NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 24 DECEMBER 1951 AFSCHEID UIT MEUW-GUINEA RUST ZACHTVADER - wij zullen je nooit vergeten HIJ IS NOG NIET ZO LANG in Nieuw-Guinea een maand of negen, en na de moeilijke eerste tijd, waarin vrouw en kinderen nog in Hol land zijn, krijgt hij plezier in zijn werk. Ach ja, het gaat nu eenmaal zo: aanvankelijk een vreemde omgeving; een onwennig staan tegenover ge woonten en gebruiken van het onbekende land, met daaraan gepaard een verlangen naar huis en tenslotte de terugkeer tot het stabiele door het be richt, dat de gezinshereniging op komst is. Het inrichten van het tweekamer-wo- Imess in Biak ontmoet hij een oude vriend, ninkje ergens in de hoofdstad Hollandia [die op het punt staat naar Nederland brengt na kantoortijd de nodige afwisse- terug te keren. Hij schrijft een brief aan ling en hij is er tenslotte trots op, dat op zijn Ouders, en geeft die mee aan de de dag van aankomst van vrouw en kin-{vriend. „Vader zeker weer helemaal de deren alles in orde is, en dat de bloemen oude?" informeert hij daarin terloops, in de tot vaas-gepromoveerde-jampotten Is het een geruststelling voor zichzelf, vrolijk uitkomen tegen de bonte impro visatie-gordijntjes. De begroeting op het vliegveld leidt de periode in van het „thuisvoelen" in het vreemde land. Er gaan opgewekte brieven naar Va der en Moeder in Nederland; er komen opgewekte brieven terug: „Fijn, kinde ren, dat het jullie goed gaat; bij ons is ook alles prima, hoor maak je geen zorgen dus." Met elke boot uit Nederland komt er dan een pakketje uit Den Haag „Van Oma en Opa, voor Wieb en Rick" staat De kleinkinderen, babies nog, twee lingen bovendien: de trots van de Oudjes in Nederland. Op de terugkeer „over twee-en-een-half-jaar" van de jongste zoon, zijn vrouw en de peuters wordt met vreugde uitgezien. En dan, na verloop van een paar maan den, komt er plotseling géén brief van Vader en Moeder uit Nederland; en ook het volgende vliegtuig brengt geen post mee. Pas de week daarop is er een briefje van zijn Moeder: „Vader is een beetje ziek, zodat hij niet kan schrijven; hij laat jullie de hartelijke groeten over brengen en vergeet niet de bengels voor hem te knuffelen". Er gaat direct een telegram naar Ne derland: „Beterschap, Vader houden jullie je flink". Weer breekt een tijd aan, dat er geen brieven uit Nederland komen, maar „géén bericht, góéd bericht" hopen ze, en de brief, die er naar de Ouders wordt geschreven in het vooruitzicht van de verjaardag van de Moeder, laat geen twijfel aan de verwachting van een ge zellig huiselijk feest op diezelfde dag over een paar jaar. Dan moet hij onverwachts op tournee door Nieuw-Guinea en met een „vóór Kerstmis ben ik weer thuis", gaat hij op weg. Hij maakt kennis met veel mensen en hij voert besprekingen over nieuwe plartnen. Op een avond in de K.L.M.- N.C.R.V. biedt weer iets moois vanavond Hedenavond tussen 21.00 en 21.40 uur •al de N.C.R.V. in het aangekondigde programma „aan de vooravond van het Kerstfeest" contact opnemen met land genoten, verspreid over de gehele we reld. Emigranten uit Zuid-Afrika, Cana da, Australië en Frankrijk komen hier voor in hun woonplaatsen bijeen om met woord en zang aan dit programma mede te werken. Ook de Nederlandse gemeen schap in Duisburg levert met een Kerst feestviering in Ruhrort de stad der Rijnschippers haar aandeel. Het meest karakteristiek zijn de contacten met het weerschip de Cumulus, dat tussen IJs land en Groenland ligt. Daar zal men het „Stille nacht" over de wateren van de Noordelijke IJszee laten klinken. Ten slotte zal in Jeruzalem een Nederlands predikant enkele indrukken geven uit het Heilige Land, waarbij de klokken van Jruzalems kerken Kerstmis zullen inlui den. Handel hoopt op „zoete winst" Aflevering van suiker loopt gevaar ■De regelmatige aflevering van suiker wordt op het ogenblik bedreigd doordat Verscheidene handelaars extra-grote voorraden suiker waarop geen accijns wordt geheven, opdoen in de hoop een „zoet" winstje te maken by de aange kondigde verlaging van de suikeraccijns. Deze speculatie heeft echter geen zin, want het ligt in de bedoeling de houders cPfl"®1 van onveraccynsde suiker by wijziging aiaxen van de suikeraccijns te belasten met een heffing die gelijk is aan het verschil tussen de oude en nieuwe accijns. Op 1 Januari bestaat de Moerdijkbrug 80 jaar De trots van de Nederlandse bruggen bouwers, de spoorbrug over de Moer dijk zal op Nieuwjaarsdag tachtig jaar bestaan. De brug was toen zij in 1872 "gebruik werd genomen de langste een der mooiste van Europa. In 1! werd ook een verkeersbrug gebouwd- Beide bruggen werden in het laatste oorlogejaar ernstig beschadigd. Van de veertien bogen hingen er na de bevrij ding zes zielloos in het Hollands Diep- Bij het herstel werd het aantal over spanningen tot tien teruggebracht en het Noordelijk landboofd ongeveer 400 meter langer gemaakt. Omstreeks 1955- 1956 hopen de Nederlandse Spoorwegen dubbel spoor over de Moerdijk te heb ben. angstig gevoel, dat hem drijft tot het schrijven van dit zinnetje? De volgende dag krijgt hy een tele foontje van zijn directeur uit Hollandia. ,Hoe gaat het er mee?", vraagt de stem ian de overkant, en zonder het antwoord af te wachten zegt diezelfde stem: „Hier is je vrouw voor je met een droevig be richt uit Nederland". Even duizelt het hem voor de ogen, en :t ene zinnetje, dat zijn vrouw met heel veel moeite kan uitspreken: „Pappa is gisteren vredig van ons heengegaan", doet zijn hoofd barsten. Pappa... Vader... gisteren... op Moe ders verjaardag... hy gaat wezenloos van de telefoon vandaan en hervindt zich eerst, diep in de nacht, als hy op zijn kamertje in het hotel zit. Hy voelt weer de sterke handdruk van zyn Vader bij het afscheid in Neder land: „Houd je goed, jongen en succes met je werk!" Hij ziet zijn Moeder weer, met tranen in de ogen. „Het is niets", zegt ze, „het gaat direct wel over". En dit was het afscheid het afscheid in zijn Vader voorgóéd. Het wordt op- andig in hem; wat zitten al die kerels te zwammen: Nieuw-Guinea dicht bij Nederland; niet meer dan drie dagen met het vliegtuig... Ver, oneindig ver, lijkt hem de afstand 1. Oerwouden, zeeën, woestijnen, ber in en pas daar heel, héél ver weg is Nederland. Daar is Den Haag, en daar is het huis van zijn Ouders, waar op dit 'ogenblik zyn Moeder rouwt om het ver lies van zyn goede, beste Vader. ,Bidt God om kracht, Moedertjè", zegt hij in zichzelf. ,Rust zacht, Vader wy zullen je nooit vergeten". Dan valt hy in slaap; in een diepe, •redige slaap. BIAK, December 1951. Wim Tansent. De bruigom komt Is er nog spanning in 't verwachten Dat Gij toch eindlijk komen zult? Zijn er nog dagen, zijn er nachten Van dit verlangen zó vervuld Dat w'alles zouden achterlaten Als 't roepen klinkt: De Bruigom komt En langs verlaten, donkre straten All'aardse stemmen zijn verstomd? Zijn w'in zo diepe slaap verzonken Dat wij Zijn komst vergeten zijn, Wijl w'ons een roes hebben gedronken Aan veler lusten donkre wijn? Maar wat, als eindlijk Hij zal komen En 't roepen luidt: Gaat uit, gaat uit, Ontwaakt uit Uw wellustig dromen, De Bruigom komt, staat op, o Bruid! Ontwaken zullen dwa&n, wijzen Te samen huivrend in de nacht Als weer Zijn ster hier zal verrijzen Wier diepst verlangen Hem verwacht, Wier lamp is aan Zijn Licht ontstoken, Een stille witte vlam, die staat Als hemelroos, volschoon ontloken: Zijn dageraad beginnen gaat. Dan is de grote dag gekomen, Dat alle dingen zijn gereed: Zijn Bruid heeft Hij tot zich genomen; In smetloos wit gaat zij gekleed. Dan leidt Hij haar Zijn feestzaal binnen, Waar zij Hem ziet, zoals Hij is: Zalig verzonken in Zijn minne Aan de volmaakte bruiloftdis. 't Blijft nacht, voor wie Zijn ster niet zagen, De dwazen, die in 't duister staan En, tastend naar de weg,- gaan vragen: Wiewie steekt onze lampen aan? Zij zullen bonzen op de deuren, Die Hij voor goed gesloten heeft. o God, kan dat ook mij gebeuren, Dat dan mijn lamp geen licht meer geeft? Portsmouth vergroot zijn voorsprong op Arsenal en Manchester Un, Sheffield Wednesday leidt in tweede divisie Tezamen het hoofd boven water houden"... Churchill wijst de Britten op nieuwe zware lasten Niet de Amerikanen, maar wij zelf moeten onze eigen moeilijkheden oplossen /"^HURCHILL HEEFT, vanuit zijn landhuis, in de omgeving van Westre- *-4 ham (Kertt), een radiorede tot het Britse volk gehouden. Indien er oorlog zou komen, aldus de Britse premier, die spoedig naar Truman gaat, dan zou zulks een gevolg zijn der werking van wereldbeheersende krach ten, die Groot Brittannië niet vermag te bedwingen. Over het algemeen genomen, geloof ik echter niet, aldus Churchill, dat er oorlog zal komen. Een soortgelijke, persoonlijke verklaring legde hij reeds eerder af en deze wekte nogal commentaar. Weer hield hij de Britten voor, dat slechts de uiterste inspanning hen van de ondergang kan redden. Een aantal onpret tige maatregelen zal nodig zijn, teneinde Engeland weer tot een solvent land te maken, dat in staat is in zijn éigen onderhoud te voorzien en zijn schulden te betalen. Voor bromfietsen speciale reparateurs Omdat het voor bromfietsers vaak heel moeilijk is onderweg reparaties aan de fculpmotor op een bevredigende manier verricht te krijgen, heeft deA.N.W.B. thans honderd „bromfietsherstellers", die over het hele land verspreid zijn, aange steld. Meer aanstellingen zullen nog vol gen. Binnenkort zal men dan ook op vele plaatsen blauwe bordjes met de wat langademige naam „bondsbromfietsher- rtellers" zien verschijnen. Melchior Treub 100 jaai geleden geboren Professor Melchior Treub, naar wie een laan in Leldens Professorenwyk is genoemd, werd op 26 December 1851 te Voorschoten geboren. Hy was de oudste zoon van de burgemeester. Ook zijn twee broers Hector en Willem Treuo brach ten ihet tot hoogleraar. De naam Melchior Treub is onlos makelijk verbonden aan die van 't Lands Plantentuin te Buitenzorg, „de meest belangwekkende botanische instelling ter wereld", zoals prof. Blaauw de Tuin later noemde. Prof. Melchior Treub Overleed in 1910. De rede van Churchill wekte herinne ringen aan zijn radio-toespraken uit de oorlogsjaren. Het zal de Britten bang te moede zijn geworden, toen zij vernamen, dat drastische economische maatregelen het zicht zijn en dat deze nog maar begin voormen. Strak, als het Parle ment op 29 Januari weer bijeenkomt, zul- [enmae voorstellen onaf wendbaar blijken te zijn. Churchil waarschuwde zijn luisteraars, vooral geen overdreven verwachtingen te koesteren van zijn bezoek aan de Ver. Canada. De Amerikanen, zo zeide hij, zullen onze binnenlandse moei lijke problemen niet oplossen, dat moe ten wij Britten zelf doen. Het is de hoog ste tijd orde op eigen zaken te stellen. Wij kunnen niet falen in onze plicht tegenover het sterlinggebied. waarvan wij de bankier zijn, zo waarschuwde Churchill; wij moeten ér voor zorgen gen nieuwe verplichtingen aan te gaan Begrafenis ds J. Henri Ledeboer Onder grote belangstelling mét name uit de kringen van drankbestrij ding en reclassering vond Zaterdag middag in het familiegraf op Zorgvlied te Amsterdam de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van ds J. Henri Ledeboer, in leven emeritus predikant te Voorburg en oud-directeur van het Cen traal Bureau van Reclasserlngsinstel- Sprekers waren ds P. Veen uit Utrecht (o.a. namens de Predikanten-Geheelont houders Vereniging en Enkrateia)mr Tjaden van het ministerie van Justitie namens de reclassering; prof. dr A. H. Edelkoort uit Utrecht namens de N.C.G.O.V.; minister In 't Veld namens de regering en de Bond voor Plaatselijke Keuze; mr B. Ch. de Jong uit Den Haag voor de Vereniging van Reclasserings- instellingen, en de heer T. Vleeming na mens de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. Aan het graf hebben voorts nog ge sproken een neef van de ontslapene en kapitein J. van Weghen van het Leger des Heils. De enige zoon, de heer B. Ch. Ledeboer uit Voorburg, sprak een dank woord. Ds Veen bad ten slotte het Onze Vader. Gezeild van Amsterdam naar Curaqao De gebroeders Walter en Harry Con- ders zijn dezer dagen met hun zelfge bouwd zeilscheepje Gracias te Willem stad aangekomen na een vaart van Am sterdam, Lissabon, Tanger, Las Palmas en Martinique. Zij kwamen onderweg nog een andere Nederlander tegen, die alleen in een zeilbootje de Oceaan was over gestoken, de heer Tobi. De 29-j. motorrijder A. H. uit Half weg kwam op de Wagenweg in botsing met een bromfietser, en is aan de ver wondingen overleden. bij de leden van het Gemenebest. Vurig hoopte hij, dat de nationale eenheid be waard zou blijven en de partijstrijd ein digen. Hier geldt in de eerste plaats: „Tezamen het hoofd boven water houden of ten onder gaan". Nieuwe electrische boiler Een halve liter kokend water in één minuut 1 Een Britse firma heeft thans een electrische boiler in voorraad, die heet water van elke gewenste temperatuur levert, eenvoudig door de stroom in te schakelen. Electriciteit wordt slechts verbruikt, wanneer er water nodig is. De boiler meet 37Vt bij 7)4 cm, is crème- geëmailleerd en heeft in 60 seconden 0.7 1. kokend water beschikbaar. Naam en adres van bovengenoemde firma kunnen bij de Britse Informatie- Dienst worden aangevraagd). Stork levert acht pompen voor Oosterpolder Voor drie gemalen die de 52.000 ha grote Oosterpolder in het IJsselmeer zul len droogleggen en bemalen, is aan de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo de levering van de com plete werktuigkkundige Installatie in op dracht gegeven. Deze levering omvat o.a. acht centrifugaalpompen, ieder met een capaciteit van 500 m3 per minuut. Bij Harderwijk en de IJsselmond komt een electrisch gemaal en aan de andere zijde van de polder een dieselgemaal. De polder moet in 1955 omdijkt zijn, waarna het leegmalen, dat ongeveer zeven maan- dèn zal duren, kan beginnen. Beschikkingen in de Staatscourant De Staatscourant van gisteren bevat o.a. een wijziging van de beschikking over de onbelaste reserve en het zuiver bedrijfsvermogen een beschikking over de waarborg van platina, gouden en zil veren voorwerpen, een wijziging van de beschikking bijdragen woningwet- bouiw 1950, de rijlksbotermerkenbeschik- king 1951 en een beschikking over de verlening van de termijn van zes maan den, bedoeld in artikel 1, elfde lid, van de vestigingswet kleinbedrijf 1937. Om „Seinpost"-wisselbeker W. F. Schuss De afgebroken partijen, die Zaterdag middag werden uitgespeeld, leverden de volgende resultaten op: Demmendal Bey x—x; Van Gelder-Demmendal x-x. De uitgestelde party Bedijn-Turk werd gewonnen door Turk. In de voor Tweede Kerstdag bedoelde, maar vooruitgespeel- de party tussen De Groot en Schuss was De Groot ongenaakbaar. De bekerhouder 'won dan ook. Postduiven in Oud- Hortuszicht Zateadag hield de Leidse postduiven- chib haar jaarlijkse tentoonstelling in Oud-Hortusaicht. Er was een grote plaats ingeruimd voor de jeugdgroep. Keurmeester T. Wester was zeer tevre den over haar inzending. De tweede voorzitter, de heer B. Geenjaar, opende de tentoonstelling. Er heerste al dèdelijk een prettige sfeer. De uitslagen zijn: Jeugdgroep: klasse I oudé doffers 1. Th. Steijn; klasse II oude duivinnen 1. K. Peter; klasse III oude doffers 1. J- Pênseel; klasse IV oude duivinnen 1. H. van Oosten; klasse V oude doffers 1. Th. Steijn; klasse VI oude duivinnen 1- W. van Loon; klasse VII jonge doffers 1. J. Koster; klasse VIII jonge duivinnen 1. H. van Oosten; klasse IX jonge doffers 1- J. Leek; klasse X jonge duivinnen 1 H. Zwart; klasse XI jonge doffers 1. A. de Over de grote tentoonstelling waren de duiven verdeeld in zestien klassen. Er waren 262 duiven ingezonden. Als keurmeester trad op de hèer J. Dors man uit Den Haag. De uitslagen zijn: Klassè I oude doffers 1. J. Vogelen zang; klasse II oude duivinnen 1 W. Abrahams; klasse III Oude doffers 1. J. P. Fasel; klasse IV oude duivinnen 1- A. W. Krol; klasse V oude doffers 1- J. Warmond; klasse VI oude duivinnen 1. B. Geenjaar; klasse VII oude doffers 1. Th. Mosseveld; klasse VIII oude dui vinnen 1. W. Abrahams; klasse XI oude doffers 1. H. Sterk; klasse X oude dui vinnen 1. J. A. Otten; klasse XI jonge doffers 1. W. Abrahams; klasse XII jonge duivinnen 1. H. Sterk; klasse XIII jonge doffers 1. J. P. Fasel; klasse XIV jonge duivinnen 1. W- Abrahams; klasse XV jonge doffers 1. J. A. Otten; klasse XVI jonge duivinnen 1. W. Abrahams. Mooiste oude doffer B. Geenjaar; mooiste oude duif A. W. Krol; mooiste jonge doffer W. Abrahams; mooiste jonge duif W. Abrahams Beste doffer B. Geenjaar; beste duivin A. W. Krol. Diplomazwemmen in de Overdekte Onder zeer grote belangstelling vond Zaterdagavond in de Overdekte het diploma-zwemmen plaats. Niet minder dan 427 diploma's A eri 234 diploma's B werden dit jaar uitgereikt. Voor directie en personeel een groot succes. Er werd Zaterdag een collecte gehouden voor het trainingsfonds van de K.N.Z.B., die 24 heeft opgebracht. De geslaagden zijn: Meisjes A: L. Otto, J. Libochant, A. v. d. Geest, T. Otto, D. Kop, Atié v. Atten, Petronella v. Iterson, Winnifred v. Hooff, Ada v. d. Bent, Joke Dompeling, Anneke d. Brink, Martie Coster, Elly Mulder, Tineke van Bameveld, Siene van Staal duinen, Beppie Helder, Corrie Hagen beek, Marieke van Straten, Loesje Kra mers, Paula Ruttink, Loes Kors, Meta Wassenaar, José v. d. Tuin, Irma Giezen, Mientje v. Steen, Annie Nieuwenhuizen, Adrie Dorrepaal, Riet Schipper, Henny v. d. Nee, Annie Hermsen, Ria Oogjen, Juli Juffermans, Greetje de Graaf, Willy Rijnhart, Henriëtte Dresden, Juliette Dresden, Inche de Hosson. Jongens A: H. Meyer, J. Meizen, J. Goslings, Hans de Bruyckere, H. Jans- Hemmol Dreschage, P. v. d. Velden, Eric Klaasensz, Pieter Hoekstra, Thijs Ouwerkerk, Ab Questro, Willem Filipo, Pieter J. de Vries, Rudolf Nagtgors, Daan i Benten, Coen Geerlings, Wil- Ain de kop van de eerste divisie heeft Portsmouth zijn positie verstevigd door goede overwinning op Charlton, dat eigen huls met 20 werd geslagen. Met 31 punten uit 22 wedstrijden heeft Portsmouth thans 2 punten voorsprong op zijn naaste concurrenten Manchester United en Arsenal, die het beiden niet verder brachten dan tot een gelijk spel. De Zuidkustbewoners speelden te Londen een wedstrijd, die deed denken aan het spel, waarmee verleden jaar het kampioenschap werd behaald. Doelpun ten van Henderson en de altijd gevaar lijke Reid brachten Portsmouth de 14e overwinning van dit seizoen. Charlton had alles bij elkaar een slechte dag. Tijdens de wedstrijd ArsenalWol verhampton zag het er geruime tijd naar uit, dat de „Gunners" hun tweede thuis nederlaag in successie te slikken zouden krijgen. Toen de rust inging, had het geheel gewijzigde team der Wolves 20-voorsprong. Daarna veranderde Arsenal de formatie van de aanval. Reg Lewis verwisselde zijn linksbinnenplaats voor die van midvoor en met twee doel punten maakte hij deze strategische zetting tot een succes. Te Newcastle speelde Manchester United een uitstekende wedstrijd en het gelijke spel was dan ook zeker verdiehd. Het had niet veel gescheeld, of de gasten hadden gewonnen, dooh alle kansen die yor werden geboden, werden door dë slecht schietende voorwaartsen ge négeerd, als waren het monsters zonder waarde. In de overwinning van Preston op Middlesbrough had Tom Finney een groot aandeel, terwijl Stanley Mortensen de wedstrijd voor Blackpool tegen Hud- dersfield won. In de tweede divisie zette Sheffield Wednesday de rëeks successen voort, thans met een 40-overwinning pp Everton. Sheffield, dat de leiding heeft de tweede afdeling, heeft in de laatste 12 wedstrijden 20 punten vergaard. Van de 31 doelpunten, die door Wednesday deze reeks werden gescoord, kwamen maar liefst 24 van de voeten en het hoofd van de midvoor, Derek Dooley. De uitslagen zijn: Eerste divisie: ArsenalWolverhampton Wanderers 22; BlackpoolHuddersfield Town 31; Bolton WanderersStoke City 11; Charlton AthleticPortsmouth 0—2; Derby County—Aston Villa 1—1; FulhamBurnley 12; Liverpool Chelsea 11; Manchester CitySunder- j land 31; MiddlesbroughPreston North End 25; Newcastle UnitedManchester United 22; West Bromwich Albion Tottenham Hotspur 31. Tweede divisie: Birmingham City- Leicester City 20; Blackburn Rovers West Ham United 31; Cardiff City Nottingham Forest 41; Hull City Sheffield United 21; Leeds United- Doncaster Rovers 00; Luton Town Bury 21; Notts CountySwansea Town 20; Queens Park RangersCoventry City 14; Rotherham UnitedBrentford 11; Sheffield WednesdayEverton 40; SouthamptonBarnsley 1^—1. Hjallis Andersen reeds in vorm Op uitstekend ijs werden op de baan te Lillehammer nationale wedstrijden gehouden, de eerste belangrijke van di' seizoen. Opmerkelijk was de voortreffe lijke tijd van Hjalmar Andersen op de 5000 meter: 8 min. 22,5 sec. Op de 500 meter deelde hij de derde plaats met Magne Hval met een tijd van 45,1 Zeer goed was de tijd van Roar Elvenes bij de juniores op de 500 meter. Hij liet de snelste tijd van de dag voor zich af drukken, n.l. 44,5 sec. Einduitslag: 1. Andersen, 95.450 pun ten; 2. Ivar Martinsen, 97.740 punten; 3. Yngvar Karlsen, 98.100 punten. Klein inhaalprogramma zonder verrassingen 's-Gravenz. S.V. klopte V.V.O.R. (3-8) Het kleine inhaalprogramma van Zater dag bracht geen verrassende uitslagen. •Gravenzandse S.V. had met het zwakke V.V.O.R. geen moeite en won dan ook et 38. De stand in 4B is nu; Gravenz. SV 12 10 2 0 22 49—24 P. P. S. C11 8 2 1 18 34—11 T. O. G. R12 9 0 3 18 44—22 Ornas 12 4 3 5 11 18—24 R. S. M11 4 2 5 10 20—23 A. C11 4 2 5 10 24—30 H. T. S. V10 4 1 5 9 28—28 V. V. O. R12 3 0 9 6 29-48 Jodan Bóys 9 117 3 16—32 Semper Altius 10 118 3 11—26 Om de Zilveren Kraai Op Tweede Kerstdag om half elf organiseert H.B S. op Hóutrust het jaar lijks voetbaltournooi om de zilveren Kraai, welke prijs door D.W.S. reeds tweemaal achtereen is gewonnen en de finitief in het b^it van de Amsterdam- komt, als re weer zegevieren. Aan het tournooi nemen deel: afd. I: AFC 2, HBS 3. H.F.C. 2 en H.V.V. 2; afd. II: A.S.C. I, D.W.S. 3, HBS 4 en Quick 2. Amsterdams elital voor Tweede Kerstdag Het Amsterdams elftal dat 26 Dec. a.s. het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen een Zwaluwen-elftal zal uitkpmen, heeft enkele wijzigingen moeten onder gaan. De ploeg ziet er thans als volgt uit: doel: Van Raalte (Blauw-Wit); achter: Van der Oord (Volewijckers) en Bos kamp (Ajax); midden: Niessen (Zeebur- gia), Elzer (Ajax) en Feldmann (AFC); Oldenhof (W'graafsmeer), Michels (Ajax), Bijker (AFC), Van Dijk (Ajax) 1 Bartels (Ajax). WATERPOLO De uitslagen van de wintercompetitie kring Den Haag luiden: DAMES: DZV—Zwip 6—0, Zwip—DZV 2—1. Zian 2—DZV 2 5—0 (regl.), CWP -Vitesse 2 2—1, DVZ 2—HWV 2 5—0, DES—RPC 2 6-0,DZV—Raket 0—4, Go- ■RPC 3—3, Zwip 2 CWP 2 7—2, RPC 2LWV 1—2. HEREN: GZC 2—DZV 6—5, LZC—Zian 3 3—3, SVGT—SNA 11—3, de Zijl 2—DVZ 08, SwiftVitesse 37, Zian 4Zwip 2 5—3, DZV 2—Zios 2 2—3, KVS—Swift 2 2—4, LZC 3—Raket 5—0 (regl.) NHTM Swift 3 2—3, RPC 2—SVGT 2 4—3, ZCR—RPC 2 0—4, Vitesse 2—BZV 4—2, Gone—Swift 4 2—3, DVZ 3—HWV 2 2—3, Zwip 4—HWV 3 1—6, HZPC 2— GZC 2 1—3, DZV—Zian 2 4—1, HPSV— RPC 3—0, Zwip 2—Sleutelstad 2 7—2, CWP—HPSV 2 2—3, Die Haghe—LZC 3 3—5, DES—Vitesse 2 1—4, BZV—Zwip 3 2—3, LWV—Gona 5—4, HWV 3—KVS 2 0—5. Beker Dames K.N.Z.B.: DWT—HZPC 1—1. KrefeldH.H.Y.C. Op Zaterdag 29 December zal te Kre feld een ijshockeywedstrijd worden ge speeld tussen Krefeld en HHYC voor de West Europa Cup. tem Preys, Jacques Verwoerd, Wiebe Koopmans. Meisjes B: J. v. Veen, C. Lith, A. van Atten, Cr. van Hattem, T. v. d. Starre, Elly Koop, Adrie Qualm. Jongens B: H. Fontein, J. Kooreman, P. Kamma, H. Kamma, W. Schoenmakers, in Dorp, Jan v. Alphen, B. Ebbink, Hans Boekdrukker. LugdunumTer Leede 1—3 Lugdunum en Ter Leede speelden Za terdag zó matig, dat de oeefnwedstrijd tussen deze clubs weinig of geen zin In het eerste half uur had Lugdunum het beste van het spel en dit resulteerde i: doelpunt van De Roo (10. Nog voo de rust strafte Harskamp knoeien van d Leidse verdediging af (11). Na de hervatting waren de Sassenhei- ers beter op dreef. Een hard schot van Harskamp kon keeper Koet slechts ge deeltelijk wegwerken en daarvan profi teerde Molenaar (12). De strijd werd er niet prettiger op. Aan beide zijden moesten gewonde spe lers het veld verlaten. Tien minuten voor het einde stelde Ter Leede zich veilig: goede pass van A. van Breda K.zn werd door Harskamp in een doelpunt omgezet (13). K.V.N.W.V. helpt N.O.C. eveneens Kaagweek van 1822 Juli In de Zaterdag te Amsterdam gehou den jaarvergadering van de Kon. ver bonden Ned. watersportvereniging, be treurde voorzitter E. Crone het, dat er by de beoefenaren van de watersport een ontstellend gebrek aan kennis heerst omtrent het binnenaanvaringsreglement. Vervolgens bracht hij de afvaardiging naar de O.S. ter sprake, die wij reeds hebben vermeld. Het bestuur heeft op het ministerie van Financiën bespreking gevoerd over de weeldebelasting van 30 pet op pleziervaartuigen. De uitslag is nog niet bekend. Het K.V.N.W.V. zal het N.O.C. steunen. Tenslotte werd de wed strijdkalender voor 1952 vastgesteld De Kaagweek wordt gehouden van 18 tot en met 22 Juli en de Sneekweek van 16 tot en met 20 Augustus. Belgische tafeltennisploeg tegen Nederland Het Belgische tafeltennisteam, dat op 10 Januari te Hilversum tegen Neder land zal uitkomen, bestaat uit Pierre de Kemper, Belgisch kampioen 1951, George Roland, finalist Belgische kampioen schappen 1951 en Jean Buy sens. Leo v. d. Kar zal optreden als coach van de Ned. ploeg, TAFELTENNIS De uitslagen van 10 t/m 15 December 1951 luiden: Heren: IA: Tempo 1Assumy 1 8—2; 1B: VVV 1—DHC 1 5—5, PTT 1—DSB 1 37; 2A: Te Werve 1Wibo 3 46, DVS 1—Jagers 2 0—10; 2B: Batswingers 3— Effect 1 4—6, Deco 1DTS 1 0—10; 2C: HBS 3—Scylla 2 9—1, Tempo 2—ATTC 1 10—0; 3A: GEB 1—VVV 3 7—3, Detas 3— HBS 5 7—3, DHC 4—Jagers 4 3—7, Wibo 5—DOS 6 0—10; 3B: DHL 2—Detas 4 2—8, Sleutels 4—DHC 3 6—4, DOS 5—WV 2 6—4, Rustenburg 1—DSS 2 0—10; 3C: HBS 6—DHL 3 3—7, Netbal 3—KNVB 2 55, Detas 5Onder Ons 1 64; 3D- Minuor 1—Deco 2 2—8, PVSB 1—Unitas 1 8—2, HPSV 2—Cebusta 1 0—10, Sportief 3—Cebusta 1 4—6; 3E: St. Hoger 2—DSB 3 9—1, Scylla 4—HBS 4 3—7, PTT 3— Tempo 3 64; 3F: ATTC 2Sportief '51 1 3—7, Sleutels 5—Wilskracht 1 4—6, Treffers 3St. Vooruit 1 64. Dames: 3B: Detas 1VVV 2 73, Uni tas 1—DSB 2 8—2, Effect 1—Swallows 1 64; 3C: Netbal 1Deco 2 91, Cebust.® 1—Sportief 1 8—2, Te Werve 1—PTT 2 5—5. Junioren: I: Sportief B—DSS 2—8, -St Michaël CHöfa A 55, St. Hoger A Wilhèlmus B 8—2; II: DTS—Sportief A 73, Hafa CWilhelmus A 010; III: Sportief C—Hafa B 3—7, VVV—Tactiek A 5—5; IV: St. Vooruit ASt. Vooruit B 10—0, SVLV A—DAT B 7—3, BAT D— Sleutels B 0—10; V: BAT A—Sleutels A 19. SVLV BBAT C 64, Treffers A TOV B 91, WilskrachtTrefkracht 8—2. Dr R. J. Th. Meurer-herinnerings- prijs voor „Laga" Het Succesvolle Delftse „Laga" heeft op de algemene vergadering van de Ned. roeibond, die te Amsterdam werd gehou den, de dr R. J. Th. Meurer-herinnerings- pr(js ontvangen. Dit schitterend kleinood werd door de heer E, Crone namens het bestuur van de Kon. Ned. zeil- en roei vereniging aan de Delftenaren uitgereikt. De voorzitter van de Ned. roeibond, ir Th. P. Tromp, werd door het bestuur van de Kon. Ned. studenten roeibond het erelidmaatschap aangeboden. De roeibond besloot met algemene stemmen f 0.10 pe-r lid en per jaar aan hét N.O.C. té schenken. 'f Verklaarde uitzicht Advertentie De „koude oorlog" in Azië qENERAAL EISENHOWER gelooft in de mogelijkheid, dat de Pactlanden een punt bereiken in de herbewapening, toaarop het communistische blok het als een absurditeit moet gaan beschouwen, nog langer een aggressive houding aan te nemen. Is eenmaal het machtseven wicht in Europa bereikt, dan bestaat de kans, dat er met de Sowjet-Unie te pra ten valt over een regeling der verschil lende kwesties. Zulks zal dus van in vloed zijn, niet slechts op de politiek in Europa, maar ook die in Azië, speciaal die van het Midden en Nabije Oosten. Zo juist heeft Dean Acheson, de Amer. min. van Buitenl. Zaken er op gewezen, dat de toestand in het Midden Oosten ernstiger is geworden. Volgens hem, heb ben de Westelijke landen terrein ver loren bij hun pogingen, om een redelijke oplossing voor de Perzische en Egypti sche crisis te bereiken. Nog slechts kort geleden stak Moskou niet onder stoelen of banken, dat men voor het Nabije Midden Oosten grote belangstelling heeft. Speciaal vanwege de conflicten met Engeland. De Russen lieten duidelijk blijken, bereid te zijn, economische en industriële steun te willen verlenen aan deze, in de knel verkerende, gebieden. Bovendien krijgen de heren van het Kremlin de rode koorts, zodra er van het defensiecommando voor het Mid den-Oosten gesproken wordt. Eind No vember werden de landen van het Mid den-Oosten gewaarschuwd, niet aan t Westelijk defensiecommando deel te 1 s, want zulks zou als een ..breuk" met de Sowjet-Unie worden beschouwd,. Het de strategie van het Kremlin orr langzaam maar zeker de invloed der Britten en Amerikanen uit de Azia tische wereld te weren. Vermoedelijk zijn het slechts techni sche omstandigheden, die Rusland ver hinderen als koper op te treden van de Perzische olie; de Russen schijnen ge brek aan tankers te hebben. In de „N e w k Herald Tribune" wordt ge- ra op het grote gevaar, dat het Mid den-Oosten straks een zelfde weg opgaat als China. Observaties in Egypte. Israël, Irak en Perqië geven daartoe aan leiding. In China heeft men indertijd het sgevaar ook onderschat, maar in 1949 staken de Roden de Jangtse over, met alle gevolgen van dien. Al kan men opmerken, dat de com munisten in het Midden-Oosten niet over machtige legers beschikken en daar ook geen Mao Tse Toeng is, toch is er de situatie gevaarlijk, temeer waar noch Lenden, noch Washington de juiste poli tieke koers volgen. Amerika, Engeland en Frankrijk dienen hier, bij verschillend belang, toch vooral één lijn te trekken. Indien dit niet geschiedt, bestaat, aldus het Amerikaanse blad, groot gevaar, dat het Midden-Oosten evenals China door de communisten onder de voet wordt ge- In dit verband wijzen wij ook op het bezoek der Britse staatslieden Churchill Eden aan hun Franse collega's te Parijs, waar eveneens o.a. de toestand in het Nabije en Midden-Oosten besproken Ofschoon er geen details zijn uitge lekt, mag men aannemen, dat Frankrijk volkomen achter Engeland zal staan ten Egypte en Perzië, terwijl de Franse regering op haar beurt een Brits Amerikaans steuntje in de rug nodig heeft voor de moeilijkheden in Indo- China, Tunis en Marokko. Het ligt voor de hand, dat, als Churchill begin Jan. naar Truman gaat, zowel de Aziatische als Europese politiek onder de loupe zal worden genomen. Men moet niet vergeten, dat zelfs als een wapenstilstand op Korea tot stand komt, de toestand in Azië, geschapen door Rus sische en Chinese invloeden, het aspect biedt van een doolhof. Hier kruisen de Westerse en communistische politiek elkaar voortdurend. het voorgestelde de fensiecommando voor het Midden-Oosten het opmerkelijk, hoe de Russen hier tegen ageren. Toch beoogt dit comman- slechts de waarborging van vrede en veiligheid. Dit commando zal bij het uit werken van de defensieve plannen voor namelijk steunen op de troepen, welke door de landen van het Midden-Oosten beschikbaar worden gesteld. Het feit, dat het Kremlin hierin een daad van ag- gressie ziet, bewijst slechts, dat men zelf aggressieve oogmerken koestert. Van zelfsprekend hebben Frankrijk, Enge land, Amerika en Turkije de Russische protestnota's van de hand gewezen. Het zij hier nog even herhaald, dat de Amerikaanse nota wijst op het accoord 1940, gesloten tussen Hitier en Rus land, welk accoord voorzag in de ves tiging van militaire bases in de buurt der Dardanellen. Voorts werd het gebied ten Zuiden van Batoem en Bakoe, in de richting van de Perzische Golf, erkend als centrum van Russische politieke as piraties. Amerika is van oordeel, dat er de Russische politiek van 1940, be paalde doeleinden nastrevende, niets ver anderd is. Ook de militaire veiligheid an Zuid-Oost-Azië verdient meer en eer de aandacht. Onlangs kwamen de militaire en ma- ne-attachés der Ver. Staten, althans zij, die hun standplaatsen in Z.-O. Azië heb ben, te Saigon bijeen. Op die conferentie werd o.a. het defensieplan besproken, mocht de Chinese volksrepubliek ook in die gebieden tot overrompeling over gaan. Het zijn Malakka, Birma, Indo- China en Thailand, waar grote commu- istische activiteit te bespeuren valt. De totale bevolking bedraagt er ongeveer 70 millioen zielen. De communistische Viet- minh terroriseert nog steeds grote ge deelten van Indo-China. In Malakka konden de Britse troepen de opstand niet onderdrukkenDe minister van Kolo- Lyttellon, zoekt nog altijd naar een krachtfiguur, om het gouverneurschap m Malakka op zich te nemen. Dagelijks hoort men van rode activi teit in Birma, terwijl ook Thailand pénétratieterrein is van communistisch Chime. Tot een vijandelijke aanval op grote schaal is het nog niet gekomen, naar evenals in Europa woedt er de .koude oorlog" in alle hevigheid. Het Westelijk defensiesysteem behoeft daar versterking. HazerswoudeL.D.V. 713 Te Hazerswoude werd voor de hoofd klasse de wedstrijd gespeeld tussen Ha- zérswoude en L.D.V. I. Voor L.D.V. was de wedstrijd niet meer van belang, aan gezien de Leidenaars reeds kampioen ren. In zijn openingswoord feliciteerde voorzitter van Hazerswoude, de heer D. Hassefras, L.D.V. met haar prachtige resultaat. Ook deze wedstrijd werd door LsD-V. gewonnen. De ontslag is: 7—13.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4