ïlieume £ci}ts<1)c (Êaurant Zilversmokkelaars liepen in de gaten Amerika neemt represailles, nadat vliegers waren vrijgelaten Reisverbod en sluiting van Hongaarse consulaten de Churchill naar Truman met de Queen Mary Wist U Gesteunde kunst ZATERDAG 29 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuastlch Is gMtcoeo tnyn heet In tcgljcnspoct" Twee en dertigste jaargang No 931B Acheson Ons geduld is niet onuitputtelijk DE VIER AMERIKAANSE vliegers zijn thans in vrijheid gesteld en zodra zij de Hongaars-Oostenrijkse grens, te Nickelsdorf, waren gepasseerd, kondigde minister Acheson represaille-maatregelen aan. Er worden geen paspoorten meer verstrekt aan Amerikaanse burgers, die naar Hongarije willen reizen. De Hongaarse consulaten te New York en Cleveland worden onmiddellijk gesloten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington verklaarde, dat de Hongaarse regering de grond regels van het internationale fatsoen overtreden heeft. Het Amerikaanse volk is terecht verontwaardigd. De boete, voor elk der vliegers 30.000 dollar, werd betaald, omdat, aldus Dean Acheson, Amerika het welzijn van de individu boven al het andere stelt. Hij voegde er de waarschu wing aan toe, dat Amerika's geduld echter niet onuitputtelijk is. De vrijgelaten vliegers worden naar Wiesbaden overgebracht; zij verkeer den in goede toestand. Wij herinneren er aan, dat de vier steund door leden van het Amerik. Con- Amerik. vliegers op 19 November j.l. bo-j-gres. dte de houding der Hongaarse rege ven Hongaars grondgebied, verdwaalden ring kwalificeerden als „banditisme" er en door Russische jagers tot dalen wer- „chantage", den gedwongen. De Amerikaanse lucht-1 vaart attaché in Boedapest, luit.-kolonel William Alden Somerby, vergezelde de vier vliegers, toen deze gistermiddag bij het gebouw der gendarmerie, gelegen op de grens tussen de Russische zone van ITTEEL eenvoudig Oostenrijk en Hongarije, verschenen. -Tl en uiteraard Hier werd het viertal opgewacht doorjzonder kerkelijke Walter Donnelly, de Amerik. ambassa- plechtigheden Trygve Lie „Hoogste tijd" voor bezinnig Werkelijk onderhandelen op basis der V.N. Trygve Lie, de secretaris-generaal der Ver. Naties, heeft in een speciale bood schap, aan het einde van het jaar, op alle volkeren een beroep gedaan, een po ging te doen om de vicieuze corkel „van impasses en propaganda" te doorbreken. In het belang van het algemeen welzijn d—mensheid moeten wij proberen weer totwerkelijk onderhandelen te ko men Het wordt tijd, besluiten te nemen, die de loop der historie lange tijd zullen bepalen. De enige mogelijkheid, om aan een algehele vernietiging door een wereldoorlog te ontsnappen, bestaat uit samenleven op basis van het Hand vest der V.N. en het keren van aggressie. Een priester trouwt in Milaan deur in Oostenrijk en enkele hoogge plaatste Russische officieren. Na het genot van koffie en brood, dat thans weer naar de vrijheid smaakte, werden zij in de auto van de Amerikaanse am bassadeur naar het vliegveld TuUn bij Wenen gereden. Vandaar werden zij naar de luchtbasis Erding bij München gevlogen. Kapitein David Henderson, fungeren de als zegsman der vliegers, verklaarde volgens A.P.. dat dit „de gelukkigste dag van zijn leven" was. De vrijgelatenen hebben aan Ame rikanen te Wenen verteld, dat zij ..be trekkelijk goed" zijn behandeld. Zij ten niet in de gevangenis, -maar beschik ten elk over een eigen kamer particulier huis. Zij schijnen echter ge durende hun gevangenschap dezer dagen Milaan de vroe gere R.K. priester Luciano Neguni in het huwelijk getre den met Claire Young, een meisje uit Chicago. De bruid, die even eens van R.K. hui- staat op Amerika. Immers zijn bruid en brui degom beiden door hun huwelijk ge ëxcommuniceerd; dit wil volgens het R.K. kerkrecht j zeggen, dat zij bui- gen niet met "eikeer gesproken te kek-'ISep "der'JSÓ™.' ben. Tijdens hun gevangenschep hadden worden Vlo- serveuses hun de dagelijkse maaltijden de gebracht. Eerst toen zy de Hongaarse f Katholieke kerk grens hadden bereikt, waarheen zij ver- van dé Latijns- voerd werden in drie gesloten auto's met ritus is de celi- neergelaten gordijntjes, mochten zij mét elkander een gesprek voeren. In het gebouw der Hongaarse grens politie werden hun de passen terugge geven. Deze passen waren uitgereikt vóór de Amerik. zakenman Vogeler baatsbelofte geestelijken alge meen. omdat men meent, dat zij, die dagelijks met de gewijde mysteriën oi gaan, van de zorgen van het gezinslev Daladier Staak strijd in Indo China April werd vrijgelaten, toen de beper- i vrÜ moeten zijn en dus onmogelijk king op reizen naar Hongarije van huwelijk kunnen aangaan. De geestelijke, kracht was. Die is dus vandaag her- die toch trouwt, wordt uit zyn bediening Honea^enVdegwooSndeditmnÏnoo?ti fu^^oete3 hersteld kirden.CVoor "deze I ZiJn motie werd verworpen is niet geldig voor Hongarije" hadden Priest" bleek deze kerkelijke bepaling Daladier. ex-premier en Radicaal, heeft doorgestreept feen ïf or" het r"eJsle.\ d®t in in de Franse Assemblée geëist, dat de Amerika had ontmoet, tot zijn bruid te regering spoedig en einde maakt aan de Uiteraard heerste er grote vreugde bij nemen en op der.e foto ziet men het mo-1 0„tIog in j„do .China. Door bemiddeling i de Ver. Naties moet een wapenstil- Twee kinderen gewond Dronken grijsaard wierp projectiel in huis De 72 jaar oude S. te Spekholzerheide (L.) heeft gisteravond in beschonken toe stand een aanslag gepleegd op zijn buur vrouw. Hij wierp door het raam van de benedenverdieping een projectiel naar binnen, dat in de huiskamer ontplofte. De vrouw bleef ongedeerd, maar twee kinderen van 2 en 4 jaar werden door de rondvliegende splinters vrij ernstig ge wond. Een van de kleuters zal ver delijk een oog moeten missen. De grijsaard werd onder bewaking naar het ziekenhuis vervoerd, daar ook hij verwondingen had opgelopen. Enige ogenblikken voordat hij de aanslag pleeg de, had de man zijn buurvrouw lastig gevallen. De vrouw had hem echter met de steel van een bijl tegen de grond geslagen. Voor de 25.000ste maal AmsterdamLonden Gezagvoerder Rijkhof is vanmiddag met een KLM-Convairliner van Schiphol Londen vertrokken voor het maken de reeds aangekondigde 25.000ste retour vlucht sinds 17 Mei 1920. Op deze oudste luchtlijn ter wereld heeft de KLM tot dusver 537.000 passa giers. 11,7 millioen kg vracht en ruim 2,3 millioen kg post vervoerd. In 1920 1 zes maal per week gevlogen thans ongeveer veertig maal. Wekelijks "lizen op dezen lijn circa 2500 passagiers. Ter gelegenheid van de jubileumvlucht geeft de B.B.C. zowel voor de radio als de televisie een speciale uitzending. BB.C.-operateUr Baxter -maakte daarom de vlucht mee, evenals dr Ples- en de perschef van Schiphol, de heer A. J. A. de Winter. Geen geld voor carnaval in Maastricht De Maastrichtse carnavalsvereniging De Tempeleers heeft wegens gebrek aan voldoende financiële medewerking be sloten volgend jaar geen carnavalsfees ten te organiseren. Dit besluit is offi cieel aan het college van B. en W. mee gedeeld. Autobotsing bij Hedel Directeur van Philips en vrouw gedood De heer J. C. de Vries, financieel di recteur en lid van de raad van bestuur de N V. Philips, is gisteravond met zijn echtgenote bij een auto-ongeluk ge dood. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg tussen Zaltbommel en Hedel, toen het echtpaar van een bespreking in Den Haag terugkeerde naar zijn woning in Geldrop. De Cadillac-1951, een gesloten Sedan, van de heer De Vries botste ln voilé vaart tegen een trailer met opleg ger uit Venlo, die ter hoogte van Kerit- driel juist vaart minderde om het erf van café De Lucht op te rijden. Het echtpaar werd bij de botsing door de '-oorruit gedrukt en op slag gedood. de gezinnen der vrijgelaten vliegers. De ment, waarop hij Claire Young de ring represailles dei Staten werden ge- aanschuift. Amerika èn Europahanden ineen Vergezeld door een staf van 35 specialisten, w.o. ministers en defensiechefs A LS DOOR DE slechte weersomstandigheden geen vertraging ver oor- zaakt wordt, zal Churchill reeds Zondagmorgen uit Southampton met de Queen Mary naar New York vertrekken. Volgens Reuter, had de Queen Mary op de thuisreis uit New York reeds twee dagen vertraging. De Britse premier wordt vergezeld door 35 autoriteiten, waaronder drie ministers, namelijk Eden, Lord Ismay en Lord Cherwell, alsmede de chef van de im periale generale staf, veldmaarschalk Sir William Slim, en de eerste „Sea-lord" admiraal Sir Rhoderick McGrigor. Hieruit leidt men af, dat de verdediging der N.A.T.O.-landen het belangrijkste punt van bespreking zal zijn. Vandaag woont Churchill de laatste kabinetsbijeenkomst bij. De hierboven genoemde ministers zijn dus Eden, van Buit. Zaken, Lord Ismay. minister voor de betrekkingen met het Gemenebest, en de Paymaster-General, '_.ord Cherwell. Verwacht wordt, Churchill op Vrijdagmorgen 4 Januari in New York zal aankomen, vanwaar hij per vliegtuig direct naar Washington zal vliegen, om nog dezelfde avond zijn be sprekingen met President Truman op het „allerhoogste niveau" te beginnen. Aan Ass. Press ontlenen wy nog, dat het Britse kabinet aan Churchill „carte blanche" gegeven heeft, om tijdens de besprekingen met Truman, naar eigen goeddunken, de Brits-Amerikaanse ban den te verstevigen. Men kan er zeker van zijn, dat behalve de Europese de fensie ook de economische kant. bespro ken zal worden, want het „wie zal dat betalen" is voor de N.A.T.O.-landen een 'ringende kwestie. Ook hoopt Churchill, wat betreft de atoomwapens, tot grotere samenwerking met Amerika te kunnen -eraken; Al heeft de Britse premier dus Manco volmacht, toch zal hij eventuele vijzigingen in de politiek, na rugge- ->raak met Truman, eerst aan zijn ka- inet ter goedkeuring moeten voor leggen. Het programma luidt als volgt: Van 4 tot 8 Januari conferentie met Truman °n diens adviseurs. Op 8 Januari bijeen komst te New York, waar hij tot 12 Januari bij zijn oude vriend Baruch lo geert. Tussen twee haakjes, enkele Britse er geen goed aan gedaan heeft, invitatie van Baruch aan te nemen, daar deze met Truman op gespannen voet dan naar Ottawa in Canada. Voorwaar, welk een uitgebreid program, dat veel zal vergen van het uithoudingsvermogen an deze energieke 77-jarige staatsman, diplomaten zijn van mening, dat Churchill menig jongere ten voorbeeld. stand verkregen worden. Deze verklaring legde hij af bij het debat over de mili taire credieten. die de regering voor Indo China heeft aangevraagd. Hij criti- seerde het beleid van Bao Dai. die tot dusver slechts vier divisies had ge vormd. De motie van Daladier. om de militaire credieten voor Indo China niet te aanvaarden werd tenslotte met 406 tegen 206 stemmen verworpen. PI éven wees vooral op het gevaar in Indo China, waar communistisch China het Vietminh- leger steun verleent. Hongarijehet eilandje is van ons Maakten wij gisteren melding van een Joegoslavisch protest tegen bet bezetten door Hongaarse militairen van een eilandje in de rivier de Mura, (dit eiland je behoort aan Joegoslavië) prompt daar op heeft de Hongaarse regering dit pro test verworpen. Hongarije beweert, dat dit eiland, volgens het verdrag van Trianon, aan Hongarije toebehoort. In het verdrag van 1947 werd de regeling van 1920 bevestigd. Op haar beurt beschul digt Hongarije de regering van Joegosla vië van „grensschendingen". De heer-De Vries i Nee, dit is geen foto van een der Nederlandse politionele acties in de af gelopen jaren. Op Midden-Java moeten thans de troepen van de Indonesische republiek zélf optreden tegen rebellen,, die dorpen in brand steken en duizen den mensen dakloos maken. Soekarno heeft zijn beste soldaten naar het bin nenland gestuurd om de orde te herstellen en het gaat er vaak heet naar toe in de bossen rond de bedreigde kampongs. Een der opstandelingen wordt opgebracht. Sankt Anton liep serenade mis Canadees dacht, dat de Prins zelf z'n locomotief bestuurde In het holst van de nacht werd niet op officiële ontvangst gerekend VOOR DE TWEEDE MAAL in de geschiedenis van Sahkt Anton staat de Nederlandse koninklijke trein op het stationnetje van het winter sportplaatsje. Een half dozijn mensen was gisteren wakker gebleven om de koninklijke familie op het nachtelijke tijdstip te verwelkomen. Burgemees ter Schneider, de directie van hotel Post en een paar fotografen moesten echter nog een paar uur wachten, alvorens ze de Koningin, de Prins en N" dienst getreden. In 1937 werd hij belast met de leiding van de afdeling 'inanciën en Boekhouding, waarna in 939 zijn promotie tot onderdirecteur olgde. In 1946 werd hij benoemd tot lid an de raad van bestuur. Het is tragisch dat de draad van zijn leven is afgesne den op een ogenblik dat de financiële consolidatie van het Philipsconcern na genoeg was voltooid. Na de oorlog torste Philips een grote schuldenlast. Dat deze ondanks de enorme uitbreiding geheel verdwenen, is voor een zeer belang rijk deel het werk geweest van de heer De Vries. 1922 bij Phi- Prinsesjes „herzlich willkommen i Vooruitgangin Korea In de buurt van het „vredeskamp" bij Pan Moen-jon is dezer dagen enige vooruitgang bespeurd, schrijft kapitein B. M. Koster uit Korea. Ech ter niet bij de wapenstilstandsondcr- handelingen, maar op het stations emplacement te Munsan-Ni, waar de vermaarde perstrein staat. Voor het eerst sinds Juni 1950 is deze trein tien meter vooruitgereden. Dit was nodig omdat een wagon in brand stond en gevreesd werd dat de hele „nieuwsfabriek" in vlammen zou op gaan. Gelukkig is het nog goed af gelopen. Niettemin was dit brandje voor de journalisten die uit alle delen van de wereld naar Munsan-Ni zijn gekomen DE gebeurtenis van de laatste weken. Een slecht teken Tal" konden toewensen, want de diepste rust in het slaaprijtuig en bleek niet het in op dit uur nog van slaapkamer te verwisselen. De tocht met de koninklijke trein was buitengewoon snel gegaan. In minder dan de gehele familie was i plan te hebben gehad t 15 uur werd de afstand van Utrefrht Sankt Anton via Duitsland afge legd. Donderdagochtend om kwart over tien bevond alle bagage zich nog in de Dakota op Soesterberg. doch toen de weerberichten uit Zurich slecht bleven, werd onmiddellijk besloten van de trein gebruik te maken en reeds om enige mi nuten voor twaalf werd de reis van Utrecht af aanvaard. Met de grootst mogelijke spoed werd de bagage van Soesterberg overgebracht naar Utrecht. De auto slipte echter bij Bilthoven en reed tegen een boom. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar enkele koffers kregen lelijke deuken. Op locomotiel Toen de trein gisteravond arriveerde bevond zich op het station ook een Ca nadees, die reeds enige malen op Soest- dijk de gast is geweest van de Konink lijke familie. Hij was zeer verwonderd te horen, dat Prins Bernhard nog sliep, „want" zei hij „ik had gedacht, dat de Prins, die zijn eigen auto en zijn eigen vliegtuig bestuurt, zelf op de locomotief De verlate aankomst heeft Sankt Anton en allen, die hier in hotelkamers, zolder- vertrekken en badkamers zijn onderge- DAT oud-illegalen ed.. die tot Neder lander genaturaliseerd wensen te wor den. blijkens een mededeling van minis ter Mulder ye aan de Tweede Kamer niet bijeengebracht zullen worden in speciale wetsontwerpen, d'aar nog slechts een klein aantal verzoeken aanhangig is. DAT in de plaats van dr ir P. Buringh en ir B. J. Maltha als bestuursleden van het Ned. Genootschap van Landbouw wetenschappen zijn gekozen ir A. H. Haak en ir W G. v. d. Kroft. DAT de Ned. Jeugdbond voor Natuur studie. die thans in Apeldoorn een con gres houdt. 1892 leden telt, verdeeld over 67 afdelingen en dit aantal dalende is. DAT staatssecretaris Götzen gisteren in A'dam aanwezig was op de herden king van de geboortedag van prof. dr Melchior Treub (1851—1910), die direc teur van 's Lands Plantentuin in Bui tenzorg is geweest. DAT de gemeenteraad van Vught een voorstel van B. en W„ om de eenden kooikers gelegenheid te geven hun weg gevlogen staleenden uit het natuurreser- vaart De IJzeren Man terug te drijven, heeft verworpen, zodat het reservaat ongerept blijft. DAT de 31-jarige Rotterdamse ver pleegster Thea Chr. M. B„ die met haar fantastische verhalen over een erfenis een aantal personen oplichtte, tot ander half jaar is veroordeeld (eis 2 jaar). DAT jhr Six van Hillegom, dir. van de Amstel Brouwerij, op 2 Januari zijn 25-jarig jubileum viert DAT het massa-onderzoek op t.b.c. (in Gelderland werden al 230.000 perso nen gefotografeerd in 60 gemeenten) nu ook in Arnhem zal beginnen. DAT bij de aanbesteding van een nieuwe R K. H B S. en Middelbare Meis jesschool te Waalwijk hoogste inschrij ver was de fa Wortel uit Tilburg met f623 000 en laagste de fa Berghege en De Bont te Oss met f450.000. DAT twee mannen die zich voordeden als loodgieters in een etagewoning te A'dam 7 meter waterleidingpijp hebben gestolen. DAT aan gebruikers van acetyleendis- sousflessen nogmaals wordt aangeraden zich op de hoogte te stellen van het in- structieiblad .Aanwijzingen voor opslag etc. van flessen voor acetyleen", samen gesteld door de Arbeidsinspectie. DAT een commissie is ingesteld die minister Wemmers zal adviseren over de voorbereiding van de uitvoering der wet autovervoer goederen en van de wet goederen vervoer binnenschepen (secr mr G. L. Mens Fiers Smeding, Binnen hof 20, Den Haag). DAT de Staatscourant van gisteren o.a. bevat de derde uitvoeringsbeschikking geneeskundige verzorging politie, de wijziging van het pensioenreglement van het bedrijfspensioenfonds voor de me taalnijverheid en de intrekking van de erkenning der Ned- bedrijfsver. voor de Middenstand in Den Haag. bracht, een serenade van de dorpsharmo nie doen mislopen. Hoe populair de Ne derlandse Koninklijke Familie in Oosten rijk wel geworden is, moge blijken uit het feit. dat 's zomers talrijke bussen uit de provincie in Sankt Anton stoppen. Vele inzittenden verzoeken de directie van het hotel Post de kamers van de Koninklijke familie te mogen bezichtigen en als zy vertrekken, blijven veelal op de venster banken en op de tafels bloemen achter. De Koninklijke familie is dit jaar des te welkomer omdat zij de sneeuw heeft „meegebracht". Acht en veer tig uur voor de komst van de hoge gasten dwarrelden de eerste vlokken neer. De Arlbergpas was gisteravond voor auto's nog slechts met sneeuw kettingen berijdbaar en zal waar schijnlijk weldra geheel versperd zijn. De eerste dag van het verblijf hield de Prins zich niet bezig met skiën, maar met Spaans, want een lichte keelpijn deed hem besluiten het hotel niet te verlaten. De Prinsessen Beatrix en Irene behoor den daarentegen tot de eersten die met de skileraar Rudi Matt de lange latten opzochten en de éerste afdaling van de dag maakten. Ook de Koningin heeft zich reeds in skicostuum gestoken. DAT de bekende leider van het Natuur historisch Museum in Maastricht, rector Jos P. Cremers. op 78-jarige leeftijd al daar is overleden. DAT de aandeelhouders van de N.V. Ned. Ford Automobielfabriek te A'dam kapitaalsverhoging van 6 tot 9 millioen gulden goedkeurden. DAT P. L. Gerritse op zijn verzoek eervol is ontslagen als lid van de cen trale Filmkeurings-commissie. DAT de 29-jarige R'damse kassier- J boekhouder T. de K. wegens verduisie-1 ring van f12 000 by de N V. Geo Wehry en Co te A'dam door de R'damse recht bank tot Ui jaar is veroordeeld (eis: 2% jaar). DAT in het natuurreservaat Het Nat. Park de Kennemerduinen volgend jaar, wanneer het rijk en de gemeente Bloe- mendaal toestemming geven, dicht bij het strand een kampeerterrein van 5 ha wordt ingericht. DAT de garantieprijs voor olievlaszaad j v«n de oogst 1952 i.v.m. de stijging van de wereldmarktprijzen is verhoogd van f 65 tot 175 per 100 kg. DAT over onverantwoordelijk gebruik van bestrijdingsmiddelen op 7 Januari 's avonds van 7-45 tot 8 uur over Hilver sum II een causerie wordt gehouden door dr K. Hartsuyker van de Planten- ziektenkundige Dienst. DAT in A'dam op 75-j. leeftijd is over leden ir J- C. S. Schokking, oud-direc teur van de marinewerf in Hellevoet- sluis- W/ELKE houding heeft de Overheid aan te nemen ten aanzien van de kunst? Deze vraag is nog eens weer actueel geworden doordat vanwege het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wel een aantal literaire tijdschriften wordt gesubsidieerd, maar aan een bepaald tijdschrift deze subsidie is onthouden, omdat tegen dit tijdschrift een strafvervolging aanhangig is ge- De Overheid is een ding en de kunst is een ding. Geruime tijd. eigenlijk al sind9 de eerste wereldoorlog, is de vraag aan de orde, of de Overheid niet langs de weg van subsidie kunstuitingen be hoort te'steunen, die op zichzelf waarde vol zijn, maar waarvoor van de zyde van het publiek niet voldoende belangstel ling en dus ook niet voldoende financiële belangstelling, bestaat. In de practijk is deze vraag aldus be antwoord. dat reeds jarenlang aan be paalde kunstuitingen deze subsidie ook werkelijk wordt betaald. Men denke slechts aan de steun, welke op deze wijze orkesten wordt verleend. Over deze subsidie is indertijd in het parlement by dan één gelegenheid uitvoerig van gedachten gewisseld. Van rechtse zijde vas men er in het algemeen op tegen, raarby echter De Savornin Lohman een duidelijke uitzondering placht te vormen. TYE liberalen hebben er zich destijds •*-' wel vlot bij neergelegd. Eigenlijk hadden zy zich van uit hun liberale ge- dachtenwereld tegen elke subsidie van overheidswege dienen te verzetten. Van steunen op de Overheid wilden zij im- niet weten. Maar het bleek, dat ze uitzonderingen te vinden waren. Daarmede werden zij voor hun politieke tegenstanders tot een gemakkelijke prooi. Dezen vergeleken hen met geheelonthou ders. die toch nu en dan wel een glaasje lustten. Met zo'n glaasje wordt iemand niet dadelijk een dronkaard, maar men kan toch ook moeilijk lid blijven van iging, die de geheelonthouding in haar vaandel geschreven heeft. Hoe het zij over de subsidiëring in het algemeen wordt vandaag niet veel ieer gesproken. In de eerste plaats ordt thans in ruimer kring dan aan-? vankelyk subsidie wenselijk en nood zakelijk geoordeeld. En in de tweede en ellicht voornaamste plaats: de laatste iren met name is de gedachte bij velen aar voren gekomen, dat het op de weg gt van de Overheid om ook op het ter- ;in der „cultuur" het hare te doen. Dat dan de „actieve cultuurpolitiek", waar- ,-er het eerste woord reeds lang en het laatste woord nog lang niet gevallen is. ok in kringen, die aan vankelijk afwijzend stonden tegen- subsidie, althans over de aanvaard baarheid er van vaak wel enigszins anders gaan denken. Wij laten nu in het midden, of daarbij uitsluitend en voor namelijk de gedachte voor zit, dat het bedrag er nu eenmaal toch voor uitge trokken is en dat het dus geen aanbe- iling zou verdienen, er geen gebruik in te maken, te minder wanneer an ders de uitkering aan anderen daar door alleen maar zou worden verhoogd. Zeker is ook, dat bepaalde kunst uitingen zonder subsidie en soms zelfs nog met subsidie een nood lijdend bestaan lijden- Men kan dat be treuren. maar het feil ligt er. Wanneer zekere kunstuitingen onvoldoende belangstelling bestaat, betekent dat nog geenszins, dat die kunst daarom onbe langrijk is. En zelfs kan het gebeuren, dat de belangstelling op zichzelf ver blijdend is, maar dat niettemin niet alle kosten kunnen worden gedekt. Iets eerste-klas orkest is nu een maal een kostbare aangelegenheid. Zie vervolg op pag. 2) Amerikaanse zesde vloot naar Spanje Van 6 tot 15 Januari zal de Ameri kaanse zesde vloot een aantal Spaanse bezoeken. De grootste eenheden gaan naar Barcelona en Valencia. Er ordt gesproken van een hoffelijkheids- bezoek. Het initiatief er toe is van de Amerikaanse marine uitgegaan. Omdat mannen thuis bleven: Vliegende brigade, die huisvrouw vervangt In Zaandam zal een „vliegende brigade" van hulpen in de huishouding i'orden gevormd om direct assistentie te kunnen verlenen wanneer ergens de huis- iw ziek is. De aanleid mg hiertoe is klacht uit het bedrijfsleven dat veel arbeiders thuis moeten blijven om voor de huishouding te zorgen wanneer hun ziek is en geen plaatsvervangster kan worden gevonden. De brigade zal uitgaan van de Stichting Gezinsverzorging Zaandam, de commissie gezinsverzorging van de diaconie der Geref. kerk en de Stichting voor R.K. Gezinsverzorging, die met ingang van volgende week zullen samenwerken in het onlangs opgerichte Fonds voor Ge zinsverzorging. Het Statenlid der Ned. Antillen, de heer C. H. W. Hueck, die in plaats van de heer H. L. Braam zitting had. heeft ontslag genomen. Het oud-lid Braam is <•->- verlof teruggekeerd. Aan het internationale schaaktour- nooi in Hastings (Engeland) neemt ook deel mevrouw Fenny Heemskerk en onze landgenote laat daar zien, dat het zwakke geslacht als het moet een sterke partij kan geven! Vice-admiraal F. J. Heeris commandeur Vice-admiraal F. J. Heeris b.d. is we gens zijn verdiensten voor de Konink lijke Marine benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht over het algemeen weinig bewolking en zwakke wind. Tempera tuur op vele plaatsen dalend tot enkele graden beneden het vriespunt en plaatselijk nevel of mist. Morgen over- toenemende bewolking en tijdelijk regen. Krachtige en langs de kust tot hard toenemende Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur a's vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag: zon 8.48 tot 1636 uur. maan 10 41 tot 19.13 uur; Maandag: zon 8 43 tot 16.37 uur. maan 11 02 tot 20.46 uur. Op 4 Januari E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1