Jlicuiuc ctfe(tfimrant Tekort aan goede artsen in Korea Een De woedende Amerika Rus slaat naar schaduwen, weerlegt Mansfield Wisjinsky beschuldigt van aggressie Wist U Niet meer vergeten DONDERDAG 20 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Dilectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. Twee en dertigste jaargang No 9310 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stttntoasticlj u ghtMeoen tngn faert In tcgljr nspott" DE IRONIE TEN TOP! rDE „POLITIEKE COMMISSIE" der Ver. Naties te Parijs vond een weinig elegante bokspartij met woorden plaats. De Rus, Winsjinsky, ging dusdanig te keer tegen de Amerikaanse afgevaardigde Mansfield, dat hij af en toe geheel buiten zichzelf geraakte, met zijn armen wild in het rond zwaaide en dan weer met de vuist op de tafel sloeg. Hij liep rood aan vanwege het hem overrompelende dwangbeeld van „Ameri kaanse aggressie". Hij spuide al zijn woede op de Amerikaanse wet inzake „wederzijdse hulpverlening" en tegen de clausule, die president Truman machtigt, 100 millioen dollar te besteden voor de opleiding van ontheemden, bestemd voor de Atlantische strijdkrachten. Zulks wordt door Wisjinsky als aggressie tegen de Sowjet Unie beschouwd en van daar dat hij een resolutie indiende, waarin aan de Ver. Naties gevraagd wordt, Amerika te brandmerken als „aggressor". Terecht kwalificeerde de Amerikaan Mansfield deze aanval als „de ironie ten top gedreven". Het ging dus om de beschuldiging, dat de Wisjinsky, dat Rusland er geen be lang bij had zich In een conflict met Amerika te begeven. Anderzijds gaf hij te kennen, dat de Atlantische weermacht, die bij de grenzen der Sowjet Unie zou worden gelegerd, nooit tegen de Russi sche zou zijn opgewassen. Toen Mansfield vroeg of de Rus inzake de landing der Amerikaanse vliegers, namens de Sowjet Unie of Hongarije sprak, antwoordde Wisjinsky (na enig Amerika gelden voteert voor het i teren van mensen en het organiseren gewapende groepen in Rusland Oost Europese landen. Dit warei de heer Wisjinsky, misdagers logsmisdadigers, die uit de Sowjet Unie waren gevlucht. Overeenkomsten tussen Amerika en Rusland, aldus Wisjinsky, hielden in, dat beide partijen zich zou den onthouden van steun aan militaire of andere organisaties, die een gewapen- misverstand bij de vertaling), dat hij de strijd tegen de andere partij willen; niet namens de Hongaarse regering kon Toen kwam namens Amerika, de reeds genoemde Mansfield aan het woord. Deze betoogde, dat de „wet op de wederzijdse veiligheid" was opgesteld in de geest van het Handvest der V.N. en dat deze wet het jongste voorbeeld was der Ame rikaanse politiek, bij de opbouw van een sterke en gezonde internationale gemeen schap. Amerika pleegde geen aggressie tegen de Sowjet Unie en het werkelijke doel der wet was, politieke vluchtelin gen, die wensen deel te nemen aan de verdediging der Noord Atlantische ge meenschap, te helpen. De Amerikaan wreef de Rus onder de neus, dat geen enkele communistische regering ooit op eerlijke wijze en als resultaat van vrije verkiezingen aan het bewind was gekomen. Het Kremlin be gint te slaan naar schaduwen en denk beeldige vijanden en het ziet overal „aggressie". De internationale spanning wordt veroorzaakt, doordat de Sowjet Unie zich steeds met de binnenlands/ aangelegenheden Van andere landen be moeit. Daarop herhaalde Wisjinsky de, eerder gemelde, beschuldiging aan het adres van Amerika inzake het verdwaalde Amenk. transportvliegtuig, hetwelk in Hongarije door Russische jagers gedwongen w landen. De Rus sprak van „spionnen bo ven Russisch gebied". Enerzijds verklaar spreken. Overigens had hij, naar hij zelf beweerde, slechts in „algemene beschuldigingen geuit. „Vraag niefs over politiek" Generaal Christiansen weer thuis De gisteren in vrijheid gestelde voor malige „Wehrmachtsbefehlshaber" in Ne derland, de 72-jarige ex-generaal Fried- rich Christiansen van de Duitse lucht macht, is nog dezelfde dag in zijn huis bij Hohenweststedt in de Noordduitse staat Sleeswijk-Holstein aangekomen. Zijn Ne derlandse advocaat, mr Arnold, had hem met zijn auto thuisgebracht De generaal zei tegen verslaggevers: „Vraag me niets over de politiek of een nieuw Duits leger. Ik ben alleen maar blij dat ik eindelijk weer thuis ben". KOFFIEBON 524 Bon 524 Algemeen is aange wezen voor het kopen van 125 gr 'koffie met ingang van morgen en tot en met 5 Januari. Het rantsoen dient weer voor zes weken. De vol gende bon wordt dus zoals ge meld op 31 Januari aangewezen. Mevrouw Florence Lake te Richmond, in Virginia benam zich de vorige maand het leven, omdat zij vreesde, dat haar enige zoon het slacht offer van communistische wreedheden was geworden. Haar zoon blijkt nu op de communistische lijst van krijgsge vangenen voor te komen. De krijgsgevangenen Wederzijdse critiek op de lijsten Generaal Dean verborg zich 33 dagen Truman heeft een speciale waarschu wing doen horen. Volgens Amerika is de lijst van namen, der in Korea gemaakte Geallieerde krijgsgevangenen, op geen enkele wijze op haar juistheid getoetst. Amerika bezit geen enkel middel om na te gaan of de lijst door de Roden ver valst of onvolledig is. Van hun kant beweren de communis ten, dat de Geallieerde lijsten onbruik baar zijn, omdat de namen, volgens de klank in het Engels zijn gesteld Terwijl bij het terugvertalen in het Chinees en Noord-Koreaans allerlei variaties moge lijk zijn. Ook klagen zij er over, dat er geen rangen en eenheden zijn vermeld. De Verbondenen hebben nu toegezegd, dat zij voor Kerstmis eenlijst zullen verstrekken in de Chinese en Koreaanse taal. Wij herinneren er nog aan, dat van de acht „vermiste" Nederlanders er slechts één op de lijst is opgegeven. Volgens het verhaal van een Noord-Koreaan, heeft generaal William Dean kans ge zien, om 33 lagen lang, na de val van Taedjon, de Roden te ontwijken. Uit geput bereikte hij ten slotte Sjinan, 60 km ten Zuiden van Taedjon. waar hij door een communistische patrouille werd gearresteerd. Een luchtbrug De Amerikanen, aldus Reuter uit Tokio, zijn voornemens een luchtbrug te orga niseren. om alle Geallieerden krijgsgevan genen naar Japan over te brengen, als zij krachtens een wapenstilstands-overeen komst worden vrijgelaten. Te Tokio wordt gewerkt aan een plan voor trans port, ontvangst en verzorging der krijgs gevangenen, die op de lijsten der Noordelijken voorkomen. Een delegatie vijf leden, behorende tot het Int. Niet iraai Zwitserland houdt het Nederlandse goud Zwitserland heeft uitdrukkelijk gewei gerd, de besprekingen met Nederland over het in de oorlog door de Duitsers gestolen Nederlandse goud te hervatten. Zwitserland beschouwt namelijk de zaak als afgedaan, daar het in 1946 te Washing ton een accoord getroffen had, waarbij hc t250 millioen Zwitserse francs zou betalen om van alle aanspraken op dit door de Zwitsers van de Duitsers over genomen goud bevrijd te worden. Ne derland echter heeft nooit dit accoord erkend en heeft Zwitserland een scheids rechterlijke uitspraak voorgesteld. Doch Zwitserland wil niet ingaan op dit voor stel, omdat het accoord reeds door de Bondsraad is geratificeerd. Op de veemarkt in Den Bosch werd gisteren het 300.000ste beest, aangevoerd. Het .feestvarkentje" werd aan burgemeester Loeff aangeboden door de veehouder K. van Boom, die er eigenaar van was. Einde aan verwarring Kankerinstituut zal niet collecteren Overeenkomst met vereniging Koningin Wilhelminaionds Om verwarring te voorkomen zal het Nederlands Kankerinstituut op geen en kele wijze meer in het openbaar propa ganda maken voor het inzamelen var gelden. De benodigde gelden zullen voortaan bijeengebracht worden door de vereniging Het Koningin Wilhelmina- fonds, die haar naam zal veranderen in de Nederlandse vereniging tot steun aar het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding. Jaarlijks zal het fonds aan het Nederlands Kankerinstituut een bedrag van ten hoogste 500.000 uitkeren. De eigen inkomsten van het instituut worden van dit bedrag afgetrokken met uitzondering van legaten, giften var 1000 of meer die nadrukkelijk aan hel instituut worden geshconken en bijdra gen van minder dan 1000 die voor eer bepaald concreet doel worden, geschon- De besturen van de verenging en he: instituut hebben een ontwerp-overeen- komst ongesteld, die gisteren in Amster dam door de ledenvergadering van he' instituut is goedgekeurd en binnen en kele dagen ondertekend zal worden. Vluchtende rover uit het water gevist De 21-jarige los-arbelder G. G. uit Eindhoven mist dezer dagen, zo meldt „De .Tel.", toe® hij een brutale roof had gepleegd in de bakkerswinkel van J. Arkel in Maarssen. door de beroofden uit het water worden gered. G. kwam tegen sluitingstijd binnen vroeg aan het 17-jarige winkelmeisje t biljet van f 50 voor hem te wisselen, z der dat hij evenwel het bankbiljet op de toonbank legde. Het meisje telde het wisselgeld op de toonbank uit. G. greep het en ging er vandoor. De bakkerszoon en een knecht vlogen hem achterna hij wist niets bters te doen dan ir sluiskolk van de Maarsseveense Vaart te springen. Hij is daar door zijn achter volgers ternauwernood uit gered en aan de politie overgegeven. In alle ernst? Ge zelf eens kijken in Rusland De communistische fractie in de En- schedese gemeenteraad heeft gisteravond volgens de Vkrt bjj monde van de heer Otto, In alle ernst de andere fracties uitgenodigd tot bezoek aan Sowjet-Rus- land. „Dan zullen vele misverstanden uit de weg geruimd worden", zei de heer Otto. Alle andei* fracties gingen er even ernstig op in. Maar men stelde voor waarden: de raad benoemt de delegatie, kiest eigen tolken, zoekt zelf uit welke stad bezocht wordt, en onbeperkte vrij heid moet gewaarborgd zijn. Wederkerig werd een Sowjet-delegatie uitgenodigd voor een tegenbezoek onder dezelfde voorwaarden. De heer Otto maakte ten slotte één voorbehoud: „Of de instantie die daar over te beslissen heeft, met de plannen accoord zal gaan, kan ik natuurlijk niet garanderen Met stofzuiger tegen hoogspanning Electromonteur gedood door 17.000 volt De 49-jarige electromonteur W. J. van der Staal van de Essenburgsingel te Rot terdam is gistermiddag om het leven ge komen, toen hij in het hoofdschakelge- bouw van de electrische centrale aan de Galileïstraat aldaar een stroom van 17.000 volt door zich heen kreeg. De monteur was bezig met een stof zuiger het vuil óp te ruimen dat door een reparatie was veroorzaakt. Het on geluk is vermoedelijk te wijten aan het feit dat de stofzuiger met de hoofdscha kelaar in aanraking is gekomen. De kortsluiting had een brandje ten gevolge. Een deel van Rotterdam-Zuid kwam een uur lang zonder stroom te zitten en ook het tramverkeer had ver traging. Ook de VPRO doet aan televisie mee Eén complete uitzendavond per kwartaal Met ingang van het nieuwe jaar zal ook de VPRO aan de televisie gaan deel nemen. Het is de bedoeling dat deze vrijzinnige omroep eenmaal per kwar taal een complete uitzendavond verzorgt De andere omroepverenigingen zullen dan automatisch opschuiven. In het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting hebben namens de VPRO zitting mej. dr N. A. Bruining en drs G. J Ligthart. Mej. Bruining zal, evenals mevrouw E. C. M. de Block-Regout uit Den Haag, tevens zitting nemen in de Televisieraad. Thans de Talissa met wapens in Priok Zal Indonesië ze opnieuw in beslag nemen? Het vrachtschip Talisse is met wapens en munitie voor Nieuw-Guinea aan boord te Tandjong Priok aangekomen en vraagt zich af of de Indonesische reering opnieuw daarop beslag zal leg gen .zoals met de wapens aan boord van Blitar is gebeurd. Het gaat thans om 170 ton. De Nederlandse regering heeft de Indonesische verzocht, de wapens op de Talisse niet in beslag te nemen. Gisteren zijn 500 tamme konijnen door een raadselachtige oorzaak uit de hokken van de pluimveehandelaar W G. te St. Willebrord „ontsnapt", en dat juist voor de feestdagen. De Prinsessen Irene en Margriet hebben gisteren samen met haar school vriendinnetjes van de Nieuwe Baarnse School het Rijksmuseum te A'dam be zocht Prinses Wilhelmina schrijft over de vrede MET een inleidend artikel van Prinses Wilhelmina is gisteren het eerste nummer verschenen van het orgaan van de groep Nederland der Internationale Christelijke Vre desbeweging. De Prinses spoort on der de titel „De roeping van de Int. Chr. Vredesbeweging" de leden van de stichtingsgedachte van deze or ganisatie te zien in het licht van Christus' woord: „Zalig zijn de vreedzamen". De Nederlandse groep van deze sinds 1923 bestaande internationale beweging werd in October 1949 opgericht onder presidium van mevr. prof. dr Gesina H. J. v. d. Molen en zal de komende winter o.m. activiteit ontplooien door het oprich ten van plaatselijke studiekernen. Verbroedering Het bestuur van de Nederlandse groep heeft het initiatief genomen om bepaalde groepen Indonesische en Ambonnese Christenen in Nederland met elkaar in contact te brengen. Men slaagde er in een belangrijke stap nader te komen tot de overbrugging van de politieke contro verse tussen beide groepen. Het resultaat is geworden dat de Nederlandse groep van de I.C.V.B. zich zal wenden tot de Christelijke kerken der Zuid-Molukken en de Indonesische ker ken, zowel in Nederland als in Indonesië met het verzoek Zondag voor Kerst een in onderling overleg opgestelde kansel- boodschap te doen voorlezen. In deze boodschap wordt herinnerd aan het grote gebod der liefde tot de naaste om Christus' wil, en wordt een innig ge bed gevraagd voor een eerlijk gesprek tussen de Indonesische en Zuidmolukse overheden. Geen gewonden Auto met bruiloftsgangers door trein verpletterd Ongedeerd stapten zes personen, die op weg waren naar een bruiloft, gisteren uit de wrakstukken van hun auto, die even tevoren in zware mist op de on bewaakte overweg bij Teuge (Gld) door de sneltrein West-Oost was gegrepen en tientallen meters meegesleurd, aldus de Vkrt De auto werd bestuurd door A. de L. uit Hilvarenbeek. De sneltrein had een half uur vertraging. De Siamese prins Birabongse, die als Prins Bira internationale vermaardheid heeft ii^verband met zijn sportprestaties, is in de Siamese ambassade te Parijs in het huwelijk getreden met Celita Howard. Tijdens de receptie had het bruidspaar veel schik in het hondje van een der bezoekers, dat danig met snoeperij werd verwend. Zenuwarts verklaart Meisje ten onrechte zeven jaar in krankzinnigengesticht Na vrijlating handlangster geworden van geroutineerde winkeldievegge ZEVEN LANGE JAREN heeft een nu 24-jarig meisje volgens de Utrechtse psychiater dr mr P. A. H. Baan ten onrechte doorgebracht krankzinnigengesticht te Venray. Het meisje moet volgens de zenuwarts als volkomen normaal worden beschouwd, meldt De Tel. Het rapport waar- In dr Baan dit verklaarde, kwam gistermiddag ter sprake toen de jonge vrouw zich voor de Amsterdamse rechtbank moest verantwoorden wegens diefstal van een jurk van f 12 in een winkel aan het Damrak. Zij werd over eenkomstig de eis veroordeeld tot de tijd van het voorarrest (8 maanden) en onmiddgllijk vrijgelaten. Het meisje kwam uit een moeilijk ge zin en had op 14-jarige leeftijd een ver grijp begaan, waardoor zij in aanraking kwam met de kinderrechter. Een dok ter, die rapport over haar had uitge bracht, zei dat het kind in een psychia trische inrichting thuis hoorde, waarna zij in Venray werd opgenomen. He-t kind was obstinaat en heeft daarom half jaar lang met een zgn. bindzeil i soort dwangbuis) op haar bed vast gebonden gelegen. Stuurloos Toen zij zeven jaar in de inrich ting had doorgebracht, dus op haar 21ste jaar, werd het meisje ontslagen en kwam zij naar Amsterdam, waar zij, min of meer stuurloos, de hand langster werd van haar vriendin, géroutineerde winkeldievegge. In het afgelopen voorjaar werden beiden in een kledingmagazijn op heterdaad betrapt. Op grond van een psychiatrisch rap port wilde de officier van Justitie het meisje als „ontoerekenbaar" van rechts vervolging ontslaan en haar levenslang ter beschikking van de regering stellen. Zowel op het politiebureau als in huls van bewaring had de jonge vr zich aangesteld als een bezetene. Uit brief die het meisje aan haar verloofde had geschreven en door de verdediger de rechtbank werd overgelegd, bleek echter dat zij slechts waanzin ge simuleerd had. De zaak werd daarom in Augustus uitgesteld voor een nieuw psy- Utrechtse student toegang tot colleges ontzegd De senaat van de Utrechtse universi teit heeft de toegang tot de universiteit twee jaar ontzegd aan een student die bekend heeft diefstallen te hebben gepleegd. De laatste jaren kwamn geregeld diefstallen onder de studenten De senaat acht dit een hoogst ern stig verschijnsel en heeft daarom ge meend een voorbeeld te moeten stellen- Kerstfeest in Paleis op de Dam voor de radio De Kerstfeestviering door het per soneel der koninklijke paleizen in het Paleis op de Dam te Amsterdam zal in haar geheel worden uitgezonden. Zater dagmiddag om 5 uur over Hilversu Het KRO-programma zal er voor den gewjjzigd. DAT de 40-j. ex-veehouder, thans schillenboer C. J. W. uit Duivendrecht, d'ie vier kalveren in kisten van 120 bij 70 cm had gehouden om blank vlees te krijgen, in A'dam is veroordeeld tot f 25 boete. DAT ir J. Mirland. pres.-comm. van de Maastrichtse Zinkwit-Mij te Eijsden, benoemd is tot officier in de orde van O.-N. DAT de Ital. gezant in Den Haag, dr Casto Caruso, gisteren het hoofdbestuur van het Rode Kruis aldaar bezocht om dank te betuigen voor de Ned. hulp aan de slachtoffers in de Po-vlakte. DAT de reizende Oranje-tentoonstel ling Van Juliana tot Juliana, die alle plaatsen rondom het IJsselmeer van Bussum tot Harderwijk al bezocht, nu naar het Noorden gaat. DAT voor het eerst alle 171 leerlingen van de School voor Reserve-Officieren van de Infanterie (SROI) te Ermelo zijn geslaagd en bevorderd tot vaandrig. DAT de kerstboom, die de stad Oslo aan R'dam schonk, sinds gisteravond in volle glorie voor het Stadhuis op 'de Coolsingel brandt. DAT de Landsmeerder L.O.U., die wegens diefstal van 5.000 sigaretten uit de N S-goederenloods in Zaandam ge pakt werdi. een reeks diefstallen in Wa terland op zijn kerfstok heeft. o.a. in Landsmeer, Schermerhorn en Purmer- end. DAT de afd. N.-Brabant van de Ver- van Ned. Gemeenten gisteren in Den Bosch een ontwerp-regeling aangaande een vrijwillige samen-werking tussen de Brab. gemeenten inzake de gezond heidszorg aanvaardde. DAT de A'damse raad vannacht na in totaal 56 uur debatteren de begroting- 1952 goedkeurde. DAT er in Overloon (L.) nog maar steeds oorlogstuig wordt gevonden bij graafwerk in huizenbouw. DAT twee dieven (zekere W. en O. te Oldenzaal) en drie helers (K. te Ol- denzaal, K. te Hengelo en B. te En schede) zijn gearresteerd wegens een diefstal van pl.m. 3.000 kogellagers en fraisen van de Holl. Signaal Apparaten- fariek te Hengelo. DAT Emmen sinds gisteren automa tisch kan bellen met o a. Den Haag, en omgekeerd. DAT het landgoed Zwynsbergen te Helvoirt (N.-<Br) voor het publiek is opengesteld. DAT in het land van K. Raat in De Beemster al een lammetje in de wei loopt te rillen. DAT op de veemarkt in Hoogeveen van 3 Januari af alleen nog t.b.c.-vrij vee wordt toegelaten. DAT vandaag in Den Bosch een afde- lir« Noord-Brabant is opgericht van het Ned. Instituut voor Efficiency. DAT het 75-jarige weekblad De Groene Amsterdammer vandaag met een jubi leumnummer van 160 pag. is uitgekomen. DAT de Canadees die naar Nederland zou vertrekken om bij prof. J. Jongbloed zijn hart door een kunstmatig bart te laten vervangen, volhoudt dat hij een contract heeft getekend, maar de prof. nogmaals heeft verzekerd nergens van te weten. DAT in Druten een huisvrouw en een 5-jarig kind brandwonden opliepen door dat een afgesloten bus kokend water, die helemaal gevuld op het vuur stond, uit een sprong. DAT de gem.raad van Bergen een excursie gaat maken naar het duingebied waar de D.U.W. een soort park van maakt, en men zich zo nodig tegen dit werk zal verzetten. DAT Schiedam, waar in het oude ge deelte nog open riolen zijn, gisteren daar naast de modernste Ned. riolering heeft gekregen, nl. een rioolgemaal dat /3t& millioen heeft gekost. chiatrisch rapport en thans verklaarde dr Baan dat het meisje zeker niet zwak zinnig of ontoerekenbaar is. Barre koude in V.S. eiste al 170 doden Het dodencijfer in de Ver. Staten, die momenteel door een hevige koudegolf worden geteisterd, stijgt nog steeds. Meer dan 170"p&l-swien zijn reeds bm het leven gekomen. De sneeuwstormen hebben de wegen in de ataat New York onbegaanbaar gemaakt, waardoor een grote stagnatie is veroorzaakt. In Watertown, in Noordelijk deel van deze staat, is laag sneeuw van 80 cm. gevallen. In de stad New York kan het verkeer slechts langzaam vorderen. Watertown in de Amerikaanse staat New York heeft enkele dagen gele den een hevige sneeuwstorm over zich zien gaan.-In de hoofdstraat moesten de voetgangers door een een loopgraaf in de sneeuw naar hun werk gaanalle verkeer was lam gelegd. Hamid II weldra vrij Het verluidt, dat sultan Hamid II wee spoedig in vrijheid zal komen. De toe stand in West-Borneo is zo slecht gewor den. dat men te Djakarta overweegt om hem het gezag over het sultanaat te her geven, aldus de Tel., die dit bericht brengt. Het enige wat de Indonesische autoritei- weerhoudt. is de vrees om een figuur te slaan. (De sultan is namelijk al bijna twee jaar gevangen zonder dat er va herhaaldelijk aangekondigde berechting iets gekomen is). De sultan moet het uit stekend maken en in een ruime bungalow bij Djokja wonen. Hij heeft bedienden en is slechts in naam gevangen. Er is geen kapitein Bos bij Dar oei Islam De berichten uit Indonesië maken her haaldelijk melding van benden van kapi tein Bos, die met de Dar oei Islam zou- samenwerken en de schandelijkste stukken zouden bedrijven. Dit bende- hoofd zou deel hebben uitgemaakt van het Nederlandse leger. Naar w|j echter generaal-majoor E. Engles, gewezen territoriaal bevelhebber op West-Ja va. ïmen, c"cnt bedoelde officier op het ogenblik in de K.L. in Nederland in de rang van majoor, zodat er geen „kapitein Boa" bestaat VERGISSEN wij ons. wanneer wtf ce laatste tijd wat groter belang stelling opmerken voor Nieuw-Guineaw neen. niet slechts in de kringen, de nog altijd te kleine kringen, ace ïA meer directe zin iets met dat land „t® maken" hebben, maar eigenlijk bj ieder onder ons? Oik dunkt van niet. Heel lang. veel te lang, is Nieuw- Guinea eigenlijk weinig anders geweest dan de laatste wagon aan een trein met tal van wagons. Maar die trein is erg kort geworden, de meeste wagons zijn losgemaakt en de aandacht richt zich onwillekeurig op die laatste wagen op Nieuw-Guinea dus- Nu is het een verblijdende omstandig heid dat er de laatste tijd ook al vrij wat goede lectuur over dat vreemde en nog veelszins geheimzinnige land van de pers is gekomen. Bijzondere en eer volle vermelding komt daarbij toe aan Uitgeverij vJt. C. de Boer Jr te Amster dam. die bijvoorbeeld de boeken van Anthony van Kampen (.Jungle Pimper nel". „Het Laatste Bivak". ..De Verlo ren Vallei") heeft verzorgd, vlotte maar ook goede literatuur, die de belangstel ling in wijde kring voor Nieuw-Guinea heeft gestimuleerd. /~tP deze plaats willen wij echter vae- daag speciaal de aandacht vestigea op een boek over Nieuw-Gudnea, even eens verschenen b|j de Uitgeverij v-h. C. de Boer Jr te Amsterdam en geschre ven door Jan van Eechoud. Van Eechoud kent Nieuw-Guinea als weinigen. Maar zijn kennis is niet slechts omvangrijk, zij is tevens van uitnemend gehalte. Zijn boek is een sterk boek geworden. Sterk door de stijl, sterk niet minder door de Van Eechoud heeft zijn boek genoemd „Vergeten Aarde". Deze titel spreekt voor zichzelf. De schrijver heeft Nieuw- Guinea nog gekend, toen er van uit Bata via moeizaam wat aandacht voor dit verre land werd gebracht, een aandacht overigens, die vrijwel sleeds met typische bureaucratie gepaard scheen te moeten gaan. Maar hij heeft het ook leren ken nen onder de oorlog met Japan en in de jaren na de bevrijding. Hij vertelt van dit alles, van het land. de het zich laat aanzien, de sprong moeten maken van het stenen tijdperk naar het tijdperk der atoom energie. Het bewind over zulk een land in zulke omstandigheden eist eert wijs heid als slechts enkelen bezitten, het eist ook een grote toegenegenheid tot de bevolking. 1% TEN realisere zich enigermate, wat het maken van zulk een sprong betekent. De bevolking van Nieuw-Guinea bestaat bijvoorbeeld voor een deel nog uit kop pensnellers. Vandaag nog worden er de koppen gesneld. In onze ogen moge dat laakbare bezigheid zijn, voor de oea is het een werk, waarvoor hij de /an zijn goden oogst. Komt h|j straks het dodenrijk, dan zal hij, Indien enigszins mogelijk, ook een of meer kop en van vijanden moeten meebrengen. Dat koppensnellen mag h|j nu niet .eer. Maar daarmede stort heel zijn systeem van normen en leefregels ineen. De Papoea komt (om het modern te zeg gen) „in de crisis", er komt in zijn be- aan een vacuum. Dat opvullen van het vacuum is het, at hoge wijsheid zal vergen van ieder, die zich het lot van deze eenvoudige» wil aantrekken. Van de bestuursambte niet minder van zende lingen en missionarissen. Van Eechoud laat het niet in het onzekere, dat het Christendom hetgene is waaraan Nieuw- Guinea het meest en het eerst behoefte heeft. DEHOEFT het nog betoog, dat wij met '-'de verschijning van di tboek blij zijn? Het stelt de zaken niet rooskleuriger voor zijn. Het roept geen verwachtin gen op. die moeilijk te verwerkelijken zullen zijn. Het laat niet iff het onzekere, met betrekking tot de toekomst mogelijkheden nog veel gegist moet wor den. Maar het doet niet minder uitko men. dat er dan toch maar mogelijkhe den zijn, mogelijkheden welke aan de grens liggen van het waarschijnlijke wat het meest treft, is dat de schrij- zijn boek laat uitlopen op de taak, welke Nieuw-Guinea ons allen als land volk oplegt. De Papoea heeft vol ver trouwen zijn lot gelegd in onze handen. Hij verwacht van de Nederlander, dat deze hem op de weg zal voeren, die leidt ontwikkeling en voorspoed. „Hij verwacht dit van ons, zoals een kind naar vader opziet" Wij hopen, dat de gewekte belangstelling »oor dat verre land, dat ons echter zo ia behoort te staan, er toe zal leiden, dat velen dit boek van Van Eechoud ter hand zullen nemen. Dan is onze overtui ging. dat de reeds gewekte belangstel- ongemeen door zal worden ver sterkt. Wat de schrijver dan zal hebben achterhalen, is de titel van zijn boek: ..Vergeten Aarde". Want nog altijd houdt ets op. vergeten te zijn. zodra we er met snze aandacht en belangstelling bij toeven. Pleven mag vertrouwens kwestie stellen Het Franse kabinet heeft premier Pleven gemachtigd om. waar hij dat nodig acht. bij het debat over de begro ting de vertrouwenskwestie te stellen. WEERBERICHT Veranderlijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwakke tot matige wind, ruimend naar Noordelijke richtingen, later verander lijk. Wisselend bewolkt met enige regen of motregen. Weinig verandering In tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag ikorute dag van het jaar)i m 8 46—16 30; maan onder 13.23, op 23 Dec. 1.14 LX

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 7