ïlieuiue fcihsrijc GTmtrant Twintig man bij Schiphol uit brandend Zwitsers vliegtuig ontsnapt Piloot vergiste zich door zware mist in ligging van landingsbaan Geld op tafel voor de defensie, aldus Eisenhower vist U En ons antwoord 951 ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Dilectie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5laat»asticJj Is ghcbleoen «n«n bert la levenspart" Twee en dertigste jaargang No 930G Meer licht op mysterie Toestel kwam juist in sloot terecht IN DE DICHTE MIST is gisteravond even vóór zeven uur bij Schiphol een Zwitsers DC 4-vliegtuig in een sloot terechtgekomen tussen akker land, dat de bestuurder vermoedelijk voor een landingsbaan heeft aan gezien. De machine vloog onmiddellijk in brand en werd geheel vernield. In enkele seconden tijd hebben echter alle 14 passagiers en 6 leden van de bemanning kans gezien het toestel te verlaten, dank zij het feit dat de drempel van de cabine bijna gelijk met de grond was gekomen. Niettemin liep een van de beide stewardessen, de 30-jarige Zwitserse Margaretha Hefti uit Glarus, ernstige brandwonden aan gezicht, armen en benen op. De andere inzittenden kwamen echter met lichte schram- onbetekenende brandwonden vrij. nog slechts een vrijwel onherkenbaar wrak over. Vleugel en stuurhut wa- De wrakstukken van de Zwitserse Douglas D.C. 4 HBILO, die gis teravond in de dichte mist is ver ongelukt. Als door een wonder zijn alle twintig inzittenden uit het verbrande toestel ontsnapt. bezet", vertelde hti. „Slechts 14 passa giers op 42 zitplaatsen. Tot Utrecht had- i we een helder zicht. Daarna zagen echter niets meer. Geen lichten, van welke stad ook. Daarom verwonderdo lk my er over dat "de machine steeds bleef dalen. Ik zocht naar open plekken in de mist, totJ .Tl e" t0lIetten. Men ik plotseling een rood licht zag, vermoe- 1 tJ? ÏLl? sp(ledlS ™_llpn delyk een van de aanloopbakens van de In de consternatie werden aanvankelijk de gewonde stewardess en een passagier vermist. Later bleek echter dat zij door de bestuurder van een juist passerende auto naar de geneeskundige dienst van Schiphol waren overgebracht. Toen het ongeluk gebeurde, was er niet dan 50 tot 100 meter zicht. Betrek kelijk kort tevoren was het zicht in een kwartier met 400 meter verminderd. Dit werd aan de gezagvoerder van het vlieg tuig gemeld. De piloot heeft echter van de mogelijkheid om een uitwijkhaven te :ken geen gebruik willen maken. De inding gebeurde geheel op zijn verant woordelijkheid. Op dit ogenblik is nog niet na te gaan de gegevens die de piloot heeft [ontvangen een fout is geslopen. Het log- van de toren en de verklaringen de gezagvoerder zullen nog met el- fkaar vergeleken moeten worden. Giste- de gezagvoerder echter zo over stuur dat hij nog niet verhoord kon worden. Radar nog niet gebruikt De radarinstallatie van Schiphol, die de toestellen kan „binnenpraten", wordt nog niet officieel gebruikt en heeft dus gisteravond geen dienst gedaan. Wel heeft men voortdurend met de machine in radio-telefonisch contact gestaan. Om kwart voor zeven werd dit contact plotseling verbroken. Dit gebeurt vlak voro een normale lan ding wel meer. Maar in dit geval werd het geen normale landing, want tot hun ontsteltenis zagen de mensen in de ver- keeTkeerstorcn plotseling een vuurgloed aan de overzijde van de Schipholweg. Terstond werd groot alarm gemaakt. Drie brandweerwagens, twee zieken auto's. autobussen en jeeps rukten uit. Staande op de auto's trokken de brand weerlieden hun astbestpakken aan en nog geen minuut later spoot het schuim uit de blussers in de vuurgloed. 140 Meter door sloot Bliksemsnel werd een inspectie gehouden of iedereen het vliegtuig had verlaten. De romp stond reeds in volle vlam. Ruim een uur had de brandweer nodig om het vuur te bedwingen. Van het toestel was toen ren reeds vernield bij het neerkomen. De zware machine moet ongeveer 140 meter door de sloot zijn gegleden en toen met een slag tot stilstand zijn gekomen. De passagiers werden met autobussen naar de wachtkamer van Schiphol over gebracht. Negen van de veertien waren Nederlanders. Dit waren de heren Van Rensselaer, Woerdeman, Boterman, Joe- kes, Brakel, Van Oorschot, Van Dran, Ditmar en mevr. Klaarmond. Verder wa ren er nog twee Zwitsers, twee Amerika nen en een Italiaan.. De Apierikaanse merv. Scheyder zette nog gisteravond haar 'reis naar New York met een K.L.M.- vliegtuig voort. Zij was de laatste die de, fel brandende DC 4 had verlaten. Deze schokkende ervaring schijnt haar vertrouwen in de luchtvaart dus niet te hebben aangetast. Schrikbeeld Geen van de passagiers realiseer de zich gisteravond goed aan welk een groot gevaar zij waren ontsnapt. Nog nooit tevoren is bij Schiphol een vliegtuig verongelukt zonder dat een van de inzittenden het leven verloor. 't Engelse pond weer in opspraak Te Londen zijn geruchten losgekomen, dat de wisselkoers van het pond sterling zal worden vrijgelaten en dientengevol ge ontstond er gisteren een stijgende koersbeweging op de Londense effecten beurs. Hierop heeft het Britse ministerie van Financiën geantwoord met een te genspraak, die niet uitdrukkelijk de vrij lating van de wisselkoers en devalua tie- of revaluatieplannen ontkent. Ambtenaren van het minister klaarden namelijk niets te weten omtrent een wijziging in waarde van het pond op Zaterdag en Zondag en daarbij bleef het. Volgens sommige financiële deskundi gen is het mogelijk, dat de Bank Engeland heden een verkleining zal kondigen van het aantal categorieën het pond sterling, een voornamelijk tech nische operatie dus, die van betrekkelijk weinig betekenis is. Zij verwachtten niet dat er gesproken zou worden over eer wijziging van de koers van het pond ster ling ten opzichte van de dollar. In elk geval houdt de Bank van Enge land heden een persconferentie. De reden tot deze bijeenkomst is niet bekend ge maakt, doch wel werd medegedeeld, dat het hier een belangrijke aangelegenheid betreft. Naar nader wordt gemeld, heeft het Britse ministerie van Financiën bekend gemaakt, dat de geruchten betreffende een wijziging der waarde van het pond sterling ..niet gefundeerd" zijn. D( Financial Times is volgens A.F.P. var mening, dat het er bij de op handen zijn de maatregelen niet om gaat het pond sterling vry te laten, maar veeleer de instelling van een soepeler stelsel wisselkoersen binnen de grenzen, welke de verplichtingen jegens het internatio nale geldfonds en de pariteltskoers var 2.80 dollar voor het pond sterling Enge land stellen. Een woordvoerder j Amerikaanse ministerie van Financiën meent, dat er geen wijziging in de waarde van het pond op komst is. Koninklijk paar ook naar New York Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn van plan bij hun bezoek aan de Ver. Staten in het komende voorjaar ook New York te bezoeken. Dit heeft de Neder landse consul-generaal in New York, Baron de Vos van Steenwijk. meegedeeld an burgemeester Impellltteri. Woonwagenkamp midden in Geleen Uit het Geleense woonwagenkamp, dat vlak aan de grens ligt en slechts plaats biedt aan een enkele woonwagen, zijn gisteren vijf woonwagens door de politie naar het centrum van, Geleen over-| gebracht. Zij beschikken op hun nieuwe I standplaats niet over licht Vóórspel van de gang naar Truman Churchill, Eden en Spaak te Parijs, in verband met plan-Schuman en Europees leger DE ENGELSE PREMIER, Churchill, gaat met zijn minister van Buit. Zaken, Anthony Eden, morgen naar Parijs, om aldaar besprekingen te voeren met Franse leiders. Deze reis is een voorspel van het bezoek der Engelse staatslieden aan President Truman, hetwelk begin Januari zal plaats vinden. Een belangrijk onderwerp van dit Parijse „téte a tête" is de Britse afzijdigheid van het plan-Schuman en het plan voor een Europees leger. De Britse staatslieden zullen ook het Geallieerde hoofdkwartier in Europa bezoeken en de lunch gebruiken bij generaal Eisenhower en veld maarschalk Montgomery. Hoogstwaarschijnlijk zal met de Egyptische mi nister van Buit. Zaken, Salah El Din Pasja, die te Parijs vertoeft, contact worden opgenomen over het Anglo-Egyptische geschil. Aan Reuter ontlenen wy nog, dat En geland zich eventueel niet zal verzetten tegen het bijdragen Van troepen aan een Europees leger, mits dit onder een aan merkelijk losser politiek gezag komt te staan, dan Frankrijk voorstaat in de vorm van een Europees supernationaal kabinet. Wij hebben hier gisteren reeds in het „Verklaarde Uitzicht" op gewezen. Te Parijs zijn ook de mannen der Atlan tische verdediging byëen, die de koorden van de beurs vasthouden. De twaalf gedelegeerden verzamelden zich met hun adviseurs in het gebouw van dë N.A.T.O. in de Franse hoofdstad. Aan de orde was het rapport van Averell Harriman, Sir Edwin Plowden en Jean Monnet. Deze „drie wyzen", vormende de tijdelijke coördinatie-commissie van de N.A.T.O., kregen, na de conferentie dat ook de Belgische min. van Financiën, Van Houtte, zich naar Parijs heeft ge spoed. om het Belgische standpunt te verdedigen. Ook Spaak, de afgetreden voorzitter der Assemblée van Straatsburg, heeft met Eisenhower geconfereerd. Hjj zeide: „Tenzy «Ij er in slagen, de Europese eenheid te bewerkstelligen, heb ik een zwaar hoofd in de toekomst der Atlan tische gemeenschap." Burgerzinlening in Bussum mislukt Een comité in Bussum. dat een halt millioen bijeen wilde brengen in d« vorm van een 4 pet lening om 50 huizen Mcgci, „a „e tiiuincMuc va,.t€ kurvnen bouwen. heeft zijn werk ge- Ottawa, tot ta^k, na te gaan, hoeveel het j stQalrt °™dai er, voor deze zaa!t Seen Westen kan opbrengen voor de defensie. an^mo blyKt te bestaan, zonder zich economisch te gronde te richten. Wij zullen hier nader van horen. Generaal Eisenhower bracht een be zoek aan de Franse premier Pleven en volgens A P. zou een beroep gedaan zijn op Frankrijk, de uitgaven voor de defen sie met 5 procent te vermeerderen. Maandag wordt Pleven door de Franse financiële commissie over dit punt ge- mistbaan. Meteen daarop voeldi enorme klap. Mijn riemen vlogen los lk schoot met een vaart over een paar stoelen heen. En terwyl ik die smak maakte, zag ik in een flits vóór in de cabine een geweldige steekvlam. Ik voel de plotseling een gloeiende hitte en direct daarop moet het toestel in lichter laaie hebben gestaan. Ik kan me nog herinneren dat ik iemand aan zijn arm mee naar buiten sleurde. De bemanning heeft zich mees terlijk gedragen. Een van de leden ging de brandende cokpit binnen, maar ge lukkig was hét niet meer nodig. Even later hebben we appèl gehouden en toen misten we een stewardess en een passa gier, die kort daarna weer zyn gevon den. Al onze bagage is verloren gegaan. Alleen vond ik op een onverklaarbare manier ergens in de klei mijn aktentas." Heviger luchtactie op Korea Verder verwijderd van een bestand De ludhtmacht der Verbondenen op Korea heeft gisteren 1000 aanvalsvluch- ten ondernomen. In Noord West Korea werden spoorwegen gebombardeerd. Volgens mededelingen van de marine werden bij Hoengnam benzine-i plaatsen onder vuur genomen door slag schepen. kruisers en torpedobootjagers. De Verbondenen boekten enige verlie zen: 3 jagere, 1 Sabre. 2 Shootingstars en 1 Mustangtoestel. Te land werd hevig ge vochten aan het Westelijk front, waar honderden communisten om het leven kwamen. Er is nog geen schot in het overleg tussen Verbondenen en Noorde lijken voor een wapenstilstand. De Ver bondenen hebben het jongste Noordelijke voorstel verworpen. Dit betrof een rege ling voor het toezicht op een wapenstil stand. vertrekken. Tien andere woonwagens zijn. nadat de politie had gewaarschuwd, reeds eerder verdwenen. Scheveningen zet ook nieuwe logger op stapel Wordt 3 meter langer dan de Noordster Op de Scheveningse scheepswerf zal het begin van het volgende jaar de iel van een gecombineerde haringtrawl. logger worden gelegd, zo vernemen wij. Dit nieuwe schip wordt voor rekening van de rederij J. J. v. d. Toorn te Scheve ningen gebouwd. De lengte van het vaar tuig zal 33 meter worden, de breedte 6.80 n de diepte 3.15 meter. In de machinekamer komt een 240 p.k. motor. In Juni of Juli hoopt de sleephelling de trawllogger af te kunnen leveren. Voor dezelfde rederij werd ongeveer een jaar geleden ook een moderne logger op deze werf gebouwd. Het nieuwe vaartuig zal ongeveer 3 meter langer zijn dan de Noordster. Luit.-generaal Doorman uit militaire dienst De generaal-majoör P. L. G'. Doorman, van de generale staf inmiddels per 15 November benoemd en aangesteld als luitenant-generaal is met ingang 1 Januari as., op zijn verzoek, wegens langdurige dienst uit de militaire dienst ontslagen. Ook de generaal-majoor A. G. J. M. P. van der Kroon, van de generale staf (tevens lid van het Hoog Militair Ge rechtshof) is sinds 15 November luite nant-generaal. Eervol ontslag uit de militaire dienst is verleend aan de reserve luit.-kol. G. H. M. Zahn, van het regiment inf. Oranje- Gelderland. Op zijn verzoek is eervol ont slag uit de militaire dienst verleend de res. luit.-kol. P. H. O. H. Klippers het regt. Limburgse Jagers In vijf weken tijds hebben var bijna 36.000 inwoners slechts 197 «ai oproep gevolg gegeven met een totaal bedrag van f137.000 aan leningen giften. Het toegezegde geld wordt niet ge waagd en de giften worden terugbe taald. (En dat voor Bussum, waar wethouder hoord_. Inmiddels vernemen wü, dat Bouma indertyd zo de aandacht trok België niet kan voldoen aan de eis tot i door zijn woningbouwsysteem Red.) grotere bedrage aan de Westelijke de-i fensie. Onmogeiyk kan België zfln mi- rr 0 litalre uitgaven in de drie komende jaren "Hip VOOf premiGF WairiSal verdubbelen, aldus Reuter. In dit ver-1 Men tracht de heer Wairisal, minister band vestigen wy er de aandacht op,1 president van de Republiek Zuid-Moluk- ken, die zich op het ogenblik in be scherming op Nieuw-Guinea bevindt, rechtskundige bystand te verlenen. Reeds zijn enige advocaten hiervoor aangezocht met wie thans de plannen worden be sproken. K.R.O. is de 302.000 leden gepasseerd Terwijl de N.C.R.V. vorige week het 60.000ste lid heeft ingeschreven, zal de K.R.O. hedenavond van tien uur tot half elf het bereiken van de 300.000 leden Zowel de voorzitter van de K.R.O., prof. Kors, als de directeur, de heer Speet, zullen een toespraak houden. Verschillende medewerkers zullen in drie regels hun mening zeggen over het bereikte succes en Jan de Clèr besluit het programma met twee toepasselije liedjes. Inmidels is het getal 300.000 al ver overschreden. Vanavond hoopt men reeds het 302.00ste lid te kunnen aan kondigen. hen van de passagiers van het Zwit serse vliegtuig, dat gisteren op de rand van Schiphol verongelukte, de heer W. Ditmar van de Unilever te Rotterdam (links), vertelt in het res taurant van Schiphol zijn ervaringen aan de adjunct-directeur van de luchthaven, de heer E. van de Beek. „Sorry, geen tijd. „Toen iedereen uit het brandende toestel was ontkomen, zijn we naar de Haagseweg gehold om passerende auto's aan te houden", v.ertelde de heer Ditmar uit Rotterdam, een der passagiers van het Zwitserse vliegtuig. „Een auto stopte en een meneer vroeg wat er aan de hand was. Wij verzoch ten hem de vrouwelijke passagiers, die gewond waren, even naar het vliegveld te brengen twee minu ten rijden maar de man weigerde en zei: „Sorry, ik heb geen tijd". Een van de passagiers wilde de man te lijf gaan en heeft nog even gevochten, maar binnen de minuut was de auto weg. Zijn nummer heb ik echter ge noteerd." DAT drie arbeiders gisteren brand wonden opliepen bij 'n ontploffing in de gasscheidingsapparaten van het Stikstof- bindingsbedryf te Lutterade. DAT bö de begrafenis in Domburg van de vroegere Comm. der Koningin in Zeeland, jhr mr J. W. Quarles van Uf- ford, o-m. 'n krans was van de Koningin. DAT volgende week de 400.000ste be zoeker van 1951 in het Rijksmuseum te A'dam wordt verwacht, die tevens de 16 millioenste sedert de opening in 1885 zal zijn. DAT een slipjacht in Deurne (N.-Br.) vandaag wegens de vorst en de harde bodem werd uitgesteld tot volgende week. DAT wegens de inbraak in de Gronin ger kledingfabriek zes Groningers zijn gearresteerd (2139 j. oud) en proces verbaal is opgemaakt tegen twee helers- DAT burg. G. Boekhoven van N. Pekela zijn benoeming tot Tweede Ka merlid (vac.-Tuin. P.v.d.A.) heeft aan genomen. DAT de Eng, Briticondienst Liverpool —Manchester op Amsterdam t.g.v. het 75-j. bestaan van deze dienst in A'dam een receptie organiseerde. - DAT voor 't eerst na de oorlog Ned beperkingen van de handel in vreemde finnen- mensenredders Duitse onderscheidingen valuta afgeschaft heeft. Voor geen en- DAT de gratificatie van een half week- hebben gekregen, n.l schipper Klaas keie transactie is meer een vergunning loon voor Tilburgse textielarbeiders ge-1 Toxopeüs en vijf anderen, die in Sept. vereist. 1 volg is van een. landelijke regeling. 11950 vier Duitser» redden. Als een schrikbeeld hadden alle pas sagiers en leden van de bemanning echter nog het brandende toestel voor ogen. De gezagvotrder, capt. Sehüpbaoh, die zelf een leiyke snee aan de bovenkant van zyn neus had opgelopen, was zo ge schokt door het gebeurde dat hij gister avond nog niet ordelijk kon vertellen hoe alles in zyn werk was gegaan. „Ik zat aan de grond voor ik het wist", was het Amerik. militairen die thans gaan ge- enige dat hU kon uitbrengen. bruiken, reeds twee jaar geleden in een Amsterdamse fabriek werd gemaakt, en de N.Z.H.RM. enkele complete pakken u-?eft besteld. DAT de herbouw van de Kon. Weef- goederenfabriek C. T. Stork (de oude De Canadese minister van Financiën werd in 1944 en 1945 verwoest) volgend heeft bekend gemaakt, dat Canada de 1aar aar- de Woelderes te Hengelo zal be- DAT in een wetsontwerp f2 millioen wordt aangevraagd voor de aankoop van Huize Duinrust te Overveen. een villa die reeds vyf jaar is gehuurd voor gebruik als hospitaal van de Kon. Marine. DAT minister Lieftinck aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld het op 1 Fe bruari weer van kracht geworden besluit bankenmoratorium van 10 Mei 1940 thans definitief in te trekken. DAT de lening van 1.197.000, die het rijk heeft gesloten met de N.V. Vuil afvoer Mij V.A.M., zal worden omgezet in een deelneming van 1,2 millioen in het aandelenkapitaal, wanneer een thans ingediend wetsontwerp ln het Staatsblad verschynt. DAT kleding van schuim-plastic, zoals Walter Gieseking, de bekende pianist, heeft in het Zwitserse kanton Wallis een auto-ongeluk gehad, doordat zijn wagen, waarin ook zyn vrouw en dochter zaten, slipte en enkele malen over de kop sloeg. Gieseking moest met een hersenschudding opgenomen worden in het ziekenhuis, doch zijn vrouw en dochter kwamen er zonder een schrammetje af. De pianist in zijn bed in het ziekenhuis van Brig. K.L.M. raakt op leeftijd Voor 't eerst marconist met pensioen Gisteravond stond de boordwerktuig kundige P. J. Jung van de KLM. zonnetje op Schiphol. Hij stond op het punt om zijn laatste dienstvlucht te maken. Volgende week gaat hy met pensioen. Jung is de eerste boordwerktuigkundige die sedert de oprichting van onze natio nale luchtvaartmaatschappy wegens het bereiken van de leeftijd van 50 jaar het maximum voor vliegend personeel met pensioen zal gaan. Hij heeft meer dan twee millioen km gevlogen en maakte 120 rei: Amerika en 50 naar Indonesië. Op 19-jarige leeftijd kreeg Jung de luchtdoop, toen Anthony Fokker zelf hem ballast. DAide latere winkelsluiting op 24 31 D^ffn R'dam ongedaan is gemaakt DAT de E.N.C-I. te Maastricht de lecte 16e eeuwse munten uit de St Pie tersberg (waarde f1600) van champig nonkwekers heeft gekocht, doch er de bestemming nog niets is beslist. DAT Donderdag a s. de groep deskun digen voor electr. apparaten en telecom- municatie-apparatuur na een ECA-siu- diereis uit de Ver. Staten op Szhiphol aankomt DAT B. en W. van Bussum voorstel len een geschilderd portret te laten ken van Koningin Juliana, voor de raads zaal. DAT de gem. Dongen in de derde periode van de Anjerloterij beslag heeft gelegd op de wisseltropee van het Prov. Anjerfonds N.-Brabant. DAT staatssecretaris Muntendam gis teravond een radiorede heeft gehouden t-g.v. de aanbesteding van een nieuw Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven, waarvoor f 1 millioen uit de tegenwaarderekening van het Mar shall-plan ig beschikbaar gesteld. DAT gisteren in A'dam het 70-j. be staan van de Vereniging tegen de Kwak- zalvery is gevierd en de bloei van de kwakzalverij volgens verschillende spre kers is te wijten aan de vrywel steeds -oede persoonlijke verhouding tussen kwakzalver en patiënt. Tj^EN kilogram uranium 235 brengt evenveel electrische energie op als 2600 ton steenkool. Geen wonder dat de atoomproeven die bijv. door Nederland en Noorwegen samen in Kjellar worden ondernomen, in bre der kring dan alleen in wetenschap pelijk milieu de aandacht trekken. oud-militair, die ons deelgenoot wilde maken van zyn bezorgdheid over de gang van zaken. Schotjesgeest en partijpolitiek, daarop komt zijn klacht neer, hebben ons alleen maar ellende gebracht. En het heeft hem gegriefd, dat een plan om met een legioen van veteranen voor de dag te komen, op zoveel critiek is gestuit. Toen we deze brief gelezen hadden, hebben we het is altijd goed iets te bewaren uit ons archief nog eens te voorschijn gehaald het eerste num mer van het orgaan van dit legioen. Dat nummer gaf niet op alle vragen uitsluit sel. Er bleef wel zo het een en ander achter een nevelgordijn verborgen. Maar enkele dingen werden toch wel duidelijk. Duidelijk was bijvoorbeeld, dat voigens de aanhangers van dit streven Neder land nodig geholpen moest wor den uit zijn verval enr „als wij het niet doen, doet niemand het" Van de veteranen werd daarbij veel verwacht. De redactie hoopte, dat eenmaal ons volk voor zichzelf zal erkennen: „Wij hadden die veteranen even hard nodig als inder tijd de Geuzen en harder ian alle poli tiek partijen bij elkaar!" Wat men wilde? Verenigng van alle geloofsgezinden. politieke Dartijen en maatschappelijke standen en klassen in een nationaal apparaat voor een natio naal doel en dat doel' werd nader om schreven als .^bevordering v,r. 's lands belangen, herwaardering van -iet natio naal gevoel en de oude tradities en de zorg voor de jeugd". het was er hem kennelijk ook om te doen. een waarschuwende hartekreet te slaken vanuit zijn bezorgdheid om ons nationaal bestaan. Wij kunnen wel buiten kijf late-, dal de bedoelingen van deze briefschreven zijn vrienden van besten huize zijn. is altijd verre te verkiezen, dat er bezorgdheid is om wal we-:, .i;* bezorgdheid wettigt, dan dat men n.di en ongeïnteresseerd voortleeli. En ijn er ook in deze dagen veel te velen, die zo leven. Wat wij ook volop kunnen begrijpen is het misnoegen, juist van zo vele oud militairen. over de gang van zaken. Niet niets hebben wij zelf gedurende al deze jaren bij herhaling aan dit misnoe gen uiting gegeven. Maar wat willen deze veteranen? Zij roepen op tot een nationale her leving. En die nationale herleving zien zij belemmerd door schotjesgeest en partijpolitiek. Onze briefschrijver be greep wel, dat er verschil van richting zal blyven bestaan, maar moet dit nu ook betekenen, dat er geen Nederlands saamhorigheidsgevoel kan bestaan? TVTU moeten wij op onze beurt de voor standers van dit voorlopig nog vage streven een grief maken We kunnen daarbij het best ons uitgangspunt nemen bij die uitlating van hen, waarin zij „alle politieke partijen by elkaar" op één hoop gooien. Dat zij dit doen is onbillyk. Hei is onbillijk tegenover he<t Nederlandse politieke systeem in het algemeen, maar is bovendien onbillijk tegenover enkele partyen in het byzonder De veteranen zyn voorts met name teleur gesteld over de politiek met betrekking tot Indonesië. Dat is begrijpelyk. Maar mag men ook in dat opzicht alle partijen over één kam scheren? Immers neen- (Zie vervolg op pag. 2) Eén kilo uranium staat gelijk aan 2600 ton steenkool Noorse ingenieur heeft ontwerp voor atoomschip al gereed K.L.M. zorgde voor een gratis etentje „Laat de Parijzenaar even wach ten verzocht men gisteravond op het vliegveld Meisbroek bij Brussel aan de chef van een der beide Brus selse spoorwegstations. De trein ParijsAmsterdam blééf wachten en een half uur later verscheenen op het Noordstation de passagiers van de K-LM.-vliegtuigen uit Indonesië en Parijs. De toestellen konden vanwege de mist niet op Schiphol landen en waren daarom toen zij reeds boven Nederland vlogen, teruggekeerd naar Brussel. De onfortuinlijke dames en heren kregen een warm plaatsje in de ach terste treinwagon. Met de boodschap dat zij op kosten van de K.L.M. in de treirestauratie konden dineren. Van die uitnodiging werd dankbaar ge bruik gemaakt. Tot zijn grote erger nis ontdekte de ober echter te laat dat enkele andere treinpassagiers op een slinkse manier waren bijgeschoven aan het „Plesman-etentje" Prof. dr J. M. W. M i 1 a t z, die proef ondervindelijke natuurkunde in Utrecht onderwijst, heeft er gisteren in een lezing te Utrecht nog een en ander over verteld. Duidelyk deed de professor, sprekende over radio-actief kobalt (dat Leiden thans bezit), nog eens uitkomen dat dit prepa raat geheel en al de plaats van radium by de geneeskunde zal gaan innemen, naar het zich laat aanzien. Zoals men weet, is kobalt 800 maal goedkoper en gemakkeiyker bruikbaar. Er zyn ook plannen om atoomschepen in de vaart te brengen. Prof. Milatz ver telde daarover, dat de Noorse ingenieur Odd Dahl een kernreactor heeft ontwor pen, geschikt voor een klein schip (5000 ton). De installatie zal minder wegen dan normale scheepsmotoren inclusief de brandstof. Het grote voordeel zal echter zyn dat een dure bunkerdag wordt uit gespaard. Het schip maakt de „brand stof" immers zelf. Men heeft al een proef- schip op het oog. He atoomonderzoek in Kjellar komt voort uit het zuiver wetenschappeiyk on derzoek. Dat gaf prof. Milatz aanleiding om er op te wyzen dat de huidige rege- ringspolitiek zich te weinig om de zuivere wetenschap bekommert. Wel wordt voorrang gegeven aan de hogescholen in Delft en Wageningen (voor her-industria lisatie en landbouw-intensivering), maar niet aan de universiteiten waar „de eieren worden uitgebroed, die later de kippen- met-gouden-eieren leveren" (ln casu de Delftse en Wageningse abituriënten). Roomboter Maandag weer duurder Met ingang van Maandag wordt de j verbruikersprys van roomboter opnieuw .verhoogd en wel van ƒ4.80 tot ƒ4,94 per kilo. De inkoopprijs voor de winkelier wordt met een zelfde bedrag verhoogd. De grote styging (46 ct per kg in één week) is het gevolg van de grotere vraag naar roomboter door België, waar de eigen productie niet voldoende is om aan de vraag te voldoen en dat nu Neder landse koelhuisboter voor pijn. 6 per k« gaat invoeren. Mede in verband met de nadelige ge volgen van de prysschor.imelingen voor het binnenlands verbruik van natuur boter zullen de zuivelfabrieken binnen enkele dagen koelhuisboter op de markt brengen, waarvan de prijs ongeveer 50 ct per kilo lager zal liggen. Zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking, maar over wegend droog en vooral aanvankelijk nevelig weer. Matige tot vry krachtige Zuidwestelyke wind. Zachter. (Opge maakt te 10 uur.) Zondag: zon 8.4216.29; maan onder 11.17, op 10.27. Maandag: zon 8.4316.29; maan onder UJ7. op 20.21. Op 21 Dec. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1