Roden plegen in om troepen Vietnam mensenroof aan te vullen Pionieren" tussen krokodillen en koningstijgers NIEÜWE LEIDSCHE COUHANT 5 MAANDAG 24 DECEMBER 191 S/rijd om de rijst van Indo-Cbina Frankrijk zal winnen, als Ho Chi Minh geen hulp van buiten krijgt (Van onze correspondent Alfred van Sprang) NANOI (NOORD-VIETNAM). December 1951. DE JONGE MAJOOR van de staf van generaal De Lattre de Tassigny haalt een kaart van Vietnam uit de la van zijn schrijftafel en spreidt die voor zich uit. In grote lijnen geeft hij enkele streken in het Noorden penen geroepen om een reserve te en Zuiden en langs de kust in het centrum aan. Die gebieden arceert hij kweken, met een rood potlood. „Voila...". Hij neemt een liniaal. ..De com munisten zitten hier...". Hij wijst de rode plekken op de kaart aan. De communisten beheersen die streken in zoverre, dat men zich er niet veilig In kan bewegen. Op zichzelf beslaan ze een verontrustend groot deel van de totale oppervlakte van Vietnam. Het zijn echter overwegend bergen en bossen met weinig bevolking. De vruchtbare vlakten waar de rijst groeit en waar de meerderheid van de twintig millioen inwoners leeft, liggen practisch geheel binnen de invloedssfeer van de regering van Bao Dai. En men weet dat gebied nog voortdurend uit te breiden door de communisten verder de bergen in te drijven. gedwongen om de rijstvelden voor het leger te bewerken. krachtig beroep op de Vietnamezen ge daan om in het leger te gaan en zelf deel te nemen aan de verdediging van het eigen land. In het Franse Koloniale Leger doen reeds meer dan 50.000 Vietnamezen dienst. Verder hebben zich nog 120.000 anderen vrijwillig aangemeld voor de formatie van een zelfstandig Vietnamees leger. Bovendien heeft men kortgeleden de eersten van 000 dienstplichtigen onder de wa in het kort is de situatie aldus: de activiteit van de communisten in Zuid- Vietnam bepaalt zich voornamelijk tot verdediging van het gebied waarin Sai gon met het omringende rijstland als een de duizenden jonge Viet- die nu deelnemen aan de verdediging van hun eigen staat tegen de communistische dreiging. oase gelegen is. Van Centraal-Vietnam beheersen de communisten de langge rekte bergketen langs de kust. In het Noorden tenslotte liggen ze in een wijde boog om Hanoi en Haiphong heen. Het is hier, dat zij de bulk van hun troepen concentreren en op een werkelijk front de strijd met de Frans-Vietnamese legers voeren. Generaal tevreden Uit een kille, sombere kamer met achter gordijnen verscholen stafkaar ten in de historische citadel van Ha noi dirigeert een lange, grijze gene raal met drie sterren op de épaulet ten van zijn uniform deze strijd. Het is generaal Gonzales de Linares commandant van alle strijdkrachten in Noord-Vietnam en tegelijk Com missaris van de Franse Republiek in dit gebied. Zijn eenhe-den vooral bieden weerstand aan de druk van de communisten en brengen daarbij verreweg de zwaarste offers. De laatste maanden is er echter een duidelijke verbetering in de toestand „We zijn zeer tevredenzegt de generaal, terwijl hij zijn bril afneemt en met een vermoeid gebaar over zijn ogen strijkt. Het laatste offensief is naar alle wens verlopen. Weliswaar heeft men zeer weinig slachtoffers onder de communisten kunnen maken, maar zij hebben toch weer een aanzienlijk deel van hun gebied moeten prijsgeven, Inclusief rijstland. En het ls de rijst, die een uiterst belangrijke rol in deze oorlog speelt. Rijst is de basis van het commu nistische bestaan: als voedsel en als ruilmateriaal voor het aanschaffen van wapens en ammunitie in China. Een ruwe schatting wijst uit, dat de communisten ongeveer een kwart mil lioen ton rijst per jaar nodig hebben. Het streven van de Fransen en Vietna mezen is er daarom vooral op gericht hun de toegang tot de rustgebieden zo veel mogelijk te ontzeggen en hen daar door min of meer uit te hongeren. In lichtingen van gevangenen en deserteurs onthullen, dat de voedselsituatie van de communisten inderdaad zeer nijpend is. Maar acht u de communisten niette min tot een offensief op grote schaal in slaat....?" vraag ik verder. De generaal knikt „O, ja.ze hebben ten slotte nog een aanzienlijk leger met behoorlijke bewa pening. Ook artillerie „Ja.... maar heel tueinig." „En vliegtuigen....?" Men schat de communistische legers in Noord-Vietnam alleen op ongeveer 180.000 man plus tienduizenden non combattanten zoals dragers en derge- Hjken. Algemeen beschouwt men de mannen van Ho Chi Minh als de beste en fanatiekste satellieten van Moskou in het Verre Oosten. Lang niet allen zijn echter enthousiaste voorvechters van het communisme. Er zijn erbij, die zich met Oosterse doodsverachting met twintig kilo explosieven tegen een vijandelijke stelling werpen om deze zo op te blazen. Anderen zijn echter tegen hun wil inge lijfd en loeren op de eerste de beste ge legenheid om te deserteren. In het Frans-Vietnamese leger zijn vele militairen, die oorspronkelijk met de troepen van Ho Chi Minh gevochten hebben en nu waardevolle diensten be wijzen als verkenners en commando's. Mensenrooi De communisten kunnen tenslotte alleen aan nieuw mensenmateriaal komen door het overvallen van dor pen en het meevoeren van de strijd bare mannen (en dikwijls ook de vrouwen). De ouderen worden dan Een dergelijke politiek vergroot tuurlijk niet de sympathie voor de munisten. Trouwens, de bevolking be gint meer en meer de ware aard van de beweging van Ho Chi Minh te begrijpen. Men leefde oorspronkelijk in de tuiging, dat het een zuiver nationalis tische strijd was en verscheidene natio nalisten hebben zich daarom bü Ho Chi Minh aangesloten. Men weet nu echter, dat Ho Chi Minh een overtuigd munist is en dat zijn staat Vietminh tot in details het karakter van een con nlstische maatschappij heeft. En daar moeten de nationalisten niets van he Frankrijk heeft vijf jaar lang zwt offers in mankracht en in geld moet brengen om de communisten de baas blijven. Het heeft zich daarmee niet vi meer dan de ontevredenheid van kortzichtige, Franse belastingbetalers op de hals weten te halen. Aan het einde van haar mogelijkheden heeft de rege ring tenslotte een beroep moeten doen op anderen om de strijd voort te kunnen zetten. De Amerikanen hebben *zich bereid verklaard een deel van de kosten voor hun rekening te nemen door oor logsmateriaal beschikbaar te stellen. Dat materiaal begint nu in toenemende te komen. De Frans-Vietnamese legers, uitgerust met gedeeltelijk Amerikaanse wapens vechten nu tegen de troepen van Viet minh, eveneens gedeeltelijk uitgerust met Amerikaanse wapenen (oorspronkelijk door de Amerikanen aan Tsjang Kal Sjek geleverd en nu door de Chinese commu nisten aan Ho Chi Minh overgedragen). En wat de mankracht betreft: gene raal De Lattre de Tassigny (die op pa pier maar een zeer beperkte macht heeft, maar in de practijk de dictator van In do-China is) heeft herhaaldelijk een is echter een groot gebrek aan kader: officieren en onderofficieren, die het jonge leger weten te bezielen. De Vietnamezen hebben zich tot nu toe onder krachtige,. Franse leiding alleszins bruikbare soldaten getoond. Broederstrijd Evenals in China is deze strijd tegen de communisten een broederstrijd. De volgelingen van Ho Chi Minh zijn even zeer Vietnamezen als die van Bao Dal. Aan deze kant zijn tienduizenden fa milies, die een of meer familieleden aan de andere kant hebben. Sommigen zijn er vrijwillig en anderen tegen hun wil. Het gevolg ervan is echter, dat bij een bepaald deel van de bevolking het hei lige vuur om de communisten te ver nietigen, ontbreekt. Vooral onder de Intellectuelen zijn er nog teveel, die weigeren partij te kiezen en trachten neutraal te blijven. Maar meer en meer begint toch de overtuiging veld te win nen, dat er van een overeenkomst met Ho Chi Hinh geen sprake kan zijn. Het feit, dat zovele Vietnamezen in hel Frans-Vietnamese leger onder opper bevel van generaal De Lattre de Tassig ny dienst doen en de overgrote meerder heid van de Vietnamese leiders even eens achter hem en Frankrijk staat om dat ze beseffen, dat het voortbestaan var de jonge staat in die samenwerking ligt, bewijst dat de invloed van Ho Chi Minh meer en meer aan het tanen is. De Fransen en Vietnamezen zijn er van overtuigd, dat ze tenslotte een volledig einde kunnen maken de communistische activiteit. Het is een kwestie van tijd. Algemeen neemt men anderhalf jaar aan als de limiet om rust en veiligheid in land te herstellen. Maardan moet er geen interventie van buiten komen. De mogelijkheid daarvan is er echter altijd als blijkt, dat de po sitie van Ho Chi Minh kritiek is. En met een eventueel einde van de oor log in Korea en het daardoor vrij komen van mensen en materiaal om elders de zaak van het communisme te dienen is dat een mogelijkheid om ernstig rekening mee te houden. (Nadruk verboden) De minister-president van Vietnam Tran van Huu drukt generaal de Lattre de Tassigny de hand, nadat deze in een felle rede een beroep gedaan had op meer belangstelling van de Vietnamese jonge intellectuelen voor het leger. Nieuws uit Alphen aan den Rijn Grenswijzigingen in de raad Ged. Staten deden de gemeenteraad hun plan tot wijziging van de gemeente grenzen van Alphen aan den Rijn, Bode graven, Boskoop, Hazerswoude en Zwammerdam, benevens van Gouda met alle omringende gemeenten toekomen (waarover wij reeds uitvoerig schreven); in de Donderdag te houden raadsverga dering zal de Raad zijn standpunt be- De door Ged. Staten voorgestelde ver anderingen, die van invloed zijn voor Alphen. zijn: 1. overgang van de polders Nesse en Rijneveld (465 ha met 570 be woners) naar Boskoop; 2. toevoeging Alphen van 270 ha met 1030 u van Zwammerdam en 3. toevoeging Alphen van een klein deel van Bo degraven (60 ha met 50 bewoners). In hun prae-advies komen B. en W. tot de volgende conclusies: 1. afstand van grondgebied aan Boskoop zonder meer kan geen instemming hebben, o.a. om dat dit strijdig is met de belangen van Alphen; 2. toevoeging van de kom van Zwammerdam aan Alphen is de juiste oplossing, indien aan de opheffing van Zwammerdam als gemeente niet valt te ontkomen; 3. toevoeging van een klein deel van Bodegraven aan Alphen zién i W. ajs een noodzakelijke comple tering van *de gedachte nieuwe situatie. Zondag-dansverbod opnieuw in de raad Het dansverbod voor de Zondag zal in de gemeenteraad van Donderdag op nieuw ter sprake worden gebracht. De raadsleden P. Verdonk (CH), W. Brou- (AR) en J. van der Lee (SGP) be togen in een schrijven aan de raad, dat een zeer groot gedeelte van de bevol king bezwaar heeft tegen de aan Avi fauna verleende dansvergunning voor dt Zondag, omdat dit de geestelijke er lichamelijke volksgezondheid in gevaar brengt. Zij stellen voor aan de verordening naar aanleiding van de Drankwet, waar bij reeds wordt bepaald, dat er op Goe de Vrijdag, eerste Paasdag. Hemelvaarts dag en eerste Kerstdag geen gelegenheid tot dansen wordt gegeven,, de Zondag toe te voegen. In verband met dit voorstel heeft de directie van Avifauna zich tot de raad gewend met het verzoek dit te willen afwijzen, omdat het vogelpark een cen trum van cultuur en amusement van internationale betekenis is, zonder het welk Alphen geen toeristenbezoek zou hebben. De exploitatie zou door een der gelijk verbod, aldus de directie, ernstige schade kunnen lijden. Electriciteitstarieven iets hoger De directie van de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit te Leiden deed B. en W. de voorgestelde verhoging de electriciteitstarieven toekomen. Het is een verhoging van ongeveer èèn of anderhalve cent. B. en W. stellen de raad voor deze wijzigingen vast te stellen. Het millioenenplan Betoon spontaan uw burgerzin; schrijf op de gemeentelening in. Dat is de leus op spandoeken boven de Pieter Doelman straat. De gemeente wil van de burgerij een millioen gulden lenen voor de bouw van honderd woningen. Postduivententoons telling De kring van postduivenverenigingen organiseerde in Het Centrum een tentoon stelling. Ongeveer tweehonderd duiven waren ingezonden. De heer G. G. R. Dool, voorzitter, opende Vrijdag de eerste avond. De heer A. J. Unterhorst te Rot terdam had de dieren gekeurd. Niet minder dan dertig prijzen waren beschik baar gesteld. De heer Dool sprak hiervoor een dankwood. Ook het organiserende comité bracht hy hartelijk dank. De prijs voor de mooiste oude doffer verwierf de heer Dool, voor de mooiste duivin de heer H. C. A. van Straten, voor mooiste vogel, broed 1951 de heer G. van 't Klooster. Wij vernemen nog, dat de Alphense kring een nationale postduivenexpositie voorbereidt. Doktersdienst De doktersdiens wordt op Eerste Kerst dag waargenomen door dokter J. van Eek, op Tweede Kerstdag door dokter H. van Kooten. Donderdag gemeenteraad Donderdagavond om half S komt de gemeenteraad bijeen. De agaada vermeldt BENTHUIZEN Ledenvergadering De Wachter De iheer J. W Gommeese opende een ledem»ergadering van de kiesvereniging De Wlachter. Hij sprak over de tydsom- standifeheden naar aanleiding van Exodus 16. waarin het leven te Sodom wordt be- chreMen. In de vacature van de heer J. W. Jansen, voorzitter der vereniging, werd'benoemd de heer A. Kaashoek. Er werd ook* verslag uitgebracht over een partijwgadering te Utrecht. De heer W- Qualm sloot de bijeenkomst. HAZERSWOUDE Hervormde Gemeente. In de Hervormde Gemeente zijn tot ambtsdrager gekozen de heren M. Jansen. H. Verheul, M. Steenpoorten en H. van Rijn. A.R. kiesvereniging. Voor de A.R. kiesvereniging sprak dr J. A. H. J. S. Bruins Slot over: „Christe lijk geloof en de buitenlandse politiek". Spr. zei, dat er geen duimbreed in het mensenleven is, of Christus legt er de hand op. Dit geldt ook voor de buiten landse politiek. De Bijbel leert ons, waar de aarde vandaan komt en waar de aarde heen gaat, aldus spr., die vervolgens een overzicht van de wereldsituatie gaf. actuele politieke vraagstukken besprak ees op de A.R. taak ln deze tijd, die wordt beheerst door de tegenstelling- Oost-West. KATWIJK Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes, z. v. C. v. d. Meij en J. Noort; Hugo, z. v. C. Heems kerk en N. Hazenoot; Aaltje, d. v. P. van Beelen en G. W. J. van Rijn; Aldert, z. v. J. Sip en C. van Beelen; Jasper M., z. v. O. B. Bartelings en J. M. V. Girard. ONDERTROUWD: C. T. van der Plas i J. Dijkhuizen, G. v. d. Bent en C. van der Spek, A. van der Boon en A. Haas noot, W. Ros en A. de Mol. GEHUWD: J. Huisman en W. Hasenoot, C. Hoek en P. v. d. Marei, M. v. d. Plas en D. Zwaan, A. Knopper en K. Messe- maker, G. Fancooijs en J. Ravensbergen. OVERLEDEN: C. Kuijt, 45 j., echtge noot van T. van Duijn; W. van Wouw 73 j., wedn. v. C. J. Henschel; M. van der Plas, 76 j., wedn. v. A. J. Nijgt; C. van Dijk, 62 j echtgenoot van M. Kuijt; J. van den Oever, 42 j. KATWIJK AAN ZEE Kerstconcert De Chr. gemengde zangvereniging Looft den Heer geeft op tweede Kerstdag "Kerstconcert in de Oude Kerk. Onder anderen hopen medewerking te verle nen W. Liesveld sopraan, Henri Wel- booren bariton en Feike Asma orgel. Gouden huwelijk Op 27 December hopen de heer C. var der Plas en mevrouw C. van der Pias- De Jong, wonende Meerburgkade 4. te nerdenken. dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. Nog een gouden huwelijk Op 27 December hopen de heer A. Vooys en mevrouw A. VooysKuijt te herdenken, dat zij vijftig jaar geleden in de echt werden verbonden. Mannen vereniging De mannenvereniging Amos 5:6a gadert Vrijdagavond om 3 uur in het jeugdhuis. De heer W. Meijvogel zal leiden: Psalm 90. Grafmonument Op- de middag van de Oudejaarsdag half 3 zal het monument voor hst graf ds Rutgers worden onthuld. Mannenvereniging Hedenavond vergadert de mannenv eniging Calvijn in de Oranjezaal. De heer W. J. Schoneveld zal inleiden: Simeon in de tempel. Hoog en laag water. Dinsdag 25 December: hoog water 12 14. laag water 7.52 en 20.14: Woensdag 26 December: hoog water 0.48 en 13.12, laag water 8.54 en 21.15; Donderdag 27 De cember: hoog water 1.44 en 14 04, laag water 9.56 en 22.13. IK ga u wat vertellen over het pio niersleven in de Ned. Indische binnenlanden, zo ongeveer 50, 60 jaar geleden. Ik was bij de „ontginning" der koffie velden in Java's Oosthoek en ik kan u zeggen, dat dit leven in die jaren aantrekkelijk, maar ook moeilijk was. In alleen te voet en later te paard moeizaam te bereiken streken moesten noodwoningen worden aangelegd wat de rimboe opleverde. Daarna: bos kappen, opbranden, wegen aanleggen, grenzen uitzetten, terrassen aanleggen en plantkuilen maken, koffie uitplanten en (Advertentie. 2e KERSTDAG de Zangver. „LOOFT DEN HEER", Dir. FEIKE ASMA EEN KERSTCONCERT in de Oude Kerk te Katwijk aan Zee. Aanvang 8 uur. Medewerkenden WILLY LIESVELD, sopraan HENRI WELBOORËN, bariton FEIKE ASMA, orgel LEIDERDORP Kerstconcert van Concordia. Hedenavond zal de Chr. muziekvereni ging Concordia uit Leiden in de Gerof. kerk een kerstconcert geven. Het muziek gezelschap staat onder leiding van de heer P. van Bruggen. L1SSE Vrijdag gemeenteraad Vrijdagavond om half 8 komt de ge meenteraad bijeen. De agenda vermeldt benoeming twee leden gem. diienst sociale zaken; aankoop perceel grond aan Stationsweg; nieuwe leges verordening; ruiling perceeltje grond aan Gladiolenstraat; vaststelling gemeente rekening 1949; begroting 1952; medewer king aan Geref. school; uitkering ineens gemeentepers on eel; vacantietoeslag; beroepschrift woningwet; orabewoonbaar- verklaing enkele huizen; verbetering bodht in Von Bönningha-usenilaan en ruiling grond; verpachting bollenschuur; onderwijsvergoediing 1951. Jaarvergadering H.B.G. De coöp. bloembollenveiling H.B.G. hield de algemene ledenvergadering on der voorzitterschap van de heer D. van Egmond. Het afgelopen jaar noemde de heer Van Egmond een grote meevaller. Hoewel men op een minder goed gewas rekende, werd er juist een heel goed ge- geoogst. De opheffing van de con- tingentering voor Engeland heeft er toe bijgedragen, dat de ruime productie ge heel naar het buitenland kon worden af gezet. De marktprijzen der hyacinten en narcissen waren hoog, die van de tulpen wisselend en het bijgoed als was duur. De balans en de verlie6- winstrekenlng werden besproken goedgekeurd. medeweking aan uitbreiding bijz. school voor g.l.o. aan St Jorisplein; wijzi ging verordening begrafenisrechten; be noeming twee leden gem. dienst voor 6ociale zaken; idem lid commissie van advies vleeskeuringsdienst; kasgeld leningen in 1952; wijziging electriciteits- tarief; financiële steun voor inrichten van duplexwoningen aan .Eensgezind heid"; wijziging veordeaing drankwet; wijziging van gemMBtiegreneen. In de rimboe, 60 jaar geleden Avonturen met een bende overvallers een rit door de nacht LEIDERDORP Wat de raad verder behandelde Behalve de begrotingen voor 1952 de voorzieningen aan de Leiderdorpse brug behandelde de raad nog een aantal andere zaken. De meeste gingen echter zonder discussie onder de hamer door. De gemeenterekeningen 1949 en 195C werden resp. nader en voor de eerste maal vastgesteld. De kosten per leerling voor de openbare lagere school werden voor 1952 vastgesteld op 31.49 en voo ulo op 37. De kosten van het wiskunde onderwijs aan de Chr. Nat. ulo over zullen ten laste van de gemeente worden genomen. Het te vergoeden bedrag werd vastgesteld op 600.64. Het crediet in reke ning-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd voor het eerste kwar taal 1952 voorlopig vastgesteld op 850.000. Het maximum bedrag van op te nemen kasgeld werd bepaald op 1.800.000. Voor de kosteloze vaccinatie in 1952 werd aan gewezen de heer J. J. Persant Snoep. Voor het nieuwe kantoorgebouw der Ver van Ned. Gemeenten zal een bijdrage van een halve cent per inwoner worden gegeven als aandeel in een geschenk dei gemeenten. Aan de vereniging veilig verkeer werd een subsidie verstrekt f 25. De Stichting Maatschappelijk Werk ln Zuid Holland krijgt f 15 per jaar. Beslo ten werd in de in aanbouw zijnde etage woningen in de zit- en slaapkamers lino leum in tegelvorm te leggen. Het voorstel van B. en W, om een sub sidie te verlenen aan de plaatselijke af deling van het Groene Kruis werd nader advies aan B. en W. teruggegeven aangezien op de rekening van baten ei lasten een reservering voorkwam va: 1500 voor een te stichten gebouw en het nadelig saldo slechts ruim 100 bedroeg. Onderzocht zal worden welke wijze van subsidiëring voordeliger is: of de reser vering te aanvaarden of later subsidie te verlenen in de stichtingskosten ovei komstig de daartoe vastgestelde algemene regeling voor subsidiëring van kruisver enigingen. Voorts werd besloten voor dt in het woningbedrijf ingebrachte wonin gen straatbelasting te heffen en de ver ordening daatoe te wijzigen. Aan B. er. werd nader advies verzocht inzake de in het grondbedrijf ingebrachte woningen. Bij de rondvraag informeerde de heer Moraal naar diverse kleine werkzaam heden ten behoeve van de gemeente Kan daarvoor niet iemand worden aan gesteld? Dat is goedkoper dan voor alle kleine dingen vaklieden te vragen. De heer De Graaf vestigde er de aandacht op dat in de brug nabij Ouderzorg een stukje uit de leuning was weggevallen. De voorzitter dankte de raad voor de prettige samenwerking in 1951. De heer Kuilenberg sprak de burgemeester na mens de raad toe. Zyllaan- en Meyepolder Vrijdagmiddag werd in de Zyilaan- en Meyepolder een nieuw gemaal in wer king gesteld. Nadat de voorzitter, de heer Heijkoop de noodzakelijkheid van dit gemaal had aangetoond, stelde de bur gemeester het gemaal in werking. Toen men een uurtje gezellig bijeen was ge weest, bleek reeds een centimeter te zyn weggemaaid. NOORDW1JK Geslaagd. De heer H Eggen slaagde voer het diploma stem- en spraakkundige. De heer J. Baalbergen slaagde voor het diploma gemeente-financiën I. De drieduizendste. De heer W van der Weijde. Alta. Ver- weijstraat 19. kreeg dezer dagen electrici teit. Hij is de drieduizendste verbruiker in onze gemeente. De directeur der be drijven schonk hem een lamp. Ook wet houder E L. de Witt gaf van zijn belang stelling blyk. Let op de flets. Het is verboden rijwielen onbeheerd langs de weg te laten staan. De politie zal op de naleving van deze regel streng toezien. Gekozen. De heer W. Beukers is gekozen tot voorzitter van de afdeling.Noordwijk van de vereniging van postzegelverzamelaars. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Th. RIJNSBURG Mond- en klauwzeer E>e heer T. Zandbergen verloor door mond- en klauwzeer deze week drie van zijn vyf koeien. TER AAR Geslaagd. Het eenheidsdiploma eerste hulp bij ongelukken werd behaald door: mevrouw T. van der Haven-Katsburg. mej. G. Kerkhoven, de heer S. Spruit, de heer G. J. Wijzenbroek en de heer J. Zeven- OUDE EN NWE WETERING Kerstwyding De Hervormde M.V., J.V. en mannen vereniging hielden een Kerstwyding. Er was zang en declamatie. Een Kerstver haal werd verteld door mevrouw Snel en een door de heer Duyverman. Het Kerstspel Het licht overwint werd opge voerd door de mannenvereniging De declamaties waren van Antje van Luit en de heer P. Glasbergen. Het ge heel stond onder leiding van da Knott- nog veel meer Mijn naaste buurman was drie uur paardrijden van mij verwijderd. Overdag had ik geen tijd, dus bezocht ik hem m de avonduren. Een koelie met een toorts voorop en één achter my aan langs een moeilijk voetpad door de rim boe. Eens was er een verjaardagspartij, waarvan ik zó laat terugkeerde, dat ik vreesde, niet om 6 uur thuis te zijn, om het werk te verdelen. Ik wilde dus wat sneller naar huis en liet de begeleidende koelies achter. In volle ren ging het langs de pik donkere wegen, over gammele brugge tjes. langs het randje van steile hellingen Het paard moest de weg maar vinden. Ik kon geen hand voor de ogen zien en zodoende kwam ik plotseling in botsing iet een boomstam. Hoe lang ik daar. a de valpartij bewusteloos heb gelegen, •eet ik niet, maar ik kwam weer bij door het gesnuif van myn paard, dat mijn gezelschap zocht, bang voor konings tijgers. Voort ging het weer. met verlies van een stijgbeugel. Ik kwam nog net op tyd; ongeveer 500 koelies zaten al in rijen voor de werkverdeling. Een ander avontuur beleefde ik in Palembang, waai ik als manager van een Petroleummaat- schappij nog meer in de binnenlanden verscholen zat. Ik woonde ln een houten noodwoning op palen en mijn Ameri kaanse en Holhndse employé's al even- Op 4% uur afstand woonde mijn naaste buurman. Moeara Enim Vonck. Eens ont moette ik hem op de grote postweg van Palembang naar Moeara Enim. Hij was daar om een onderzoek in te stellen naar een afgrijselijke zaak. Een houtzager was overvallen door een bende van zes man. die de streek reeds lang terroriseerde Zijn hoofd was met zijn eigen zaag af gezaagd. Wij vonden het lichaam en een eind verder het hoofd. Die nacht vond ik het wenselijk, om myn revolver onder mijn hoofdkussen te leggen en dal was myn geluk Ik werd n.l. gewekt door een gerinkel aan myn waskom en zag. dat men bezig was de grendel van mijn slaapkamerraam met een klewang te openen. Dit hield mij ongeveer 'n Kwar tier in spanning, waarna de onr wenste gasten door schoten uit mijn revolver een minder prettige ontvangst ten deel viel en zij ijlings op de vlucht sloegen. Als ik in de slaap was verrast, zou de zaaK ge heel anders verlopen zijn Een ander mei zo geheei onschuldig avontuur haö ik enige dagen tevoren beleefd. Er moest boormatenaal verplaatst worden naar een ander gebied over een riviertje, ge deeltelijk versperd met bomen Ik ruim de zulke obstakels gewoonlijk op door een gat te boren in de stam. daar een paar dynamiet-patronen ui laten zakken en een lontje te ontsteken. Gewoonlijk deed ik dit zelf. omdat ik myn Ameri kaans personeel daarmee niet durfde te belasten. Amerikanen waren nogal non chalant met dynamiet Toen ik het lont had aangestoken, bleek mijn prauw muurvast te zitten aan een tak onder water. Ik kon er geen beweging in krijgen; naar de kant zwemmen was onmogelijk met het oog op de krokodillen. Gelukkig lukte het mij. nèt op het nippertje los te komen, waarna, geen 5 meter achter mij de boom met een gewel dige slag uit elkaar vloog. De stuk ken suisden mij om de oren en mijn prauw sloeg om, wat voor my het verlies van myn foto-toestel en myn jachtgeweer betekende. Vissen mef dynamiet FN DE LAMPONGS had Ik geen succes ik had ongeveer 25 000 woeste grond aangevraagd ln erfpacht Dit waren de mooiste gronden, die ik ooit eigens gezien nad en men kon gemakkelijk een stok een meter (n de erond steken Dan ontmoette men drie vulkanische lagen; van de laatste uitbarsting v«r> de Krakatau en twee van voriae explosies Alles had ik voor elkaar en de bevolking was mij goedgezind, zij bet dan ook ten koste van mijn gouden horloge en andere geschenken Het gehele gebied was opge meten door een beëdigd landmeter en grenspalen voorzien, toen de Resident plotseling een grenspad rondom de con cessie eiste Dit zou mij duizenden ge kost hebben, behalve bet geld wat ik il ingestoken had. Ik gaf de zaak dus op en het oerbos bleef nog jaren oerbos Een minder alledaagse methode legt van vissen paste ik een enkele keer wel eens toe in het binnenland van Palembang. In een diepe kolk in de rivier, gewoonlijk waar deze een bocht maakte gooide ik een dynamiet patroon. Door de explosie onder wa ter brak de vis de ruggegraat en een deel kwam boven drijven, ter wijl een ander deel van de bodem moest worden opgedoken. In bevolk te streken is dit natuurlijk verboden. Op weg van Batavia naar Kuetei met de Paknam, een vrachtboot met passa giersaccommodatie van de SteenkoleD Mij Oost-Bomeo. visten wij met een lijn, die met aas van de kapiteinsbrug in zee was geworpen. De lijn was in een bocht met een dun draadje, waaronder een bel hing omwonden en aan mijn stoel vastgebon den. Beet de vis, dan ging de bel, door dat de lijn zicb ontspande en behoefde men de vis maar op te halen; dat waren alleen grote, snel zwemmende vissen. W. D. VAN ECK. Ds W. F. ten Rouwelaar zijn ambt neer Ds W. F. ten Rouwelaar te Ede. een van de bekendste Lutherse predikanten in den lande, heeft zijn ambt neergelegd. Hy za morgen niet meer in de Dienst des Woords voorgaan. De redenen zijn van persoonlijke aard. Ds Ten Rouwelaar heeft besprekingen gevoerd met de Alg. Synodale Commissie alvorens hij tot deze stap is gekomen- Zijn heengaan als predikant zal velen met teleurstelling vervullen. Hij is een zeer geziene figuur, die op verschillend gebied grote activiteit aan de dag heeft gelegd. Hij heeft zitting gehad in de synode van de Evang. Lutherse Kerk en beijverde zich ook voor de N.C.R.V. Bij zonder ook onder de jeugd was hij een gaarne gehoord spreker. Hij is 48 jaar oud In 1932 aanvaardde hij zijn ambt by de Hersteld Evang. Lu therse gemeente van Zwolle. In 1942 ver trok hy naar Amsterdam, welke ge meente hij diende tot begin Maart 1947, toen hy overging naar de Evang. Luth. Xerk In dit kerkverband is hij daarna predikant in Ede geweest Deze publicatie zou, in overleg met de Alg. Synodale Commissie eerst na de feestdagen geschieden, doch nu een ander dagblad het bericht reeds heeft gebracht, menen wy het ook te moeten publiceren Red.) Bij woningwetbouw: Grotere bijdrage voor duplexhuizen Om de bouw van duplexwoningen aan te moedigen, heeft minister In 't Veld de beschikking bijdragen woningwet 1950 gewijzigd, waardoor de bydrage met f 20 wordt verhoogd. Dit bedrag is de helft van de som die nodig is om een van de slaapkamers op de verdieping van duplexhuizen, die zolang het huis in tweeën wordt bewoond, tydeUjk als woonkamer moet worden gebruikt, een grotere oppervlakte te geven dan nor maal. De andere helft van de benodigds som zal uit de huurprys moeten komen. Dit betreft dus woningwetwoningen. By bouw op basis van de premieregeling woningbouw 1950 zullen de kosten van de grotere inhoud geheel uit de huur prijs moeten komen. Van Kempen. Begeer en Voe In de buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Edelme- taalbedryven van Kempen. Begeer en Vos alhier is de voorgestelde statutenwyzi- ging. die in hoofdzaak beoogt dooreen- leverbaarheid van de gewone aandelen A, AA en B mogelijk te maken, met al gemene stemmen goedgekeurd. In de gemeenteraad van Vllssingen is aangedrongen op terugkeer van de maatschappy Zeeland, die thans in R'dam is gevestigd, doch de' directie voelt hier weinig voor en heeft reeds de verblndin- de personeelsleden, die tjjdeiyk naar De Schelde zUn overgegaan, ver broken. VOORSCHOTEN Sociale werkster In verband met het feit dat door de diaconieën van de Ned. Herv. Gemeente en de Gereformeerde Kerk besprekingen worden gevoerd om al of niet in onder linge samenwerking tot aanstelling van een sociale werkster te komen, delen B en W. mede dat het toegezegde voorstel over hetzefde onderwerp nog niet aan de orde wordt gesteld. Agenda raadsvergadering De voornaamste punten van de agenda voor de raadsvergadering van Vrijdag zyh de volgende voorstellen van B. en W-: invoeren van reinigingsrechten: aan vragen en aanvaarden van een ryksvoor- 6Chot voor uitgesteld onderhoud van com plex I tot een bedrag van f 26.426.14; aangaan van een ongevallenverzekering voor functionnarissen; verhogen c q. ver lengen van verschillende verzekeringen; verlenen van een uitkering ineens aan het daarvoor in aanmerking komende ge- meentepersoneel: beschikbaarstelling van een crediet van f 800 voor de brandalarm installatie; wijziging van het uitbrei dingsplan in onderdelen Hofweg-Krim- wijk in die- voege, dat de onderhavige grond voor industrie-vestiging wordt be stemd en tevens te besluiten tot verkoop van een gedeelte van dit terrein aan de heer A Boesveld; het kopen van grond en een woning van de heer Velthorst; het partieel herzien van het uitbreidingsplan in onderdelen en in hoofdzask voor de gedeelten Veursewe en Hofweg. AanrUding. Bij de tramhalte zilverfabrlek heeft Zaterdagmiddag omstreeks half 1 eer aanrijding plaats gehad tussen de motor rijder M. B. uit Den Haag en mevrouw S.-van G die na het verlaten van eer tram de rUweg overstak. De motorrijder kon een aanryding niet meer voorkomen. Hy kreeg verschillends verwondingen aan het gezicht. Mevrouw S. liep ook een hoofdwonde op. Visserijgolfjes Ernstige val Nadat de daling Donderdag en Vrijdag op de IJmuidense vismarkt al geleidelyk inzette, kwam er Zaterdag een ernstigs klap op de vuurpyl, waardoor vooral de schol snel zakte en van ƒ70 op ƒ40 per kist terecht kwam. Dit kwam speciaal door de geringe exportkans naar Enge land. De kleine tong deed ook niet meer dan ƒ0,65 per kilo en de makreel moest zich met ƒ20 per kist tevreden stellen, terwijl de haring van ƒ16 op de ƒ11 te recht kwam. Alleen grote schelvis hield redely k prys: 50 voor de grote en 3022 voor de braat. Hoeveelheid maakte reizen goed De Post Boy redde Zaterdag zyn reis naar het Kanaal door de massa: de 2300 kisten haring joegen de besomming op tot ƒ30.800, zodat het toch nog een suc ces werd na een week. De Allan Water kon door de grote hoeveelheid schelvis na 11 dagen de behoorlyke besomming van ƒ24.000 maken. Van de visloggers werd de Sch 107 de beste met ƒ4000 en van de kotters kreeg de IJM 11 de hoog ste besomming: ƒ3100. Kerstduet Er waren vandaag maar twee trawlers aan de afslag, n.l. de Schoorl en de Hoop, die samen 1000 kisten verse vis aanvoer den. Verder kwamen er vier kotters (327 manden) en vier haringloggers (1500 kis ten haring) in de vroege beurt Voor de late afslag dongen 10 kotters naar de gunst met 570 manden diversen en 15 loggers met 11.840 kg tong en tarbot. 268 kisten schol, 125 wijting, 107 diversen en 80 stuks stijve kabeljauwen. Liever wachten Verscheidene loggers en kotters heb ben de markt van vandaag niet aange durfd met het oog op de toen al te ver wachten val in de pryzen, zodat ze Don derdag met frisse moed verschynen. Deze afslag is echter nog enigszins onzeker, hoewel de Haarlem met 2300 kisten, de Antje, de Limburgia en de Mary zo lang zamerhand meer dan marktrijp zyn. Binnengekomen loggere Zaterdag kwamen binnen: KW 17. KW 125. KW 51. KW 29. KW 28. KW 48. KW 25. KW 69. KW 77. KW 94, KW 24. KW 10. KW 27. KW 108, KW 34. KW 104. KW 69. KW 65. KW 210, KW 81. KW 133, KW 162 en KW 73.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5