondanks alle pessimisme dit „jammerdal" nog altijd was, vermindert meer en meer. de angst gegroeid en geworden tot de allesbeheersende factor in het mensenleven. En deze angst voert tot het nihilisme, tot het loslaten van elke norm, ziet- voóréf'huis" gehouden* üTZuid-j En wat in het afgelopen jaar zichtbaar en Frankrijk en langs de Noordelijke Spaan- tastbaar was. heeft in zichzelf geen zin. se kust. I (Voor vervolg zie pag. 4) De vier Amerikaanse vliegers erkenden schuldig te zijn Hun relaas na hun vrijlating zijn gesteld, arriveerden Zaterdag in Beieren. Op een persconferentie bevestig den de vier Amerikanen, dat zij het Hongaarse luchtruim geheel onopzette lijk hadden geschonden. Toen him vlieg tuig de opdracht ontving tot landen, meenden zij, zich op Joegoslavisch ge vergissing. Zy waren wel bij herhaling ondervraagd, doch hadden geen klach ten over behandeling of voeding. Op 23 December hadden zij vernomen, dat zij terecht moesten staan. De open bare aanklager maakte hen ter zitting duidelijk, dat zij beschuldigd werden van schending der Hongaarse grenzen. Ons. aldus de verklaringen der Amerikaanse vliegers, restte niet anders, dan maar schuld te bekennen. Na de uitspraak werd hun verzocht, of zij beroep wilden, aantekenen, waarop ontkennend geani- woord werd. Een der vliegers vertelde nog, dat hy geprobeerd had in contact te komen met de buitenwereld. Hij had daarom een boodschap geschreven op een dollarbiljet. Hierin werd de vinder gevraagd zich tele fonisch met de Amerikaanse ambassade in verbin<iing te stellen. Helaas viel het biljet, dat uit het raam geworpen was, in Russische handen. Nederland de sigaardoor Belg. belastingverlaging? Van de zijde van het Belgische minis terie van Economische Zaken wordt ver nomen, dta er sprake van is de belas ting op sigaren te verlagen. Men wil dit doen met het doel de nationale produc tie te bevorderen en de Belgische siga- renindustrie in staat te stellen het hoofd te bieden aan de Nederlandse con currentie. Guur nieuwjaar Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en overwegend matige veranderlijke wind. Later wisselende bewolking met enkele buien, waarvan sommige met hagel of natte J* sneeuw en tot krachtig of stormachtig toenemende Westelijke wind. Morgen overdag kouder dan vandaag. (Opge maakt te 10 uur). Dinsdag: zon 8.48 tot 1638 uur. maan 11.17 tot 2214 uur; Woensdag zon 8 48 tot 16 38 uur. mean 1128 tot 23.38 uur. Op 4 Januari E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1