Waar bankers en loopgraven de aarde doorploegen Uittocht naar het strand op Tweede Kerstdag EEN SPAM KWAM VAN HET HEKFSTFESTIJN.... KerstSijfoge 1951 Pagma 2 Hun weg leidt nu verder over de vei ling en de straathoek naar de huiskamer, waar zij behangen worden met fonke lende belletjes, slingers en sterren en waar hun stervende twijgen omknepen worden door kaarsenhoudertjes. Straks I wordt het afdruipend en stollend kaars- I vet geluidloos begeleid door vallende naaldenen na het feest, als de zon- loze spar genoeg heeft geschitterd en kinderharten verrukt, wordt hij „stof nest" en „rommel" gescholden en stil letjes, in het donker, op een avond achter een boom gezet. De Hanoi-delta in Nooid-Vietnam Twee uur met een verkenningsvliegtuig over vruchtbaar rijstland... (Van onze correspondent Alfred van Sprang) HANOI (Noord-Vietnam) December 1951 In de kaartenkamer van het militaire vliegveld Bach Mai even buiten de stad staat de piloot van het kleine, eenmotorige verkenningsvliegtuig al te wachten voor de vlucht langs het front, dat zich iri een grote boog om Hanoi en de delta uitstrekt. „Gewone routeDe kapitein van de wacht knikt. „Eerst Vinh Yen..." „En hoe lang.%1...?" „Twee uur." Het klinkt als een autobusondernemer, die een chauffeur met een gezelschap toeristen op een sightseeingtoer stuurt. In dit geval is het geen autobus maar een driepersoons vliegtuig. En het doel is niet het bezichtigen van historische gebouwen, maar het bestuderen van de verdedigingswerken langs het Noordelijk front. Hanoi ligt in een delta. Het is de delta van de Rode Rivier. Ook de havenstad Haiphong is daarin gelegen. Deze beide plaatsen met het vruchtbare rijstland er omheen vormen het hart van Noord-Vietnam. Tegelijkertijd is het de basis vanwaar de Frans-Vietnamese legers de volgelingen van Ho Chi Minh bestrijden. Met een belachelijk-korte aanloop Alle posten lijken als x ter op elkaar. Een strategisch gelegen verheft het lichte toestel zich van de - grond. Meteen hangen we al boven de rijstvelden. Een paar weken ge leden was deze. streek nog fris-groen van de rijpe padi. De oogst is nu b en de rijstvelden zijn kaal grauw. Sommigen zijn droog en over andere heeft men het chocolade bruine water van de riviertjes laten en de kolossale tanks, waarin de benzine voor 't leger opgeslagen is. Dan volgen we de Route Colo- niale 5, die zich als een lint van Haiphong naar het ruim honderd kilometer landinwaarts gelegen Hanoi slingert. Op regelmatige afstanden van elkaar zijn langs de gehele weg miütaire posten inge richt. De gele uitkijktorens met de Franse vlag er op steken ver boven de omgeving uit We pas seren ze op ooghoogte. Soms gaat de wacht op de toren van louter verbazing in de houding staan en salu eert. We halen een open vrachtauto vol militairen in. Enthousiast wuiven ze ons De inloot kijkt op zijn horloge. „De tijd is om..." „Jammer..." heuvel met op de hoeken betonnen bun kers met gras en planten gecamoufleerd. Een ster van loopgraven, die zich als de poten van een spin van het centrum naar alle kanten uitstrekken. Natuurlijk een vlag: soms alleen de Franse en soms ook de gele vlag met de drie rode, hori zontale strepen van Vietnam er broeder lijk naast. Er staan barakken voor de bezetting van de post en de naam van die post is met grote, witte letters op het dak geschilderd. Militairen zijn zich aan het baden in een allesbehalve helder ri viertje, Men speelt volleybal of voetbal. Wasgoed klappert in de wind. En even min als de vlag, ontbreekt nergens het kleine, eenvoudige kerkhof in de onmid dellijke omgeving van het kampement: de herinnering aan de offers, die van velerlei ras en nationaliteit hier bracht hebben voor de bescherming de Vietnamese bevolking. Voorzorg We toeren verder. „Naar genoegen...?" informeert de piloot. „Prima...!" verzeker ik hem. Het is zo een uiterst geriefelijke ma nier om het front te bekijken. En veiliger dan over de wegen, die geen van alle honderd procent bescherming bieden en zeker niet aan de buitenkant van de delta. De communisten slagen er telkens weer in een convooi of een losse vracht wagen te overvallen en het is onmogelijk om dergelijke verrassende acties uit ide ale hinderlagen te voorkomen. In de lucht heeft men daar echter geen last van, daar de communisten geen lucht macht hebben. Maar voor alle zekerheid ligt er toch een karabijn in het toestel. Soms vliegen we niet meer dan vijftig meter boven het terrein. Mensen komen dan uit de huizen gelopen met de kleine kinderen er achteraan. „Haiphong..." waarschuwt de piloot. We cirkelen een paar keer over deze havenstad, waarvan geheel Noord-Viet- I nam inclusief de tienduizenden militai-1 ren daar afhankelijk is voor de bevoor- j rading, daar er niets met de trein of over i de wegen aangevoerd kan worden. We bekijken even de grote cementfabriek,] die het beton voor de stellingen levert' Terug Recht toe recht aan vliegen we naar de basis terug. De verkeerstoren geeft ons met een lichtsein toestemming om tè landen. In een paar minuten staan we weer op de grond. Een dergelijke vlucht geeft een uitstekend beeld van de for matie van het front. Een gordel van ver sterkingen slingert zich in een wijde boog om Hanoi en de ommelanden heen. Het is niet alleen een verdediging tegen de Vietminh, Bij het aanleggen van deze nieuwe stellingen heeft men ook reke ning gehouden met de mogelijkheid van Chinese deelname aan de strijd. Tot nu toe leveren de Chinese communisten uit sluitend wapens, ammunitie en ander oorlogsmateriaal aan Ho Chi Minh. Dat zou echter wel eens kunnen veranderen. Maar voorlopig heeft men alleen met de Vietminh te maken. Van deze basis ver volgt men hen in een poging om hen uit het rijstgebied te houden. Het moreel van de communisten moet meer en meer da len door voedselgebrek en door het uit blijven van militaire successen. Het zijn nu nog vooral de meer intellectuelen (officieren en onder officieren), die zich overgeven omdat het leven te zwaar voor hen wordt. De meer geharde boeren kunnen de ontberingen beter verdragen. Men hoopt echter door deze politiek ook hen te dwingen de strijd te staken. Dat is een kwestie van geduld. Maar dat er mogelijkheden in deze politiek schuilen heeft het falen van generaal Markos en zijn Griekse communisten bewezen. •«..Voor ons staan daar de planten onaangeroerd door de winddie., rond de kas loeit En fóchnog maar twee maanden geleden stond uw kerstboom in de zon als feestganger op het herfstfestijn.... TN „de donkere dagen voor Kerst- mis" biedt de natuur ons een schat van bloemen, die deze sombere dagen kunnen opvrolijken. De bloe men, en dan wel speciaal de witte en de rode soorten dragen er dan ook in de huiselijke kring en zelfs daarbui ten veel toe bij het Kerstfeest, een voor het oog waarneembare gestalte te geven. Wie bloemen zegt, noemt vanzelf de grootste bloemenveiling ter wereld: het in de Haarlemmermeer gelegen dorp Aalsmeer, waar de kwekerij reeds in de 17de eeuw begon. Waren het toen bomen, die werden gekweekt, thans is Aalsmeer een wereldleverancier van snijbloemen en potplanten. De nadering van de Kerst-1 dagen is op de beide veilingen van Aals meer goed te merken. De veilingen wor- den nog drukker bezocht, er wordt hulst I aangevoerd en specifieke kerstbloemen worden geveild voor het binnen- en bui tenland. Eigenlijk is het gedurende het gehele jaar druk op deze wereldmarkt, maar December geldt toch als een topmaand. De cijfers van vorig jaar over deze maand zijn: twee millioen rozen, twee milljoen anjelieren, 900.000 seringen, 36.000 cy clamen (waarvan .21,000. naarl,België gingen) De totale 'waarde bedroeg 2.171.052. We staan in een kas poinsettia's of kerststerren. Zacht ruist de regen op het glas. Is warm binnen. Hoeveel potten staan hier nu wel, vragen we de kweker. Zes tot zeven duizend, antwoordt hij. Voor ons uit staan daar de planten on aangeroerd door de wind, die rond de kas loeit. Het lijkt een enorme groene, dikke deken, waarover een sprei zweeft van warm-rode bladeren. Het smetteloze wit van de Kerstroos siert ook de huiskamers tijdens de Kerst dagen. Veel vakmanschap is er voor no dig om de bloemen te kweken. Zij zijn als potplant en snijbloem verkrijgbaar. De bloem heeft haar naam te danken aan het feit, dat zij bij zacht weer buiten omstreeks Kerstmis bloeit. Als regel wordt de bloem in de kas tot vervroegde bloei getrokken. Maalt men de wortels tot poede-r, dan kan dit als snuif worden gebruikt. Vroeger hield men de plant voor heilig en geneeskrachtig. Bij pest zieken werden de builen uitgestoken en er de nieswortel voor in de plaats ge legd. Verder kende men de plant de kracht toe boze geesten te kunnen ver drijven. Ook in een Kerstlegende speelt de Kerstroos een rol. Het dochtertje van een der herders zo luidt het verhaal wilde het Kindeke Jezus een ge schenk geven, maar zij bezat niets. Toen zij moedeloos over de velden van Efratha. die dik onder de sneeuw la gen, dwaalde, raakte een engel met zijn vleugels de sneeuw aan enoveral sproten Kerstrozen te voorschijn Zo had het meisje toch een geschenk. De duivel, volgens een andere legende, legde tussen de meeldraden een druppel venijn. Dit gedoogde Christus niet en schonk toen de plant een geneeskundige werking, die heden ten dage nog in de homoeopathie wordt gebruikt, als een middel bij hart- en nierziekten. A ALSMEER is de wereldmarkt voor seringen. Amerika is vooral een goede afnemer. Opk deze prachtige plant vindt zijn weg naar het publiek in Ne derland. Tijdens de teelt is de tempera tuur in de kassen soms zo hoog, dat de kweker om het kwartier met water moet lopen om ze te bevruchten. Smalle dijkjes verdelen het land in grillige stukken. Het geheel ziet er van boven uit als een kleurloze legplaat. En i die woestijn liggen schots en scheef de kampongs met hun klei ne huisjes verscholen tussen 't groen van het geboomte. Op de binnen plaats van practisch elk huis is een okerkleurige vlek: de in de zon dro gende rijstkorrels. De piloot draait zich om. „Beneden...!" schreeuwt hU. We vliegen over een militaire post. et is een positie met vier muren er om. Met de bakstenen uitkijktoren op een hoek heeft het' iets van een middeleeuws kasteel.. Van de toren waait de Franse vlag. Een schildwacht staat met een- ker de omgeving af te zoeken. Het is i de oudere posten. De Fransen zijn door schade en schande achtergeko- n, dat ze onvoldoende bescherming bieden. In de eerste plaats steekt de toren veel te scherp tegen de hemel af. Bovendien kunnen de communisten met enkel zuiver schot van hun artillerie met hun bazooka's de fragiele, de in een ruïne herscheppen. Daarom heeft men nu besloten overal deze kasteelachtige posten door minder artistieke, maar veel doelmatiger bun kers van beton te vervangen. De piloot gebaart weer. „Vinh Yen..." „Ja..." Laatste post 7 (Van onze Australië-coiiespondent Leo 't Hait) HEUS, voor de Nederlandse emigrant is het hier zo rond Kersttijd een beetje onwennig. Wat wij bijvoorbeeld missen is: de donkere dagen voor Kerstmis. De Nederlandse emigrant realiseert zich met enige verwon dering, dat de Kerstdagen hier de inzet vormen van het grote zomervacan- tie-seizoen. Het is overigens moeilijk vast te stellen, welke dagen voor een emigrant het zwaarst zijn. Er zijn over het algemeen zoveel zorgen en zwarïgh'edén te overwinnen, dat er eigenlijk hoogte-noch dieptepunten zijn. Het leven beweegt zich regelmatig verder. Er is geen stilstand. En zo gaan vaak feiten en gebeur tenissen, die hem in Holland even tot inkeer brachten, eerlijk gezegd zonder veel emoties voor hem voor bij. Zoals Kerstmis en Nieuwjaar. In Holland dagen van geestelijk be leven en familie-contact. Wat voor Nederland het Sinter klaasfeest is, is voor de Australiërs zijn mensen een groot feest aan. Cake en bier worden in overvloedige mate geserveerd bij een dergelijk feest en in enkele bedrijven ontvangen de mensen geschenken. Over het alge- 'meen is de geestelijke betekenis van het Australische Kerstfeest minder groot dan de materiële. De kerken zijn ook op de morgen van Eerste Kerstdag maar schaars bezet en hele- ding is om van iemand te horen, dit hij op Tweede Kerstdag heerlijk gaat zwemmen aan zee. En dat gebeurt hier. In deze dagen wordt de vraag gesteld: „Wie kiest gij: Jezus of Santa Claus?" En velen kiezen de laatste. Ik zal besluiten met U te vertellen, wat mijn zoontje is overkomen in de klas. Een heel bekend Australisch kinderversje, geschreven door Lydia Ward begint aldus: „Waarom wordt de klok geluid en waarom klinkt er kinderzang? Eens zagen van heel verre de herders saam een sterre, die is hen zachtjes voor gegaan en bleef bij Jezus stille staan." We zijn nu een kilometer of dertig ten noord-westen van Hanoi. Dit is de laatste Franse post. Verderop strekt zich nie mandsland uit. In de daaraan grenzende bergen wachten de communisten op een kans om hun slag te slaan. In het be gin van het jaar is hier hevig gevochten. De ruïnes en de zwarte napalmvlekken op de heuvelhellingen herinneren er nog i aan. En ook het kleine kerkhof met de kruisen van witte steen op de grauwe aarde. Men is nu bezig met het aanleggen van de nieuwe stellingen. Pioniers van het Vreemdelingenlegioen doen dat met arbeidskrachten uit de omgeving Van de lucht uit zijn duidelijk de kuilen met betonnen bekleding waar te nemen. In de bergwand zijn de loopgraven als met een enorme figuurzaag aangebracht. Ze verbinden de verschillende bunkers met elkaar. Mannen en vrouwen dragen manden met bouwmateriaal aan. Er wordt druk gegraven. Vlakbij staat een betonmolen te draaien. We zwenken naar het Oosten. De frontlijn slingert zich van hier van heuvel tot heuvel naar de zee ten noor den van Haiphong. Het is één lange linie van stellingen. Ten zuiden van die lijn zijn alle dorpen bevolkt. De mensen wer ken op de rijstveldeij. Er is verkeer op de wegen. Ten noorden er van strekt zich het verlaten niemandsland uit. Levenloze kampongs met verwoeste, zwartgeblaker de huizen en verwaarloosde rijstvelden. Sommige kampongs zijn met de grond gelijk gemaakt om een vrij schootsveld te creeëren. Met de stenen er van heeft men de wegen gerepareerd. De commu nisten hebben er ontelbare coupures in aangebracht. Die zijn nu weer opgevuld. De sporen er van zijn echter van de lucht uit nog goed te zien. Over honderden meters loopt een anderskleurige streep als een kolossaal litteken zigzaggend over het wegdek. De piloot laat de motor wat langzamer draaien om zich beter verstaanbaar te kunnen maken. „Bai Thaowijst hij. Ik knik. Bloedig „Hevig gevochten...!" voegt hij er aan toe. Evenals practisch elke plaats hier langs het front heeft ook deze zijn bloedige -geschiedenis. Het Vreem delingenlegioen heeft er een strijd op leven en dood met de communisten gevoerd. De aanvallers waren zelfs onder bescherming van de nacht tot in de stellingen weten door te dringen. Het was een verschrikkelijke slacht partij. Gelijktijdig hebben de commu nisten verschillende andere posten aan gevallen. Bü de kolenmijn van Mao Khe waren het de parachutisten, die in de straten van het dorp vergeefs hebben getracht de vijand tegen te houden. Tenslotte hebben ze alleen de kerk weten te behouden. We cirkelen een keer laag over de post heen en vervolgen de vlucht dan. het Kerstfeest. „Santa Claus", de kerstman, beheerst reeds maanden tevoren de voorbereidingen voor' het Kerstfeest. We vinden hem hier in de magazijnen, waar hij grote aan trekkingskracht vooral op de kinde ren uitoefent. En met Kerstmis deelt hij geschenken uit. Hoe noodzakelijk men kerstgeschenken vindt, blijkt uit het feit, dat zeer veel gehuwde vrou wen in de weken voor Kerstmis een betrekking nemen, om extra geld te verdienen voor de aankoop van ge schenken. Cadeautjes zijn nl. nog al duur. Een verchroomde sigaretten aansteker kost al gauw 12 gulden en voor een kip betaalt men hier al 14 gulden. QP de middag vóór Kerstfeest wordt hier op de meeste bedrijven zo omstreeks twee uur het werk ge staakt en dan richt de werkgever met maal heeft men geen behoefte aan de nachtdiensten, zoals die de laatste jaren in Nederland steeds meer wor den ingevoerd. Ik weet zeker, dat hier in Australië duizenden kinderen zijn, die nauwelijks de juiste beteke nis van Kerstfeest weten. De lagere scholen ruimen nu niet bepaald een grote plaats in voor de Christus van Bethlehem. Dit is het Australische Kerstfeest: op de Eerste Kerstdag worden de geschenken ontvangen en op de Tweede Kerstdag worden de cadeaux uitgepakt. Die Tweede Kerstdag wordt „boxing day" ge noemd, al weet niemand eigenlijk waarom. De een zegt: vanwege de ..boxes" „dozen" en de ander meent, omdat op deze dag de boks- sport veel werd beoefend. Het een noch het ander acht ik uitgesloten. Maar U begrijpt, dat het voor .ons, Hollanders, een vreemde gewaarwor- Toen ipijn zoontje tegen de onder wijzer, die het versje aan de klas leerde, opmerkte, dat het eerste ge deelte van dit lied niet overeenkomt met het Bijbelverhaal, omdat immers de wijzen de ster zagen en niet de herders, antwoordde deze, dat het toch eigenlijk alleen maar om die „Kerstklokken" gaat. Hetgeen natuurlijk niet wil zeg gen, dat er in Australië nergens een innige beleving van het grote Kerst evangelie wordt aangetroffen. Maar over het algemeen stelt het Australi sche Kerstfeest ons, Nederlanders, teleur, omdat hel zo weinig diepgang en zoveel onbetekenende tirelantijn- tjes heeft. spuiten, om het verbranden der knoppen te voorkomen. Hoe druk het tegen de Kerstdagen in Aalsmeer ook kan zijn, de bedrijven zijn er op ingesteld. En het wil toch wel wat zeggen, als er van October tot Mei meer dan acht millioen bloeiende takken se ringen worden aangevoerd. Voor het maken van een artistiek kerst stukje is hulst onontbeerlijk. Dit wordt vooral in Boskoop gekweekt en te Aals meer geveild, waarna de groene blaad jes met de rode besjes hun weg vinden naar binnen- en buitenland. De hulst kende men vroeger de kracht toe boze geesten te weren. De mistletoe wordt wel in Aalsmeer verhandeld, doch komt uit Limburg of Zuid-Frankrijk. Vooral Engeland is een goede afnemer. De mistletoe immers geldt alg gelukssymbool en men mag meisjes, die onder de mistletoe staan, een kus geven. De lente begint al vroeg in Aals meer. Dit is voor een belangrijk deel te danken aan de vakkennis van de Nederlandse kwekers. Doordat zij J zorgen, dat er bloemen zijn, kan de huiselijke sfeer rondom het Kerst- feest worden verhoogd. En naast het j kerkelijke feest is Kerstmis toch bij I uitstek het feest van het huisgezin. Ook deze seringen zullen hun weg naar het publiek vinden. H'IÜ nop peen twee maanden geleden, dat de uitbundige Octoberzon uw kerstboom al in feestelijke lijster zette, nog voor U er met kaarsjes aan te pas kwam. Ginds, ergens in een heel stille hoek van Drente, in het merkwaardige bos Noordsleenerzand, werd diezelfde kerst boom van heel andere schoonheid. Daar speelde de herfst zijn stralend kleurenspel. De witte berken staken hun bruin-dorrende blaadjes, glanzend als koperwerk op tegen het krachtige fel rood van de Amerikaanse eiken. De Ja panse larix stond in een sluier van zacht geel boven de altijd-vale jeneverbes. Aan de rand van een stil vennetje eèn dikke krans van eikenhakhout dat zijn blad. al helemaal in die eigenaardige koffièkleur, nog maar net vasthield Helgroen naast vlammend-rood aan één twijg, het smalle blad van de vogelkers en daartussen het smaragd-groen van de grove den en vrolijke, zachte groen van uw kerstspar. Rijen, rijen groen tussen bruin, rood, geel, en het wit van berken- stammen. Een feestelijk bos, door nie mand betreden. Uit dit sprockjeswoud zijn die sparren weggehaald. O, niet zomaar, niet met revershanden! JjET Noordsleenerbos béhoort aan Staatsbosbeheer, dat het aanlegde en verzorgt, dat in de eerste Decemberdagen, als het herfstfeest is vergaan, de sparren keurt en- merkt en doet kappen. Groot handelaars rijden aan mét vrachtauto's en laden dé verslagen böompjes op. Voor hen geen langer leven!

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 10