Drong meermalen tevergeefs aan op verbetering van Alphens gasbedrijf Rapport-Ploeger geeft onvolledige voorstelling van zaken Mr Haga: „Moge dit werk nimmer her haald behoeven te worden" „Vernieuwingsleuzen beginnen te vervelen" CJk roil zekerheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 29 DECEMBER 195! Verweer van diiecteur Kempkeis De heer F. H. Kempkers, directeur van het Alphense gaabedrüf, heeft van de hem geboden gelegenheid gebruik gemaakt om zün vltie te geven op het rapport van de waarnemend-directeur, de heer J. Ploeger. Het ontbreekt hem nu nog aan cij fermateriaal en daarom zag de heer Kempkers zich genoodzaakt zich te bepalen tot die punten in het rapport-Ploeger, waarbij ook zonder cijfers enig Inzicht in de feiten kan worden gegeven. Breedvoerig schetst hü de toestand ln rissen. Wat dit betreft acht de heer het bedrijf, zoals die door hem werd aan-Kempkers zich ten volle verantwoord, getroffen. Hij maakt een vergelijking j In zijn Investeringsplan betoogde de tussen de levensduur, de afschrijvings- heer Kempkers indertijd, dat de ramin- perioden en de tijd van werkelijk ge- gen van de bedrijfsresultaten (waarop de bruik van de machines en hy noemt dan nieuwe tarieven waren afgestemd) het ontbreken van reserve-materiaal. De slechts gerealiseerd zouden kunnen wor- heer Kempkers noemt ook brieven, den. Indien alle door hem gedane voor- waarin hij de commissie van bijstand stellen zouden worden uitgevoerd. Deze wijst op de ongewenste situatie. In een omvattende reorganisatie van de pro- brief van 10 April 1951 stelde hij voor ductiemiddelen; bevordering van de om- een credlet van f 8000 te vragen voor de!zet door middel van andere tarieven, reparatie van oven nummer 7 (acht-1 voorlichting, acquisitie en service (toon- retortsoven). In een brief van 28 Melkamer Pieter Doelmanstraat). Echter 1951 wees hij op de toestand, waarin de,werden alleen andere tarieven Ingevoerd, oxydboog van de generator van de klein- De overige maatregelen werden niet of kameroven verkeert, terwijl hü er tevens'slechts ten dele genomen. Voorts merkt de aandacht op vestigde, dat van een de heer Kempkers op, dat reeds geruime retort van oven nummer 7 twee schalen tijd vóór zijn komst de aankoop van niet- zijn uitgevallen. Het apparaat was daar-1gevraagde toestellen werd vermeden. De door niet meer te gebruiken. De regel-herziening van de kortingspercentages matige gasvoorziening liep hierdoor ern-jaan de installateurs wacht op de lande- etig in gevaar. Uvke regeling. De vaststelling in rapport-Ploeger, dat In vergaderingen zo vervolgt de de geschetste kolenverliezen aan opzet heer Kempkers had hij meermalen of onoordeelkundigheid zijn te wijten, 1 betoogd, dat hü gaslevering door Lelden noemt de heer Kempkers lichtvaardig. in het licht van de huidige situatie Behalve het al of niet te zwaar laden zou toejuichen. Het ls onjuist, dat „Ener- (wat zonder het geven van vergelijken- gievoorziening" tegen aansluiting by de hoeveelheden al zeer vaag is, aldus de Leiden was. Persoonlyk is hü zelfs van heer Kempkers) spelen er nog meer fac- mening, dat het publieke belang er mee toren een belangrijke rol. Kan bij voor- zou zün gediend, indien Leiden niet al- beeld de ingebruikneming van de nieuwe leen de productie, maar ook de distri- 10-retortsoven (einde 1950) geen rol ge- butie zou overnemen. De enkele mede- speeld hebben?, zo vraagt de heer Kemp- deling, dat bü de alsnog te treffen voor- kers. Of de omschakeling op nat bedrijf zieningen Indien het productiebedryf van die oven ln begin 1951? Deze om- zou worden gehandhaafd het te in- standlgheden noemt de heer Ploeger niet vesteren kapitaal hoger zou zün dan de en zijn blijkbaar aan zijn aandacht ont-i kosten van een voorziening door Leiden, enapt, evenals verschillen in vluchtig- acht hü niet overtuigend. heidsgehalte der verwerkte kolen, calo rische waarde van het afgeleverde gas, netto cokesopbrengst, kwaliteit enz Zonder dit alles in rekening te bren gen, is het niet juist vast te stellen, dat er in 1950 een bedrag van f 44590,20 aan kolen verloren is gegaan. Wat betreft het ontbreken van een meter voor het watergas merkt de heer Kempkers op, dat reeds in het Investe ringsrapport van Maart 1950 de aan dacht od dit euvel werd gevestigd. De kolen, die van de laadband werden ge morst, zün nooit verloren gegaan. Deze werden later 'weer opgeschept en ver laden. Er werd niet altijd met een ver sleten transportband gewerkt, vervolgt het rapport. De slijtage was van dien aard, dat geregeld ook voor September 1951 de band werd vernieuwd. Onge lijkmatig laden der retorten was inhae- rent aan het type machine. Evenmin is de heer Kempkers het eens met de opmerking betreffende het zuiverhuis, noch met die over de nood zaak tot vergroting van het zuiverend oppervlak. Een toeneming van 20 of meer procent zou geen rol spelen. Het afle veren van goed ammoniakwate-r aan de centrale ammoniakfabriek moest wach ten op de voorzieningen om dit water voor aflevering geschikt te maken zonder extra hoge kosten. De kleinka- meroven, die in een soort bak is ge bouwd, moest daarvoor worden afge broken. Er zou dan zonder veel kosten een aparte bergruimte voor ammoniak- water zijn verkregen. Nu komt alles in een verzamelput terecht. De toestand van de gashouders werd op 1 November 1949 onder de aandacht van de gemeentelüke overheid gebracht. Op gemerkt werd, dat een voorlopige voor ziening het repareren van het gashouder- dek zou zün. De kosten, begroot op f 3000 vond de commissie van büstand toen te hoog. Deze voorzieningen zouden moeten worden getroffen, indien de telescope- ring nog twee jaar zou duren. De com missie vond ook het schilderen van de gashouders 1 en 2 te duur. De constate ring van de verwaarloosde staat door de heer Ploeger komt dus niet onverwacht. Vervolgens behandelt de heer Kemp kers de personeelsbezetting en met name de positie van enkele hoofd-functiona- Gesteunde kunst f Vervolg van pap. IJ De Overheid subsidieert thans dus bepaalde kunstuitingen. Maar wie meent, dat daarmede de moeilijkheden uit de wereld zyn, vergist zich deerlijk. Welke maatstaven heeft de Overheid te hanteren? Zij subsidieert een tiental litteraire tijdschriften. Maar er wordt in die tydschriften wel eens iets gepu bliceerd dat niet door de beugel kan. Behoort dat invloed te hebben op de vraag of zulk een tijdschrift voor sub sidie in aanmerking komt? TNDERTIJD heeft Kleerekoper eens in de Tweede Kamer een motie inge diend, dat bij de verlening van steun alleen de kunstwaarde van toneelstukken (daarover ging het toen) in overweging behoorde te worden genomen en niet de richting of strekking van die toneelstuk ken. Dat scheen een duidelijk standpunt, maar het was het al evenmin. Want dan komen de moeilykheden te liggen in de beoordeling van de kunstwaarde en daar kon het conflict wel eens even fel zijn als de strekking en richting. In de zaak van de gesubsidieerde tijd schriften heeft de staatssecretaris van O. K en W. zich n gehaast te verzekeren, dat hy er niets voor voelt, aan de sub sidie Iets te verbinden wat op censuur lijkt. Wü geloven het graag. Maar er zal in elk geval een keuze moeten worden gedaan tussen het ene tijdschrift dat niet. en het andere dat wèl wordt gesteund, tussen het ene orkest dat zoveel, en het andere dat Iets minder krijgt. Thans laat de staatssecretaris zich leiden door ad viescommissies. maar dat garandeert al gvenmin een oplossing die automatisch goed en gelukkig is. De zaken liggen niet eenvoudig. Wat er nu met dit tijdschrift gebeurd is, dat even van subsidie werd uitgesloten, om dat het iets had opgenomen dat voor een strafvervolging in aanmerking scheen te komen, toont het nog eens aan. Zou de meest voor de hand liggende oplossing niet nog altijd zyn, dat wij en niet 'slechts als Overheid, maar vooral ook als volk ons wat meer voor de kunst gin gen interesseren? Daar zou de kunst nog het meest baat bij' hebben. Benelux is mislukt, meent comité Als regering steeds faalt, andere wegen zoeken Hoewel het ons was beloofd, heeft 1951 ons nog steeds niet de ondertekening van het Beneluxverdrag gebracht. Wanneer we alles overzien, kunnen we zeggen: Benelux is mislukt. Dit krasse woord gebruikte de heer E. W. P. van Dam van Isselt, nationaal secretaris van het comité Benelux, gisteravond in een toespraak voor de V.P.R.O.-miarofoon. Wel is er een stapje gezet op de weg naar de eenmaking van de accijnzen, werden gemeenschappelijke handelsver dragen voorbereid zijn hier en daar een Belgische en een Nederlandse douanepost samengevoegd en zijn de drie Benelux- landen gezamenlijk opgetreden by inter nationale besprekingen, maar deze resul taten blijven bedroevend. Want het doel van de Benelux is een vrij verkeer van personen, kapitaal en goederen, en dat is nog niet bereikt. De regeringen hebben gefaald, maar het particulier initiatief heeft gelukkig veel bereikt. De particulieren wachten. Tot nu toe geduldig, maar zij worden ongeduldig. Als zij die zeven jaar de gelegenheid hebben de Benelux tot stand te brengen nog steeds falen, dan zal naar andere wegen gezocht moeten worden. Want zo gaat het niet langer, aldus de heer Van Dam van Isselt. Wachtgeld oud-K.N.IJ..- militairen Mondeling antwoord op vragen uit Kamer Voorstel van fractievoorzitters Vragen die Tweede Kamerleden vol gens artikel 116 van het reglement van orde aan de ministers kunnen stellen, worden als regel" schriftelijk beantwoord. De voorzitters van de vyf grote fracties, de heren Romme. Donker. Schouten, Ti- lanus en Oud. hebben thans echter voor gesteld het antwoord, wanneer dat maar enigszins mogelijk is, mondeling te laten geven. De vergaderingen zullen daardoor levendiger worden. Maar wat belangrij ker is: het antwoord zal worden bespoe digd en bovendien kunnen de Kamer leden wanneer zij niet bevredigd zijn onmiddellijk een nadere opheldering vragen. Voorwaarde is echter, dat de vragen kort en duidelijk geformuleerd worden. De heer Kempkers wijst de verwyten betreffende verwaarlozing van de hand met verwijzing naar de betreffende brie ven. Vergroting van de regelapparatuur Is niet nodig, omdat er in de Hoorn een tweede voedingspunt is geprojecteerd. Hiermee zo zegt de heer Kempkers heeft de heer Ploeger blijkbaar geen rekening gehouden. Hü onderschryft niet de zekerheid, dat ook bü uitschakeling van oven 7 de gasvoorziening thans is gewaarborgd. Voorts hoopt hü, dat de heer Ploeger in zijn optimisme gelyk krügt, maar hü wüst er op, dat er nog een lange termün moet worden overbrugd vóór Alphen aan den Rün het Leidse gas kan begroeten. Uit het verweer blijkt verder nog, dat de heer Kempkers de betreffende instan ties herhaaldelük heeft gewezen op de steeds toenemende kosten bü traineren van het treffen der noodzakelijke voor zieningen. Dit bleef echter zonder resul taat. Hy Is'van mening, dat de verwaar lozing en de achterstand in twee jaar konden worden ingehaald. Het is niet duidelük, dat het betrekken van gas van een naburig groot gasbedryf de enige redding zou z(jn geweest, toen hü op 1 Juni 1948 zjin werkzaamheden als directeur begon. De heer Kempkers is dus van mening, dat geen exploitatie- verschil met levering door Leiden be hoeft te blüken, indien het eigen bedrfif wordt gehandhaafd en de nodige inves teringen worden gedaan. Dat het Ln be- driJf houden van de Alphense gasfabriek economisch tot mislukken gedoemd zou zyn geweest, wordt, volgens hem, niet bevestigd in de conclusies van rapporten, uitgebracht door het bureau voor veri ficatie en financiële adviezen der ver eniging van Ned. gemeenten en door de gasstichting in het voorjaar van 1951. Ook trekt de heer Kempkers de be wering van de heer Ploeger in twijfel, dat de vulling van de carburator van het watergastoestel in elkaar zou zün gezakt, omdat dit toestel geen vulling bevat. Evenzo acht hü het onbegrüpelyk, hoe de heer Ploeger kan beweren, dat een verstopping in de zuigieiding van de ovens kan worden opgeheven door het peil van de waterinhoud van de omloop regulateur. Tenslotte wordt opgemerkt, dat het rapport van de heer Ploeger niet meer dan een vrü oppervlakkig beeld van de situatie geeft. Hü betreurt dit. omdat het hier gaat om een zaak van groot belang. De heer Kempkers wüt dit aan het feit, dat het de rapporteur Mykhaar niet gelük was zün inzichten te toetsen de practische ervaringen, die hü heeft opgedaan. De trant van het rapport doet dan ook enigszins eenzydig volledig inzicht voor dé zeer die de heer Ploeger op de schouders werd gelegd, kan de heer Kempkers niet nalaten uit te spreken, dat de rapporteur geen bevredigende analyse van het be- drüf kon verschaffen. Het waren er 3306. In 298 gevallen werd de opgelegde straf verhoogd, in 1156 gevallen verlaagd. Van de in eerste instantie opgelegde, doodstraffen werden er 97 veranderd in al dan niet tijdelijke gevangenisstraffen. In 7 gevallen legde de Raad. met vernietiging van een door de eerste rechter opgelegde vrijheids straf zelf de doodstraf op Van de 103 in kracht van gewysde gegane veroor delingen tot de doodstraf werden er 38 geëxecuteerd. „By de beoordeling van de wijze van bestraffing", aldus mr Haga, „is niet ai- leen rekening gehouden met het element bestuur afgekondigd op het miniipum- der verzoening of vergelding, waarop wachtgeld, bedoeld in art. 3 van de het oudere strafrecht hoofdzakelijk was garantiewet Militairen KNIL. Dit I gebaseerd. De nieuwere strafrechtpoll- wachtgeld wordt gebaseerd op de sinds- tiek, meer gericht op maatregelen tot dien gewijzigde overbruggingsregeling 1 bestrijding van de misdaad in het alge- 1949. met bijzondere toeslagen van f 3 meen, richt zich mede op ethische en per week in het eerste Jaar, f 2 per week 1 economische verheffing van het gehele in het tiweede en f 1 per week in het I sociale leven en op verbetering en re- derde. I.classering van de individuele misdadi- Laatste zitting Bijz. Raad van Cassatie (Van een onzer verslaggevers) In de grote zaal van het gebouw van de Hoge Raad aan het Plein te Den Haag is hedenmorgen voor de laatste maal de Raad van Cassatie in plech tige zitting bijeengekomen. Ditmaal stond er geen beschuldigde voor de rechters, noch pleitten advocaten. Slechts de president, mr H. Haga, nam het woord voor een slotrede, waarin hij een korte beschouwing gaf van de vele gevallen, die door de Raad in zijn zesjarig bestaan zijn behandeld. In het Koninklijk Intsituut voor de Tropen in Amsterdam is gisteravond de geboortedag van prof. dr Melchior Treub, in leven directeur van 's Lands Plantentuin in Bandoeng, herdacht. Prof. dr Melchior Treub was tevens stichter van het eerste departement van Landbouw in de tropen. Van links naar rechts by het portret van prof Treub: de staatssecretaris van Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen, L. A. Götzen, dr H. H. Zeygistra, die de herden kingsrede uitsprak en prof. dr F. J. Koningsberger, voorzitter van de Raad van Beheer van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Burgerlijke stand voor honden noteerde 70 rassen ~C*R BESTAAN honderd hondenrassen, j deze instelling van grote betekenis ls Daarvan komen er In ons land zeven tig voor, nauwkeurig geregistreerd ln het Stamboek, de „Burgerlüke Stand voor Honden". Daarvoor zorgt de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied, die op Nieuwjaarsdag een halve eeuw bestaat en op 5 Januari ln Amsterdam dit jubi leum gaat vieren. Dan zal blyken dat (Advertentie; voor „de Nederlandse hond'. De voorzitter, dr W K. Hirschfeld, heeft er ons het een en ander van verteld. De meest gefokte hond is in ons land de Duitse herder. Van dit ras lopen er 7500 rond. Dan volgen de chow-chows en de fox-terriers, elk mét 6300, de airdale-ter- riers met 5400 en de bouviers met 5100. In totaal staan er in het Stamboek dan 147.000 honden opgetekend. De jubilerende raad van beheer heeft het wedstrydwezen in goede banen ge leid, regelt het tentoonstellingswezen enz. In de afgelopen vijftig jaar zijn 350 posities gehouden, waarop 136 000 honden zijn uitgekomen en 1900 maal een kam pioenstitel werd toegekend. Bij de raad zijn meer dan 1200 kennels en 98 verenigingen met ongeveer 12.000 leden aangesloten. ger. .Ook met deze factoren heeft de raad bij de bepaling der straffen reke ning gehouden, doch men hoede zich er oor, het element der vergelding te ver- aarlozen in die talryke door de Raad berechte gevallen, waarin groot en herstelbaar leed werd toegebraoht" ..Thans", zo ging mr Haga voor :t werk van de Bijzondere Raad Cassatie geëindigd, het vond zyn zaak in een der grootste rampen, welke de wereld hebben getroffen en het hopen, dat het niet zal behoeven te den herhaald". Tenslotte dankte de president de le den van de Raad, zowel als dieven parket en de griffie, voor het werk. dat zij gedurende de afgelopen jaren hebbi verricht. De „Unie" vergaderde Nieuwe vorm van samenwerking tussen drie organisaties? (Van een onzer verslaggevers) IN ZIJN OPENINGSWOORD ter 55§te algemene vergadering van de Unie van Chr. Onderwijzers(essen) (gisteren in Utrecht), verklaarde voorzitter T. C. Bos dat gezocht wordt naar een nieuwe vorm van samen werking tussen de Ver. voor Chr. MULO, de Ver. van Chr. Onderwij zeressen) en de Unie. Mócht hierdoor echter de samenwerking in de Alg. Ned. Onderw. Federatie in gevaar worden gebracht, dan zal de Unie niet meedoen. De behoefte aan fusie tussen de „Grote" en de Unie wordt in de Unie sterk gevoeld. De Unie-voorzitter meende, dat een nieuwe oriëntatie inzake de verhouding tot het openbaar onderwijs noodzakelijk was en betreurde de uitlating van de heer Lootsma, voorzitter van de N.O.V., op de jaarvergadering te Rotterdam, met betrekking tot de pacificatie, omdat op deze wüze geen gunstige sfeer voor ge sprek wordt geschapen. De vernieuwingsleuzen beginnen zo langzamerhand te vervelen, aldus de heer Bos, die wel pleitte voor aandacht voor de vernieuwing op zichzelf, doch „aar digheden brengen nog geen vernieu wing". De secretaris de heer W. Fieggen deelde mee dat er thans geen resultaten vallen te melden omtrent de fusiebe.- sprekingen en wees er op, dat een fusie, in de zin van oplossing van de Unie in de „Grote" geen fusie is. en dat de Unie gaarne fusie wil, doch dan in een nieuwe organisatie van heide verenigingen. Ook de „kwestie Hardegaryp" kwam ter sprake, naar aanleiding van een ar tikel van de voorzitter. Deze verzekerde, dat men er niet aan behoeft te twyfelen, dat hü een voorstander van de Chr. school is, en merkte voorts op, dat wy nooit mogen staan in de houding van „es ist erreicht". De suggestie van één der leden om een gemeenschappelijke ver gadering te beleggen van de Unie met de „Grote", waar dan zowel prof. Van Niftrik als dr Van Itterzon over deze kwestie zouden spreken, wilde de zitter in overweging nemen Een andere zaak, welke de aandacht had, was de eventuele aansluiting bü het C.N-V., waarvoor enkele leden een lans braken. De heer Bos zegde toe, dit Het lied der aethergolven ZONDAG 30 DECEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 8 00 Nieuws 8.15 Gram IKOR: 8 36 Remonstrantse kerkdienst KRO: 9 30 Nieuws 9 45 Grj Zonnewijzer 1 00 Nieuws 1 10 Lunchcor 1.45 „Uit het Boek der Boeken" 2.00 M txlchts Stedelijk Orkest en solist (Om ..Kampvuren langs de evenaar") 2.55 Oi concert 3.25 „Geesje en het Geestje", h spel 4.10 Katholiek thuisfront 415 Sport Vespers NCRV: 5.CN •ieerd prograr 1.15—12 00 Gramofoor 7 15 ..Het Evan- snts". causerie 7 30 llteiten 7,52 Boek- le man 8.12 Geva- •ond gebed 11.00 iek. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 Nieuws 8 18 Gram 8 33 Veilig heidspraatje 8 45 Orgelspel 9 02 Sport 9 05 Gram 9.45 ..Geestelijk leven" VPRO: 10 00 Voor de kinderen IKOR: 10 30 Kerkdienst AVRO: 12 00 Strijkorkest 12 30 „Welk dier deze week", causerie 12 40 Gram 100 Nieuws 105 Mededelingen 1.10 New Vork calling 1.15 Dansmuziek 1 50 Even afrekenen, heren' 2 00 Gram 2 05 Boekbespreking 2.30 Alt. vlooi, dameskoot en orgel 3 00 Radio Phil- harmonisch orkest en solist 3 35 Film 4.30 Sport VPRO- 3.00 ..De V P R O nu en straks", causerie VARA - 7.30 ..Monus. de man van de maan", hoorspel voor de Jeugd 5.50 Sport 8 15 Nieuws 6 30 Gram 7 00 Jaaroverzicht AVRO: 8.00 Nieuws 8,05 Orkestconcert 8.40 Balans opmaken", causerie 8 45 Franse mu- -•ekshow 9 45 Jaaroverzicht 10 30 Bariton en ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.30 ..Music Magazine" 1 10 CrlUeken 2 00 Nieuws 2.10 Causerie 2,30 Operamuziek 3 00 Voor de tuinbouwers 330 Hoorspel 4.45 orkest 5 45 Boekbespreking 6 00 Voor de kin deren 7.00 Nieuws 7.15 Kamerconcert 8 45 Kerkdienst 9,25 Liefdadigheldsoproep 9 30 Hoorspel 10 00 Nieuws 10 15 Causerie 10 30 Klankbeeld 11.10 Vioolrecital 11.52 Epiloog 12.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 30 Theaterorkest 100 Twintig vragen 1.30 Verzoekprogramma 2.43 Gevarieerd pro- .15 ..Round Britain Quiz" 3.45 Gram $.00 Gevi srogra i 6 30 I gramma 6 00 Hoorspel 6 30 Gram 7.00 Vra- genbeantwoordlng 7 30 Gevarieerd program- ma 8 00 Nieuws 8 30 Lichte muziek 9 30 Com munity hymn singing 10.00 Gevarieerd pro gramma 11.00 Nieuws 1115 Pianomuziek 1130 Muzikale causerie 11.45 Orgelspel 12 15 Ge varieerde muziek 1256 Nieuws 23 bloesem en voelde de rust van de schemering, XI. Waarom? Waardoor? Het schrijven maakte hem zenuwachtig. Door die een Hollandse zomeravond aankondigt. Want Weer ging een maand voorbij. De onzeker- het afmattende klimaat waren zijn zenuwen de reuk van een bloeiende melatti, die hij pas- heid werd ondragelijk. Wist hij maar, wat ei K- JONKHEID slap en prikkelbaar geworden. Hij ging les denken. Annie kon ziek geworden zijn, schien was ze al dood. Hij schreef weer verder. „Annie, waarom ant- was. Een ontzaglijk heimwee woordt je niet? Waarom laat je niets meer van Holland! Ouderhuis! Annie! je horen? Ben je me vergeten? Heeft een an der mijn plaats ingenomen?" Die gedachte maakte hem nog meer over stuur. Dat kon toch niet. Die standvastige An nie! „Wij zijn zeker van elkaar," heeft ze ge zegd. „Ik bid iedere dag voor je," schreef ze in een van haar brieven. Haar brieven! Waar waren ze? Hij haalde ze te voorschijn en ging ze doorlezen, een voor een. Dat verkwikte-hem. Daar vrolijkte hij van op. Het was niet mogelijk, dat Annie hem vergat. Maar wat dan? Waarom kwam er geen brief? Het bleef een onbegrijpelijk geval. Zelf bracht Flip zijn brief naar de bus. al- seerde, leek precies de geur van Hollandse lin- was! Een verschrikkel'ijke zekerheid is us- debloesem. kiezen boven een gestadige dreiging van onbe- Toen gebeurde wat hem nijg nooit overkomen kende inhoud. Vooral voor iemand als Flip, de --■ - besprong hem. zekerheidszoeker. Over vier dagen zou Annie jarig zijn. En nog geen brief! Als ik een. telegram stuur? Dat was een idee! Hij sprong overeind: een telegram, een telegra fische gelukwens met de mededeling: „brief verzonden, in zes maanden niets gehoord, schrijf spoedig." De volgende morgen werd het telegram ver zonden. Het gaf weer nieuwe moed. „Een tele gram komt beslist terecht. Het zal een verras sing wezen! Als ze dan maar dadelijk schrijft. Misschien telegrafeert ze wel!" Opgewekt ging Flip aan 't werk. Hoop doet leven. De eerste dag ging vlug voorbij. De tweede Een verhul dat eindigt. als oorlof 1940 begint. Tien minuten later hing hij lusteloos in zijn o_._ Op de terugweg voelde hij zich monter opge- rieten stoel, zijn hoofd leunde op zijn hand. Een ging ook nog,~rnaar de derde'duurde ^Vat Tan- wekt. Hij had weer moed. De natuur was die collega kwam voorbij en keek naar hem, maar ger. En de vierde... nog geen telegram middag prachtig. Hij liep onder schaduwgevend hij zag het niet. ..Een telegram is duur en aan het verzenden geboomte, maar de zon stond laag en bescheen De duisternis begon 'snel te vallen. Een een- zijn bezwaren verbonden. Wachten dus maar op de grond die bezaaid lag met geurige sennah- zame heilige boom, dood en uitgedroogd op een een brief." bloempjes. Toen hij omhoog keek, om de oor- stukje lege vlakte, strekte zich wanhopig naar Wachten, wachten. sprong van 't goudgekleurde tapijt te ontdekken, de donker wordende hemel, hulp zoekend bij De eerste week was gepasseerd, de tweede daalde een nieuwe regen van kleine gele bloei- iedere ster, die te voorschijn schoot. In de verte volgde, de derde verstreek halverwege. Toen seis over en om hem heen van tussen de fijne hoorde hij gedempte stemmen van zingende koe- kwam opnieuw de spanning. Want nu kon An- bladeren van de hoge sennah, welks top, onzicht- lies, die bij hun slaaploods op de grond zittend nie's brief in antwoord op zijn telegram met de baar voor de wandelaar op de grond, in voile weemoedige krontjongliedjes zongen uit oude eerstvolgende mail uit Nederland aankomen, bloei stond en zijn overdaad milddadig uitstrooi- tijd, toen hier de Portugezen heersten. Maar de mail kwam binnen met niets voor de. Hij slikte, want een brok schoot in zijn keel. Flip. Plotseling trof hem een wonderlijk bekende Maar toen bedwong hij zich. Dat mocht niet. Nog een week geduld, geur. die beelden uit het verleden opriep. Hij Niet sentimenteel worden. Hij greep de deur- Toen kwam weer de mail. Flip stond achter zag zichzelf zitten op de bank onder de linde- post, hees zich op uit 2ijn stoel en stond op, hei huis. hij zag d* bod« niet. boom op het pleintje by de kerk, hij rook de om vergetelheid te zoakep achter d» klamboe. (Worrfi verpot) NATIONAAL 11 00 Licht* r pel 3 30 „La 5.50 Orkestcc jel 10 35 Klawlel opera 5 45 Gi BOO Gram uzlek 11.35 Gram BRUSSEL. 324 r 12.08 Omroeporkest 1.00 Ni loekprogramma 2.30 Lichte Groot symphonle-orkeit en s 5 00 Nieuws 5 10 Jazzmuziek tige uitzending 7.45 Nieuw» ziek 9 00 Hoorspel 10.00 Nleu 1055 Nieuws 11.00 Amusemei Nieuws. MAANDAG 31 DECEMBER 1951 HILVERSUM L «02 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7 15 Een woord e dag 730 Zenderslultlng 9 00 Nieuws Voor de zieken 9.35 Familie-competitie Orgelspel 10.30 Morgendienst 1100 Flui clavecimbel 11.25 Gevarieerde muziek Gram 12 33 Orgelconcert 12 59 Klokgelui 1.00 Nieuws 1.18 Amusementsmuziek 1.45 Gi 2.00 Voordracht 2.35 Gram 2.45 Voor de vrouw 3,15 Populaire muziek 3.45 Gram 4 Bijbellezing 4.30 Zendersluiting 6.00 Nieu 6.15 Reportage 6 25 Voor de mannen ln gr groen en blauw 6 30 Gram 6 35 Mannenki 7.00 Ned. Herv. kerkdienst 8 30 Nieuws I Strijkorkest en solisten 9.20 Terugbük o h.jaar 1951 10 40 Vocaal dubbelkwar 11.00 Nieuws 11.15 Garm 11.40 „Oudej, 1951' toespraak 12 00 Klok 12.05 Nieuwjaa wens 12.10 Nieuwjaarswensen en verlang> uit 11 provinciën 12.30 Zalig Nieuwjaar 12.35 Gramofoonm HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.13 Ochtendgymnas tiek 7.30 Zenderslultlng 9 00 Nieuws Morgenwijding 9.25 Gram 9 30 „De Groei man' 9 35 Gram 10.50 Voor de kleuters 1 ..Op de uitkyk". voordracht 11.15 Kan orkest en s listen 12 38 Planoduo 1.00 Niei 1.15 Mededelingen 1.20 Orgel, plano in trom pet 2.00 Voordracht 2.20 Gram 2.30 Voor dracht met harpspel 2.45 Pianorecital 3.15 Voor de vrouw 4 00 ..Musicalender" 4.30 Zen derslultlng 6 00 Nieuws 8.15 Voor burger en militair 6 25 Dansmuziek 6 50 Regeringsult- zending: Mr Th II. Bot: „Indonesië ln de Z.O.-Aziatische wereld" VPRO. 7.00 Toe spraken 7.30 Oudejaarsavonddienst 8.50 „Af scheid van het oude Jaar", causerie AVRO 900 Gram 10.00 „Song-parade 1951" 11.0C Nieuws 11.15 Orkestconcert 1140 Oudejaars- toespraak 1183 Klokken 12.00 Nleuwjai toespraak VARA; 12 30 Nleuwjaarstoespr 12.45—2.00 Gramofoonmuzlek. vraagstuk opnieuw in het hoofdbestuur ter sprake te zullen brengen. In de middagvergadering refereerde de heer Fieggen over de reeds veel be sproken nota-Rutten. Hü betoogde o.m. dat de wenselyk geachte reorganisatie ons onderwys niet mag worden ge- honden aan de eis, dat de totale onder- wüskosten daardoor niet mogen stügen. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk ngenomen: naar Nes en Wierum cand. K. M. de Bruyn te Gouda. Geref. Kerken n: te Wetsinge-Sauwerd J. A. Kwast te Zwaagwesteinde; te Blokzyl cand. B. Scholten te Kampen. Geref. Gemeenten •tal: te Borssele M. Blok te Rotterdam-Centrum en A. Vergunst te Zeist. Merkwaardig geluid van R.-Kath. abt Naar de Oecumenische Persdienst te Genève meedeelt, heeft de R.-Katholieke abt Paul Couturier van het Karthuizer instituut te Lyon i.vjn. de van 18 tot 25 Januari a s. te houden (Protestantse) Wereldgebedsweek opgeroepen tot een gebed voor de eenheid der Christenen in de gehele wereld. Abt Couturier wüst er op, dat onder leiding van de R.K. Kerk en met het nodige beleid de Rooms-Katholieken moeten terugkeren tot de Bijbel, om te ontdekken waarom het hart van hun Protestantse en Anglicaanse broeders sneller klopt. Voor de verschillende dagen van de week van 18 tot 25 Januari wijst de abt de volgende intenties aan: gebed voor de eenheid der Christenen, de heiliging der Rooms-Katholieken, der Orthodoxen, der Anglicanen, der Luthersen, der Calvinis- der overige Protestanten. Ook roept hij op de voorbereiding van de wereldconferentie, die in de komende Lund (Zweden) zal worden ge- houden over geloof en kerkorde, mede het gebed te gedenken. Drie Rijkskweekscholen jubileerden Docenten, leerlingen en reünisten van drie Rijkskweekscholen hebben dezer dagen het jubileum van hun school ge vierd. De school aan de Leidsevaart te Haarlem bestaat 90 jaar, de school in Middelburg 75 jaar en die in Hengelo 25 jaar. Het waren echte schoolfeesten, de deelnemers waren uiteraard allen aanstaande, fungerende of oud- onderwyzers. Fries in laagste klassen blijkt succes Er zijn thans negen proefscholen in Friesland, waarbij de voertaal voor de twee klassen van de lagere 6chool Fries is. Het blijkt dat de kinderen in deze klassen beter Nederlands en beter Fries leren, doordat zij beide talen onder scheiden. Bovendien durven de kinderen de laagste klassen spontaan uiten. Dit deelde inspecteur R. J. Sipkes mee op het Kerstcongres van de Federatie - Studentenverenigingen in Franeker. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT. 28 Dec Geslaagd: doet vee- rtsenijkunde: W M Blok. Almkerk; J Dries en. Leerdam: G J Egglnk. Zutphen; A v d Camp. Amersfoort; mej A H P v Ooster- vijk Bruyn. Maartensdijk: M P H Dijkster- luis. Bilthoven; D B Streefkerk, Naarden: nej J H C ENGELAND. BBC Home Ser 1.00 Gevarieert 330 E 1.25 Gei i 2 00 I i 2.10 1 3 00 Gram 4.20 Discussie 5 05 Gram 5.30 I terviews 8.00 Voor de kinderen 7.00 Nieu' 7.15 Sport 7.20 Causerie 7 30 Orkestconci 8.30 Causerie 8.45 Gevarieerd programr 9.15 Twintig vragen 9 43 Amerikaans cor mentaar 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11 Planorecital 11.55 Verslag V.N. 12.000 Nieuws 12.03 Klankbeeld 1.00 Toespraak ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 „Mra Dale's Dagboek" 12.15 Rhyth- mische muziek 12.43 Voordracht 1 00 Revue orkest en solist 1 30 Schou orkest 2.15 Vooi de kinderen 2 45 Voor de kleuters 3.00 Voor de vrouw 4.00 Amusementsorkest 430 Vooi de soldaten 4.45 Amusementsmuziek 5.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 3.30 Orkestconcert 8.30 Orgelspel 6.45 Amusementsorkest 7.15 Voi de jeugd 7 45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Wedstrijd tussen jongens- en meisjes scholen 9.00 Voordracht 10.00 Gevarieerd pro gramma 11.00 Nieuws 11,15 Amusementsmu ziek 12.00 Gram 12.40 Nteuwa 12,45 Kerk dienst 1.00 Tijdsein 1.01 Welkom aan het FRANKRIJK. NATIONAAL PROGRAMMA 12.30 ,,L'Oi-i du Calre", opera 1.00 Nlei»vt I.18 „L'Ole du Calre". vervolg 188 Gram 2 00 Nieuws 2.05 Gram 2 30 Gewijde muziek 3.04 Orkestconcert 4.00 Kamermuziek 5 00 Spaan se muziek 585 Gram 6 30 merikaanse uit zending 7.00 Gram 8 00 Muzikale causerli 9.13 Omroep Symphonle-orkest en sollstei II.45 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10, 2.00 ei 3 0k Gram 4.30 Cello en plano 4.50 Gram 5.04 Nieuws 5.10 tn 5 45 Gram 6 30 Jazzmuzle) 7.C0 Gram 7 43 Nieuws 8,00 Solrée de Ré Veillon 10.00 Nieuws 10.10 Gram 1085 Nieuw: 11.00 Gresi li.3d Nieuws IZpo Gnam. Utree M 1 C H t; H J L Boonen. Roermond; D Louwes, Groningen. EXAMENS WISKUNDE EXAMENS M. O. HANDELSWETENSCH. AMSTERDAM, 28 Dec. Geslaagd ex. Q de heren: A J J M Baaijens. Roosendaal. A A Donker, Alphen a d. Rijn. L de Haan. Eind hoven. H J M Koger. Amsterdam. F H van Rijn, Sassemheim, N J Russeler. Rotterdam. H M van Neck, Bellen. J Th Kelren, Hel den (L.). J H I v d Sluis, Haarlem en J Siepèlinga, Heemstede Devaluatie van dinar De Joegoslavische Dinar zal op 1 Januari worden gedevalueerd, zo maakte de minister van Financiën van daag in het parlement bekend. Een dollar zal met ingang van die datum 300 dinars waard zijn in plaats van 50. De waarde van het Pond sterling zal 840 dinars worden in plaats van 140. (Reeds gedeeltelyk geplaatst.) Tengevolge van de gevechten in Midden-Java zijn duizenden mensen naar andere plaatsen gevlucht en honderden woningen ln vlammen opgegaan. Advertentie,) Nog naar goed veertig en al zo stram als een plank. Om nog niet te spreken van die Bheumatische Pijn... Eigenlijk moesten alle mensen en zeker op die leeftijd Kruschen nemen. En dan iedere dag, regelmatig, 't Is zo'n kleine moeite en 't kost nog geen lij cent per dag. In ruil daarvoor altijd puur zui ver bloed, blijmoedig in circulatie gehou den door jeugdig-vitale bloedzuiverende organen, zelfs bij lieden die weinig bewe ging nemen, of een zittend leven leiden. Laat Kruschen ook Uw organen die aan sporende werking geven, opdat ze Uw bloed vrij houden van de onzuiverheden, die straks zo niet nü al oorzaak zyn die ondragelijke, alles ondermijnende Rheumatische pijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2