We passeerden de tweede helft der twintigste eeuw yatrwi lmdscke oowbamt WERELDNIEUWS uit het jaar eengebracht in een montage en twintig foto's uit binnen- en buitenland. Overal klikten camera's. Er icerd gemaakt en persfotografen zorgden, dat het b\j de krantenlezer kwam. Zo snel moge lijk Vaak was het een somber ver haal, wat de foto's vertelden. 1. In November trad de Po buiten haar maakte een zware natuurramp door: Vijftien dorpen werden in de ban gen. De schade was zeer groot. Ook in ons land werd door financiële geboden. 2. In de buurt van Hoengson op Korea deden de Chinezen op 13 Februari val op de commandopost van het Nederlandse detachement. Overste Den Ouden, de dant, sneuvelde en tegelijk met hem, de veldprediker, ds. Timens. 3. Nederland behaalde ook dit jaar weer een overtvinning op het water: In de Westerschelde werd in September een gaszinker gelegd van Zuid-Beveland naar Zeeuws-V laanderen. 4. In October kwam het televisie scherm nog wat schuchterin vele Nederlandse huiskamers de radio beconcurreren. 5. Bad Ischl in schilderachtig Oostenrijk was de verzamelplaats van de jeugd uit alle werelddelen, gedurende enkele zomerweken. De padvinders hielden liun tvereldjamboree. 6. Groot Brilannië's Marine leed in April een gevoelig verlies. Onder de Engelse kust verdween de onderzeeër Affraymet 75 man aan boord in de golven om nooit weer boven te komen. 7. Premier Mossadeq bracht de Britten grote moeilijkheden. Op 30 April kondigde hij de nationalisatie der olieraffinaderijen af. Deze geslepen lacht en dan weer huilt, was het gehele jaar een blok aan het Britse been. 8. Egypte volgde Perzië's voorbeeld Suezkanaalverdrag met Engeland op. Ongeregeldheden ontstonden en er moesten drastische maatregelen meester te blijven. 9. Om nog even bij Engeland te blijven: de straal bommenwerper „Canberra vier uur van een Britse basis over de Atlantische Oceaan naar Newfoundland. Enkele weken geleden de lucht. 10. In Mei kwam de A.K.U.-vertegenwoordiger in Tsjechoslowakije, de heer houwers, op Schiphol aan. Als een vrij man, na 16 maanden gevangenschap in Praag, wegens „economische spionnagc". 11. Generaal kruis had dit jaar onenigheid met zyn superieur, de minister van Oorlog. Hij werd ontslagen. 12. Generaal Douglas MacArthur stond voor hetzelfde feit. Wellicht was dit de meest opzienbarende gebeurtenis van 1951. 13. Of het moest het succes zijn, dat de N.C.R.Vhad met de ,JIaak-In actie" ten bate van de Kankerbestrijding. Johan Bodegraven praatte ruim drie millioen gulden via de radio-microfoon, uit de zak is land. 14. Daarom niet alleen ,jde groten der aarde" op deze pagina, maar ook een plaat van een willekeurige groep Nederlanders. Elk hoofd op deze foto betaalde iets meer dan dertig cent voor ,JIaak-ln". Dat is telfsprekend zeer figuurlijk gesproken. 15. In ons buurland België deed koning Leopold op 17 Juli ufstand ten behoeve van i Boudewijn. De „Koningskwestie" was ten einde. 16. Op 9 Februari bracht een verschrikkelijk ongeluk rouw over f'laar- dingen. Vijf mensen kwamen om, toen bjj een oliebrand in de haven een brandweerauto door de rook het water in reed. 17. In October liep bij Sloterdijk, onder Amsterdam, een electrische trein uit de rails. Gelukkig was er slechts materiële schade. 18. Ad miraal Sherman ktvam in Juli met een speciale missie van president Truman naar Europa. Hij bezocht Franco-Span je en daarna Italië. In Napels overleed hij plotseling. 19. Op de Philippijnen kwam enkele weken geleden de vulkaan Hibok-Hibok tot een uitbarsting. Duizenden mensen werden daarvan het slachtoffer. 20. Op 13 Maart was na een kabinetscrisis, ver oorzaakt door de Nacht van Oud" weer een Regering-Drees gevormd. 21. Nederlandse troepen trokken Duitsland binnen in de zomermaanden, tijdens de geallieerde oefening „Counterthrust". 22. Duizenden verlieten ons land op een andere manier: zij gingen naar Canada, Australië, de Verenigde Staten en andere landen. Emigranten zochten een nieuwe toekomst

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 12