ïliemuo geihstfft GTounml Wat niemand voor mogelijk hield Russische klacht over de Amerikaanse „aggressie" in V.N. verworpen Daarna is Assemblee voor tien dagen op reces gegaan Storing verhinderde ontvangst eerste TV-kerkdienst Wist U Schamele vijftien BUREAUX: Steenstraat 37. Dilectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58036. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Iwaa en dertigste jaargang i>lo 9312 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken JlaalvasUch h tftblton mgn frtrt ia Ugftcnspott" Parijse barometer: om het vriespunt! P\E ASSEMBLEE der Ver. Naties te Parijs heeft haar werkzaamheden \J voor tien dagen onderbroken. Het merendeel der afgevaardigden f, om Kerstmis te vieren, naar huis vertrokken. De Russische delegatie |aat per vliegtuig, na ar Moskou, maar het is niet bekend, waar Wisjinsky ïjn vacantie zal doorbrengen. Ten aanzien van de bereikte resultaten: iver de eerste helft der zitting van de Assemblée, zijn de gevoelens ver- leeld. De scherpe debatten, de wederzijdse beschuldigingen, het lang- lame tempo, geven geen aanleiding tot optimisme. Vóór men met racantie ging, heeft de „politieke commissie" der V.N. de Russische llacht betreffende de „Amerikaanse wet op de wederzijdse veiligheid" net 39 tegen 5 stemmen bij 11 onthoudingen, verworpen. I Kort samenvattende, wat de Assem flée tot dusver heeft verricht, zij hier lermeld: Ten eerste, er werd fapeningscommissie ingesteld, beogende E; vermindering der bewapening en toe- cht op de atoom-energie. Ten tweede, r zal een commissie worden gevormd ■an vijf naties, belast met het onderzoek |f in Duitsland de voorwaarden aanwezig ijn om er vrije verkiezingen te houden, Ris in beide zones. Ten derde, werd de lalkancommissie afgeschaft, op grond an een rapport van Griekenland, n staat, dat het communistische gevaar jaar thans bedwongen De Russische klacht, die na eindeloze lebatten verworpen is. betrof het her- pepen der bovengenoemde Amerikaanse let, die zou beogen in de Kominform- »nden „vijfde colonnes" te organiseren, lij de eindronde hebben nog tal van ledelegeerden van het Westelijk en Oos- ëlijk blok het woord gevoerd. Selwyn Lloyd, de afgevaardigde van Engeland, estigde er de aandacht op, dat de „po- Itieke commissie" ten slotte geen ingshof is en de heer Wisjinsky zich venmin als openbare aanklager kan loordoen. Juist de Russen maken zich ehuldig aan datgene, waarvan zij Ame- ika beschuldigen. Bewapening en vrede (erstboodschap van Herv. Synode Van zijn kant heeft Wisjinsky nogmaals betoogd, dat de staten-leden van het At lantisch Verdrag gepoogd hebben elkaar te overtreffen bij het belasteren van de Sowjet-Unie en het uiting geven aan hun haat. De „Amerikaanse wet op de weder zijdse beveiliging" was, volgens hem, een nieuwe stap in de richting van een derde wereldoorlog. Immers, deze wet wil be volkingsgroepen uit de Sowjet-Unie en de volksdemocratische staten in militaire eenheden organiseren, ten einde de re geringen dezer landen omver te werpen. Ter verdediging voerde Mansfield van Amerika aan. dat het uitgewekenen is toegestaan, dienst te nemen bij de At lantische strijdkrachten en deze maat regel slechts een verdedigend karakter draagt. Slechts de Kominformlanden heb ben vóór de Russische resolutie gestemd. Hongarije gaat Amerik. vliegers berechten Naar Reuter uit Boedapest meldt, zul len de vier Amerikaanse vliegers, die met hun Dakota door Russische jagers ge dwongen werden, op Hongaars gebied t< landen, spoedig voor een Hongaarse rechtbank moeten versohijnen. In een nota aan de Amerikaanse regering wordt uiteengezet, dat het vliegtuig volgens vooropgezet plan, Hongaars grondgebied heeft geschonden. De bemanning zal zich moeten verantwoorden voor deze „mis dadige bedoelingen". Wij herinneren ei aan, dat het Amerik. toestel, op weg van München naar de Joegoslavische hoofd stad op 19 November j.l. uit de koers was geraakt en tot dalen gedwongen werd. Ook in de Ver. Naties heeft Wisjinsky gezegd, dat het hier spion- nage gold. De Gaulle komt met eigen Europees leger Generaal de Gaulle heeft eigen plan nen ontworpen voor een Europees leger, ter vervanging van het voorstel van Pleven. Volgens zijn betoog hoopt hij daardoor te voorkomen, dat het Euro pese leger een werktuig wordt in Ame rikaanse handen. De partij van de Gaulle zal binnenkort een desbetreffend wets ontwerp in de Nationale Vergadering in- Morgen wordt van de kansels in de led. Hervormde kerk een Kersibood- Uhap voorgelezen van de Generale lynode. Dit herderlijk schrijven werd kmengesteld door een commissie waar- li alle modaliteiten, In de Synode ver- egeswoordigd, zitting hadden. Het on- lerwerp van de boodsdhap is: bewaipe- Ing en wereldvrede. Zoals wij meldden, besprak de Sy- ode.in Juli j.L uitvoerig het probleem tan oorlog en vrede Reacties van de Rassicale en provinciale vergaderingen ip eer onbwenp-herderlijke brief gaven tijk van ernstige bezinning, doch kon en nog niet leiden tot een uitspraak, ij voorbeeld ten aanzien van he* be- ■apeningsvraagstuk. Daarom werd het robleem voorgelegd aan een s'.udic- WTvmissie. In de kanselboodsctiap die »rg«i voorsteen wordt, zal do Her-! £en hall milllOen man orn.de Kerk trachten om, van de i hrstboodschap uit. een woord tot de! (emeenten te spreken in de gees4eltjke h stoffelijke nood, waarin bewjpeningi t. oorlogsgevaar de Kerk en haar ledenVrachtvloot WOrdt Wellicht lebben gebracht. Deze ambtenaar van de politierechtbank in New York kon zijn ogen nauwe lijks geloven. Van de transportonderneming Harris Express uit Noord Carolina ontving hij een cheque groot f18.000, waarmee deze firma alle verkeersboeten betaalde, 467 in totaal, die haar chauffeurs sedert April wegens verboden parkeren hadden opgelopen. RECORDCIJFERS in 1951 per K.L.M. Opgelet als de kaarsjes straks branden j Nog enkele dagen en de kerstboom- aarsjes worden weer aangestoken. Op- etten is echter de boodschap, want hoe «nger de kerstboom in een verwarmd jertrek staat, hoè groter door het uit bogen van de boom het brandgevaai rordt. Het Veiligheidsmuseum in Am- lerdam adviseert daarom: plaats de loom in een emmer met zand of aarde, ^anneer het zand of de aarde steeds nat lordt gehouden, vermindert het brand- pvaar en vallen ook de naalden minder hel uit. Als de boom brandt, mag een Bkje water met een spons daarnaast niet mtbreken. Na faillissement in Rlkmaar Directeur Sociale Zaken verdacht van fraude Het gmieentebestuur van Alkmaar heft aan de directeur van Sociale Za- hrn. de heer J. P., ongevraagd verlof feerleend. Dit is gebeurd naar aanlei- ing van een rapport dat door de Ver- fekeringskamer is gepubliceerd over de iractijken van de heer P. als directeur lan de onlangs failliet verklaarde fouiwspaaikas Stad en Land te Alk- baar. In dit rapport wordt aan de heer verweten dat hij zidh cp ongeoor- bofde wijze in het bezit heeft gesteld lan 24 bouiwkascontracten. Toen de Ver- pkeringSkamer de overdraoht van deze .pntracten niet erkende, produceerde de eer P. alsnog schriftelijke venklaringen bn de geldigheid aan te tonen. Minstens wee van deze verklaringen zouden ver- lalst zijn geweest De Verzekerings kamer laat echter in het midden of P. lan wel zijn medebestuurder H. de (chuldige is. De justitie stelt een onderzoek in. Nasleep zaak-Westerling Drie maanden voor Meine P. De 28-jarige Meine P., die betrokken k geweest bij de zaak-Westerling, is listeren door de Bredase politierechter fcegens vervalsing van een paspoort lot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld1. nadat vijtf maanden was ge- list. Ofschoon hij wist dat hij door de politie werd gezocht in verband met ten deviezenovertreding ten tijde van fio Westerling-affaire, had Meine P. ge- brotoeerd met een vals paspoort over de grens te komen. Hij werd echter perikend en gearresteerd. weer uitgebreid De K.L.M. Is over de resultaten van dit jaar uiterst tevreden. In vergelijking met vorig jaar is de productie gestegen met ongeveer 21 pet en de venkoop met 26 pet Er werden meer passagiers, vracht en post vervoerd dar. ooit tevo ren. Deze toeneming blijkt wel duidelijk uti de volgende sprekende cijfers: 1951 1950 Passagiers 500 000 416.000 Vracht in kg 12.500 000 10.260 000 Post in kg 1.500.000 1.400.000 De cijfers over 1951 zijn nog niet defi nitief. Dit vervoer zou nog groter zijn ge- eest, wanneer de luchtvloot het volle dige aanbod had kunnen verwerken. De luchtvloot bestaat thans uit 67 toe stellen, waaronder 18 Constellations. 7 DC-6 vliegtuigen. 12 Convairliners en voorts een aantal DC-3 en DC-4 toe stellen. In 110 vluchten werden 6500 emigran ten vervoerd, tegen 2070 emigranten in 38 vluchten in het voorafgaande jaar- Kort geleden werd de 25.000ste retour- •lucht op de lijn AmsterdamLonden uibgevoerd. Sinds de opening van deze lijn in 1920 zijn op dit traject 537.000 passagiers, 11,7 millioen kg vracht en 2.3 millioen kg post getransporteerd. Vergeleken met andere luchtvaart maatschappijen heeft de KLM. dit jaar verreweg de meeste vracht over de At lantische Oceaan vervoerd. Daarom zal de spéciale vradhtdienst Amsterdam New York. die thans twee maal per week wordt gevlogen, wellicht worden uitgebreid. Ook is het niet onmogelijk nieuwe vrachtvliegtuigen aange kocht zullen worden. Sedert kort heeft de KLM. boord- administrateurs aangesteld. Dit zijn extra-bemanningsleden, die belast zijn met de behandeling van de vracht. „Gokker met regendruppels" vrijgesproken De 46-jarige M. C- B. uit Amsterdam, die op 7 December voor de Amster damse rechtbank onthullingen deed over de wijze waarop hij met gokken dui zenden guldens had gewonnen, is juridische gronden vrijgesproken. Er was drie maanden tegen hem geëist we gens onjuist invullen van belastingbil jetten. B. vertelde dat hij in café's bij paar denrennen b v. wel gokte in een wed denschap welke regendruppel het eerst van een ruit af zou vallen. Hevige vuurzee woedde in hartje van Londen Driehonderd brandweerlieden rukten uit Een hevige brand heeft gisteren ge woed in het centrum van de zakenwijk in Londen. In een groot pakhuis voor pa pier, karton en glaswaren vatten enkele balen papier op de bovenste verdieping vlam. Het vuur vond gretig voedsel en in minder dan geen tijd stond het gehele pakhuis in lichterlaaie. Om het overslaan der vlammen in deze dichtbebouwde wijk te voorkomen, rukten driehonderd brand weerlieden uit. Twee van hen kwamen het leven, terwijl 18 anderen verwon dingen opliepen. Men vermoedt, dat de brand is gesticht. In verband hiermee werd een man gearresteerd. Dodelijk auto-ongeluk te Numansdorp Misleid door de dichte mist is van morgen In Numansdorp een vracht auto van een dijk gereden over de kop geslagen en in de dijksloot terechtge komen. Een van de drie inzittenden, de 52-jarige C. Hokke uit Ooltgensplaat, kwam hierbij om het leven. Een ander werd licht gewond. Geen gratis briefkaarten Militairen moeten hun port gaan betalen Militairen zullen met ingang van Nieuwjaar geen briefkaarten zonder port meer kunnen verzenden. Op dezelfde datum vervalt de portvrijdom die aan militairen is verleend voor de verzen ding van sommige stukken naar Indo nesië, Nieuw Guinea, Suriname en de Nederlandse Antillen. Ook het verlaagde port voor sommige stukken die bestemd zijn voor militairen in deze vier ge biedsdelen komt te vervallen. Gehandhaafd blUft de portvrijdom echter voor post naar en van Nederland ten behoeve van militairen bij het Ned. detachement Ver. Naties of aan boord van de Nederlandse torpedobootjager in de Koreaanse wateren. Voor militairen aan boord van marine schepen die in buitenlandse havens lig gen, blijft het tarief van 20 ct voor ten hoogste 10 gram bestaan. Amazone (16 jaar) na aanrijding overleden De ongeveer 16-jarige freule Fioen, dochter van Baronesse Van Sytzama van der Feltz, is gisteravond toen zij op de rijksweg in Brummen te paard een ge parkeerde bierauto wilde passeren, door een auto uit de richting Arnhem gegre- i nog te zijn geope- de heer W. uit amazone niet opge- volle vaart tegen vannacht, reerd, overleden. De bestuurder, Enschedé, had de merkt en botste i paard en berijdster. Het paard werd bijna op slag gedood en verbrijzelde in zijn val nog een rij- Dienst Identificatie verdwijnt Reeds 2500 Nederlanders herbegraven De Dienst Identificatie en Berging, die op Oudejaarsdag wordt opgeheven, heeft sedert zijn oprichting in Mei 1946 zorg gedragen voor het terugvinden, overbrengen en herbegraven der stof felijke resten van bijna 2500 Nederlandss oorlogsslachtoffers. Bovendien zijn de stoffelijke overschotten verzameld van 25.000 Duitsers, die thans zijn begraven op het kerkhof in IJsselstein. Ook is door het werk van de dienst de inrich ting mogelijk geworden van de Russi sche begraafplaats ln Amersfoort en het Franse kerkhof in Westkapelle. De commandant van de dienst, overste L. W. H. van Oyen, deelde dit gisteren mee tijdens een laatste bijeenkomst het personeel in de Nieuwe Frederiks- kazerne in Den Haag. Negen maanden de cel in Meineed uitgelokt bij echtscheiding De 57-jarige Amsterdamse fabrikant F. W. M., die in zijn echtscheidings procedure een vroegere buurman er toe had gebracht een meineed af te leggen, is vanmorgen door de Amsterdamse rechtbank tot negen maanden veroor deeld. De eis bedroeg slechts zes maan den. De fabrikant had met zijn buurman afgesproken dat deze een verhouding zijn vrouw zou aanknopen om zo doende te bewerkstelligen dat de fabri kant de maandelijkse alimentatie van f 1500 niet meer zou behoeven te beta len. De buurman, die f 3.000 beloning kreeg, verklaarde tijdens de procedure echter onder ede dat hij de fabrikant nooit te voren had gezien. Daarom kreeg hij thans wegens meineed zes maanden (Eis: 3 maanden). Piet Hein op 18 Januari naar Korea De torpedobootjager Piet Hein zal op 18 Januari uit Den Helder naar de Ko reaanse wateren vertrekken om de Van Galen af te lossen. Commandant is de kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe. De Piet Hein is het derde Nederlandse schip in successie, dat in de Koreaanse wateren dienst gaat doen. Voor de Van Galen is de Evertsen er enige tijd ge- V.P.R.O.-televisie in April Het eerste televisie-programma va de VP.R.O. zal worden uitgezonden op Dinsdag 22 of 29 April. Omtrent de pro grammaplannen is nog niets vastgesteld. De V.P.R.O. zal in het komende jaar vier TV-programma's brengen. De Haagse beeldhouwster Lex Meeussen is op het ogenblik bezig, een opstan dingsmonument, voorstellende e engel Gabriël, te vervaardigen. Waarschijn lijk zal het monument geplaatst worden in de Bennekome bossen. Experiment van de N.C.R.V. Drie camera's en felle kwiklampen in rustiek kerkje van Blaricum H (Van een onzer verslaggevers) ET WAS voor de televisie-kijkers en voor de technici in Blaricum e In de kerk zelf werd van deze tegen valler niets gemerkt, terwijl de kijkers in de omgeving van Blaricum en Bus- sum de uitzending via een kleine zender konden zien. Voor de dienst begon, heerste er een gespannen sfeer in de fel met kwiklam pen verlichte kerk. Drie camera's ston den in een zijpad, op de gaanderij en bij DAT het Tweede Kamerlid De Jong (Arb.) schriftelijk aan minister Rutten heeft gevraagd waarom Podium, tegen welk blad een vervolging is ingesteld wegens een aanstootgevende bijdrage van W. F. Hermans, geen subsidie zal ontvangen en tien andere tijdschriften DAT minister Joekes gisteren in R'dam het intern®, studiecentrum voor de me dische en sociale bestrijding der ge slachtsziekten onder zeelieden en va rensgezellen opende. DAT het m.s. Jagersfontein, met o.a. de nieuwe Zuidafr. ambassadeur in Den Haag aan boord, twee dagen vertraging heeft en nu op Eerste Kerstdag in Ant werpen aankomt. DAT de HollandAmerika-lijn Canadese haven Halifax regelmatig het vaarplan van enkele schepen zal opnemen. DAT burg. Oud van R'dam een Delfts bord naar Valencia heeft gestuurd als dank voor de kistjes sinaasappelen die hij van zijn Spaanse amtgenoot ontving. DAT de landelijke oud-papieractie van de schooljeugd voor het Ned. Kan- kerinst. bijna 59 mille heeft opgebracht. DAT nieuwe vlaggen voor de ministe ries en rijksdiensten voortaan zullen worden aangeschaft in dezelfde kleurei rood en blauw als de vlaggen van di Kon. marine. DAT opnieuw is verschenen het uit stekend verzorgde commercieel en tech nisch vakblad voor de electiodetailhan- del Nevea (Prinsengracht 993, A'dam). DAT vijf firmanten van de Harlinger firma Th. R. en Zn in Leeuwarden zijn veroordeeld tot samen f 59.000 boete wegens het zwart verhandelen van hui den en zeemleer. DAT in A'dam vrijspraak is geëist in een zaak tegen de 41-j. A'damse vrouw Th. v. d. L., die van een 49-j. postbode een z.g. vadersschapsproces had gewon nen en thans van meineed beschuldigd werd, daar de postbode volhield niet de vader van haar kind te zijn. zijn 70ste verjaardag .benoemd officier in de orde van O.-N. DAT in Santiago (Chili) is overleden Jacob A. P. G. de Raadt, eerste voorz. van de Ned. Vereniging in Z.-Amerika, red. van het Ned. orgaan Klein, maar Hollands en vertegenw. van het Ned.- Zuidamerikaans Instituut. DAT Goes drie industriehallen rijker is geworden, de eerste mijlpaal op de weg naar industrialisatie. DAT de Ital. gezant Casto Caruso gis teravond voor de radio het Ned. volk gedankt heeft voor de hulp aan de Po- slachtoffers. DAT voor de bouw van een Herv. kerk in het Corneliapark te Oosterbeek de fa Zeeman aldaar voor f 213.078 laagste inschryfster was (hoogste f 238.400). Bussum een grote teleurstelling, dat gisteravond het beeld wegviel, toen de eerste kerkelijke bijeenkomst die per televisie zou worden uitge zonden, vier minuten aan de gang was. Een storing tussen Bussum en de zender Lopik verhinderde velen die met belangstelling dit experiment wil den volgen, de kerstwijdingsdienst in het Hervormde kerkje van Blaricum mee te maken. het orgel. Een week lang waren technici bezig geweest voor deze NCRV-uitzen- ding. In Blaricum was een zender op de vlaggemast van de toren geplaatst en in Bussum stond een ontvanger eveneens op een toren, met.een kabel verbonden met de studio. De kijkers kregen een beeld van het rustieke kerkje, toaarin een groot deel de Blaricumse gemeente de plaatsen fie. Men zag de organist spelen ev de koster plaatsen wijzen Ds A. C. Die- deriks nam zijn plaats in achter de katheder op de Avondmaalstafel. Kort daarna viel het beeld weg. kort. bondig woord dat de predikant over Kerstfeest sprak. De cameraman hield op aanwijzingen van di regisseur, toen ds Diederiks het dank gebed uitsprak, zijn camera alleen op de gevouwen handen van de voorganger ge richt een goede gedachte. Experiment Dit was een experiment, een zware op gave voor de N.C.R.V., omdat deze uit zending zeker critisch zal worden be keken. Gewaardeerd moet worden dat de Christelijke omroep reeds zo spoedig na het starten van de TV-uitzendingen hiermee durfde te komen. In ons blad is onlangs nog gememoreerd, hoe van ver schillende zijden de twijfel is uitgespro ken of kerkdiensten zich wel voor tele visie zouden lenen. Toch kunnen wij ons niet aan de in druk onttrekken, dat de uitzending gisteravond iets waardevols had. Hier werd niet gesproken tot de kerkgangers alleen, maar tot een breder kring een wijze, die toch niet direct zal moeten worden afgewezen. Of een normale Zon dagse Woorddienst zich voor een der gelijk experiment zou lenen, menen wi, niet met een volmondig „ja" te kunnen toegeven, omdat wij huiverig zijn dat de Dienst des Woords dan tot een expe riment wordt gemaakt, en het meer oir het zien dan om het horen zal gaan. Het zou wellicht aanbevelenswaardig zijn als de N.C.R.V. over een en ander contact opnam met leidende figuren de kerken. Ds Diederiks zei ons na dienst, dat hij in televisie-kerkdiensten toekomst zag, en dat hij niet de indruk had dat de gemeenteleden ernstig wa ren afgeleid door de lampen en camera': Het Engelse opschrift op het school bord ..Vrolijk Kerstfeest" schijnt op deze kleuter zijn uitwerking te heb ben gemist.... Maar, dat komt na tuurlijk, omdat zij nog niet kan DAT in de week van 9 t/m 15 Decem ber in ons land 11 gevallen van kinder verlamming (waarvan geen enkel in Zuid-Holland) en 115 gevallen van diph- terie (24 in Zuid-Holland) werden aan gegeven. DAT de vogeleilanden op Schouwen, waar duizenden meeuwen wonen en 's zomers vele toeristen vertoeven, in desolate toestand verkeren, maar het nodige geld voor verbetering f 10.000) bij het waterschap ontbreekt. DAT de reizigerstrein die om 19.35 uu: uit Alkmaar vertrok, gisteravond bij A'dam-CS tegen een goederentrein bots te, waarvan de achterste wagen uit de rails liep. DAT het Ingenieursbureau van do bouw van een hotel in Emmen .hoogste Bouwnijverheid te Oegstgeest voor 1 634.000 laagste inschrijver was voor de A'damse Aannemersmij in Den Haag voor f 738.000). DAT min. Mansholt voor ruilverkave ling pleitte op een gisteren in Assen ge houden verg. van de P. v. d. Aa gewest Drente (er wacht in ons land 700.000 ha op verkaveling: 63.000 ha is al geschied, voor 275.000 ha liggen aanvragen te wachten). DAT de Oudejaarsdag bij de onbew. overweg in de Laan van Van Duuren te Breukelen knipperlicht wordt aange- DAT het Erefonds voor Oud-verpleeg sters de de directrices van alle Ned. ziekenhuizen heeft verzocht onder de verpleegsters geld in te zamelen voor dit fonds. N.V. met eigen piloten Vliegtuigen om gewassen te bespuiten Proefnemingen met de Sikorsky beli- coptère en een vliegtuig van Prins Bernhard hebben de weg gebaand voor de eerste Nederlandse landbouw-lucht- vaartondememlng, de thans in Amster dam opgerichte N.V Meteoor, die vlieg tuigen aankoopt cn piloten in dienst neemt om in het komende voorjaar klaar te staan voor de bespuiting van landbouwgewassen. De proeven zUn gedurende entge Ja ren met veel succes ondernomen onder auspiciën van het ministerie van Land bouw c.a. Thans komt dit werk in par ticuliere handen. De Skoda-fabrieken in Tsjechoslo- wakjje zijn herdoopt in Lenin-fabrieken, aldus heeft Radio-Praag meegedeeld. rrE PARIJS vergadert de U.N.O. in een -®- gespannen sfeer van wantrouwen en scherpe woorden. Er wordt daar beslist de belangrijkste zaken in het leven der volkeren. Nu kwamen in diezelfde stad onlangs de Protestanten op de ge dachte (wij zouden zeggen: een voor de hand liggende gedachte), in het grootste Protestantse bedehuis van Parijs een speciale dienst uit te schrijven, waarin aan de arbeid van de U.N.O. bijzondere aandacht zou worden gewijd. In de Franse hoofdstad zijn thans stellig enige duizenden uit allerlei landen aanwezig, betrokken bij deze U.N.O.-werkzaam- heden. Mocht men niet enige opkomst verwachten? Wij zullen nu onze lezers en lezeressen niet laten raden, hoevelen er uit deze duizenden in die bijzondere dienst, ge houden in dat Protestantse bedehuis, ge komen waren om de betrekkelijkheid van het zwakke menselijk kunnen tegenover de Goddelijke Almacht te belijden. Het omstreeks vijftien TS er iets wat scherper het beeld van deze tijd tekent? In het gebouw waar de conferenties gehouden worden, is zaal zaal gevuld. Wanneer verwacht mag worden, dat een of meer prominenten het woord zullen voeren, dromt men dicht op de tribunes. Tolken, die tal van vreemde talen meesterlijk beheersen, leggen er zich ijverig op toe. dat alles uit der prominenten mond komt (en is lang niet altijd verkwikkelijk) zo snel mogelijk bekend wordt. Persbureaux, radio en krant, zij doen het voortijlen door alle vijf delen der wereld. Daarnaast in dat andere gebouw een schuchter pogen om al dat menselijk beweeg te plaatsen onder hoger licht ,een schuchtere erkenning ook dat mensen alles kunnen trachten, maar dat het niet dan menselijk blijft, tè menselijker zich niet richt tot Hem, Die ook is de Heer der wereld. Dat alles nu gebeurt in dezelfde dagen aarin we opnieuw het Kerstfeest vie- >n. Waarin we dus de geboorte gaan eren van Hem Die aan de wereld ge geven is, opdat de wereld zich aan Hem rpE wonderlijker is die pijnlijke erva- varing, daar in het Parijs van de U.N.O., wanneer men bedenkt, dat de komst van Christus toch maar was aan gekondigd als de komst van Een, Die den volken het recht zou voortbrengen. Zo immers had de profeet Jesaja het voorspeld, en hij had er nog aan toe gevoegd, dat Hij het recht zou voortbren gen id. Er schijnt niet zoveel van terecht ge komen. Recht en vrede het zijn goe deren, waarnaar in de moderne spraak verwarring der volken in het Parijs van •andaag tevergeefs wordt gezocht. Maar daarom dan toch alleen tevergeefs ge zocht, omdat men het recht en de vrede daar zoekt waar zij waarachtig te vinden zijn. Want wanneer de werkelijkheid van vandaag, die een werkelijkheid is van zovele voorbijgegane eeuwen, niet met die woorden van de oude profeet Jesaja schijnt te kloppen, dan gaat het niet aan, de oude profeet Jesaja en het jonge Christuskind daarvan verwijten te ma ken. Christus hééft werkelijk de rechts orde met God hersteld en het is aan ons. ns daaraan niet houden. T IGT de fout niet daar, waar zy ook in die prachtige internationale zang- en getuigenis-avond van deze week in- het Amsterdamse Concertgebouw werd aan gewezen, namelijk dat wij al te spoedig geneigd zijn voorbij te zien, hoe aan het „Vrede op aarde" voorafgaat het „Ere zy God"? Niet duizenden, doch slechts vijftien aren er aanwezig, toen te Parijs die speciale dienst werd gehouden. Kon er iets zijn, dat meer scheen te moeten ont moedigen? Was er wel iets. dat scherper de nood aangaf, waarin de wereld van vandaag verkeert? De wereld, die overal koortsachtig zoekt maar die niet beseft dat zij iets zoekt wat reeds lang ge geven is? is het wellicht toch zo, dat die ;en in dat Parijse kerkgebouw, het mochten er dan slechts vijftien zyn uit de brede kringen der U.N.O., een getui genis zijn van de waarheid van Jesaja's woord. Het waren er slechts vijftien. Maar zij hebben gedaan wat die duizenden na lieten. Zij hebben wellicht ook gegrepen naar dat woord van Jesaja. En wanneer er, ondanks de begripsver warring en ondanks het beklemmende wantrouwen, dat te Parijs zo duidelijk aan de dag treedt, op de wereld nog iets terecht komt van recht en van vrede dan kon het wel eens zo zyn, dat juist het gebed van dat schamele groepje daar niet vreemd aan is. Churchill verblijft op zijn landgoed Met vacantie, bedrijft hij nóg „politiek" Churchill is naar ztjn landgoed in Kent vertrokken. Vandaag zou hy een rede voor de radio houden over zyn voorge nomen reis naar Washington. De Kerst dagen brengt hö door In de buitenresi dentie der Britse premiers, te Chequers, in Buckinghamshire. Daar zal hij een conferentie hebben met de min. van Ko loniën, Lyttelton, die van zijn inspectie reis naar Malakka Is teruggekeerd. In middels meldt Ass. Press uit Washington, dat Churchill op 17 Januari een gecom bineerde zitting van het Amerikaanse Congres zal toespreken. WEERBERICHT Plaatselijk mist Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be- wolking en plaatselyk mist. Zwakke tot matige wind ^*■7 uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt ta 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 8.47 tot 16.31 uur; maan: 2.32 tot 12.48 uur. Maandag: zon 3 47 »nr 16.32 uur; maan 3.55 tot 13.03 i December N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1