Voor schooHijd in Een Christelijke school in 't hartje van Frankrijk 11^5 J_JET BELANGRIJKSTE overzeese gebiedsdeel van Frank rijk is nog steeds Algerië in Noord-Afrika. Van de oude Barbarijse staten neemt Algerië het centrale gedeelte in. Slechts zeer langzaam dringen Westerse invloeden binnen in de levenssfeer van de Algerijnen. Niet altijd is het even rustig in Algerië, want ook hier is een deel der bevolking toegankelijk voor extremistische invloeden en het groeiende nationalisme bezorgde reeds in 1944 aan De Gaulle de nodige zorgen. De foto's op deze pagina werden genomen in Tozeur, in het Zuiden van Algerië en zij laten iets zien van de school jeugd. Een naar onze begrippen nogal bont en armelijk gekleed stelletje jongens en meisjes, maar in de algemene armoede van duizenden Algerijnen valt een gerafelde jas, van een oude jutezak gemaakt, nauwelijks op. Pas op voor scholieren" f Warme voeten in het hete zand mamm fppp W& l J E? 1 5 Bijlage van de „Nieuwe Leidsche Courant" van Zaterdag 15 December 1951 PRACHTIGE PRESTATIE VAN NEDERLANDSE BOEREN Maar hef Vaderland moet helpen I VIJFHONDERD kilometer diep in Frankrijk is slechts luttele jaren geleden een Christelijke school tot bloei gekomen. Voorjaarsbloesems, die Maartse stormen en Aprilsneeuw moeten door staan. Een plantje van Nederlandse boeren, die ver van het vaderland het beste hebben medege- Bovenstaande foto werd genomen tijdens het bezoek van mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhoüt, Ned. gezant te Frankrijk (rechts). De gezant in gesprek met dr. J. W. Marmelstein (links) en ds. H. J. Winter. bracht dat Nederland geven kan: hun geloofsle ven, een erfenis van Franse hervormers en mar telaren. Uit het vergoten bloed bloeit nieuw leven op in een land, dat tot heidendom dreigt te ver vallen. Het is reeds 28 jaren geleden, dat Zeeuwse boeren, de familie Quaak, nieuw land zochten. Nederland was toen reeds overvol. Ook toen kon den de jonge boerenzoons in hun eigen land geen grond meer krijgen. De Quaaks waren de pioniers, die zich in Frankrijk vestigden en hun voorbeeld werd door menige Nederlandse boer gevolgd. Zij wonen over geheel Frankrijk verspreid, door reus achtige afstanden gescheiden, vooral in de depar tementen Yonne en Dordogne. Het is overmij- delijk, dat zij binnen enkele generaties Fransen worden. Maar aan één ding willen de Protestanten onder hen vast houden, hoe groot de moeilijkheden ook zijn: aan hun geloofsleven. Wat dit wil zeggen, begrijpt men wanneer men weet. dat zij pas in 1946 een eigen dominee kre gen. Voor die tijd moest ds Maaskant vanuit Pa rijs voor alle boeren werken. Deze bezat geen ei gen voertuig en moest te fiets en te voet geheel Frankrijk afreizen. In 1946 vestigde ds Winter zich te midden van de Nederlandse boeren, die in Yonne wonen. Zijn eerste zorg was, dat er een school kwam. Oude reformatoren hebben reeds verklaard, dat de school het voorportaal is van de kerk en ds Winter is van mening, dat de kerk niet bestaan kan zonder school. De predikant kreeg zijn kans, toen hij vernam dat het chateau de Paron te koop was. Dit kasteel is gelegen op enkele kilometers van Sens, ander half uur sporen van Pafrjs, waar alle spoorweg verbindingen van het gehele land te samen ko men. Prachtig centraal gelegen dus, in het de partement van de Yonne, waar 100 Nederlandse boerengezinnen wonen, die tezamen wel 500 zielen tellen. In Januari 1949 werd dit buitengoed met 7 ha park en groententuin voor 6 millioen franc 66.000) gekocht. In enkele dagen tijd hebben de Nederlandse boeren dit bedrag bijeengebracht, hoewel zij niet welvarend zijn en met veel te-' genspoed te kampen hebben. De welgestelden on der hen kan men gemakkelijk aftellen op vijf vingers van één hand. Geen offers waren echter te veel. Eén boer verkocht zijn horlogeketting om zijn bijdrage te kunnen geven. Men was er qchter bij lange na niet. Grote kosten moestén worden gemaakt om het landhuis ge schikt te maken als school en internaat. Mevr. H. J. Nederbragt, dochter van de vroegere am bassadeur in Tsraël, wist in Nederland 40.000 voor dit doel bijeen te zamelen. Men was er echter toen bij lange na niet en nog steeds steekt men in de schuld voor ver bouwingswerkzaamheden. En zelfs als dat bedrag bijeen is, worstelt men met de grote moeilijkheid, dat de Nederlandse boeren het verblijf van hun kinderen op die school niet kunnen betalen. De schoolkwestie vormt op dit ogenblik het ondebwerp van een felle strijd in het Parlement en het ziet er niet naar uit, dat die gewonnen zal worden. Van de Franse protestanten kan men niets ver wachten, zo lang zij niet voor het Christelijk on derwijs zijn gewonnen. Van de Nederlandse re gering kan men ook geen hulp .verlangen, aange zien het onderwijs op Franse voet wordt gegeven, in het Frans en onder een Frans hoofd. Hulp van Christelijk Nederland is hier on misbaar en daarom heeft zich een vereniging ge vormd van vrienden van Paron, die onder de energieke leiding van de heer Van Eek, Kleiweg 226a, Rotterdam-Hillegersberg een grote vlucht begint te nemen, doch nog vele maleh groter moet Tussen golvende heuvels, temidden van een prachtig park krijgen Nederlandse kinderen in Frankrijk onderwijs op een groots landhuis. Zij genieten een onderwijs, dat beter is dan op ver- •schillende Franse scholen. Zij ontvangen dit in een omgeving, die werkelijk Christelijk is, waar licht en vrolijkheid heersen en een diep en enthousiast geloofsleven. Het zijn pionierskinderen, zonen en dochters van boerengeslachten, die de polders aan de zee ontrukten, die de Haarlemmermeer heb ben bewoonbaar gemaakt. De school draagt de naam van de grote hervormer Beza, die in de omgeving geboren is. Sens is een mooie Franse stad, in welker om geving veel Nederlandse boeren wonen. De Van Striens, de Van Melles, Dijkstra's, enz. In het nabije Villeneuf de 1' Archeveque woont ds Win ter aan de Place de la Republique. Niet ver van daar is het mooie park van het Chateau de Pa ron, een groot landhuis, met prachtige zalen voor lessen en slaapgelegenheid. Hier is het internaat gevestigd, waar 30 Nederlandse boerenkinderen uit alle delen van Frankrijk, benevens 10 Franse en 4 Amerikaanse kinderen het afgelopen cursus jaar les hebben gehad. De leiding van de school is bij dr J. W. Marmelstein, in iedere zin des woords een jongeman van tegen de 70 jaar, die 38 jaar als leraar heeft gewerkt aan de 1ste Chris telijke H.B.S. te Amsterdam, de H.B.S. van Kol- kert. Hij was er de man niet naar om rustig van zijn pensioen te genieten. Hij trok er op uit en begon een nieuw bestaan. Paron heeft niets van het naargeestige, dat eigen pleegt te zijn aan inrichtingen zonder subsidie, die leven moeten van de zware offers van de kleine man. Personen als ds Winter, dr Marmel stein, de chatelaine mevr Nederbragt, haar help ster mej Van Kempen, en de gehele jonge staf, hebben hier een geest geschapen, welke Paron tot een onvergetelijke herinnering maakt voor ieder, die het eenmaal heeft bezocht. De kinderen zijn daar in internaat, want de dichtsbijzijnde boeren wonen nog altijd 30 tot 49 km ver. Gelukkig kan een deel hunner Zondag9 naar huis omdat de Zaterdag een vrije dag is, doch een twintigtal blijft Zondags over. Dat is Kamperen in het park. niet erg, want er is amusement genoeg. Zater dags kunnen zij spelen in het park, de beek af dammen, enz. J3e jeugdige staf zorgt, dat zij zich niet vervelen en zij worden goed cn met toewij ding verzorgd. Het onderwijs geschiedt in het Frans. Tenge volge van het voorgeschreven Franse lesrooster is het niet mogelijk veel uren in de week aan het Nederlands te geven. Men beperkt er zich daarom toe, hen goed en duidelijk' Nederlands te leren lezen. Bijbels onderwijs is ondanks de vele bepalingen mogelijk omdat het van staats wege verstrekte rooster elke dag een kwartier voorschrijft voor de „moraal". Maar van onschat bare betekenis is, dat zij in een omgeving ver keren, waar zij Nederlandse boeken lezen, waar zij elke dag de Bijbel horen en de Christelijke liederen en psalmen zingen. Waar elke Zondag kerk wordt gehouden. Aansluiting op Nederlands onderwijs is niet mogelijk. Het Frans, dat de kinderen op Paron leren, is bijzonder goed, zodat zelfs een Franse autori teit een compliment maakte over het accent, waar aan verschillende provinciale scholen wel eens een voorbeeld mochten nemen. De kinderen worden op deze wijze weer leermeesters van hun ouders. Tot nog toe was het niet mogelijk jonge kinde ren aan te nemen doch er komt dit jaar een klas voor kinderen van vijf tot zes jaar. In de vacantietijd hoopt men Nederlanders (o.a. studenten) gelegenheid te geven op Paron te ver toeven. Zij zullen na afloop steeds naar Paron terugverlangen. Ook worden er volgend jaar goedkope excursies georganiseerd, waarbij men tevens Parijs te zien krijgt. Reims (met cham pagnekelders en kathedraal) en de beroemde ba siliek van Vezelay, in welks nabijheid Beza gebo ren is. Doch Paron vormt het hoogtepunt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 9